MOGELIJKHEDEN BIJ BOUW VAN GOGH-MUSEUM Waarom geen uitbreiding tot museum voor tijdgenoten? Nieuwe wereldfaam voor Amsterdam Afgerukte arm opnieuw aan lichaam bevestigd D M Amerika wil van ruimte vrede maken gebied van Kosten: 50 dollarcent per week en per Amerikaan SPINWIEL Feest in Harlinger vissershaven Werk van chirurgisch team Tóch aan de ren BRONWATERS Lagere belasting in FRANKRIJK Wending in brood oorlog in Zwolle 600 jaar Hardenberg Zuidhollands carillon Keeke nu „Keeke PRESIDENT KENNEDY IN HOUSTON: je ware DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 PAGINA 7 4; „La ronde Bretonne" van Paul Gauguin uit de collectie van Theo van Gogh. Dit werk zal een van de stukken in het nieuwe Van Goghmuseum in Amsterdam zijn. Trekpleister Breitner Velen zullen met grote dank baarheid, instemming en opluchting vernomen heb ben van de overeenkomst tussen ir. v. w. van Gogh de Neder landse staat en de gemeente Am sterdam om te komen tot de bouw van een Rijksmuseum daarin de fameuze nalatenschap Van Theo van Gogh zal worden ondergebracht. Het is niet te veel gezegd, meen ik, dat Amsterdam dit museum te danken heeft aan de vriendschap van ir. V, W. van Gogh voor de stad, zijn verbon denheid met het Stedelijk Mu seum en zijn genegenheid voor de heer W. Sandberg, want reeds lang bezat het Stedelijk een iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiihiiiihiiiiiiiii groot deel van de collectie in langdurig bruikleen. Het Rijk had immers ook het museum kunnen bouwen in Zundert, waar Vincent geboren is, in Den Haag, waar hij gewoond en gewerkt heeft of op de Hoge Veluwe. In bet laatste geval immers was de collectie gecompleteerd tot de grootst denkbare verzameling. Mevr. Kröller Müller kocht niet minder dan 215 schilderijen, te keningen en aquarellen van de Verguisde meester aan in de ja- ten, toen het werk nog zeker geen grote belangstelling op de kunstmarkt verkreeg. BONBONS ertoeming ï?- 13 sePt- Aan d". ir. J. ae>*tuse&ber 1962 en met 31 18 maanden Zo zijn er meer overeenkom sten te vinden en het nieuwe mu seum zou aan belangrijkheid win nen wanneer het gehele Amster damse bezit uit het einde en begin van deze eeuw onder één dak kwam. Tussen het Rijksmuseum en het Stedelijk zou een uiterst belangrijke schakel verrijzen en ook de befaamde collectie-Reg- nault, doorgaans maar fragmen tarisch getoond, zou in het Ste delijk meer permanent te zien kunnen zijn. Die collectie is ten slotte ook niet voor niets verwor ven en aangekocht. m sedert eeuwen een der meest gerenommeerde voor uw gezondheid en voor uw genoegen SPA CITRON et, SPA órenutoriër Prijs voor beste film over het Concilie mvw HOUSTON, 13 sept. (UPI) Halverwege een tweedaags bezoek aan de Amerikaanse ruimtevaart installaties, heeft president Ken nedy zijn landgenoten opgewekt tot snelle actie om de maan te bereiken en Rusland „niet de eerste plaats af te staan", zodat de ruimte een gebied van vrede zal worden en nooit een afschrik wekkend oorlogstoneel. „Wij heb ben de gelofte afgelegd, dat de ruimte niet onder een vijandige vlag van verovering zal komen, maar onder de banier van de vrede. Wij hebben de gelofte af gelegd, dat de ruimte niet zal worden gevuld met wapens voor massale vernietiging, maar met kennis en begrip", aldus de pre sident. doek aangemerkt als eigendom van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Do collectie Theo van Gogh is in 1953 in Amsterdam te zien geweest en de afglans hiervan ligt mij nog sterk in het geheugen. Vooral (Ie Monticelli's zijn in dit verband uiterst belangrijk. Schreef