Rapporteurs over vlak voor behandeling wetsontwerp Goede verhouding met Indonesië is nog niet zeker Verdrag niet strijdig met de grondwet TELEVISIE Luikse moeder staat terecht wegens moord HARTVERWARMENDE ONTVANGST IN DEN HELDER Tfoeto/iM „Baby" teruj naar circus de faoo Studenten le "jonge olifant voor feestje Politie kan „grap" niet waarderen Doorgereden automobilist te Heerlen aangehouden ft lil- allerlekkerste broodsoorten DE S**d! ECHTE BAKKERS Softenon-drama Import Finnbrod sterk toegenomen Inzameling voor 20 „thalidomide" - babies Zeeleeuw uit Nw.- Guinea terug Atoomstad Los Alamos te koop m 1 Van Asten naar ziekenhuis Reeds tienduizend doden gevonden Vier dagen na dramatische aanrijding Hongaarse chauffeur bekommert zich niet om verongelukt paar PLEBISCIET over verkiezing van Franse president Het weer. f 10.- TELERAMA Nw.-Guinea-akkoord in Verenigde Naties §91 Atletiek in Belgrado Nel Zwier in de finale Aardbeving Perzië 21 of 28 oktober Rustig en vrij zonnig DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 86sfe JAARGANG No. 31231 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 sept. Ook de leden van de Eerste Kamer zien voor de kwestie Nieuw-Gui- nea geen andere oplossing dan het tussen de Nederlandse en Indone sische onderhandelaars 15 augus tus in New York gesloten voor lopige akkoord voor overdracht van het gebiedsdeel aan Indonesië te aanvaarden. Overmacht heeft Nederland weerhouden de belof ten en toezeggingen, die het aan de Papoea's heeft gedaan, na te komen, aldus de Senaat, die van middag de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag is begonnen. 59 cm per week Gen. Cronjéstraat 18 Nieuwe Groenmarkt 2 Waardering Hulde en dank Bij iedere jas een passende tas 'ifsi§ lJLSp Hr. Ms. onderzeeboot „Zee leeuw" is woensdagmiddag in Den Hélder teruggekeerd. De bodem is 12 juli uit Nieuw- Guinea vertrokken en heeft de thuisreis om Kaap De Goede Hoop via Tametave, Lagos en Dakar gemaakt. De begroeting van de opva renden was, de kille regen ten spijt, weer hartverwar mend, zoals deze drie foto's wel heel duidelijk maken. Laatste Zomerconcert N. PH. O. me muKrvló veforeijouvnij! REGEN- EN TWEEDJASSEN Hier koopt U de BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 'Abonnerrsnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr, W. A. M. van der Kallen. Woofdredactia: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 's avonds tel. 21544. Ook Senaatakkoord de enige oplossing (Advertentie) Geen aanbetaling. 2 jaar volledige garantie. Alléén bij: Haarlem - Telefoon 5790015220 BRUSSEL, 13 sept. (ANP) De 25- Jarige Belgische mevrouw S.V., die er van wordt beschuldigd haar baby te hebben gedood, zal in november te rechtstaan voor het Hof van Assisen in Luik. Haar baby, een meisje, werd geboren zonder armen en met mis- vtrmde voetjes, omdat de moeder tij dens de zwangerschap kalmerende middelen van het merk Softenon had ingenomen. De echtgenoot van de vrouw, haar zuster, haar moeder en een arts zuilen eveneens terechtstaan. Zij worden beschuldigd van mede plichtigheid aan het misdrijf. Het Belgische Hof van Assisen be handelt alleen moordzaken en persde- 'icten. Het is de enige gerechtelijke in stantie in België, waar het schuldig Df onschuldig wordt uitgesproken door ®en jury. De vijf beklaagden werden begin ju- f1: aangehouden. Mevrouw V. wordt ten 'aste gelegd haar baby op 29 mei met om het leven te hebben ge- k kL'ht- Haar moeder wordt ervan be- hhuldigd contact te hebben opgeno- J:en met de arts, die mevrouw de kal kende middelen voorschreef, om een j*'ddel te verkrijgen het kind te doden. ye echtgenoot en zuster van mevrouw worden ervan beschuldigd zich niet be« n het doden van de baby te heb- hne tercet, terwijl zij ervan op de n°ogte waren. UpT® beslissing, dat mevrouw V. wordt Hnf gd van moord en voor het <*4jan Assisen zal terechtstaan, werd fnh ®ran genomen