President TITO Rus Pjotr Bolotnikov op 10.000 meter ongenaakbaar BEN Tilly van der Zwaard en Koch een stap verder Utrechtse voetbalelf voor degelijkBerlijn te sterk Van der Linden en Geurtsen twee lastige speerpunten BELGRADO IN CIJFERS FEIJENOORD neemt .onneembare' veste van burchtheer Servette publiek Gramschap van y m opent toernooi om de Europese atletiektitels ~T BS Zege van 3-1 van grote waarde Kenneth wandelt snel maar netjes Bï Stille hoop Linda Lud grove zwemt wereldrecord DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 PAGINA 9 BELGRADO, 13 sept. Het toernooi om de Europese atle- tiekkampioenschappen, gisteren op het heetst van de dag ge opend door Joegoslavië's, een bril met een gouden montuur dragende, president Josip Broz Tito, kan voor Kees Koch, de Rotterdamse discuswerper, en Tilly v. d. Zwaard, een in dit super-internationale gezelschap nog wat onwennig rondlopende Am sterdamse, een glorieus vervolg krijgen. Kees Koch heeft zich in de kwalificatieronde van het discuswerpen de weelde kunnen permitteren zijn trainingscostuum gedeeltelijk aan te houden en zich desondanks als tweede te plaatsen in de groep van 12 finalisten, die vanmiddag begint aan de eindstrijd om het goud, zilver en brons. Tilly v. d. Zwaard bereikte in het spoor van de Russische Xl 1 Maria Itkina de halve finales van haar specialiteit, de 400 meter en wie weet gaat zij vanavond voor de tweede achtereenvolgende keer gelukkig en biy terug naar het atletendorp;dan om zich te prepareren op de climax, de finale. Het schone moment van de overwinning heeft het Russische lange afstandsfenomeen Pjotr Bo lotnikov intussen al beleefd. Hij werd de indruk wekkende winnaar van een schitterende 10.000 meter, een wereldrecordhouder en Olympisch kampioen waardig. Ongelooflijk en adembenemend was deze 10.000 meter. De ene sensatie volgde op de andere en onderwijl was.er het voortdurende machtsvertoon van de ogenschijnlijk moeizaam, maar in werkelijkheid volkomen volgens zijn be doelingen voortsnellende Bolotnikov. Heel het veld van de 27 deelnemers heeft hij zijn meesterschap getoond. Al zijn concurrenten waren zij dat eigenlijk wel? heeft hij zijn wil opgelegd. Fowler: sensatie Op het bord en hoe... mmmmaÊm. mm §II§ ~v i WBmmÊWÊ I ÜSP s ÜJ 1 W Op 110 yards rugslag DRINK SI NAS gezond lekker Dames Heren (Van onze speciale verslaggever) GENèVE 13 sept. Feijenoord heeft het ongelooflijke gepres teerd. In het hoog gelegen stadion van Chamilles, 'n knusse arena op het eerste gezicht, maar in heel Zwitserland gevreesd als een on neembare veste, heeft de Neder landse kampioensploeg gister avond de „burchtheer" Servette, de voetbalclub van Genève, een dodelijke steek toegebracht. Feij- enoords overwinning met 3—1 in de eerste ronde van het toernooi om de Europa-cup sloeg in deze met successen zo verwende „kuip" sinds april 1961 kon geen enkel elftal hier meer de overwinning behalen in als een bominslag bij heldere hemel. De verschrik kelijke fluitconcerten op de half duistere tribunes waren afwisse lend smekend, honend en drei gend. De gramschap over het na de rust vrij forse spel van Feij enoord ontlaadde zich in een storm van joelende kreten. Maar juist deze verachting van het publiek prikkelde de door de emoties van de laatste maanden toch al zo ge plaagde Rotterdammers