MOORD VERHAALfilmcomedie van Italiaanse veteraan Spontaneïteit ontbreekt l Haarlemse K.A.B. feliciteert wethouder A. van der Veldt „Een man, die zijn talenten weet te gebruiken" EINDE VAN EEN STRANDILLUSIE 23^ Koffie KREMER Aöeeda voor Haarlem en omgeving De molen van de versteende vrouwen „Rendez-vous Oostzone" De Perzische Maagdenroof Reprises Oneerlijke vrachtauto- chauffeur aangehouden *f ENGEXi SPANNING BLIJFT TOT HET EINDE OP HET VAN OOSTEN SCHAAKTOERNOOI m GROEN Co* ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1962 PAGINA 2 Rembrandt Apotheken en dokters diensten H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem Lido ATAX-TAXI 1.2.3.4,5. Frans Hals Cinema Palace Aanrijding op de Leidsevaart Restauratie „HARING- BIJ YS" duurder dan verwacht werd Geen huldigingivel allerbeste ivensen ertuon.stellingen Films Toneel T ennJsclubkampioen- schappen CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS STREEKPLANNEN IN DECEMBER IN BEHANDELING Mario Camerini is wel de veteraan onder de Italiaanse filmveteranen. Na eerst als scenarioschrijver werkzaam te zijn geweest, regisseerde hij in 1923 zijn eerste film Willi" en sindsdien kwamen met bewonderenswaardige regelmaat films van zijn hand op de markt, waarvan er enkele, toen de as Rome-Berlijn op zijn snelst draaide, in Duitse versies verschenen. Haarlem Apotheken: Marnlx Apotheek, Mamixstr. 85, tel 56357; Apotheek 't Glldehuys, Ko ninginneweg 3, tel. 12038; Teyler Apotheek. Teylerplein 79, telefoon 17946. telefoon 40758 Doktersdienst: Indien geen hulp van huls erts belle men fa. Mathöt, telefoon 11900 (Niet voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: J. M. de Haas, Joh. Wagenaar- laan 44. telefoon 39153. Dierenarts: J. Hagedoom, Heemsteedse Dreef 11, telefoon 35521. Zlekenvervoer. G.G.D., telefoon 14141. Margriet: Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: Tel. 12823, b.g.g. 008 Boodschappendienst. Heemstede en Aerdenhout Apotheken: .Zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. van der Gugten, H. Dreef 37. telefoon 39603. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: H. Immink, Blcemendaal- seweg 126, tel. 57753. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. Wijkmans, Julianalaan 152, telefoon 61054. Zandvoort Apotheek: Mevr. M. J. Kerkhoven-Nleu- wenhuis Zeestraat 71. tel. 3073. Doktersdienst: J. F. Zwerver, Juliana- weg 1 A. telefoon 2499. Kathedraal: 6.30 1.30 9 H. 11 en 12 u St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10, 11, 12. H. Jozef, Jansstraat; 6.45, 8 9.15 H„ 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaa-ne: 6. 7.30 9, 10.30 H en 12 uur. De Goede Herder, Italiëlaan: 8, 9.30, H. en 11 uur. St. Jan, A•aamstraat: 7. 8.15. 9.30 H. 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30 7.45 9 H. 1045 en 12 uur H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L Vrouv van VII Smarten: Rijks straatweg 6.30 7.30. 8.45 H.. 10.15 11.30. 18 uur Avondmis. HJL Petrus en Pauius: 7, 8.30, 10 H., en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament; 7.30 9. 10.30 H. en 12 a AERDENHOUT: 730 9 H en 11 uur ZANDVOORT, H. Agatha; 7.30, 9.30 H. en 11.30 uur. 7V 8, 9 H„ 10.30 en OVERVEEN: 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30. 7.30. 830. 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O L VROUW Hemel vaart): 6.45, 7.45, 8.40 H., 10, 11 en 12 u. 8PAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45. 