Zilveren triomf van a tleten-ech tpaar Spontane receptie op treden van Belgrado tribune BELGRADO IN CIJFERS Tilly van der Zwaard heel overtuigend finaliste Kamerbeek op dreef maar slechts negende OLfMPÜS De Siberische Kangoeroe H D n ADRI LASTERIE Piquemal en Dorothy Hyman verrassen op de sprint naar Australië? De medailles Oplossing judo conflict nabij* Aanbod van Carlile Rugslagrecord voor Korrie Winkel Onduidelijk klassement Van Est vooraan in Ronde van Catalonïê Bergsma en Gordijn leiden in Hoogezand VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 4 BELGRADO, 14 sept. Kees Koch op het ere podium. Een glorieus ogenblik voor de Nederlandse atletiek was het hem daar te zien staan kaarsrecht, blij lachend, die ondanks zijn 26 jaar reeds geruime tijd kalende Rotterdamse discusreus. Het zilver had hij gegrepen in een ongenadig zware strijd met aanvankelijk de twaalf en in de slotfase de zes beste discuswerpers van Europa. De Rus Vladimir Troussenjev, we reldrecordhouder, had met de eerste de beste worp het goud voor zich opgeëist. Achter Troussenjev was echter een adembenemende strijd geleverd om het zilver en het brons. Een strijd, waarin vele reputaties sneuvelden, maar waarin juist Kees Koch naar een ongekende climax groeide. Daarmee was het grote ogenblik dan daar: de triomf van het atleten-echtpaar Koch, dat vele, vele maanden met een ongelooflijk doorzettingsvermogen alle aandacht had gericht op dit Europese kampioenstoernooi en dat hier in de Joegoslavische hoofdstad de sportieve wraak wilde halen voor de enorme deceptie van twee jaar geleden tijdens de Olympische Spelen van Rome. Kees Koch stond op het erepodium en ontving er de zilveren medaille. In een hoekje op de enorme tribunes zat op dat ogenblik zijn vrouw Laura Koch-Ass- man in de vaderlandse atletiekwereld bekend als een redelijke 400 meter-loopster stilletjes hete tranen van geluk en opluchting te vergeten. Iedereen, die wist wat deze triomf voor Kees Koch en zijn sportieve echtgenote betekende, wat zij er samen voor hadden gedaan om tot dit glorieuze ogenblik te kunnen komen, keek stil toe toen aan de tweede mast het rood, wit en blauw van de vaderlandse driekleur verscheen. Daarna was het feest op de tribunes. Kees Koch klauterde over de omheining en met zijn vrouw hield hij op de treden een spontane receptie. Heel de Nederlandse kolonie en die ont popte zich plotseling als een bijzonder omvangrijke groep defi leerde langs een juichende Koch. Opvallend Koch's zilveren medaille be tekende meer dan het zich opvallend dringen tussen de thuis in de watten gelegde verte genwoordigers van het oostelijk blok door een doodgewone westelijke jongeman, die in de eerste plaats dagelijks hard moet werken voor zijn gezin en zijn toe komst en daarna met noeste huis vlijt maar moet proberen om toch het internationale niveau te halen. Voor Kees Koch was deze tweede plaats allereerst de revanche voor de teleurstelling, die hij In Rome tijdens de Olympische Spelen had moeten ondergaan. Het had hem aanvankelijk moeite gekost de de ceptie te verwerken. Zijn vrouw sleepte hem door deze depressie heen. Zij was de dagelijkse stimu lans voor een nog intensievere training; elke morgen voor de dagtaak begon en dan nog eens 's avonds laat in de kleine garage naast het huis waar met veel im provisatie de attributen voor het gewichtheffen waren onderge bracht. Zomer en winter werd bij na geen dag overgeslagen voor de oefeningen, die moesten leiden naar het begeerde doel. Het doel, dat gisteren tweeduizend kilo meter van huis is bereikt. Dames Heren Landenklassement 200 meter in 2.31.0 BELGRADO, 14 sept. Tilly van der Zwaard zal vanmiddag, kort voor de zon ondergaat