Vincent over deze Marseillaan- se vereenzaamde figuur, die van zichzelf zei van de maan te komen, niet: „Ik heb alles aan Monticelli te danken, die mij het kleurengam ma heeft geleerd". Maar ook da prachtige doeken van Gauguin, de man met wie Vincent korte tijd sa men werkte in Arles zullen het mu seum tot ver in de omtrek beroamd maken. Eigenlijk moet dus het Stedelijk Museum met de afstand van deze bij de overdracht der zeventiende- eeuwse meesters bij de bouw van het Rijksmuseum. Een van de grieven tegen het be leid in het Stedelijk museum geldt steeds weer het gebrek aan moge lijkheden de Breitners en Israëlsen te zien. Wil men echter het Stedelijk Mu seum zijn huidige taak laten voort zetten (die is geenszins met louter kri tiek te omhangen want de dynamiek toIn de onmiddellijke nabijheid van Rijks- en Stedelijk Museum verrijst Ous een nieuw huis, waar de rood harige schilder opnieuw tot leven zal komen. Het zal een paleis zijn in ver houding tot de rottige zolderkamer- Bes, waar hij gehuisd heeft of ten opzichte van het gele huisje in Arles, Jvaar hij zijn kunstenaarscentrum had gillen stichten en waar hij zijn vreug- fle maar ook zijn diepste ellende on- Perging. In dat paleis komen de bruik- 'enen die reeds dertig jaar in het htedelijk Museum zijn ondergebracht: schilderijen en 317 tekeningen. "et eigen bezit van het museum: 4 Schilderijen en I tekening zal ook wel Verhuizen, maar dat is nog niet be slist. Deze collectie wordt aangevuld h*et 150 schilderijen en omstreeks tekeningen, die nu nog in bezit *iin van ir. Van Gogh. De schatten van brieven en andere documenten Sullen het geheel completeren op een ^'jze die Amsterdam een nieuwe we- Seldfaam zal bezorgen. ^Het feit dat ook de collectie van ■Theo van Gogh bestaande uit werk yan tijdgenoten, verworven in de ja- ïpn 1880, toen hij kunsthandelaar in parijs was wordt toegevoegd, zal hit museum nog belangrijker maken. uok van deze collectie waren ver scheidene werken reeds in langdurig icenbezit van het Stedelijk Museum. ~e „Jonge vrouw aan tafel", dat Prachtige schilderij van Henri de Tou louse Lautrac is uit de verzameling yan Theo van Gogh, maar op de recen- tentoonstelling te Keulen stond dit II biuiklenen een veer laten. Immers van Sandbergs tentoonstellingspro- haar hoge bezoekersaantallen werden gram gaf onaflaatbaar bewijzen voor voor een deel bepaald door de collec- het tegendeel) dan is het goed haar tie-Van Gogh. Vincent was een grote voor een deel van de louter conserve- trekpleister en nu deze voor het Ste- rende taak te ontlasten, delijk gaat wegvallen zal dit museum Hoezeer Vincent van Gogh met zich met meer kracht gaan toeleggen Breitner bevriend was moge blijken op haar taak tijdens het beleid van uit de brieven van 1882-1883: „Tegen- Sandberg ontwikkeld: het tonen van de moderne kunst in al zijn verschei denheid. Nu echter een ingrijpende ver andering op til is, zou men zich kun nen afvragen of niet het moment rijp is een aantal andere zaken te regelen. Bij de afbakening van taken tussen Rijksmuseum en Stedelijk Museum te Amsterdam is destijds afgesproken, dat het Rijksmuseum zich zou toeleg gen op het behouden en afronden van een collectie tot 1850. Het Stedelijk zou zich richten tot kunstenaars, die na 1850 hun kunstwerken hebben vervaar digd. Dit was uiteraard een willekeu rige datum, maar ergens moest de scheidingslijn liggen. Nu Van Gogh ge nomen wordt uit de ontwikkelingstij d, die het Stedelijk museum bestrijkt, vraagt men zich af of het niet dien stig zou zijn ook de gehele groep tijd genoten van Van