8.30. BEVALLEN: J. Priester-Venema, J. M. Hofsté-van Vuren, P. W. Ideler-Adriaens, J. Stolvoort-Cardol, L. H. J. van Maris- Heddema, H. D. M. Dirks-Nijboer, H. van der Voet-Visscher. OVERLEDEN: A. B. ten Berge, 80 j., Kamperlaan; J. Spaargaren, 64 j., Gast- huisvest; J. Romeijn-de Graaf, 81 j., Gasthuisvest; A. M. C. van der Wilk, 66 j„ Hazepaterslaan; S. H. van Tol-Voor- sluijs, 53 j., Hazepaterslaan. GEHUWD: A. Kaiser en M. J. E. van Rijn. P. A. Knip en E. C. H. Koot, H. L. L. Cornelissens en J. van der Linden. G. Katerberg en C. W. Kok. H. Y. Dijk stra en L. de Wilde, H. van der Ent Braat en M. J. D. Hessels. H. R. Stroes en Roosjen, J. C. Hamelink en H. F. B. Stam. ONDERTROUWD: A. H. Ouwehand en F. r. W. van Gend. D. Prinsen en C. Nieuwveen, H. Bruil en G. Soellaart. TENTOONSTELLING V 22 sept. tot 14 oktober wordt in „Bloemenheu- vel" in Overveen een tentoonstelling ge houden van werken van Wim van Aken. De Bloemendaalse wethouder, mej. dr. M. E. Nolta opent de tentoonstelling op 22 september 's middags om drie uur. Alberto Sordi als de fantasierijke getuige en Bernard Blier als de vasthoudende politiecommissaris in „Moordverhaal", de filmkomedie van Mario Camerini. Wie zich uit 1938 „Der Mann, der nicht nein sagen kann" herinnert, de Duitse versie van „Ma non una cosa seria", waarin Karl Ludwig Diehl, Ka rin Hardt en L. Slezak de hoofdrollen speelden zal bij het zien vam zijn nieuwste film .Crimen', die hier wordt vertoond onder de titel „Moordverhaal," tot de slotsom komen, dat er in al die lange jaren niet zo heel veel is veranderd. De vroegere Italiaans-Duitse samenwerking moge dan wegens asbreuk zijn vervang en door een Italiaans-Franse en Ca- merini's techniek moge in die tijd wat gladder en soepeler zijn geworden, nog altijd blijkt hij zwaar te leunen op 'n even gecompliceerd als ingenieus be dacht gegeven, op handig geschreven dialogen en vooral op het spel van, zijn acteurs, van wie hij er voor deze film een respectabel aantal met klinkende namen rond zich heeft verzameld: Al berto Sordi. Vittorio Gassmann, Silvana Mangano, Nino Manfredi, Franca Va lerie en als representant van la douce France, de wat dr'-ge, maar uiterst bekwame Bernard Blier. De film mist de zo benijdenswaardige mogelijkheid tot improviseren, wat zich vooral pijnlijk kan doen gevoelen in een komedie als „Crimen", waarvan de grootste bekoring in de nonchalance van een ogenschijnlijke improvisatie is ge legen. Aan deze overweging zal zich mis schien Alberto Sordi hebben overgege ven, toen hij het resultaat te zien kreeg van zijn werkzaamheden voor Camerl- ni's camera's. De zwaar gokkende za kenman en uitgekookte cocu, die hij in deze film speelt, is zo sterk gechargeerd en zo krampachtig naar de lol aange dikt, dat men noch in zijn hartstocht voor de roulette, noch in zijn slimheid ot wanhoop en nog veel minder in het grappige van zijn rol kan geloven. Het verhaal is zoals gezegd, bijzon der gecompliceerd en laat het toeval overwerk doen om de verschillende fi guren, die er in optreden, met elkaar in contact en afzonderlijk of in vereniging onder verdenking te brengen. Vittorio Gassmann, een Italiaanse kapper met een onfeilbaar systeem om bij het rou lettespel te winnen, is met zijn vrouw Silvana Mangano op weg naar Monte Carlo, waar hij zich het kapitaal denkt te verwerven, dat nodig is om een eigen zaak te beginnen. In dezelfde trein zit ten Alberto Sordi, een onverbeterlijke gokker, die vol vuur over de gevaren van de roulette preekt en Nino Manfredi, een Italiaanse krantenverkoper met zijn verloofde Franca Valerie, die op weg zijn naar Monte Carlo om daar een rijke dame haar hondje terug te bezorgen te gen een, naar zij hopen vorstelijke be loning. Bij hun aankomst blijkt de dame in kwestie echter te zijn vermoord. En de ze moord, in combinatie met een van schrik achtergelaten koffer, waarin zich later lichaamsdelen van de vermoorde blijken te bevinden en een reeks toeval ligheden, die zelfs voor een komedie de grenzen der waarschijnlijkheid verre o- versehrijden, is dan de aanleiding, dat al onze bekenden