TOESTEL DAT DOOR VERENIGDE STATEN WAS GELEVERD AAN DE REGERING VAN FORMOSA Volksrepubliek onthult niets over het lot van de piloot Wim Kan weer Voor de radio Nieuwe politiesalarissen in oktober uitbetaald Georges Bidault uit Italië gezet Hij wilde topleiding van ,Verzetsraadbijeenroepen Atletiekkampioenschappen Huizen ontruimd in hoofdstad Explosie apotheek Twee gewonden en zeer grote schade Adenauer moet zelf weten wanneer hij aftreedt Liberalen eisen zijn heengaan Toestemming bouw tweede TV-zender BelOfast Dr. Soblen nog bewusteloos Ijoodwill U-2's vlogen al lang boven Chinese land Promotieregeling voor agenten verbeterd WELLICHT NAAR SPANJE m Anton Geesink met auto over de kop ttentie ctie 13.90 Het weer Oudejaarsavond DR. HEINRICH VON BRENTANO: Naar ziekenhuis in Utrecht met lichte hersenschudding Enige regen Het weer in Kuropa maandag 10 september 1962 86ste JAARGANG Nó. 31228 TOKIO/WASHINGTON, 10 sept. (Rtr., UPI) Het steeds belang wekkender wordende Amerikaan se verkenningsvliegtuig U-2 is gisteren met zijn slanke vleugels Voor de derde maal op een specta culaire manier het grote wereld nieuws binnengevlogen. Ditmaal kwam de verrassing niet uit Mos kou, maar uit Peking, de hoofd stad van de Volksrepubliek China. Het communistisch-Chinese pers bureau „Nieuw China" maakte bekend in radio-uitzendingen, die °-a. in Tokio werden opgevangen, dat het „Volksleger" een U-2 had neergeschoten, nadat deze het Chinese luchtruim was binnenge drongen. Waar en hoe het toestel werd neergehaald en wat er is ge worden van de piloot, werd door >ATieuw China" niet meegedeeld. Het korte bericht was in zijn sim pele vorm echter alarmerend ge noeg om opnieuw veel opwinding te veroorzaken in Westerse hoofd steden. Russische raket? BINNENVERINGBED öBgéi!Hf -Hé» n (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 10 sept. - „Bondskanse lier Adenauer moet zelf beslissen of en wanneer hij zijn ambt wi] neerleggen". Dit verklaart in een interview met het CDU-dagblad „Kölnische Rundschau" de leider van de CDU-CSU-fractie in de Bondsdag, oudminister van bui tenlandse zaken dr. Heinrich von Brentano. Dr. Von Brentano yvees er in zijn HILVERSUM, 10 sept. „De regering heeft een dezer dagen besloten toestemming te verlenen tot het bouwen van een tweede televisiezender. Het onafwendbare gevolg van deze beslissing is, dat de NTS toestemming zal krijgen om het tweede programma te gaan verzorgen". Dit heeft de televisie-secretaris van de VARA, de heer J. W. Rengelink, die te vens programma-secretaris van de NTS is, zaterdag meegedeeld op de Verenigingsraad van de VARA. De NTS heeft volgens de heer Rengelink een commissie be noemd, die zich gaat bezighouden met de voorbereiding van het tweede programma. „Financieel levert deze zendtijd uitbreiding geen moeilijkheden op en waar schijnlijk zal men in oktober 1963 via het tweede net gaan uitzen den," zo zei hij. Adelborst Suède dames- en herenjasjes *UKSAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Q'efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerrsnten 20800 Postgiro 143480 ^Jkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Jkaritoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uu/ 's avonds tel. 21544. Communistisch China haalt spionerende 1-2 omlaag Toen de eerste mist optrok, bleek dat de volgende verklaringen van veel be lang waren: 1. De leiding van de nationalistisch- Chinese luchtmacht in Taipeh, de hoofdstac* van Tsjang Kai-sjek bol- tverk Formosa, maakte bekend: Een TJ-2, bestuurd door een van onze vlie gers, is zondagmiddag tijdens een .ge bruikelijke verkenningsvlucht" boven communistisch China verloren gegaan. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken verklaarde dat de Lockheed-vlieg- tuigfabrieken destijds van de regering- Eisenhower toestemming hebben ge kregen, vliegtuigen van het type U-2 Je verkopen aan de regering van na tionalistisch China. Het ging in totaal °w twee exemplaren. Amerikaanse ambtenaren onthulden dat enkele leden van de nationalis- tisch-Chinese luchtmacht in de Vere nigde Staten een opleiding hebben ge- bad voor het besturen van de U-2. *-De woordvoerder van het State De partment legde er veel nadruk op, dat Amerikaanse vliegtuigen géén verken ningsvluchten boven het grondgebied van communistisch China hebben ge blaakt. De woordvoerder stelde boven dien dat de levering van U-2's aan na tionalistisch China een transactie was tussen de Eockheed-fabrieken en de re gering van Tsjang Kai-sjek. In Washington zeiden waarnemers dat, voorzover hun bekend, de rege- t'hg van de Verenigde Staten tot nu '°e nog nooit had meegedeeld dat ook andere landen dan Amerika de be- Echikking hebben over U-2's. Interes sant is ook, dat de regering van na- wonalistisch China, bij monde van een ^oordvoerder van het ministerie van v°orlichting, er gisteren in het geheel Seen geheim van maakte, dat met Wan onze radio en tv.-redactie) ÏmÜLVERSUM, 10 sept. Wim Kan Pvm naar alle waarschijnlijkheid op tofjajaarsavond voor de VARA-micro- Weer zijn conference houden. Hoe- tijg de VARA op deze avond geen zend- de e beeft zal het toch mogelijk zijn de '^baretier te laten optreden. Volgens bii<!5eer J- Broeksz, programma-com- he-^bris van de VARA, is de AVRO ld een uur zendtijd te ruilen. U-2's reeds vele verkenningsvluchten boven communistisch China zijn uit gevoerd. Toen Taipeh de toestellen in de V.S kocht, zijn door de Amerikanen aan het gebruik van de toestellen kennelijk geen voorwaarden gesteld. Het was wel be kend dat vliegtuigen van nationalistisch China regelmatig boven het Chinese vasteland vlogen, maar niemand wist dat voor deze vluchten Amerikaanse U-2's werden gebruikt. Hoewel de Verenigde Staten volkomen terecht kunnen stellen, dat zij met de vluchten boven communistisch China in het geheel niets te maken hebben, ter wijl elk land vliegtuigen kan verkopen aan wie het wil, lijkt het vrij waar schijnlijk dat de Amerikaanse regering van de vluchten op de hoogte was. Ook lijkt het waarschijnlijk dat de gegevens, die op deze wijze van vliegvelden, raket bases en dergelijke in de Chinese Volks republiek werden verkregen, werden doorgegeven naar Amerika. Omdat vluchten met een U-2 gewoon lijk worden gemaakt op zeer grote hoog te en omdat men niet aanneemt dat de Chinese communisten in staat zijn daar iets tegen te ondernemen veronderstel len deskundigen in het westen, dat de U-2 is neergeschoten met naar China overgebrachte Russische raketten Een piloot uit de Chinese Volksrepubliek, die onlangs met vliegtuig en al uitweek naar Formosa, vertelde daar, dat Rus land inderdaad raketten naar China heeft verscheept. De Chinese Volksrepubliek maakte zich reeds geruime tijd zorgen over de vluchten, die door nationalistisch-Chine- se vliegtuigen boven het vasteland wer den uitgevoerd. Nationalistisch China werd er door de Volksrepubliek van be schuldigd wapens en prapagandamateriaal boven het vasteland af te werpen. Het is bekend dat nationalistisch China uitvoerige kaarten bezit waarop com munistische landingsbanen en bases zijn aangegeven. Dit geldt in het bijzonder voor de kustlijn van de provincie Foe- kien, die tegenover Formosa ligt. Ver ondersteld wordt, dat vanuit U-2 vlieg tuigen luchtfoto's van deze streken zijn gemaakt. MOSKOU Door radio Moskou werd gisteren geen commentaar geleverd op het neerschieten van een U-2 in de Chi nese volksrepubliek. In een uitzending van de nieuwsberichten werd slechts verklaard: „Het persbureau Nieuw-Chi- na bericht dat eenheden van het Bevrij dingsleger van de Chinese Volksrepubliek vanmorgen een U-2 verkenningsvlieg tuig van Tsjang Kai-Tsjek, dat is be stemd voor vluchten op grote hoogte, hebben neergeschoten. Het vliegtuig was het luchtruim boven het oosten van Chi na binnengedrongen". Ook het Russische persbureau „Tass", dat het bericht ver spreidde, leverde geen commentaar. DEN HAAG, 10 sept. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de bur>- gemeesters van gemeenten met een ei gen politiekorps ingelicht over de ver hoging van de bezoldiging van het lagere politiepersoneel en de daarmee gepaard gaande aanpassing van de sa lariëring van enkele categorieën van hogere politie-ambtenaren. De minister verzocht de berekening van de nieuwe salarissen met spoed ROME, De leider BIDAULT (AFP, Rtr, UPI) 10 sept. van de Franse „Nationale Raad van het Verzet" (Conseil Natio nal de la Résistance - CNR) de Fran se ex-premier Georges Bidault, is vrijdag door de Italiaanse politie aan gehouden en over de grens gezet. Dit nieuws werd door de politie pas zater dagmiddag bekendgemaakt. Bidault mocht zelf kiezen hoe en op welke .Onze sportredacteur, Ruud van den tiende, heeft zijn koffers gepakt 's naar Belgrado vertrokken om daar voor ons blad te schrijven over de edstrijden om de Europese atletiekkampioenschappen. In de komende zal de krant u uitvoerig op de hoogte houden van het wel en wee l» ue kleine, maar selecte Nederlandse afvaardiging, waarvan o.a. Eef anierbeelc, Kees Koch, Ray van Asten, Gerda Kraan en Tilly van der de haride jongste ontdekking deel uitmaken. Bovendien worden dan nuidige „sterren" van de Europese atletiek aan u voorgesteld. ptscJ^al men op de komende atletiekstrijd, de belangrijkste na de Olym- uit rf rPelen, mag verwachten zal morgen, in een eerste voorbeschouwing e doeken worden gedaan. plaats hij Italië zou verlaten. De politie heeft niet meegedeeld naar welke grens men hem heeft gebracht. Vol gens niet-bevestigde berichten was het de Italiaans-Oostenrijkse grens. Vol gens andere, eveneens onbevestigde berichten, bevindt Bidault zich thans in Spanje. Bidaults „Nationale Raad" is een overkoepelende OAS-organisatie, die zich ten doel stelt een einde te mel ken aan de „dictatuur", zoals Bi dault en de zijnen het noemen, van president De Gaulle. De -essentimen- ten tegen De Gaulles Algerije-politiek zijn nauw verweven met de rancune tegen De Gaulle persoonlijk, aan wie wordt verweten dat hij, door aan Algerije de onafhankelijkheid te ver lenen, Frankrijk heeft verraden en de Franse grondwet heeft geschon den door een deel van het moeder land prijs te geven. Korte tijd nadat het Franse parle ment Bidaults parlementaire onschend baarheid had opgeheven, werd in Ta- rijs een arrestatiebevel uitgevaaidigd tegen deze man, die eens de glorie was van Frankrjjks katholieke politie ke partij, de MRP. Het arrestatiebevel is uitgevaardigd op grond van „samen zwering tegen de staat". Volgens betrouwbare zegslieden in Rome heeft Bidault tegenover de Ita liaanse politie verklaard, dat hij van plan was een bijeenkomst van de CNR-leiding in Italië te beleggen. De topmannen van de CNR waren daar voor reeds naar Italië ontboden. Het Romeinse blad ,11 Messagero" wist gisteren te melden, dat de oud premier vrijdag werd aangehouden in Civitanova Marche, een dorp in Mid- den-Italië. Bidault bevond zich in de villa „Eugenia Bonaparte" van graaf Pucci, die Frans staatsburger en na komeling van Napoleon is. De woning was al sinds donderdagavond door de plaatselijke politie in het oog gehouden. Vrijdagochtend werd door een hon derdtal politiemannen onder leiding van de prefect van Macerata huiszoe king verricht, waarbij Bidault werd gevonden, die niet de minste weer stand bood en ook niet zijn identiteit trachtte te verbergen. Volgens het ge noemde blad zou in het gebouw een belangrijk wapendepot zijn gevonden. Na in Macerata te zijn ondervraagd vertrok Bidault 's middags in een auto met onbekende bestemming. „II Messagero" meldde tenslotte, dat de politie graaf Pucci, zijn echtgenote en zijn schoonvader heeft ondervraagd om meer te weten te komen over de activiteit van Bidault en zijn medewer kers. ter hand te nemen, zodat deze over de maand oktober kunnen worden uit betaald. Daarna zal hetgeen de betrok kenen over het tijdvak van 1 januari tot 1 October 1962 nog