nam in de Welk land kernproef Amerika en de Sovjet-Unie beschuldigen elkaar de eerste ruimte V.S. willen Cuba isoleren Eenparig verzet van Gemenebest Ajoeb Khan en Nehroe even koppig als Menzies Diefenbaker en Holyoake nieuw D Minister Schroder naar Amerika? Russische pantserwagens in W.-Berlijn moeten verdwijnen FEL DEBAT IN COMMISSIE VAN Y.N. PLEEGZUSTER ENGELAND EN DE E.E.G. Koningin in twintig eeuwen oud Schiedam Pruimenlawine Kunst per post Studentenuitwisseling „Op Schiphol geen rennende rendieren" Geleide raketten in Indonesië schoonheid is zichtbare gezondheid Wapens geleverd door Rusland WEER AARDBEVING IN WEST-PERZIË Ook aardschokken in Turkije en Italië WOENSDAG li SEPTEMBER 1 m NEW YORK 12 sept. (UPI) 9e VS hebben de Russische kri tiek op hun kernproef in de ruimte gisteren van de hand gewezen met de verklaring, dat de Sovjet-Unie binder dan een jaar geleden zelf een dergelijke proef heeft geno den. „Krokodilletranen" was de term, die de Amerikaanse VN-am- bassadeur, Francis T. S. Plimpton, gebruikte voor de communisti sche beschuldigingen tijdens een vergadering van de VN-commissie Voor vreedzaam gebruik van het heelal. BLOEDWklN -tyr iWOt Uajü tat gs buitenlandse KRONIEK K, mld: mm LONDEN, 12 sept. Gisteren, de tweede dag van de Gemenebest conferentie in Londen, keerden zich de sprekers van de Gemene- bestlanden eenparig tegen de plannen van de Britse regering om toe te treden tot de EEG, al thans op de tot heden bedongen voorwaarden. Er was tegenstand verwacht, vooral van de premiers van de blanke Gemenebestlanden, maar men had niet verwacht dat deze tegenstand zo resoluut zou zijn en dat de regeringsleiders van Indië en Pakistan even weerbar stig zouden blijken als Diefen baker, Menzies en Holyoake. 3?'vdHc<f de nachtcrème DERMAZUR her stelt vochtgehalte van Uw huid (Advertentie) bij apothekers en drogisten Rusland heeft Cuba wapens en „militaire technici" geleverd, en dus ligt het voor de hand dat Moskou geen militaire operatie van de V.S. tegen Castro zal dulden. Weliswaar heelt Castro niet kunnen bereiken dat Zijn land zich mocht aansluiten bij het Warschau-pact, maar het is dui delijk, dat Khroesjtsjev zich als de beschermei van de Cubaanse premier beschouwt. De Sovjet-Unie hecht gro te betekenis aan de consolidering van dit communistische bolwerk op het Westelijk halfrond. De verklaring van lass, dat een Amerikaanse aanval ®P Cuba in een oorlog zou ontaarden, is dus voor Washington geen verras- sende mededeling. Kennedy weet dat Wel. Maar de Amerikaanse presi dent heeft bepaald geen plannen voor een invasie. Sommige Republikeinse Jeden van het Amerikaanse Congres nebben een gewapend optreden tegen Castro geëist; Kennedy is echter niet Van plan voor die druk te zwichten. In plaats van met militaire midde- len wil Kennedy het Cubaanse regi es met een economische boycot doen bestrijden. Hij wil het communistische Cuba isoleren, en hij hoopt daarvoor de steun te krijgen van de andere Ian- den van het weste lijk halfrond. Het zou een gemeen schappelijke actie moeten zijn van de Organisatie van Amerikaanse Sta- De aantrekkingskracht die het Oastrisme op vele Zuid-Amerikanen Uitoefent, hoopt Kennedy intussen te kUnnen verzwakken met zijn Allian- f'e voor de Vooruitgang, het „Mars- hal-plan" voor Latijns-Amerika. In Washington houdt men oo k altijd ?