Ook nu in Haarlemse raads commissie geen communist Commissies ELNA Wim Kan en dit seizoen Toon Hermans in Minerva HUWELIJKSVAART OP SPAARNF Geen tarievenreductie meer voor sociale instellingen Pleidooi voor ateliers in de Gortestraat Commissaris van Haarlemmermeer a/den Drs. Voogd: „Men han communisten niet het nodige vertrouwen geven' Malle Babbe uit Berlijn naar Haarlem HAARLEMSE GEMEENTERAAD Twee hofj es verdwijnen AT AX-TAXI Rembrandt" 35 jaar Jan Feu en r Koninklijke Olie vast 1.2.3.4.5. Uitspraak Haarlemse rechtbank De beurs vandaag: DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 voor Haarlem e.o. Films Muziek Toneel Diversen T entoonstellingen Waterstanden jENGEL Gr. Houtstr. 181, Haarlem Buitenrustbrug Hofjes Toneel Muziek Film Kunstkring Burgerlijke Stand Haarlem is heel iets anders, maar echt dansen leert U bij: dansacademie want M*O. Inbraakje in de Gen. Cronjéstraat JONGETJE STAK RIET- BERG IN BRAND Burgerlijke Stand Heemstede PINOCCHIO KINDERSCHOENEN HAARLEM KRUISWEG 50 - Beurs van New York HAARLEM, 13 sept. Het commu nistische raadslid zal ook in de thans begonnen zittingsperiode van de Haar lemse gemeenteraad geen zitting heb ben in de raadscommissies. Een meer derheid in de raad blijft zich daartegen Verzetten, omdat dit communistische raadslid geacht wordt geen democra tische instelling te hebben. Nadrukkelijk hebben deze tegenstanders echter ver klaard, dat hun houding bepaald niet Wordt ingegeven door persoonlijke mo tieven, want als het uitsluitend om de heer PROPER (CPN) ging zou men graag een andere houding aannemen. De heer Proper (CPN) kon zich bij deze houding van de raadsmeerderheid uiteraard niet aansluiten. Hij vond deze houding ondemocratisch en toonde zich overigens uitermate bescheiden, want hij vroeg slechts toelating tot de com missies voor de strafverordeningen, iiiiimiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHlM "«-j, Opnieuw is het communisti- UjjgS sche lid van de Haarlemse raad niet toegelaten tot de commis- s- den meerderheid van de raads leden heeft aan zijn benoeming niet willen meewerken. Niet, omdat de heer Proper, om wie het hier gaat, zich onhebbelijk of onbehoorlijk zou gedragen, maar omdat hij een wereld beschouwing voorstaat die geen ruim. te laat aan de persoonlijke vrijheid. Dat klinkt erg principieel, maar het komt ons voor een gezocht motief te zijn voor een in zich laakbare hande ling. Het is juist, wat de PvdA-fractie- Voorzitter, drs. J. J. Voogd, gisteren stelde, dat de raadsleden wettelijk geenszins verplicht zijn mee te wer ken aan de benoemin<- van een mede lid in raadscommissies. Men kan daar allerlei redenen voor hebben. Maar wat hier gebeurt, is, dat een hele frac tie wordt uitgesloten van een deel van het raadswerk, namelijk de voorbe reiding van raadsbesluiten. Ook al telt die hele fractie in casu dan feitelijk maar één lid. Men beknot dus een wettig gekozen volksvertegenwoordi ger in de volledige uitoefening van zijn werkzaamheden als zodanig. Want daarover mag geen twijfel bestaan: de communistische raadsleden zijn wet tig gekozen volgens de democratische beginselen. Men onthoudt derhalve aan een deel van de bevolking de mogelijkheid om zich op democratische wijze zo volle dig mogelijk te doen vertegenwoordi gen en men beknot dus anderen in hun democratische rechten. Ergo: men neemt tegen een groep van personen maatregelen, die men die anderen juist verwijt. Het moet toch de kracht van de democratie zijn, dat zij zich weet te verdedigen tegen misbruik van de democratische rechten. Natuurlijk is het om practische re- «erien gewenst communisten van wie nu eenmaal bekend is, dat hun binding met Moskou primair is te weren uit commissies en andere in stellingen waar geheime staatszaken worden behandeld. Het is zelfs moge. lijk om als protestuiting in bepaalde gevallen communisten uit commissies te weren. Maar dan zijn het inciden tele maatregelen van tijdelijke aard. In de Haarlemse raad heeft een meer derheid echter op principiële gronden en zonder enige termijn te stellen, het communistische raadslid uit de com missies geweerd en daarmee is men naar onze overtuiging, de I.. grenzen van zijn democrati- |NnC[ sche boekje te buiten gegaan. CINEMA PALACE: Een ondeugend vrouwtje 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Dertien stappen naar de dood, ontoelaatbaar. LIDO: De laatste der Vikingen, 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Een twee drie, alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: Moord in het havenkwartier, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Verleden jaar in Mariënbad, 18 jr. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Getuige ft charge, 14 jaar. 8.15 uur. Donderdag 13 september Concertgebouw. 8.15 uur: Zomerconcert door N. Ph. O. o.l.v. Marinus Adam. Solist: Willem Noske, viool. Programma: Strategier, Mozart en Tsjaikowsky. Donderdag 13 september Stadsschouwburg. 8 uur: Nederlandse Comedie met „Andorra" van Max Friscih. Regie: Han Bentz van den Berg. In de hoofdrollen Hans Croiset, Mimi Boesnacto en Joan Remmelts. Donderdag 13 september. Rest. Brinkmann, Kroonzaal. 7.30 uur: Jaarlijkse Algemene Vergadering K.N.V.B. Haarlem. Frans Hals Museum: Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier bezit. Dagelijks van 105 uur Zondag 15 uur. Iedere avond geopend van half negen tot half elf (Kaarslicht en muziek), (tot 30 september), leylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school 16e t/m 18e eeuw. Fossielen, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 115 uur. Eerste zondag van de maand van 15 uur B'sschoppeHjk Museum. Jansstraat 76. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Van 1012.30 van 1.305 uur (behalve maandag) zon- en feestdagen 25 uur ^hseum „Het Huls van Looy", Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Dage- ulks vaD 105 uur. Zondag van 15 uur tot 3o september) Kunstzaal „in 't Goede Uur", Korte Hout- straat i. hoek Nieuwe Kerksplein. '".O"lusmuseum, Haarlemmermeer: Histo rische stoommachines watermolens enz. "UgeltUcs van 912.30 en van 1.305 uur •oondag vaD 105 uur Kunsthandel Bier. Groot Heiligland 66 1 „wjuuustellmg van werken van Hol- i-hv meesters uit de 17e eeuw Dage- Vlsh V3n 105 uur 'Tot 30 sePtember jj'j Ter gelegenheid van het honderd- Ie ,staan van. het Frans Halsmuseum Van keuze uit het moderne kunstbezit (tot Semeente Haarlem tentoongesteld "°t 30 september). voor arbeidszaken en voor onderwijs. De raad onthield hem bij meerderheid van stemmen echter het gevraagde. Der traditiegetrouw maakte de heer VOOGD (PvdA) zien tot tolk van de raadsmeerderheid door te verklaren, dat de raadsleden vrij zijn in de com missies te kiezen wie zij willen. Een dergelijke keuze wenste hij te zien als het schenken van vertrouwen en dat vertrouwen kon hij een communist nu eenmaal niet schenken, omdat een communist de persoonlijke vrijheid nu eenmaal niet als een fundamenteel goed beschouwt, getuige de gebeurte nissen in o.a. Hongarije en Berlijn. Namens de KVP-fractie sloot de heer VAN LIEMT zich daarbij aan. Hij roerde daarbij aan, dat de heer Proper (CPN) destijds wel gekozen was in de commissie voor het Bureau voor Schooi en Beroepskeuze. Dat was echter pri mair een studiecommissie en is pas later een commissie van bijstand gewor den. Deze laatste taak is eigenlijk bij zaak, aldus de heer Van Liernt en daarom kan men de raad ook niet van inconsequentie beschuldigen, wan neer hij de heer Proper uit de andere commissies weert. De heer SPEK (Prot. Christ.) bepaalde zich ertoe op te merken, dat er helaas geen wijzi ging is gekomen in de omstandigheden die de raad na de geschiedenis in Hon garije aanleiding hebben gegeven de communisten uit de commissies te we ren. De WD-fractie verklaarde zich bij monde van mevrouw SCHELTEMA vóór de toelating van de heer Proper tot het commissiewerk, omdat zij in het commissiewerk een afronding zag van het lidmaatschap van de raad. Zij herinnerde eraan, dat men in vele an dere gemeenten eveneens tot hernieuw de toelating van de communisten is gekomen. De heer BOVENKERK (PSP) noemde de houding van de raadsmeer derheid bepaald schimmig. Behalve de door de VVD genoemde argumenten, zag hij ook praktische: men handicapt