Weduwe met verhalen en trouwbeloften opgelicht RAKET VOOR REIS NAAR DE MAAN t e Vijf jaar geëist tegen geroutineerd inbreker Vriendin - bang voor boze mannen'bleek goede hulp Stijging van wolomzet even groot als vorig le halfjaar Indonesië gaat thans hard werken aan zijn economie Wordt SOEKARNOpresident voor de rest van zijn leven? De week in Westminster E D D PAUSELIJK EMBLEEM VOOR H. DEUR HET K0MPL0T Vele artikelen gekocht zonder te betalen Zestig inbraken in jaar tijd Kantoorgebouw in Brussel ingestort Jongetje valt in Muidertrekvaart Slag om Arnhem herdacht Papoea - delegatie naar VerNaties vertrokken Anderhalf jaar geëist Koop man verdacht van oplichting IJ ton van RUIM ZES TON VOOR PERZ1Ë Razende Spanjaard richt voor 35.000 schade aan Wellicht 20 doden Doo r voorbij gan ger op het droge gebracht Japan beducht voor EEG i Het verzet der Gemenebest-premiers Ieder- 1 len moet het weten Bloedende harten Europa voert minder uit Amerika in MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 PAGINA - Bij afduwen van roeiboot pMi iiip mm VLAANDEREN 'nietzomaaRz AMSTERDAM, 15 sept. Tegen een 13-jarige kantoorbediende uit Haarlem heelt de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank wegens oplich ting en flessentrekkerij een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist. Verdachte was ten laste gelegd dat hij in de periode februari-mei van dit jaar een 14-jarige Amsterdamse weduwe voor 2500 had 'opgelicht door haar te ver tellen dat hij zeeman was, vrijgezel, nooit getrouwd geweest, 38 jaar oud en dat hij met haar wilde huwen. Voorts had hij bjj een groot aantal winkeliers in Amsterdam en Hilversum goederen weten los te krijgen door te zeggen het verschuldigde bedrag te gireren. In één geval had hij een ongedekte cheque ter betaling aangeboden. Alles bjj elkaar had verdachte voor een waarde van 2850 gekocht. De meeste goederen deed hij direct nadat hij ze in zijn bezit had, weer van de hand. De laatste feiten gaf verdachte toe, maar niét het eerste punt. Het was volgens hem niet waar dat hjj de weduwe trouwbeloften had gedaan met het oogmerk haar geld afhandig te maken. „Dat wordt u ook niet ver weten; u hebt haar echter de grootste onzinverhalen gedaan. Het was alle maal net niet waar wat u vertelde", zei de president, mr. J. Knottenbelt, die met verdachte het dossier doornam. Het begon in een nachtclub, waar verdachte en de weduwe elkaar in fe bruari van dit jaar voor het eerst ontmoetten. Beiden vonden elkaar aar dig en gingen spoedig samenwonen. Maar reeds de eerste avond bleek ver dachte geen geld in zijn zak te hebben en moest de weduwe hem het nodige lenen. Dit was het begin van een hele serie leningen. „U zei dat u 38 jaar was maar u bent 33. U loog toen u ze. dat u zeeman was en dat u pas drie dagen aan de wal was. U was ai anderhalf jaar op de wal. U zei: u was vrijgezel en nooit gehuwd ge weest. Maar in werkelijkheid was u gescheiden. Dat u nog geld te goed had van de Rotterdamsche Lloyd was zonder meer niet waar. Evenzeer dat u nog een half jaar verlof te goed had en tijdens dat verlof 800 gulden per maand zou verdienen. U zei dat u een vordering had van 5900 gulden aan ladingspremie. L" was schrijver aan boord en die krijgen geen ladingspre mie. Alleen dat u niet over geld be schikte was zo waar als iets". Met gebogen hoofd luisterde verdachte naar hetgeen de president hem voorhield. Toen verdachte bij de weduwe in woonde liet hij het voorkomen, dat hij een baan had gekregen bij Fokker. Iedere ochtend verliet hjj om acht uur de