Congres nationaal overleg voor gewestelijke cultuur MISS LONDON AIRPORT 1962 GEKOZEN Folkloristisch ballet bij SCAP1NO Beschermer en bouwer Vindingrijke Hagenaar op „internationale" rooftocht PRINSES MARGARET TERUG IN LONDEN HET K0MFL0T Onderwaterwoninc voor kust bij Marseil Evenwicht tussen decentralisatie en centralisatie is een vereiste Moeder doodt haar beide zoontjes Kaasopslagplaats uitgebrand Burgerluchtvaart leed vorig jaar record-verliezen Pinokkio in kinderboekenweek Mr. A. de Roos Rad van tong ook in Engels en Duits Astronaut Schirra eind september in de ruimte? WiMi WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 PAGINA 2 PAUL YLAANDEREN Eis: plaatsing in zenuwinrichting Restauratie Cuneratoren Fouten eerder al ontdekt In Rotterdamse haven naast Essogarage Dodelijk ongeval Septembernachten in Luik Albert de Klerk naar München Nw.-Guinea - akkoord in de Senaat Laat ze maar praten" Nieuw programma van bet cabaret „Tingel- v Tangel" „Verloren oefenbom was licht bilsje met rooklading' Erepromotie in Leiden Soraya's huwelijk gaat niet door De Diogenes wordt op zijn plaats gebracht Laatste voorbereidingen worden getroffen TOT 5TRAK5. FA5UL WOONT OM _DE HOEK. BLUF JE NIET 1 TE LANS. IK WIL NI ET WÉÉR ALLEEN i ETEN. A MÉT MENEER FA50LT DAN BENT TE LAAT, .MENEER. H'J 15 A DOOP-^^1 MAAR IK HEB EEN AFSPRAAK IN FLAT NO. 5. DELFT, 12 sept. Decentralisatie en centralisatie a het culturele leven Is het onderwerp, waarmee de deelne mers aan het congres 1962 van het na tionaal overleg voor gewestelijke cul tuur zich vrijdag en zaterdag in de Stadsdoelen hier zullen bezighouden. Dr. J. P. van Praag, gedeputeerde van Zuid-Holland, heelt dit onderwerp samengevat, terwijl pre-adviezen zijn uitgebracht door de heer B. J. Verhoe ven uit Arnhem over „spreiding kunst instellingen en -manifestaties'., door de heer J. Willems uit Oosterwijk over „Spreiding kunstonderwijs" en door dr. P. A. Schroder uit Amsterdam over „Centralisatie en decentralisatie in het Nederlandse bibliotheekwezen". Dr. Van Praag zegt in zijn inleiding op het congres, dat decentralisatie voorwaarde is voor een zo breed mo gelijke spreiding van cultuur en dat centralisatie van het culturele leven het klimaat schept voor baanbrekende AMSTERDAM, 12 sept. Tegen een 37-jarige gehuwde vrouw uit Amster dam, die zich hier voor de rechtbank wegens moord op haar twee zoontjes van resp. vier en zeven jaar oud moest verantwoorden, heeft de officier van Justitie ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een krankzinnigengesticht en terbeschikkingstelling aan de rege ring geëist op grond van de overwe ging dat verdachte de daad niet kan worden toegerekend. Het drama gebeurde op 12 april j.I. in Amsterdam, in een woning in de Carillonstraat, waar omstreeks kwart voor elf 's avonds de buren een ster ke gaslucht ontdekten. De politie trof in de keuken op de grond twee kin deren en de verdachte aan. Drie gaskranen stonden open. De' kin deren gaven geen tekenen van leven meer. De vrouw ademde nog moeilijk. De kieren van het raam in de keuken waren met kranten dichtgemaakt, even ais een luchtrooster en een luchtgat. De kinderen konden niet meer worden gered. Later bleek dat de kinderen korte tijd voordat zij door het gas het bewustzijn hadden verloren, een slaap middel hadden ingenomen. De echtge noot van verdachte had na het drama verklaard dat hij niet begreep waarom zijn vrouw dit had gedaan. Zij was wel eens een