over het stadion van het Joego slavische volksleger er bij zijn als het startschot klinkt voor de fi nale van de 400 meter. Soepel lo pend, heel zelfverzekerd en met veel overtuiging heeft zij gisteren de ereplaats verdiend en daarmee haar uitzending gerechtvaardigd. Weer had zij, zoals de dag tevoren in de series, de favoriete Maria Itkina als tegenstandster. Ander maal moest zij de eer van de over winning aan de Russin laten, maar dat was allemaal van onderge schikt belang. Dat Tilly van der Zwaard veel beter en veel gemak kelijker liep dan de dag tevoren, dat zjj niet tot het uiterste be hoefde te gaan om de eindstrijd te bereiken; daar ging het in de eer ste plaats om. Als extra winst gold de verbetering van het Ne derlandse record met 0,4 sec. «5 Niet onbevredigend Onderhandelingen afgerond Ongelooflijk Irt een flits Waarom anders? praktisch en modern: met een Prisma datum horloge tijd én datum aan uw pols. OVER TAFaS DARTEL VEULEN Kees Koch tweede Kees Koch in voorbereiding op zijn „zilveren" worp. (Telefoto). Het was een ontroerend tafreel Kees Koch zich te zien gereed maken voor de huldigingsceremonie, die deze keer in handen was gelegd van de presi dent van de Amerikaanse atletiek-unie, Ben Merris. Adje Paulen, de voorzit ter van de KNAU, werd het te mach tig. Heel de middag had hij zich in zijn opvallend gekleurd uniform met het on afscheidelijke vissersstoeltje onder de arm op het middenveld vertoond. Nu echter zat hij óp dat stoeltje verscho len langs de kant en kon zijn tranen niet meer in bedwang houden. Eef Ka merbeek, druk bezig om zich in het vierde onderdeel van de tienkamp, het hoogspringen, op te werken naar een uitstekende prestatie, holde van zijn me destrijders weg, stak het middenveld over en viel juichend in de armen van zijn ploeggenoot. Even later voegde zich Tilly v. d. Zwaard, zelf ook al jube lend, omdat zij zich met zoveel gemak had weten te plaatsen voor de eind strijd van haar specialiteit en daarbij het Nederlandse record voor de zoveel ste keer in dit seizoen scherper had ge steld, bij de twee. Zoveel vreugde bij iHwiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiimniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiim drie in het opvallende oranje gestoken atleten kón de duizenden op de tribunes eenvoudig niet ontgaan. Zjj begrepen, dat er iets opmerkelijks was gebeurd. Opvallend was dan ook de pres tatie van Kees Koch. In tweeërlei opzicht zelfs. Allereerst was er het feit, dat Koch allerlei bijzonder ge renommeerde tegenstanders achter zich had gelaten. Lieden, die in de afgelopen maanden voortdurend van zich hadden doen spreken, allemaal behoorden tot de sterke mannen uit het oostelijke blok en die een in het voorseizoen schitterende Koch uit de voorste rijen hadden verdrongen. Dat waren met name de Hongaar Szec- senyi, de ex-Europese en wereld recordhouder Piatkowsky (in de kwalificatieronde de beste man), een tweede Rus, Kompaneets en de Oost duitser Milde. Daarnaast was er het verloop van de beslissende strijd zelf imiiiHiiiiiiimimiiiiiniHiiiiimiiiHimiiiimmiiiiiimiiiiiiini Kees Koch was redelijk goed, maar toch in de schaduw van zijn Oostelijke concurrenten gestart. Troussenjev had zelfs naar later bleek zijn winnen de prestatie geleverd, en ook Milde, Piatkowsky en Szecsenyi waren aan merkelijk verder gekomen. In zijn tweede worp echter toonde Koch zijn ambities. Alleen de Duitser Milde had hem nog weten te overtroeven. Op dat moment kwam de mentale injectie, die Koch nodig had voor het vervolg van de strijd. Hij wandelde eens langs de lijn, waarmee de werpsector was afge bakend, keek hoe triomfantelijk daar het vlaggetje stond waarmee zijn beste worp werd