tegoed hebben worden uitbetaald. De minister heeft voorts richtlijnen gegeven voor de functies welke in het politiekorps worden vervuld. De rang van agent is bestemd voor de surveillant en de verkeersregelaar. Die van hoofdagent voor de wijkagent, de rayonagent, de radio-auto- of mo torsurveillant en degenen die zijn ge plaatst op een gespecialiseerde afde ling. Ook voor de brigadiers en de adjudanten zijn waarderingsnormen gegeven. Door de toenemende motorisering van het politie-apparaat en de aan stelling van wijk- en rayonagenten bij de gemeentepolitie zullen naar verhou ding in de gemeentelijke korpsen meer hoofdagentenfuncties vervuld kunnen worden. Daarom heeft de minister de promo tieregeling voor agenten tot hoofdagent verbeterd in die zin dat zij na vier jaar inplaats van na zes jaar tot hoofdagent kunnen worden bevorderd. Deze maatregel heeft niet betrekking op vrouwelijke agenten. (Advertentie) het beste bed ooit gemaakt 1 SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector f ffilSut fabrieken Zevenbergen -'s. ////j/ffifa vA-/ lË&za&as&ëi Dit bleef er over van het interieur van de apotheek, die in de Amsterdamse Tuinstad Slotervaart door een gasexplosie werd geteisterd. Twee bewoners van het huis erboven werden gewond AMSTERDAM, 10 sept. Omstreeks drie uur is zondag de „Plesman apo theek" aan de Johan Huizingalaan in Tuinstad - Slotervaart volledig vernield door een ontploffing, waarschijnlijk door gas, dat uit een lek in de leiding ont snapte. De heren Jac. Anthonissen en A. H. G. Angelbeek, die boven de apo theek wonen, werden door de rondvlie gende stukken glas in het gezicht en de rug getroffen Zij zijn in het Bin nengasthuis opgenomen. De twee slachtoffers waren in de gang naast de apotheek aan het zoeken, waar de sterke gaslucht vandaan kwam die zjj hadden geconstateerd. Zij hadden dit reeds aan de gasfabriek gemeld. De apotheker, de heer J. Samplonius. die juist voor de ontploffing vanuit de gang zijn apotheek was binnengekomen, kwam met de schrik vrij. Door de ontploffing werden alle kas ten in de" apotheek door elkaar ge smeten. Het glas van de ramen kwam tientallen meters verder terecht. Dr. Von Brentano, die zelf geen as piraties (meer) heeft om kanselier te worden, stelde zich met deze mening diametraal tegenover de VVestduitse li beralen en coalitiegenoten van de C.D.U.-C.S.U., die nog kortgeleden hel spoedige aftreden van de 86-jarige VVestduitse regeringsleider eisten. Aan leiding tot deze nernieuwdo eis waren Adenauers controversiële uitlatingen met betrekking tot Engelands toetre ding tot de E.E.G. In oktober-november van het vori ge jaar werd tijdens de onderhande lingen over de formatie van de huidige Westduitse coalitieregering op aan dringen van de liberale „Vrije Demo- kraten" schriftelijk door dr. Adeauer vastgelegd, dat hij „in de loop van de huidige zittingsperiode" van het oarlement zijn ambt zou neerleggen. Algemeen wordt aangenomen dat medio 1963 de termijn van dr. Ade nauers aftreden is. ADENAUER interview op, dat dr. Adenauer door de meerderheid van de Bondsdag tot kanselier is gekozen en slechts door deze zelfde meerderheid op zij kar worden gezet. Hij achtte een openlijke discussie over Adenauers opvolging schadelijk en getuigend van wemig res- pekt voor de „historische prestaties" van dr. Adenauer. Er ontstond in de apotheek een be gin van brand dat echter -nel door de brandweer werd geblust. Een uur na de ontploffing, toen er nog steeds een sterke gaslucht in de buurt hing, werden op last van de po litie een twintigtal huizen in de nabij heid van de apotheek ontruimd en de gasleidingen in deze huizen werden af gesloten. omdat het gevaar van nieuwe ontploffingen nog steeds niet geweken werd geacht. Om tien minuten over vier, toen men de gasleidingen aan het afsluiten was, ontstonden twee kleine ontploffingen, die echter geen verdere schade aanrichtten. Van het interieur van de apotheek is niets overgebleven, 