onder verdenking ko men te staan en zichzelf en elkaar ali bi's proberer te verschaffen, waar van zelfs een leerling-rechercheur de on houdbaarheid op een kilometer afstand zou hebben geroken. Gelukkig is Ber nard Blier een lijdzame, maar vasthou dende politiecommissaris, die weigert op de schijn en op huizengrote leugens af te gaan en die aan een klein vergis- sinkje genoeg heeft om de ware daders te ontmaskeren. Het zou een wonder zijn, als men in dit „Moordverhaal," waarin Camerini zorgvuldig iedere gerenommeerde grap en elke beproefde situatie uit het blij spelrepertoire heeft bijeengebracht, ons niet nu en dan 2ou kunnen doen glimla chen. Maar de spontane lach en net on verdeelde genoegen blijven uit. omdat de regisseur het meer heeft gezocht in mimiek, spel. dialoog en situatie dan in de beeldhumor. Rembrandt, 14 j. Kennelijk was het de Italiaanse film makers er om te doen weer eens de griezelzueht van de bioscoopbezoeker op te wekken. Zij hei op een buitengewoon ongezonde manier. Het is weer zo'n produkt dat in het museum voor de rilmkitsch onder het hoofd „Dracula" kar worden bijgezet. Er wordt weer met levens gespeeld, er komen weer opgezet- ce lijken voorbij draaien, onschuldige l:eve meisjes sterven in de handen var krankzinnige vaders enz. enz. Het ergste is nog dat de Italianen deze wal gelijke vertoning moesten verfilmen in een oude molen nabij ons eigen wonder schone Veere. Dat is dan de druppeJ die de emmer van ergernis doet over lopen. Lido, volwassenen. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht Voor de liefhebber van een filmisch kryptogram zal „Rendez-vous Oostzone" (L'affaire Nina B.) appetijtelijke kost opleveren. Er is namelijk aan het hier verfilmde gegeven zoveel dat een raad selachtige indruk achterlaat, dat men er zich alleen maar over verbazen kan, dat een regisseur als Robert Siodmak de film heeft gemaakt. De titel op zich is al misleidend. Wie zou verwachten te worden gecon fronteerd met de verhouding voor en achter het IJzeren Gordijn, komt be drogen uit. Het rendez-vous in de Oost zone is maar één, overigens zeer on waarschijnlijk detail uit deze rolprent, die niet meer is dan een reeks schurke rijen, waarin een schone vrouw en een groepje oorlogsmisdadigers, dat in fei te door een handige tegenspeler in be dwang wordt gehouden, de hoofdrollen vervullen. Er is niemand in de hele film, op wie de kwalificatie „louche figuur" niet van toepassing is. Wat tot een boeiend geheel had kunnen wor den verwerkt, is bovendien als een wei nig samenhangende reeks wandaden aaneengeregen. De hele geschiedenis draait om een tas met documenten, waaruit duidelijk de oorlogsmisdaden van enkele na oorlogse Westduitse groot-industriëlen blijken. Meneer B. zal in de Oostzone deze tas in ontvangst nemen, waar door hij zjjn machtsgebied nog zal kun nen uitbreiden. Intussen heeft hij een oudmisdadiger als chauffeur in dienst genomen. Deze voert de opdracht uit, die meneer B. hem bij zijn arrestatie geeft, en komt in het bezit van de tas. Dan beginnen de avonturen pas goed. De ene Chantage dekt de andere en gewelddaden, mishandelingen, moorden en corrupte praktijken worden aan de lopende band vertoond. Frans Hals, 18 ,j. Er is geen enkele, commercieel houd bare reden aan te voeren, waarom Hol lywood, desnoods met Italiaanse assi stentie niet eindeloos zou doorgaan met het maken van gekleurde prentbrief kaartenfilms naar bijbelverhalen zo lang ze maar boeiend zijn en aantrekke lijk voor het oog. Maar aan deze minimale eisen wordt niet voldaan in „Esther and the King" die van de week onder de titel „De Perzische Maagdenroof" in Cinema Pa lace wordt vertoond. Het is een lang en vervelend brok Hollywood-roman- tiek geworden, dat door Raoul Walsh, die de film in