Juridisch moeilijke zaak weer verdaagd Amerikaanse slachtoffer kon (nog) niet getuigen Mr. N. Debrot beëdigd DE OVERVAL" WORDT VERFILMD Onnozel kaartje doet poolwinnaarde das om „Vaste" sigarenwinkelier: „Waarom juist hem niet?" Verlies voor De Boer door aanloop koperdiepdrukkerij Over 1961 geen dividend (v.j. 10)%; wel 4 interim -1962 Heymans verricht iets GROOTS H Veelbelovend debuut van SEW in de eerste Mas dames HET COMPLOT m Oplichting tijdens huwelijk Kleine olifant van Boltini gestolen Erupties Etna Kalonji ontsnapt uit gevangenis P.T.T.-verbinding met Nw.-Guinea in gevaar Prijsverlaging van mixers Niet geregistreerd bij Sporttoto Opera-plannen in Hamburg Schijndode werd bijna begraven Rapiditas toont zich bij heren de meerdere over Zeeburg7 - 5 Dezelfde kern voor Oranje-team Andere olifanten weigeren voedsel Automatische overweg defect: verkeer drie kwartier opgehouden Koning van Kasai Betogers in Londen bedreigen Nehroe PHILIPS Br echt en Weill's ,Mahagonny' HANDBALDISTRICT WEST A DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 PAGINA 2 Puzzel Reacties VANAVOND DÜ5 JE GAAT NAAR FA5UL TOE? VLAANDEREN sassade. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 10 sept. De Ameri kaanse Eva G., die haar ex-echtgenoot Jozeph van D. heelt beschuldigd van op lichting (32.000 dollar) was vanmorgen niet verschenen voor de Amsterdamse rechtbank. De confrontatie tussen de van oplichting beschuldigde Jozeph en de „wraakgierig" genoemde Eva bleef uit. Vrijdag was de behandeling van de zaak geschorst om de benadeelde vrouw- te kunnen horen. Eva had zich bereid verklaard vanuit Los Angeles naar Am sterdam over te vliegen. Vandaag zou ze present zijn. Werkzaamheden maak ten het haar echter plotseling onmoge lijk eerder dan 27 september te ver schijnen. Wel werd vanmorgen het Parijse meisje Claudine B. (24), stiefdochter van verdachte, gehoord. Zij was door Jozeph meegenomen naar een café in Parijs om daar Eva over te halen voor de kinderen van verdachte te zorgen. Claudine en verdachte verklaarden dat Eva niets van kinderen wilde weten. Zj(j zou gezegd hebben: „Ik wil over die kinderen niet meer spreken". Eva had echter tegenover de rechter commissaris verzekerd, dat verdachte haar met voldoening had meegedeeld dat men zijn echtgenote ongestraft kon oplichten. „Hoe is het gesprek geëindigd?" vroeg de president getuige Claudine. „Zij is opgestoven, woedend, en weggegaan." Het café-gesprek werd ten dele in het Engels en ten dele in het Frans ge voerd. Claudine verzekerde met klem, dat Eva redelnk Frans sprak. „Beter Frans dan ik Engels". Haar spreek vaardigheid in het Engels werd door een tolk op de proef gesteld en stelde niet teleur. Jonkheer mr. E. Michiels van Kes- senich, verbonden aan de Nederlandse ambassade in Parijs, had vrijdag ech ter naar voren gebracht dat Eva G. minder dan zeer gebrekkig Frans sprak. Haar kennis van de Franse taal ein digde volgens hem bij „Oui en non". Diverse malen was hij, wanneer Eva zich bij de ambassade kwam beklagen, met haar gaan lunchen. De verklarin gen van de jonkheer en het Parijse meisje staan derhalve lijnrecht tegen over elkaar. Alleen Eva G. zal kun nen bewijzen wie van beide getuigen de waarheid spreekt. "De verdediger verzocht de rechtbank de verdachte in vrijheid te stellen. Vol gens hem was het gevaar dat hij het land zou verlaten denkbeeldig. „Hem is er alles aan gelegen zich na de behandeling van deze zaak weer in Frankrijk te kunnen vestigen. Zijn pas poort is echter ingehouden Zonder pas- Crt kan hij misschien de grens over ren, maar het is hem onmogelijk zich in Frankrijk te vestigen", aldus de ver dediger