woning. In werkelijkheid werkte hij in het geheel niet. In het redasseringsrapport wordt ver dachte een door zijn moeder verwend nakomertje genoemd. Dat verdachte nu pas met de justitie in aanraking is gekomen komt zo staat in het rapport wellicht doordat zijn moeder, als hij in financiële moeilijkheden zat, steeds wer bijsprong. Het spreekt voorts over verdachte als een vrijbuiter, charmant maar lui. die uit talrijke baantjes werd geschopt omdat hij knoeide, een einde loze praatjesmaker en fantast, die zich AMSTERDAM, 17 sept. De Ensche- dese politie heeft gisteravond op ver zoek van de Amsterdamse officier van justitie mr. R. L. Heukelg in zijn wo ning in Glanerbrug een 32-jarige koop man aangehouden, ervan verdacht van medio 1960 tot februari 1962 de in Am sterdam gevestigde n.v. Vee en Vlees Import- en Exportmaatschappij Van Veen voor ruim 126.000 te hebben op gelicht. Zes jaar lang heeft de koopman de firma slachtpaarden uit West-Duitsland geleverd, waarvoor hij steeds voorschot ten zou hebben ontvangen. Met een on waar gebleken verhaaltje over veel goedkopere slachtpaarden uit Oost-Duits land. zou hij er de laatste twee jaar in zijn geslaagd, steeds grotere voor schotten en een bankaccreditief in En schede los te praten. Toen de N.V. tenslotte geen slachtpaarden meer ont ving, werd een onderzoek ingesteld en kwam de waarheid aan het licht. De koopman ontkent evenwel. Hh beweert zelfs nog een ton van de N.V. tegoed te hebben. De koopman zal ter beschikking wor den gesteld van de recherche van het bureau Jonas Daniël Meijerplein in Am sterdam, die het tijdrovende onderzoek in deze ingewikkelde zaak heeft geleid; daarna wordt hij voorgeleid aan de offi cie. van justitie. Hij wordt er ook van verdacht twee expediteurs in Glaner- brug voor f 3800 resp. f 4000 te hebben opgelicht. Zijn Duitse leverancier van paarden is al enige tijd verwikkeld in een civiele procedure, want hij meent nog DM 100.000 a 140.000 van zijn vroe gere klant tegoed te hebben. DEN HAAG, 17 sept. Op giro 777 van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis was tot vanmor gen binnen gekomen een bedrag van 7 610.698 als bijdrage van de Neder landse bevolking aan de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevings ramp in Perzië. Sinds vrijdag kwam «en bedrag van 114.000 binnen. door de aangifte verongelukt voelt. De toekomst wordt voor hem donker inge zien. De als getuige gehoorde gedupeerde weduwe verklaarde dat zij verdachte wel mocht, maar niet van hem hield. „Maar u had zich toch verloofd?" zei de president. „Ja, dat was wel zo, maar aan een huwelijk had ze toch nog nief gedacht. Misschien heel in de ver te." Ze ging haar vriend op den duur wantrouwen en toen zè eens met diens moeder een gesprek had bleek, dat verdachte niet pas enkele dagen aan de wal was maar reeds anderhalf jaar. Zij geloofde dat verdachte wel om haar had gegeven. De officier van Justitie achtte de op lichting bewezen. Hij kon zich voorstel len, dat verdachte niet had gelogen toen hij zei met de weduwe te wijlen trouwen en dat het reële plannen van hem waren. De getuige is daar niet op ingegaan en nam het huwelijksplan met een korreltje zout. Zij was ook niet van plan met hem te trauwen. Op een ge makkelijke manier Tan geld te komen is verdachtes systeem zijn hele leven geweest. De officier geloofde dat ver dachte thans haast te oud is om te leren hoe het wel moet. Hij is volgens de officier een moeilijke man om te helpen. De verdediger was van mening, dat zolang er leven ook hoop is. Hij vroeg of