DE GEBOREN MUZIEK A H m em f EIS MET w0tK f*.» Juichend Schiedam ontvangt koningin C. WESTERBEEK benoemd tot erelid van de bond I ,Baby bezoekt jaarbeurs Karstens klopt Boog in spannende eindsprint 1' EFKU NAAIMACHINE Onverstoorbaar baken in de huidige branding der scheppende kunst" KVP Hilversum: streekplan voor Het Gooi nodig 295,- DEN HELDER KAN NIET MEER NAAR DE BIOSCOOP Dirigent Kox voor concours naar V.S. ms de kerkuil exposeert JAARVERGADERING H.V.B. Theologische cursussen voor leken in Limhurg Zilveren jubileum bij Conrad Stork Eerste groep Joego slavische mijnwerkers RONDE VAN SASSENHETM Beza n mi ngsbij eenkom st Vrouwengilde Haarlem VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 PAGINA 13 De componist-organist-kerk musicus-professor-leermees ter - schrijver - over-muziek Hendrik Andriessen wordt 17 sep tember zeventig jaar. Zijn levens loop is in deze kolommen reeds eerder verhaald naar aanleiding Van onderscheidingen en muziek prijzen, die hem herhaalde malen toegekend werden. Daarom laten wjj ditmaal zijn hooggeleerde en artistieke collega's aan het woord, die ieder van hun musische en persoonlijke hoogachting voor de- *e veelzijdige toonkunstenaar blijk geven. Willem Andriessen Jo Vincent Prof. dr. Hélène Wagenaar-Nolthenius Dof. dr. K. Ph. Bernet Kempers Prof. dr. H. E. Reeser Prof. dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe Jos de Klerk Bernard Bartelink Jan Engelman Oude bekende (Advertentie) Jong verloofd paar, door ophaalbrug, levensgevaarlijk hoog in de lucht opgetild. Brugwachter treft geen schuld. Nieuwelingen ZIG-ZAG G. N. UITENDAAL Hendrik Andriessen zeventig jaar Geven wjj eerst het woord aan zijn "roer Willem Andriessen: In één zin enkele gedachten over mijn broer Hendrik te formuleren, dat vind ik echt moeilijk. Het lijkt zo gauw, wat wij onder elkaar „O A" Boemen (Onderlinge aanbidding)Maar toch meen ik te mogen zeggen, dat het besluit, op zijn twintigste jaar genomen, om inplaats van de journalistiek de Biuziek te dienen, juist is geweest; tot *ijn eigen geluk, en ook voor de velen, die door zijn kunst getroffen en door *ijn leiding geïnspireerd werden". Honneur aux dames, de melodieus Hendrik Andriessen bezongen" door »o Vincent: De componist Hendrik Andriessen heeft mij dikwijls geïnspireerd. Zijn bezielde lied: Magna res est amor was een van mijn meest geliefde en meest gezongen liederen. Van de organist Hendrik Andries sen herinner ik mij speciaal de boei ende, grootse improvisaties. Van de méns Hendrik Andriessen, beminnelijk en geestig, houd ik een prettige herinnering: onze concert tournee door Denemarken, in 1945, vlak na dt wereldoorlog, vergeet ik nimmer. Met de volgende ontboezeming opent Prof. dr. Hélène Wagenaar-Nolthenius de rij van collegae-professoren, die aan °hze Nederlandse universiteiten mu ziekwetenschap doceren: War de drieklank van meester schap, menselijkheid en erudi tie zo zuiver klinkt, heeft de toonkunst een schoon instru ment gevonden. De muziek van Hendrik Andries sen schijnt op te wellen uit een hart met zekerheden, gestuwd te worden door een rijke fan- *asie en vorm te krijgen door smaak eh geest. Hoe heerlijk zou het zijn, ?js hij in plaats van Philomela een vjysteriespel geschreven had, b.v. een rijke van Nimwegen. Wij zouden meesterwerk krijgen als hij het aisnog zou mogen doen. InHeea paar zinnen te formuleren wat Hendrik Andriessen voor de muzi kale cultuur van ons land betekent, bis Is e,en hachelijke taak. Want daar in u<len zeker allerlei facetten van »,,h,lr5rooJ en veelzijdig kunstenaar- ®en p ^"belicht blijven. Daarom alleen «en woord over de mens Andries- *J'innotu-evenzeer on7-e bewondering en painie verdient, en wel om zijn hartelijke vriendschappelijkheid, om zijn sprankelende geest, om zijn voor beeldige bescheidenheid. Hem te