tot een furieus offensief, een ongekende verbetenheid om nu maar ineens het onderste uit de kan te halen. Hordijk glansrol Klap met de hamer VREEMDE PROFEET KOCEL-TAMARA 1962 I i too ft A 0 Bolotnikovs demonstratie van uitzon derlijke klasse begon onmiddellijk na het startschot. Hij nam meteen de kop en bepaalde het tempo, waarin hij wil de dat deze 10 km zou worden afge legd. Die demonstratie kreeg een weer galoze climax. Honderden meters had Bolotnikov in zijn spoor de Duitser Jan- ke geduld. Hij had Janke meegesleept in zijn kilometers verslindend ritme, ver voor alle anderen uit. Hij gunde Janke zelfs even de eer en de illusie om op een beslissend lijkend ogenblik het ini tiatief over te nemen. Pjotr Bolotnikov kende zichzelf echter bijzonder goed, wist precies welke zijn mogelijkheden waren en demonstreerde dat met een tempoverhoging en een eindsprint van zoveel allure, dat uiteindelijk ook Jan ke de slotfase van de race als een figu rant moest ondergaan. Bolotnikov eerste; Janke tweede en dus winnaar van het zilver. Maar o, wat is die zilveren medaille van de Duitser nog in gevaar gekomen en dat alles door de tweede sensatie van deze race, het optreden van de kleine rossige Engelsman Henry Fowler. Men zoekt Fowlers naam tevergeefs op de rang lijst van Europa's besten op de 10.000 meter. Volkomen ten onrechte, als men niet alleen de cijfers, maar ook de per soonlijke kwaliteiten tot uitdrukking wil brengen. Want het was Henry Fowler, die na Bolotnikov voor de schitterend ste ogenblikken van de race heeft ge zorgd. Tot twee keer toe dichtte hij eerst een gat in de groep, die onmiddellijk achter Bolotnikov en Janke heeft ge streden om het brons. Tenslotte bleef hij over met zijn landgenoot Hyman en de Fransman Bogey. "Hyman en Bo gey waren tevreden met het brons, dat binnen hun bereik lag. Henry Fowler wilde meer. Bogey en Hvman moesten Janke proberen te grij pen; dan zou hij met een verschrikke lijke eindspurt toeslaan. Fowlers slot- nd. stror- oorzetter ui™ j«.«v Hyman Bogey kregen noch het zilver, noch het brons, waarmee zij eerder in de race reeds tevreden waren geweest. Dat was voor Fowler. Dat er nog een Europese kampioen, de Russin Tamara Press, is gekroond op deze eerste dag ir. A. Paulen, mocht haar de gouden medaille geven en deed dat te laat dat die Tamara Press zelfs met een kogelworp van 18.55 meter haar eigen wereldrecord evenaardde, heeft niet alleen heel wat minder beroering verwekt dan de tri omf van haar landgenoot Bolotnikov, maar stond zelfs in de schaduw van andere beslissingen die gisteren zijn ge vallen. Zo werden b.v. de finalisten op de 100 meter bekend. Illustere figuren als Livio Berutti, Italïë's „lieveling" tij dens de Olympische Spelen van Rome, de Pool Zielinski volgens de rang lijsten tot nu toe Europa's snelste sprin ter de Engelsman Radford en de Duitse kampioen Schumann komen niet op die Hist voor. Kees Koch en Tilly van der Zwaard zorgden er voor dat men in het Ne derlandse kamp nog steeds met opge- wekte gezichten rondloopt. Kees Koch kon na zijn tweede worp zijn spullen bijeenpakken, het stadion verlaten en BOLOTNIKOV iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiH BELGRADO Tijdens het congres van de Internationale Atletiek Federa tie (IAAF)heeft men definitief een streep gezet onder