Gogh, de impressio nistische en expressionistische schil ders dus uit het eind van de negen tiende eeuw, naar het nieuwe museum over te brengen. In de Druckeruit- bouw van het Rijksmuseum bevinden zich immers een groot aantal werken van Jongkind, Breitner, Maris, Mau ve en Israels. Dezelfde figuren zijn ook rijk vertegenwoordigd in het Ste delijk en beide musea kampen met groot gebrek aan ruimte, zodat met name in de Paulus Potterstraat de Breitners dikwijls in het depot ge zocht moeten worden. Zou het daarom voor alle partijen niet wenselijk zijn, wanneer het nieuw te bouwen Rijksmuseum Van Gogh zou uitgebreid worden met een aantal zalen voor tijdgenoten buiten de col lectie die thans door de neef van Vin cent wordt overgedragen aan het Rijk? Met de gemeente Amsterdam zou dan eenzelfde overeenkomst kunnen wor den gesloten als destijds Is gedaan BREITNER vriend van Van Gogh Advertentie SUZETTE; liet da smaak van echte franse crêpe Inzette in chocolade, f. 1.20 p. 100 gr. ^ilitairo y' lector aan de Koninklijke ?racht academie te Breda, is op- v&h i y^ eend gedurende het tijdvak vliep.,:, 3 ln de afdeling der scheeps- Üche hcwÏÏ^vOUWkunde aan de techni ci *»kettech onderwÜs te geven in BOSTON, 12 sept. (UPI) EK art sen en twee verpleegsters zijn giste ren in het algemeen ziekenhuis van Massachusetts aan het werk geweest om de zenuwen in de rechter arm van Everett Knowles weer te verbinden met het lichaam. De arm van de 13-jarige jongen werd op 23 mei van het lichaam ge rukt door een trein. Chirurgen zijn er later in geslaagd de arm weer aan het lichaam te be vestigen, maar dit proces is nog niet voltooid. In een aantal fasen werden de diverse „verbindingen" hersteld. Het herstellen van de zenuwbanen is een van de belangrijkste en kritieke operaties geweest. Als deze operatie een succes blijkt zal de jongeman later weer in staat zijn de arm normaal te gebruiken. Het kan echter 18 maan den duren voordat men definitief weet wat het resultaat is. Dr. Ronald A. Malt, de leider van de ploeg chirurgen, vertelde, dat nu de zenuwen als het ware van de schouder uit opnieuw een weg moe ten zoeken door alle kleine zenuw kanalen van de arm. Toen de arm werd afgerukt verdwenen alle zenu wen in de arm. Zij zullen nu op nieuw moeten ingroeien. Dan zal Red Knowles weer met de arm kun nen voelen en hem weer kunnen be wegen. De zenuwen groeien gewoonlijk met een „snelheid" van drie millimeter per dag. De groei gaat langzamer naar mate men verder van de wond komt. Om twee hoofdkanalen te kunnen ver binden hadden de chirurgen kervingen moeten aanbrengen. Gekerfde kanalen belemmeren de groei. Toch is men op timistisch. De strengen, die hand en vingers besturen, konden zonder meer verbonden worden. Dr. James S. White, de neuro-chi- rurg in deze ploeg zei, dat Red Know les het altijd veel beter doet dan zij denken. „Hjj heeft een verbazingwek kend regeneratief vermogen". De jongen heeft het overigens niet gemakkelijk. De komende weken zal hij moeten leven met de arm stijf ge bonden tegen het lichaam, om te voor komen, dat de zenuwstrengen onder spanning komen te staan. Dat wil on der meer zeggen, dat hij nu al voor de vierde keer een gipsverband om heeft. Als dat er af gaat, en als alles goed gegaan is, zal hij weer helemaal opnieuw moeten leren de arm te ge bruiken. 