door de kamer van vr™®e ujdigingstelling in Luik. Me- Ven T haar moeder en de arts blij- «hden verzekerde bewaring. De twee Vriihlfj beklaagden zijn voorlopig in 'jneia gesteld. In het gisteravond openbaar ge maakte eindverslag van de commissie van rapporteurs van de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp vestigen vele Senatoren er de aandacht op dat hoe men ook denkt over de door Ne derland terzake gevoerde politiek kan worden vastgesteld, dat Neder land sinds 1949 alles in het werk heeft gesteld om westelijk Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen. De opeenvol gende kabinetten hebben, aldus het verslag, gesteund door het parlement steeds de lijn, gevolgd die voortvloeide uit het standpunt dat het bestuur over Nieuw-Guinea aan Nederland toe kwam totdat de bevolking het recht van zelfbeschikking zou hebben uitge oefend. Met de regering betreurt de Senaat dat de internationale verhou dingen tot gevolg hebben gehad, dat Nederland zijn taak op Nieuw-Guinea reeds nu heeft moeten beëindigen. Maar met de regering en de overgrote meerderheid van ons volk zijn vele Senatoren intussen ervan overtuigd ge raakt, dat er geen alternatief is. Alle waardering hebben de Eerste- Kamerleden voor de huidige regering, die de gedurende vroegere kabinetten bestaande periode, waarin de Nieuw- Guinea-kwestie zich in „de ijskast" be vond, heeft beëindigd. Dat Nederland in de stroomversnelling der gebeurte nissen het stuur van het beleid niet in eigen hand heeft kunnen houden is, al dus het verslag, een gevolg van een te geringe invloed van Nederland op de wereldpolitiek. Intussen, zo wordt ver der gezegd, had Indonesië immers de gelegenheid dank zij de steun van vele vreemde mogendheden, vooral van Rusland, een militair apparaat op te bouwen, dat een bedreiging vormde voor Nederlands Nieuw-Guinea en dat gevaar opleverde voor de wereldvre de. Gezien deze ontwikkeling heeft Ne derland, de onderhavige overeenkomst ondanks allerlei zeer ernstige bezwa ren aanvaardend, juist gehandeld. Vele andere leden stellen vast, dat voor Indonesië de over enkomst on getwijfeld een overwinning en het in vervulling gaan van een lang gekoes terde wens betekent. Zij zijn er even wel van overtuigd, dat men onjuist zou handelen, indien men zou uit gaan van de veronderstelling, dat nu automatisch een goede verhouding tussen Nederland en Indonesië tot stand zal komen en dat van anti-Ne derlandse activiteiten geen sprake meer zal zijn. Daarnaast vindt een aantal leden het begrijpelijk, dat de regering, die aan vankelijk in de veronderstelling heeft verkeerd te kunnen rekenen op de steun van bondgenoten, de politieke druk van die bondgenoten, in casu van de Verenigde Staten, heeft moeten on dergaan. Door een en ander, aldus het verslag, is de indruk ontstaan dat het tot stand komen van het akkoord on der medeverantwoordelijkheid van de V.S. en van de waarnemend secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, een slag is geweest in het gezicht van degenen, die de ontwikkeling van de internationale rechtsorde voor staan. Vele leden, zo blijkt uit het verslag verder, zijp van mening, dat de ter IIIUillllillllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllillIIIIIlIlIIIIIIIIIIHIIIII NEW VORK, 13 sept. Van welin gelichte zijde is hier de verwachting uitgesproken, dat het debat over de voorstellen tot uitvoering van de over eenkomst inzake westelijk Nieuw-Gui nea, zal aanvangen in de eerste week van de nieuwe zitting van de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Na ties, die dinsdag begint. Vrijdag 21 sep tember wordt beschouwd als streefda tum voor het debat over deze kwestie. De behandeling zal niet meer dan twee dagen vergen, zo verwacht men. 'iiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii ratificatie voorgelegde overeenkomst met Indonesië niet in strijd is met de grondwet en dat voor aanvaarding van het wetsontwerp kan worden volstaan met een gewone meerderheid van stemmen. Vrijwel algemeen brengen de Senatoren hulde en dank aan het adres van allen die in de laatste jaren hun werkkracht hebben gewijd aan de taak die Nederland met betrekking tot westelijk Nieuw-Guinea op zich had genomen. Met jae worden in het ver slag genoemd de ambtenaren, zende lingen en missionarissen, van wie een aantal als eersten is doorgedrongen in gebieden, waar pas later bestuursam- tenaren zich konden vestigen. (Advertentie) Cijfers wijzen onomstotelijk uit dat het Finnbrod op de Nederlandse ontbijt- en koffietafels een steeds belangrijker plaats gaat Innemen. Door en door krokant ge bakken Finnbrod is altijd even knappe rig en vers. Het is voedzaam, maar zet niet aan, want het bevat geen overtollig vet en suiker. Finnbrod met boter en normaal beleg is heerlijk bij het ontbijt, gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin, het hoort bij de broodmaaltijd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 13 sept. Onder het motto ,,Help die kinderen" hebben vier vrouwen een oproep gedaan tot steun aan de Nederlandse slachtoffer tjes van thalidomide-preparaten. In overleg met de daartoe bevoegde au toriteiten en de Nederlandse centrale vereniging voor gebrekkigenzorg is be sloten een geldinzameling te houden, waarvan de opbrengst onder toezicht van de directie volksgezondheid zal worden besteed aan bijzondere zorg in de getroffen gezinnen of in tehuizen waarin de betrokken babies zijn opge nomen. Initiatiefneemsters van deze actie ten bate van „twintig kinderen van wie de moeders het betreuren dit „kal merende slaapmiddel" te hebben ge bruikt, in goed vertrouwen op de me dische wetenschap", zijn: mevr. A. Rómme-Wiegman (Bloemendaal, echt genote van het lid van de Raad van State prof. Romme), mevr. L. Loeff- Bongaerts (Vught, echt^note van de eud-burgemeester van Den Bosch) mevr. R. Witteveen-Hiemstra (Bols- ward, erevoorzitster Katholieke Neder landse Boerinnenbond) en mej. A. A. B. Kessel (Breda, presidente van de Nederlandse Katholieke Arbeidersvrou wenorganisatie). Het gironummer van de actie „Help die kinderen" is 19400, het adres is Rokin 60, Amsterdam. VERENIGDE NATIES. De Vei ligheidsraad heeft gisteren eenstemmig de toelating van Jamaica, Trinidad en Tobago tot de Verenigde Naties aan bevolen. De Algemene Vergadering moet nu over het lidmaatschap van deze landen beslissen. (AFP) DEN HELDER, 13 sept. Gisteren is hier de onderzeeboot Zeeleeuw voor de bnderzeedienstkazerne afgemeerd, terug van een reis naar Nieuw-Guinea. De Zeeleeuw heeft de heenreis via het Panamakanaal gemaakt en de terugreis rond Kaap de Goede Hoop. Hiermede werd de langste jaaropdracht sinds het einde van de tweede wereldoorlog rnet naar schatting vijfduizend zeemijlen overschreden. De commandant van de Mijnendienst, kapitein ter zee R. van Wely, en de commandant Zeemacht Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. baron De Vos van Steenwijk, waren op de rede al aan boord gegaan om het schip te verwelkomen. WASHINGTON, 13 sept. (AFP) De atoomstad" Los Alamos in Nieuw- Mexico is te koop. Het Amerikaanse Congres heeft gisteren een wetsontwerp ter ondertekening aan president Kenne dy toegezonden, waarin machtiging wordt verleend tot verkoop van deze stad met 13.000 bewoners, in de Tweede Wereldoorlog gebouwd voor de kernge leerden die de atoombom maakten. (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .18A TEL.204I5 - HAARLE M 4,;.:;y „Baby", welgedaan na de verwennerijen in Marknesse en Utrecht (Van een onzer verslaggevers! UTRECHT, 13 sept. „Baby", de sinds zondagnacht vermiste jonge In dische olifant van het in Rotterdam optredende circus Tony Boltini, staat vanavond weer in zijn stal. Het dier heeft er dan een fijne dag van ver wennerijen door de Utrechtse studen tenvereniging „Veritas" opzitten. Want