Schilder wreekte zich in woning van exverloofde JAYNE MANSFIELD GEEFT RODE ROOS WEG Investeringen in de E.G.K.S. nog steeds op hoog niveau Sigarenfabrikanten toonden belangstelling in Breinen HET K0MPL0T Driekwart der uitgaven voor rekening van de ijzer- en staalindustrie Hulpbestellers voor avondpost in Den Haag Aanrijding met dodelijke afloop Kinderen werden ziek na eten van gevonden poeder Maatschappelijke Nederlanders behouden rechten Bejaardenbonden streven naar sociaal minimum Van der Linden in Oranje-team Twee winnaars delen de pot Narcotica uit de oorlog gevonden DONDERDAG 13 "SEPTEMBER 1962 rpAGTNA Een jaar zonder aftrek voorarrest geëist 41 Zware woorden Hervorming Karmel- orde bescheiden in Geleen herdacht ^Wstel Brouwerij weer 6 interim ?*deS®DAM- 12 sept. In een ver ten varf de raad van commissaris- Per l nu-T Brouwerij is beslo- ?et»d uit ^t0uer 1962 «en interimdivi- (°hv.) ald /eren van zes procent, aldus deelt het bedrijf mede. Volgens Rode Kruis: 6000 doden in Iran Lachend hood de bekende filmster Jayne Mansfield een rode roos aan de Italiaanse filmproducent Enrico Bomba aan, die haar op het Romein se vliegveld afhaalde. Jayne gaat in Italië een nieuwe film aken. (Telefoto). In Sassenheim Nw-Guinea in overgang Schmutz (Louisville) in Roozendaal Trek u terug in de beslotenheid van de slaap op een. Levensverzekeringen in le half jaar hoger Nederlandse Himalaya- expeditie vertrokken Ontgroening in R'dam aan banden gelegd TEGEN PSV In Sporttoto Ruit ingegooid van de Indonesische legatie te Brussel Kort geding tegen bank aangehouden Maandag herdenking slag om Arnhem BIN- VLAANDEREN (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 12 sept. De 29-ja-t jft® Amsterdamse decoratieschilder t» heeft zich op een avond bedron- Vijftien borreltjes slo< binnen. vW' borreltjes sloeg hij in een v- ternPo naar binnen. Wankelend «"iet hij enkele minuten na het ver- v «y cuncip iimiuicu u» ut-i hot van het middernachtelijk uur ,®t café in de binnenstad op wee naar wf Plaats die voor hem de laatste ,"®ai>den een obsessie was geworden: Woning, zes hoog aan de Ookmeer- K in Nieuw-West. J". deed er lang over, maar bereikte g"siotte de voor hem fatale woning. {jPpr een reeds eerder door hem ge- t^en ruit verschafte hij zich toegang J de slaapkamer.In het bed waar ei- jL'jdjk zjjn verloofde zou moeten lig- «3 *ag nu een man, met naast hem kindje. De zeer onder invloed J^erende L. ging op het bed af en P' een seconde later de inmiddels wak- geworden man met een fles ,,sla"- Os een hevige l:lap op het hoofd. De v-.®? brak en de scherven vlogen in het una. Met het gebroken stuk stak de jecoratieschilder zijn slachtoffer ver- J^gens in de buik. Toegesnelde vrou- onder wie zijn vroegere verloofde, (/"beerden de indringer weg te du- «®b. Tevergeefs. De vrouw, die wel- c" zijn schoonmoeder had kunnen °rden, kreeg een duw en vloog tegen r® commode. Toen vond L, het genoeg "verliet de woning, j vandaag moest hij zich voor zijn da- en verantwoorden voor de Amster damse rechtbank. Verdachte toonde nu echter allerminst agressief. bemoedig antwoordde hij op de scher- vragen van de president en niets in eth verraadde de man, die reeds drie 4b 1 wegens mishandeling was veroor- ejd. zjjn vroegere verloofde een «akfractuur had gestompt; en zijn uitenechteHjk kindje met wieg en al tever had geschopt. #o joige en nerveuse schilder was 2,1 tijdlang verloofd geweest met de /-jarige M. Ze waren zelfs al in on dertrouw. Maar het woeste, onbeheer de optreden van L. maakte een hu- r,e'Uk onmogelijk. De verhouding ver- ."oebelde en de twee gingen uit el- C?ar. Was er nu maar geen kind ge- dan zou alles wellicht nog goed tl"1 afgelopen. Maar er was een kind. j"1 L hield er veel van. Al verschei dene malen had hjj getracht de woning dan M en haar moeder binnen te ringen. De laatste maal gebeurde dat ,P zaterdagmiddag 19 