de Romeinse studio's produceerde en regisseerde, min of meer werd gebaseerd op het boek Esther. De vele vrijheden, die hij zich met de historie veroorloofde, dragen er in geen enkel opzicht toe bü, dit slordig gemaak te spektakelstuk belangwekkender te maken, evenmin als het spel van Joan Collins als Esther, Richard Egan als koning Ahasveros. Denis O'Dea als Mor- dokai en Sergio Fantoni als Haman. Voor personen boven 18 jaar. In Studio kan men deze week de boeiende thriller „U spreekt met uw moordenaar" zien, die toevallig als to neelstuk dinsdagavond in de schouw burg wordt vertoond. 18 j. Roxy brengt tot en met zondag de western „De wet van de prairie". 14 j. Vanaf maan dag kan men er de gangsterfilm „Mis daad en lokaas" zien. 14 j. Minerva brengt tot en met zondagavond de speel film „Susan". Str. Volw. Morgenmid dag is er nog de kleurenreportage over de reis van de prinsessen naar de West te zien. A.s. Maandag en dinsdagavond draait de beroemde Hitchcock-thriller „Rear Window" 18 j. Donderdagavond draait er een andere beroemde film „Naked City". 18 j. HAARLEM 15 sept. Op de hoek van de Leidsevaart en de Edisonstraat heeft gisteravond omstreeks half tien een aanrijding plaatsgevonden waarbij een 18-jarige Haarlemmer zonder be roep met een hoofdwonde en een her senschudding naar het diaconessenhuis moest worden gebracht. De jongeman kwam op zijn bromfiets de Edisonstraat uit en verleende geen voorrang aan een bestelauto die over de Leidsevaart in de richting Heemstede reed. Ondanks krachtig remmen kon de bestelauto een botsing niet meer voorkomen. HAARLEM, 15 sept. Personeel van de radio-autodienst van de Haarlemse politie heeft vannacht in Haarlem-Oost de chauffeur gearresteerd, die donderdag met 360 van zijn werkgever de wijk had genomen naar Amsterdam. Vannacht zager, mannen van de R.A.D. op de hoek van de Nagtzaamstraat en de Amster damsevaart een auto rijden, waarvan zij de chauffeur meenden te herkennen als de gezochte. Zij keerden hun wagen en zetten een achtervolging in door ver scheidene straten in Haarlem-Oost. Ten slotte gaf de chauffeur het op en bracht zijn wagen tot stilstand. Hij vertelde de politie, dat hij inder daad naar Amsterdam was gegaan en daar een auto had gehuurd. Overigens bleek, dat hij in die kofte tijd met de huurwagen een afstand van ongeveer 1100 km had afgelegd. De chauffeur, een 29-jarige Haarlemmer, was pas twee dagen in dienst bij zijn werkgever. Don derdagavond keerde hij met zijn vracht auto niet bij het bedrijf terug, 's Nachts vond de politie de vrachtwagen terug op het Nauwe Gelderlozepad. Taxichauf feurs wisten te vertellen, dat de chauf feur om zes uur die avond een taxi naar Amsterdam had genomen. BLOEMENDAAL, 15 sept. B. en W. van Bloemendaal hebben de raad op nieuw om een uitspraak gevraagd in zake de restauratie van de „Haring- buys". Aanleiding daartoe is, dat de on. derhandse aanbesteding waartoe de raad op 19 juli van dit jaar besloot in zekere zin mislukt is. De laagste in schrijver overschreed de voorlopige ra ming van de architect nog in belang rijke mate. B. en W. vragen de raad of desondanks naar zijn oordeel de Ha- ringbuys gerestaureerd moet worden en zo ja, of de raad dan een hoger crediet wil toestaan. Intussen is aan het ministerie van O. K. en W. verzocht het toegezegde subsidie in de restauratiekosten te wil. len verhogen van 5000 tot ongeveer 6600. Het is B. en W. intussen geble ken, dat er voor het betrekken van de Haringbuys als woning wel belangstel ling bestaat. HAARLEM, 15 sept. „Heft de vanen op, heft de vanen op", zo schalde het bondslied van de K.A.B. gisteravond door gebouw „Sint Bavo", toen de heer A. van der Veldt en zijn echtgenote de grote benedenzaal binnenkwamen. Daar had zich een uitgebreid gezelschap