°g rekening met de mogelijkheid dat "et binnenlands verzet op Cuba eens de val van Castro zal leiden, zoals j astro zelf drie en een half jaar ge- eden het regime van Batista omver- t>?erP- Het is de vraag of zelfs ^aroesjtsjev zijn Cubaanse kameraad an Zou kunnen redden. Volgens Tass zou het verzoek van ennedy aan het Congres hem te ^achtigen zonodig 150.000 reservisten le roepen een provocerende daad J*1' Maar Khroesjtsjev weet heel (IjjA dat de Amerikaanse president e6ri §ebaar vooral gemaakt heeft, als die f°ncessie aan die Republikeinen Jj hem een slappe houding in de Staesbe-Cuba verwijten. Kennedy's "loet gezien worden in het licht ge^ de komende Congres-verkiezin- 6 Waarschuwing van Tass is sterL 'd'jk vooral bedoeld ter ver- die '^l Van Prestigé van Castro, kan l °P een machtige bondgenoot Russe er°emen- Wellicht hopen de teren 0 I116* hun boodschap van gis- mijn- hij te dragen tot een onder- Positjg V&n Kennedy's binnenlandse de ver|{|0rn(^a': de Republikeinen in *anle; I- arirJ8 van Tass een nieuwe c,'ng hebben om Kennedy van Len fale ^8ch van zijn Cuba-beleid te 'gen. De Russische afgevaardigde Platon D. Morozov, noemde Plimptons verkla ring „volledig ongegrond". Hy voegde hier fel aan toe: „En wat die kroko dilletranen betreft, wie zou die eerder vergieten: het land, dat de eerste atoombommen wierp op Nagasaki en Hirosjima en dat de bewapeningswed loop begon, of een land, dat voor zijn eigen verdediging en die van alle an dere vredelievende landen gedwongen werd om de noodzakelijke maatrege len te nemen". Morozov had maandag beweerd dat de Verenigde Staiten met hun explo sie in de ruimte „levens van astro nauten" in gevaar hadden gebracht. Zoals bekend is door de Amerikaan se proef een kunstmatige derde stra- lingsgordel rond de aarde ontstaan naast de bestaande Van Allen-gordels. Plimpton voerde voor het forum van de 28-landen-commissie aan, dat de Russische serie kernproeven, waarmee vorig jaar zonder voorafgaande waar schuwing een moratorium werd ver broken, een gevaar betekende voor de mens en niet alleen voor satellieten. „De Sovjet-Unie deed bovendien proe ven op grote hoogte", aldus Plimpton. „Minder dan een jaar geleden bracht zjj een wapen in de ruimte tot ex plosie". (Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie zei later, dat wordt aangenomen dat de Russische kemp roef op grote hoogte, meer dan 160 kilometer boven de aarde, werd genomen.) De Amerikaanse ambassadeur wees er ook op, dat alle Amerikaanse proe ven tevoren waren aangekondigd. Rus land heeft bovendien duidelijk laten blijken dat het, voordat Nikolajev en Popovitsj in de ruimteschepen Vostok drie en vier werden gelanceerd, over gegevens beschikte over de verstoring DJAKARTA, 12 sept. (Rtr.) Gis teren is in Indonesië de eerste afde ling geleide projectielen van de Indo nesische luchtmacht opgericht. De af deling is uitgerust met meertrapsra- ketten van Russische makelij die van de grond af worden afgevuurd op lucht doelen. De commandant van de luchtmacht, vice-luchtmaarschalk Omar Dhani, die de eenheid in dienst stelde op een mili tair vliegveld nabij Djakarta, ver klaarde dat de luchtmacht thans ieder vliegtuig op alle hoogten kan neerha len. Hij bracht dank aan de Russi sche regering voor de levering van de raketten en voor de opleiding voor het gebruik ervan en zei, dat „de nauwe samenwerking tussen Rusland en In donesië stellig nog nauwer zal worden". in de stralingsvelden, die door de Ame rikaanse proef werd veroorzaakt. „De vluchten van Vostok drie en vier werden door de Amerikaanse proef niet vertraagd", aldus Plimpton. „On ze proef had geen invloed op het doen en laten van de beide ruimtevaarders". De Amerikaan leverde voorts kritiek op de Russische houding tijdens de ont wapeningsbesprekingen in Genève. GENEVE De subcommissie voor kernoverleg van de 17-landenconferentie over het ontwapeningsvraagstuk zal pas