De Quay ontkent capitulatie Zorgen regering over voedsel voorziening en ambtenaren op Nieuw-Guinea verminderen al PROTEST TEGEN RADIO HETZE VAN DJAKARTA Overeenkomst nu met spoed tiaar Soestdijk DR. J. J. DELLEPOORT GEHEIM KAMERHEER Verdiensten voor leniging Europese priesternood erkend kid vtogêtm jSUNIL HALEN! Erna Spoorenberg en Geza Frid maken een tournee door RUSLAND KERKO Bel O fast POPLIN SHIRTS VANAF 15.90 „Daar lig je dan" Nog niets beslist over huisvesting gerepatrieerden Huissen moet zijn gemeenteraad nog eens gaan kiezen Mevrouw Soekarno weer op reis V.N. ingelicht Rijswijks voorbeeld Prins Bernhardfonds zamelde f 2,3 milj. in Meer dan een miljoen aan subsidies verleend Benoeming VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 PAGINA 5 DEN HAAG, 14 sept. Ook de Eerste Kamer heeft met 63 stemmen vóór en slechts drie te gen het akkoord met Indonesië over Nieuw-Guinea goedgekeurd. De Senaat heeft tot na midder nacht gedebatteerd en behalve het regeringsbeleid ook juridische, Volkenrechtelijke en grondwette lijke kwesties uitgerafeld. De he ren Pollema (C.H.) en prof. Sam- kalden (P.v.d.A.) hielden tot het laatst toe vol, dat het akkoord op enkele juridische punten niet klopt. Niet zij, maar de heren Tjalma en Algra van de A.R. en Reijers van de C.H. echter stem den tegen, nadat minister-presi dent prof. De Quay had gewaar schuwd dat de volksvertegenwoor diging met de regering dient te bedenken, dat de consequenties van niet-aanvaarden onoverzien- zo"den zijn. Onmiddellijk zou weer de gevaarlijke oorlogstoe- Stand ontstaan die de regering juist heeft willen vermijden. De drie tegenstemmers zeiden echter slechts schade aan de internatio nale rechtsorde en een verkeerde politiek te zien, waartegen hun geweten in verzet komt. De heer Algra sprak van een capitulatie In plaats van een akkoord. Geruststelling Mededelingen Minister-president prof. dr. J. E. de Quay aan het woord in de Eerste Kamer over het Nieuw- Guinea-dkkoord met Indonesië. Links de ministers Toxopeus en Luns, rechts ir. Visser. Lof der Antillen NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL MP AMSTERDAM, 14 sept. De operazangeres Erna Spoorenberg heeft de uitdaging van haar collega in de muze der toonkunst Hans Hen- kemans aangenomen en een boekje geschreven, dat over enige tijd onder de titel „Daar lig je dan" zal ver schijnen. Na violist Theo Olofs Daar sta je dan" schreef pianist Hans Henke- mans in zijn voorwoord voor zijn „Daar zit je dan" o.m.: „Intussen kan men, als dat zo doorgaat, eerlang de verschijning van een derde deel „Daar lig je dan" tegemoet zien. Ik ben benieuwd aan wie de uitgever de vervaardiging van dit opus zal opdragen". Deze badinerende opmer king beschouwde mevrouw Spooren berg als een soort uitdaging en ze zette zich aan het schrijven. Het werden herinneringen, voornamelijk anecdotische, aan haar tournee door West-Indië en Spanje, waar ze de Mattheus-Passion gedeeltelijk in het Spaans moest zingen. Op de omslag van Erna Spoorenbergs „Daar lig je dan" is de zangeres te zien als Nora in „Don Pasquale", liggend in een bed. (Advertentie) Ook Eerste Kamer met grote meerderheid voor akkoord (Van onze parlementaire redacteur) .Van andere zijde werd de regering veel kritiek op détails toch ook ge prezen omdat zij de zaak na vele ja- ten slepen onder vorige kabinetten voor «et eerst heeft aangepakt, zoals mr. Kropman (KVP) opmerkte. Ook voor fijn rechtsgevoel is het akkoord beden kelijk, maar hij ziet positieve kanten: Kederland heeft gedaan wat het kon. Zelfs de Papoea's hebben ons niet be schuldigd dat wij onze belofte van zelf beschikking niet hebben gehouden. De fegering heeft ook het uitbreken van ®en oorlog voorkomen. Voor mr. Van Kiel (WD) is ook de tijdwinst belang rijk, waardoor de Papoea's een kleine bovenlaag en een begin van politieke belangstelling hebben