verzameld om hem te feliciteren met zijn benoeming tot wethouder. Het is een hartelijke bijeenkomst geworden, huiselijk en openhartig en ongedwongen. Het ging er gezellig toe, gewoon onder-ons. De heer Van der Veldt is (onder meer) voorzitter van de Haarlemse K.A.B. en de eer, die hem toegevallen is, is ook een beetje een aureool voor de K.A.B. Daarom moesten gisteravond de vanen omhoog, ter ere van meneer Van der Veldt, wethouder Van der Veldt of Toon van der Veldt, naargelang de stemming was. De secretaris van de Haarlemse KAB, de heer C. Leydeckers, die de leiding van de bijeenkomst had, ver klaarde bij de opening dat men het er op gewaagd had deze samenkomst te beleggen. Hij kende de bescheidenheid van de voorzitter en wist, dat hij niet van serpentines houdt. Maar deze gele genheid wilde men toch gebruiken, niet alleen om de heer Van der Veldt te feli citeren, maar evenzeer om hem te be danken voor alles wat hij voor de KAB heeft gedaan en nog zal doen. Nog niet zo heel lang is hij voorzitter en iedereen weet nu, dat er leven in de Beweging is gekomen. „Niet alleen heb je talen ten", zo ridhtte hij zich tot de wethou der, „maar je weet ze ook te gebrui ken". Hij bood tenslotte een platenbon aan en overhandigde mevrouw Van der Veldt een fraaie ruiker bloemen. Mgr. C. G. van Trigt, vicaris-generaal, meende zeker namens de bisschop te spreken, toen hij de heer Van der Veldt hartelijk gelukwenste met zijn benoe ming tot wethouder. ,,U oefent uw func tie niet uit, aldus de vicaris, namens de KAB. Uw zorgen zullen zich niet. tot een bepaalde groep mogen uitstrekken, maar tot geheel de Haarlemse bevol king. Toch kan ik mij indenken dat de KAB zich verguld voelt. Er valt van avond niets te huldigen, want u moet nog beginnen. Wij kunnen u alleen het allerbeste toewensen, en dat doen wij ook van harte." Namens het diocesaan bondsbestuur, waarvan de heer Van der Veldt tweede voorzitter is, sprak de heer J. van der Meer, secretaris van genoemde bond. Hij zei: „Haarlem is blij met uw benoe ming, de diocesane bond betreurt uw heengaan." De heer Van der Veldt zal namelijk aftreden als diocesaan bonds- bestuurder, hij blijft echter voorzitter van de Haarlemse KAB. Dat men dio cesaan oprecht betreurt dat de heer Van der Veldt verdwijnt, bleek uit de verdere woorden van de heer Van der Meer. Hij memoreerde, hoe de Haar lemse voorzitter enorm veel werk heeft verzet als leider van het KAB-advies- bureau. Op zijn spreekuur verschenen soms veertig tot vijftig mensen. Niette min feliciteerde hij de Haarlemse KAB en de stad Haarlem. In die gelukwensen betrok hij van harte mevrouw Van der Veldt, die vermoedelijk niet zo vaak meer alleen zal zijn. Volgens de kalender is het strandseizoen ten einde. Het lijkt er op, dat de zon zich aan deze ambtelijke onverbidde lijkheid niet stoort: zij blijkt nu in goede zin even wispelturig als in de voorbije zomer, toen zij te vaak verstek liet gaan. De bewoners van de huisjes aan het Zandvoortse strand hebben toen vele dagen vergeefs, maar zeer geduldig, haar komst verbeid. In dat wachten school een tragiek. Nu is de zon er eindelijk. Al enige dagen achtereen straalt zij onbekommerd over het land. Maar de strandbewoners wachten niet meer. Zij mogen niet wachten, omdat volgens ambtelijke inzichten op 15 september het seizoen is afgelopen. De huisjes moeten dan opgebroken zijn. (Advertentie) N SINDS 1SSS Grote Houtstr. 181 HAARLEM Advertentie) CINEMA PALACE: De Perzische maagden roof, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Rendez-vous Oostzöne, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. LIDO: De molen van de versteende vrou wen. Dagelijks 2, 4.15, 7 en 9.15 uur REMBRANDT: Moordverhaal, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: De wet van de prairie (t/m zo.) 