Uitgeputte Blaisse valt voorover in zicht van de finish en Rob Groen completeert het Roeien in Luzern Nederlandse drama van de Rotsee VIER(!) WERPERS LEGGEN EHS LANG AAN BANDEN LUZERNIN CIJFERS Oranjes zwemploeg staat „revanche" in de weg van W.-Duitsland zorgt voor nieuw Europees record Rudi Altig haalt Henk Nijdam in DROP blijft eerste in de Ronde van IJsselmeer „Ik klapte in elkaar en toen..." „De Rest'9 bezorgt Beidschat een onprettige verrassing ZESLANDENDUEL EEN ANTI-CLIMAX IA VAN VELSEN Gatsometer redt record Zwemtoernooi in cijfers MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 PAGINA 9 mm§ LUZERN, ÏO sept. Goud yoor Nederland? Het kleine groep je Nederlanders op de volgepakte tribunes aan de Rotsee kon het Nauwelijks geloven. Nereus' onge stuurde twee lagen nog steeds ^ooraan. Toen gebeurde het. De Noot van Nereus trok scheef, stuurde de kant in en een leeg- geroeide Blaisse liet zich uitgeput Voorover vallen. Amper vijftig Nieter voor de finish dreef hij met Veenemans schijnbaar doelloos haar de oever. Niet alleen de favo riete Duitse twee passeerde de >.goudgewaande" ploeg van Neder land, ook Zwits,terland greep zijn kans. Nog lag de boot stil, het brons ging naar Rusland. Pas na dat ook Polen en Finland de fi nish gepasseerd waren, pakte Blaisse de riem voorzichtig weer op. Als zesde en laatste ging de Nereusequipe over de streep. Het was nog maar de helft van het „Nederlandse drama-van-de- Rotsee". Nog geen half uur later luiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniiimmiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiii ONTGOOCHELDE BLAISSE: leed skiffeur Rob Groen een tries te nederlaag in het gevecht om het brons van de scullers. Seymour Cromwell, de skiffeur uit River side, passeerde hem in een ener verende strijd op het nippertje. Nederlandse balans Te veel Dramatische strijd IJsselmeerronde Italianen superieur Amateurploeg vijfde Mopperende Carlile LUZERN, 10 sept. „Ik klapte in elkaar, de boot trok scheef en toen was het gebeurd". De verslagen Steef Blaisse concludeerde het met een ondertoon van diepe spijt„Dertig meter voor de finish kon ik niet meer, zo moe was ik, ik had niets meer over en toen ineens die Duit- Iers die decimeter na decimeter inlie pen hoof dschuddend ging de ont goochelde roeier van Nereus het boten huis in. Rob Groen daarentegen was opgewekt als altijd. _„Even. wachten", zei hij, al zoekend rfar ZIJn in Luzern veelbewonderde Klompen. „Eerst de boot even afbuigen", net humeur van de skiffeur van Aegir «aa nauwelijks geleien onder de neder- •aa© tegen Cromwell in het duel om de derde plaats. „Het zag er allemaal zo mooi uit. Op dë eerste vijfhonderd meter zou ik zor gen bij te blijven om dan in de eind sprint te trachten zoveel mogelijk van de later opgelopen achterstand op de lei ders goed te maken", stelde hij lachend vast. „Helaas, het is wel wat anders ge gaan maar vergeet niet, de verschil len zijn klein. Ivanov kon ik natuurlijk nooit hebben, maar met wat geluk blijf ik voor Mackenzie. Heit is gewoon de vorm van het moment. Drie dagen ge leden pakte ik Cromwell in de series en vandaag was hij juist iets sneller. Je kunt er