zichzelf, als men de heer Proper een deel van het voorbereidingswerk ont houdt. Men maakt zich afhankelijk van de welwillendheid van de heer Proper om bij iedere gelegenheid niet uitvoe rig navraag te gaan doen. De houding van de raadsmeerderheid siert de raad en zijn burgerzin bepaald niet, aldus de heer Bovenkerk. Hij constateerde ove rigens dat in Provinciale Staten de com munisten thans wel tot de commissies zijn toegelaten en hij vroeg zich af, hoe sommige raadsleden die ook Statenlid zijn, hun houding hier zullen verklaren. De heer PROPER (CPN) zelf vroeg zich af of de vooruitgang van de maatschappij bij de Haarlemse stads poorten ophoudt. ,,Ik ben op demo cratische wijze tot raadslid gekozen en men heeft geen wettelijke bezwa ren tegen mijn raadslidmaatschap aangevoerd. Ik ben geen notaire dronk aard en geen landloper", aldus de heer Proper. Hij vroeg de raad dan ook sportief te zijn en hem het volle dige raadslidmaatschap inclusief het commissiewerk mogelijk te maken. „Men kan wel besluiten mij een spreekverbod op te leggen, maar dat doet u toch ook niet". ,,Men kan bezwaren hebben tegen mijn politieke .wereldbeschouwing. Die heb ik ook tegen die van anderen, maar daarom boycot ik hen nog niet", aldus de heer Proper, die daarop een artikel citeerde, waarin omstandig het uit sluiten van communisten van raads commissies „abus de pouvoir" ofwel machtsmisbruik werd genoemd. Hij onthulde daarna tot grote hilariteit van de andere raadsleden, dat dit artikel geschreven was door drs. J.J. Voogd, de fractievoorzitter van de PvdA in de Haarlemse raad. De heer Voogd (PvdA) antwoordde hierop, dat hij in de raad een verkla ring had afgelegd van zijn fractie. Ieder lid van de fractie heeft voor het overige de eigen verantwoordelijkheid om te doen of te laten wat hem goeddunkt. Vrijdag 14 september Hoog water: 3.30 en 15.55 uur. Laag water: 11.40 uur. HAARLEM, 13 sept. De beroem de Berlijnse „Malle Babbe" komt naar Haarlem. Te elfder ure heeft de directie van de Gemalde Galerie ier ehemals staatlichen Museen in Berlin- Dahlem besloten het beroemde schil derij alsnog in te zenden naar de in ternationale Frans Hals Tentoonstelling in Haarlem. Het schilderij komt dinsdag 18 september aan en zal nog dezelfde avond worden opgehangen. De komst van de Berlijnse „Malle Babbe" is daarom zo interessant, omdat op de tentoonstelling reeds een gewij zigde repliek van het schilderij, af komstig van het Metropolitan Museum of Arts in New York aanwezig is. Men kan nu beide werken met elkaar vergelijken. Aanvankelijk was de Ber lijnse „Malle Babbe" door het Duitse museum aan de Haarlemse tentoon stellingsstaf toegezegd. Maar later werd die toezegging in getrokken, omdat het schilderij zich niet in al te beste toe stand zou bevinden. De directie is nu opnieuw van mening veranderd, hoewel het schilderij niet gerestaureerd is. Met deze Berlijnse „Malle Babbe" zijn er tachtig van Frans Hals' beroemdste werken in Haarlem bijeengebracht. De tentoonstelling is tot en met 30 septem ber geopend. (Advertentie) Zwitserse precisie- naaimachine HEEMSTEDE, 13 sept. De direc tie van het Minerva Theater heeft voor het komende winterseizoen een bijzon der aantrekkelijk en gevarieerd pro gramma samengesteld. Er is zoveel mogelijk naar gestreefd om „voor elck wat wils" te brengen. Het programma vermeldt cabaretvoorstellingen van Wim Kan en Toon Hermans. Johan Boskamp en Jan Blaaser komen met een drie tal opvoeringen als de leidende figuren van de „Kluchtspelers". Het Noordhol lands Philharmonisch Orkest zal drie concerten verzorgen, terwijl de muziek liefhebbers ook nog enkele andere avon den staan te wachten. De traditionele Wereldreizigers-serie ontbreekt even min op het programma en voorts zul len op de donderdagavonden weer speciale voorstellingen worden gege ven van klassieke films, die in de loop der jaren met groot succes werden ver toond. De wereldreizigers-serie, die haar achtste jaar ingaat, start op dinsdag 25 september. Mr. A. L. Hustinx, een oude bekende in deze reeks voorstel lingen, zal een causerie houden over „Twee parels van Insulinde": Suma