het mogelijk was, ondanks de was lijst van gepleegde delicten, verdach te een niet al te lange liefst gecombi neerde straf, op te leggen. De. moge lijkheid dat verdachte met hulp van de reclassering en het nodige geduld een normaal leven zou kunnen gaan leiden achtte pleiter niet uitgesloten. Men moet nooit wanhopen, was zijn mening. Wernher von Braun, directeur van het George C. Marshall-ruimtevaartcenrtum te Huntsville in de Amerikaanse staat Alabama, toont een model van de Saturnus C-l-raket aan het Congreslid George P. Miller, voorzitter van de astronautische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. De raket moet het bemande Apollo 3 ruimtevaartuig voortdrijven, bestemd voor een Amerikaanse reis naar de maan. AMSTERDAM, 14 sept. De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam, mr. H. Bouma, heeft vandaag voor een viertal ten laste gelegde inbraken tegen een 39-jarige timmerman vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest geëist. Het aantal door deze reci divist hij heeft een strafblad met acht vonnissen, waarbij straffen van twee, drie en vier jaar gepleegde inbraken in het afgelopen jaar overschreed de zes tig. Bij een groot aantal van deze inbraken had zijn 24-jarige vriendin Grietje de'G. uit Amsterdam geassisteerd. Deze voor malige kinderverzorgster, die nog een blanco strafblad heeft, waren drie in braken ten laste gelegd. De eis tegen haar luidde: twaalf maanden gevangenis straf waarvan vier ïaanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De president, mr. J. Knottenbelt, zei over het aantal gepleegde inbraken: het is een lijst, die vrijwel eindeloos door gaat Verdachte had het meisje in de zo mer van 1961 in een lunchroom in Amsterdam ontmoet Zij gingen al spoedig samen met vakantie en daarna trok het tweetal in een woning aan de Brouwersgracht Aanvankelijk had Grietje, die zich „Rita" noemde (Griet je is zo boers", zo zei zö), niet gewe ten wat haar vriend voor de kost deed. Maar zij was er al spoedig achter ge komen en ging toen met de timmer man op rooftocht uit „om maar steeds bij hem te zijn". Mr. Knottenbelt merk te hier op: „dat zou je van zo'n klein blond meisje niet verwachten. U deed als een man mee." Tijdens een vakantiereisje op de brom fiets had het tweetal onderdak gezocht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 17 sept. In het kamp van Spaanse arbeiders aan de Waalha ven kreeg vrijdagavond een der bewo ners moeilijkheden met zijn collega's. De twist liep zo hoog, dat men de po litie erbij haalde, die de man kalme rend toesprak. Zaterdagochtend echter kreeg de man een aanval van razernij. Hij sloeg zestig ruiten stuk, klom over het hek van een aangrenzend terrein waar een groot aantal auto's gepar keerd staat, klom op verscheidene auto's en begon op de daken ervan te springen. De hierbij aangerichte scha de wordt op 35.000 geschat. De po litie nam de Spanjaard mee naar het hoofdbureau. Zaterdagavond bleek het nodig hem in een psychiatrische in richting te doen opnemen. in een linnenhuis van de stichting „De Lage Weide" in Zetten, in welk tehuis Grietje enige tijd had verbleven. Zij wees haar reisgenoot het administratie gebouw aan en door middel van een val se sleutel gingen zij daar naar binnen. Een stalen kast leverde toen niet veel moeilijkheden meer op voor de gerouti neerde H., die al sinds 1937 „in het vak" is. De buit bedroeg volgens de stichting ruim 4600 gulden, maar volgens de ver dachte „slechts" 2600 gulden. Bij het doornemen van de rapporten zei de president tegen