zo weinig aan doen Een tragiek voor Nederland dus: een triomf voor West-Duitsland. Voor al voor Carl Adam, de technisch ad viseur van de Duitsers. Niet voor niets waren de ruim 20.000 Westduit- se toeschouwers een recordaantal van 45.000 bezoekers woonde de wed strijden op de idyllische Rotsee bij naar Luzem gekomen. Zij hebben geen verloren dag gehad Vijf van de zes Westduitse ploegen die de eind strijd bereikten, bleken goed voor het goud. De dubbel twee van West-Duits land zorgde nog voor een toegift door bij verrassing het brons te veroveren. Dat de zege naar de Franse vetera nen Duhamel-Monnereau ging, nam men op de koop toe Tranen ook voor Steward Mackenzie, eens de grootste skiffeur ter wereld. De man, die tweemaal Europees kam pioen is geweest, wilde met een re vanche op de Rus Ivanov zijn loopbaan besluiten. Maar had Mackenzie dat plan nu maar voor zich gehouden. De Austra liër, die voor Engeland uitkomt, wilde echter zijn triomf compleet maken. Te gen een ieder die het weten wilde had de Brit gezegd: Ivanov zou eindelijk de nederlaag leren kennen. Helaas voor Mackenzie er zat voor hem niet meer dan zilver in. Het trieste einde voor een groot skiffeur, die in de puur amateuristische roeiwereld door zijn keiharde zakelijke inslag en intimide rende wedstrijdmentaliteit ook nu zorgde hij in zijn gebruikelijke „koude oorlog" voor een valse start weinig meer heeft van de eens zo sympathieke Australiër. Een vierde en twee zesde plaatsen. Dat was de balans voor Nederland van de eerste wereldkampioenschappen roei en. Een resultaat dat naast het falen van de sterke vertegenwoordigers in skiff en ongestuurde twee voor een be langrijk deel te wijten is aan de om standigheid dat de meeste Nederlandse jongens niet op het juiste tijdstip in vorm zijn geweest. Dat gold voor Njord en voor de gestuurde twee van Laga in het bijzonder. Het is verklaarbaar. Er wordt veel te veel van de roeiers gevergd. Eerst een topvorm voor de Varsity in begin mei, dan in de vroege zomermaanden voor de kwalificatiewed strijden en dan tenslotte, in het zicht van de herfst bijna, de „grote" top voor de Europese of Wereldkampioenschap pen. Een onmogelijke opgave voor de meeste roeiers. Een opgave, waar wij echter nog wel jaar en dag rekening mee zullen moeten houden, want ge zien het gevoel voor traditie zal de organiserende Koninklijke Nederlandse Studentenroeibond nog heel wat water door het Amsterdam-Rijnkanaal zien vloeien voordat men dit vraagstuk ook maar wenst te bezien... Dan was er nog het probleem van Njord. Al geruime tijd voordat de Leidenaars naar Luzern trokken, maakte de vier een vermoeide, over- trainde indruk. Desondanks werd, toen Triton zich noodgedwongen als onge stuurd gestuurde vier moest terugtrek ken, de vier van Njord voor een twee- (Van onze honkjbaLmedewerker) AMSTERDAM, 10 sept. De ere- Wedstrijd van de kampioen van Neder land tegen de Rest van Nederland is Zaterdagmiddag te Haarlem voor het talrijke publiek een grote teleurstelling geworden. De slagploeg van de honkbal landskampioen EHS werd door niet minder dan vier werpers van de Rest Van Nederland acht innings lang aan i>anden gelegd en hoewel de