tra en Bali. De heer H. R. van Hee keren is op Thailand op zoek geweest naar de „Prehistorische mens". Hij zal daarover vertellen op dinsdag 30 okto ber. Een bijzondere avond in deze serie belooft ook dinsdag 27 november te worden. De wereldreiziger Dr. J. M. Lodewjjks maakte een tocht van 30.000 kilometer door de natuurreservaten van Amerika. Hjj koos hiervoor als onder werp „Van woestijn naar eeuwig ijs". De heer e.i mevrouw Tadema-Sporry zullen op dinsdag 29 januari een voor dracht geven over „Rode ruïnes en zware tenten in het Midden Oosten". Tot besluit volgt op 12 maart een pre miere van Jan Strijbos over zijn reis naar Nieuw Zeeland. De vijf wereld- Als twee feestelijke boegbeelden ston den in Haarlem vanmorgen mejuffrouw Ria Kluwen en de heer Ben Burger op de voorplecht van de „Bolplaat", de boot, die hen ten huwelijk zou varen. Nadat de bruidsstoet van de wal in de boot, die in het Zuider Buiten Spaarne lag, geholpen was, werd met ongedul dige stoten op de scheepsfluit op het bruidspaar gewacht. Het stapte tenslotte zonder aarzelen in de huwelijksboot, die met vaste hand door de vader van de bruid tot vóór de Spaarnekerk werd gestuurd. Daar werd het huwelijk inge zegend, waarna het uitgebreide gezel schap, eveneens per boot, naar Schalk wijk trok om op vastere grond de bruiloft te vieren. HAARLEM, 13 sept. Over de nieuwe gas-, electriciteits- en water verordeningen heeft de Haarlemse gemeenteraad gistermiddag nogal uitge breid gesproken. B. en W. hadden voorgesteld voortaan geen gereduceerde tarieven meer te berekenen voor sociaal-charitatieve instellingen, aangezien dit eigenlijke verkapte subsidies zijn. De raad kon het daar in het algemeen gesproken wel mee eens zijn, maar de heren Van de Water (P.v.d.A.) en Steyaart (P.S.P.) vroegen of de daardoor ernstig gedupeerde verenigingen niet op een of andere manier schadeloos gesteld konden worden. Dat wordt onderzocht, deelde wethouder Bakker mee en hij suggereerde de mogelijk heid van een uitbreiding van de subsidiemogelijkheden. Overigens ontkende hjj, dat de financiële gevolgen zo groot zouden zijn: hooguit 100,per jaar. De heer Proper (C.P.N.) verklaarde zich pertinent tegen het opheffen van deze reducties. De heer VAN DE WATER (PvdA) vroeg ook een soepele inning van de tarieven vooral in de vakantietijd. Vol gens de nieuwe verordeningen kan men veertien dagen na aanmaning al wor den afgesneden. De wethouder zegde die toe. Van heel andere aard waren de bezwaren van de heer VOS (KVP), die in de nieuwe verordening een soort verhoging van wel 50 pet. van de tarie ven voor grootverbruikers van water zag. De wethouder legde hem uit, dat die berekening op een vergissing moest be rusten. Die tarieven voor grootverbrui kers zelf waren echter niet aan de or de en wethouder BAKKER beloofde deze kwestie nog eens met de commis sie voor de gemeentebedrijven te zul len bespreken. De heer PROPER (CPN) had juist bezwaren tegen de mogelijkheid van reductie voor groot verbruikers en hoezeer de wethouder ook betoogde, dat die mogelijkheid er slechts was omdat grootverbruikers een vermindering van de kostprijs veroorza ken, stemde de heer Proper toch tegen dit onderdeel. Toen de aankoop van enige huisjes in de Zonnesteeg en de Gortestraat aan de orde kwam, pleitte de heer PIELA- GE (PvdA) namens zijn afwezige frac tiegenoot Van den Bergh voor het stich ten van atelierwoningen voor kunste naars in deze karakteristieke omgeving. De heer PROPER (CPN) sloot zich daar onmiddellijk bij aan en wethouder HAPPé verklaarde, dat B. en W. ook wel voor deze suggestie voelen. Eerst moet er echter een detailleringsplan voor deze omgeving gemaakt worden en daarin zal zeker rekening worden gehouden met de gedane suggesties. Bij de behandeling van de voorstel len tot het verlenen van crediet voor het verrichten van achterstallig onder houd aan een aantal gemeentewonin gen informeerde de heer TON (PvdA) of er geen tegemoetkoming kon wor den gegeven aan bewoners, die in de loop der jaren zelf reeds geheel of ge deeltelijk dit achterstallig onderhoud ter hand hebben genomen of verbeteringen aan hun