de discussies over de glasfiberstok. Het bestuur van de IAAF besloot geen verandering in het reglement aan te brengen en stelde eens en voor altijd vast dat „de glasfi berstok tot de standaarduitrusting be hoort". iiiiinmiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiHiiitiiiiiiiiiiiiiiiiii naar het Nederlandse paviljoen snel len. Om tot de finale te worden toe gelaten moest een worp van tenminste 53 meter worden gemaakt. Kees Koch kwam, heel losjes, tot 54.72 meter, groette de heren juryleden en ging heen. In het atletendorp hoorde hu pas, dat die worp hem royaal op de tweede plaats had gebracht. Op het lichtende uitslagenbord had men zijn naam weliswaar vergeten, maar een onmiddellijk met zijn vissersstoeltje wegsnellende Adje Paulen ging er zich persoonlijk van overtuigen, dat op de officiële uitslagenlijst de naam van Koch wel een héél hoog werd ver meld. TILLY VAN DER ZWAARD Tilly v.d. Zwaard had de buitenbaan geloot, kreeg daardoor In het begin al haar tegenstandsters ver achter zich en moest daardoor meer dan wie ook gokken, dat zij het goede tempo liep. Daaraan moet het ook worden toege schreven, dat zij te snel vertrok, in de eerste 200 meter te veel van haar krach ten vergde en daardoor tegen het einde wat verslapte. Desondanks kwam zij met gemak in de halve finales en met haar hopen wij dat zij vandaag in die halve eindstrijden wat fortuinlijker loot. Waarom zouden wij in stilte zelfs niet mogen hopen op een finaleplaats? RUUD VAN DEN HENDE BLACKPOOL, 13 sept. Het En gelse zwemstertje Linda Ludgrove, heeft gisteren het wereldrecord op de 110 yards rugslag verbeterd. Zij zwom deze afstand in 1 min 10,9 seconden en bleef daarmee precies 0,1 seconde beneden het oude record dat haar Landgenote Natalie Steward op 1 min 11.0 seconden stelde. (Van onze sportc^rrespondent) UTRECHT, 13 sept. De wederge boorte van het Utrechtse voetbalelftal, dat als Jaarbeursteam werd gelan ceerd, heeft rijke vruchten afgeworpen. Het eerste treffen in het kader van het toernooi voor jaarbeurssteden won de ploeg van Utrecht, samengesteld uit moten van DOS, Elinkwijk en Velox, via een ruststand van 1-1 met 3-2, zodat de returnwedstrijd op 1" okto ber in Berlijn met enige rust kan worden tegemoetgezien. Liefst 14.000 mensen wilden „Utrecht" weer eens aan het werk zien. Onder hen bevon den zich bondsvoorzitter Schroder en coach Elek Schwarz, van wie laatst genoemde vooral v.d. Linden, Geurt sen, Jochems en Morelissen op de korrel nam. In een flitsend begin toonde de Utrechtse aanval meer kwaliteit. De beide clubmiddenvoors v.d. Linden en Geurtsen fungeerden als lastige speer punten, met wie de stoere spil Peschke de grootste moeite had. De Duitsers speelden een degelijke partij volgens het recept Herrberger, gründlich en met flinke open aanvallen. Na vijf mi nuten had v.d. Linden een van zijn vele edelmoedige buien. Hij gaf een droompass naar de zwerver van Velox, Geurtsen, die vanuit een moeilijke hoek scoorde: 1-0. Pech voorkwam een hogere score. Kort voor de rust was het halfspeler Greuel, die in het door Van Zoghei verlaten doel schoot, zodat de ruststand 1-1 werd. In de tweede helft werd het een nog attractievere partij waarin Utrecht favoriet was, maar veel bedierf. Na 12 minuten scoorde Neumann uit een corner voor Berlijn: 1-2. Drie minu