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Misdaad en lokaas (Ma. t/m do.), 14 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: U spreekt met Uw moordenaar 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. --ERVA: Vrij. 8.15. Za. en zo. 7 en 9.15 uur: Susan, strikt volw. T/m zo. 2, 3.15 en 4.30 uur. De Prinsessen naar de West alle leeftijden. Ma. en di 8.15 uur: Reai window, 18 jaar. Do. 8.15 uur; Naked City, 18 jaar. Zaterdag 15 september Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater met „Beau Rivage" van George Bat- son. Regie: Ton Lensink. In de hoofdrollen: rollen: Simone Rooskens, Leen Jongewaare er Piet Römer. Zondag 16 september Stadsschouwburg. 8 uur. Toneelgroep met ..Beau Rivage1' van George Batson Regie: Ton Lensink. In de hoofdrollen Mia Goossen, Marie Hamel en Enny Mols- de Leeuwe. Frans Hals Museum: Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier bezit Dagelijks van 10—-5 uur Zondag 1—5 uur. iedere avond geopend van hall negen toi half elf (Kaarslicht en muziek) (tot 30 september) 1 'eyiers Museum Schilderijen lüe en &k eeuw Tekeningen Nederlandse Italiaans' en Franse school 16e l/m 19e eeuw Fossit-.en natuurkundige instrumenten Dageliiks van 11 -5 uur Eerste zonda van de maand van 1—5 uur bisschoppelijk Museum Jansstiaat üucn religieuze kunst schilderden middel eeuwse beeldhouwwerken Van 1012.3< en van 1.305 uur ibehalve maandag» Zon- en feestdagen 25 uur tuseum ..Het Huis van Looy' Kleine Houtweg 103 Tentoonstelling van oude Kunst uit het Frans Halsmuseum Dage lijks van in 5 uur Zondag van 1 5 uur Tot 3«' sepiemhen Aunst/aai .,ln t Goede (Jur' Korte Hout straat i hoek Nieuwe Kerkspiein iiKiisniiiscimi Hdcir lemmei meel tiistu rische stoommachines watermolens enr Dagelijks van y .2.30 en van 1.305 uur Zondag van 10—5 uur Kunsthandel Hier Groot Heiligland tib Tentoonstelling van werken van Hol landse meesters uit de 17e eeuw Dage lijks van 105 uur (Tot 30 september) vtshal: Ter gelegenheid van net nonderd jarig bestaan van het Frans Halsmuseun is rer keuze uit bet moderne kunstbezn van de gemeente Haarlem tentoongestelc tot 30 septemhen .De Kerkuil", Nieuwe Gracht 2123. Ex positie van meubelen, stoffen, tapijte en kunstnijverheid (Tot 30 septemh.o e Hoofdwacht, Grote 'Markt Vanaf I septemberEsueranto-tentoonstelling. (Tot 24 september). HAARLEM, 15 sept. De beslissing in het achtste Oosten-schaaktoernooi zal op de laatste dag vallen. Dat was reeds enige tijd te voorzien als gevolg van het wat traag vorderende programma. Kon den eerst enkele spelers een dag niet 1 imt.i, sindsdien hebben zij nog enkele partijen afgebroken ook, waardoor de toestand nogal onoverzichtelijk is ge worden. Duidelijk is echter wel, dat drs. C. B. v. d. Berg de grote kansheb ber op de eindzege is gebleven. Hij won vrijdagavond overtuigend van M. Jonk man en behield daarmee zijn fraaie leiderspositie. Zijn beide concurrenten, Th. r. van Scheltinga en Chr. Vlagsma bestreden elkaar en het stond dus ook vast dat tenminste ééi speler zou moe ten bloeden. Tot nu toe is het nog onzeker of het Vlagsma alleen zal worden of dat ook v. Scheltinga ongeslagen uit de strijd tevoorschijn zal komen. Het duel werd namelijk afgebroken in betere positie voor v. Scheltinga. Hij zal nu vandaag de laatste dag van het toernooi, nog een nieuwe partij met C. Orbaan moeten spe r om vervolgens zijn verdaagde duels met Jonkman, v. d. Berg en Vlags ma uit te vechten. Het lijkt ons wel wal vee] van het goede. Orbaan voegde een gelijk spei aan zijn score toe tegen F. Henneberke, terwijl eerder Henneberke en Jonkman reeds tot remise waren gekomen. De rang schikking ziet er nu als volgt uit: 1. Drs. C. B. v. d. Berg (1) 4 3 1—3% 2. Chr. Vlagsma (1) 3 1 2—2 3. Th D. van Scheltinga (3) 1 11 4. M. Jonkman (1) 4 3 1 1% 5.