Grietje: „Ik lees dat je bang bent voor boze mannen, be halve voor deze dan". De officier van justitie zei het de ver dachte kwalijk V nemen dat hij Grietje, een meisje dat nooit eerder veroordeeld was en dat blijk had gegeven eerlijk door het leven te willen gaan, meege sleurd te hebben. De verdedigers vroegen clementie voor hun cliënten. M.C. J. van Zorge vroeg ten aanzien van verdachte H. de straf te willen matigen want „een gevangenis straf van vijf jaar betekent in dit geval de definitieve ondergang". Uitspraak 28 september. BRUSSEL, 17 september (ANP) Een gebouw van het Belgische minis terie van Economische zaken in Brus sel is vanochtend ingestort. Volgens een opgave van de politie wordt ge vreesd, dat er ongeveer twintig doden zijn. Dertien slachtoffers zijn in een ziekenhuis opgenomen. Onder het puin sonen gedETAOI EATO IET AO ETAO ligt nog een onbekend aantal per sonen gedolven. Op het ogenblik van het ongeluk bevonden zich ongeveer 50 ambtenaren in het gebouw. Ooggetuigen vertelden, dat om kwart voor tien het vier verdieping en hoge gebouw plotseling begon te schudden. Enkele seconden later spleet het vrijwel in tweeën en stortte als een kaartenhuis in eikaar. Naast het gebouw werden grondwerkzaam heden verricht voor het leggen van de fundering van een nieuw kantoor. Het aan de bouwput grenzende ge deelte van het kantoorgebouw stortte in toen een bulldozer de grond aan het effenen was. Er werd onmiddel lijk groot alarm geslagen en binnen enkele minuten kwamen de eerste am bulances en brandweerauto's op de plaats van de ramp aan. Ooggetuigen vertelden, dat de derde verdieping van het gebouw het eerst begon in te storten. Hier was een af deling van de dienst van de statistiek ondergebracht, die de resultaten van de volkstelling van eind vorig jaar ver werkte. Al bijna twee weken had men op deze verdieping trillingen gevoeld en waren er in de muren scheuren ont staan. De directeur van de dienst had de rijksgebouwendienst in Brussel gewaar schuwd en er was toegezegd, dat inspec teurs de kwestie zouden komen onder zoeken. DJAKARTA, 14 sept. (UPI) Moe- hammed Jamin, de voorzitter van het Indonesisch Nationaal Planbureau, heeft in een televisieprogramma na dere bijzonderheden onthuld over Dja karta's achtjarenplan. De helft van de benodigde 5.3 miljard dollars, deskun digen en technische gegevens hoopt men van het buitenland te krijgen in ruil voor een deel van de opbrengst. Hiervoor is reeds een produktieverde- lingsschema opgesteld. Jamin verklaarde dat de Indone sische regering zich nu pas volle dig op het (1 januari 1961 begonnen) plan kan concentreren, omdat tot voor kort „tweederde van onze na tionale capaciteit" voor het geschil over West-Irian werd gebruikt. Ja- mins achtjarenplan omvat de secties economie, cultuur, sociale zaken en defensie. De voorzitter van het Planbureau zet te uiteen, dat voedsel- en kledingpro- duktie, verbetering van de verbindin gen, scholing van arbeidskrachten en het leggen van de grondslagen voor NAARDEN, 17 sept. Drie Amster damse knapen van 10 tot 13 jaar wa ren zondag met hun fiets een dagje naar het Gooi getrokken. In de ge meente Naarden zagen zij in de Mui dertrekvaart een roeiboot liggen. De twee oudste jongens wilden wel eens een eindje varen. De 10-jarige Ronnie Maaienburg zou de boot afduwen. Het ging een beetje fors en de jongen, die niet kon zwemmen, kwam in de Mui dertrekvaart terecht. Juist passeerde de heer De B. uit Bussen, die gekleed te water sprong en de jongen op het dro ge wist te brengen. Het kind zag