vrijdag weer bijeenkomen. Een lid van de Amerikaanse delegatie deelde mee, dat de bijeenkomst van vandaag niet kon doorgaan, omdat men nog wacht op de aankomst van de nieuwe Rus sische onderhandelaar, Tsarapkin, die de eerste vice-minister van buitenland se zaken van de Sovjet-Unie, Koesnet- sov, vervangt. AMSTERDAM, 12 sept. (Rtr) Op drie plaatsen in de wereld zijn gisteren aardbevingen geregistreerd, die echter geen van alle voorzover thans be kend slachtoffers hebben geëist. Vijftien seconden duurde de schok, die werd geregistreerd in de Perzische hoofdstad Teheran. Deze schok werd ook gevoeld in West-Perzië, in het ge bied waar onlangs tienduizend mensen door een aardbeving om het leven kwamen. Van deze tienduizend men sen zijn er tot op heden reeds acht duizend begraven. Voorts werden gisteren aardschokken gevoeld in de Turkse provincie Agri, met name in de stad Dogubayazid, op ongeveer vijftien kilometer afstand van de grens met Irak. Ook in de stad Tuzluca werd een aardschok gevoeld. Tenslotte werd gisteren een aardbe ving geregistreerd in de Zuiditaliaanse stad Avellino, waar vorige maand 22 personen door een aardbeving om het leven kwamen. De bevolking van de stad stroomde in paniek de straat op. Het grootste effect in het Schiedamse massaspel zal ongetwijfeld de opkomst van een tien meter lang zeventiende-eeuws zeilschip, „De Vogel Struysz" betekenen. Met o.a. dit Schiedamse schip, bemand met Schiedamse weesjongens, behaalde Michiel de Ruyter zijn overwinning in de tocht naar Chatham. Op een der Schiedamse werven heeft men een Panamese sloep bestemd voor tachtig i personen omgebouwd tot een heus zeventiende-eeuws fregat, compleet met masten, raas, zeilen en kanonnen. Een uniek stuk werk, dat cadeau werd gedaan aan de instelling De Schiedamse Gemeenschap. (Van onze Londense correspondent) Diefenbaker van Canada achtte de tot heden met de E.E.G. overeenge komen voorwaarden onbevredigend. HU meende eveneens, dat Brittannië aan Invloed zou inboeten op internationaal terrein en dat de onderlinge banden tussen de Gemenebestlanden zouden verslappen. Hjj herinnerde aan een uit lating van de huidige Britse minister van financiën, Maudling, van 2 februa ri 1959, volgens welke ondertekening van het Verdrag van Rome het einde zou betekenen van de vrije toegang (Advertentie) ALLEEN COSMETICA OP MEDISCHE BASIS kunnen Uw huid ge zond en daardoor langdurig mooi houden. Het is daarom dat met de moderne Dr. v.d. Hoog cosmetica - afgestemd op het Nederlandse klimaat - vaak zulke opvallend goede resultaten worden bereikt. n*f"fAro,i Is Uw huid door droogte wat schrijnend of schilferend geworden, of van zichzelf vocht- arm, DERMAZUR maakt haar weer glad en soepel. Deze vochtinbrengende nachtcrème heeft een regenereten- de werking, trekt snel en volledig in en geeft een heerlijk koel gevoel. Eén product uit de serie van honderd. Mooie kleurreproduc- tie van onze klassieke vaas. GRATIS verkrijg baar bij elke Dr. v.d. 'Hoog depositaire, die ook enkele interessante brochures over huid verzorging en make-up voor U heeft. DR. v.d. HOOG COSMETICA -VERKOOPKANTOOR - POSTBUS 9 - BUSSUM voor Gemenebestprodukten tot de Brit se markt en dat hjj (Maudling) niet in zag, hoe een Britse regering een der gelijke gedachte kon accepteren. Diefenbaker wees eveneens op een latere verklaring van minister Maud ling; dat ondertekening van het Ver drag van Rome neerkwam op het aan vaarden van politieke federatie en dat Brittannië de bevoegdheid zou verlie zen handelsovereenkomsten te sluiten met Canada en Australië. De Canadese premier zei, dat Cana da honderd jaar lang