mei. Het lukte jer. deze keer binnen te komen. Ge wapend met een scheermesje (,,Dat "ad ik nodig om letters te snijden") een vijl had hij zich terdege op een -3t onvriendelijke ontvangst voorbereid, i confrontatie met het meisje bleek jOaerdaad niet vol onverdeelde vreugde. M) had een vriend bjj haar, de 21-jarige v. Z. De jongeman pakte een Ijze nd staaf en er ontstond een fikse vecht- Party waarbij enig bloed vloeide. Na en tpdje steunde L kansloos onder liggend bij de veel jongere v. Z.: „Stop. *top, ik kan niet meer". Daarop had hb "e woning verlaten. Het meisje was jjchter ongerust geworden en vroeg aan haar vriend v. Z. of hy die nacht in de woning wilde overnachten daar zij verwachtte dat haar exverloofde zou terugkeren om haar te „vermoorden", f? kon het gebeuren dat L die nacht bet meisje maar zijn hardhandige bed aantr-iï?n de middag tevoren in het Zoeken on riiWat wilde u eigenlijk daar I vreemde uur?", wilde een der rechters weten. ,,ik probeerde mijn kind weg te halen". „Dat is een ge heel nieuwe verklaring," merkte de President op. „Dan wilde u kidnappen ®n dat is zeer ernstig". „En wat moest hie fles er dan bij", vroeg de offi cer van justitie, „Het zou logischer fin als u een zuigfles bij u had ge had. Maar een sla-oliefles is wel wat vreemd." ley6 sc^^der k°n er geen antwoord op M. en haar moeder verschenen Vervolgens voor het getuigenhekje om hu verklaringen af te leggen. M.: «Hij heeft mij al maanden lang ach tervolgd en mishandeld. Hij wilde mij Vermoorden. Hij heeft eens gezegd: tvie met M. trouwt, trouwt met een lijk." President: „Dat zijn zware woorden." De vrouw die L's schoonmoeder had kunnen worden wist te vertellen dat L te lui was om te werken. Als hij getrouwd was, zou hij M. voor hem laten werken. De bleke verdachte Verzette zich tegen deze aantijging. «Dat heb ik nooit gewild." Het slachtoffer, de voormalige Vriend van M., schetste uitvoerig de vechtpartij op die zaterdagmiddag, Welke hij met het woord „krawallen" karakteriseerde. „Aardig woord, vond - GELEEN, 11 sept. De vier hon- "Tilste verjaardag van de Teresiaan- 'e hervorming van de Karmelorde vorm- jj6 voor de Nederlandse provincie van jte ongeschoeide Karmelieten geen aan ging tot een luisterrijke feestviering, ftet was eerder een welkome gelegen heid tot een nadere bezinning op de j rieken is van de door Teresa van Avi- in 1562 doorgevoerde hervorming. - Tijdens een academische zitting in de Seia van ket Theresia-college alhier /Petste de provinciaal van de onge- /hoeide Karmelieten in Nederland, pa rit Berthold Heynen, O.C.D. het ver- «cp van de vier eeuwen geleden doorge- /ri'de Karmel-hervorming, terwijl prof. /gister dr. Walgrave O.P., hoogle- /r te Leuven, in een magistrale re ly de zin van het contemplatieve leven deze tijd belichtte. af%danks alle onbegrip en zelfs man dating voor het contemplatieve leven, §f®ft juist deze tijd, aldus prof. Wal- h;.,Ve, een grote behoefte aan contem- atie. r/p de druk bezochte receptie kwa- d6 n velen het provinciaal bestuur van Sen°nSeschoeide Karmelieten gelukwen- °-a. de bisschop van Roermond, klonLMoors, die 's morgens in de Op/"erkerk een pontificale Hoogmis bi/L°eS; de commissaris van de ko tst®'11. dr. F. Houben, de burgemees- hitig n Geleen. dr. J. P. D. van Ban- van jvreil diverse provinciale oversten 6rsg/tfeSerlandse priesterorden- en con- mr. Knottenbelt, het zegt wel iets." Het gebeurde in de bewuste nacht werd ook uitvoerig uit de doeken gedaan. De getuige verklaarde er zeer goed vanaf gekomen te zijn. Hij had „slechts" een snijwond in de buik en ernstige hoofdpijn van de mishan deling overgehouden. Een paar dagen had hij niet kunnen werken. De officier van justitie, mr. L. van der Berge, meende dat de poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en het plegen van huisvredebreuk overduidelijk bewezen waren. Hij had niet veel vertrouwen in