ont moeten is altijd een verheugenis en een verkwikking, al was het alleen maar om de ongelovige glimlach, die deze bekentenis hem zeker zal ontlok ken! In hoeverre dient vandaag aan de dag scheppende kunst van com ponisten gekarakteriseerd te zijn met het stempel van onrust of van onzekerheid of ongewoonheid of van wat al meer? Wat wil men? Hij, die in deze chaos als een der belangrijkste scheppende toonkunste naars van Nederland vandaag 70 jaar wordt en van meet af aan zich zelf bleef in 'n eigen Hendrik-Andries- sen-stijl,... ik voor mij waardeer en bewonder dit onverstoorbaar degelijk baken in de huidige branding der scheppende kunst. Jos de Klerk te Haarlem, nestor in de wereld der kerkmuziek en muziek kritiek: Hendrik Andriessen begon te com poneren op de muziekhistori sche plek (naast de Klopper poort aan de Janstraat te Haar lem) waar Joan Albert Ban in de zeventiende eeuw, onder toezicht van René Descartes, zijn theorieën be dacht. Ik ben overtuigd dat hij deze coïncidentie historisch gezien van betekenis acht. Wat hem niet weerhouden heeft zijn artistieke kracht steeds te zoeken in de natuur van zijn vrije persoonlijkheid en con sequent de Bannen van alle tijden uit te bannen. Bernard Bartelink, vertegenwoordiger der jongere organistengeneratie: Een levendige herinnering heb ik aan de prachtige improvisaties die Hendrik Andriessen zondags na de Hoogmis speelde in de Utrecht se kathedraal: brillant, grillig en als DEN HELDER, 14 sept. In een advertentie in de hier verschijnende dagbladen heeft de directie van de bioscopen „Tivoli" en „Witte" de be volking laten weten dat zij zich genood zaakt ziet haar zaken te sluiten „van wege de abnormaal hoge vermakelijk heidsbelasting op bioscoopvoorstellin gen in onze gemeente". Het belasting tarief bedraagt nog vijftig procent. De directie heeft al herhaalde malen verzocht om verlaging van het tarief tot ca. twintig procent, zoals onder meer in Amsterdam gemiddeld wordt geheven. B. en W. lieten de directie in mei van dit jaar weten dat het ver laging van belasting wilde overwegen wanneer met de bouw van een derde bioscoop („Rialto", die in de oorlog is verwoest) zou worden begonnen. Hier aan kan de directie van de N.V. Tivoli- bioscoop niet tegemoetkomen; het ver wezenlijken van deze plannen zou haar voor grote investeringen plaatsen en zij acht dit niet verantwoord. Het zijn vooral de marinemannen die regelmatige bezoekers zijn van de filmvoorstellingen in de plaatselijke bioscopen. Zij kunnen nu alleen nog terecht in de marinekantine ,,'t Huis l'.vdvcrdryf" waar eenmaal per week een film wordt vertoond. een apotheose van de belangrijkste mu zikale motieven die in de Mis hadden geklonken. Voor ons studenten van de kerkmuziekschool was dit telkens weer een belevenis. De epiloog laten wij aan Jan Engel man, de librettoschrijver van Hendrik Andriessens opera Philomela: endrik Andriessen is de geboren muziek en in hem is de Neder landse muziek zingend herbo ren. Want de diepste wet van muziek is, dat zij zingen moet, zoals ook poëzie het moet. Houdt men zich daarmee bezig, dan kan men tóch een „vent" zijn. Dit weten wij sinds de Grieken geen barbaren meer waren. In het Koorlied lieten zij poëzie en mu ziek samen gaan, versmelten, en toen ontstond het drama. Als Hendrik An driessen dertig jaar geleden in „De Gemeenschap" voor het eerst brieven van Diepenbrock publiceert, begint hij zijn inleidende beschouwing veelzeg gend aldus: „Zelfs de edelste verstandelijke idea len bepalen niet de duurzame beteekenis van het kunstwerk. De grootste gevaren voor de kunstenaar en zijn scheppings vermogen dreigen daar waar hij den tuin van zijn dromen tot een wereld park hoopt te vervormen." Andriessen is dus ook nooit marxist geworden, evenmin als zijn leermeester, die de hele Marx had