President Kennedy valt uit tegen Republikeinen Eis tot actie geeft grond aan Russische beweringen 51 Haarden en kachels op uw tafel Schous huishoudafdeling 5il vla 189." BEN BELLA weert rivaal Ben Khedda Verkiezingen op 20 september zijn slechts een formaliteit Alle infiltranten gelokaliseerd Moeilijkheden met vervoer Pakistani naar N.-Guinea De koelkasten dalen in prijs EERSTE OVERSPANNING HARINGVLIET-BRUG GEPLAATST Drie Duitse politie-chefs gearresteerd Geen rumoer over Berlijn in de V.N. Rusland vindt geen steun bij de neutrale landen „OPPERVLAKKIG GEPRAAT" OYER CUBA Alleen Formosa kreeg U-2's Het weer BOOT- meubelen HET ALGERIJNSE PARLEMENT Brazilië s premier dient ontslag in KEES KOCH tweede bij het discuswerpen Portugal en Zuid- Afrika moeten uit V.N. worden £ezet Opening der Staten Generaal VERW ACHTING IN HET WESTEN: 'eforeyou êiuj! Gouverneur DEBROT verlaat Nederland Brazzaville-groep: VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 86ste JAARGANG No. 31232 V WASHINGTON, 14 sept. (AFP, Rtr., UPI) President Kennedy heeft gisteravond, tijdens zijn we kelijkse persconferentie, een in bepaalde opzichten verrassend commentaar geleverd op de jong ste ontwikkelingen rondom Cuba. Niet alleen sprak de president zijn leedwezen uit over het „opper vlakkige gepraat" van bepaalde Amerikanen, die willen dat de Verenigde Staten een militaire actie tegen Cuba beginnen, maar hij knoopte aan het bestaan van dit „oppervlakkige gepraat" ook de conclusie vast, dat een en an der een „dun laagje gegrondheid" geeft aan de Russische bewering, dat de V.S. een aanval tegen Cuba voorbereiden. Het was voor ieder een duidelijk voor wie Kennedy's woorden waren bestemd. In de afgelopen weken hebben vele Re publikeinse leden van het Ameri kaanse Congres, dikwijls in de meest ongezouten bewoordingen, aangedrongen op „snelle actie te gen Cuba". [Suède dames- en herenjasjes Iets warmer Gierstr. 52-54-56 Haarlem Telefoon 12047 BOOT service ALGIERS, 14 sept. (AFP, Rtr.) Het Politieke Bureau van Al gerije, dat wordt gecontroleerd door Ben Bella, heeft gisteren de kandidaten aangewezen voor de verkiezingen, die op 20 september zullen worden gehouden. Deze ver kiezingen, met de samenstelling van een Nationale Vergadering als inzet, zijn weinig meer dan een formaliteit, omdat de door het Politieke Bureau samengestelde kandidatenlijst de enige is. De pu- blikatie van deze lijst komt dus neer op publikatie van de namen van parlementsleden. De eerste overspanning voor de brug over het Haringvliet bij Numansdorp is gisteren geplaatst. Deze luchtfoto van Aero-Camera Rotterdam geeft een beeld van dit machtige werk. De over spanning is 106 meter lang. Er komen er meer, 10 aarvan boven links op de foto enkele brughoofden te zien zijn. Premie 30.000 op 5083 Wegens oorlogsmisdaden o MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA &UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Kennedy zette uiteen dat, zoals de zaken thans staan, „een eenzijdig Ame rikaans ingrijpen op Cuba noch vereist noch gerechtvaardigd is". Hij voegde hier echter aan toe dat de Verenigde Staten „snel passende maatregelen zou den nemen, indien de regering van Castro een land van het westelijk 1"' zou bedreigen of de Sovjet unie ae gelegenheid zou bieden op Cuba een aanvalspositie op te bouwen". „De verscheping van communistische wapens naar Cuba vormt geen ernstige bedreiging van enig deel van het wes telijk halfrond", aldus de president. „Indien de Verenigde Staten het echter noodzakelijk zouden vinden op