beetje nerveus en wat tobbe- rig, maar toch niet in abnormale mate. Diezelfde avond had hij om acht uur op zijn werk nog met haar getelefo neerd en daarbij niets bijzonders ge merkt. Verdachte, die sedert het gebeurde In een afdeling van het Wilhelmina- gasthuis voor observatie verblijft, be antwoordde de vragen, die de presi dent haar stelde, met een zachte, soms bijna onhoorbare stem. Aan het ge beurde had ze geen enkele herinnering meer. Ze dacht dat ze het in een vlaag van verstandsverbijstering had gedaan. Ze beaamde wat de president opmerkte, dat ze geen zorgen had. Volgens psychiatrische rapporten kan het gebeurde haar slechts in sterk ver minderde mate worden aangerekend. Een langdurige therapeutische behan deling wordt nodig geacht in een psy chiatrische inrichting. Er is echter een enorm groot tekort aan plaatsruimte Ln de gestichten en er gaan soms maanden overheen voordat men een patiënt kan opnemen. Uitspraak 25 sep tember. DEN HAAG, 12 sept. De ontdek, king van de fouten, die zijn gemaakt bij de restauratie van de Cuneratoren Rhenen in vroeger jaren, is niet van recente datum. Hierop wijst de archi tect van de restauratie, de heer B. T. Boeyinga te Amsterdam. Het bericht van de ontdekking zou aanleiding kun nen geven tot de veronderstelling, dat men dezer dagen heeft gemerkt, dat de vorige restauratie niet goed is gedaan, maar reeds in de loop van 1959 zijn de eerder gemaakte fouten gebleken, al dus de heer Boeyinga. De algehele restauratie van de Cune ratoren is na de oorlog begroot op twee miljoen gulden. Toen men in 1959 gereed was met het herstel van het bovendeel van de toren en begon met het wegnemen van delen var. het onder stuk, bleken daarin voorzieningen te moeten worden getroffen, die de restauratie aanzienlijk kostbaarder zou den moeten maken. In mei van dit jaar was men zo "er, dat men nauw keuriger kon vaststellen, dat de extra kosten voor de restauratie van het onderstuk ongeveer een half miljoen zouden gaan belopen. De heer Boeyinga wijst er overigens op, dat de gebreken in het onderstuk van de toren zich niet vertonen in de dragende elementen, maar in de muur daartussen aan de westzijde. Gevaar voor instorting be staat dus niet. ROTTERDAM, 12 sept. In de vroe ge morgenuren heeft de brandweer groot alarm gemaakt voor een felle brand in het havengebied aan de rech teroever. Een kaasopslagplaats annex kantoorruimte van de kaashandel Betz en Jay n.v., gelegen tussen de Speed- wellstr. en de Koushaven, brandde gro tendeels uit, maar het gelukte de brand weer een opslagplaats en garage van de Esso petroleum maatschappij, die er naast gelegen was, geheel te behouden. De brandweer was met veel mate riaal o.a. de drijvende spuiten Haven dienst één en Havendienst veertien ter plaatse. Omtrent de oorzaak van de brand en de totale schade konden vanmorgen vroeg nog geen betrouwbare mededelin gen worden gedaan. DORDRECHT, 11 sept. De 74-ja- rige heer G. Waleson uit Dubbeldam is gisteravond in de Merwedestraat toer hij wilde oversteken, gegrepen door een personenauto. Kort na het ongeval bezweek hij aan zijn verwondingen. prestaties. Zowel voor de nationale als voor de gewestelijke cultuur is even wicht tussen centralisatie en decentra lisatie vereist, aldus dr. Van Praag, die voorts nog opmerkt, dat geweste lijke centra knooppunten ku nen zijn voor de spreiding van de nationale cul tuur en tegelijkertijd middelpunten kunnen zijn voor de gewestelijke cul