weerstand had geboden aan de aantrekkingskracht van de Amerikaanse magneet, maar dat Brittannië's toetreden tot de E.E.G. Canada tot een satelliet van Ameri ka zou kunnen maken. Menzies van Australië wilde weten, welke prijs de Gemenebestlanden zou den moeten betalen voor Brittannië's lidmaatschap. De Britse regering was blijkbaar tot de conclusie gekomen dat de economische voordelen van het Brit se lidmaatschap groter waren dan de nadelen. Maar Menzies had de indruk dat een deel en misschien wel de hele prjjs tenslotte moet worden betaald door de leden van het Gemenebest. Wat verlangt Brittannië van Austra lië? Dat het Brittannië „carte blanche" zou geven? Dit is een stap, die de regering van Australië niet zou kunnen overleven. Menzies zei in principe niet gekant te zijn tegen het Britse lidmaatschap, maar geen Australische regering kan van tevo ren haar' positie bepalen, zolang er nog zoveel onzek-rheid is omtrent de voorwaarden. Holyoake van Nieuw-Zeeland ver klaarde, dat de onderhandelingen met de Zes in Brussel tot heden geen ze kerheid bieden voor de wezenlijke han delsbelangen van het Gemenebest. Nieuw-Zeeland kan geen genoegen ne men met vaagheden en generalisaties. Het wenst waarborgen „zo gedetail leerd en specifiek als maar mogelijk" en uitgewerkt voor de onderscheiden exportprodukten van Nieuw-Zeeland. Wat Nieuw-Zeeland betreft, gaat het er niet om zich aan te passen of toe te stemmen in een geringe daling van het levenspeil. Het gaat om Nieuw-Zeelands bestaan. Indien de door Nieuw-Zeeland geëiste waarborgen worden gegeven, zal het Brittannië's lidmaatschap van de E.E.G. steunen, maar onder de hui dige omstandigheden moet Nieuw-Zee land zijn positie in economisch opzicht voorbehouden. Nehroe van Indië meende, dat meer gezonde betrekkingen tussen ontwikkel de en onderontwikkelde landen gewenst zijn, maar dat de voorstellen van de E.E.G. hier niet mee zijn te rijmen. Het Britse lidmaatschap van de E.E.G. zou zeer wel kunnen leiden tot ver-1 mindering van Indië's vermogen bui tenlandse valuta te verdienen, en het zou eveneens kunnen leiden tot uitbrei- ding van Indië's werkloosheid. Hy zag niet in, hoe het huidige Gemenebest zou kunnen voortbestaan by Brittan- -nië's lidmaatschap van de E.E.G. ten zij de huidige voorwaarden radicaal worden herzien. Hy was voorts van mening, dat Brit- tanië's toetreden onder de huidige voorwaarden zou leiden tot het verho- 'en van de spanningen tussen Oost en est en dat de kansen op ontwape- ning geringer zouden worden. Mis schien zou het lidmaatschap van de E.E.G. Brittannië voordelen kunnen brengen, maar het was hem niet dui delijk hoe dit nuttig kon zyn, indien Brittannië's lidmaatschap het Gemene best zou schaden. President Ajoeb Kihan van Pakistan zei, dat het de plicht is van de Westerse landen de ontwikkeling van onderont wikkelde landen te bevorderen en te helpen. Het is niet genoeg, dat de Westerse landen financiële hulp verle nen, indien zjj niet hun deuren openen voor de invoer van de toenemende pro- duktie van de landen, die tengevolge van Westerse hulp hun produktie op voeren. De onderontwikkelde landen zullen er zich niet bij neer kunnen leggen, in dien het Westen hun industriële pro- dukten weert en hen dwingt zich te beperken tot het uitvoeren van pri maire produkten, bestemd om de fa brieken van het Westen van grondstof fen te voorzien. Dit zou neerkomen op hernieuwing van een imperialisme van het ergste soort, hetgeen slechts rampzalige gevolgen zou kunnen heb ben. De president acht de voorwaarden, die Brittannië tot heden heeft bedongen, ontoereikend voor de levensbelangen van