uitslag 7-6 Voor de Rest doet vermoeden, dat hier •prake was van een spannende wed strijd, was het tegendeel het geval. Het plotselinge falen van het Nederlandse binnenveld was er oorzaak van, dat EHS in de laatste inning kans zag de Achterstand van 7-1 in te lopen tot 7-6, «en prestatie die door het toen nog in geringen getale aanwezige publiek luide ^verd aangemoedigd, maar in feite wei- big betekenis had. Voor de scheidende ««ach Ron Fraser en zijn opvolger BUI Arce was deze tweekamp echter de Mrjjd van de waarheid: duidelijk kwam aan het Ucht, dat enkele oudere spelers °P hun retour zijn en voor deze spelers wjj denken in het bijzonder aan eer ste honkman Hennie Regeling en bui- '«ttvelder Ben Tromp lijkt het einde 'an hun interlandcarrière dan ook zeer *abij. Herman Beidschat heeft, ditmaal Ms werper van zijn eigen ploeg, te len het team waarmee hij in juli do Europese honkbaltitel won in de eer- Me inning de schrik van Zijn leven gekregen. Als rijpe appels vlogen de bonkslagen om zijn oren, hoewel hij "e eerste slagman, Ruben Leyssner, SJP drie slag had kunnen uitschakelen. Wim Crouwel en Boudewijn Maat ?et twee honkslagen uit drie slag- °eurten ook nu /eer zeer goed als kfjgrnan kwamen echter op de hon- en Han Urbanus bracht met een ornerun de stand toen maar meteen Ta i Ook Simon Arrindell en Henk vr:erLs passeerden nog de' thuisplaat, liiW^t EHS de kans kreeg in de ge- fbKmakende slagbeurt door Deo Kops te scoren en jinking van Beidschat (11-4-9) Euseh k 1 van derde honkman John KeuipvG5 ten in de zesde inning Henk plaat eifnn 6n Jan over de thuis- pioenschap is Zijlstra weer bjj de cen trale training terug en is het geschil bijgelegd op de werpheuvel zorgden de binnenvelders van de Rest voor een spannend slot. Vier fouten stelden EHS zonder een enkele honkslag in staat vijf punten te scoren, voordat Doby Peters slagman Beidschat als laatste man kon uitvangen. Linksvelder Peters hield EHS daarmee van de zege af, een zege die ook niet verdiend zou zijn geweest en die in de reeks overwinningen van de Rest op de landskampioenen een uitzon dering zou zijn geweest. Voor de Rest van Nederland wierpen: Flip le Cuivre 2-2-8, Ton Temeuzen 1-0-0, Jan Smidt 2-0-3, Rudi Dom 5-1-1 (allen twee innings) en Ruud Zijlstra (1 inning) 0-2-0. de nummer ingeschreven. Dat was teveel. Teveel vooral voor slag Klei- pool. Zaterdagavond na de herkansin gen stortte hij in de kleedkamers vol komen in. Nadat FISA-arts dr. Wijnen hem een injectie had gegeven, werd de Nederlander ijlings naar het zieken huis gebracht, waaruit hij in de loop van de avond ontslagen kon worden. Gisteren kon de onfortuinlijke roeier tenminste nog bij stralend zomerweer toeschouwer zijn. Ongekend snel is het gegaan. Zes van de zeven internationale Rotseerecords werden op de dag der finales gebroken. In de dramatische race van de twee zonder stuurman was het geweld hele maal onvoorstelbaar. Twaalf seconden beneden het baanrecord bleef winnaar West-Duitsland in de race waarin Blais se en Veenemans, vanaf kort na de ■iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii Met de armen omhoog wacht de Rus sische skiffeur Ivanov op het moment