militai re wijze tegen het Cubaanse communis me op te treden, zullen alle technici en wapens, die de communisten ter be schikking van Castro's bewind hebben gesteld, het resultaat van een dergelijke actie en de tijd, nodig om zo'n actie Uit te voeren, niet beinvloeden". Kennedy wees er op dat het niet de V.S. zijn, die in moeilijkheden ver keren, maar Fidel Castro en zijn vol gelingen. De Cubaanse premier heeft zich door zijn optreden geïsoleerd van de rest van het westelijk halfrond, zo meent de president. Zijn naam wordt niet langer gevreesd in Latijns-Ame rika. Castro en zijn regiem zijn uitge stoten door de Organisatie van Ame rikaanse staten. Door zijn „kolossale wanbeheer" heeft Castro zijn econo mie verbrokkeld, zijn industrie ge stagneerd en zijn havens tot werke loosheid gedoemd. Zijn eigen volgelin gen zien nu dat zijn revolutie op niets is uitgelopen. De Verenigde Staten, aldus Kennedy, Kullen hun controle op de ontwikkelin gen in de Caribische wateren vergro- Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223576 Verwachting tot zaterdagavond, (op gemaakt 11.15 uur). Minder kouda nacht. Morgen aan vankelijk zonnig weer, later meer bewolking met tegen de avond kans op regen, wakke tot matige zuid oostelijke wind en iets warmer. Zaterdag: Zon: 6.13-18.57 Maan: 20.00-7.35 DE BILT, 14 sept. Het is vandaag een mooie septemberdag geworden door dat een hogedrukcentrum via ons land Vrij snel naar het oosten trekt. Aan de ^estflank neemt de zuidoostenwind iets k>e waardoor ook morgen nog overwe gend droog weer is te verwachten met 'ets hogere temperaturen. Een nieuwe storing bij Ierland trekt }h de richting van de Noordzee en zal 'ater de buienkans weer doen toenemen ,°dat wij met een tijdelijke verbetering maken hebben. Advertentie Sedert 1849 ten om er zeker van te ^unnen zijn, dat het regiem van Fidel '"astro zijn revo lutie niet naar andere Latijns-Ameri kaanse landen exporteert. Andere punten, die Kennedy op zijn persconferentie aansneed, zijn: Rassenonlusten Het in brand steken van negerkerken in zuidelijke staten door betogers voor rassenscheiding is „schandalig en laf". De FBI stelt een onderzoek in en de daders zullen hun gerechte straf niet ontgaan. U-2. Nationalistisch China is het enige land waaraan Amerika ooit vlieg tuigen "an het type U-2 heeft geleverd. Andere bondgenoten zullen géén U-2's krijgen. Kernproeven De kernwapenproeven die de V.S. eind deze maand of begin oktober boven de Grote Oceaan zullen (Advertentie) via Schous' dikke map vol nieuws. Bel no. 11266, schrijf of kom erom. Kom erom: 80 jaar verwarmings techniek en een goede service: bij keus, bij plaatsing, bij als-er- wat-is. iS (voor en na) 660. Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem - Tel. 11266 (02500) Voor Inlichtingen na 6 u. tel. 54579 (02500) Voor service na 6 u. tel. 50989 (02500) nemen, zullen plaats hebben op lagere hoogte dan de proeven, die in het ver leden reeds werden genomen. Amerika wil toekomstige ruimtevluchten niet t gevaar brengen. Berlijn De komende Congresver kiezingen zullen niet van invloed zijn op de Amerikaanse politiek ten aanzien van Berlijn. Latijns-Amerika De „Alliance for Progress" (Kennedy's omvangrijke hulp programma voor Latijns-Amerika) komt op gang, maar het zal nog lang duren voor alles op rolletjes loopt. De presi dent hoopt dat de Europese landen, en in het bijzonder de landen van de Euro- markt, zich de problemen van de La tijns-Amerikaanse landen zullen aan trekken. Ruimtevaart De pogingen om een samenwerking met