Pakistan. Senator Fernando, die de premier van Ceylon vertegenwoordigt op de conferentie, zei, dat de economie van Ceylon voornamelijk is afgestemd op de behoeften van de Gemenebestlanden. Een beperking van de uitvoermogelijk- heden tengevolge van Brittannië's lid maatschap van de E.E.G. zou Ceylons economie 'ernstig ondermijnen. In het bijzonder achtte hij de export van cocosnootolie, op twee na het voor naamste uitvoerartikel van Ceylon, be dreigd door d« tarieven van de E.E.G. Schiedam met zijn by'na 81.000 in woners ontvangt morgen konin gin Juliana op een officieel be zoek. Zy zou dat eigenlijk al in 1953 gedaan hebben, maar het bezoek werd afgelast vanwege de watersnood. Wel kwam de koningin in dat jaar naar de Schiedamse werf Wilton Fyenoord om een marine-kruiser in gebruik te stellen, waarbij zij mr. J. W. Peek, de burgemeester, beloofde terug te komen om zyn gemeente te zien. Nu komt de koningin dan terug. Niet voor een „werkbezoek", maar voor een protocollair veel ingewik kelder „officieel bezoek". Het is dui delijk, dat de voorbereiding het hele organisatie-apparaat van burge meester tot jongste agent van poli tie hoofdbrekens en de laatste dagen zelfs slapeloze nachten kost. Het was kort dag, maar er is een programma in elkaar gezet, dat klinkt als een klok. Als het nu maar mooi weer is en de almachtige time table op de seconde af wordt ge volgd dan kan die klok ook klinken, zo hopen de organisatoren. Hoogtepunt van de feestelijkheden is een historisch massaspel, dat op het weidse raadhuisplein midden in de stad wordt opgevoerd. De journa list Nico van Loopik (tekst) en de toneelspeler Pieter Lutz (regie) heb ben als een fweeëenheid een massa spel van een krappe 45 minuten op gezet, waarin een flitsend beeld van Schiedams verleden wordt gegeven onder de titel „Twintig eeuwen Schie dam presenteren zich". Tuin tig eeuwen Schiedam klinkt pedant, maar een feit is, dat de Ka- ninefaten nog voor de jaartelling een (vorig jaar ontdekte) nederzetting in Schiedams dreven hadden, waar goed geboerd en zelfs handel gedre ven werd met de Romeinen. De Kaninefaten komen voor in het spel, alsmede een hele reeks ook lan delijk historische figuren; gravin Aleid van Henegouwen pleegmoe der van de roemruchte Floris V die het vissersdorp Schiedam stads rechten gaf. Mamix van St. Alde- fonde, de Zwijgers gouverneur in ohiedam, Jan van Rietoeeck, die in deze stad trouwde, Piet Paaltjes, die er dominee Francois Haverschmidt was, en vele anderen. Vijfhonderd mannen, vrouwen, jongens en meis jes doen er mee ais vissers, laken- weefsters, trommelslagers, geuzen, poorters, gildelieden, zeelieden en boeren, die in 45 minuten 20 eeuwen Schiedam verbeelden in een kleurig decor, dat de verschillende oude ge bouwen uit de stad weergeeft. De apotheose van het massaspel is de praalstoet van de tien grootste bedrijven van Schiedam. Daarin toont o.a. de werf Wilton-Fijenoord een scheepsmodel in doorsnee, de werf Gusto een enorme maquette van een der kraaneilanden, die men bouwt llllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllll. De aanvoer van pruimen in Zee land, die in een normale zo mer in september nagenoeg is geëindigd, is thans nog groot. In Kapelle-Biezelinge, waar de groot ste hoeveelheden aankomen, wordt nog dagelijks twintig tot dertig ton ter veiling gebracht. De verwachting is, dat deze ruime aanvoeren nog wel enige tijd zullen aanhouden. De voornaamste aanvoer wordt ge vormd door het ras „Reine Victoria" De grote vraag maakt dat de prijzen aan de hoge kant blijven. Maandag werd voor de goede kwaliteit in Ka pelle-Biezelinge rond 1.50 per