woningen hebben aangebracht. Wethouder SCHIPPERS deelde mede, dat dit wettelijk eerst sinds 1 septem ber mogelijk is geworden. B. en W. onderzoeken nu hoe dit in de praktijk gedaan moet worden. Misschien zal de minister zelf nog wel richtlijnen geven. In antwoord op een andere vraag van de heer Ton stelde de wethouder dat de praktijk de laatste jaren bewezen heeft, dat de minister een huurverho ging voor het aanbrengen van verbe teringen verplicht stelt. Over het voorstel van B. en W. om de Buitenrustbrug te verdubbelen, toonde de raad zich unaniem enthou siast. Wel pleitten de heren PIELAGE (PvdA) en VAN VELSEN (KVP) voor het aanbrengen van een kunst werk bij de nieuwe brug op een zo markant punt aan een invalsweg. Wethouder HAPPe zette uiteen, dat B. en W. graag zullen nagaan wat er ten dezen gedaan kan worden. De heren PIELAGE (PvdA) en SPEK (Prot. Christ.) hadden ook al ge pleit voor een afdoende veilige ver keersregeling, vooral aan de stads- zijde van de brug. De heer Happé deelde mede, dat de afstand van 22,50 meter tussen de beide bruggen al een ruime opstelmogelijkheid biedt voor het afslaand verkeer. Maar in overleg met de deskundigen zal wor den onderzocht hoe de situatie zo vei lig mogelijk gemaakt kan worden. Tenslotte werd de onteigening bespro ken van de omgeving van het Stations plein in verband met de geprojecteer de vergroting van dat plein. Daarbij zul len de Hofjes van Beresteyn en Spoor- water gedoemd zijn te verdwijnen. Me vrouw KERKHOF (PvdA) begreep, dat dit noodzakelijk was, maar zij vroeg voor de regenten alle medewerking van B. en W. om de hofjes elders op de zelfde voet voort te zetten. Mevrouw KROON (PSP) dacht, dat met een beet je goede wil en een kleine wijziging van de plannen de beide hofjes wel ge handhaafd zouden kunnen worden. Wethouder HAPPé verklaarde, dat de hofjes onmogelijk kunnen blijven be staan, omdat ze door hun hoogtever schil met de daar geprojecteerde hoge bebouwing lelijk uit de toon zouden val len. Voor het overige beloofde hij alle medewerking van de regenten, die het liefst de hofjes willen herbouwen in de oude stad. Voorlopig is daar nog geen kijk op, omdat er eerst door sanering ruimte gemaakt zal moeten worden. In die tussentijd zal er echter een goe de oplossing gevonden moeten worden, waarbij de regenten hun specifieke zorg voor de alleenstaande bejaarde dames zoveel mogelijk op de oude voet moeten kunnen uitoefenen. reizigers zullen hun verhalen toelich ten met kleurenfilms en dia's. Het toneelseizoen brengt op 24 okto ber als eerste voorstelling de bekende klucht „Potasch en Perlemoer met va kantie" van het gezelschap „De Klucht spelers". Dit gezelschap komt op 3no- vember met „Drie is teveel" op de planken, een stuk dat twee jaar gele den met heel veel succes in een uit zending uit het Minerva Theater voor de televisie werd gebracht. Johan Bos kamp en Jan Blaaser besluiten hun optreden in Heemstede op 28 decem ber met de legendarische Tante van Charlie". Op woensdag 31 oktober maakt Wim Kan zijn opwachting met een voorstelling van „Herexamen", een cabaretprogramma dat nog niet eerder in Heemstede werd gebracht. Eind no- november zal Toon Hermans „zijn ten ten opslaan" in Minerva om aan de repetities te beginnen van een geheel nieuw programma. Begin 1963 zijn er enkele voorstellingen in Heemstede. Het toneelseizoen wordt in het voorjaar be sloten met het optreden van René Slees- wijk's Revuegezelschap „Snip en Snap". De muziekavonden in het Minerva Theater beginnen op vrijdag 28 sep tember met een concert door het Noord- hollands Philharmonisch Orkest. De solist is Frans Bruggen, blokfluit De ze avond gaat uit van de Heemsteedse Kunstkring. Op 18 oktober volgt een concert door het violistenechtpaar Kreb- bers-Olof, aan de vleugel begeleid door Marinus Flipse. Het programma bevat onder meer werken van Bach en Vi valdi. In november wordt een Chopin- avond gehouden. Daarna volgen drie concerten van het Noordhollands Phil harmonisch Orkest, te weten op 30 januari, 13 maart en 1 mei. Naast de wekelijkse filmprogram ma's, die de hoofdschotel van Minerva uitmaken zijn - zoals