ang stig wit en was totaal verkleumd. Een passerende automobilist, de heer N. uit Naarden, zette de drijfnatte jongen in zijn auto, nam ook zijn twee vrienden mee plus de drie fietsen van de jon gens en bracht hen naar het politie bureau in Naarden. Daar werd een arts ontboden, die het raadzaam vond Ronnie zo spoedig mogelijk naar huis te brengen. De heer N. schoot opnieuw te hulp, voorzag de knaap van droge kleren, wikkelde hem in een deken en bracht het driespan veilig naar het ouderlijk huis van Ronnie in Amster dam. TOKIO, 13 sept. De ontwikkeling van de Europese Economische Gemeen schap zal onvermijdelijk van invloed zijn op de Japanse economie en er zullen maatregelen genomen moeten worden om tegen deze verandering in Europa opgewassen te zijn, zo verklaar de de directeur van het bureau voor economische plannen van de Japanse regering, K. Miyazawa. Hij zei op een bijeenkomst van de Amerikaanse kamer van koophandel te Tokio, dait het gemeenschappelijke bui tentarief van de zes landen verder ver laagd dient te worden dan thans in de bedoeling ligt, opdat andere landen in de wereld ook een aandeel in dit grote experiment kunnen hebben. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiii" UTRECHT, 15 sept. De omzetten van wollen stoffen enz. bij de detailhan del zijn in de eerste helft van dit jaar riet achter gebleven bij die van 1961, al dus verklaarde de heer J. van der Lan de voorzitter van Fenewol, op de Tex- tieljaarbeurs te Utrecht. Op deze beurs is de Fenewol, (de Federatie van Ne derlandse Wolindustrieën) met een col lectieve inzending vertegenwoordigd, waaraan ongeveer 30 fabrikanten deel nemen. Door het slechte voorjaar viel er ech ter wel een verschuiving in de aanko pen te constateren, waardoor de „pro- duktie-cadans" werd verstoord. Maar de heer Van der Lande gelooft niet, dat dit verschijnsel de produktie en de aan kopen dit najaar nog zal beïnvloeden V/at de totstandkoming van de E.E.G. voor de Nederlandse wolindustrie gaat nen, valt nog niet te voorspellen. Enerzijds zouden traditionele afzetmark ten als Engeland en Scandinavië verlo ren gaan als de E.F.T.A.-landen niet tot de E.E.G. toetreden, maar anderzijds zal dit verlies dan binnen de E.E.G. weer in zekere mate kunnen worden ge compenseerd. De heer Van der Lande meent, dat er nu al een zekere aanpas sing aan de zich veranderende omstan digheden valt te bespeuren. Ten aanzien van de sterke opkomst va., de synthetische vezels merkte hij op da. hij niet gelooft dat de wol hierdoor op de duur zal worden verdrongen. Eer. vergelijking met de Verenigde Sta ten gaat, volgens hem. niet op, omdat de synthetische vezels daar een enorme kans hebben gekregen door de zeer ho ge invoerrechten op wol. Hij meent, dat er zeker voor de melange waarin de goede eigenschappen van wol en synthe tische vezels worden gecombineerd, nog grote mogelijkheden zijn. r gaat een verhaal dat Duncan Sandys, minister voor Gemene bestbetrekkingen, dezer dagen te gen een ministerieel college ge zegd zou hebben: „Wij gaan Europa in, ook al zou het ons de volgende algemene verkiezingen kosten." Of hij het gezegd heeft of niet, het is deze week duidelijk geworden dat de Britse regering en Macmillan vastbesloten zijn alles op alles te zetten om het lidmaatschap van de E.E.G. te be machtigen. Het werd eveneens duidelijk dat Macmillan tijdens zijn ontmoetingen met de premiers na hun aankomst in Londen m de loop van de vorige week, zijn Gemenebest-collega's heeft over tuigd van zijn vastberadenheid. De onverwacht felle toon van