Belgische justitie zwijgzaam Ex-kolonel Argoud niet in België gearresteerd Officiële mededeling van rechter van instructie Macmillan doet beroep op Gemenebest-leiders J KANUNNIK PAWLEY UIT CONCILIE-WENSEN BUISMAN doet er een schepje bovenop kOSRAM Franse Staatsstoeterijen in Den Bosch Fruitcorso in Goes Breimodellen „9 D" in Deurne Rund en mens Sabin-vaccin in de V.S. ontraden GEEN FRANSE PREEK - TOCH INCIDENTEN Montblanc-tunnel officieel geopend Gouverneur leidt anti-kleurlingen- verzet Ponomarenko naar Wenen? 111 Meeste premiers zijn bijgedraaid NAVO voelt niet voor blokkade jegens CUBA Anglicaans geestelijke wil nieuwe formulering onfeilbaarheidsdogma MI RVA -"dT- BB Organisator aanslag op DE GAULLE pleegt zelfmoord Antwerpen Gesprek Adenauer- Stikker - Norstad In Mississippi Meer POLARISSEN voor de NAVO Afschaffing van de polygamie in Ghana MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 ••^priesti^rs f broeders en zusters vragen om voertuigen voor god Hebt U GISTEREN aan uw kerk de kollektebus gemist Stort dan VANDAAG nog uw gift op giro 272249 MIVA Amsterdam BRUSSEL 17 sept. Tot dus ver schijnt de Franse ex-kolonel Antoine Argoud, een der meest beruchte leiders van de O.A.S., tog niet te zijn gearresteerd in België. Dit werd gisteren officieel Meegedeeld door de rechter van Instructie in Namen, die het on derzoek leidt inzake de activitei ten op Belgisch grondgebied van net Frans-extremistische Geheime Leger. Dit onderzoek nam tijdens net weekeinde een sensationele bending door de arrestatie, na V1 lampen ""«n a mam een grootscheepse klopjacht in Namen, Spa en Brussel, van zes leden van de O.A.S. Volgens eer dere klaarblijkelijk onjuiste informaties, hoofdzakelijk van de Franse radio, bevond Argoud zich onder de zes aangehoudenen. n (Advertentie) hebt u de bus gemist (Van onze Brusselse correspondent) (Advertentie) Koffie... gezelligheid. En BUISMAN doet er een schepje bovenop. Een schepje BUISMAN bovenop de koffie Haakt de smaak nog rijker. Dat is een °ude wijsheid, die veel jonge, gezellige huisvrouwen meekregen. i i 11 11 llMoffiebus MP HOE U UW KOFFIE OOK ZET... MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER! (OOK POEDERKOFFIE) Washington, n sept (Rtr, afp) ~e Amerikaanse openbare gezondheids dienst heeft zaterdag het gebruik van Tjt anti-poliovaccin, type drie, van dr Albert Sabin voorlopig afgeraden. Deze maatregel werd genomen, nadat enke- dagen tevoren da Canadese minister van gezondheid het middel had verbo den, omdat zich onder de vier miljoen J-anadezen die met dit vaccin zijn be handeld vier gevallen hadden voorge daan van personen, die daarna kinder verlamming kregen. Het vaccin, dat uit levend poliovirus Wordt gemaakt en dat via de mond Wordt ingenomen, zou niet schadelijk |ijn voor kinderen. Het oudere door dr. «alk uitgevonden anti-poliovaccin is samengesteld uit dood virus. Dr. °abin vond echter een middel, dat be- Jdhermlng bood tegen een poliovirus, dat v?°r het Salkvaccin immuun was ge- v'aken. Volgens de gezondheidsdienst Vftn n z'cfl 'n totaal zestien ziektege- ailen voorgedaan b;j personen die te- Vd polio waren behandeld. Drie van waren met Salk Vaccin en de ova- met het via de mond toegediende g^'dvaccin behandeld. Geneeskundi- Zjji achtten het echter mogelijk, dat WaAoor de vaccinatie reeds met polio "en besmet. (Advertentie) Twee leden van Uit p Nechische phiharmonische koor £fag, dat heeft deelgenomen aan bèn muziekfestival in Montreux, heb- •han iltlek asiel gevraagd. Het zijn een en vrouw van omstreeks der- (Rtr). krfi^gg^mtnam Volgens militaire ï?flor5nn-,?lvallen- De regeringstroepen (Rtr) ^oden en de communisten :v*uai" volgens imiiuuie *ev£m Sai.?on zijn in de afgelopen Vietnagen hi) gevechten tussen Zuid- thUni,tilate regeringstroepen *2o Hr,je opstandelingen en com- minstens De Belgische politie en het departe ment van Justitie weigeren overigens veel details te verstrekken over deze gerechtelijke actie. Slechts een zeer on volledige en tamelijk vage versie der feiten werd van overheidswege aan de openbaarheid prijsgegeven. In een korte verklaring gaf de minister van justitie Vermeylen als zijn wens te kennen, dat over het onderzoek en de verrichte arrestaties niets zou worden medege deeld, „in het belang van degenen die zich zullen moeten verantwoorden en in het belang van de rechtsbedeling." De Belgische veiligheidsdiensten blij ken al een hele tijd het spoor te vol gen van O.A.S.