de goede be doelingen van de verdachte. Zijn eis: één jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, zonder af trek van voorarrest, een proeftijd van drie jaar, alsmede toezicht van de re classering en behandeling door een ze nuwarts. (Volgens het psychiatrisch rapport kon de verdachte niet ten volle toerekenbaar worden geacht voor zijn daden). De raadsman van L. drong aan op een kortere straf opdat verdachte snel zou kunnen worden behandeld. „Mijn cliënt is een man vol ziekelijke jaloersheid en gevaarlijke agressiviteit. Als door de behandeling van de zenuwarts dit zou worden weggenomen, zie ik wel moge lijkheden voor hem," aldus de raads man. Donderdag 26 september zal de recht bank uitspraak doen. LUXEMBURG, 11 sept. De inves teringsuitgaven in de kolen en staalin dustrie van de E.G.K.S. zullen in 1962 met 2,01 miljard dollar eei, nieuw re cord bereiken. Blijkens de thans gepu bliceerde investeringsgegevens van de Hoge Autoriteit voor 1962 zullen dit jaar het investeringsrecord van 1961 van 1,55 miljard dollar en de gemiddefde investe ringsuitgaven van de jarer 1954 t/m 1961 van 1,14 miljard dollar nogmaals aan zienlijk overtroffen worden. Ook voor 1963 verwacht de Hoge Autoriteit reeds thans op 1,52 miljard dollar opnieuw meer dan gemiddelde investeringsuitgaven, die vermoedelijk in ver gaande mate nog zullen berus ten op de hoge investeringsplannen van de jaren 1959 t/m 1961. zal vermoedelijk de belangrijkste ver mindering van de nieuwe investerings aanmeldingen, die sedert de herfst van 1961 kon worden waargenomen, pas in de jaren na 1963 haar volle dige uitwerking krijgen. Hoofdsteunpunten van de aanhouden de investeringshausse in de E.G.K.S., zijn nog. steeds de ijzer- en staalindus trie, voor wier rekening volgens het onderzoek met 1,50 miljard dollar rond driekwart van de totale uitgaven zullen komen. Van de totale uitgaven van da staalindustrie zullen 285,1 (v.j. 217,2) miljoen dollar aan de produktie van sin- terprodukt en ruw ijzer ten goede ko men, 184,0 (161,4) miljoen dollar aan de produktie van ruw staal en 716,6 (513,6) miljoen dollar aan de produktie van walserijprodukten. Het overige deel, 314,5 (212,2) miljoen dollar zal voor rekening komen van al gemene uitgaven als voor energie- en andere nevenbedrijven, alsmede voor mijnbouwwerkzaamheden, voor in ver band met de stichting of uitbreiding van geïntegreerde ijzer- en staal bedrijven aan de Belgische, Fran se en Italiaanse kusten, waarmede men bezig is. De investeringsuitgaven van de ko- lenindustrie in dé E.G.K.S, zullen in 1962 vermoedelijk in totaal 447 miljoen dollar belopen tegen 382 miljoen dollar in 1961 en 377 miljoen dollar in 1960. Het zwaartepunt ligt daarbij bij de in vesteringen in schachtinstaliaties, waar voor dit jaar de voorgenomen investe ringen 251 (234) miljoen dollar belopen. Daarna komen de uitgaven voor mijn- krachtinstallaties op 117 (92) miljoen dollar, voor mijncokesfabrieken met 47 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 sept. Uitgerust met een lantaarntje zullen binnenkort onge veer zeventig avondwerkors van de PTT tussen zeven en elf uur op pad gaan om een late tweede postbestelling te bezorgen. Dit is het resultaat van een actie, waarbij folders huis-aan-huis zijn verspreid met de mededeling, dat de PTT een goede mogelijkheid biedt voor bijverdiensten in de avonduren. Betaald wordt een bedrag dat afhan kelijk van de leeftijd varieert van twee gulden tot een rijksdaalder per uur. De folder (waarop bijvoorbeeld een bank bediende voorkomt die opgewekt zegt dat het zo prettig werken is in de buiten lucht) heeft tot nu toe enkele honder den aanmeldingen tot resultaat gehad. Uit de praktijk blijkt dat een vrij groot aantal na medische keuring en door an dere oorzaken afvalt. De PTT in Den Haag hoopt met deze actie uit de grootste moeilijkheden te komen, die veroorzaakt worden