aangegeven en holde toen dwars over het middenveld naar het hoekje, waar Eef Kamerbeek zijn bivak voor de tienkamp had opgeslagen. Met een fles mineraalwater en een sinaas appel holde Koch terug naar zijn bank je, zoog uit de sinaasappel de laatste inspiratie voor de nog te leveren krachtsexplosies, wond een handdoek om zijn hoofd en wachtte zijn beurt af. Twee worpen leek Koch te gebruiken om zijn ideale positie te vinden. Toen kwamen de twee beurten, waarin hij op Troussenjev na al zijn tegenstanders overtroefde. Eerst 55,64 meter, on middellijk erna in de zesde en laatste beurt 55,96 meter. Het wachten was nu op de drie anderen. Zouden zjj met hun laatste worp dan toch nog alle schone illusies doen vervliegen? Met ingehouden adem keek iedereen toe. Kees Koch doorstond een aantal verschrikkelijke minuten. Szecsenyi wierp: zijn slechtste presta tie van de dag. Milde wierp: ongeldig. Piatkowsky wierp: zijn beste prestatie, maar... nog altijd ruim 80 cm minder dan Koch. De tweede plaats was veilig! RUUD VAN DEN HENDE. HOOGSPRINGEN Voor de finale van het hoogspringen plaatsten zich: Yolanda Balasz (Roem.) 1.67 m.; Olga Gere_(J.slavië) 1.67 im; Taissia Tcbanchik (Rusl.) 1.67 m.; Lin da Knowles (GB) 1.67 m.; Haide Hum mel (Did) 1.64 m Frances Slaap (GB) 1.64 m.; Dorothy Shirley (GB) 1.64 m.; Llena Karna (Finl.) 1.64 m.; Jaroslawa Bleda (Polen) 1.64 m.;. Doris Walter (Did) 1.61 m.; Nel Zwier (Ned.) 1.61 m.; Eva Mihalyri (Hong.) 1.61 m. 400 METER Eerste halve finale: 1 Itkina (Rusl.) 54,3 sec.; 2. Tilly van der Zwaard (Ned.) 54,6 sec.; 3. Maeve Kyle (Ier land) 55,4 sec.; Tweede halve finale: 1. Joy Grieveson (GB) 54,2 sec.; 2. Katerina Parluk (Rusl.) 54,3 sec.; 3. Kelga Henning (Did) 54,7 sec. De snelste drie van elke race plaats ten zich voor de finale. 100 METER Finale: 1. en Europees kampioene: Vorothy Hyman (GB) 11,3 sec.; 2. Jutta Heine (Did) 11,3 sec.- 3. Teresa Ciepia (Polen) 11,4 sec.; 4. Daphne Ar- ®en (GB) 11,5 sec.;. 5. Hannelore Raep- *e, (Did) 11,6 sec.; 6. Elisabeth Szy- roka (Polen) 11,8 sec. TIENKAMP 100 METER LHoldorf (Did) 10,5 sec. (1129 pnt.); Kolnik (J.slavië) 10.7 sec. (1034 pnt.); e* aeQuo Kamerbeek (Ned.) 11,1 <870 pnt.). verspringen: 1. Diatchov (Rusl.) 7.12 te 25 pnt.); 2. Klimov (Rusl. 7.10 te ,1® Pnt-)5. Kamerbeek (Ned.) 7.03 \784 pnt-) Kogelstoten: 1. Suutari (Fin.) 15.19 m. (898 pnt.); 2. Kahma (Fin.) 15.01 m. (878 pnt.); 5. Kamerbeek (Ned.) 14.13 m. (783 pnt. Hoogspringen: 1. Suutari (Finl.), Diat chov (Rusl.) en Bock (Did) allen 1,86 m. (845 pnt.)4. Eef Kamerbeek (Ned.) 400 meter: 1. Bock (Did) 48,6 sec. (958 pnt.); 2. Holdorf (Did) 48,7 (949 pnt.); 9. Eef Kamerbeek (Ned.) en Kahma (Finl.), beiden 50,9 (779). De stand na de eerste dag: 1. Hol dorf (Did) 4370 put.-. 2. Von Moltke (Did) 4335 3. Suutari (Finl.) 4287. 9. Eef Kamerbeek (Ned.) 4032. DISCUSWERPEN 1. en Europees kampioen: Trousse- nev (Rusl.) 57,11 m.; 2. Kees Koch (Ned.) 55,96 m.; 3. Milde (Did) 55,47 m.; 4. Piatkovski (Polen) 55,13 m.; 5 Kompanees (Rusl.) 54,74 m.; 6. Szescenyi (Hong.) 54,66 m. 100 METER Finale: 1. en Europees kampioen Pi quemal (FY.) 10,4 sec. 2. Delecour (Fr.) 10.4 sec.; 3. Gamper (Did) 10,4 sec.; 4. 5. Hebauf (Did) en Juskowiak (Po len beiden 10,4 sec.; 6. Foik (Polen) 10.5 sec. De officieuze landenklassementen lui den na de tweede dag van de Europese atletiekkampioenschappen: Heren: 1. Rusland, 33 pnt.; 2. Duitsland 22 pnt. 3. Polen 16;. 