'g met Breitner, een jong schilder die in kennis is met Rochussen zoals ik met Mauve. Hjj teekent heel handig en heel anders weer dan ik, en wij ma ken dikwijls damen tijpen in de volks gaarkeukens of de wachtkamer enz. Hü komt nog al eens bij mjj op het atelier om houtgravures te zien en ik bij hem ook". En later... „Breitner heeft een groot ding onder handen, een markt waar veel figuren op moe ten komen. Gisteren avond ben ik nog met hem uitgeweest om op straat ty pen van figuren te zoeken om ze dan later op 't atelier met model te bestu deren". MARIUS VAN BEEK komstig van het kasteel Schullenberg nabij Hellendoorn..Uit Zwolle kwamen veel arbeidskrachten om Hardenberg te versterken. Als beloning voor die hulp ontving Zwolle de stadsrechten van de bisschop Willebrand van Ol denburg. Honderd jaren later ver nieuwde Jan van Arkel de muren van het kasteel en liet hjj tevens muren aanleggen rondom Hardenberg. Op ze ventien september 1362 werden de stadsrechten van de Njjenstede over gedragen op Hardenberg. De commissar Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, en burge meester B. Nauta van Harlingen lieten zich op de kade bij de Visafslag de gebakken mossels uitstekend smaken. (Advertentie) isscliien was het geen toeval, dat de film „Op hoop van zegen", met Esther de Boer-Van Rijk in de hoofdrol, zo dikwijls in Harlingen draaide en telkens weer opnieuw publiek trok. De film vertolk te het harde vissersleven, langdurige harde, gevaarlijke en bovendien nog slecht betaalde arbeid. De vis wordt duur betaald, zuchtte Kniertje aan het slot. En Harlingen, dat het vissers- leven kende, keek als het wjure in een spiegel. De laatste jaren is er ook ten aan zien van de visserij veel veranderd, veel verbeterd. Het is nóg een hard leven aan boord, met lange werk uren en gevaarlijke arbeid. Maar de sociale toestanden op de schepen zijn veel vooruit gegaan en de visserij levert thans ook een goed bestaan op, voor de vissers, zowel als voor hun personeel. AI zal er wel enige reke ning mee gehouden moeten worden, dat het niet altijd zo'n florissante tijd zal blijven als nu het geval is. Omdat er stellig ook weer moeilij ker tjiden zullen komen verdient de visserij meer aandacht van de over heid De vis kan, evenmin als de landbouwprodukten, uit ons economi sche bestel worden gemist. Evenals de landbouw moet ook de visserij in versterkte mate moderniseren om de concurrentie met andere landen, spe ciaal ook met onze partners in de E.E.G., op gelijke voet vol te kunnen houden. Het feest der visserij, dat Harlin gen in deze dagen vierde, was daar om geen louter feest, geen soort ker misvermaak. Het werd een groots op gezette manifestatie, om de aandacht op de visserijbelangen te vestigen. En met deze, al enige malen herhaalde show, begint Harlingen langzamer hand ook succes te krijgen. Er was deze keer o.m. een tentoonstelling van motoren en aan visserij en scheep vaart verwante artikelen, waarin voor meer dan twee miljoen gulden aan machines e.d. was ondergebracht. Meer nog dan uit ellenlange artikelen kon men uit deze tentoonstelling le ren, welke ontzaggelijke bedragen er in de visserij worden, of nog dienen te worden geïnvesteerd. Het feit, dat al die grote Nederlandse bedrijven er de kosten voor over hadden om hun dure machines en apparaten voor enige dagen naar Harlingen te trans porteren, toonde wel duidelijk aan, dat de visserij vanuit Harlingen voor hen de moeite waard is geworden, dat ze er brood in zien. De wethouder van de visafslag opende de tentoonstelling. Doordat ook Nooft zee vissers in Harlingen zijn komen markten is de omzet aan de visafslag aanzienlijk toegenomen, en zal dit jaar zeker belangrijk de drie mil joen gaan overtreffen. De Harlinger vloot telt thans de mosselvaarders inbegrepen meer dan honderd schepen, waarvan 