doorgelezen en er prompt buikpijn van gekregen. Hij haat te Pruisische schoolmeesters. De man die nu zeventig jaar wordt heeft Van Diepenbrock aan de Erard- yleugel in de Johannes Verhulststraat vooral geleerd, wat Claude Debussy al dus heeft uitgedrukt: „II n'y a pas de mouvement". Dit wil zeggen dat maat strepen wel nodig zijn, evenals prosodie, maar dat men er mee spelen moet, zoals Nausikaa met haar bal. De le vende adem der bezieling, de pols- en hartslag der schone ontroering, gaan over de metronoom en het maatstokje heen. Het lied. Het oneindig rubato. Ik weet niet, of dat in de studio's van Philips is te vinden. Ik ben bang voor stopcontacten. In ieder geval heeft Hendrik Andriessen het heel mooi in de mond van onze gemeenschappelijke vriendin Philomela gelegd. Wij zijn, evenals dat schone, priesterlijke, irri terend aesthetisehe meisje, onvervulden met luisterende zielen. Hij in een nette burgermansbuurt achter het keurige Haagse Gemeentemuseum, ik in de loof bossen van Gelderland, tussen de Wo- danseiken en de beekjes van de Achter hoek. Ik heb maar één gelukwens en die is het nazeggen van hetgeen de zeventig jarige jongeling zelf zo graag pleegt te zeggen: „Bewondering is edele wijn voor edele zielen." (Van onze correspondent) ARNHEM, 14 sept. De Stichting Cultureel Fonds BUMA heeft de Arn hemse dirigent Frits Kox (30) als eni ge Nederlander aangewezen voor deel neming aan het internationaal dirigen tenconcours, dat van 19 maart tot 7 april van het volgend jaar in de Car negie Hall te New York zal worden ge houden. Het concours wordt gefinancierd door het Dimitri Mitropoulos Fonds. De deelnemende dirigenten, alle tus sen twintig en dertig jaar, zullen enke le verplichte werken en een werk naar eigen keuze moeten dirigeren. Frits Kox is sedert enige tijd tweede dirigent en repetitor bij de Opera- groep Forum te Enschede. EXCURSIE Zaterdagmiddag 29 september, 's middags om half drie, belegt de buurtvereniging „Overveen" een excursie naar het landgoed „Bel védère". Aan de ingang van het land goed komt men bijeen. (Advertentie) ISftKpI *filA SCHIEDAM, 14 sept. De koningin heeft gisteren haar officiële bezoek aan Schiedam gebracht, dat eigenlijk reeds in 1953 zou hebben plaats gevonden, maar wegens de watersnoodramp van dat jaar moest worden uitgesteld. Om half elf 's morgens arriveerde de vorstin aan de rand der gemeente, waar zij werd verwelkomd door burge meester J. W. Peek en mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Hol land. Na een korte begroeting, door vele juichende Schiedammers gadege slagen, begaf het gezelschap zich naar het Stedelijk Museum in de Hoogstraat, waar wethouder Sabel de landsvrouwe ontving en wethouders en raadsleden aan haar werden voorgesteld. In de aula van dit historische gebouw bood burgemeester Peek de koningin aan het slot van een toespraak enkele ge schenken aan, zoals de inrichting van een gymnastieklokaal en een glas-in- lood raam voor een der jeugdcentra die koningin en prins van plan zijn te stichten. Hoogtepunt van het bezoek was zonder twijfel de opvoering van het openluchtspel „Twintig eeuwen Schiedam presenteren zich", na af loop van de begroeting in het mu seum, op het grote Stadhuisplein. Nico van Loopik had het stuk ge schreven, Pieter G. Lutz regisseerde het en de heer Van der Grind van de volkshuisvesting Ln Schiedam „kleedde het aan". Op bijzonder vlotte wijze gaven de talrijke mede spelenden in drie kwartier tijd een amusant beeld van de ontwikkeling van de oude stad. De koningin maakte daarna een rond rit door de oude en nieuwe wijken en gebruikte in het restaurant „Euro poort" de lunch. In de middag maakte zij opnieuw een rijtoer en ontmoette zü in het Julianapark ouden van dagen en de jeugd. Tenslotte volgde een be zoek aan de werf van Wilton-Fijenoord. De