de verdwijning van „Baby" is inder daad, zoals al een veronderstelling was, een studentengrap geweest. Een grap overigens waarmee de Rotter damse politie, die drie dagen van zenuwslopend zoeken achter de rug heeft, niet bijster is ingenomen, vooral niet omdat zij meent dat Boltini van de ontvoering van de olifant op de hoogte moet zijn geweest en er wel licht een goede reclamestunt in heeft gezien. De installatiecommissie van „Veri tas" wilde een der leden, mej. Els Thomeer, gisteren op haar verjaardag een bijzondere verrassing bezorgen. Toen de commissie enige tijd geleden Boltini's circus in de Domstad had zier. optreden, was het idee geboren: zy zou Els een /an de olifanten aan bieden. Zondagnacht om twee uur sloop een aantal studenten in Rotter dam de circusstallen recht tegenover het hoofdbureau van politie aan het Haagse Veer binnen. „Baby", zeiden ze tegen de Spaanse verzorger van het dier, moest met spoed naar de veterinaire kliniek in Utrecht worden gebracht. De Span jaard begreep maar half waarom het ging maar wilde in elk geval wel graag mee. De studenten ontzetten een deel van de afrastering en brach ten de olifant de veewagen binnen, die een van hen, zoon van een boer in de Noord-Oost Polder, had verschaft. Om zes uur 's morgens kwam „Baby" in de warme -tal van de riante boerderij in Marknesse aan. De verzorger was inmiddels van de grap op de hoogte gesteld en vond het, gelukkig voor de studenten, allemaal wel plezierig. Gisteravond hebben de Veritijnen de Rotterdamse politie ingelicht. En tij dens het verjaardagsfeest aan de Utrechtse Kromme Nieuwe Gracht be loofden zjj twee rechercheurs met de hand op het hart, „Baby" vandaag van Marknesse naar hun sociëteit te rijden, héél goed voor hem te zorgen en hem vanavond met vierhonderd man veilig bij Boltini in Rotterdam af te leveren. Gisteravond laat werd met de in Utrecht jubilerende Konink lijke Maatschappij voor Diergenees kunde afgesproken, dat de studenten ingeval van onvoorziene moeilijkheden op een van de honderden feestende dierenartsen een beroep zouden mogen doen. Mocht men de vele „tips" die de politie de afgelopen dagen in de „zaak-Baby" ontving, geloven, dan moest Rotterdam een ware olifanten- invasie hebben ondergaan. Tientallen mensen kwamen met verhalen van uit ramen hangende slurven en afdrukken van olifantspoten in tuinen en nerken. „Ik krijg er", steunde een wanhopige rechercheur gistermiddag nog „een slurf van,.." (Van onze sportredacteur) BELGRADO, 13 sept. De tweede dag van de Europese Atletiekkampioenschap- pen is voor Nederland bijzonder slecht begonnen. Ray van Asten, Nederlands in Amerika wonende 800 meter-loper, 1» vanmorgen naar een ziekenhuis in de Joegoslavische hoofdstad gebracht. Een plotseling opkomende angina was er "ie oorzaak van. Dat Van Asten naar het zie kenhuis moest, kwam omdat hij zeer hoge koorts had. Van Asten is dus uitgeschakeld voor deze kampioenswedstrijden. Vanmiddag is namelijk een begin gemaakt met ,de series van de 800 meter. Het slechte Nederlandse nieuws kreeg een vervolg met de teleurstelling, dat Nel Zwier er vanmorgen niet in is ge slaagd de kwalificatie-eis voor het hoog springen (1.64 m) te halen. Zij kwam niet verder dan 1.61 m en sprong daarna drie keer mis op de 1.64 meter. Desondanks heeft Nel Zwier de finale bereikt. Zij dankt dat aan het feit dat twee hoog- springsters nog slechtere resultaten beb- ben geboekt, waardoor zij nog juist bij de twaalf geplaatsten kwam. TEHERAN, 13 sept. (Rtr.) Meer dan tienduizend lijken zijn in Perzië gevonden als gevolg van de aardbe ving van tien dagen geleden. Onder het puin liggen er l og meer. Dit is gis teren bekendgemaakt door generaal Abdoel Hoessein Hedjazi. chef van de Perzische generale staf. Dinsdag nog werd gemeld dat er zesduizend slacht- offeri waren. (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 13 sept. Dank zij de