-ers, die klandestien het land zijn binnengedrongen om van hier uit hun subversieve bedrijvigheid tegen het regime van president De Gaulle te kunnen voortzetten. Aldus konden in Brussel en Luik verscheidene deser teurs van het Franse Vreemdelingen legioen worden geïdentificeerd en on schadelijk gemaakt. PARIJS, 17 sept (Rtr, UPI) Poli- tiezegslieden hebben meegedeeld dat de voormalige verbindingsofficier van het Franse leger Henri Niaux, die ervan verdacht werd de recente overval op president Charles de Gaulle te hebben geleid, zich in zijn cel heeft opgehangen. De 48-jarige ex-officier was vrijdag ge arresteerd. De politie rekende hem in het Zuidfranse Agen, zyn geboorte plaats, in en bracht hem over naar het hoofdkwartier te Parijs voor onder vraging. Een Parijs militair gerechtshof heeft zaterdag 27 Fransen schuldig bevonden aan lidmaatschap van een on dergrondse organisatie van het geheime leger, die zich ten doel stelde sabotage daden in west- en noord-west-Frank- rijk te bedrijven. Tien beklaagden wer den vrijgesproken. Graaf Horace Savel- li, een voormalige reserve-luitenant kolonel van het Franse leger, werd, evenals kapitein Charles Renault, tot dertien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De 25 andere beklaagden werden tot straffen, liggend tussen een jaar voorwaardelijk en tien jaar onvoor waardelijk, veroordeeld. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 17 sept. Noch in de kerk van de H. Geest, noch in die van de H. Jozef te Antwerpen werd gisteren in het Frans gepreekt. Niette min beleefde de Seheldestad ander maal een incidentrijke betoging naar aanleiding van de kwestie der Frans talige sermoenen. Omstreeks het mid daguur kwamen inderdaad honderden Vlaamse manifestanten, die nogal luid ruchtig wilden oprukken naar het bisschoppelijk paleis, in botsing met versterkte eenheden van de politie. Zes hunner werden ernstig gewond en moesten naar het hospitaal worden overgebracht; tien deelnemers aan een sit-down betoging in de buurt van het centraal station werden aangehouden. De betogers eisten de vrijlating van hun vrienden, die vorige week waren gearresteerd tijdens de relletjes nabij de H. Jozefkerk. Eveneens gisteren vond in de Bel gische hoofdstad het jaarlijks congres van het Davidsfonds plaats. Onder de aangenomen resoluties hadden er twee betrekking op dit hoe langer hoe peni beler wordende probleem: enerzijds werden de Franstalige preken in het Antwerpse veroordeeld als „een in breuk op de culturele gaafheid van het katholieke Vlaanderen"; ander zijds werd de eis naar voren gebracht dat in de Brusselse agglomeratie voor taan meer Nederlandstalige sermoenen zouden worden gehouden. MENAGGIO, 17 sept. (Rtr-AFP) Ten huize van mr. Stikker, de secre taris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, hebben gisteren vier uur lang besprekingen plaats ge had tussen mr. Stikker, bondskanse lier Adenauer en generaal Norstad, de aftredende bevelhebber der NAVO- strijdkrachten. Bondskanselier Adenauer was donder dag voor vakantie in Cadenabbia aan het Como-meer aangekomen, in de buurt waarvan ook de woning van mr Stikker gelegen is. Deze laatste was zaterdag met generaal Norstad per hefsehroefvliegtuig uit Parijs gearri veerd. Over het besprokene werd geen communiqué verstrekt, doch mr Stik ker deelde na afloop der conferentie mede, dat gesproken was over het „internationale