4. Frankrijk en Groot-Brit- tannië beiden 14, 6. Nederland 5; 7. Zwe den en Joegoslavië beiden 2; 9. IJs land en Hongarjje, beiden 1 pnt.; Dames: 1. Duitsland 17 pnt.; 2. Rus land 11; 3. Groot-Brittannië 10; 4. Po len 5; 5. Roemenië 1 pnt. ADRI LASTERIE (Van een verslaggever) HILVERSUM, 14 sept. De Austra lische zwemcoach Forbes Carlile, die dinsdag de terugreis naar Sydney aan vaardde heeft de drievoudige Europese zwemkampioene Adri Lasterie aange boden vijf maanden onder zijn leiding in Australië te komen trainen. Het is de bedoeling dat Adri daar zeker vóór 21 oktober zal aankomen, opdat zij mee zal kunnen doen aan de „Empire Ga mes". In Australië zal Adri kunnen lo geren bij buren van Carlile en veel kunnen optrekken met de enige jaren geleden geëmigreerde Margriet Ruig- rok. Wanneer het Australische zwem- seizoen weer ten einde is in begin maart zal Adri weer naar Nederland komen om hier in het wedstrijdseizoen extra getraind te kunnen beginnen. GRONINGEN, 14 sept. De Gro ningse zwemster Korrie Winkel heeft gisteren in het Helperbad een geslaagde aanval gedaan op het Nederlands re cord 200 meter rugslag (25 méterbaan). In een race tegen het horloge verbeter de zij het op naam van Rini Dobber (HDZ) staande record met 1,1 seconde. Twee tijdwaarnemers drukten de nieu we recordtijd van 2 min. 31,0 sec. af. De derde chronometer wees 2.31.4 aan. De Duitse renner Wolfshohl heeft het gisteren gehouden wielercriterium om de Grote Prijs van Orchies over een afstand van 160 km gewonnen in 3 uur en 47 min. 22 sec. Geldermans werd dertiende. 1962 (Van onze sportredacteur) Tilly van der Zwaard had het in de halve finales beter getroffen dan in haar serie. Voor Maria Itkina was nu de buitenbaan. Tilly van der Zwaard kon haar aldus enige tijd heerlijk als een lokaas gebruiken. Desondanks kostte het haar moeite om zich op de eerste 200 meter in te houden om voor het laatste, uitputtende deel voldoen de krachten over te houden. Halverwe ge de race snelde zij ver voor Maria Itkina uit en. uiteraard nog veel ver der voor op de rest van het veld. Ma ria Itkina ging haar op de laatste 100 meter gemakkelijk voorbij. Al de overigen bleven echter op grote af stand. Aan de reeks Europese kampioenen zijn gisteren twee, de twee snelsten -aw De even verrassende als verwarrende finish van de 100 meter voor heren. Van onder naar boven Delecour, Juskowiak, Foik, Gamber, Hebauf en Piquemal. (Radiografisch overgebrachte foto.) (Van onze sportredacteur) BELGRADO, 14 sept. Wat gaat Eef Kamerbeek bereiken in de Sen- kamp, dat adembenemende twee dagen durende onderdeel voor de meest com plete atleet? De eerste dag, echter be paald niet de inleidende schermutseling, is achter de rug en eerlijk gezegd ziet het er voor Kamerbeek niet zo gunstig uit. HU is niet verder gekomen dan de negende plaats in het klassement en dat ondanks het feit dat hU bijna hetzelfde totaal heeft bereikt als bijna een jaar geleden, toen hU tot een opmerkelUke Nederlandse record verbetering kwam en zich daarmee bU de vier beste tien- KAMERBEEK kampers ter wereld plaatste. Dit bq- zonder verrassende en ongetwijfeld wat onaangename lot is echter niet alleen Kamerbeek, maar ook de door ieder een als Europa's twee beste tienkam pers beschouwde Russen, Kouznetsov en Diatchokov, beschoren. Drie Duitsers en een Fin van wie men weet, dat zij heel wat mans zijn, maar aan wier krachten toch ook alom werd getwijfeld en een Russische invaller heb ben zich namelijk aan het hoofd van de ranglijst na de eerste dag geplaatst. Vooral het succes van de Duitsers is opmerkelijk. De 22-jarige Willy Holdorf heeft duidelijk de leiding genomen. Zijn teamgenoot Von Moltke is tweede en op de vierde plaats heeft zich de op papier beste Duitser Bok gewerkt. Tus sen hen zit de Fin Suttari en de onder linge verschillen zijn tamelijk gering. Alleen Klirnoy, de invaller in de Rus sische formatie zit hen dicht op de hie len. Kouznetzov, zesde, heeft al een veel grotere