ten later bracht de excellerende Sia- haija Utrecht naast Berlijn: 2-2. Na 30 minuten kwam de winnende goal, een kwaliteitsproduct van Geurtsen na voorbereiding van Siahaija, 3-2. BARCELONA Valencia heeft het voetbaltoernooi der jaarbeurssteden van het seizoen 1961-'62 gewonnen. Na dat Valencia de eerste wedstrijd van de finale tegen Barcelona met 6-2 had gewonnen, eindigde de gisteravond ge speelde ontmoeting in een gelijk spel: 1-1. Er waren 80.000 toeschouwers. (Advertentie) Joy De Russin Tamara -Press, de nieuwe kampioene kogelstoten van Europa, die met haar worp van 18.55 meter haar eigen wereldrecord evenaarde. 400 M. Eerste serie: 1. Katerina Parluk (Rusl.) 54.9, 2. Maeve Kyle (Ierl.), 65.1, 3. Veronica Kummerfeld (Duitsl) 55.7. Tweede serie: 1. Elizabeth Grie- veson (G.B.) 54.8, 2. Barbel Reinagel (Duitsl.) 55.5, 3. Janina Hase (Pol.) 55.7. Derde serie: 1. Maria Itkina (Rus land) 54.4, 2. Tilly van der Zwaard (Ned.) 55.4, 3. Nada Simic (J.S1.) 6C.5. Vierde serie: 1. Jean Sorrell (GB) 55.5, 2. Helga Henning (Duitsl.) 55.7, 3 Antonia Munkacsi (Hong.) 55.8. De eerste drie van elke serie komen uit in de halve finales. KOGELSTOTEN 1. en Europees kampioene: Tamara Press (Rusl.) 18.55 meter (evenaring van het wereldrecord)2. Renata Ga- risch (Did) 17.17 m.; 3. Galina Zybi- na (Rusl.) 16.95 m.; 4. Johanna Hueb- ner (Did) 15.97 m.; 5. Wilfriede Hoff mann (Did) 15.75 m. 100 METER Eerste serie: 1. Hannelore Raepke (Did) 11.9, 2. Galina Popova (Rusl.) 11.9, 3. Erzebet Heldt (Hong.) 12.1. Tweede serie: 1. Jutta Heine (Did), 11,5, 2. Halina Gorecka (Pol.) 11.7. 3. Margit Marko (Hong.) 11,8. Derde serie: 1. Dorothy Hyman (G.B.) 11.6, 2. Terese Ciepa (Pol.), 11.8, 3. Ludmila Motina (Rusl.) 11.9. Vierde serie: 1. Elizbieta Szyroka (Pol.) 12.-, 2. Martha Pensberger (Did.) 12.-, 3. Daphne Ar den (Gb.) 12.-. De snelste drie uit elke serie ko ftien in de halve finales. 400 M. HORDEN Eerste serie: 1. Janz (Did) 51.0, 3 Krioenov (Rusl.) 51.7, 3. Jurca jRoem.) 52.0. Tweede serie: 1. Mora les (It.) 51.4, 2. Rintakaemi (Finl.), 3. Surety (Gb.) 52.4. Derde serie: Van Praagh (Fr.) 51.4 (nw. Frans Record), 2. Singer (Did) 52.0 3. Tsjevy- ^sjalov (Rusl.) 52.0. Vierde serie: 1. ■ftfissinov (RusiJ 51.8, 2. Galliker ^Vs) 52.2, 3. Neumann (Did) 52.8. De eerste drie van elke serie plaat- M6n zich in de twee halve finales. 100 METER ir,^erste serie: 1. Schumann (Did) ft;4' 2. Politiko (Rusl.) 10.5, 3. Mand- 'k (Tsj. Slow.) lO.ïi. Tweede serie: 1. o<Pol.) Lo.3, 2. Radford (Gb) 10.4, ®- Lagorce (Fr.) 10.6. Derde serie: 1. 1f.a4nPer (Did) 10.3, 2. Juskowiak (Pol.) JrV 3. Tuvakov (Rusl.) 10.5. Vierde (ft 1- Hebauf (Did.) 10.3. 2. Osoline fggi-I 10.5, 3. Zielinski (Pol.) 10.6. "WWe serie: 1. Delecour (Fr.) 10.5, 2. Bachwarow (Buig.) 10.6, 3. Meakin (GE) 10.6. Zesde serie: 1. Piquemal (Fr.) 10.5, 2. Berutti (It.) 10.5, 3. Jones (GB) 10.5. Eerste halve finale: 1. Hebauf (Did) 10.4. 2. Piquemal (Fr.) 10.4, 3. Berutti (It.) 10.5. Tweede halve finale: 1. Gam- per (Did) 10.3, 2. Foik (Polen) 10.4, 3. Lagorce (Fr.) 10.5. Derde halve fi nale: 1. Juskowiak (Polen) 10.4, 2. De lecour (Fr.) 10.4, 3. Schumann (Did) 10.4. De finalisten zijn: de Duitsers Hebauf en Gamper, de Polen Juskowiak en Foik en de Fransen Piquemal en Dele cour. SNELWANDELEN 1. en Europees kampioen: Ken Mat thews (GB) 1.35.54.8, 2. Reimann (Did) 1.36.14.2, 3. Goboubnitsji (Rusl.) 1.36.37. 