gekregen. Indo- hesië zal volgens hem de kans niet Verwaarlozen zich internationale good will te verschaffen door het Neder lands ontwikkelingswerk voort te zet ten. Dr. Berghuis (AR) zei in de drama tisch tot stand gekomen oplossing zelfs ten bjjdrage voor een positieve ont wikkeling van de internationale rechts orde en voor het alsnog slagen van de dekolonisatie te zien. Ook ir. Vos (PvdA) toonde zich over de verdere dekolonisatie tevreden en niet per se Pessimistisch over de mogelijkheid, dat Aieuw-Guinea alsnog bestuurlijk en eco nomisch tot ontwikkeling kan worden gebracht. Bij de vele kritiek die hij had op de gang van zaken in het ver leden en zijn wantrouwen in het beleid v,an minister Luns sprak hij waarde ring uit voor de plannen der regering, ?e reeds begonnen ontwikkeling van Nieuw-Guinea uit de EEG-fondsen ver der te bevorderen. Prof. De Quay zei in zijn antwoord ter geruststelling van enkele Kamer leden, dat de regering nu, hoewel niet in een majeurstemming, toch in de toekomst wil zien en het akkoord loyaal toepassen. Hij ontkende dat er van capitulatie sprake zou zijn. In Wazen is het recht tot zelfbeschik king immers blijven bestaan, al moet hatuurlflk worden afgewacht wat er in de praktijk van terecht zal komen. Maar dit is na 1 oktober niet meer onze verantwoordelijkheid. Er blijft jjchter een apparaat van de V.N. op Nieuw-Guinea, mede om bij de volks stemming in 1969 bijstand te verle- hen. D9? minister-president verdedigde de jritiek die de regering heeft uitge dacht op de V.S. Het ging Nederland 03wrt>ij om een beginsel en niet om bPortuniteit. De kritiek betrof ook niet ANILLA, 14 sept. (UPI) Blijkens het ^.Manilla beluisterd bericht van de jfjoonesische persbureau P.I.A. is Presis genote van de Indonesische fcisto^Vnt'mevrouw Hartini Soekarno, Vertww1? PJakarta naar Phnom Penh in het kader van een 25- *isoh-oiJeis naar Cambodja, communis- Vro^hma en Noord-Vietnam. Me- **Ke>*i»,~oe rnö is uitgenodigd door de nnSen van deze drie landen. meer dan het onvoldoende optreden van de V.S. tegen de Indonesische agressie, de wapenleveringen aan In donesië enz. De regering ziet heel goed in dat de V.S. ook nog een eigen ver antwoordelijkheid hebben die zij buiten bespreking laat. Prof. de Quay kon nog de volgende concrete mededelingen doen: I. Na de aanvankelijke vrees voor het vastlopen van de voedselvoorzie ning in Nieuw-Guinea zijn er voldoen de maatregelen getroffen, waardoor met name de rijstvoorziening voor geruime tijd is verzekerd II. In bepaalde sectoren is enige ver betering te constateren in de bereid heid van ambtenaren alsnog in Nieuw- Guinea te blijven; sommigen zijn van hun vertrekpiannen teruggekomen. III. Nederland moet om een chaos te voorkomen, de ambtenaren zoveel mogelijk tegemoetkomen en wil met name hun veiligheid verzekeren. Voor hen die willen blijven zaj bij latere terugkeer naar Nederland al het mo gelijke worden gedaan om hen een nieuwe plaats in de samenleving te bezorgen. IV. De Papoea-ambtenaren, die na hun reis naar Indonesië in Nederland zijn teruggekeerd, worden naar Nieuw- Guinea gezonden omdat dit land aan hun arbeid grote behoefte heeft. De re gering ziet hierin niets onredelijks; zij hebben een uitzonderlijk lang verlof gehad. Zouden ze niet gaan, dan zijn de consequenties voor henzelf. V. De secretaris-generaal van de V.N. is ingelicht over een nog steeds voortdurende hetze van de Indonesische radio op Nieuw-Guinea. Hij heeft de Indonesische vertegenwoordiger Soe- kardjo ontboden en hem de opdracht gegeven hieraan zo spoedig mogelijk een einde te maken. VI. Minister Luns heeft gezegd dat de adviezen die de Kamer heeft gege ven, de overeenkomst loyaal uit te voe ren, voor een groot deel tot Djakarta dienen te worden gericht, daar de Ne derlandse activiteiten op Nieuw-Guinea nu spoedig een einde zullen nemen. Nederland heeft aan zijn