gezegd - de don derdagavonden gereserveerd voor be faamde films uit de achter ons lig gende jaren. Gestart wordt op 20 sep tember met een voorstelling van ..Na ked City" van de regisseur Jules Das sin. Op het voorlopige programma staan verder De zevende sluier, Brief en- counter, De twaalf gezworenen, Nooit op Zondag, Casa Blanca. Arsenicum en oude kant en de Lady Killers. In november volgt een bijzondere filma vond, waaraan ook Simon van Collem zijn medewerking zal verlenen Hij brengt oude filmfragmenten en na de pauze zal een Nederlandse film wor den gedraaid, die in de na-oorlogse ja ren niet meer in roulatie werd gebracht. Het boven vermelde programma van het Minerva Theater wordt aangevuld met een aantal avonden van de Heem- steedse Kunstkring. Er komen toneel voorstellingen op 19 november (Toneel groep Theater), op 16 januari (Lieve Leugenaar van Shaw door Lily Bouw meester en Louis Borel), waarna op 22 april de Toneelgroep Centrum voor het voetlicht komt. De kunstkring brengt voorts muziekavonden op 28 september, 13 december en 20 maart. Voor de kleine zaal staan voorstellingen op 6 november, 7 januari, 11 februari en 29 april op het programma. Advertentie Mobilofoon service dag en nacht v.;.v.v.;.;.v^v.;.vawjax.; Hoofdinspecteur mr. Chr. Barends, de korps-chef van de gemeentepolitie in Haarlemmermeer, is benoemd tot commissaris van politie. Een eer volle promotie voor hem persoonlijk, maar ook een erkenning van het feit dat het korps gemeentepolitie van Haarlemmermeer is uitgegroeid tot een volwassen politiekorps. Vier-en- half jaar geleden om precies te zijn: op 1 januari 1958 kreeg Haar lemmermeer een eigen politiemacht. Sinds de bevrijding zwaaide de rijks politie er de scepter. Per 1 februari 1958 werd de Meppeler korpschef, Inspecteur mr. Chr. Barends, er tot korps-chef benoemd in de rang van hoofdinspecteur. Een merkwaardige situatie: een korps-chef zonder korps. Voor een talentvol politieman is zo'n situatie eigenlijk ideaal. Men kan het korps van de grond af opbouwen en vooral in het begin moet er ge ïmproviseerd worden om de zaken draaiende te houden. De eerste paar maanden werkte de heer Barends dus met rijkspolitiemannen. Een deel hunner werd elders gestationeerd, maar een ander deel een goed deel van het middenkader bleef. Het ging over naar de gemeentepolitie en op deze ervaren mannen, die de kne pen van de all-round-politiedienst door en door kenden, kon de heer Barends zijn korps formeren. Geen gemakkelijke taak in een periode van personeels-schaarste en lage politie-salarissen. Maar deze si tuatie gaf hem de gelegenheid om zijn korps van het begin af aan mo dern óp te zetten. Hij moest zuinig zijn met zijn mensen, zodat hij van het begin af aan gezocht heeft naar mensen uitsparende, technische mid delen. Gelukkig begreep burgemees ter Van der Willigen dit streven en de raad volgde hem daarin: auto's en andere vervoermiddelen, draadloze communicatiemiddelen en ander ge rief kwam ter beschikking, terwijl getracht werd het volkomen ontoe reikende wegennet rond de lucht haven Schiphol zoveel mogelijk auto matisch te beveiligen. Het korps groeide uit tot 56 man en één inspec teur. Haarlemmermeer kon tevreden zijn. Den Haag kennelijk ook, want daar rondde men de uitbouw van het korps af met de benoeming van mr. Chr. Barends tot commissaris. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat deze benoeming ook voor het korps zelf nog verdere consequenties heeft. Haarlemmermeer is geen gemak kelijke gemeente voor de politie: het telt een aantal deeldorpen, die ieder een eigen leven leiden. Vandaar, dat de politiemacht gedecentraliseerd moest worden. Dat kon. aldus mr. Barends, omdat we tegelijkertijd over goede verbindingen beschikten en over betrouwbare postcommandan- ten, voor een belangrijk deel het oude middenkader dat van de rijks politie kon worden overgenomen. Haarlemmermeer is ook daarom geen gemakkelijke standplaats, om dat het dan wel een landelijke ge meente is, maar dan toch een ge meente die in het geheel van de Randstad als het ware een enorm verkeersplein vormt. En voor de vei ligheid