door een tekort van meer dan tweehonderd man aan vaste bestellers. Eerder had de PTT ook al ae hulpkrachten in dienst, maar die waren tot nu toe in het algemeen bij de sortering werkzaam. De eerste hulpkrachten zijn hun werk al begonnen en geleidelijk hoopt men bet aantal door hen te bestrijken rayons uit te breiden. In de eerste bestelling wil men de meer spoedeisende stukken, zoals brieven, briefkaarten en postwis sels bezorgen, waarna de hulpbestellers 's avonds de drukwerken, zoals radio- gidsen, weekbladen en reclamepost be stellen. GENèVE, 12 sept. (UPI) Volgens de liga van Rode Kruis-organisaties in Genève zijn bij de jongste aardbeving in Perzië (Iran) 6000 mensen om het leven gekomen en 60.000 tot 70.000 dak loos geraakt. Deze gegevens waren ver strekt aan Genève door de onder-secre taris generaal van de liga, Nedim A- boet, die in Perzië verblijft. Gezegd werd, dat er thans voldoende medicij nen beschikbaar z\jn, maar dat er nog grote hoeveelheden tenten en dekens no dig zijn. (40) miljoen dollar en voor briketfa- hrieken met 15 (8) miljoen dollar. De produktiemogelijkheden van de ko- lenindustrie der E.G.K.S. zullen volgens het investeringsonderzoek van de Hoge Autoriteit tussen 1961 en 1965 nog iets toenemen van 246,8 miljoen tot 248,0 miljoen ton per jaar. Daarbij moet er echter rekening mede worden gehouden, dat de produktiecapaciteit van de ko- lenindustrie in de komende jaren door het sluiten van mijnen, waartoe tot nu toe nog niet besloten werd, kleiner kan worden. Het maximale vermogen van mijn- bouweentrales zal in de overzichtsperio de vermoedelijk toenemen van 8.406 tot 11.547 mw. Voor het totaal van de ther- mo-elektri'sche centrales van de ge meenschap wordt voor 1965 een stroom- produktie verwacht van 270 miljoen kWu, wat bij een kolonaandeel van 60 procent een kolenbehoefte bij de oen trales zal doen ontstaan van ongeveer 65 ton in 1965 tegen 44,5 miljoen ton in 1961. SASSENHEIM, 13 sept. Vanmor gen is in het Academisch Ziekenhuis in Leiden de 18-jarige p. j. van de Pompe uit Leiden overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat hem gisteravond onder Sassenheim overkwam. De jongeman kwam per brommer over de Rijksstraatweg uit Sassenheim en wilde oversteken naar de Warmon- derdam. Vermoedelijk heeft hij niet voldoende aandacht gehad voor het verkeer uit de richting Leiden. Hij werd gegrepen door een zware vracht wagen met aanhanger, bestuurd door de chauffeur F. H. uit Sassenheim. Met ernstige in- en uitwendige bloe dingen is hij naar Leiden overgebracht, waar hij vanochtend is overleden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 sept. Een aantal kinderen uit Loosduinen is gisteren ziek geworden na het eten van poeder dat zij, in kleine pakjes, op straat hadden gevonden. Zij dachten dat het droppoe der was. Twee meisjes mossten een maagspoe ling ondergaan. Het hoofd van een school, die met een twintigtal zieke kin deren zat, waarschuwde de politie. Het poeder bleek indolette wave te zijn, wat gebruikt wordt in kapperszaken. Het be- va., kaliumpermangaat, dat niet onge vaarlijk is Dij inwendig gebruik. Scho len en artsen in Loosduinen werden ogenblikkelijk van de zaak op de hoog te gesteld, terwijl een politiewagen met luidspreker de bewoners inlichtte. Het is niet bekend hoe het poeder op straat is gekomen. VERENIGDE STATEN. Kardinaal Spellman heeft tienduizend dollar ter beschikking gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Per zië. (UPI) HOLLANDIA, 12 sept. Een aantal overgangsmaatregelen is hier bekend gemaakt om de heersende bezorgdheid weg te nemen. De maatschappelijke Nederlanders zul len nog vóór 1 oktober een visum ont vangen, dat ook na het verlies van de Nederlandse nationaliteit voor toe lating in Nederland geldig zal blijven en wel tot één mei 1963. De verstrekte inreisvergunningen voor Nederland zul len hun geldigheid