25 Noordzeekctters. Harlingen, zo deelde hij mede, wil de vissers steunen in hun uitbouw- plannen. door de aankoop van Noord- zeekotters op rente en aflossing te garanderen. De rijksoverheid wil daar tot nog toe nog niet aan, meent, dat de vissers zelf hun boontjes wel kun nen doppen, maar iedere ingewijde weet, dat het toch op de duur niet kan uitblijven, dat de overheid sti mulerend en activerend gaat mee werken. Het gemeentebestuur van spoedig de handen meer vrij te zullen krijgen. Er wordt in Harlingen overigen ook op vertrouwd, dat er mosselwater- PARIJS, 13 sept. (Rtr) Gisteren heeft de Franse minister van finan ciën, Valery Giscard d'Estaing, zijn begroting voor het komende jaar in gediend bij de financiële commissie van de Nationale Vergadering. Hij heeft zijn belofte gehouden en in zijn begroting de inkomstenbelasting met vijf procent verlaagd en de schaal ver minderd, waarover de regering de be lastinginkomsten berekent. De begro ting toont een tekort van iets minder dan zeven miljard nieuwe franks. Wat de Franse betalingsbalans be- treft, deelt d'Estaing mee, dat de cij- ilarUngen vertrouwt er daarom op fers over augustus een overschot van - - - - - 132,4 miljoen dollar laten zien. De mo netaire reserves zijn in augustus met 82,4 miljoen tot 3.414 miljoen dollar toegenomen. MONTE CARLO, 12 sept. (KNP) De internationale katholieke organisa tie voor radio en televisie, Unda, heeft een prijs beschikbaar gesteld voor de beste film over het concilie. Van 20 tot 27 januari 1963 wordt in Monte Carlo het Internationaal Katholiek Te levisie-festival gehouden waarop de verschillende inzendingen beoordeeld zullen worden. ZWOLLE, 13 sept. In de Zwolse broodoorlog is een verrassende wending gekomen door het besluit van Drag- stra's broodfabriek, met ingang van vandaag de vijftien cent verlaging per achthonderd gram op te heffen. Dit be sluit is genomen na overleg en op ver zoek van de Zwolse bakkerspatroons bond. De Coöperatie zal in ieder geval de verlaging handhaven tot na het kort geding, dat zij tegen Dragstra aanhan gig heeft gemaakt en dat maandag zal worden behandeld. De beslissing van Dragstra is voor al gebaseerd op de houding van de bak kers en op die van het publiek, dat de „oorlog" vrij rustig heeft opgenomen en er praktisch niet op heeft gerea geerd. Voortzetting van de prijsverla ging zou voor de andere bakkers wel licht reden zijn geweest ook tot verla ging over te gaan. plaatsen in de Waddenzee zullen wor den gemaakt. Tot nog toe moeten de mossels nog in Zeeland verwaterd worden, wat niet alleen veel tijdver lies met zich meebrengt maar ook tien tot twintig procent van de mos- seloogst verloren doet gaan. De teelt van mossels is thans al voor meer dan negentig procent op de Wadden zee geconcentreerd. Het provinciale bestuur van Fries land toonde voor het vissersfeest ook grote belangstelling. De commissaris van de koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, nam de vlootschouw der vis sersschepen af, gezeten in het Staten- jacht van de provincie. In een toe spraak tot vissers en genodigden zeg de hij namens de provincie alle mo gelijke steun toe, voor de aanleg van een nieuwe vissershaven in Harlin gen. Jammer was, dat de vlootschouw niet buitengaats afgenomen kon wor den, daar het water te hoog en de zee te wild was. Een attractie tijdens de Visserijda- gen was het visrestaurant in de vis- hal, waar men toastjes met garna len, gebakken mossels of mossels in het zuur en gebakken tong, schol en schar kon eten. Er werden meer dan twaalfduizend porties