de Sovjet-Unie op het stuk van het ruimte-onderzoek tot stand te brengen hebben tot nu toe geen werkelijke resultaten geboekt. (Advertentie) man? Neem een aangemeten kos tuum met Lutterman's Gouden Garantie. Keus uit 1.000 des sins, 100% wol. Belijning a la mode met inachtneming van uw eigen wensen. Pasvorm feilloos en binnenwerk vorm- houdend. Service met bovenstaande Gouden Garantie confectie, mode, maatkleding Zijlstraat 41 t/o postkantoor Haarlem -Tfn (02500)-21455 Real Madrid heeft gisteren in een vriendschappelijke wedstrijd met 4-0 gewonnen van Arsenal. Opvallend is dat de naam van ex- premier Ben Khedda, die tijdens de strijd tegen de Fransen de voorlopige Algerijnse regering leidde, niet meer HOLLANDIA, 13 sept. (ANP) De Nedenlandse en Indonesische officieren, die deel uitmaken van de „liaison commissie", zijn er dankzij een nauwe samenwerking in geslaagd contact te krijgen met op zes na alle op Nieuw- Guinea verblijvende Indonesische infil tranten. De waarnemend secretaris-ge neraal van de V. N„ Oe Thant, heeft de commissie met dit succes telegram fisch gelukgewenst. De Nederlandse en Indonesische offi cieren zijn het nagenoeg geheel eens geworden over de concentratie van de Indonesische troepen. De eenheden die in Sorong, Fak-Fak en Kaimana zijn, zullen daar gelegerd blijven. Het enige twistpunt is Merauke. De Nederlandse autoriteiten hebben de wens te kennen gegeven de troepen die in Koeprik ver blijven, naar het westen over te bren gen, maar de Indonesische delegatie kan daarmee niet instemmen en heeft de zaak aan haar regering voorgelegd. De 1200 Indonesische infiltranten zullen in elk geval tot 1 oktober op de ge noemde plaatsen blijven. Daarna is het ter beoordeling van de V. N.-bestuurder in Nieuw-Guinea, wat er met hen zal gebeuren. Inmiddels is in Hollandia bekend ge worden, dat het plan een Indonesisch schip naar Sorong te laten komen om voorraden voor de Indonesiërs op Nieuw-Guinea te brengen, niet kan door gaan, omdat de voorraden dan van So rong met vliegtuigen naar andere plaat- ser zouden moeten worden gebracht. Men heeft nu besloten, de bevoorrading van de Indonesiërs geheel met vlieg tuigen te verzorgen. Ook het transport van de duizend man Pakistaanse troepen per schip naar Nieuw-Guinea zal niet op de voor gestelde wjjze kunnen verlopen. Het de tachement in zijn geheel kan niet eer der dan 20 september gereed zijn voor vertrek. Dit betekent, dat do troepen pas begin oktober in Nieuw-Guinea zul len aankomen. Men heeft nu besloten voorlopig driehonderd man met specia le vliegtuigen van de K.L.M. naar Biak over te vliegen. De overigen zullen zo spoedig mogelijk uit Pakistan vertrek ken met het Amerikaanse V.N.-schip General Blatchford, Zij worden precies l oktober op Nieuw-Guinea verwacht. De troepen zullen onmiddellijk over Nieuw-Guinea worden verdeeld en in Hollandia, Biak, Merauke, Sorong, Fak- Fak en Kaimana worden gestationeerd. Da commandant van de veiligheids troepen van de V.N., generaal Said-Oed Din, meent dat het niet uitgesloten is, dat, wanneer dat nodig blijkt, de V.N.