achterstand; ruim 200 punten. Kamerbeek staat zelfs ruim 300 punten op Holdorf achter. De vraag is nu of de verrassingen van deze eerste dag de zware inspanningen van de tweede dag zullen kunnen verdragen. Een tussen- klassement van de tienkamp wordt niet voor niets een van de onduidelijkste zaken in de atletiekwereld genoemd. Kamerbeek, wij vertelden het al, mag dan negende staan, voor zijn doen en dat staat op hoog inter nationaal niveau heeft hij een be slist niet onbevredigende eerste dag gehad. Zijn 100 meter ging wat lang zamer dan in de tienkamp, waarin hij zijn jongste record vestigde, maar zowel bij het verspringen, kogelsto ten als hoogspringen kwam hij tot be tere prestaties. Dat verklaart dan ook, dat zijn puntentotaal (4032) na deze eerste dag nauwelijks lager ligt dan dat in zijn recordtienkamp (4045). Vandaag, heel laat in de avond, zul len wij meer weten. De verdeling der medailles na de eer ste twee dagen: goud zilver brons Rusland 3 Groot-Brittannië 2 Frankrijk 1 Polen 1 1 Duitsland 4 2 Nederland 1 1 3 1 1 DEN HAAG, 14 sept. De oplossing van het judo-vraagstuk in ons land lijkt iets dichterbij te zijn gekomen. Na langdurige onderhandelingen tus sen deskundigen op het gebied van de opleiding tot judoleraar of oefenmees- ter en op dat van de graduering der vijf judo-organisaties onder leiding van dr. W. van ZijU, algemeen secretaris vai. de Nederlandse Sport Federatie, zijn thans de conclusies en aanbeve lingen in een werkstuk afgerond. Men tracht een organisatorische vorm te vinden voor samenwerking tussen de vijf organisaties. De NSF heeft de bon den gevraagd een beraadsgroep Orga nisatie Judo samen te stellen, bestaan de uit een delegatie van drie personen uit elke bond. Als datum van de eerste bijeenkomst van deze beraadsgroepor- ganisatie is voorgesteld 26 september a.s. De besprekingen zullen te Utrecht worden gehouden. f MANRESA, 14 sept. Onze landge noot Piet van Est is woensdag als twee de geëindigd in de vijfde etappe van de Ronde van Catalonië. De rit van Lerida naar Manresa werd in de sprint gewon nen door de Spanjaard Karmany, die de 131 km aflegde in 3 uur 35 minuten en 1 seconde. Piet van Est kreeg dezelf de tijd toegewezen. Het algemeen klas sement ziet er nu als volgt uit: 1. Mar tin Pinera 20.12.25 2. Karmany 20.15.29, 3. Piet van Est 20.15.46. De Roemeense bekerwinnaar Steaua Boekarest heeft gisteren in de eerste ronde van het Toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars de eerste wedstrijd tegen Botev Plovdiv (Bulga rije) met 3-1 gewonnen. van heel het toernooi, toegevoegd. Het was namelijk de dag van de sprintfi nales en die eindstrijden leverden heel verrassende kampioenen op. Bij de he ren was dat de 23-jarige Fransman Claude Piquemal, die heel de Europe se atletiekwereld verbaasde met zijn overwinning en die hemzelf zoveel deugd deed, dat hij buiten zichzelf van vreugde al koprollend op het midden terrein zijn triomf vierde. Bij de da mes kreeg niet de grote favoriete, de Duitse Jutta Heine, als vervroegd ca deau voor haar twee-en-twintigste ver jaardag zondag aanstaande, de gouden medaille. De triomf ging hier naar de Engelse Dorothy Hyman, in Rome tweede achter de ongenaakbare Ame rikaanse Wilma Rudolph. Heel verschillend waren die *wee sprintfinales. Die van de heren was er een van een ongelooflijke schoon heid. Zes man schoten tegelijk uit de startblokken. Zes man kwamen prac- tisoh gelijk over de eindstreep. Vijf noteerden dezelfde tijd. De laatste, de Pool Foik, officieus dit jaar de Eüropeaan met de snelste tijd, be reikte één tiende van een seconde later de finish. Bij de dames daar entegen had de Engelse Dorothy Hy man vrijwel onmiddellijk na het startschot