de redevoe ringen, welke de premiers hielden op dinsdag en woensdag van deze week, was ongetwijfeld het gevolg van deze schok. Zoals eerder is bericht, hebben de Gemenebest-premiers alle discretie overboord geworpen. Gemenebestcon ferenties plachten voorheen zeer dis creet te zijn. Ieder hield zijn mond en aan het eind van de conferenties werd een communiqué gepubliceerd van meer dan gewone vaagheid, versierd met de gebruikelijke clichés en alge meenheden. Deze keer had, zoals de „New Statesman" in het nummer van deze week opmerkt, de conferentie evengoed in het publiek gehouden Kunnen zijn. Elke delegatie bleek bereid aan het eind van de dagelijkse zittingen de kraan wijd open te zetten voor de pers. Blijkbaar, en begrijpelijk, wensen de premiers de grootst mogelijke publiciteit te ver werven voor hun standpunten en hun bezwaren. Vooral nu duidelijk is ge worden hoe vastbesloten de regering is, hebben de delegaties er het grootste belang bij om te redden wat er voor hun landen te redden valt. Elk hunner hoopt dat minister Heath, als hij terug keert naar Brussel, om de onderhande lingen met de E.E.G. te hervatten, de best mogelijke voorwaarden zal bedingen voor hun economie. En de redevoeringen in Marlborough House waren niet uitsluitend of zelfs maar in de eerste plaats bestemd voor de aan wezige ministers, maar voor het grote publiek in de landen van het Gemene best, des te meer omdat sommige van de bezoekende premiers, vooral Men- zies van Australië en Diefenbaker van Canada, er in eigen land politiek erg zwak voor staan. En het is dan ook niet te verwonderen dat de redevoe ringen onmiddellijk geleid hebben tot reacties in de diverse landen. Vooral Lester Pearson van öanada heeft fel geprotesteerd tegen het optreden van Diefenbaker in Londen. ^uiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiminiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiii^ och de premiers denken ook aan een ander gehoor. Zij denken aan de tegenstanders van de E.E.G. in Brittannië, de Britse conservatieven en socialisten die, in een vreemd monsterverbond, hopen het Britse lidmaatschap van de E.E.G. te kunnen dwarsbomen. De Gemenebest premiers hadden het niet beter kunnen treffen. Voordat het parlement aan het eind van de volgende maand terugkeert van het reces, zullen beide grote par tijen hun jaarvergadering houden. En het is zeker dat respectievelijk de rechtervleugel van de conservatieven en de linkervleugel van Labour zich hevig zullen roeren op deze jaarver gaderingen. Het is tenvolle begrijpelijk dat de laatste imperialisten onder de conservativen het opnemen voor het Gemenebest, ook al is het moeilijk te geloven dat hun hart bloedt voor Ma- karios van Cyprus, Kawawa van Ke nya, Nkroemah van Ghana, Sir Alexan der Bustamente van Jamaica en Sir Milton Margai van Sierra Leone. Wat minder natuurlijk lijkt, zijn de bloedende harten van Labour. Men moet evenwel onderscheid maken. De conservatieve harten bloeden voor Canada, Australië en Nieuw-Zeeland; de Labourharten bloeden voor India, Ghana en andere hiet-blanke leden van het Gemenebest. Maar er wordt, hoe dan ook gebloed en de premiers van de Gemenebest- landen zijn al lang blij dat er gebloed wordt en zij hopen vurig dat het helpt. e opstandigen van de Labour- partjj hebben nog een andere reden om zich te verzetten tegen het lidmaatschap van de E.E.G. Niet alleen zijn zij de mening toege daan dat, als Brittannië toetreedt, de beide oude heren Adenauer en De Gaulle de lakens zullen uitdelen in Europa, maar zij vrezen eveneens dat het Britse socialisme zal worden onder mijnd door toetreding tot de E.E.G. Men zal hen kunnen horen op de komende jaarvergadering van Labour. Want hoe sluw de leiding van deze jaarvergadering ook weet te goochelen met de ingediende moties en resoluties, zij zal uit de talrijke resoluties, waarin geprotesteerd wordt tegen het E.E.G.