verplichtingen voldaan. VII. Indien de V.N. ermee instem men, wil Nederland technische en andere hulpkrachten uit de te repa triëren strijdkrachten ter beschikking iiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 14 sept. De paus beeft de directeur van het hier geves tigde Europa-Seminarie en secretaris van het instituut voor Europese pries- terhiilp, dr. J. J. Dellepoort benoemd to, geheim kamerheer. Tijdens een kor te plechtigheid in het secretariaat reikte mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, het diocees, waartoe dr. Dellepoort behoort gisteren hem de bij de benoeming behorende documen ten uit. De naam Dellepoort, aldus mgr. de Vet, staat voor velen gelijk met Euro pese priesterhulp, met planning en her verdeling van het aantal priesters en met de vraagstukken rond de priester roepingen. In zijn dankwoord merkte mgr. Dellepoort op, het enkele jaren geleden begonnen werk tot leniging van de Europese priesternood te zien er kend. Hij benutte deze gelegenheid om opnieuw aandacht te vragen voor deze Dr. Dellepoort met zijn benoemings brief, hem door mgr. De Vet (links) gebracht. nood. De reden van het welslagen van het pas bestaande Europa-Seminarie, dat in twee jaar tijd al zestig studen ten naar noodgebieden heeft uitgezon den, ligt. aldus mgr. Dellepoort verder, ir. het Europese karakter van het in stituut. Behalve het Europa-Seminarie, dat weldra een hieuw gebouw be trekt in Meerssen, opent het insti tuut binnen een maand een klein convict in Leuven, voor studenten die zich voorbereiden op uitzending naar de Skandinavisehe landen. De oprich ting van een klein-seminarie in het aan roepingen zo rijke gebied van Noord-Spanje is zeer waarschijnlijk. Bij de plechtigheid waren de voorzit ter van het serrunariebestuur mgr. P. J. M. Jenneskens, deken van Maas tricht, dr. F. Houben, commissaris van de koningin en lid van het bestuur, do centen en studenten van de nieuwe lichting, waartoe ook Spanjaarden be horen, aanwezig. Mgr. dr. Joannus Josephus Delle poort werd geboren in 1910 te Stam persgat (West-Brabant). Na zijn pries terwijding in 1935 ontving hij de op dracht Engels te gaan studeren aan de katholieke universiteit te Nijmegen, waar hij, inmiddels tot leraar aan het klein-seminarie „Ypelaar" benoemd, in '46 het doctoraal examen aflegde. Negen jaar later promoveerde hjj op een sociologisch proefschrift met be trekking tot de priesterroepingen in Nederland. Op verzoek van de aarts bisschop-coadjutor van Wenen mgr. dr. F. Jachym maakte dr. Dellepoort een studie van de priesternood in Oosten rijk, gevolgd door een studie over de situatie in Duitsland. Op het eerste congres inzake de Europese priester nood te Wenen (1958) trad dr. Delle poort als inleider op. Bij die gelegen heid werd ook het initiatief genomen tot oprichting van het instituut voor Europese priesterhulp, gevolgd door de oprichting van het Europa-Seminarie (1960), waarvan mgr. Dellepoort direc teur werd. Kortgeleden, op het eerste te Rome gehouden congres inzake de priesternood in de wereld, lichtte dr. Dellepoort de resultaten van een door hem in opdracht van het Vaticaan ge houden enquête toe. stellen om als burgers op vrijwillige basis te blijven, aldus minister Luns. VIII. Zodra Indonesië weer bereid is de postverbindingen die het eenzijdig heeft verbroken, te herstellen, zal Ne derland automatisch meewerken. IX. De oplossing die prof Oud door zijn amendement heeft gegeven, en waarbij is vastgelegd dat zonodig van art. 63 van de grondwet gebruik zal worden gemaakt (tweederden-meerder heid) noemde minister Luns een prak tische, zij het geen elegante. De rege ring heeft het amendement aanvaard omdat zij wel degelijk de internatio nale rechtsorde,- waarover dit grond wetsartikel spreekt, ziet gediend. De vrede wordt er namelijk door bevor derd. Ook In de Eerste Kamer heeft de gevolmachtigde minister