kg. betaald. Het ras „Belle de Louvain", waarvan ook een groot aanbod is, noteerde tussen 70 en 80 cent per kilo. voor de aanleg van de IJmuidense havenmond, en niet te vergeten het Produktschap Gedistilleerd, dat met het aloude Schiedamse produkt komt pronken. De dag is nog maar half om, als het spel voorby is. De koningin maakt nog een rijtoer door de nieu we wijken en de groengordel, luncht met honderd Schiedammers, wandelt langs driehonderd bejaarden in een park en besluit de dag met een be zoek aan Schiedams grootste indus trie Wilton-Fijenoord. Op een zg. op- stapwagen, die altijd voor arbeiders wordt gebruikt, rijdt zij het uitge strekte terrein rond om de werf in vol bedrijf te zien. Na de thee ge bruikt te hebben in een der kantines van de werf, doet de burgemeester zijn hoge gaste uitgeleide. Het werk van zes moderne pro minente Haagse schilders kan binnenkort via de PTT onder „het grote publiek" worden gebracht nu met financiële steun van de Jacob Marisstichting een se rie prentbriefkaarten is gemaakt, waarop in prachtige kleuren werken zyn gereproduceerd van Co Weste- rik, Jaap Nanninga, W. Hussem, Jan van Heel, W. L. Bouthoorn en Wim Schrofer. Er is een stilleven bij, maar ook enkele abstracte werken zyn ge reproduceerd. Wanneer de belang stelling ervoor groot genoeg blijkt, zullen er andere series volgen. Men heeft onder meer zyn hoop geves tigd op de jeugd, waaronder op het ogenblik een steeds groeiende nei ging wordt waargenomen op kaarten afgebeelde kunstwerken te verzame len: na de filmsterren nu dus de kunst. Met spanning wacht de stich ting overigens ook de reacties af uit het woelige wereldje van de kunst schilders. Daar is men namelijk bij zonder gevoelig voor uitgaven als de ze. Niet zelden meldt er zich een verbolgen kunstenaar met de vraag: „Waarom wel werk van hem en niet van my?" De Canada-Netherlands Council in Toronto heeft het initiatief genomen om te komen tot uit wisseling van Nederlandse en Canadese studenten. Het ligt in de bedoeling, elke vier maanden een groep Canadese studenten naar ons land te zenden die in bedrijven zul len gaan werken. Voorlopig komen nog alleen technische studenten voor uitzending in aanmerking. Daartoe is contact opgenomen met de universi teit van Waterloo. De eerste groep Canadese studenten zal hier volgend jaar april arriveren. Indien de uit wisseling een succes wordt en ook Ne derlandse studenten voor verblijf van enkele maanden naar Canada kunnen gaan, zullen op een later tijdstip ook andere dan technische studenten wor den uitgezonden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiinriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiimniiiimiiiiiiiimi e aankomst van twaalf rendie ren in een vrachtmachine van een Zweedse chartermaatschap pij heeft gisteravond op het door regenvlagen gestriemde Schiphol tot enige verwikkelingen aanleiding ge geven. De fotopers was numenek sterk vertegenwoordigd bij dit zeld zame evenement, maar droop tenslot te ietwat teleurgesteld af, want de plaat-van-de-maand mocht niet wor den gemaakt. Die plaat zou dan zyn geweest de in Zweedse klederdracht gestoken eigenaar - verzorger van de fraaie beesten, de Laplander Nils - Paulus Fjaellgren, die eenzaam op de eindeloze platformvlakte in het licht van de schijnwerpers telkens sinister tegen de achtergrond van enkele natte vliegtuigen in de flitsen der blitzlam- pen zou oplichten, terwijl hij als een cowboy magistraal aan der rendieren aan een tientallen meters lange lasso over het beton zou laten rondrennen. Tegen dit plan kwamen allerlei autoriteiten resoluut in opstand. Op de eerste plaats