- lidmaatschap, een of meer moeten uit kiezen voor behandeling ter conferentie. De conservatieven doen dit soort dingen beter, en de debatten op hun jaarver gadering zijn altijd een doorgestoken kaart. Men kiest heel zorgvuldig spre kers uit de vertegenwoordigers van de kieskringen, sprekers van het soort dat tot taak heeft niet meer te doen dan een welwillende inleiding te hou den voor de ministeriële spreker, die later aan het woord komt. Maar het zal ook de conservatieven deze keer minder gemakkelijk vallen hun opstan delingen de mond te snoeren. Er zal veel rumoer zijn als straks de bladen vallen, veel gerucht en veel geknars van politieke tanden. DAAN VAN DER VAT zware industrie, waaronder krachtcen trales en chemische fabrieken, momen teel het belangrijkste zijn. De Indonesische regering streeft er naar, dat elk dorp aan het einde van de acht jaar over een lagere school, een medisch centrum, een moskee, een bank, een bibliotheek, een scholingsin stituut voor volwassenen en een land- bouw-adviesbureau zal beschikken. Vol gens Jamin zal het eerste plan, indien de resultaten gunstig zijn, worden ge volgd door een omvangrijker tweede. Jamin deelde ook mee dat de In donesische regering vóór 1969 verplicht onderwijs gedurende zes jaar zal invoe ren. Hij zei dat de Indonesische bevol king in de komende acht jaar vol gens statistische schattingen van 98 tot 114 miljoen zal aangroeien. „Wij ho pen vurig dat een gezonde gemeen schap zal kunnen worden gevormd, die de naam zal krijgen van een socialisti sche staat Indonesië", aldus Jamin. (DPA) Het bericht over de benoe ming van Kwame Nkroemah tot pre sident van Ghana voor het leven heeft, naar blijkt uit een PIA-bericht, kenne lijk aanstekelijk gewerkt in Indonesië. De zich noemende „commissie tot waarborging van de roem van presi dent Soekarno" heeft gisteren geëist, dat ook Soekarno tot president voor het leven benoemd zal worden. In een open brief aan de ministers en de parlemen tariërs wordt gezegd, dat „geen leider tussen Sabang en Merauke zulke su perieure kundigheden als Soekarno be zit". GENÈVE, 14 sept. Het groeitempo van de invoer van West-Europa uit Noord-Amerika is in 1961 na de snelle toeneming in 1960 scherp gedaald, zo wordt in een door de Verenigde Naties gepubliceerd verslag gezegd. j.n het verslag, dat is opgesteld door de economische commissie voor Europa, wordt opgemerkt, dat de handelscijfers „enigszins teleurstellend" zijn. De Westeuropese uitvoer naar de Ver enigde Staten en Canada is na een da ling van bijna 5 pet in 1960 het vorige jaar met 1 pet verminderd. De invoer uit deze landen steeg slechts met 2 pet. terwijl 1960 een buitegewoon grote stijging van 39 pet. te zien had gegeven. De uitvoer naar Noord - Amerika schijnt dit jaar echter weer op te leven, aldus het verslag. De Europese uitvoer van auto's heeft het vorige jaar de grootste daling ver toond De waarde van deze uitvoer naar de V.S., die in 1960 reeds scherp was afgenomen, daalde in 1961 verder met 250 miljoen dollar of 40 pet. De voor naamste oorzaak van deze daling was de toenemende concurrentie van de Amerikaanse compact-cars. De Volkswa gen was volgens het verslag de enige Europese