tuur. De taak van de overheid ligt ook op het terrein van de cultuur in engere zm door steun aan de vereiste acco- modatie: toneel- en concertzalen, ver enigingsgebouwen, opleidingsinstituten. De bijzondere taak bestaat in de subsi diëring. De heer B. J. Verhoeven zet in zijn pre-advies uiteen, dat het vraagstuk van de accommodatie voorop staat bij dë voorziening, die elk streek- of lo kaal cultuurcentrum vordert. Ordening is daarbij gewenst. Inschakeling van de provincie bij de plaats- en functie bepaling in feite een bovengemeen- telijke planning verdient naar zijn mening aanbeveling. Ook de streekcen- tra hebben als de meest onmiddellijke cultuurgemeenschappen recht op zorg van de overheid. Van belang acht de heer Verhoeven voor de provincie, dat u een even wichtige belangenvertegenwoordiging in het centrale orgaan voor de toneel- politiek komt. Voor de gespreide to neelvoorziening moeten geschikte be stuursvormen worden gevonden. Het operawezen heeft eerder aan decentra lisatie dan aan centralisatie behoefte. Het balletwezen lijkt de heer Verhoe ven nauwelijks aan de toch wel ge wenste decentralisatie toe. De heer J. Willems concludeert tot spreiding van kunstvakonderwijs. Dr. P. A. Schroder meent, dat op het ter rein van het bibliotheekwerk provinci aal niet moet worden geregeld wat plaatselijk kan worden gedaan. DUBLIN, 11 sept. (Rtr.) De voor zitter van de Qantas Australian Air lines, sir Hudson Fysh, heeft gisteren hier op de achttiende jaarvergadering van de International Air Transport Association (IATA) verklaard, dat het afgelopen jaar het slechtste in de geschiedenis van de burgerluchtvaart is geweest: de geldelijke verliezen la gen op recordpeil. In verhouding tot het totaal aantal beschikbare plaatsen w'aren er meer lege plaatsen dan ooit bij het luchtvervoer van passagiers het geval is geweest. Sir Hudson legde deze verklaring af tegenover 220 afgevaar digden van 93 grote luchtvaartmaat schappijen. In 1961 hebben de luchtvaartmaat schappijen nog 326 straalvliegtuigen en vliegtuigen met propeller-straalaandrij ving in hun vloten opga nomen, aldus Sir Hudson. Als gevolg hiervan kwamen meer plaatsen beschikbaar dan konden worden bezet. Sir Hudson bepleitte voorts beëindiging van de „illegale tariefverlagingen", die „het punt heb ben bereikt waar voortzetting niet langer kan worden getolereerd als de IATA met haar werkzaamheden wil doorgaan". De vergadering was begonnen met een begroetingstoespraak van de Ier se minister voor Transport en Ener gie, Skine Childers, waarin hjj pleitte voor een beëindiging van de subsidi ëring van luchtvaartmaatschappijen door hun regeringen, „of deze nu rechtstreeks geschiedt of in de vorm van leningen zonder rente". „Ik zie niet in. waarom belastingbe talers ervoor zouden moeten betalen, dat een kleine groep van mensen per vliegtuig kan reizen, en ik merk daarbij op, dat er slechts een kleine verhoging der prijzen zou moeten plaatshebben om dit onnodig te maken". Drie charmante stewardessen lieten zich op London Airport fotograferen. Er was alle reden toe, want op de Engelse luchthaven was het gisteren de dag van de stewardessen. Patricia Walker (links), die voor de Lufthansa werkt, werd, tot „Miss London Airport 1962" uitverkoren. Tweede en derde werden resp. Diana Jeans van de Amerikaanse Trans World Airlines en Michèle Alternant van Air France. (Telefoto) AMSTERDAM, 11 sept. In de eer ste helft van december zal het Scapino- ballet