op dat verkeersplein, heeft de gemeentepolitie van Haarlemmer meer te zorgen. Vandaar, dat Haar lemmermeer het weinig sympathiek •lachte initiatief heeft moeten nemen tot het instellen van een scherpe con trole op de naleving van de maxi mum snelheid. Commissaris Barends is een lange, grijzende Fries van 46 jaar. In 1936 behaalde hij zijn politie-inspecteurs- diploma en na vele omzwervingen via Arnhem, Dokkum en Veenendaal, werd hij inspecteur-korps-chef in Meppel. Na de bevrijding diende hij geruime tijd als reserve-officier in Indië. Tussen de bedrijven door zag hij gedeeltelijk nog in Indië kans om zijn rechtenstudie te vol tooien en in 1952 deed hij zijn docto raal examen aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Of hij die juristen studie ooit in zijn politie-practijk nodig heeft gehad? Nee, niet direct, al komt een dergelijke ontwikkeling een mens natuurlijk altijd van pas. Belangrijker zou hij het vinder, als het hogere politiepersoneel psycholo gie zou hebben gestudeerd. BEVALLEN van een zoon: 8 sep: C. M. Verkaik-Rietveld. 11 sep.: H. M. von Asmuth-Kreisel. T. A. Lepe laars-Fakkeldij. Van een dochter: 10 sep.: M. van der Burgh-AUeda. 11 sep: J. van Kordelaar-Sehneider, P. C. Dekker- Schlötjes. 12 sep: G. W. Bfuinsma-Ab- bing, J. C. M. Splinter-van Maris, C. W. Wijkhuizen-van Oosten, I. S. de Wilde-van de Gevel. OVERLEDEN: 10 sep: J. G. A. Schmidt, 75 jr; A. G. van IJzendoorn, 41 jr; C. M. Scholte, 64 jr. 11 sep: G. H. Houtkamp, 69 jr; A. Imanse 66 jr; S. Hartog-de Vries, 69 jr; J. R Rozeboom, 72 jr; T. P. C. Koenekoop- Dreijer, 82 jr; W. C. van Kleef-Root- lieb, 72 jr. ONDERTROUWD: 12 sep: G. de Vries en J. B. J. Douma, N. Doets en H. M. Mulder, J. F. Frankema en H. Sehoorl, P. W. Michel en L. Radema, C. Barends en G. van de Klok, H. A. van der Putten en A. E. C. van Leeuwen, R. Verzijlberg en G. J. van Rullen, J. W. Jansen en H. I. E. M. Samson, E. G. Boissevain en J. C. J. Laan, de Wijs en W. Hoenderdos. GETROUWD: 12 sep: M. Molenkamp en J. M. Abdala, A. L. Krind en C. A. van Tuijne, W. H. H. A. van Zijl en M. G. C. Modderman. J. Koelman en J. J. Hofman, P. Panserani en M. G. C. Vos, G. C. N. Swart en G. C. Warmerdam, H. A. Dorren en V. I. Mönch, A. J. van der Stoop en G. M. Joma, G. H. van Lieshout en A. M. Franken, D. H. Bach en J. Pellegrom, H. P. Engel en J. H. van Acker. FELICITEREN De leden van de Haarlemse K.A.B. krijgen vrijdag 14 september, 's avonds om acht uur in gebouw St.-Bavo, gelegenheid hun voor zitter, de heer A. van der Veldt, te feliciteren met diens benoeming tot wet houder. (Advertentie) inschrijving a V voor 't nieuwe dansseizoen O #T dagelijks van Q 11-13,14-17 en 19-21 uur. Haarlem 10806 Speciale lessen voor R.-K. HAARLEM, 13 sept. Dit jaar be staat het Rembrandt-theater vijfender tig jaar. Voordien was daar gevestigd „De Kroon". In november 1927 open den de heren Hamburger en Maas het theater onder de naam „Rembrandt". Ter gelegenheid van het zevende lus trum zijn de baten van de voorstelling van hedenavond 9.15 voor de „Stille Armen". Een bijzonderheid bij dit zevende lus trum is, dat tegelijk met het theater ook mejuffrouw A. Ransijn jubileert. Nadat zij nog als ouvreuse in „De Kroon" had gediend, is zij nu reeds vijfendertig jaar werkzaam als cas- sière bij „Rembrandt". HAARLEM, 13 sept. In de nacht van dinsdag op woensdag is er ingebro ken in een vitrine van een modezaak aan de Gen. Cronjéstraat. Men heeft het hangslotje geforceerd en enig lin gerie en enkele zakdoekjes meegenomen tot een waarde van ongeveer 20. HAARLEM, 13 sept. In een berg dekri-et achter de Koninginneweg in Haarlem is gisteren brand ontstaan door dat een jongetje er met lucifers speelde. Het jongetje was er met een vriendje aan het spelen an ging even later luci fers halen. Toen maakte hii in de riet berg een gaatje en wierp er brandende lucifers in. Merkend, dat de rietberg vlam begon te vatten, rende hij naar huis om zijn moeder te waarschuwen. Deze belde on middellijk de brandweer, die wel enige moeite had met het uit elkaar halen van de rietberg. Ogenschijnlijk is er niet veel riet verloren gegaan. De