politieke en militaire panorama". Zondagmiddag vertrokken de navo- secretaris-generaal en generaal Nor stad vanuit Menaggio per hefsehroef vliegtuig naar Milaan, vergezeld van hun echtgenoten, vanwaar zy per mili tair vliegtuig naar Parijs doorreisden. Wat de aanwezigheid van bepaalde leiders van de O.A.S.zoals Argoud, in België betreft, daarover bestaat vooralsnog geen zekerheid. Wel zjjn er aanwijzingen dat hij zich bij her haling in het land heeft opgehouden. Een van die aanwijzingen is het in terview, dat de ex-kolonel onlangs heeft toegestaan aan de Brusselse extremistische krant „La Dernière Heure". In een fel communiqué sprak de neo- fascistische Mouvement d'Action Civi- que gisteren inmiddels zijn afkeuring uit ten aanzien van de politionele ac tie tegen de O.A.S. in België. Door jacht te maken op Franse patriotten, aldus het communiqué, onderwerpt de Bel gische overheid zich op schandelijke manier aan de dictatuur van De Gaulle. „België kan bogen op een lange traditie van vrijheid ten gunste van de politiek vervolgden uit andere landen, zoals, niet lang geleden, de Spaanse republi keinen en de Algerijnse nationalisten. De arrestatie van Franse verzetsstrij ders doet deze traditie groot onrecht aan...", zo meent de M.A.C. CHAMONIX, 17 sept. (Rtr) De premiers van Italië en Frankrijk, Fan- fani en Pompidou, hebben zaterdag de Montblanc-tunnel, 's werelds langste verkeerstunnel, die 4.807 meter lang is, officieel geopend. De beide staatslieden, die mijmverkershelmen droegen en ge le regenjassen, reden op een lorrie door de tunnel en wuifden naar de Franse en Italiaanse werklieden, die nog be zig zijn in de nog niet afgewerkte tun nel. Tevoren hadden Fanfani en Pompidou de opening van de tunnel, die een recht streekse verbinding tussen Frankrijk en Italië vormt, gevierd met een cham pagne-receptie in Ohamonix. De doorgang onder de Mont Blanc, die in augustus tot stand kwam toen Italiaanse en Franse arbeiders midden onder de Mont Blanc elkaar de hand reikten, zal waarschijnlijk niet voor 1964 voor het wegverkeer gereed zijn. De weg in de tunnel zal twee rijbanen heb ben met eenrichtingsverkeer. De maxi mumsnelheid zal 60 km per uur zffn. JACKSON, MISSISSIPPI, 14 sept. (UPI) Gouverneur Ross Bamett van de Amerikaanse staat Mississippi heeft via radio en televisie aangedron gen op openlijk verzet tegen een uit spraak van de federale rechtbank waarbij de universiteit van Mississippi moet worden opgengesteld voor alle rassen. Een 29-jarige neger, James Meredith, heeft zich in laten schrijven. Bamett drong aan op verzet, ook al zou dat gevangenisstraf inhouden. Hff tekende een proclamatie waarin hij o.a. zegt: Er is geen enkele zaak die moreel hoger is dan de bescherming van de integriteit van ons ras. Daarom zullen wij ouders alles doen wat wij kunnen om hen te beschermen die ons het meest na aan het hart liggen. Er is geen enkel geval in de geschie denis waarin het blanke ras sociale integratie overleefde. WENEN, 17 sept. (Rtr) Volgens doorgaans welingelichte kringen in We nen zal de Russische oud-minister van buitenlandse zaken Molotov binnenkort door de voormalige Sovjet-ambassadeur in Den Haag, Ponomarenko, worden vervangen als permanent afgevaardig de van de Sovjet-Unie bq het interna tionale atoombureau in de Oostenrijkse hoofdstad. Een officiële verklaring uit Moskou zou op handen zijn. De oud-minister die na felle aanval len op zijn anti-partijactiviteit vorig jaar naar Moskou terugkeerde, zou daar be zig zijn met het schrijven van zijn me moires. Panteleimon Kondratievitsj Ponoma renko moest vorig jaar oktober Neder land verlaten, nadat hij zich op Schip hol had gemengd in een vechtpartij tus sen Russische ambtenaren en Neder landse politiefunctionarissen. Aanleiding hiertoe was het vertrek van mevrouw Irena Goloeb naar Moskou, nadat haar echtgenoot, de 35-jarige biochemicus dr. Alexei Goloeb, politiek asiel in Neder land had gevraagd. Zoals bekend is dr. Goloeb inmiddels op 27 maart als nog naar de Sovjet-Unie teruggegaan, wadr hij later verklaarde dat zffn „illu sies omtrent het Westen' waren ver stoord". President Ajoeb Khan van Pakistan (links) met president De Gaulle. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 17 sept. De besprekin gen van de premiers van het Gemene best werden heden hervat. De conferen tie zal waarschijnlijk eindigen op woens dag, en vandaag is de laatste dag ge wijd aan de kwestie van Brittannië's LONDEN, 17 sept. (UPI) In diplo matieke kringen in de Britse hoofdstad wordt gezegd, dat de andere NAVO- landen negatief hebben gereageerd op voorzichtige informaties van Washing ton over hun bereidheid mee te doen aan een blokkade tegen Cuba. Washing ton zou alleen nog maar in NAVO-ver- band de voelhorens hebben uitgestoken. Men is in Europa van mening dat een dergelijke blokkade geen zin heeft als niet de hele wereld meedoet en dat de hele wereld'mee zal doen is hoogst onwaarschijnlijk. Wel hebben landen als Engeland beloofd geen wapens aan Cu ba te zullen verkopen. Maar verder gin gen de toezeggingen niet. Diverse NAVO-landen hebben schepen die in Russische charter op Cuba varen. In het algemeen, zo werd gezegd, vinden de Europese landen dat Amerika het maar alleen moet opknappen met Cuba. lidmaatschap van de E.E.G. _De zitting van heden is plenair en het is Macmil- lans taak te voorkomen dat sommige van de premiers volharden in hun af wijzende houding. Dit zal Macmillan waarschijnlijk lukken. Na de opzienba rende tegenstand welke de premiers aan het begin van de vorige week hebben getoond, zijn de meesten voldoende bij gedraaid om, zy het met tegenzin, zich neer te leggen bij het besluit van de Britse regering om de besprekingen in Brussel te hervatten met het doel Brit tannië's lidmaatschap mogelijk te ma ken. Het is evenwel niet te verwachten dat de Afrikaanse landen, Ghana, Nigeria en Tanganjika, hun weigering om zich te associëren met de E.E.G. op het laatste ogenblik zullen intrekken. Het hoogtepunt van heden is de rede welke Macmillan zal houden. Hij hield gis teren een bespreking met Lord Home, minister van Buitenlandse Zaken, mi nister Heath, hoofdvertegenwoordiger van Brittannië in de Brusselse bespre kingen, en Duncan Sandys, minister van Gemenebestbetrekkingen. Macmil lan had gisteren eveneens een onver wachte bespreking van bijna een uur met Menzies, de Australische premier. (U.P.I.) Pres. Ajoeb Khan van Pakistan heeft zaterdagmorgen in Parijs zijn aan gekondigde onderhoud met president De Gaulle over Euromarktkwesties ge houden. Hij stelde hem voor de deur van de Euromarkt open te zetten voor Geme- nebestlanden. Men verwacht te Parffs dat De Gaulles reactie hierop bijzonder koel is geweest. 's Lands Kroniek WW Op de dertigste grote nationale trekpaardententoonstelling in Den Bosch kreeg de show van de Franse stoeterijen met carousselrijtuigen het grootste applaus van het talrijke publiek. R-é van Tonenhof" en „Tosca van Klerkenhof" zijn de namen van de paarden, die dit jaar op de demonstratie van de Na tionale tentoonstelling van de Kon- Vereniging Het Nederlandse Trek paard als kampioenen voor de ere tribune stonden en wier gelukkige bezitters de hoogste ere-prijzen van deze tentoonstelling in ontvangst mochten nemen. De demonstratie-middag op het ter rein van de Bossche veemarkt, die bi) het zesde lustrum van de Natio nale tentoonstelling een bijzonder feestelijk karakter droeg, werd onder meer bijgewoond door de Franse am bassadeur Graaf De Crouy Chanel, de minister van Landbouw, de com missarissen der koningin in Noord- Brabant en Zeeland de bisschop van Den Bosch mgr. W. M. Bekkers en de burgemeester van Den Bosch mr. R. Lambooy. Het publiek, dat ten getale van meer dan 15.000 het demonstratie terrein omzoomde, had behalve voor de kampioenen, ook ware ovaties over voor het aangespannen