blijven behouden, ook als vreemdelingenpaspoorten en derge lijke door reisdocumenten van de V.N. zullen worden vervangen. Het gouvernement heeft met nadruk meegedeeld, dat alle vóór 1 oktober ver kregen rechten volledig gehandhaafd zullen blijven. De Nederlanders die na 1 oktober in Nieuw-Guinea blijven, zullen voor de verlenging van hun paspoort terecht kunnen bij de Nederlandse ver tegenwoordiging. Vrijdag congres Het nationaal congres In Nieuw- Guinea, dat is georganiseerd door Tang- gahma en Wajol zal vrijdag in het ge bouw van de Nieuw-Guinea Raad in Hollandia beginnen. De initiatiefnemers hebben ruim honderd Papoea's verspreid over geheel westelijk Nieuw-Guinea uit genodigd het congres bij te wonen. De resoluties, die tijdens het congres worden aangenomen zullen zowel naar Den Haag, Djakarta als New York wor den gezonden. Tanggahma verklaarde woensdagochtend, dat hij het niet uit gesloten acht, dat Papoeadelegaties naar de regeringen van Nederland en Indone sië en naar het hoofdkwartier van de Verenigde Naties zullen reizen om de resoluties persoonlijk te overhandigen. Dit zou mede passen in het plan van enige leden van de Nieuw-Guinea Raad om een delegatie naar de algemene ver gadering van de V.N. te zenden. Tang gahma, die ook lid is van de Nieuw- Guinea Raad, zei, dat hh Nieuw-Guinea niet, voor het einde van net congres zal verlaten daar het nog de vraag is hoe lang het congres zal duren, is het niet zeker, of Tanggahma een uitnodiging om nog voor 18 september naar New York te reizen zal kunnen aannemen. Het is thans zeker, dat het Griekse passagiersschip „Patris" 2 oktober een groot aantal ambtenaren ophaalt om hen naar Athene te vervoeren. In totaal zul len het er ongeveer 400 zjjn. Van Athene gaan zij met de trein door naar Amster dam. ROOSENDAAL, U sept. Het Amerikaanse concern Schmutz (Louis ville) zal een dochterbedrijf in Roosen daal gaan vestigen voor de assemblage van grafische machines. Begonnen zal worden met de bouw van een hal, waar na nog 3 a 4 andere zullen volgen op een terrein van 1,4 ha. In afwachting van de rijksgoedkeuring is men op 1 september met de aanloop van de pro duktie gestart in een bestaand gebouw, dat voor dit doel gehuurd is. (Advertentie) BREMEN, 10 sept. Het verloop van de ,,2e Java-Tabak-Inschrijving die verleden week op donderdag en vrijdag, 6 en 7 september te Bremen in de Bremer Tabak Börse werd ge houden, was in menig opzicht interes sant. Dit temeer, waar het aanbod van de 10.456 pakken, zoals wij in onze voor beschouwing reeds uiteenzetten, een reeks goed geslaagde bladtabakken be vatte, een genre dekblad, waaraan bjj de sigarenindustrieën grote behoefte be staat. Het waren dan ook nu weer de sigarenfabrikanten, vooral uit Neder land, Denemarken, Zwitserland en Bel gië, die in deze inschrijving op de Bre mer tabaksmarkt de nogal vaste prijs ontwikkeling bepaalden. De voor de „tabakshandel" reeds uitermate moei lijke situatie is er door deze gang van zaken allerminst beter op geworden. Een enigszins duistere affaire was de aankoop van de 980 pakken „Vorsten landen" van het 1ste tempo op donder dag, door de Bremer Handelaren Ge. bruder Knoop en Franz Kragh a D.M. 5.56. Niettegenstaande deze post op UTRECHT, 8 sept. In de eerste zes maanden van 1962 is door het pu bliek een bedrag van 573.6 miljoen gespaard in de vorm van premies en koopsommen voor levensverzekering. Dit is een stijging met 73 miljoen ten opzichte van het eerste halfjaar 1961. Nieuwe verzekeringen werden afge sloten tot een totaal verzekerd bedrag van 3.2 miljard (v.j. 2.9 miljard). De groeiende omvang van de verze keringsportefeuille doet ook de ver plichtingen van het levensverzekerings- bedrjjf, zoals die tot uitdrukking komen in de uitkeringen, toenemen. Deze uit keringen stegen van 146.7 miljoen in de eerste zes maanden van 1961 tot 161.5 miljoen in het afgelopen halfjaar. Uit