- strijdmacht na 1 oktober met enkele honderden militairen zal worden uitge breid. op de lijst voorkomt. Zoals te verwach ten was, heeft Ben Bella met hem afgerekend, want Ben Khedda heeft zijn minachting voor zijn voormalige vice- premier nooit onder stoelen of ban ken gestoken. En aangezien Ben Bella als de grote triomfator uit de politie ke strijd, die na het verkrijgen van de onafhankelijkheid in Algerije werd ge voerd, te voorschijn is gekomen, vist Ben Khedda nu achter het net. Het Politieke Bureau blijft de uit voerende macht in Algerije totdat, na de verkiezingen van 20 september, een wettige regering zal zijn geko zen. Ben Bella heeft overigens de zer dagen verklaard, dat het Politie ke Bureau ook daarna zal blijven be staan. Het Bureau wordt een soort „nationale superraad", die controle zal uitoefenen op het doen en laten van de regering. Op 19 augustus werden 196 kandi daten aangewezen voor de verkiezin gen, die begin september gehouden zou den worden. In verband met de machts strijd, die toen aan de gang was, gingen die verkiezingen echter niet door. De reeds samengestelde kandidatenlijst werd ingetrokken. De gisteren bekend gemaakte kandidatenlijst is dus zoveel als een tweede, verbeterde editie, waar in 59 van de 196 oorspronkelijke kan didaten door anderen zijn vervangen. Behalve Ben Khedda ontbreken op de nieuwe lijst de namen van Abdel- hafid Boessoef, Mohamed Ben Yayia en Moestafa Lacheraf. Boessoef is mi nister geweest in de voorlopige Alge rijnse regering, Yayia was een van de Algerijnse onderhandelaars in Evian en Lacheraf heeft samen met Ben Bella in Frankrijk gevangen gezeten. Zij zijn allen terzijde geschoven vanwege hun „lauwheid" of „neutraliteit Uitgesproken tegenstanders van Ben Bella, zoals Belkacem Krim en Moha med Boediaf, hebben hun plaats op de kandidatenlijst behouden. Ook kolonel Si Hassan, de bevelhebber van Willaya vier, blijft kandidaat. Hij staat echter niet meer op de lijst van het departe ment Algiers, maar op die van het departement Órleansville. Ook vele an dere officieren van Willaya vier heb ben hun plaats op de kandidatenlijst behouden. Verder heeft het Politieke Bureau het aantal militairen (72), dat op de oorspronkelijke lijst voorkwam, verminderd. De 16 Europeanen, die op da oor spronkelijke lijst stonden, staan ook weer op de nieuwe lijst, die ook de naam vermeldt van Abderramane Fa- rès. SCHIPHOL, 14 sept. Uitgeleide ge daan door onder anderen vice-minister- president Korthals is de nieuwe gou verneur der Nederlandse Antillen, mr. N. Debrot, gisteravond van hier naar Curasao vertrokken. Wie hem als di recteur van het kabinet van de gevol machtigde minister in Den Haag zal opvolgen, is nog niet bekend. Met grote dankbaarheid sprak mr. Debrot op Schiphol over de elf jaren die hij in Nederland heeft doorgebracht. Bij zijn beëdiging door de koningin heeft zij hem een speciale boodschap meegegeven voor het volk der Nederlandse Antillen. (Van onze sociaal-econo. redactie) DEN HAAG, 14 sept. Hoewel er op het eerste gezicht nu een aantal prijs verlagingen bij de normale handel in elektrotechnische artikelen los komt, is het nog niet allemaal goud wat er klinkt. Zanussi heeft nu een koelkast van 296 in de handel gebracht. Dit is echter een andere - en iets kleinere - kast dan het tot nu toe goedkoopste model van dit merk 375)De Tech nische Unie van Heybroek-Zélander voert nu naast elkaar twee modellen van de Alaska koelkastenfabriek, het normale van 363 en een simpeler uit gevoerd model van 285. Ook de winstmarges voor de handel zijn verlaagd. Tornado geeft nu nog een marge van 32 procent voor gros sier en detaillist tezamen op het nieu we model handmixer. In het begin van deze week konden wij reeds berichten dat deze mixer f 27.50 kost inplaats van de „normale" prijs van in de veer tig gulden. Een „ridicule prijs", zegt Tornado. Men zegt daar ook, dat met de prijs die men van de grossier ont vangt (f18.70) de verkoop- en distribu- tiekosten niet worden gedekt. Men