van de Ne derlandse Antillen, de heer Lampe, de regering geprezen om haar moedige en waardige oplossing van het conflict met Indonesië. Later zal in de geschiedenis over deze daad met lof worden gespro ken, aldus de heer Lampe. De over zeese rijksdelen plegen bij dergelijke interne aangelegenheden te zwijgen, maar er zijn momenten, waarop men moet spreken, aldus de gevolmachtigde minister. De heren Van Riel en Algra spraken hun bijzondere erkentelijkheid uit voor dit bewijs van solidariteit. Het akkoord gaat nu zo spoedig mo gelijk naar de koningin om ook door haar te worden geratificeerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 sept. Nog steeds wachten de gemeentebesturen op richt lijnen van het rijk die het mogelijk moeten maken woningen beschikbaar te stellen voor repatrianten uit Nieuw- Guinea. Zoals gemeld weigeren vrijwel alle gemeentelijke huisvestingsbureaus de gerepatrieerden in te schrijven als woningzoekenden omdat zij dan toch jaren moeten wachten voor een huis zou kunnen worden toegewezen. Voor rang wil men de gerepatrieerden niet geven omdat men bevreesd is hen die reeds jaren op een woning wachten in het harnas te jagen. De ministeries van Maatschappelijk Werk en van Bin nenlandse Zaken hebben de zaak nog steeds „op hoog niveau" in beraad. Tenminste één gemeente is er in middels die enkele woningen voor repatrianten ter beschikking heeft gesteld. Het is de gemeente Rijswijk, die heeft toegezegd de komende we ken vijf huizen af te staan voor evacué's. Dit zou zijn gebeurd op aandringen van een ambtenaar van Binnenlandse Zaken, die het land zou ingaan om meer gemeentebesturen te bewegen vrijwillig huizen af te staan. Op het ministerie echter zegt men van het bestaan van deze ambte naar niet op de hoogte te zijn. HUISSEN, 14 sept. In dit Gelderse plaatsje zullen binnenkort nieuwe ge meenteraadsverkiezingen worden gehou den. Tijdens de gisteravond gehouden openbare vergadering is de oude raad, die in functie is gebleven, tot de con clusie gekomen, dat de 30 mei gehou den stemming ongeldig is. De datum van de herstemming zal door B. en W. worden vastgesteld. In een aan de raad gerichte brief maakten gedeputeerde staten van Gel derland onder meer gewag van een aan tal ernstige bij de gehouden verkiezin gen gepleegde overtredingen van de bepalingen va,, de kieswet. Met name is volgens dit college gebleken dat geen enkel van de 120 ingediende aanvraag formulieren voor het stemmen bij vol macht, was voorzien van een aanteke ning betreffende de inwilliging van het verzoek door B. en W. Hierdoor dienen alle uitgebrachte volmacht-stemmen on geldig te worden beschouwd. G.S. heb ben zich tot de minister van Binnenland se Zaken gewend met het verzoek ver nietiging van het besluit van de raad tot toelating van de nieuw benoemde le den te bevorderen. Dit is geschied bij K.B. van 31 augustus. (Advertentie) AMSTERDAM, 14 sept. Het vorig jaar is voor de fondswerving van het Prins Bernhard Fonds een gunstig jaar geweest. Enerzijds door de zeer ge slaagde Anjeractie en Anjerloterij „een op tien", anderzijds als gevolg van de inkomsten uit de voetbaltoto. De opbrengst van de loterij heeft ruim negen ton bedragen, die van de Anjeractie ruim drie ton en die uit de voetbaltoto waaruit voor het eerst de volledige kalenderjaar bijdragen toevloeiden f 830.000. Tezamen met Dubbel gevoerde boord. Punten Boord zit altijd correct. Om- Mouvsplit ineen punt gtgtikt, dus zonder stofpropjes. krullen of rimpelen uitgesloten, geen lelijke gaping bij manchet. WAAROM IK VAN KERKO SHIRTS Ja, ik houd van Kerko shirtsVooral om het zelfstrijkende Bel-O-fast poplin. Wassen en drogen op alle manieren. En nooit meer strijken: het strijkt zichzelf in de was! (Ge garandeerd). Krimpt niet, irriteert niet, blijft wit. Poplin draagt heerlijk, ademt, absorbeert. Kerko Bel-O-fast poplin shirts in wit 