mr. W. M. J. Russell. De recht bank wees echter het verzoek om in- "Vrijheidsstetllng af. Donderdagochtend 27 september hoopt men het beslis sende café-gesprek nader te analyseren Wanneer behalve verdachte Jozeph en zijn stiefdochter Claudine ook de ex- echtgenote Eva G. aanwezig zal zijn. Wanneer het feit dat verdachte de 32.000 dollar onder zich heeft genomen, zonder toestemming van zijn vrouw, be wezen zou worden blijft het juridische probleem of men van oplichting kan DEN HAAG, 11 sept. De koningin heeft vanmiddag om half drie op paleis Soestdijk mr. N. Debrot beëdigd als gouverneur van de Nederlandse Antillen. Mr. Debrot behoort tot de Antillia- nen, die allang voordat de politieke ontwikkeling de contacten tussen Ne derland en de Antillen sterk ging sti muleren, ten nauwste met ons land verbonden waren. Zijn ouders zonden hem al heel vroeg van Bonaire waar hij in 1902 geboren is, naar Nederland om hier middelbaar onderwijs te vol gen. Hij is een leerling van de Jezuïe ten Canisiuscollege, Nijmegen en stu deerde in de twintiger jaren rechten aan de universiteiten van Utrecht en Amsterdam. Zijn belangstelling voor het recht had een politieke kant, zoals bleek uit het feit dat hjj na het behalen van de meesterstitel, in 1927 in Lei den, enige tjjd repetitor werd in het staatsrecht. In de jaren 1928-1932 trok hij naar Frankrijk en Amerika, waar hij journalistiek en letterkunde studeer de, om daarna in de jaren 1932-1939 bovendien nog medicijnen te halen. Tij dens de oorlog was hij arts in Amster dam, daarna nog enige jaren in Cura sao. Daarna is hij definitief in de poli tiek gekomen. Mr. Debrot is zoals blijkt een zeer veelzijdig man. Hij heeft enige boeken geschreven, waarvan de novelle „Mijn zuster de negerin" hem al in 1935 tot buiten zijn vaderland naam bezorg de. In 1944 verscheen „Bekentenis in Toledo" in 1948 „Bid voor Camille Willocq" en in 1948 „Bewolkt bestaan". Zijn gedichten zijn gebundeld in „Een navrante zomer". Hij heeft ook veel in tijdschriften gepubliceerd, zowel over literatuur als politiek. Zijn kwaliteiten voor deze nieuwe post zijn evident. Cola Debrot, zoals zijn schrijversnaam luidt, is een levendige en intelligente man. met grote diplo matieke gaven en veel contacten. Hij heeft een rol van betekenis gespeeld bi) het totstandkomen van het Statuut voor het Koninkrijk, was reeds in de interimperiode, daaraan voorafgaand lid van het College van Algemeen Be stuur van de Antillen, werd in 1951 for mateur van een nieuwe regeringsraad en was daarna in Nederland enige ja ren gevolmachtigd minister. Ook is hij lid geweest van de vertegenwoordi ging van Nederland bij de Verenigde Naties en bij de Internationale Arbeids organisatie. In Den Haag werd hij na de be noeming van de heer Lampe tot ge volmachtigd minister in 1955 diens di recteur van het kabinet. In Den Haag is men van oordeel, dat hij als het ware was voorbestemd voor deze be noeming. Mr. Debrot volgt als gouverneur drs. A. B. Speeekenbrink op, die in 1980 zijn ambt neerlegde. Daarna is ern stig gezocht naar een mogelijkheid om de heer Chr. Winckel die groot vertrou wen genoot op de Antillen tot gouver neur te benoemen. Op 9 aug. van dit jaar is de heer Winckel overleden. spreken. De officier van justitie zal zich erop beroepen dat Eva G. haar huwelijk heeft laten ontbinden en nie tig verklaren door een Amerikaans Hof. Het huwelijk zou daardoor nimmer hebben bestaan. De verdediger huldigt het principe dat de nietig-verklaring in gaat op de dag van uitspraak en dat er geen sprake kan zijn van terugwer kende kracht. Bovendien twijfelt hg aan de geldigheid van de nietigverklaring. Het huwelijk had, volgens