in de Rivièrahal te Rotterdam de première geven van een folkloris tisch ballet van Nederlandse volksdan sen en -gebruiken, ontworpen door Hans Snoek en Jan Rebel. De pianist van het ballet. Joop Nuyten, heeft de mu ziek gecomponeerd en bewerkt. Verde re medewerkenden aan dit ballet zijn mevrouw Cars (kostuums), de Rotter damse schilderes mej. Ruygrok en Giel de Mjj (decors). Mevrouw Femke van Doorn-Last heeft al een aantal dansen met Scapino-leden ingestudeerd. In de Rivièrahal zullen een week lang met orkestbegeleiding voorstellingen voor de jeugd worden gegeven. Op het programma van het Scapino- ballet staat voorts het ballet „Carna- valsgrap", waarbij emplooi is gevonden voor het overschot aan balletkostuums. Hieraan werken mee de heren Lange- veld (decor), Rebel (choreografie) en Nuyten (muziek). A Is het stormt in de Amster- /I damse raad is vrijwel altijd YjL de kunst in het geding. Niet dat de 45 raadsleden, ondanks hun vrijkaarten, de openbare kunstinstellingen plat lopen, maar de kunstproblemen hebben in de raad vrijwel de zelfde animerende uitwerking als sterke drank op een verjaar dagspartij. Men prijst en laakt met fraaie metaphoren en het voorwerp van alle opwinding is nooit Sonia Gaskell en nooit de heer Sandberg, maar altijd de wethouder voor onderwijs en kunstzaken, mr. A. de Roos. Want de goede spelregels der democratie stellen nu eenmaal de wethouder aansprakelijk voor alle ergerniswekkende daden van ambtelijke of gesubsidieerde kunstbeoefenaars. Mr. de Roos is in zulke situa ties een rots in de branding. Soms maakt hij een notitie als een weinig geïnteresseerde ver slaggever, doch meestal verwijlt zijn blik ergens tussen de rook- bruine balken van de raadszaal, alsof daar de muzen wonen, die hem straks het verlossende woord zullen toefluisteren. Als allen hun zegje hebben gedaan, begint zijn repliek. Hij dankt beleefd al degenen, die iets ten voordele van zijn voorstellen hebben gedaan, en begint dan langzaam met het beantwoorden van alle sprekers. De woorden stroom kabbelt voort als de Rijn in zijn zomerbed, totdat alle emoties zijp bekoeld. Soms is er even een uitschieter, even een verwijt of een degenstoot naar een al te opgewonden opponent, maar al spoedig herneemt het betoog weer zijn vaste bedding. Het slot is meestal, dat de raadsmeerderheid het voorstel aanvaardt, want in kunstzaken gaat het de raad dikwijls meer om het luchten van een geprangd gemoed dan om het stellen van bruikbare alternatieven. Deze uiterlijke onverstoorbaarheid, die het karakter heeft van een aristocratisch getinte regenten-heerlijkheid, is typisch voor mr. De Roos en zijn beleid. Hij is een bouwer en een beschermer. Geen kunstenaar. Hij heeft, samen met O., K. en W., de stoot gegeven tot een goede regeling van de kunstenaarssalarissen bij de grote kunstinstellingen. Hij heeft ook de subsidiëring geleidelijk aan omgezet in financiering en stapje voor stapje een krachtiger fundament gelegd onder toneel, Concertgebouw, opera, ballet en musea. Daarbij heeft hij de belangen van Amsterdam als kunst centrum nooit uit het oog verloren. De eindeloze balletruzies eindigden tenslotte met een overwinning voor de hoofdstad, maar het zal mr. De Roos ongetwijfeld een vreugde zijn, dat hij niet het Salomonsoordeel in de successie-oorlog rond de heer Sandberg zal moeten spreken. Voor de kunst was hij een beschermer, maar voor het onderwijs een partijgenoot, want het onderwijs heeft deze