auto, waarvan de omzet op de Amerikaanse markt in 1961 is blij ven groeien. (Van onze correspondent) ARNHEM, 17 sept. De verjaar dag van de slag om Arnhem, 17 seP" tember 1944, is vanmorgen stijlvol als steeds officieel herdacht op het Airbor ne kerkhof te Oosterbeek waar onge veer zevenduizend Britse en Poolse- le den van de Eerste Airborne Division begraven liggen. Aan de officiële herdenking war®^ zoals gebruikelijk een katholieke en een anglikaanse kerkdienst voorafgegaan. Voor deze achttiende verjaardag van slag waren 274 Engelse en Poolse te verwanten van gesneuvelde airöor- nes per boottrein van Hoek van Hol land naar Oosterbeek gekomen, onaer leiding van de Engelse brigadegeneraal Graham Walrack, die in 1944 chef wa® van de medische dienst der landings divisie. Onder de gasten was ook sir Richard Gale, die in juni 1944 bp a® invasie in Normandië een Britse lucnt- landingsdivisie aanvoerde. De Ppols® vereniging van parachutisten in Enge land was vertegenwoordigd door cap tain George Harvey, destijds lid van de staf van de Poolse parachutisten brigade. Vanavond zullen de Engels» en Poolse gasten deelnemen aan traditionele stille tocht naar het monu ment bij de Rijnbrug, waar tal van parachutisten destijds de dood vonden in de felle gevechten om dit strate gische punt. Morgen wordt een bezoek gebracht aan de voormalige slagvelden. HOLLANDIA, 17 sept. Van het Sentani-vliegveid zjjn vanmorgen drie Papoea-vertegenwoordigers vertrokken die de debatten in de V.N.-assemMee over het Nederlands-Indonesisch ak koord zullen bijwonen en morgen" "li te nd voor een kort oponthoud in Neder land worden verwacht. Het zijn N: co laas Jouwe. Marcus Kaisiepo en Her man Womsiwor. Het vierde lid van d® delegatie, Nic. Tanggahma, kan de reis niet meemaken omdat hij voorzitter is van het nationaal congres dat op zijn vroegst morgenavond wordt beëindigd- Zijn plaatsvervanger, Freek Poana.» kon ook niet meegaan omdat hij zich op het ogenblik in zijn kiesdistrict be vindt. De Papoea-vertegenwoordigers zeiden voor het vertrek dat de belangstelling vooral uitgaat naar de houding van Amerika, Australië en de Afrikaanse landen tijdens het debat in de V.N. De belangrijkste kwestie achten zij de uit leg van het begrip „zelfbeschikkings recht", dat volgens de delegatie moet worden gezien als extern zelfbeschik kingsrecht zoals dat volgens hen de wens is van het overgrote deel van het Papoeavolk. In tegenstelling tot eerder» plannen zal de vertegenwoordiging nor maal deel uitmaken van de Nederland se delegatie. Na de V.N.-debatten zul len de drie Papoea's weer naar Neder land reizen. De heer Jouwe zal dan, naar thans wel vaststaat, voorlopig niet meer naar Nieuw-Guinea terugkeren. Kaisiepo lijkt zijn plan, het land even eens voor enige tijd te verlaten, te heb ben opgegeven. Hij zal evenals Wom siwor eind-september naar Nieuw-Gui nea terugkeren. MÊmÊm Arbeiders in het Vaticaan zetten een pauselijk embleem (een plaats. Het pronkstuk is deel van een vloermozaïek voor de van de Sint Pieter, waar restauratiewerkzaamheden worden uitgevoerd m» band met het komende concilie. kroon) W-VfJ" HeiligeDeur vet" ZUNE EXCELLENTIE HEEFT EENDELIKATE KWESTIE MET ME TE BESPREKEN LIEVELING JE HOORT HET. .EN NET ZO'N BRIEF RL5 MENEER FfiSUL GISTE REN BRRCHT VfiNDE AMBAS SADE VAN MfiHM A BEDANKT, CHARLIE. DIEVERWRCHT- T6 IK RL. WAAROM LAATJE DIT NIET AAN - SCOTLAND VAK? OVER, PAUL? - OMDAT i DE YARD EEN AM' BASSADE KAN BINNENt DRINGEN. 1KBENER X'UnGÉNO' D/GD',

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6