de verdedi ger, ofwel in Nederland Jozeph van D. Eva G. waren beiden Nederlandse staatsburgers ofwel in Frankrijk waar het echtpaar gevestigd was, dan wel in San Francisco, waar zij in het huwelijk zijn gc*reden, moeten worden ontbonden. Eva G. verkoos echter Los Angeles. „Niet uit pure willekeur. Los Angeles is een filmsterrenstad waar het vlot scheiden is. Wanneer deze hu welijksontbinding wordt erkend onder mijnt men de Nederlandse wet. Los Angeles wordt voor de Nederlanders die willen scheiden dat wat Gretna Green is voor hen die willen trouwen." ROTTERDAM, 10 sept. Uit de gtallen van het circus „Boltini", dat zijn tenten heeft opgeslagen op de St.- Jacobsplaats, is een kleine olifant ge stolen, luisterend naar de naam „baby" De dader is naar alle waarschijnlijk heid een lid van het personeel, een kleine donkere Spanjaard met een snor, ongeveer veertig jaar oud. Na de voor stelling van zondaga/ond verklaarde de Spanjaard n.l. tegen een collega dat hfj een speciale opdracht van zijn direc teur had gekregen om maandag (van daag dus) met de olifant te paraderen in de Utrechtse binnenstad. De direc tie van het circus zegt van een derge lijke afspraak niets te weten. De verdwijning van „Baby" kan voor het circus ernstige gevolgen heb ben want het dier is de leider van een groep van vier olifanten die da gelijks in het circus opt-eden. Sinds de verdwijning van „Baby" weigeren zij hardnekkig te eten. Zolang „Baby" nog niet zal zijn te ruggekeerd, zal het programma-onder deel dat door de olifanten wordt ver zorgd in zijn geheel geschrapt moeten worden want de dieren treden niet zon der hun leider op. AMERSFOORT, 10 sept. De auto matische halve overwegbomen, „ahobs", die de spoorwegovergang Vlasakkers beveiligen, zijn vanmorgen gedurende drie kwartier voor alle wegverkeer ge sloten geweest. De oorzaak hiervan was dat een der zekeringen was doorge brand, waardoor de spoorbomen auto matisch gesloten werden. In korte tijd was er bij deze overweg een enorme autofile, omdat het hier een belangrijke verbinding betreft voor het verkeer naar de richtingen Soest-Baarn, Utrecht, Arnhem enz. Ook Jiet spoorwegverkeer had enige vertraging, aangezien de trei nen van en naar Utrecht bij deze bo men enkele minuten moesten wachten. CATANLA, 10 sept. (UPI) In de Noordoostelijke krater van de Etna heb ben zich vandaag een groot aantal he rige uitbarstingen voorgedaan. De berg is nu gehuld in een dikke grijze rookwolk. Het valt niet te zeggen, of de huidige uitbarstingen verband houden met de jongste aardbevingen in Italië, Griekenland en Iran. LEOPOLDSTAD, 10 sept. AFP (UPI) Albert Kalonji, die zichzelf had uitgeroepen tot „koning" van de Congolese provincie Kasai en die een gevangenisstraf van twee jaar uitzat in een gevangenig in Leopoldstad we gens het mishandelen van politieke te genstanders, is vrijdag uit die gevan genis ontsnapt, zo is zaterdag bekend gemaakt. Volgens welingelichte zegslie den bevindt Kalonji zich reeds veilig en wel in Bakwanga, de hoofdstad van zijn provincie. Kalonji zou uit de gevangenis zijn ge haald door enkele personen, die zich voordeden als ambtenaren van de jus titie. Zij brachten Kalonji naar het par ticuliere vliegveld van Ndolo, waar zij een vliegtuig vorderden met bestem ming Bakwanga. LONDEN, 10 sept. (Rtr.) Toen premier Nehroe hedenmorgen na afloop van de openingsbijeenkomst van de geme nebestconferentie „Marlborough House" verliet, braken betogers' voo. een onaf hankelijk Kasjmir door de politie-afzet- ting en trachtten de auto waarin de In dische premier gezeten was, tot stilstand te brengen. De betogers lieten uitroepen van afkeuring horen en