acht het daarom redelijk dat ook aan de handelsmarges wat wordt geknabbeld. „De handel moet dit maar zien als een verzekeringspremie voor de bescher ming van de erkende vakhandel." Bij Simon de Wit is nu de brief van Zanussi binnengekomen, waarin stopzetting van de leveranties wordt aangekondigd. De juridische afdeling van het levensmiddelenbedrijf beraadt zich nog over haar houding. Men zegt naleving van het bestaande con tract wel te kunnen afdwingen, maar daarmee zou de relatie met de fa briek voorgoed zijn bedorven. Men wil die relatie wel aanhouden, hoewel volgens een woordvoerder van Simon de Wit reeds een aantal andere fabrikanten offertes heeft ge daan, „waar Simon de Wit maar uit kan kiezen". Urgent is de zaak nog niet. Simon de Wit heeft nog Zanussi koelkasten (die de naam Naonis dra gen) in voorraad en heeft nog deze v/eek met deze kasten geadverteerd. Men verwacht, dat bij de nadering van het winterseizoen de belangstelling bij het publiek voor koelkasten af zal ne men. BRASILIA, 14 sept. (UPI) Premier Francisco Brochado da Rocha heeft zijn ontslag ingediend, uit protest tegen de acties van het congres gericht tegen het „noodprogram" van president Gou- lart. De nieuwe gouvern-.r van de Ned. Antillen is gisteravond naar Curagao vertrokken. Op Schiphol werd hem door zijn vrouw en dochters uitge leide gedaan. (Van onze sportredacteur) BELGRADO, 14 sept. De zesen twintigjarige Rotterdamse ddscuswer- per Kees Koch is bij de strijd om de Europese kampioenschappen in het stadion van het volksleger in Belgrado tweede geworden. Zeer tot verrassing van velen, ook van de Nederlandse ko lonie in de Joegoslavische hoofdstad, veroverde Koch het zilver met een worp van 55,96 meter achter de Rus Trous- senjev, de wereldrecordhouder. Op de tribune van het stadion hield het echt paar Koch receptie, zo gelukkig was men met deze revanche op de teleur stellingen tijdens de Olympische Spe len in Rome. (Zie voorts de sportpagina) DEN HAAG, 14 sept. In de vierde klasse van de Nederlandse Staatsloterij is op nummer 5083 een prijs van f 1000 met de premie van f 30.000 gevallen. FRANKFURT, 14 sept. (DPA, Rtr, UPI) Het bureau van de openbare aanklager in Frankfurt heeft de arres tatie bekendgemaakt van drie Westduit- se politieofficieren, alsmede een vroege re functionaris van de Sicherheitsdienst, die thans is gepensioneerd. Zij worden ervan beschuldigd medeplichtig te zijn aan de moord op 20.000 Joden in het ghetto van Pinsk (Wit-Rusland)Tot de arrestanten, die op het moment van hun arrestatie nog in actieve dienst wa ren, behoren de hoofdcommissarissen van politie van Hamburg en Frankfurt, res pectievelijk de 48-jarige Rudolf Eckert en de 46-jarige Joseph Kuhr. De vroegere adjudant van Kuhr, de 47-jarige Heinric1 Plantius, thans in een administratieve functie werkzaam bij de politie te Frankfurt, is eveneens gearresteerd. De vierde arrestant, de voormalige SD-er Adolf Petsch. heeft volgens de aanklager reeds bekend per soonlijk tussen 6.000 en 7.000 mensen 'Joden en Russische krijgsgevange nen te hebben geëxecuteerd. De cen trale voor het opsporen van oorlogs misdaden te Ludwigsburg heeft de ar restatie van het viertal geruime tijd voorbereid. Kuhr, Eckert en Plantius be kleedden tijdens de Tweede Wereldoor log hoge posten in het beruchte „Ba taljon 306" van de Grüne Polizei. Volgens het bureau van de aanklager heeft het gehele politiebataljon dat uit gewone politie en SD'ers bestond, aan de slachting in het ghetto deelgenomen. Joden die weigerden het ghetto te ver