't Huizenblok waa- in de apotheek zich bevindt, werd onge veer vier jaar geleden opgeleverd. Toen de heer Samplonius van zijn eerste schrik was bekomen, verklaarde hij zijn administratie-ruimte boven de apotheek binnen 24 uur als noodapotheek te zul len inrichten. De publieke belangstelling werd in de loop vein de middag zo groot dat politie te paard en motor politie de mensen op veilige afstand moesten houden In het begin van de avond gaf de politie toestemming de huizen in de buurt van de apotheek weer te betrek ken. Men acht het niet uitgesloten, dat de grond, waarin de gasbuis ligt. is verzakt, waardoor een breuk is ont staan op de plaats, waar de buis het huis binnengaat. Naast de apotheek is een onderdoorgang waar sporen van verzakking zijn geconstateerd. De toe stand van de gewonden blijkt mee te vallen. De eigenaar van de apotheek was verzekerd. UTRECHT De wereldkampioen Judo Anton Geesink is gewond geraakt bij een verkeersongeluk, dat vanmorgen op Rijksweg 2 bij itlaarssen gebeurde. Geesink heeft daarbij vermoedelijk een hersenschudding opgelopen. De judo-kampioen reed in een perso nenwagen in de richting Amsterdam. Toen een voor hem rijdende personen wagen een vrachtauto ging inhalen, volgde de heer Geesink dit voorbeeld, maar op het ogenblik dat hij naast de vrachtwagen reed, haalde deze naar links uit. De auto van de heer Geesink werd naar de middenberm gedrukt, schoot hier doorheen en sloeg op de andere rijbaan over de kop. De heer Geesink werd uit de wagen geslingerd en maakte een formidabele saldo. Hij klaagde na het ongeluk over hoofdpijnen, waarna men hem over bracht naar het academische zieken huis in Utrecht. Men vermoedt dat hij een lichte hersenschudding heeft opge lopen. Een mede-passagier bleef onge deerd. (Van onze radio en tv.-redactie) zie ook pagina 11 (Advertentie) Deze week zelfstrijkende wonder shirts Nu met versterkte boord en manchetten LONDEN, 10 sept. (Rtr., U.P.I.). Dr. Robert Soblen ligt nog steeds be wusteloos in het ziekenhuis, waar hij donderdag is opgenomen na het in nemen van een te grote dosis van een slaapmiddel. Zijn vrouw, Dina, zat gis teren aan zijn ziekbed. Van de zijde van het ziekenhuis in Hillington, waar dr. Soblen wordt ver pleegd, werd zondagmorgen meegedeeld, dat zich in de toestand van de patiënt verontrustende verschijnselen voordoen. Van tijd tot tijd worden in het lichaam krampen waargenomen, die erop wijzen dat een plaatselijke stoornis in de her senen is opgetreden, aldus de mede deling. Deze krampen zijn zaterdag avond begonnen. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 nur) Veranderlijke bewolking en tijdelijk enige regen. Overwegend matige zuidwestelijke wind en iets lagere middagtemperaturen. Dinsdag: Zon: 6.06-19.06. Maan: 1.00-2.05. DE BILT, 10 sept. De zondag is droog gebleven met zonnige perioden dank zij een hoge-drukgebiedje boven Frankrijk, dat nu naar het oosten weg trekt. Uit het noordwesten nadert een storingsfront, dat ons de komende avond of nacht met hier en daar een bui pas seert, morgen gevolgd door wat koelere lucht. Het algemene weerbeeld blijft nog licht wisselvallig, met iets lagere temperaturen dan vandaag. aeersi afgei 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Station Weer temp temp gisteren Den Heidei onbew. 17 12 .iburg onbew. 18 12 Vilssingen onbew. 19 13 Eeide onbew. 17 10 De Bilt half bew. 18 9 Twente licht bew. 18 10 Eindhoven zw. bew. 18 9 Zd-Limburg licht bew 19 10 Stockholm regen 16 10 Jslo geh. bew. 15 10 Kopenhagen licht bew. 16 14 Londen zw. bew. 20 10 Amsterdam licht bew. 18 10 Brussel licht bew 19 10 Luxemburg onbew. 18 6 Parijs licht bew. 22 8 Nice onbew. 26 19 Kerliln onbew. 17 8 Fr ankfort onbew. 19 3 München onbew. 19 8 Zurich onbew. 19 6 Genêve licht bew 21 8 Locarnc licht bew 25 9 Wenen onbew. 19 9 Innsbruck onbew. 24 5 Rome onbew. 32 16 Madrid onbew. 34 18 Maüorca onbew. 31 20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1