-6. F. Henneberke 4 2 2 1 C. Orbaan 4—221 Uit bovenstaande ranglijst blijkt wei dat de positie van v. d. Berg bijzondei gunstig is. Daartoe werkte zijn snelle zege op M. Jonkman in belangrijke mate mee. Jonkman had niet zoveel plezier van de Konings-indische opzet van de partij. Zijn rivaal kreeg al spoe dig veel beter spel, hetgeen in een gezonde pion resulteerde. Toen boven dien één van Jonkmans torens wat uit de koers raakte kostte dat nog eens de kwaliteit. De afwerking was vooi v. d. Berg een formaliteit. Henneberke heeft C. Orbaan wei aan een royale remise geholpen Wam lange tijd leek het er toch op, dat de winst bij de nieuwe meester zou komen. Maar hij profiteerde in het eindspel niet voldoende van zijn gun stige stelling waarvan Orbaan dank baar profijt trok en het op zijn beurt wel deed. Het duel werd derhalve remise na een overigens boeiend Ver loop. Th. D. van Scheltinga was tegen Chr. Vlagsma ontegenzeggelijk in het offen sief. Hij verdedigde zich met de Sicili- aanse verdediging en kwam na vele afwikkelingen tot pionwinst. Het ont stane lopereindspel is echter bijzonder lastig. Hoewel gunstig voor v. Schel tinga, is het nog niet duidelijk hoe de winst gerealiseerd moet worden. In de hoofdgroep A verstevigde Jo- vanovic zijn leiderspositie na een snelle remise met de Haarlemse kampioen F. A. Spinhoven. De uitslagen van vrijdagavond waren: Invitatiegroep: Orbaan Jonkman Vlagsma van Scheltinga Orbaan Henneberke Jonkman drs. v. d. Berg Hoof> groep A Spinhoven Jovanic B: A. Herfst mr. Santen v. d. Tak Wilmink S. Divic —van Kampen C: Altena Boomgaardt M. Divic van Maanen Ivanovic Wolff D: Krijnen Walda ■Kranendonk remise afg. remise 0—1 afg. remise 1—0 1—0 0—1 1—0 0—1 1—0 1—0 -Toeset -den Hollander S. Herfst Mol Zivkovic E: Koster Roubos Mihajlovic—Kas F: Slagter —Michel Hoogland Moltzer Pankovlc v. Nieuwenhuizen afg. Groep 1: J. Kothert L. Kensen Noordhoek Lin denhovius Markovic de Haas 2: de Waai Verkooijen Grünfeld Duin de GraaffPancras afg. 0—1 1—0 remise 0—1 10 1—0 1—0 1—0 remise 1—0 HAARLEM, 15 sept. Dit weekeind wordt op het tennispark „Eindenhout" aan de Wagenweg in Haarlem het ten- sseizoen b loten met de clubkam- n'aenschappen. Daaraan wordt deelge nomen door elf verenigingen, die in drie afdelingen ;ullen uitkomen: Afdeling A: Haarl.-LTC, Brederode Heemstede en Zandvoort. Afdeling B: Bloemendaal, Groenen- daal, WOC en Jatiloo. Afdeling C: HBC, .Bastione en Alli ance. Wllpfpï||l;l Wethouder A. van der Veldt: felicitaties van K.A.B. Of het lot er mee speelde, kwamen daarop drie meisjes, vrolijke tieners, naar voren. Zij zongen op lief-wee moedige manier: O, o, ik ben zo al leen. Zonder jou valt het leven niet mee. De meisjes. Joke Commandeur, Joke de Wit en Rina van Veenendaal, de laatste met een lintenrijke gitaar, traden voor het eerst als trio in het openbaar op en oogstten met hun on bevangen tiener-romantiek veel suc ces. Zij vormden in ieder geval een vertederende inleiding op het grote aantal sprekers, die nog volgden. Daar was allereerst de heer C. van Straaten namens de bouwvakarbeiders, de heer J. Baijens, directeur van de r.k. Lagere Technische School, dankte de heer Van der Veldt voor het vele, dat h(j voor het vakonderwijs heeft ëe~ daan, de heer G. Smit sprak namens „Sint Joris", als districtsbestuurder en namens de propaganda-afdeling van de KAB en kapelaan R. Geraets, die ver schillende functies in KAB-verband ver vult, deed zulks primair als kapelaan. De volgende serie werd volgemaakt door de heren J. Teeuw (Kring West), E. van Heezik (Kring Oost), N. van Lieshout (Kring Centrum) en C. Ley deckers (Kring Noord). Zij allen spra ken ieder op hun eigen manier woorden van