laten en zij die onderweg naar de exe cutieplaats uitvielen, werden eveneens neergeknald. LIBREVILLE (Gabon), 14 sept. (Rtr.) Na afloop van de „topconferentie" van de uit twaalf landen bestaande unie van Madagascar en de voormalige fran se gebieden in Afrika (de Brazzaville- groep) is bekendgemaakt dat de staats hoofden van deze landen hebben beslo ten, dat het herenigingsplan voor de Congo van secretaris-generaal Oe Thant krachtig moet worden gesteund. De twaalf landen zullen op de komen de zitting van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties de uit stoting van Portugal en Zuid-Afrika voorstellen. (Advertentie) cC Dinsdag 18 september Zie de pracht en praal op Prinsjesdag meteen Aristona TV. flmtoua LONDEN, 14 sept. (UPI) Diplo matieke zegslieden in Londen hebben bevestigd, dat het Westen op geruis loze wijze heeft afgezien van het plan deze maand nog een viermogendheden- eonferentie over de kwestie-Berlijn te beleggen. De minis>ers van buitenland se zaken van Amerika, Frankrijk, En geland en West-Duitsland zullen in plaats hiervan, tijdens hun verblijf in New York ter gelegenheid van de ope ningsvergadering van de V.N.-assem- blée, informele besprekingen voeren. Volgens waarnemers zijn drie rede nen aan te wijzen voor deze ontwik keling: 1. Het Kremlin heeft laten weten dat het de kwestie-Berlijn tot na de Ame rikaanse congresverkiezingen zal laten rusten. 2. Frankrijk voelt niets voor een vier- mogendhedenconferentie. 3. De Britse minister van buitenland se zaken, Lord Home, heeft het te druk met de Gemenebestconferentie. De oproep tot het viermogendhe- dengesprek ging vorige maand uit van president Kennedy, die het nood zakelijk achtte dat het Westen zijn politiek zou coördineren vóórdat de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties weer bijeenkomt. De verwachting was toen nog dat de Sovjet-Unie de kwestie-Berlijn met veel misbaar in de VN-Assemblée aanhangig zou maken. Er zijn echter aanwijzingen, dat Khroesjtsjev er niet in is geslaagd voldoende neu- tralistisch georiënteerde leden van de V.N. te bewegen de Russische Ber- iijn-politiek te steunen. Waarnemers geloven dan ook niet dat de kwestie- Berlijn op de komende vergaderingen van de Algemene Vergadering een top-hit" zal worden. Lord Home en zijn Franse ambtsge noot Couve de Murville, zullen in New York gesprekken voeren met Dean Rusk. De Westduitse minister, Schro der komt half oktober naar Washing ton voor overleg met hoge Amerikaan se functionarissen. Voortdurend contact over Berlijn blijft bovendien gehand haafd via de ambassadeurs-adviescom missie in Washington. BERLIJN (Rtr) Naar verluidt hebben de Britse militaire autoriteiten in Berlijn een nieuwe stap gedaan om de Russen ervan te weerhouden pant serwagens naar de Brit-3 sector in Berlijn te zenden. Gisteren las een Britse officier een verklaring voor aan de Russische officier, die het bevel voerde over de drie pantserwagens, die voor het aflossen van de wacht naar het Russische oorlogsmonument in West-Berljjn waren gereden. De Russen stonden op het punt weg te rijden toen de Britse officier naar hen toekwam. Britse jeeps hadden de Russische pantserwagens begeleid van af de doorlaatpost Sandkrugbrücke. Wat in de verklaring stond is niet bekend. Functionarissen van de weste lijke bezettingsmacht zeiden dat de Britse autoriteiten de Russen nog één week de tijd willen geven om tot een besluit te komen. Daarna zullen de Britten, zo nodig, drastische maatrege len nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1