koningin nam ruimschoots de tijd om het bedrijf tot in détails te be kijken en zich op allerlei wijze te laten inlichten. In de bedrijfsschool bood de jongste leerling, de veertienjarige Leo Niquet, de koningin een roodkoperen fluitketel en een roodkoperen pannetje aan, bestemd voor het gebruik aan (Advertentie) van 15 t/m 29 september geopend van 9 tot 6 uur. vrijdag 21 en 28 september ook 's avonds van 8 tot 10 u. de kerkuil moderne binnenhuis architectuur nieuwe gracht 2123, telefoon 17063 (02500) HAARLEM, 14 sept. In de donder dagavond in cafe-restanrant Brinkmann gehouden jaarvergadering van de af deling Haarlem van de KNVB is de heer C. Westerbeek benoemd tot ere lid van de HVB. De nog krasse 75-jarige heer Westerbeek had juist zijn functie als voorzitter van de scheidsrechters- commissie, welke hij ruim 40 jaren had vervuld, neergelegd om plaats te maken voor jongeren. Het bestuur meende hem om zijn verdiensten als zodanig met het ere-lidmaatschap van de Haarlemse afdeling te moeten ver- De voorzitter van de afdeling, de heer H. W. van Turnhout sprak de heer Westerbeek in hartelijke bewoor dingen toe en lichtte op prettige wijze diens doopceel waaruit bleek, dat de heer Westerbeek op een ruim vijftig jarige staat van dienst voor het Haar lemse voetbal kan terugzien. Onder luid applaus van de vergadering over handigde de heer van Turnhout de onderscheiden bondsfunctionaris de oor konde, waarop de heer Westerbeek met welgekozen woorden hartelijk dank te voor deze hoge onderscheiding. Dit was wel het hoogtepunt van een overigens vlot verlopen vergadering waarop weinig schokkende dingen vie len te beleven. Na het openingswoord van de voorzitter, waarin deze een te vreden terugblik wierp op het afgelopen jaar, maar waarbij hij toch nog wel liet doorschemeren dat er nog genoeg te wensen overblijft, o.a. het dalende spelpeil in de afdeling, de terreinaccom modatie en het aantal strafzaken, ging de agenda vlot onder de hamer door. Notulen en jaarverslagen werden goedgekeurd. De winst en verliesreke ning, die met een batig saldo van 10.304,18 sloot, alsmede de begroting die op een bedrag van 30.920,- werd gesteld, vonden aller instemming. In de samenstelling van het bestuur en enkele commissies kwam geen wij ziging. De periodiek aftredende bestuursleden de heren M. Ponsteen, J. Smit en J. Berk werden zonder hoofdelijke stemming herkozen. De he ren C. van Soest en J. P. van Balen Blanken werden herkozen resp. als lid en plv lid van de Commissie van Be roep terwijl de periodiek aftredende leden van de financiële commissie, de heren J. Feenstra, W. Kok en J. F. M. Noordhof eveneens werden herko zen. Nadat aan de diverse kampioenen in de afdeling de diploma's waren uit gereikt en het punt: behandeling inge diende voorstellen, nogal wat discussies tot gevolg had gehad, volgde de rond vraag waarvan slechts een miniem ge bruik werd gemaakt. Aan het begin van de vergadering werd een ogenblik stilte betracht ter nagedachtenis aan hen die in het afgelopen jaar de bond door de dood waren ontvallen. Op de gebruikelijke wijze heeft de heer Van Turnhout deze zeer geanimeerde ver gadering gesloten. boord van het koninklijk jacht Piet Hein. Via Overschie reed zij omstreeks vijf uur naar Soestdijk terug. De koningin ontdekte bij haar bezoek aan de ouden van dagen in hef Juliana park Pleuntje Grandia, die prinses VVilhelmina tijdens de bezetting in Engeland heeft gediend als kamenier ster en toen ook bij herhaling de toen malige prinses Juliana ontmoette. De koningin sprak uitvoerig met haar en beloofde de groeten over te brengen aan haar moeder. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM, 14 sept. De ruim telijke problematiek van het Gooi vraagt om een politieke stellingname. Deze slotsom is het uitgangspunt ge weest voor het bestuur van de staten- kring Hilversum van de KVP om een studiecommissie in het leven te roepen met als opdracht de verschillende fa cetten aan een discussie te onderwer pen. De conclusie hiervan is gistermid dag op een in Hilversum gehouden pers conferentie bekend gemaakt. De com missie blijkt van oordeel te zijn dat een streekplan voor het Gooi gewenst is om te geraken tot de noodzakelijke ruimtelijke ordening. Een dergelijk streekplan is alleen aan vaardbaar als de woningbouw en de verdere economische ontplooiing van de Gooise gemeenten redelijk voortgang kunnen vinden op grond van andere gemeenten. Een zodanige afleiding moet worden geacht tot de verantwoor delijkheid van provincie en van alle Gooise gemeenten gezamenlijk te beho ren en dient bij gebreke aan voldoen de wettelijke middelen ook de steun van het rijk te ontvangen, aldus de commis sie. Het is iraar haar mening voorts noodzakelijk dat ook omliggende ge meenten in de provincie Utrecht en in de Vechtstreek bjj het oplossen van de ruimtelijke problemen worden betrok ken. De verwezenlijking van elke oplos sing hangt in hoge mate af van de be reidheid der Gooise gemeentelijke be stuursorganen en van gedeputeerde sta ten, met elkaar in onderling vertrou wen samen te werken. „De feitelijke ontwikkeling geeft ons tot heden in dit opzicht niet voldoende reden tot opti misme", aldus „de commissie. HEERLEN, 12 sept. Op vier plaat sen in Limburg, Heerlen, Sittard, Roermond en Maastricht, worden ko mend winterseizoen theologische cursus sen voor leken georganiseerd, ln Heer len worden twee cursussen gegeven in het Clara-college. Een 's woensdags uitsluitend voor kloosterzusters en een 's donderdags. De eerste cursus begint 3 oktober; de tweede 4 oktober. Even eens 4 oktober is in de r.-k. Huis houdschool te Roermond de eerste theo logische leergang van een serie, welke iedere donderdagavond wordt gehou den De eerste cursusles in Sittard wordt gegeven maandag 8 oktober in het Ur- sulinenklooster. In al deze -plaatsen bestonden reeds enkele jaren theologische leergangen. In Maastricht daarentegen begint dit jaar voor het eerst een cursus theologie voor leken en wel maandag 15 oktober in de zaal van de M.M.S. Als docenten treden op professoren van het groot-seminarie van het bis dom Roermond, en van de Seminaria van de paters Carmelieten te Merkel beek, van de Sociëteit voor Afrikaanse Missies te Aalbeek en van de paters Jezuïeten te Maastricht. Inlichtingen worden verstrekt door pater drs. N. Poelman O. Carm, directeur van het „Open Deur-Centrum" te Treebeek, tel. 04448-1304. HAARLEM, 14 sept. Vandaag is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer F. T. M. van der Wijden in dienst kwam bij Conrad Stork. Gisterenmiddag werd de jubilaris door de directie ge huldigd. Hij ontving uit handen van ir. L. Hupkes het zilveren Conrad-Stork-in- signe en een geschenk onder couvert. Vandaag ontving de jubilaris, die con structeur is, het geschenk van de jubi leum-commissie. De heer C. Westerbeek (links) bedankt de vergadering op de hem karakteris tieke wijze voor zijn benoeming tot ere lid van de H.V.B. Achter de bestuurstafel rechts voorzitter H. W. van Turnhout. HEERLEN, 14 sept. Met een char tertoestel is gisteren op het vliegveld Zuid-Limburg de eerste groep Joegosla vische arbeiders voor de Limburgse mijnen aangekomen. De thans gearri veerde 46 Joegoslaven vormen de voor hoede van circa tweehonderd arbeiders, die de Nederlandse mijnen met goed vinden van de beide regeringen werven in een mjjngebied aan de Adriatische kust, waar de mijnen oude, „aflopende" bedrijven zijn die kampen met een over schot aan arbeidskrachten. Op de bekende ophaalbrug over het Spaar- ne, bij de Bakenessergracht, zag een jong paar kans onder de slagboom te kruipen, terwijl de brug opgehaald werd. In