een kleine voorsprong en in het laatste deel. werd het verschil zelfs nog iets groter. Jutta Heine, an ders juist op de laatste 50 meter het sterkst en dan onweerstaanbaar, leek nu maar niet op topsnelheid te kun nen komen. Claude Piquemal heeft zichzelf be slist niet als de winnaar van de sprint finale gezien. Of was het misschien uit gewoonte, dat hij onmiddellijk op zijn drie jaar oudere en reeds vele jaren altijd vóór hem eindigende landgenoot Joycelin Delecour afstapte en die feli citeerde met de overwinning? Dele cour deed echter hetzelfde: hij felici teerde Piquemal met diens triomf en toen daarop nog de twee Polen en twee Duitsers op Piquemal afkwamen, wist de jonge Fransman plotseling niet meer wat hem was overkomen. En zo waar, de finishfoto wees Piquemal zoals trouwens ook wij meenden te hebben gezien in die voor het mensen oog ondeelbare flits van het beslissen de moment als de winnaar aan met Delecour als tweede en de Duitser Gamper .als derde. Voor Dorothy Hyman kwam haar triomf over Jutta Heine niet als een HOOGEZAND, 14 sept. Gisteren zijn de partijen gespeeld voor de derde ronde van het internationale damtoer- nooi. De resultaten waren: Gordijn - Holstvoogd 11, Gournier - Dionis 11, Bergsma - Verleene 20, Ver- poest - Baba Sy 1-1, De Jong - Saint Fort 1—1, Valois Smith - Hisard 1—1. De stand is nu: 1-2 Bergsma en Gor dijn elk 5 pnt, 3-6 Hisard, Gournier, Verpoest en de Jong elk 4, 7-8 Baba Sy en Holstvoogd beiden 3, 9. Smith 2, 10-11 Dionis en Saint Fort beiden 1, 12. Verleene 0 pnt. (Advertentie) laar is Dat? verrassing, ook al zei de logica tevo ren, dat de Duitse de overwinning niet kon ontgaan. Jutta Heine was vol gens de ranglijsten tot nu toe Euro pa's snelste geweest. Jutta Heine had bovendien zowel in de series als in de halve finales een betere tijd gemaakt dan Dorothy Hyman. En toch zei de Engelse voortdurend: „Twee keer heb ik dit jaar tegen Jutta Heine gelopen: beide keren heb ik haar verslagen. Waarom zou het nu, in de Europese finale, anders moeten gaan?" Wel, dit ging niet anders. Al dagen is de Siberische kangoe roe onvindbaar. Enkele getrain de groepjes speurhonden zochten stad en land af en trachtten on ophoudelijk het gemetselde stilzwij- fen van Russische officials te door reken. Met nog enkele collega's heb ik hem ontdekt. Valery Brumel train de in zijn eentje in een van Belgrado's sportscholen. In alle stilte was hij ern stig aan het werk. Hij danste wat met losse benen en armen. Dan in eens richtte hij zijn donkere ogen op de dunne lat die onbeweeglijk op de stellage lag. Hij riep wat naar zijn trainer en ineens rende hij met felle stappen naar voren. Vlak voor de stel lage leek hij plotseling in elkaar te krimpen. Maar in doorgaande vaart stampte hij hard met zijn linkervoet op de grond. Zijn lichaam vloog om hoog. Zijn rechter been wees al naar de lat. Eén arm hield hij tegen zijn lichaam gedrukt, de andere zwaaide zijn been achterna. Met bijna horizon taal gestrekt ljjf zweefde hij naar de lat. Het leek alsof hij de onbeweeglij ke aluminium strip zou raken, maar hij rolde zich op zijn buik en scheerde er rakelings overheen. Het was alsof er een huivering door de lat ging. In dezelfde seconde stond Valery Bru mel alweer recht op zjjn voeten. Het was een van die adembenemende mo menten waaraan de topsport zo rijk is. Maar het eigenlijke wonder onderging ik pas toen ik van de man naar de lat keek, het onvoorstelbare hoogte verschil tussen zijn hoofd en de lat. In het geval van Valer;.