de periodieke gegevens van het levensverzekeringsbedr"gepubliceerd in „De Telstrook", blijkt verder dat van het uitgekeerde bedrag ruim 4 miljoen werd uitbetaald wegens overlij den van verzekerden binnen twee jaar na het sluiten van de verzekering. Op deze polissen was ruim 280.000 aan premies betaald. Wegens overlijden van verzekerden door een ongeval werd 2,5 miljoen aan uitkeringen ineens be taald, terwijl bierdoor bovendien perio dieke uitkeringen ingingen tot een con tante waarde van 1,7 miljoen. Op alle uitkeringen wegens overlijden was in 469 gevallen een ongeval de doodsoor zaak tegen 7751 andere oorzaken. De beleggingen die de gezamenlijke le vensverzekeringmaatschappijen in het belang van hun verzekerden verrichten, kwamen van ruim 9 miljard op bijna 9,6 miljard. De helft van dit bedrag stond uit in de vorm van onderhandse leningen aan de overheid, het bedrijfs leven en andere instellingen. slechts enkele pakken na weliswaar ge heel maar traag werd uitverkocht, zou het hierbij behaalde resultaat op een misrekening kunnen wijzen. Voor het overige steunden de niet onbelangrijke omzetten in de tweede hand in hoofd zaak op proposities van de reeds bo vengenoemde fabrikanten. De noogste prijs die voor „Besoeki Blad"-ladingen werd betaald, lag iets boven de D.M. 17.- (per kg). Voor losblad en binnen goed noteerde men ca. 10 a 20 pet. hogere prijzen, dan in de 1ste inschrij ving. Van de enkele partijen halfslach tige tabak was het prijsniveau iets min- der vEst „Ritmeester", die deels in combina tie met „Hofnar" en „Panter" in schreef, trad het meest op de voor grond en kreeg de volgende partijen toegewezen. 69 pn. GM/Besoeki/A a, D.M 16.82. 83 pn. G/Besoeki/A en P a D.M. 5.25. 60 pn. Salak/losblad D.M. 2.67. 94 pn. KLA/LC a D.M. 10.16( met Hofnar). 190 pn. Banju Intan/div. a D.M. 4.88. 434 pn. G/Besoeki/A en P a D.M. 4.13 (met Hofnar). 142 pn. LM/Ledokombo/ Moerni a D.M. 8.13 (met Hofnar+Pan- ter). 87 pn LM/Ledokombo/Toenggal a D.M. 5.84 (met Hofman+Panter). 83 pn. GM/Besoeki/P a D.M. 4.52, 102 pn. G/Besoeki/P/losblad a D.M. 2.78. Aan „Panter" alleen gingen de: 92 pn. LM/Ledokombo/MOerm/B a D.M. 7.26. „Agio" was koper van de: 62 pn. GM/Besoeki/A en P-a D.M. 5.14. 55 pn. BSK/losblad a D.M.y:16. 113 pn. LM/Ledokombo a D.M. 4.58. 376 pn. E/ Besuki/H a D.M. 4.60. 250 pn. BTM/M a D.M. 2.41. „Senator" kocht de: 175 pn. DA a D.M. 9.06. 57 pn. DB/los- blad a D.M. 2.03. De voornaamste kopers van de „Ne. derlandse Handel" waren de TEIC en Gazan, Van der Linden en Co. A'dam. De verkoop bij inschrijving van de 12.060 pakken Java-tabak, die deze week in Bremen aan de markt komen, zal ook weer over twee dagen verdeeld worden en wel op donderdag 13 en vrij dag 14 september. Het aanbod van deze 3de Java-Tabak-Inschrijving meegere kend, verwacht men in het geheel nu nog ca. 70.000 pakken uit de oogst 1961. 's BOSCH, 13 sept. Op de verga dering van het bestuur van de Bossche Diocesane Bond van bejaarden, welke meer dan 130 afdelingen met 20.000 leden omvat, en welke Bond een van de vijf aangesloten bonden van de Unie van diocesane Bonden is, werden voor stellen ingediend voor de jaarvergade ring van de Unie welke in October in Den Bosch wordt gehouden. 1. Streven naar een sociaal minimum, vast te leggen in de bepalingen der AOW, rekening houdende met de be- drijfs- en overheidspensioenen. 2. Nauwere samenwerking met de r.k. Bonden van Overheidspersoneel (AR- KA, KABO, ST RAFAEL, POLITIE en Onderwijzend) en afbakening der werk gebieden, en wederzijdse bevordering van het lidmaatschap. Er staan nog duizenden bejaarden en gepensioneer den buiten deze organisaties. 