het midden, op het uiterste randje van de ene helft bleef het staan, terwijl de brug maar steeds hoger en hoger ging. De omstanders keken benauwd en som migen gilden het uit, terwijl het paar zich aan elkaar vastklampte en steeds maar strak voor zich uit staarde. Toen het schip de brug gepasseerd was, liet de brugwachter voorzichtig de brug om laag, en het verloofde paar werd uit zijn benarde positie verlost De brugwachter stoof op hen af en gaf een flinke schrob bering. Vroeg aan de jongeman waarom zij dit gedaan hadden. Och, was zijn ant woord, wij hebben trouwplannen en zijn op weg naar Van Duivenboden, de perma nente meubelshow, met zijn Keur- en Stijlmeubelen. Wij wilden dit prachtige oude herenhuis Spaarne 11 geen moment uit het oog verliezen. De brugwachter begreep het jonge paar ten volle en liet het, na succes jewenst te hebben, de weg vervolgen. (Van onze verslaggever* UTRECHT, 14 sept. Na door de studenten van „Veritas" in hun socië teit te zijn vertroeteld, viel de olifant „Baby" van circus Boltini gisteren nog een vorstelijke ontvangst op de Textiel- jaarbeurs ten deel. Met asgrauwe ge zichten, omdat zij tenslotte nog steeds niet wisten, hoe de Rotterdamse politie hun grap zou opnemen, waren de studenten met hun ongewone gast in de Julianahal gekomen. De heer Bie- mond stelde hen gauw op hun gemak met te zeggen, dat het zo'n vaart wel niet zou lopen. Verder, verzocht hij „Baby" te gaan zitten. De kleine oli fant plaatste zich in een der monu mentale stoelen in de zaal van de Buitenlandse Club en de stoel hield het enorme gewicht. Gezien het wat gure weer veronder stelde de heer Biemond, dat „Baby" een deken welgevallig zou zijn. maar de wispelturigheid van olifanten ken nend en bedenkend, dat zij toch over een dikke huid beschikken, voegde hi) eraan toe, dat de deken straks voor goed cadeau zou moeten worden ge daan aan Els Thomeer, wier verjaar dag aanleiding is geweest tot de ontvoering van de olifant „Baby" dankte voor de attentie met het zwaaien van zijn staart en veegde er meteen een tafeltje mee schoon. Na enkele aansporingen stapte het goed moedige dier in de lift om ook boven de Textieljaarbeurs in ogenschouw te nemen. Op zijn rondwandeling werd hij door vele standhouders verwend met suikerklontjes en wortelen. Het bezoek van „Baby" gaf hier en daar heel wat opschudding en de belangstelling van de bezoekers gold gistermiddag meer de olifant, die nu en dan uiting gaf aan zijn vreugde door het vertonen van enkele kunstjes, dan de fraaie stoffen. De praeses van de installatiecom missie, de heer J. Sibbing heeft het gisteren nog eens nadrukkelijk gezegd: „Dit is geen stunt van het circus, maar van Veritas". Het circus ver keerde tot dinsdagavond in onwetend heid over de verblijfplaats van zijn olifant. 's Avonds keerde „Baby" terug bij zijn drie partners in het circus Boltini, onder oorverdovend gezang en gejuich. Er waren circa vierhonderd „groenen" met bussen naar de Maasstad gekomen. Enige politiefunctionarissen, met aan het hoofd commissaris P. Kruit, kwa men kennis maken met de installatie commissie en in de beste verstand houding werd de vrede getekend. Het Rotterdamse publiek toonde maar heel weinig belangstelling. „Baby", het vermiste en weer opgedoken qlifantje bracht gisteren een bezoek aan de Textiel Jaarbeurs. Het beest voelde zich best op zijn gemak tussen al dat mooie textiel, te meer daar de standhouders de jonge bezoeker met suikerklontjes verwenden. De leden van de installatiecommissie van de Utrechtse Studenten vereniging „Veritas" schuldig aan de „diefstal" van ,J3aby" waren er ook bij. SASSENHEIM, 14 sept. De stijl volle Leidenaar Gerben Karstens heeft gistermiddag in de Ronde van Sassen- heim, die voor de tiende keer door de wielervereniging „Sassenheim en om streken" op een parcours in