4. Vediakov (Rusl.) 1.37.23.6, 400 METER Eerste serie: i. Trousil (Tsj. Slow) 48.3, 2. Barberis (It.) 48.4, 3. Kowalski (Pol.) 49.8. Tweede serie: 1. Arkhip- tsjoek (Rusl.) 47.4, 2. Pennewaert (Belg.) 47.4, 2. Bello (It.) 47.6. Derde serie: 1. Kinder (Did) 47.1, 2. Jackson (GB) 47.7, 3. Bytchov (Rusl.) 48.2. Vierde serie: 1. Reske (Did) 46.9, 2. Badenski (Polen) 47.4, 3. Bertozzi (Fr.) 47.6. Vijfde serie: 1. Brightwell (GB) 46.6, 2. Johansson (Zw.) 47.2, 3. Fran- schini (It.) 47.3. Zesde serie: 1. Bru- der (Zwits.) 47.5, 2. Metcalfe (GB), 47.6, 3. Sunesson (Zw.) 47.8, 4. Bosnar (J.S1.) 48.-. DISCUSWERPEN Voor de finale discuswerpen kwalifi ceerden zich de volgende twaalf atle ten: Piatkowski (Polen) 55,79 m.; Cees Koch (Ned.) 54,72 m.; Kompaneets (Rusl.) 53,97 m.; Troussenov (Rusl.) 53,88 m.; Szecsenyi (Hong.) 53,38 m. Haglund (Zw.) 53,38 m.; Djordje Ra kje (J.Slav.) 53,19 m.; Todor Artarsky (Bul.) 53,16 m.; Lothar Milde (Did)., 53,11 m.; Ludvik Danek (Tsjech.) 53.- m.; Fritz Kuehl (Did) 52,86 m.; Car- melo Rado (It.) 52,77 m. HINK-STAP-SPRONG Voor de finale Hink-stap-sprong plaat sten zich: Schmidt (Polen) 15,98 m.; Jaslolski (Polen) 15,86 m.; Hinze (Did) 15,78 m.;. Einarsson (IJsland) 15,76 m.; Fedossejev (Rusl.) 15,68 m.; Jocie (J. Slav.), 15,58 m.; Goriaev (Rusl.) 15,54 m.; Rhakamo (Finl.) 15,53 m.; Gurgushinov (Buig.) 15,50 m.; Cavalli (It.) 15,48 m. Rueckborn (Did) 15,44 m.: Bergh (Noorw.) 15,40 metier. 10.000 METER 1. en Europees kampioen: Peter Bo lotnikov (Rusl.) 28.54.-; 2. Janke (Did) 29.01.6, 3. Fowler (GB) 29.02.00, 4. Hy man (GB) 29.02.00, 5. Bogey (Fr.) 29.02.6, 6. Ivanov (Rusl.) 29.04.8. 3-1 voor onze landgenoten in dit sta dion is een weelde, die bij de return, de volgende week in Rotterdam, schit terend van pas zal komen. Het zijn cijfers, die Feijenoord in zijn stoutste dromen niet had durven denken, omdat Servette de internationale reputatie had verkregen op eigen veld onverslaan baar te zijn; de pupillen van Fuchs zelf sinds het begin van de nieuwe compe titie vèr beneden hun vorm speelden èn omdat op de valreep het besluit was gevallen de linkervleugel Bouwmeester- Moulijn uit de opstelling te schrappen. Bergholz en Hordijk, twee nerveu ze „raspaardjes" kregen de „onmoge lijke" opdracht hen te vervangen, maar zij speelden een heldenrol. Nog niet opvallend in de eerste helft, maar cp het kritieke moment, kort na de hervatting, schudden zij de beklem ming definitief van zich af en sne den beurtelings met geraffineerde be wegingen door de verbijsterde linies der Zwitsers. De eerste drie kwartier kende voor Feijenoord maar één lichtpunt: dat hal gelijk was gebleven: 1-1. Servette de monstreerde een technische superiori teit, die met fraaie combinaties gepaard ging en Feijenoord voortdurend tot een nederige, afwerende houding noopte. De Zwitsers domineerden, zoals zij ge wend waren tegen vroegere tegenstan ders, maar verzuimden de kogels af te vuren, die Fieters Graafland tot overgave moesten dwingen. Het bleef bij getiktak, knappe schijnbewegingen en misleidende plaatsverwisselingen. Dit machtsvertoon deed de Feijenoorders wel even schrikken, maar toen het net achter hun bekwame doelman voorlopig rustig bleef hangen, herstelden zij zich met