15.90, met Golden Pin boord 17.90, gedessineerd 19.75. Genève, waar ze in april 1963 optreedt in de wereldpremière van F rank Mar tins „Monsieur de Pourceaugnac", ge baseerd op een toneelstuk van Mo lière. Cora Canne Meyer en Guus Hoekman vervullen in deze wereld première ook zangpartijen. Voor de AVRO gaat Erna Spoorenberg in de komende tijd alle Straus-liederen zin gen. Er zuÜen verscheidene uitzendin gen aan worden besteed. HAARLEM, 14 sept. (KNP) Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. heeft met ingang van vandaag ontslag verleend aan: de zeereerw. heer D. Buis als pastoor van de parochie van de H. Ur- banus te Bovenkerk en in diens plaats benoemd de zeereerw. heer F. G. A. Nieuweweme, die kapelaan was te Hil versum (H. Maria Onbevlekt Ontvan gen) en aan de zeereerw. heer H. Ulle- man als rector van het Sint Liduina- ziekenhuis te Purmerend en in diens plaats benoemd de zeereerw. heer G. P. Keukens, die kapelaan was te Am sterdam (H. Nicolaas Binnen de Veste). inkomsten uit andere bronnen bedroe gen de baten in het verslagjaar ruim f 2,34 miljoen. Voor het eerst in de geschiedenis van het fonds heeft het totaal der toegewe zen subsidies het miljoen overschre den. Dit beliep namelijk f 1,2 miljoen. Dit blijkt uit het jaarverslag. Het is, aldus een bij het verslag ge voegd schrijven „vooral het actuele probleem van de vrijetijdsbesteding dat het beroep op onze fondsen sprong- gewijze doet toenemen". Euromarkt Tunesië en Libanon zul len binnenkort het voorbeeld van Ma rokko volgen en diplomatieke betrek kingen aanknopen met het EEG-bureau in Brussel. (AFP) GEZA FRID AMSTERDAM, 14 sept. De opera zangeres Erna Spoorenberg en haar vaste begeleider Geza Frid gaan vol gend jaar zomer een tournee door Rus land maken. Ze doen dit, zo vernemen wij, op uitnodiging van de culturele at taché van de Russische ambassade in Den Haag. Mevrouw Spoorenberg en de heer Frid zijn de eerste Nederland se toonkunstenaars die in Rusland con certen zuilen geven. Erna Spoorenberg en Geza Frid zullen zowel tezamen als individueel concerten verzorgen in Moskou, Leningrad en Kiev. Tijdens hun verblijf van drie weken in de Sovjet-Unie zal Erna Spoorenberg optreden naar alle waarschijnlijkheid in „La Traviata" en „Die Zauberflöte" of „Die Entführung aus dem Serail". Definitieve afspraken hieromtrent moe ten nog worden gemaakt. Ook geeft de zangeres liederenconcerten in concert zalen en voor radio en televisie met be geleiding van Geza Frid. In Leningrad zal Frid solist zijn bij een concert en ook gaat hij voor de Russische radio concerteren, o.m. met eigen composi ties. Op zijn programma staat voorts een lezing voor de Russische vereni ging van componisten. Geza Frid zal daar spreken over Nederlandse compo nisten en hun muziek. Hij neemt band jes met werken van deze componisten mee. Donemus heeft daarvoor gezorgd. Tijdens zijn verblijf in Rusland hoopt Geza Frid in Jasnaja Poljana ook een bezoek te brengen aan het graf van de ERNA SPOORENBERG beroemde Russische schrijver Tolstoj, die drie maanden voor zijn dood in 1910 het zesjarige wonderkind Geza Frid ont dekte. Na een voorspel gaf de invloed rijke Tolstoj de vader van Frid, die er een reis met paard en koets van drie weken voor over had om zijn zoon te kunnen voorstellen, in overweging naar een grotere stad te verhuizen om zijn be gaafde kind verder te kunnen laten stu deren. Alvorens de tournee begint wacht Erna Spoorenberg nog een druk con certprogramma. Op 28 september ver vult ze de ro] van Fiordiligi in Mo- zarts „Cosi fan tutte", waarvan de Nederlandse Opera de première geeft. Bij de Nederlandse Opera blijft ze in middels ook nog de hoofdrollen zin gen in „La Traviata' en „Die Zau berflöte". Voorts geeft ze o.m. uit voeringen in Zurich, Parijs, Londen, Bazel, Stuttgart, Kopenhagen - en in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5