de Oran- jebuurt werd gereden en waarvoor een flinke belangstelling bestond, weer een knap stukje hardfietsen ten beste gege ven en zijn triomf aan het slot van de 75 ronden lange race, was dan ook vol komen in overeenstemming met zijn prestaties. Alhoewel Jan Boog hem in de eindsprint nog bijna had verrast. Het verschil kon in banddiktes uitgedrukt worden. Alle overige renners volgden op een ronde achterstand. Door de activiteiten van de plaatse lijke favoriet Bert Zoet, die fel belust was op een overwinning voor eigen pu bliek, laaide de strijdvlam in deze ron de al meteen na de start heel hoog op. Samen met baankampioen Rinus Paul, Jan Boog en Piet Buuts vormde Zoet een kopgroepje, dat het heft stevig in handen nam. Het sluimerende peloton kreeg snel enkele honderden meters achterstand aangemeten. Hiddinga, buurtfavoriet Piet v.d. Lans en Maar ten den Outer namen daarna weliswaar met kracht de tegenaanval ter hand, maar die konden zij niet met succes volbrengen. Daarvoor lag het tempo van de vier aanvoerders te hoog. Al leen de van strijdlust blakende Karstens wist hen nog te achterhalen en hij voer de het tempo van het vluchttroepje nog hoger op. Voor Paul en Buuts werd dat teveel van het goede en zij moesten hun positie op het voorplan prijsgeven, ter wijl Zoet en Boog al hun reserves aan moesten spreken om Karstens te kun nen houden. Met speels gemak stak de koersanimator enkele premies in zijn zak. De drie overgebleven aanvoerders bleven het tempo goed volhouden en zij bezorgden het peloton tenslotte een volle ronde achterstand. Het was daarom jammer, dat Zoet en Karstens hun lei dende positie door een valpartijtje moesten afstaan. Voor Boog verliep de strijd door dit incident zoals hij het zich maar wensen kon en hij gaf steeds het tempo aan om Karstens van het lijf te kunnen houden. Zoet had door de bewuste valpartij zijn rondewinst volle dig verspeeld. De onderlinge strijd tus- HAARLEM, 14 sept. Woensdag 19 september belegt het Katholiek Vrou wengilde, afdeling Haarlem, een bezin- ningsavond in de Mariakapel aan de Jansstraat. De bijeenkomst die als ope ning bedoeld is van het seizoen, be gint om kwart over acht. sen Boog en Karstens bezorgde deze ronde nog een ongekend hoogtepunt Vijf ronden voor het einde maakte Kar stens, luide toegejuicht door het pubhek, zijn achterstand op Boog weer ongedaan en in het beslissende sprintje trok hfl tenslotte op het nippertje aan het lang ste eind. De uitslag luidt: 1. G. Karstens, Lei den, de 80 km. in 2 uur 2 min. en 53 sec.; 2. J. Boog, Laren; 3. M. Breure, Rotterdam op 1 ronde; 4. S. Koever mans, Vlaardingen; 5. P. Buuts, Ketel donk; 6. P Soetekouw, Njjmegen; 7. Tijdens de wedstrijd voor nieuwelin gen, die aan de strijd der amateurs voorafging, verscheen er plotseling een grote vrachtwagen op het parcours en daarom moest de race voor enkele ron des geneutraliseerd worden. Ook met het oversteken was het bar slecht ge steld en enkele renners werden daarvan dan ook de dupe. Een volgende keer zal men daaraan toch meer aandacht moe ten besteden, want anders'kunnen on gelukken niet achterwege blijven. Uitslag nieuwelingen: X. A. Koster, Leeuwarden, de 50 km. in 1 uur 21 min. en 17 sec.; 2. W. Paul, Den Haag; 3. J. van Rijn, Heemskerk; 4. J. Oele, Lisse; 5. D. Bronger, Lisse; 6. B. v.d. Heuvel, Maarssen; 7. J. Zomer, Half weg; 8. W. Aarts, Hillegom; 9. A. v.d. Wal, Zuidland; 10. F. v.d. Ruit, Am sterdam. Uitslag adspiranten: 1. P. de Jong, Roelofsarendsveen, de 25 km. in 39 min. en 12 sec.; 2. S v.d. Ham, Lisse: 3. F. van Duyvenbode, Rotterdam; 4. P. Slo temaker, Beverwijk; 5. M. v.d. Ende, Wateringen. (Advertentie) electr. in koffer. Profiteer van deze tijdelijke aan bieding. Gen. Cronjéstraat 148. Telefoon 53570 (Brosens).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13