voorzag de directie van de luchthaven de mogelijke be schadiging van vliegtuigen of ver wonding van rendieren. Dan waren er de douane, die niet van grapjes op het platform houdt, de veeartsenijkun- dige dienst die tegen mond- en klauw zeer waakt en de Limburgse papierfa briek, die kosten noch moeite heeft gespaard de dieren naar Nederland te brengen. De rendieren zyn slechts tijdelijk in r kwam enig gesteiger aan te pas voordat het rendier als een ervaren filmster voor de camera's poseerde. ons land, uitsluitend om te worden ge filmd. De papierfabriek, die haar trondstoffen uit Zweden betrekt, heeft e cineast E. Vieges opdracht gege ven tot het vervaardigen van een be drijfsfilm en hij stelt zich voor een authentiek Zweeds accent aan de in Nederland op te nemen film te verlenen. Daartoe zullen be gin oktober vier Zweedse families (in totaal 24 zielen) naar Limburg ko men om samen met de rendieren voor de fabriek even het beroep van film ster uit te oefenen, uiteraard in Zweed se klederdracht. Door bemiddeling van een vrouwe lijke tolk wist men de Laplander er toe te bewegen, zijn tamste herkau wer in een vrachtloods aan de foto grafen te laten zien. Tegenstribbe lend kwam het uit zijn reiskist om met zyn fraaie, zij het licht bescha digde gewei als een ervaren filmster te poseren. Laat in de avond begon het met de elf andere beesten aan het laatste deel van de heenreis naar filmland. Ergens in Limburg moeten ze nu in volledige quarantaine op een officieel proefveld met veehal aan de vee-artsenijkundige dient bewijzen, dat ze geen mond- en klauwzeer hebben. westelijke commandanten om voortaan voor het aflossen van de wacht de muur tussen Oost- en West-Berljjn bij de Sandkrugbrug In de Britse sector te passeren en niet meer de doorlaat post ..Charlie" in de Amerikaanse sec tor. De weg via de brug is aanzienlijk korter, hetgeen de kans op incidenten vermindert. WASHINGTON, 12 sept. (DPA) De Westduitse minister van buitenlandse zaken dr. Schroder, zal mogelijk in de komende weken naar de VS gaan. De nieuwe ambassadeur van de Bonds republiek in Washington, Heinrich Knappstein, hoopt dat de minister nog deze maand of in oktober komt. Het doel van dit bezoek zou zijn het bij wonen van een informele westelijke bijeenkomst van ministers van buiten landse zaken of, als zo'n bijeenkomst niet tot stand komt, een gedachten- wisseling met de Amerikaanse rege ring. Het denkbeeld van een officiële weste lijke ministersconferentie over Ber lijn, dat vorige maand in Bonn werd gepropageerd, is niet meer actueel, nu de Franse regering te kennen heeft gegeven, dat zij voor een derge lijke vergadering niets voelt. Overi gens achten ambtelijke kringen in Washington het mogelijk, dat ook de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, naar de VS komt. Zijn Britse ambtsgenoot, Lord Home heeft al laten weten, dat hij eind september naar de VS komt voor de zitting van de Algemene Ver gadering van de VN in New York. BERLIJN (Rtr.) Volgens welinge lichte westelijke kringen in Berlijn zijn de VS, Engeland en Frankrijk overeen gekomen, dat zy de Russen „te zijner tijd" zullen meedelen, dat de aflossing van de wacht bij het Russische oorlogs monument in de Britse sector van West-Berlijn weer met autobussen moet worden vervoerd. Zoals gemeld gebruiken de Russen sinds 21 augustus voor dit doel pantser wagens, nadat de drie voorafgaande dagen de Russische autobus met mili tairen door Westberlijners met stenen was bekogeld. Vorige week gingen de Russen ak koord met de instructie van de drie MINISTER SCHRÖDER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7