de routine, die m vorige „grote" ontmoetingen het elftal geleerd had het niet benauwd te krijgen bij de gedach te, dat het geen doelpunten zou maken. Vooral nadat Schouten in de 12e mi nuut een ferm schot had gelost, dat doelman Schneider maar net kon ver werken en Kreijermaat met de van hem bekende koelbloedigheid een „kanon- nade" op afstand was begonnen. Het laatste kwartier voor de rust trok Servette alle registers open in een stemming van „nu of nooit". Geïnspi reerd door de wilde aanmoedigingen van de 20.000 toeschouwers besloot Mekhlou- fi, de gedrongen midvoor van Algerijn se afkomst, een miraculeuze dribbel met een vlijmscherpe pass naar zijn links binnen Bossen, die de bal 2 cm boven de lat liet wegsuizen. Feijenoords „rug- gegraat" Kreijermaat, Kraay, Klaas- sens wankelde. De drie ,,K's" bra ken de stormlopen waar zij konden, maar de twee priemende schoten, die de Hongaarse student in de chemie Mac- kay direct na elkaar op Pieters Graaf land afvuurde, betekenden een waar schuwing. Het volkomen verdiende doel punt viel tien minuten voor de rust. Linkshalf Pasmandy, ook al Hongaar van geboorte, rukte ziedend onder het mislukken van alle acties, veertig me ter op. Links en rechts liet hij zijn tegenstanders het gras proeven om dicht bij het doel feilloos naar Mekhloufi te centeren. De ex-midvoor van St. Etienne benutte deze kans feilloos: 1-0. Het was meteen de laatste klap, die Servette mocht uitdelen. Feijenoord klauwde terug als een kat in het nauw. De opgekropte zenuwen baanden zich een uitlaat in de serie felle aanvallen en Hordijk, de minst ervarene, speelde er een glansrol in. Twee maal knalde hij van links in de richting van het Zwitserse doel. Snel en gemakkelijk gleed hij langs zijn directe rivaal Maf- fiolo. Kruiver deed dit talentvolle voet bal zoveel goed dat hij een machtig schot loste van de rand van het strafschop gebied, dat via de binnenkant van de paal in het net verdween. Een minuut later blies de Belgische scheidsrechter Versijp voor de rust. Er zal in Rotterdam, dat natuurlijk een flinke groep supporters naar Ge nève had gezonden, nog lang worden gesproken over het doelpunt dat Feijenoord aan de leiding bracht. Niet zozeer over de „finishing touch" van Piet Kruiver, maar over de voorbe reiding. Het gebeurde vier minuten na de hervatting. Servette was ver opgerukt, begerig zo snel mogelijk de rood-witte muur te doorbreken. Pie ters Graafland wierp op dat moment de bal zo ver, dat de spil van het Zwitserse nationale Iftal, Roesch, bij de middenlijn machteloos stond en Kruiver oog in oog kwam met de ijlings toegeschoten doelwachter. Deze unieke „pass" van Pieters Graafland velde Servette. Op hetzelfde ogenblik veranderde Feijenoord van zich met hand en tand verdedigende ploeg in een zelfbewuste formatie, die het ini tiatief wenste te nemen. De decorver andering verliep echter niet geruisloos. Men ging elkaar onvriendelijker beje genen en bij een schermutseling in de doelmond van Servette raakten Be*<- holz en Kruiver slaags met een paar tegenstanders. Het publiek gromde van teleurstelling en woede en vond een slachtoffer in de meest onschuldigs aller Feijenoorders: Schouten. Men wierp hem een bierfles naar het hoofd, waar door hij een paar minuten buiten de lijnen verpleegd moest worden. Feijenoord week in