schudden hun vuisten. De politie had enkele minuten nodig om hen terug te kunnen dringen. HOLLANDIA, 10 sept. (UPI) De radio-verbinding tussen Hollandia en Indonesië is thans voor VN-telegrammen op dreef gekomen, maar nu dreigt de PTT-verbinding tussen Hollandia en Ne derland spaak te lopen. De Nederlandse PTT heeft enkele tientallen van haar functionarissen te ruggetrokken. Deze mensen waren des tijds ingezet om de toch overbelaste dienst hulp te bieden. Nu heeft de PTT toestemming geweigerd om hen aan te laten blijven tot het einde vein het be wind in mei 1963. Op de electrotechnische beurs in de Apollohal te Amsterdam, die vanmor gen werd geopend, was er weinig be langstelling voor mixers. Men wil ken nelijk de kat even uit de boom kijken. Van de fabrikanten en importeurs heeft tot dusverre alleen Tornado op de actie van Philips gereageerd. De zo juist geïntroduceerde twee snelheden mixer wordt nu op de markt gebracht voor 27,50. In handelskringen verwacht te men, dat voor dit apparaat een winkelprijs van tussen de 40 en 50 gulden zou worden berekend. Bij Torna do zegt men zijn politiek meer af te stemmen op wat Philips doet dan op de acties van Albert Heyn. Men voelt zich gedwongen zich aan te passen bij de ontwikkelingen op de markt. Inventum, AEG en Rotel hebben geen prijsverlagingen aangebracht. Men wil daar de situatie nog eens even aanzien. Het is nooit verstandig om bij zo'n' explosie onberaden stappen te doen waar men later weer spijt van kan krijgen, zegt men daar. Een vraag is b.v. of de actie van Philips een blijven de prijsverlaging zal inluiden. Het wordt niet uigesloten geacht, dat als de storm eenmaal is overgewaaid Philips met een nieuw model op de markt zal komen, waarvoor dan ook weer een hogere prijs zal worden be rekend. De mogelijkheid lijkt echter ook niet uitgesloten dat de ontwikkelingen, die zich reeds geruime tijd ln Duitsland hebben voorgedaan, nu ook min of meer definitief naar Nederland zijn overge slagen. Gisteren is in de Cinetone-Studio's in Duivendrecht een begin gemaakt met de opnamen voorde nieuwe Nederlandse speelfilm „De overval", gebaseerd op een ware oorlogsgebeurtenis in 1944. Aan de camera: Prosper Dekeuke- leire; met sigaret in de mond: Kees Brusse (dialoog-regisseur)met bril in de hand: de Engelse regisseur Paul Rotha en in het raam een der acteurs: Jan Blaaser. HILVERSUM, 11 sept. Het jaar 1961 heeft zich voor de Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. nv. Ko- perdiepdrukkkeij Debo Hilversum ge kenmerkt door de spanningen rond <le stichting van het geheel nieuwe be drijf: de koperdiepdrukkerij. De alge meen waarneembare verschijnselen golden eveneens voor de vennootschap: verzwaring van lasten, verkorting van de werktijden, schaarste aan werk krachten en huisvestingsproblemen voor het personeel. De boekdrukkerij was het gehele jaar zeer goed van orders voorzien. De omzet boeken van de uitgeverijen is gedaald door het welbewuste stre ven het aantal nieuwe titels te be perken. De netto-omzet daalde tot 291.700 (412.800). De eerste maan den van de koperdiepdrukkerij vorm den een aanloopperiode, waarin uiter- 99 99 Lievelingskleur rose praliné, ver hoogde taille en forse bonthoeden: Max Heymans 1962. De bolero is_ gevoerd en als het ware verlengd' met nutria. AMSTERDAM, 11 september et halfjaarlijkse „modespektakel" is weer voorbij: de couturier Max Heymans nam de mode voor zijn rekening terwijl het spektakel werd geleverd door het meer dan en thousiaste publiek dat zijn bewondering beslist niet onder de gouden stoelen of banken stak. Ver voor „l'heure de collection" vulde het al het Hirschge- bouw aan het Leidseplein