3. Contact opnemen met de vereniging van r.k. Bèjaardentebuizen om te ko men tot de mogelijkheid dat in het tehuis een persoon aangèwezen kan worden, zo mogelijk in overleg met dé Bond ter plaatse, die bij de directie van het tehuis de wensen van de be jaarden kan bespreken over de zg kleine zaken. Tevens wordt gevraagd overleg bij het opstellen van pension- contracten opdat niet bij iedere AOW- verhoging de prijs omhoog gaat. 4. Via de Unie contact opnemen met de KVP leiding om de voorstellen van het partijbestuur om personen van een bepaalde leeftijd reglementair uit te sluiten van politieke functies, terug te nemen dan wel af te wijzen. De Bond acht deze maatregelen discriminerend voor een bepaalde groep der bevolking, omdat daardoor een bepaalde leeftijd maatstaf wordt van ongeschiktheid. Bovendien zit in het voorgestelde een groot gevaar, enerzijds dat men geen belangstelling meer houdt voor de poli tieke zaken, anderzijds dat men ZELF aan directe politieke actie gaat doen. Want de bejaarden vormen ongeveer twintig pet van het kiezerskorps. Bij de Unie zijn reeds ruim 60.000 leden aan gesloten, terwijl in ieder Bisdom een diocesane bond bestaat. Uit deze verschillende voorstellen blijkt wel dat de bejaarden nog zeer actief zijn. SCHIPHOL, 12 sept. Vanochtend zijn zeven leden van de grootste berg- expeditie, ooit door een Nederlandse ploeg ondernomen van Schiphol naar New Delhi vertrokken. Reeds drie weken geleden vertrokken de beide leiders van de expeditie: prof. dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy. Oorspronkelijk was men van plan reeds verleden week te vertrekken, maar de in Nepal waaiende moesson- winden zijn op het ogenblik zo zwaar, dat het voor de heren Egeler en De Booy niet mogelijk bleek de bagage van de expeditie, die per schip in Indië was aangekomen, in twee weken tijds van Patna naar Pokhara te ver voeren. Behalve de 5 geologen nemen 2 art sen en 2 Nederlandse alpinisten aan de expeditie deel. De alpinisten zullen drie, de geologen vier maanden in Nepal blijven. De kosten van de expe ditie bedragen tussen 175.000 en 200.000. Het geld is door diverse Nederlandse instanties bijeengebracht. ROTTERDAM, 13 sept. Vandaag is hier voor rond 95 kandidaat-leden een ontgroeningsperiode begonnen die zal duren tot vrijdag 28 september as. De senaat zal er ernstig naar streven excessen in deze groentijd zoveel mo gelijk te beperken. Men heeft strenge voorschriften vastgesteld, waaraan de oudere jaars, op sanctie van uitslui ting en royering, zich strikt dienen te houden. Hët zal de groenen verboden zijn zich gedurende de groentijd op motorvoertuigen voort te bewegen, teneinde de kans op ernstige ongeluk ken, zoals die voorgaande jaren zijn voorgekomen, zoveel mogelijk te be perken. Verder zullen de activiteiten tijdens deze groentijd zoveel mogelijk binnen de muren van de sociëteit geschieden, om „de sentimenten van de Rotter damse bevolking zo weinig mogelijk op te zwepen". Onder de ruim negentig kandidaat leden, bevindt zich een student uit Etheopië, die door bemiddeling van het Universitair Asiel Fonds, in Rot terdam economie gaat studeren. Ook hij zal aan de groentijd deelnemen. DEN HAAG, 12 sept. Het voor lopig Nederlands elftal, dat woensdag 19' september a.s. te Eindhoven een oefenwedstrijd speelt tegen PSV, is als volgt samengesteld: doel: Van der Merwe (N.A.C.); achter: Petterson (Blauw Wit) en Ouderland (Ajax) midden: Schrijvers (N.A.C.), Pronk (Ajax) en Muller (Ajax);voor: Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Van der Linden (D.O.S.), Prins (Ajax) en Kei zer (Ajax). Reserves zijn Lagarde (Enschede). Tijm (Ajax), Van Wijk (Volewijckers) en Tol (Volendam). DEN HAAG, 12 sept. Het totaal aan prijzen' voor de sporttoto bedroeg deze week 249.444. Er zijn twee win naars van de eerste prijs, die 137.194,20 bedraagt. Ieder van hen ontvangt een bedrag van 58.823,53. De 100 gegadig den voor de tweede prijs toucheren ie der 944 van de hiervoor beschikbare 94.380.43. Niet minder dan 1100 deelnemers ko men in aanmerking voor de extra prijs van 37.416, die hun ieder 34 oplevert. BRUSSEL, 12 