deze heksenketel geen duimbreed. Bergholz met name groeide naar een schitterende hoogte. Hij liep de wanhopige linksback Des- ba illet aan alle kanten voorbij en gaf prachtige voorzetten. Uit een daarvan wist Bennaars 20 minuten voor het eind signaal de stand op 3-1 te brengen. Deze perfecte aanval gaf Servette de gena deklap. Lusteloos en duidelijk vermoeid spanden de Zwitsers zich nauwelijks meer in om de vechtlust van hun te genstanders te beantwoorden. Met wat geluk zouden er nog meer doelpunten zijn gevallen. Bij de laatste fluitstoot van de heer Versijp hieven alle dolge lukkige Feijenoorders de armen om hoog. De eerste slag voor de Europa cup was met een sterk gehandicapt, maar daardoor misschien mentaal zo sterk elftal gewonnen. iiiiiiniimiufiiiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiiiiiiinimmiimiiiiiniimii Wat Servette ook probeerde, de ver dediging van Feijenoord gaf in de twee de helft geen krimp. Ook hier wordt een aanval weer gesmoord, door van r. n. I. Veldhoen, Kraay, Kreijermaat en Klaassens. (Radiografisch overgebrachte foto)- Snelwandelen heeft iets van een overdreven pantomime-num mer, waarvan niemand de be doeling begrijpt. Maar het is in zijn soort toch geslaagd, want je kunt er heel hard om lachen. En dat deden wij dan ook in het stadion van Belgrado, samen met de goud- debrilde maarschalk Tito en de even eens verschenen Russische fellow- traveler in de ruimte, Gherman Ti- tov. Twintig snelwandelaars gingen met harlekijnsarmen en -benen een ommetje van 20 km maken door de stad. Op straat pleegt hier iedereen met de trage hitte-pas te wandelen en bij de heersende temperatuur van dertig graden was er nu nog best reden voor. Maar de twintig stramme jongemannen wilden niet van een pantoffelparade horen en repten zich ferm over de boulevard van de Okto- ber-Revolutie, een van Belgrado's lieflijke parken in. Men kon het horen grinniken in de windstille bomen. Ea op die asfaltpaden groeide al .snel het heldendom van Kenneth Matthews uit Birmingham. Hij was een hele maal bleke figuur in witte tenue. Al leen onder zijn witte petje zag men het langzamerhand glimmend rood worden. Er dropten zilte druppels langs zijn kaken, maar ze werden netjes opgevangen in de schone witte zakdoek die Kenneth om zijn hals had gebonden. Kenneth Matthews schokte zo bezield met zijn armen op schou derhoogte, dat het bij mij een grote nieuwsgierigheid deed rijzen. De vraag waarom iemand snelwandelt, vind ik niet zo interessant. Het be staan van een aantal excentrieken in de wereld moet men aanvaarden als een gegeven. Maar waarom wandelt Kenneth snel? Is er iets denkbaar dat zó in strijd is met de waardige Britse manier van voortbewegen als snelwandelen? Edoch, Kenneth Mat thews, de 28-jarige electricien uit Birmingham, bieek sneller snel te wandelen dan alle andere snelwande laars. En er school een onwrikbare overtuiging in zijn stramme, bleke gestalte. En zo kwam hij als de eerste kampioen an Belgrado van zijn wandeling terug. Hij keek nog even achterom of iemand hem nog een kool wilde stoven, maar nee hoor. Toen wierp hij zijr witte petje in de lucht en rende in de looppas van de finishlijn weg. De Rode-Kruis-heren die met brancards gereed stonden knikte hij minzaam toe. Alleen een zwarte deken om zhn schouders liet hij zich