van de huldiging, waarvoor de jonge dame links elk ogenblik in actie kan komen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii start tot amper 50 meter voor de finish leidde. Groots was ook het duel van de skiffeurs. De Rus Ivanov, Mackenzie, de Ameri kaan Cromwell en Groen hebben de strijd beheerst. Driehonderd meter voor de fi nish was het gevecht nog volkomen open. Mackenzie hoopte nog vertwijfeld op zijn triomf maar toen kwam die be kende eindsprint van de grote Wiadchis- lav Ivanov, die daardoor zijn kleine achterstand op alle concurrenten meer dan goed maakte. Een ongekende ovatie volgde. Een ovatie, die Mackenzie wel als hoongelach in de oren moet hebben geklonken. LUZERN, 10 sept. De uitslagen van de zondagmiddag gehouden finales van de wereldkampioenschappen roeien luiden: Twee zonder stuurman: 1. en wereld kampioen: Duitsland (Zumkeller-Ben- der) 6 min. 54,62 sec.; 2. Rusland (Golo- wanof-Boreiko) 6.58.19; 3. Zwitserland (Geboeders Waser) 7.05.59; 4. Polen (Sie- jowski-N askrecki) 7.06.28; 5. Finland (Pitkaenen-Lehtelae) 7.08.96; 6. Neder land (Blaisse-Veenemans) 7.09.98. Vier met stuurman: 1. en wereldkam pioen: Duitsland (Berliner Ruder Club) 6 min. 29.12 sec. (nieuw baanrecord voor de Rotsee); 2. Frankrijk 6.31.93; 3. Rus land 6.33.30; 4. Polen 6.35.13; 5. Australië 6.35.41; 6. Roemenië 6.39.38. Sklf: 1. en wereldkampioen: Ivanov (Rusland) 7 min. 7.09 sec.; 2. Mackenzie (Austr.) 7.10.67; 3. Cromwell (Ver. Sta ten) 7.11.88; 4. Rob Groen (Nederland) 7.13.83; 5. Kottman (Zwits.) 7.18.95; 6. Hill (Nieuw-Zeeland) 7.20.26. Twee met stuurman: 1. en wereldkam pioen: Duitsland (Neuss-Jordan) 7 min. 19.10 sec. (nieuw baanrecord); 2. Roe menië (Vres-Petrov) 7.22.60; 3. Rusland (Smironov-Polkovski) 7.24.17; 4. Dene marken (Topholm-Andersen) 7.26.35 5. Ver. Staten (Ferry-Findlay) 7.26.73; 6. Polen (Naskrecki-Siejkovski 7.36.49. Dubbel twee: 1. en wereldkampioen Frankrijk (Duhamel-Monnereau) 6 min. 33.90 sec. (nieuw baanrecord); 2. Rus land (Dubrovski-Turin) 6.34.74; 3. Duits land (Krause-Steffes) 6.34.92; 4. Tsjecho- slowakije (Kozak-Schmiid) 6.37.09; 5. Gr. Brittannië (Justicz-Birkmyre) 6.42.00; 6. Nederland (Van der Togt-Alwin) 6.46.93. Vier zonder stuurman: 1. en wereld kampioen: Duitsland (Luebecker RG- Kieler RC-combinatie) 6 min. 19.24 sec. (nieuw baanrecord); 2. Frankrijk 6.21.78; 3. Oostenrijk 6.25.47; 4. Italië 6.35.83; 5. Zwitserland 6.29.53; 6. Roemenië 6.31.43. Ook de tijd van de Russische skiffeur Ivanov (7.07.09) betekende een nieuw baanrecord. «chtej strjjd leek gestreden. Niet _voor Jp18, want met Ruud Zijl- CQe.ci. v "a het meningsverschil met aser tüdens het Europese kam- Het lijkt alsof de scheidsrechter van het honkbalduel tussen EHS en „De Rest?' de bal op zijn oog krijgt, maar de misser van EHS' catcher Tromp loopt wat dit betreft goed ai. „De Rest" scoort tussen de bedrijven door. Achten: 1. en wereldkampioen: Duits land (Ratzeburger Ruderclub) 5 min. 50.83 sec.; 2. Rusland 5.53.56; 3. Frankrijk 5.55.36; 4. Italië 5.57.10; 5. Australië 5.58.85; 6. Canada 6.00.15. Verdeling der medailles: goud zilver brons Duitsland Rusland Frankrijk Groot-Brittannië Roemenië Zweden