tot in de pas kamers toe, blij met een heel klein plaatsje als er maar een glimp was op te vangen van de creaties van de mees ter, maar iets te ruiken van het „ver boden parfum" van De Givenchy, maar een echo te horen van het commentaar van de ladyspeaker. Men moge deze verering on-Hollands vinden, deze ver afgoding wat overdreven, feit is dat hier in stoffen iets groots wordt ver richt. Er zjjn verschillende detajls aan te wijzen die we zouden willen noemen: de handtekening van de meester. Allereerst is er de verhoogde taille, bijna conse quent doorgevoerd door middel van een geïncrustreerde ceintuur, een korte bo lero. Dan is er de officierskraag: soms hoog opstaand tegen de hals, soms wat vloeiend verlopend. Verder de „chapeau chignon": een hoog geestig model dat eenmaal de. lachlust opwekte omdat er een kleine vossenstaart bovenop was ge zet en naderhand nog eens toen hij tij dens de parade driemaal achter elkaar de mannequin van het hoofd viel. De lievelingskleur van Heymans is dit maal rose praliné. Verder brengt hij veel zwart-witte tweed en pied de poule, bruine visgraat en muisgrijze flanel. De mannequins droegen daarbij ook schoenen van flanel, speciaal voor de gelegenheid ontworpen. Dat werd er met nadruk bij gezegd en dat was maar goed ook want de belangstelling van het pu bliek was veel hoger gericht nl. op de hoofden van de mannequins die buiten gewone proporties konden aannemen, schuilgaande onder een enorme canotier van bont, een geplooide tulband van goudbrocaat of tweed, een kapselverho- gende creatie van struisvogelveren, Bijzonder was ook de handschoen tot ver over de elleboog, die sommige mouwloze japonnen begeleidde. Wie alle details van hoofd tot voeten in zich op wilde nemen, kwam ogen te kort. Dat kwam Max ook na afloop van dé show toen hij wel al zijn bewon deraarsters tegelijk had willen om helzen. maar dat gaat nu eenmaal niet. In de beperking toont zich de meester... G.S.-de W. aard, volgens het verslag, vrij aan zienlijke verliezen werden geleden. De laatste maanden van 1961 geven echter reeds een sluitende exploitatie te zien. Van het voornemen de exploi tatie van de koperdiepdrukkerij te doen geschieden door een dochteronder neming, heeft de directie afgezien. De resultaten van de ondernemingen, waarin wordt deelgenomen, waren al leszins bevredigend. Met néme geldt dit voor de N.V. dagblad voor Noord holland in Alkmaar. Besloten werd het verlies uit de aanloopperiode der koperdiepdrukkerij direct af te boeken. Het batig saldo van de exploitatie over 1961 heeft f 753.632 (vorig jaar f 755.947) bedragen. Baten uit deelnemingen kwamen op 74.274 (86.159). Bijzondere en incidentele ba ten en lasten resulteerden in een voor delig saldo van 14.561 (46.417). De algemene onkosten liepen terug tot 391.285 (401.484), terwijl de interest een stijging te zien gaf tot 204.292 (65.899). Afschrijvingen drukkerijen vergden 360.508 (175.029 en uitgeve rijen 60.876 (17.242). Diverse baten en lasten brachten een nadelig saldo van 8.489 (v.j. voordelig saldo van ƒ4.809). Hierna blijft een verlies van 182.963 (v.j. winst 233.678), dat ten laste van de reserve voor bijzondere doeleinden geboekt wordt. Deze reserve is enige jaren geleden speciaal voor dergelijke objecten gevormd en bedraagt, inclu sief latente belastingverplichtingen, 342.368. Indien een bedrag van f 100.000,- wordt gehandhaafd, zijn de latente belastingverplichtingen ruim schoots gedekt. Het restant kan wor den overgeboekt naar de algemene reserve. Bij de aanvaarding van deze voor stellen kan over 1961 geen dividend worden uitgekeerd (v.j. 10 pet). On voorziene omstandigheden voorbehou den