medewerking van tal van politie-instan- ties, de pers en vooral het spontaan op een opsporingsbericht reagerend pu bliek is de gemeentepolitie erin ge slaagd de automobilist op te sporen die zaterdagavond omstreeks "•cht uur hier op de Kloosterweg een verloofd paar op het fietspad heeft aangereden en er toen vandoor is gegaan. Het achttienjarige meisje kwam op de mo torkap van de auto terecht en werd tweehonderd meter meegevoerd en toen op de weg gesmakt. Haar toestand is nog steeds zorgwekkend; haar zeven tienjarige verloofde daarentegen maakt het redeljjk wel. De doorgereden chauffeur is een vijf entwintig-jarige ongehuwde Hongaarse machinist uit Hoensbroek. Vier dagen na de dramatische aanrijding kon hij gisteren tegen de avond worden aan gehouden. Aanvankelijk ontkende hij, iets met het ongeluk te maken te heb ben, maar tenslotte legde hij een vol ledige bekentenis af. De Hongaar die (Advertentie) HEDENAVOND 8.15 uur Concertgebouw Solist: WILLEM NOSKE - viool Programma o.a. Mozart - Vioolconcert in A; Tschaikowsky - Symfonie no. 6 „Pathétique". Entree 1.(a. i.). PARIJS, 13 sept. (UPI) President De Gaulle heeft het Franse volk gis teren formeel in t.ennis gesteld van zijn plannen om de Franse president in de toekomst direct door het volk te laten kiezen, in plaats van door een groep van „notabele kiezers". Na een ongebruikelijk langa kabinets zitting deelde de regeringswoordvoer der mee, dat De Gaulle zijn - ïinis- ters heeft Ingelicht over dit plan. Op 20 september zal De Gaulle hierover ee;i radio- en televisietoespraak hou den ter voorbereiding van een volks stemming over- de wijziging in de grondwet, die voor het invoeren van directe presidentsverkiezingen no dig is. Naar van betrouwbare zijde in Pa rijs wordt vernomen zal de volksstem ming tussen 21 en 28 oktober worden gehouden. Het parlement zal door De Gaulle, naar verluidt, worden ingelicht op 2 oktober door middel van een persoon lijke boodschap. Volgens de huidige grondwet wordt de Franse president gekozen door een college van ongeveer 80.000 speciale kiezers. sinds de opstand van 1956 als vluchte ling in ons land verblijft, is op het poli tiebureau ingesloten en zal vrijdagmid dag bij de officier van Justitie worden voorgeleid. Volgens de aangehoudene verkeer de hij niet onder drankinvloed. Het regende zaterdagavond flink, er was slecht zicht en de voorruit van de auto verkeerde in slechte toestand, zo luidt zijn lezing over de oorzaak van het ongeluk die niet geheel meer is te verifiëren daar de autoruit bij de aanrijding werd vernield. Zijn vlucht, volgens getuigen met gedoofde lichten en in volle vaart, wijdt de Hongaar aan paniek. Na vier dagen minutieus speurwerk leidde het spoor naar Heerlen. De po litie vond de beschadigde auto daar in een particuliere stalling. Twee Honga ren, die de wagen brachten hadden de eigenaar wijsgemaakt dat zij in België een aanrijding hadden gehad. Eén van de Hongaren, een vriend van de chauf feur, werd in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden. Hij had geen waterdicht alibi, maar werd later, toen bleek dat hij niet bij de aanrijding aanwezig was geweest, op vrije voeten gesteld. De aanhouding van de gezoch te automobilist geschiedde tenslotte gis termiddag om vijf uur. (IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIilllllllllllllIilIiillItllllliillllllllMIIII (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSEST8AAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235« Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt 11.15 uur) Heldere nacht met plaatselijk vor ming van mist en een kleine kans op nachtvorst. Morgen over het al gemeen zonnig en droog weer. Zwak ke tot matige noordwestelijke wind, later draaiend naar zuidelijke rich tingen. Iets hogere middagtempera- turen. VRUDAG: Zon: 6.11-18.59. Maan: 19.34-6.09. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1