verkocht. Maandag is het zeshonderd Jaar geleden, dat de noord-Overjj- selse plaats Hardenberg van Jan van Arkel, bisschop van Utrecht, stadsrechten verwierf. Het stadsbestuur heeft er dinsdag al een feest van gemaakt, ui de aula van de Christelijke Hogereburgerschool woonden zeer velen de speciale raads zitting bij, waar burgemeester J. H. de Goede vol trots het nieuwe gemeen tewapen aankondigde en toelichtte. De eerste burger zette in het kort de be tekenis van zes eeuwen Hardenberg uiteen, maar legde er vooral de na druk op, dat de stad haar aandacht zal moeten richten op de toekomst. Hardenberg is een zich snel ontwikke lend industriecentrum. De laatste ja ren is er veel veranderd ten goede. Op velerlei gebied kwamen verbete ringen tot stand, zij schiepen een gun stig klimaat voor industrieën. Spre kend over de toekomstplannen van de stad zei de heer De Goede: „De Frankische koning Pepijn de Korte noemde de eerste voorgangster van onze kerken naar de Heilige Stepha- nus, de Martelaar, een man vol van geloof en vol van heilige Geest, een voorbeeld van vergevensgezindheid en verdraagzaamheid. Nog zjjn dit 7e voorwaarden voor een goede toe komst". Daarna opende de commissa ris der koningin, ir. J. B. c. M. ridder de van der Schueren een expositie van handel, nijverheid, industrie en landbouw. Hardenberg heeft zijn stadsrechten ontvangen na een nogal rumoerige tijd. Voorspel was de beroemd gewor den slag bij Ane, waarin bisschop Otto de Tweede van der Lippe ter. onder ging in de strijd tegen de burchtgraaf van Coevorden, Rudolf. Vele jaren la ter zou Rudolf het onderspit moeten delven en zou de Utrechtse bisschop zijn tenten opslaan bij Nijenstede (Har denberg). Daar begon de bisschop ook met de bouw van een kasteel, den Hardenbergh. Rudolf werd gevan gen genomen en „levend geradbraakt ten aanschouwen vai. een grote menig te". De Drentse en Overijselse bevol king bleef zich echter verzetten te gen de bisschop. Daarom versterkte deze het oude kasteel met stenen, af- e twaalf Zweedse rendieren die dinsdagavond in verband met filmopnamen naar ons land kwamen, werden op Schiphol, zoals bericht, angstvallig bewaakt. Niet één wist er te ontsnappen en ze mochten zelfs op het platform geen demonstratie aan de lasso geven. Maar toen ze eenmaal in twee ko lossale vrachtwagens naar Limburg waren gebracht voor hun quarantai ne werd dat anders. In het holst van de nacht bereikten ze hun bestem ming, een veehal van een kweekbe- drjjf in het gehucht Zelderheide bij Ottersum, op nauwelijks honderd me ter van de Duitse grens.'De hal was aan één zijde afgesloten met palen die zo dicht bij elkaar staan, dat veu lens en kalveren zich er niet door heen kunnen wringen. Maar nog geen vijf minuten stonden de ren dieren er aan de Limburgse lucht te wennen, of een stak zijn kop scheef tussen de palen, laveerde listig met zijn groot gewei en was in een oogwenk in het nachtelijk duister ver dwenen. Een snelle klopjacht door al le aanwezigen leidde tot geen enkel resultaat. De Zweedse verzorger Nils- Paulus Fjaellgren, onder wiens han den het dier was vandaan gespron gen toen het schrok van de ritselen de papieren voederzak, dacht het de volgende morgen wel bij de hal te zullen aantreffen. Maar dat bleek een averechtse veronderstelling te zijn. Niet alleen was de vluchteling 's mor gens nog niet teruggekeerd maar vier van zijn kameraden hadden even eens de vrijheid verkozen. Er gingen enkele uren mee heen, eer Flaell- gren, die er met de lasso op uit was getrokken, zijn twaalf filmsterren weer bij elkaar had. De