Oostenrijk Ver. Staten BERLIJN Een wielerwedstrijd voor amateurs „Rondom Berlijn" leverde gister ende Bosschhenaar Solaro een derde plaats op. Eerste werd de jonge Zwitser Hauser, die de 202 km aflegde in 5 uur 6 minuten en 51 se conden. Hauser won omdat de kopgroep met Solaro de poort van het stadion voorbijreed. Lachende zwemsterren in Rotterdam. Links de Duitser Klippers, winnaar op de 200 meter rugslag, in het midden onze „gouden" Adrie Lasterie, die ook in de Maasstad tot succes kwam, en naast haar Wiltrud Urselmann, die de 200 meter schoolslag op haar naam bracht (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 10 sept. De leden van de Nederlandse zwemploeg dansten gisteravond. Op de nieuwe Waterweg schommelde het vlaggeschip van de Spido, waarop alle deel nemers aan de Eurovisie Zeslandenwedstrijd een gastvrij onthaal vonden. Op de dekken van de „Pieter Caland" kaart ten de Europese topzwemmers uit West-Duitsland, Zweden, Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland na over de toch nog verrassende uitslag (een gedeelde „overwinning" voor Oranje en West-Duitsland) van de twee-daagse zwemwed strijd in Nederlands enige overdekte vijftigmeterbad te Rotterdam-zuid. En dat Oranje's Europese kampioenen, Adrie Lasterie, Ria van Velsen en Johan Bontekoe en de Westduitse „wonderzwemmer" Gerhard Hetz op dit zacht deinende schip over belangstelling niet hadden te klagen, laat zich begrijpen. Toch waren de resultaten van het afgelopen weekeinde in Rotterdams sfeerloze en bijzonder zware (te ondiepe) bad geen feestelijke stemming waard. De zeslandenwedstrijd vormde na de successen te Leipzig een anti-climax. „Praktisch alle deelnemers aan de Europese zwemkampioenschappen te Leipzig waren in Rotterdam over hun „top" heen. De tijden werden ook nog ongunstig beïnvloed door dit zware bad!" zei Forbes Carlile. Dat de Nederlandse ploeg niettemin kans zag de op „revanche" beluste Westduitse zwemformatie van een totale overwinning af te houden en dat Ria van Velsen een Europees record zwom op de rugslag was niettemin een prestatie van formaat. West-Duitsland, om politieke redenen niet in Leipzig vertegenwoordigd, zou in Rotterdam wel eens laten zien, wie de sterkste Europese zwemformatie in het water kon brengen. Tenslotte was daar een Gerhard Hetz, vijfvoudig Euro pees recordhouder, een Wiltrud Ursel mann, zeker een van de sterkste school slagzwemsters van Europa, een Holm Mrazek, een troef op de schoolslag en een Heike Hüstede, West-Duitslands nieuwste zwemstèr op de vlinderslag. Inderdaad, Gerhard Hetz loste, evenals Wiltrud Urselmann, de beloften in. Zij zorgden voor glanzende overwinningen. Dat deed Mrazek ook, maar het kostte inspanningen. Die inspanningen eisten hun tol tijdens de estafette-nummers en daar struikelde West-Duitslands zwem ploeg over, terwijl Oranje's équipe daar op wel punten veroverde. Zaterdag las men op de gezichten van de Nederlandse zwemleiders, ondanks de opgelopen achterstand in punten op West-Duitsland, geen teleurstelling. Zij spraken slechts over de moeilijke om standigheden, waaronder in Rotterdam KEULEN, 10 sept. De Duitse ex- wereldkampioen Rudi Altig heeft