rietberg was niet verzekerd. Het jongetje is door de politie onderhouden. HAARLEM, 13 sept. Een 37-jarige plisseerder uit IJmuiden werd vanmor gen door de Haarlemse rechtbank ver oordeeld tot een boete van dertig gul den, subsidiair zes dagen, omdat hij het huis was binnengedrongen van de vrouw met wie hij indertijd had samengeleefd en wegens het feit dat hij daarbij enkele ruiten had vernield. De officier van jus titie had drie maanden gevangenisstraf tegen hem geëist en een verzoek ge daan een psychiatrisch rapport te la ten opmaken van verdachte. De officier was tot zijn eis gekomen, omdat hij naast het binnendringen en het vernielen van de ruiten eveneens bewezen had geacht dat verdachte de vrouw had mishandeld en verder dat de plisseerder indertijd een collega voor 155,- had bestolen. De rechtbank acht te echter de mishandeling en de dief stal niet overtuigend bewezen, waarna alleen het binnendringen en de vernie ling overbleven. ONDERTROUWD: J. van Sloten en R. C. Main, M. J. Th. Burgess en L. C. M. Swinkels, J. F. Steggerda en I. van den Berge. GETROUWD: D. F. Born en M. M. van Steenbergen, C. E. P. Steensma en W. A. M. Engering, H. L. Fagel en E. W. Elderenbosch, G. M. Haa- mans en J. A. Gielen. GEBOREN: z. v. T. N. A. M. van Dam en A. M. Campfens. d. v. J. Vree ken en A. C. M. van Altena, d. v. H. C. Out en P. van den Bunt, z. v. E. A. W. B. Winkler en A. F. M. Levelt, d. v. L. Verdoorn en M. M. Beers, z. v. G. C. M. Brinkmann en W. Ver hoeven, z. v. H. R. van Meekeren en A. van der Pol. OVERLEDEN: mej. E. J. M. Rie- zouw, 80 jr., mej. C. A. J. Vrinten, 66 jr. (Advertentie) BEVERWIJK GOUDA AMSTERDAM. 13 sept. De lichte verbetering welke gisteren in Wall Street is opgetreden heeft het klimaat aan onez kram tiets vriendelijker gemaakt. Tot een noemenswaardige uitbreiding van de handel leidde dit echter niet. Alleen in de hoek van de Kon. Petro leum viel een goede belangstelling waar te nemen. Het Nederlandse olieaandeel ligt in Wall Street dan ook goed in de markt Giseren is de notering tot 40 dollar opgelopen bij een omzet van meer dan f 1 miljoen nominaal.Andere internationale oliewaarden waren even eens gevraagd. Op onze beurs begon het oliefonds vanmiddag op t 144.10 waarna in het tweede tijdvak reeds f 144.80 kon worden genoteerd. Verge leken bij de slotprijs van gisteren be tekende dit een avance van f 2.80. Philips is met ca. 80 ct gestegen tot f 151. Unilever was echter niet meer dan nauwelijks prijshoudend. De scheepy. aandelen zijn overwegend nog een klei nigheid afgebrokkeld. Van Nievelt Gou- driaan was echter beter. De staats- fondsenmarkt was goed prijshoudend. Vorig opening Slot 13/9 *)4 Ned. 1960 101)4 4)4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 96)4 98)4 4 Ned 1962 98* 98* Staffel 1947 90H 91* B.N.G. Won oouwl c 107 Ned. Handel Mfl. Cert 349 Amsterdam Rubber 108)4 106% H.V.A. 118)4 A.X.Ü. 360)4 362% Berkel Patent 221 Calvé-Delt Cert 655 Deli-Miï 144 Fokker 437 Ford 890 248 v. Gelder Hoogovens 550 Müller Co 321 Ned. Kabel 505 Philips Gem Bez 150.20 151 (Jnilever 129.40 129.10 Wilton-Fyenoord 268 B1111 ton 2e 431 Dordtsche Petr gew 648 Kon Petroleum 50 141.60 144.40 Holl Amerika Lijn 117)4 116% Java Cb PX 130 KX.M. 51 Kt Ned Stoomb Mil 136)4 135)4 KFja 132 132)4 Stoomv Mn Nederl 130)4 130)4 v Nievelt 105)4 107% v Ommeren 250 Rott Lloyd 125)4 122-4-3 Net' Scheepv. Unie 122)4 In terunie 180 Robeco Unitas Ver Bezit 128 Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2)4 Amsterdam '56 1 83% 88 - 2 Amsterdam '56 U 2)4 Amsterdam '56 Hl 87)4 2)4 Amsterdam '59 99% 2)4 Rotterdam '57 86)4 Alb Heyn VZt obl. 120% 11/9 12/9 Anaconda Copper 38% 38)4 Bethlehem Steel 30% 30% Chrysler Corp 58)4 58% GeneraJ Electric 66% 67% General Motors 54 54)4 Kenneoott Copper 66% 66)4 KX.M 13% 14% Montgomery Ward 28)4 28)4e Radio Corp 49 50% Republic Steel 34)4 33)4 Royal Dutcb 39% 40 Shell Uiuon Oil 33 33% Southern Pacific 24% 24% Southern Railway 46% 4714 Stmd Oil Ny 52)4 52)4 Tidewater 18 18% Unlle. er 36 35% Ü.S. Steel 43% 42% Stemming: Goed prUshouder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3