zal het bedrijfsresultaat over 1962 een hervatting van de dividendbe taling als voorheen wettigen. Daarom meent de directie te mogen voorstellen een interim dividend op de gewone aandelen 'ad 4 procent vast te stellen. Besloten is een groot deel van de investeringen te financieren uit een ter beschikking staande lang lopende le ning. De verwachting is dat de liquidi teit in de eerstkomende jaren door ruime afschrijvingen en door ingehou den winsten aanzienlijk zal verbeteren. Over de toekomstverwachtingen zegt het verslag: De boekdrukkerij is bij voortduring goed van orders voorzien. Bij de uitgeverijen neemt de boeken- omzet weer toe". In de diepdrukkerjj wordt de bezetting steeds beter. De gang van zaken in de bedrijven, waarin wordt deelgenomen, stemt tot tevreden heid. (Van een verslaggever) HOEK VAN HOLLAND, 11 sept. „Papa", gilde de tienjarige Theo Sala zondagmiddag vanuit zijn hoekje bij de radio, „papa U hebt de pool gewon nen". Tuinder Sala (57) bleef onver stoord. Hij kende de „geinige" streken van zijn zoontje al langer. Maar omdat Theo maar bleef roepen en zeuren, pakte de tuinder tenslotte het formu lier. A. M. Sala uit Hoek van Holland had inderdaad een rijtje op zijn pool- formulier goed ingevuld. Zoon Theo had naar de sportuitzeiuling voor de radio geluisterd. Natuurlijk keek Theo het eerst naar zijn eigen rijtje. Elke week mag hij het eerste rijtje van het for mulier van zijn vader invullen. Vijf uit slagen had Theo goed geraden. Maar in het tweede rijtje kon hij helemaal geen fout ontdekken. In de beide an dere rijtjes moest hij vier en vijl louten aanstrepen. Om kwart voor zeven had Sala con tact met de „Sporttoto". Alles klopte. In het tweede rijtje waren alle kruis jes goed neergezet. „Maar... U staat niet geregistreerd meneer", klonk het door de telefoon als een donderslag bij heldere hemel. Tuinder Sala be greep het niet direct. Wat was dat nu? Hij had toch één rijtje helemaal goed ingevuld. Zijn formulier was op tijd ingeleverd. „Mijnheer de notaris had toch zelf het formulier in zijn hand. Laat hij dan zelf kijken". Maar mijnheer de notaris had goed gekeken en nog eens zei hij: „U staat niet geregistreerd". Toen drong het tot de heer Sala door. Langzaam, heel langzaam verdween de halve ton als een zoete droom. „Is daar dan niets aan te doen, notaris?" vroeg hij nog. Maar reglementen zijn reglementen en daar moet een notaris zich aan houden. Alleen daarmee heeft hij te maken. De heer Vinekers, zijn „vaste" siga renwinkelier werd gebeld. Waarom zou hij niet geregistreerd staan? Vinckers had dit jaar verzuimd een kaartje aan de tuinder te geven. Sala had er niet om gevraagd, er later niet aan gedacht en toch meegepoold. „Doodjammer", dachten de mannen hardop. Zij sliepen er een hele nacht niet van en hun echtgenoten evenmin. „Waarom heb ik Sala vergeten die kaart te geven", gonsde het door het hoofd van de sigarenwinkelier. „Hoe kon ik dat vergeten", bonkte het bij de tuinder. Beiden maakten zich ver wijten over een nalatigheid, die tien tallen malen per jaar wordt gemaakt. Dat juist zo'n onnozel kaartje, zo'n strop kan betekenen! De volgende mor gen zjjn Sala en Vinckers bij elkaar geweest. Zij hebben het uitgepraat. De tuinder voelt wel dat hij „fout zit» maar ergens, neen, dan weet hg net zo net nog niet. Vinckers gaf toch ieder jaar zo'n kaartje en juist nu niet, uit gerekend nu hij de hoofdprijs heeft ge wonnen. Maar dezelfde gedachte speen zich af bij Vinckers. Iedereen had hg geholpen aan dat kaartje en juist die ene! Beiden voelen iets van onrechtvaar digheid. Telefoontjes met K.N.V.B. Sporttoto hielpen niets. Regels zijn re gels en wie