telg uit een onderwijzers geslacht als een persoonlijke zaak gevoeld. Hij heeft gebouwd zoals zelden in de geschiedenis van het onderwijs in Amsterdam is gebouwd. Hij heeft, ondanks zijn voorliefde voor openbaar onderwijs, op ridderlijke wijze het bijzonder onderwijs in zijn zorgen betrokken en geleidelijk aan een gezonde samenwerking opgebouwd. Dat de universiteit noodgedwongen aan de gemeentelijke bemoeienis moest worden onttrokken, heeft hij moeilijk kunnen zetten. Hij is onder de pressie gezwicht. Amsterdam bewaart aan hem de herinnering van een doelbewust be stuurder. Een man, die zelfs onder zijn eigen partijgenoten weinig vrienden had en misschien ook niet wenste. Uiterlijk onbewogen heeft hij waar schijnlijk toch wel zijn voorkeuren gekend. Hij zal er ook bij zijn afscheid in verband met zijn benoeming tot lid van de Raad van State weinig van doen blijken. Wat onder De Roos was blijft onder de roos. Aan Albert Mol is een opdracht ver leend het verhaal van Pinokkio in balletvorm te gieten. Hierbij zal het decor worden verzorgd door de heer W. Ledel en de muziek door Cor Le- maire. Het ballet zal 27 oktober ter gelegenheid van de kinderboekenweek worden uitgevoerd. Mej. Greetje Don ker, assistente van het Scapino-ballet, zal in opdracht van de regering het ballet „Strip" vervaardigen, met mede werking van Jan Bons (decor en kos tuums) en Nico Schuit (muziek). Onder auspiciën van het Brabants Orkest zal het Scapino-ballet 20 oktober in de stadsschouwburg te Tilburg het ballet voor het werk van Karl Orff „Carmina Catulli" (voor orkest, koor en ballet) uitvoeren. Koor en orkest staan onder leiding van dirigent Van Tricht. Arend Hauer heeft de regie en Jan Rebel de choreografie. Deze laat ste maakt voorts een ballet voor twee dansers (Ine Rietstap en Bob Verbrug- ge), gebaseerd op een Japanse legende en op muziek van Luctor Ponse. Decor en kostuums daarbij zijn van Jack van Dalsum. Greetje Donker bewerkt nog een bal let: „Modeshow" dat al werd gedanst bjj een uitvoering van de dansschool van Florrie Rodrigo. Tenslotte staan op het programma de Pas de deux uit „De Gelaarsde Kat", en een „divertis sement" uit „The Sleeping Beauty", in Engeland ingestudeerd door Tom de Graaf en Marijke Hamer en, vermoede lijk, de 2e acte uit het ballet „Coppelia" van Delibes. Hans Snoek heeft een nieuw Entree ingestudeerd voor de Scapino-figuur. LUIK, 12 sept. Onder de titel „Septembernachten 1962" Albion en Europa wordt van 16 tot 23 sep tember het zesde muziek- en toneel festival van Luik gehouden Dit festi val staat onder patronage van Hare Majesteit koningin Elisabeth. Het pro gramma vermeldt uitvoeringen van „The Fairy Queen" van Purcell, van het kamerorkest van Raymond Lep- pard met medewerking van de sopraan Jennifer Vyvyan, madrigalen, Eliza bethaanse liederen en werken van Shakespeare's „Driekoningenavond" in de nieuwe bewerking van Alexis .Cur- vers en André Fievet, een concert van Engelse muziek uit de middeleeuwen en de renaissance (1240-1600), verza meld, getransponeerd en gedirigeerd door Paul Hooreman, een avond van •hedendaagse muziek uit te voeren door het groot symphonie-orkest van Luik onder directie van Alexander Gibson, waarbij de violist Arthur Grumiaux als solist optreedt, een soiree van luitmu ziek, liederen, orgel, clavecimhel, vio la's, beperkt koor en recitanten en ten slotte een uitvoering van Handels „Jephta" door de Handel' Society, ge leid door Charles