tijdens internationale wielerwedstrijden de huidige titelhouder, onze landgenoot Henk Nijdam, met groot machtsver toon verslagen in een achtervolging óver vijf kilometer. Na iets meer dan 2800 meter werd Nijdam door zijn tegenstander ingehaald. Tijdens een omnium voor amateurs op dezelfde wedstrijden kwam Klaus May, een lid van de Duitse achtervolgingsploeg die in Milaan de wereldtitel won, ernstig ten val. Met wonden aan het gezicht en een hersenschudding werd hy per brancard van de baan gedragen. PARIJS Rudi Altig won dit weekeinde in Parijs het criterium der „Azen" in de nieuwe recordtijd van 1 uur 48 min 44 sec over de 100 km, een gemiddelde van 55,180 km per uur. Het oude record stond op naam van de Fransman Anquetil sinds I960 met 1.50.16 (gem 54,414 km per uur). De uitslag van het criterium, dat werd verreden rondom Longchamp, luidt: 1. Altig 101 pnt - 1.48.44, 2. Stablinski 59 pnt - op 12 sec, 3. Simpson 39 pnt, 4. Van Steen bergen 34 pnt, 5. Groussard 16 pnt. Op één ronde: De Roo (Ned.) AMSTERDAM De amateurrenner Adri Drop uit Vlaardingen is na zijn zege op de eerste dag niet meer van de eerste plaats verdrongen in de elfde ronde om het IJsselmeer, die gisteren in Amsterdam is geëindigd. In de laatste- etappe zegevierde de Amster dammer Henk Cornelisse, maar Drop had aan zijn achtste plaats op 44 se conden van de winnaar voldoende voor de eindzege. Het eindklassement luidt: 1. Drop 19.17.02, 2. Duyker 10.17.47, 3. Koop- mans 10.18.41, 4. Peters 10.19.39, 5. Van Espen 10.19.47. HELMOND De Italiaanse deel nemers toonden zich duideiyk superieur tydens de gisteren gehouden San Pelle- grinowedstrüd voor amateurs. Zij leg den beslag op de eerste vflf plaatsen. Van Dongen werd als beste Nederlan der zesde op 1 minunt en 5 seconden. Achtste was Oor Schuuring en negende Brekelmans. EEDE De Belg Van Daele is gisteren winnaar geworden van de in ternationale Beneluxronde voor profes sionals. Van Daele, die enkele ronden voor het einde met onze landgenoot Niesten uit het peloton was ontsnapt, versloeg de Beverwijker royaal in de sprint. HELMOND In een rit voor pro fessionals over 113 km zegevierde Da- men in Helmond met een t(jd van 2 uur 25 minuten en 10 seconden over de 113 kilometer. Steenvoorden werd tweede en Peter Post derde. MELUN Een Nederlandse ama teurploeg, bestaande uit Van Aert, Haest en Snepvangers, is gisteren vijfde geworden in een tijdrit voor equipes om de Grote Prijs van Parijs. Schreur uit Wolvega finishte gisteren als tweede in de „Grote prijs der Azen" voor amateurs, die te Gelsen- kirchen werd gehouden. De West duitser Rueschoff eiste de eerste plaats voor zich op met een tijd van 2 uur 48 minuten en 28 seconden over de 140 km. werd gezwommen. Er was geen ruimte voor massage; er was geen gelegenheid voor een laatste „warming-up". En de in hun fleurige oranje pakken gestoken Nederlandse zwemmers vertelden aan ieder die het maar weten wilde, dat 2ij niet in hun „Leipzig-vorm" staken. „Wij hebben rust genoten. Na die uiterst in spannende dagen in Oost-Duitsland moet men van ons nu geen wonderen ver wachten. Deze wedstrijden had men in feite helemaal niet moeten houden. Slechts voor