sept. (ANP) Twee onbekenden hebben gisteravond een steen gegooid door een ruit van het Indonesische gezantschap in Brussel. De daders maakten zich met een scoo ter uit de voeten, na de gevel te heb ben beklad. Met krüt werd het Kel tische kruis, het teken van de Mou vement d'Action Clvique, op de muur 'getekend en de woorden „Soekarno" en „Jeune Europe". De M.A.C. is een neo-fascistische be weging, die in het verleden onder meer steun heeft verleend aan de O.A.S. De aanhangers zijn veelal jongeren, die het symbool van hun beweging op vele plaatsen in België hebben aangebracht. Een woordvoerder van de Indonesi sche vertegenwoordiging verklaarde desgevraagd in het duister te tasten over de aanleiding. Er waren vanmor gen geen aanwijzingen, dat er speciale veiligheidsmaatregelen waren getroffen rondom het gebouw aan de Louisalaan, gelegen in het centrum van Brussel. (Van onze correspondent) HAARLE, 12 sept. Bij grondwerk zaamheden voor de bouw van een ka tholieke kerk is hier een hoeveelheid van 119 ampullen met morfine en een aantal tubes met tabletten die een ver dovende werking bleken te hebben, ge vonden. Ampullen en tubes hadden hun weg naar verschillende huizen in het dorp tie van Njjverdai van de vondst ken- reeds gevonden, toen de rijkspoli tie van Njjverdai van de vondst ken nis kreeg. Met een mobiiofoonwagen werd de dorpsbevolking gewaarschuwd tegen de mogelijke gevolgen van het gebruik van de gevonden stof, waarvan men aanneemt, dat de Duitsers haar tjjdens de wereldoorlog hebben verstopt. AMSTERDAM, 11 sept. Het kort geding, dat de gedetineerde Franse zakenman R. heeft aangespannen te gen de Amsterdamsche Bank, die ge weigerd zou hebben een overzicht te geven van de rekening-courant van de vader van deze zakenman, is aange houden tot 1 oktober. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman. vernam vanochtend aan het begin van het kort geding van de raadsman van R., dat de Amsterdamsche Bank van daag een brief over deze zaak aan zijn cliënt heeft gezonden waarin inlichtin gen worden gegeven. De raadsman verzocht de behandeling van het kort geding op te schorten om hem in de gelegenheid te stellen de inhoud van de brief met R. te bespreken. Hij achtte het mogelijk dat na overleg tussen partijen de procedur» zal kunnen ver vallen.... Volgens de raadsman van R. werd het kort geding aangespannen in ver band met de strafzaak, die binnenkort tegen zjjn cliënt zal dienen. Deze wordt ervan beschuldigd, in samenwerking met de reeds tot drie jaar celstraf veroordeelde bankemployé uit Am sterdam, de Amsterdamsche Bank door geknoei met betalingsopdrachten van buitenlandse cliënten voor ongeveer acht ton te nebben benadeeld. R ont kent dit. Hjj is van mening dat hij nog een groot tegoed had als enig erfge naam van zijn overleden vader. De Amsterdamsche Bank heeft evenwel laten weten dat deze rekening reeds in 1932 is afgesloten en da' er op dat tijdstip geen saldo meer was, zodat aan het verzoek een overzicht van de rekeningcourant te verstrekken niet kon worden voldaan. Volgers de bank beeft de mutatie die R. in 1960 heeft opge geven geen betrekking op deze afge sloten rekening. ARNHEM, 12 sept. De Rijnbrug alhier zal maandagavond tussen zes en zeven uur voor alle verkeer zijn af gesloten in verband met de herdenking van de slag om Arnhem. De politie raadt degenen die gedurende deze tijd de Rijn moeten passeren aan, hun rou te via de brug te Rhenen te kiezen. /ZELFMOORD. EEN SNELWERKEND VERGIF. EEN OF ANDERE KWIKVER- DING. ik» TOEVALLIG DAT WE VANMIDDAG 0VERMAHDIA SPRAKEN ...WAT BRACHT JOU HIER? EEN BRIEF VAN DEZE ARME MAHDIAN. K'JK MAAR. HALLO, VLAANDEREN. IN5PEKTEÜR VOSPER IS BINNEN. WAT IS ER GEBEURD, DOKTER? ZO'. OMDAT IK HOOR DE DAT EEN VAN HUN, DIPLOMATEN 'T HOEKJE OM WAS, BEN IK GAANK'J- i KEN.MAAR DIT HAD IK, NIET VER WACHT^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11