Famcombe. HAARLEM, 10 sept. De Haarlem se stadsorganist Albert de Klerk is voor twee weken naar München ver trokken waar hij aangezocht is als jury lid te fungeren op de elfde internatio nale wedstrijd voor vocalisten en in strumentalisten, georganiseerd door de negen grote radio-omroepen van West- Duitsland. Van de organisten wordt een reper toire van elf werken van uiteenlopen de stijl geëist benevens een improvisa tie ad libitum. Voorzien zijn drie exa menzittingen voor de kandidaten indien zij het tot de eindronde brengen. De uitgeloofde prijzen variëren van 2.000 tot 5.000 Duitse mark, met kansen op optreden bij een van de Westduitse omroepen. In de uit zeven leden be staande jury voor orgelspel zetelen als niet-Duitsers, naast Albert de Klerk, Flor Peeters uit Antwerpen en Pierre Segond uit Geneve. Albert de Klerk is tevens uitgenodigd voor een orgelbespe ling voor de Beierse radio. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 sept. De Eerste Kamer heeft besloten het wetsontwerp tot goedkeuring van het akkoord met Indonesië over Nieuw Guinea voor te bereiden zonder afdelingsonderzoek. Er komt alleen een commissie van rapporteurs aan te pas, waardoor ver wacht kan worden dat reeds morgen een voorlopig verslag zal verschijnen. Aan het eind van deze week hoopt de Kamer de behandeling te kunnen be ëindigen. Donderdag en vrijdag zijn voor deze vergadering uitgetrokken. De voorzitter heeft de Staatsdrukkerij be dankt, die het mogelijk heeft gemaakt dat reeds zaterdag j.I. een verslag van het debat in de Tweede Kamer de le den heeft kunnen bereiken. AMSTERDAM, 12 sept. Het caba ret „Tingel-Tangel" van Sieto Hoving zal in het enigszins verfraaide, intieme theater aan de N.Z. Voorburgwal op 20 september een nieuw programma ten doop houden. „Laat ze maar praten", waaraan medewerken: Marijke en Sieto Hoving, Adèle Bloemendaal, Paul Deen, en Wouter Denijs aan de piano. „Tingel-tangel" zal het gehele zeizoen met dit programma in het theater te Amsterdam optreden, met uitzondering van de maand januari, waarin een uit gebreide tournee door Nederland ge maakt zal worden. „Laat ze maar pra ten" is het zevende programma dat „Tingel-TangeTuitbrengt. DEN HAAG, 12 sept. Naar de luchtmachtvoorlichtingsdienst mede deelt, is bij nader onderzoek gebleken, dat het voorwerp, dat een straaljager boven Boxtel heeft verloren en waar van wij in een deel van onze vorige edities melding maakten, geen oefen- bom geweest is maar een busje met de rooklading van de bom. Een derge lijke rooklading dient om by oefenin gen de plaats te markeren, waar een 'oefen) bom is gevallen. Zowel het bus je, dat weinig gewicht heeft, als de rooklading zün ongevaarlijk, aldus de L.V.D. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 sept. De politie heeft hier een 36-jarige bouwvakarbei der aangehouden, verdacht van talloze diefstallen tijdens een twee maanden durende rooftocht door Duitsland en. Nederland. Op deze tocht bestal hij Nederlanders in het buitenland, buiten landers in Nederland en Nederlanders in Nederland. Hij maakte daarbij meestal op grove wijze misbruik van vertrouwen en bracht zijn slachtoffers in de grootste moeilijkheid door hen zonder verveer en zonder geld in Duitsland achter te laten. Groot voordeel trok hij van zijn wel bespraaktheid in het Nederlands, maar ook in het Duits en Engels, talen welke hij had geleerd in de jaren kort na da bevrijding toen hij als militair in het Canadese leger in