West-Duitsland betekent het een zuivere krachtmeting, want zij hadden tot nu toe geen „top" nodig." Het kwam zo uit. Wel verbeterde Jan Jiskoot zaterdag het Nederlandse re cord op de 200 meter vlinderslag (het oude record stond op naam van Gerrit Korteweg), maar Jiskoot kwam niet bijster vermoeid op de kant. „Ik kan veel sneller. Op dit nummer heb ik practisch niet getraindRonnie Kroon legde op de sprint beslag op een derde plaats, maar zijn tijd 57.1 lag bedenkelijk hoger dan zijn 55.5 van Leipzig. De Zweed Per Ola Lindberg had voor zijn tweede plaats genoeg aan 56.2 en ook die tijd is in verge lijking met zijn prestatie in Leipzig (eveneens 55.5) niet groots. Winnaar werd Hans Joachim Klein, die met zijn 55.3 vqor West-Duitsland de eerste punten vergaarde. Ook Jan Weeteling kwam niet tot grootse prestaties. Hij werd derde op de 200 meter rug, achter Almsted (Zwe den) en winnaar Küppers (West-Duits land). Nee, dan deden Klenie Bimolt, die tweede werd achter Urselmann op de schoolslag, en Adrie Lasterie. prac tisch onbedreigd winnares op de 400 meter vrije slag, het beter. Zondag was gelukkig iets meer stem ming. Toen Ria van Velsen aan haar 100 meter rugslag begon, daverde Rotter dams Sportfondsenbad even op zijn grondvesten. Tenslotte was daar alle re den voor, want het Haagse meisje ver beterde haar eigen Europese record met 0.1 seconde. En toch kan Ria van Vel sen, die voor deze wedstrijden practisch niet had getraind, stukken sneller. Zij kwam twee keer in de touwen terecht; zij liet zich op de laatste meter zelfs uitdrijven.... En waarom dit alles? Ria van Velsen gaf dit antwoord: „Ik voelde mjj niet zo fit; waarschijnlijk ben ik een beetje grieperig. En wat die laatste me ter uitdrijven betreft: ik kwam niet llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllHIIIO ROTTERDAM, 10 sept. Toen de speaker zondagmiddag in het Rotter- ams Sportfondsenbad bekendmaakte, dat Ria van Velsen, de Europese kam pioene op de 100 meter rugslag, haar Europese record had verbeterd, keken vele zwemdeskundigen elkaar ongelovig aan. Zij hadden, gewapend met indruk- w kk'-nde klokken, toch een andere tijd genoteerd. Die tijden liepen uiteen van 1.103 tot 1.10-6. Een enkele was er met een officieuze tijd van 1.10.3 en 1.10.4. Navraag bij de jury leerde echter, dat Ria van Velsen wel degelijk een nieuwe Europese recordtijd (1.10.1 had gezwom men. Tenslotte maakt de „gatsometer" geen fouten en in Rotterdam werd dit elektrische opmetingsysteem gebruikt. Mei dit systeem en daarachter nog de handklok werd de nieuwe Europese recordtijd geregistreerd. Dat het resul taat van het Haagse zwemstertje druk werd besproken blijft echter een feit. De verklaring is snel gevonden. De officieuze chronometreurs maakten waarschijnlijk de fout het uitdrijven van de kampioene verkeerd te beoordelen. Een menselijke fout, die de „gatsometer" niet kan maken. goed nit. Dat ik toch nog zo"n snelle tgd maakte, valt mij 100 procent mee"! Bij Forbes Carlile verdween de lach als bij toverslag, toen Rob van Empel een eerste plaats verspeelde op de 200 me ter schoolslag. Rob van Empel (brems is Leipzig) kreeg er ongenadig van langs toen hij