aan het spel meespeelt moet zich hierbij neerleggen. Ook Sala en Vinckers. Toch probeert de heer Sala nog een gaatje te vinden. Hij denkt er over om eens met een advocaat een praatje te gaan maken. „Ik heb toep iedere week mijn gulden gegeven. Zijn ze dan gerechtigd dat geld aan te pak ken, als ik niet geregistreerd sta- Dat zijn belangrijke vragen voor tuin der Sala, die zich inmiddels heeft la ten registreren. Hij wil blijven meespe len bij sigarenwinkelier Vinckers". Hu heeft mij niet met opzet geen kaartje gegeven," zegt Sala. f LOME, 10 sept. (AFP) Toen de eerste scheppen aarde in het graf vielen, zagen de doodgravers op de mohammedaanse begraafplaats in Sokode (voormalig Frans Togoland) tol hun schrik, dat de lijkwade waar in de dode was gewikkeld, duidelijk „in beweging" was. Zij waren bezig een vrouw van 84 jaar te begraven, 12 uur tevoren, naar het scheen, ontslapen was. De schokken onder het laken wer den hoe langer hoe heviger en men moest langzamerhand wel geloven, dat de tachtigjarige levend was. Op gestaan uit haar graf werd zij on middellijk uit het lijkkleed gewik keld. „Ik ben wakker geworden uit een diepe slaap", zo zei de oude vrouw. Enkele ogenblikken later maakte de rouwstoet zich op voor de terugkeer naar huis, waar de begra fenis werd omgezet in een vrolijk feest. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 10 sept. Het debuut van SEW in de eerste klas dames van de handbalcompetitie, district West A, mag bepaald opmerkelijk worden jgenoemd. Het team uit Nibbixwoud moest aantre den bij het sterke AVA, dat geen kans zag, zijn bezoeksters van een overwin ning af te houden. Minder goed verging het ADO: een nederlaag tegen Attila. In 2 B won VZV ternauwernood met 1-2 van nieuweling Vliegens Vlug. SEW is dus meteen al in de eerste klas dames „in het nieuws" gekomen: een bemoedigende overwinning van 2-3 op een van de favorieten voor de titel, te weten AVA. Ofschoon het spel van de bezoeksters bepaald nog niet „brand schoon" was, toonden zij een betere spelopvatting. AVA, met de internatio naal Ineke Boom in de gelederen, startte met twee felle schoten, die kundig wer den gestopt. De nieuwe linksbuiten van SEW, Nel Bijl, „hakte" er doeltreffen der in: twee opsprongen die de verdedi ging van de thuisclub verrasten (0-2). Een fraai tegenpunt van AVA werd vlak vóór de rust beantwoord: 1-3. Na de her vatting verdedigde SEW de voorsprong constant met 6 speelsters in de defensie. Er was voor AVA geen doorkomen aan. Pas één minuut vóór tijd scoorde het voor de tweede maal (2-3). Bij ADO-Attila hadden de bezoek sters slechts een gering overwicht, maar uiteindelijk gaf méér gerichte schotvaardigheid de doorslag in haar voordeel. ADO begon met de wind in de rug, wat mede een ruststand van 1-1 opleverde. Na de hervatting toonde Attila zich doortastender, hetgeen uit draaide op een score van 2-6. Voorts bleek Vriendschap productiever dan Spirit (4-1) en HHC en DWS hielden het op een puntenverdeling: 3-3. Bij de heren hebben de thuisclubs zich, op één uitzondering na, van hun beste zijde laten zien. Rapiditas en Zeeburg streden hardnekkig om de punten, die tenslotte door eerstgenoemde met 7-5 werden opgestreken. Met zeven doel punten verschil wees UD thuis de re serves van Hellas terug (15-8) en Uni- tas liet zich evenmin onbetuigd ten koste van Aalsmeer 2, dat weinig kans 5?1 HAMBURG, 10 sept. De Staats- opera te Hamburg geeft op 16 septem ber als eerste première van het nieuwe seizoen de vorig jaar uitgestelde opera van Bert Breent en Kurt Weill „Auf- stieg und Fall der Stadt Mahagonny" in een enscenering van Ègon Monk en onder muzikale leiding van Janos