Duitsland heeft ge diend. Tijdens zijn rooftocht was hij ook een tijdlang als militair gekleed, nadat hü zich in een zaak van leger- artikelen een uniform had aangeschaft. Hij had het vooral voorzien op brom fietsen waarvan hy er een tiental heeft gestolen, om ze daarna snel te ver kopen. Na zijn eigen vakantiezegels en die van zijn buurman te hebben verzilverd begon hij met achterlating van zijn ge zin in juli zijn rooftocht naar Duitsland. Daar papte hy op campings aan met Nederlandse vakantiegangers, om er na korte tyd met hun brommer, geld en camera vandoor te gaan, wat hem verscheidene keren gelukte. Terug in Nederland ging hy op de oude voet voort, al meed hy angstvallig zyn huis om niet het gevaar te lopen zijn buur man te ontmoeten. De manier waarop hy Dij voorbeeld in Amsterdam een brommer wist te bemachtigen was typerend voor zyn werkwijze. Een familie sprak hy daar aan in het Engels met de opmerking dat het zoontje zo op zün jongen leek. Er ontstond een gesprek en de „Cana dese militair" waarvoor hij zich uitgaf, werd uitgenodigd 's avonds naar de t.v. te komen kyken. Hij mocht er blij ven slapen zelfs. De volgende morgen DEN HAAG, 12 sept. Het inter nationale fysiologencongres, dat deze week in Leiden wordt gehouden, zal maandag worden besloten met een erepromotie in de St. Pieterskerk en de uitreiking van de universiteitspenning in de Aula van het Leids Academisch ziekenhuis. Het eredoctoraat is bestemd voor de Amerikaanse dr. R. W. Gerard, labo ratorium-directeur van het onderzoekin stituut voor geestelijke gezondheid van de universiteit van Michigan, die een büzonder groot aandeel heeft gehad in dp snelle ontwikkeling van de neurofy siologie in de laatste decennia. De universiteitspenning, die in 1958 is ingesteld, wordt, uitgereikt aan dr. L. N. Katz uit Chicago, sinds jaren directeur van de Cardiovasculaire af deling van het medische onderzoekin stituut van het Michael Reese hospital en net medische centrum van Chicago. Prinses Margaret keek ernstig toen zij gisteren in Londen van het station naar haar kasteeltje reed. Zij keerde terug van vakantie. Geruchten willen, dat zij een tweede kind verwacht en in Londen haar dokter opzoekt. kwam er een kermis van de op bezoek die een bromfiets oy had. De „Canadees" was zeer ge resseerd in het voertuig, waarop nu gens zün zeggen nog nooit gerede: m*ar Hij mocht een ritje maken, m kwam niet meer terug. Een Tunesiër ontstal hy m en mngen een camera van 600 guiu<= een Engelse student zijn tas en u laatste Zestig gulden. Hij had de 3 irauie guiucii. 1-j hrrtm- gen meegenomen achter op zijn mer, vroeg hem onderweg even e brief te willen posten en reed snel w s met de tas toen de jongen even w afgestapt. In totaal zün een, twums tal personen benadeeld. Bij zyn te:rug keer in Den Haag werd de politie g waarschuwd en hjj kon worden aar!=„_ houden. De man heeft al vele YSF?E.S delingen wegens diefstal en ophcntu s achter de rug. MÜNCHEN, 11 sept. (UPI) Pau ses Soraya heeft bekendgemaakt, da' zij niet voornemens is met de Duitser Günther Sachs von Opel te huwen, op 3 september had Sachs bekendgemaakt, dat Soraya met een huwelijk had Uj" gestemd. Haar moeder bevestigde toen de plannen. Zy zei bij die gelegenheid' dat er nog geen datum voor het "U- weiyk was bekendgemaakt en gee, verloving was gevierd in verband m®1» de aardbevingsramp in Soraya's va' derland Perzië. Inmiddels heeft de advocaat van So raya, dr. Erich