zich bij de Nederlandse ploeg voegde na zijn strijd tegen Holm Mra zek. „Hoeveel keer heb ik je al niet ge zegd, dat je niet moet kijken naar je tegenstander," mopperde Carlile geprik keld. Als Van Empel zijn gezicht niet had opgeheven, zou de Nederlandse zwemploeg deze zeslandenwedstrijd nog hebben gewonnen. En dat zat Carlile niet lekker. Graag had hij nog voor zijn vertrek naar Australië getuige willen zijn van een overwinning van zijn pu pillen. Forbes Carlile was echter toch tevre den met dit „gelijke spel" (97-97). En dat met een ploeg, die duidelijk over zijn „top" heen was. „En nu maar rus ten. In oktober-november met een lichte training beginnen, vooral met de ge wichten! De conditie opvoeren en dan in februari het water in. Dit waren de laatste adviezen van de man die onze zwemformatie in Europa naar de top voerde. Dames: 100 meter vlinderslag: 1. Ada Kok (Ned.) 1.10.0; 2. Karin Stenback (Zwed.) 1.10.1; 3. Heike Hustede (Did.) 1.11,1; 100 meter vrije slag: 1. Diana Wil kinson (G.B.) 1.03,3; 2. Ineke Tigelaar (Ned.) 1.03,5; 3. Anne Christine Hagberg (Zwed.) 1.04,2. 100 meter rugslag: 1. Ria van Velsen (Ned.) 1.10,1 (nw Europees record); 2. Linda Ludgrove (G.B.) 1.11.7; 3. Danielle Hannequin (Fr) 1.14,1. 200 meter schoolslag: 1. Wiltrud Urselmann (Did.) 2.51,0; 2. Klenie Bimolt (Ned.) 2.51.4; 3. Jacky Enfield (G.B.) 2.53,5 400 meter vrije slag: 1. Adrie Lasterie (Ned.) 4.53,5; 2. Elisabeth Long (G.B.) 5.00,5; 3. Margaretha Rylander (Zw.) 5.00,6; 4 x 100 meter wisselslag: 1. Nederland (Ria van Velsen, Klenie Bimolt, Ada Kok, Ineke Tigelaar 4.45,7; 2 Groot Brittannië (Linda Ludgrove, Jacky Enfield. Ann Cotterill, Diana Wilkinson) 4.49,5; 3. Zweden (Marianne Striöh, Barbro Erics son, Karin Stenback, Anna Christine Hachber) 4.52,9. 4 x 100 meter vrije slag: 1. Nederland (Jopie Troost, Adrie Las terie, Erica Terpstra en Ineke Tigelaar) 4.17,0; 2. Groot Brittanië (Thomson, Amos, Brenner, Wilkinson) 4.17,8; 3 Zweden (Thorn-Johnson, Grubb, Hag berg, Thomgren) 4.19,8. Heren: 100 meter vr(je slag: 1. Klein (Did) 55.3 sec. (nieuw Duits recórd)- 2. Lindberg (Zw.) 56.2; 3. Kroon (Ned.) 57.1. 200 meter schoolslag: 1. Mrazek (D1d) 2.38,2; 2. Van Empel (Ned.) 2.38.4; 3- Wilkinson (G.B) 2.42,2; 200 meter vlinderslag: 1. Hetz (Did) 2.19,5; 2. Gien- vüle (G.B.) 2.21,3; 3. Jiskoot (Ned.) 2.21,6 (nieuw Nederlands record); 200 Fet,e,r ruSslag: 1. Kueppers (Did) 2.15,9; S-Admstedt (Zw.) 2.20,2; 3. Weeteling (Ned.) 2.22,4; 400 meter vrije slag: 1. Hetz (Did) 4.24,7; 2. Rosendahl (Zw) 4.25,6: 3. Bontekoe (Ned.) 4.29,9; 4 x 100 meter wisselslag: 1. West Duitsland (Kueppers Mrazek, Hetz, Klein) 4.11,3; 2. Nederland (Weeteling, Mensonides, Jiskoot, Kroon) 4.15.4; 3. Zweden (Almstedt, Lundin. Jernberg, Lindberg) 4.17.8; 4 x 200 meter vrije slag: 1. Zweden (Svensson, Johan- son, Rosendahl, Lindberg) 8.37,9; 2. West Duitsland (Jacobsen, Freitae Klein. Hetz) 8.32,9; 3. Italië 'Degregorio, Span garo, De Falco en Orlando) 8.36.1. Eindstand: 1. en 2. Nederland en West- Duitsland 97 pnt; 3. Zweden 79 pnt.- 4 Groot Brittannië 76 pnt; 5. Italië 47 pnt - 6. Frankrijk 43 pnt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9