ontsnapte vijf hadden zich als goede kuddedie ren gedragen en waren samen vrij dicht bij de om hun stal gelegen wei de gebleven. Het nieuwe provinciehuis van Zuid-Holland in Den Haag zal een carillon krijgen: de pro vinciale staten hebben gisteren het carillon, een geschenk van het provinciale personeel, aanvaard. Het nieuwe provinciehuis is in aanbouw op het Dierentuinterrein te Den Haag. De keuze is gevallen op een uit achttien bronzen klokken bestaand carillon van anderhalf octaaf, dat elektronisch kan worden bespeeld door middel van klepels met magne ten. Het gewicht van de klokken va rieert van 50 tot 13,5 kilogram. De bespeling zal met de hand en via een muziekband kunnen gebeuren. Het ligt in de bedoeling het carillon te doen ophangen tussen de stalen vlaggemasten, die zullen worden ge plaatst op het voorplein van het pro vinciehuis. ii Keeke Vermeulen uit Gieten mtj eindelijk officieel de naam „Keeke" dragen. Vader Vermeulen heeft van de officier van justitie te Assen toestem ming gekregen, nadat hij had aange toond, dat de naam Keke met één „e" in Friesland voorkomt; de tweede „e" bleek toen verder geen bezwaar op te leveren. Moeder Ver meulen is blij, dat alle naamsmoeilijk heden rond haar jongste spruit nu te het verleden behoren. (Advertentie) JOHS. VR1JMOED ZONEN N.V.e SCHIEDAM SEDERT 1776 Kennedy hield zijn redevoering voor 50.000 mensen in het stadion van de Rice-universiteit in Houston. Deze stad is het hoofdkwartier van de Amerikaan se bemande ruimtevaart. De opwekking van de president tot „snelle actie" werd door zijn gehoor met klaterend applaus begroet. Kennedy had ook min of meer een antwoord voor zijn voorganger, gene raal Eisenhower, die onlangs kritiek heeft geuit op de pogingen van de Ame rikaanse regering eerder dan Rusland de maan te bereiken in dit decennium. Eisenhower noemde het Amerikaanse programma daarvoor „fantastisch duur". Kennedy gaf toe dat de kosten zeer hoog zjjn. Ze zullen voor iedere Ame rikaan 50 dollarcent per week belopen. „Er waren echter ook mensen, die zich hebben verzet tegen het rijtuig zonder paard. De ruimtevaart is een uitdaging die wij aanvaarden en die wij willen winnen", aldus Kennedy. De president voegde hiér aan toe, dat zijn besluit van vorig jaar, dat Ame rika zich tot het uiterste moet inspan nen voor de verovering van de ruimte, een van de belangrijkste beslissingen was. die hij tijdens zjjn presidentschap dacht te moeten nemen. De wens van Amerika de maan en de planeten vrij te houden en vernietigingswapens uit de ruimte te weren zal slechts dan in ver vulling gaan als Amerika vooraan staat, zo zei de president. Nogmaals gaf Kennedy toe dat de Verenigde Staten mislukkingen hebben moeten ^noteren en dat zij bij Rusland achter liggen, wat de bemande ruimte vaart betreft, „maar anderen hadden ook hun mislukkingen, hoewel die min der in het oog liepen. En wij zijn niet van plan achter te blijven." De president zei dat het Amerikaanse ruimtebudget thans al driemaal zo hoog is als het in januari 1961 was. Die be groting omvat thans 5,4 miljard dollar, een bedrag om van te duizelen, „maar toch nog wat minder dan deze natie ieder jaar aan sigaren en sigaretten besteedt". De uitgaven voor de ruimte vaart zullen spoedig opnieuw stijgen, van 40 dollarcent per Amerikaan tot meer dan 50 dollarcent voor iedere man, vrouw en kind. „Wij hebben dit pro gramma een hoge nationale prioriteit gegeven. Wij liggen achter en wij moe ten nog heel wat doen voor wij die ach terstand hebben ingelopen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7