Lichtenstein, te Dus- seldorf bekend gemaakt dat er ge®" plannen voor een huwelyk met Sacft» zün. Soraya en haar moeder weigerde" met de pers te praten. Doch een woord" voerder in haar ouderlyk huis heet) dit meegedeeld: „De prinses zei, d®J de verklaring van dr. Lichtenstein elk opzicht juist was" POMEGUES, 11. sept. (UPI) Jac ques-Yves Cousteau, de bekende Frafl' se oceanoloog, heeft maandag op h|' eiland Pomeques, twee mül voor d® Franse kust bij Marseille, persoonlij" de leiding op zich genomen van het "P zijn plaats brengen van de „Diogenes'! zijn experimentele onderwaterwoning- een <6 by 2 meter lange metalen cylin' der, die verankerd zal worden op d' zeebodem, en waarin twee medewet* kers van Cousteau enige dagen zulle" doorbrengen. De 5 ton zware, geel geschilderde „Diogenes" is maandagmorgen ui' Marseille gesleept, waarna men me' de voorbereidingen voor de verankering is begonnen. De cylinder komt op 1" meter diepte te liggen. Als de verankering goed verloopt zul len de bewoners van de „Diogenes' de 35-jarige Robert Falco, en de 30-ja- rige Claude Wesly, waarschijnlijk vrij dag met hun onderwateronöerzoek be ginnen. Elke dag zullen zy zes uur de zeebodem onderzoeken, en de „Dlo- genes" als woning gebruiken. De eerstkomende dagen zullen Cou steau en zijn medewerkers de stabili teit van de cylinder onderzoeken controleren of de druk in de cabine, die door compressors op het moederschip „Calypso" constant op twee atm'osfee" gehouden moet worden, inderdaad du peil houdt. De druk in de cabine ver schilt niet van die op de zeebodem, z°* dat de beide mannen geen gevaar l"" pen de gevreesde duikarsziekte op lopen. Pas als alles goed biykt te func tioneren zullen de eerste „Oceanauten hun intrek in de „Diogenes" nemen- CAPE CANEVERAL, 12 sept. (UPÏ> De klokvormige ruimte-capsule, d'8 de Amerikaanse astronaut Walter M- Schirra jr. binnen een paar weken mogelijk 25 of 28 september in ®e" baan om de aarde zal moeten brengen- zal deze week volgens het schema op de zilverkleurige Atlas aandryf-rak®1 worden gemonteerd. Aldus is uit be trouwbare bron vernomen. Nadat het moeilijkste werk, het be vestigen van de capsule op de Atlas- volbracht is, zullen de eindcontrole" van het ruimtevaartuig worden uitg®' voerd. Het plan is astronaut Schift" zesmaal om de aarde te laten cirkele"' waarna een landing in het midden va" de Stille Oceaan zal moeten volgen. President Kennedy heeft vandaag 28 m. hoge raket-capsule-combinati® tijdens een bliksembezoek aan Cap" Canaveral bekeken. Een bezichtiging van lanceertoren no. 14, de springplan" voor astronauten met als doel een baa" om de aarde, stond eveneens op b® programma. De zilveren Atlas-raket heeft jongs£ leden zaterdag zün grote test ondej' gaan, zodat deze week alleen nog montage van de capsule rest. Gele®' den en technici brachten de motorep' met een stuwdruk van 160.000 kg, werking om te zien hoe deze zich zt>" den gedragen. De Atlas werd gedur®", de hét proefdraaien tegengehouden doPi reusachtige steunen. Er hebben zich deze test geen móeiiykheden voorg daan. BERLIJN, 11 sept. (Rtr, DPA) Een 21-jarige jongeman uit Oost-B®' lyn is er vanmorgen in geslaagd.,"g klaarlichte dag naar het westeU)Lg stadsdeel te vluchten. Hy zwom in buurt van het voormalige Rijksdagg,g bouw de Spree over. Leden van Oostduitse Volkspolitie vuurden Y'te schoten op hem af, maar hy beren5 ongedeerd de westelüke oever.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2