gelukwens. Een hoofdstuk apart vormde heer C. Selhorst, de voorzitter van de Haar lemse Katholieke' Bejaardenbond. Hij memoreerde, hoe in het verleden de bejaarden nooit tevergeefs een beroep hebben gedaan op de heer Van der Veldt. „Wij zijn blij, zo betoogde hij, dat de heer Van der Veldt wethouder van Sociale Zaken is geworden en ver moedelijk ook wel voorzitter zal wor den van de Gemeentelijke Bejaarden- commissie. Haarlem telt zo'n acht tienduizend bejaarden en hij zal een kluifie aan ons hebben". Wel vond de heer Selhors' dat de heer Van der Veldt eerder wethouder had moeten worden. Ze hebben er, volgens hem te lang mee gewacht. De heer C. Bos, tweede-voorzitter van het R.-K. Stedelijk Gemengd Koor, waarvan de heer Van der Veldt voor zitter is, sprak eveneens woorden van gelukwens en waardering. H(1 overhan digde een vaas met bloemen. Kape laan H. van 't Hart, sprekend namens de Deken, die wegens vakantie niet aanwezig kon zijn, achtte het een eer voor de Haarlemse K.A.B., dat uit haar gelederen een figuur als wethou der van der Veldt is voortgekomen. Hij sprak de stellige verwachting uit, dat de nieuwe wethouder volgens zijn persoon lijke overtuiging zeer veel zou doen in het algemeen belang. Dee heer L. Win- nubst tenslotte, tweede-voorzitter van de Haarlemse K.A.B., bracht nog eens de gevoelens onder woorden van het be stuur. In zijn dankwoord liet wethouder Van der Veldt wel voorzichtig doorscheme ren, dat hij blij was met zijn nieuwe functie, maar het verheugde hem even zeer, dat hij voorzitter kon blijven van de Haarlemse .K.A.B. Overigens zou hij er bijna over gaan denken, zijn wethouderschap neer te leggen, als hij allemaal waar moest maken, wat ge hoord de woorden van deze avond, van hem verwacht werd. Hij meende er echter beter aan te doen te herinneren aan zo'n kwart-eeuw geleden, toen de crisis op haar hoogtepunt was en on geveer tweederde van de Haarlemse bevolking geen werk had. „Wij moes ten toen op de tafels staan in de zelfde zaal, waar we nu bijeen komen om de mensen te bewegen niet te luisteren naar degenen, die hun praat jes heel goedkoop verkochten maar ze niet waar konden maken". Dat men die tijd is doorgekomen, achtte de heer Van der Veldt te danken aan de in stelling van menig bestuurder, die zich niet de vraag stelde: Wat heb ik bereikt?, maar:\ Heb ik het goed ge daan om de samenleving beter te ma ken. Datzelfde ideaal wilde de heer Van der Veldt blijven volgen. Hij was dankbaar voor de vele gelukwensen, en met name noemde hij zijn „eigen or ganisatie, de landarbeidersbond „St. Deusdedit", en hij verheugde zich er tevens over, dat vertegenwoordigers van het N.v.V. en het C.N.V. aanwe zig waren. Nadat tussen de verschillende spre kers door het tiener-trio zich had laten horen, zong tot besluit van de avond het R.-K. Stedelijk Gemengd Koor on der leiding van Jan Schouten het nieuwe strijdlied van de K.A.B. Advertentie) BLOEMENDAAL TELEF 54^3 HAARLEM, 15 sept. De streek plannen voor de IJmond-Noord en v°_ Noord-K ennemerland zullen in een SP •iale vergadering van de Prov'n „n- Staten van Noordholland worden be deld en vastgesteld. Die vergade zal "'orden gehouden op vrijdag n_ '•omber en worden voortgezet op m dag 10 december. Aldus deeln a voorzitter, dr. M. J. Prinsen, S) in. mee tijdens de vergadering van ciale Staten. „a(j Aan het begin van de verSaa®1jpng het hij met enkele pieuze woor van overleden KVP-statenlid J 'nnvólger> Warmerdam herdacht. P!en.® a?erdam, de heer A. J. Copray uit (^®elöke werd vervolgens, na de gen water- formaliteiten, begroet. In ae be_ staats- en wegencommissie we der noemd mevrouw Groensmit- econo- Kallen, in de commissie oor j, mische aangelegenheden de nee Copray.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2