- Brumel wordt dat in de sportwereld ook als een wonder beschouwd. Met zijn we- record van 2.26 meter springt de Si berische kangoeroe hoger dan hij vol gens de gevestigde wetten kan. Niette min verwacht hij zelf nog eens de 2.30 meter te halen. oogspringen is altijd een aange- gelegenheid van lange mensen geweest. Het Amerikaanse fe nomeen John Thomas was een een kerel van tegen de twee meter. Maar hij verloor van Brumel die een decimeter kleiner is. Deze mag er ook wezen, maar de sportprofessoren zeiden hem jarenlang dat hij niet lang genoeg was om met de groten mee te doen. De wet luidde namelijk dat een mens nooit hoger zal kunnen springen dan dertig centimeter boven zijn ei gen lengte. Dat kan hij maximaal ver overen pp de zwaartekracht. De 20- jarige ingenieurszoon uit de Siberische kolenstad Tolbuzino is 1.85 m. Hij komt dus ruim 40 cm boven zijn eigen hoofd en heeft daarmee alle professoren in puzzles gestort. Hij kan het overi gens nog gekker maken, want in Cali- Foroië waar de Russische atleten eni ge maanden geleden streden, tipte Va lery Brumel met zijn voet voor de aardigheid tegen de onderkant van een 3 meter hoog basketball-net. Verder vermaakte hij 's avonds soms de nieuwsgierigen door in het atletenpa- viljoen over tafeltjes en stoeltjes te springen. Als Valery Brume] in de arena van Belgrado verschijnt, zal hij zijn springwonder aan het publiek tonen, hoewel het hem zelf onwaarschijnlijk lijkt dat hij zijn tophoogle zal berei ken. Hij heeft harde grond nodig, en dat was ook een van de redenen dat hij in de sportschool ging trainen. Een andere reden was zqn angst om de geheimen van zijn techniek aan de camera's van sportspionnen prijs te geven. Maar het is de vraag of dat enig effect heeft. Men weet welke tech niek Brumel volgt. Zij is een kleine variatie van de buikrol, waarmee de laatste jaren de grootste successen zijn behaald. Er zijn echter verschei dene manieren van hoogspringen, men ontwikkelt zich echter in de techniek die het best bij de persoonlijke aan leg past. e kampioene onder de spring- sters, Yolanda Baiasz. doet het weer anders. En ook zij is een klasse apart. Haar beste con currenten kan zij, zoals de gegevens thans luiden, met bijna een decime ter verslaan. Deze 26-jarige Roemeen se huisvrouw valt met haar lengte onmiddellijk op. Zij is 1.86 meter. Haar benen zijn als die van een veulen: veel te lang en dun vergeleken bij de rest van haar lichaam. Maar zij zijn eet en al spieren. Zij doet, samen met haar man, die ook hoogspringer is, veel aan gewichtheffen. Met hal ters van om en nabij de 50 kg gaat ze dansen en kniebuigingen maken. Zij beschouwt springen als een explo sie van kracht. Het is een opvatting waar men, gezien de unieke prestaties van deze Roemeense wereldrecord houdster, eerbied voor moet hebben. Zij heeft het in haar beste momenten tot 1.91 meter gebracht. Maar on danks haar feilloze techniek is het toch alsof men een uit zijn krachten gegroeid veulen een dartele sprong ziet maken, hoog en onhandig, ter wijl Valery Brumel steeds weer de spectaculaire lenige kangoeroe is, een wonder van de natuur. Het doet er waarschijnlijk niet zo erg veel toe. De aesthetisch fraaie stijl is lang niet altijd het bezit van de super-kampioenen. Wel kan men vaak samenhang vermoeden tussen stijl en karakter. In die gevallen is sport veel meer dan alleen maar ogen strelend. Dan is zij vervoerend en levend als een roman vol menselijkheid. Het is daaruit te verklaren dat de sport in alle tijden de belangstelling van ontel baar grote scharen heeft genoten. Nog even over „mooi" gesproken. Het Turkse schoonheidskoninginnetje van de spelen in Belgrado. Canel Konvur, heeft met haar hoogspringen niets weten te bereiken. An derhalve meter haalde zij, maar daarna kon zij naar huis vertrekken. Er was zacht verdriet in vele harten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9