Kulka. Van Rossini is een onbekende opera op het speelplan genomen, „La pietra del paragone onder de titel „Die Lie- besprobe in een enscenering van Gün- ther Rennert en onder muzikale leiding van Horst Stein. Onder dezelfde muzikale en scènische leiding geeft de Hamburgse Staatsopera iater in het seizoen de Euro pese première van Strawinsky's aanvan kelijk voor de televisie geschreven en in die vorm in het verstreken voorjaar in de V.S. opgevoerde „The Flood", (De Zond vloed). In Hamburg wordt het werk ge combineerd met Dallapiccola's „II pri- gioniero". Aan het einde van het seizoen is de eerste opvoering te verwachten van Giselher Klebe's in opdracht van Hamburg geschreven opera „Der Sohn des Cherubin" in de enscènering van Oskar Fritz Schuh, die de post van intendant van de Keulse opera gaat verwisselen voor die van inten~ dant van het Deutsche SchauspieI* haus te Hamburg in opvolging van Gustav Grundgens. Voorts kondigt Hamburg nieuwe op voeringen aan van Richard Strauss' „Die sohweigsame Frau" onder direc tie van Leopold Ludwig en regie van Walter Felsenstein, alsmede van de „Meistersinger" eveneens onder leiding van Ludwig en in een enscènering van Leopold Lindtberg. Het ballet van de Staatsopera belooft een nieuwe choreo grafie van Peter van Dyk van Tschai- kowsky's „Le lac des cygnes". RIDDERKERK, 10 sept De 51- jarige mevrouw Obermann-Dekker uit Zandvoort is zaterdag in Ridderkerk om het leven gekomen toen een Amerikaan met zijn auto het linkerweggedeelte op reed, waardoor een botsing ontstond. DEN HAAG, 11 sept. Voor de cen trale training van het Nederlands elf tal, welke morgen in het KNVB-cen- trum te Zeist begint, zijn de volgende zestien spelers uitgenodigd. Van der Merwe (NAC), Lagarde (En schede), Petterson (Blauw-Wit), Ren ders (PSV), Wiersrra (PSV). Muller (Ajax), Pronk (Ajax), Schrijvers (NAC), Van Wissen (PSV), Henk Groot (Ajax), Keizer (Ajax), Kruiver (Feijen- oorod), Van der Kuil (PSV), Van der Linden DOS), Prins (Ajax) en Swart (Ajax) Ter voorbereiding van de wedstrijd van Jong Oranje tegen Denemarken onder de 23 jaar, die op woensdag 26 september a.s. in Veendam wordt ge houden, zijn de volgende 27 spelers uit genodigd voor de centrale training van donderdag a.s. in Zeist: Doesburg, (Sparta), Jongbloed (DWS), Van Leeu wen (Sparta), Romeyn (Feyenoord), Borghuis (GVAV), Engelen (Roda JC), Jochems (Velox), Libregts (Feyenoord), Meyers (Sparta), Mul (Ajax), VrienS (Willem II), Zoetendal (GVAV), Ade laar (Sparta), Bosveld (Enschede). Geurtsen (Velox), Goesgens (BVV), Heinen (ADO), Hoenen (BSV), Lefering (Go Ahead), Pelk (Voleradam), Petersen (Ajax), Visschers (NAC) en WolterS (PSV). kreeg perspectieven in zijn acties te leg' gen: 13-5. BHC weerde zich op eigen terrein terdege, maar kon uiteindelijk niet verhinderen dat het bezoekend® AHC zich met het volle pond verrijkte- Het werd 9-12. Overige uitslagen: DAMES 2 A: Laren- BSV 2-0, JOS-Sport Vereent 0-5, Tavenu- Niloc 2 2-4, De Volewiickers-SDW 2-5- 2 B: JHC-Tonegido 2-2, Concordia- IJmond 4-5, Vliegens Vlug-VZV 1-2. HEREN 2 A Achilles-ZandvoortmeeU- wen 10-8, Arma-SSVU 4-6. HHC-Tomcio 9-8. 2 B: AAV-UD 2 6-5, WVGV-Amste* 9-6, De Blinikert-Oranje '57 15-11. Met deze creatie in wit-zwarte pied de poule opende Max Hey mans zijn mode-spectakel. Hij noemde dit zelf „een verrukkelijk pak". Hü DURFT BLUKBAAR SEEN OFFICIEEL RAPPORT TE MAREN. MAAR IK MOET V05PER HIEROVER SCOTLAND- YARD LIEVER WAAR SCHUWEN! N .K0MPL0T OM PRESIDENT RKRRM IN LON DEN TE VER MOOR DEN... GEEN T'JD OM OLIE DETAILS TESCHR'MN... KOMT UNfltRM'JN FLRT. FftSULTWEEDE 5ECRE-' 7ARIS MNDEM-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2