welgevallen. Hij verdween als een vreemde pro feet in de catacomben van het sta dion. Ik heb Kenneth een uurtje later kunnen spreken. Hfl hinkte nogal. Het harde asfalt had hem op den duur pijn gedaan, zei hij. Zo hard onder zijn voeten was hij het niet gewend. Of hij blij was met zijn gouden medaille? Zeker, hij was niet onte vreden. Hij had van tevoren nooit gedacht dat hij een sans zou maken, maar toen even na de helft van het arcours de zon afscheid nam, was zich ineens lekker gaan voelen. Hij leek mij een aardig en verstan dig mens. En ik durfde wel met mijn vraag voor de dag te komen. „Waar om wandelt u snel, mr Matthews?" Hij keek mij vol begrip aan. „Mjjn vader deed het al en als jongen van 9 jaar ben ik onder zijn hoede met snelwandelen begonnen. En nu, op mijn 28e jaar wandel ik nog onder zijn hoede. Hij zal zeggen dat ik het deze keer goed gedaan heb." Het probleem bleek verrassend een voudig. Maar daarmee was nog niet alles opgehelderd. Ik moest meer weten. Kijken uw landgenoten niet lichtelijk bevreemd op als u zich schokschouderend door de straten van Birmingham beweegt in een veel te gezwinde pas? Het gelaat van Kenneth Matthews liet met een geringe spiertrekking blijken, dat ik een behoorlijke bok had geschoten. Maar goed, ik mocht het dan wel weten. Snelwandelen is een zeer geliefde sport in Engeland. De wandelclubs tieren er welig en in tal van steden kan men veelvuldig rijen harlekijns zich over de weg zien haasten. Mjjn begrip over hetgeen wel of niet strookt met de Engelse opvat tingen werd door Kenneth grondig omvergegooid. Snelwandelen is iets edels. Het staat voor de echte, wel opgevoede sportminnende Engelsman op een hoger plan dan gewoon hard lopen. Inderdaad, een Engelsman moet beschaamd toegeven dat er zich onder zijn landgenoten lieden bevin den die niet schromen in strijd met alle waardigheid zeer hard te lopen of korte of lange afstand. Natuurlijk, de roes van de menselijke snelheid bekoort ook de sportieve Engelsman en in zoverre is het vergevelijk dat er nog altijd Engelse jongens en meisjes hardlopen. Maar hulde aan de man die de roes van de snelheid weet te verbergen achter de gewone menselijke gedraging vaJi het wande len, zo redeneert de onbedorven En- felsman. Het is, lijkt mij, een sluiten- e theorie, die het krankzinnige vi suele effect met superieure noncha lance veronachtzaamt. Laat ze maar lachen, denkt de snelwandelaar. Toen ik mij na dit lesje omdraai de, botste ik zomaar tegen Ta mara Press, niet te verwarren met een of ander persbureau, want ik bedoel de kogelstootster uit Leningrad, die zojuist weer eens een wereldrecord had gevestigd. Nu is een botsing met Tamara geen pretje, want deze 25-jarige dame weegt 95 kg, hetgeen allemaal op een afstand van hoogstens 1.65 meter bij elkaar is geperst. Kogelstootsters moeten klein zijn, vertelde zij mij via een tolk. Zij oefent enige dagen per week met zware gewichten om korter tfe warden. Voor de zekerheid heb ik ge vraagd of ze verloofd of getrouwd va, maar dat bleek niet het geval te zijn. Als er ooit en man in h- ir leven komt, zal het wel een duchtige gewichthef - fer moeten zijr wil hij haar over de drempel van het huis kunnen tillen. Wie zal zich door haar zijn pantoffels willen laten toewerpen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9