zestien- span, dat in een minimum van tijd uit vier vierspannen was samenge steld, voor de Hafflinger-paarden, het voor Nederland nog nieuwe Oosten rijkse ras, dat hier een bijzonder goede indruk maakte en voor de fok- groep van de Stallen de Dobbelaere uit IJzendijke, welke stallen voor de achttiende maal in successie de eer ste prijs voor deze groep behaalden. Maar het onbetwiste hoogtepunt illlllilliillliliiiiiiiiiiitiiiiiiliiillilliliiiiimimiiimmiiimi. Begunstigd door stralend weer is zaterdagmiddag en -avond het Zeeuwse fruitcorso voor de acht ste keer door de straten van Goes getrokken. Naar schatting waren er 40.000 toeschouwers. De stoet vormde een kleurig en fleurig geheel. Twaalf praalwagens, samengesteld uit vele soorten fruit, en tal van reclame wagens maakten deel uit van de op tocht. Tien muziekgezelschappen zorg den voor de muzikale opluistering. Zoals gebruikelijk werd het char mante middelpunt gevormd door de „fruitfee" en haar beide hofdames. Deze reed op een prachtige praalwa gen midden in de stoet. Vorige week zaterdag, aan het begin van de fruit- week, werd de „fruitfee" door de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, officieel geïnstalleerd. Zij reikte zaterdagavond ook de prijzen uit. Voor de derde keer verwierf de gemeente Westenschouwen de dorps- prijs met de prachtige wagen ,,Im weissen Rössl". Bovendien verwierf deze gemeente de zilveren gans, die beschikbaar wordt gesteld door dr. F. Q. den Hollander, oud-presi- dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen en ereburger van de ge meente Goes. Naast Westenschouwen waren nog vier andere gemeenten vertegenwoordigd met een praalwa gen. Met een vuurwerk werd de fruit- week afgesloten. van de middag was toch het optreden van de Franse Staats-stoeterijen, die met zestig paarden en bijna evenveel mensen naar Den Bosch waren ge komen om daar te tonen welk peil de wetenschappelijk bijzonder sterk gefundeerde fokkerij in hun land be reikt heeft. Met de sierlijke koetsen, waarvoor de paarden gespannen wa ren, en de kleurrijke uniformen van de berijders boden zij een schouw spel, dat het publiek tot uitbundig enthousiasme wist te brengen. Voor een evenzeer kleurrijk inter mezzo zorgde de boerenjeugd van Noord-Brabant, die ten getale van duizend en met medewerking van de Kring-fanfare van de Limburgse Boeren en Tuindersbond gymnastiek en ritmische oefeningen uitvoerde. De muzikale entourage van de mid dag werd voor het overige voortreffe lijk verzorgd door de Koninklijke Har monie 's Hertogenbosch. Dezer dagen waren wfl te gast bij Vroom en Dreesmann Ne derland N.V., die in samen werking met Xeveda, in zijn lunchroom te Amstelveen te nieu we herfst-breimodellen presenteerde. Wol wordt de grote mode voor dit najaar en deze winter. Wij zagen de laatste modellen in de beeldigste kleuren. Voor de teenagers zijn er weer de slobbertruien, gedragen op lange strakke pantalons. Heel leuk vonden wij een antraciet met wit gebreide trui op een rode pantalon en hoge rode laarsjes. Bijzonder pittig stond een wijnrode trui met aangebreide witte muts voor sportieve gelegenheden. Dat de teen agers niet alleen met slobbertru en hoeven te lopen bewees wel een heel aardig marineblauw pakje gegar neerd met een witte kraag en dito muts. Zeer smaakvol stond een zwarte trui met rode en witte blokken ge completeerd met hoge rode laarsjes en zwarte broek. Een zeer gedurfde combinatie was naar onze mening een blauw-groene trui op een oranje broek. Niettemin bijzonder leuk. Voor de grotere maten stond een vest in de kleuren beige en bruin gebreid van Golden Muset zeer apart. Opwindend chic was een groen met rood bewerkt pakje a-la-Chanel. Wel dadig warm leek een pakje van an traciet met wit en een rood jasje op een zwart rokje. Alles gebreid. Ook voor de heren zagen wij leuke truien. Het hoeft niet altijd bij het saaie grijs te blijven. De nieuwe kleuren groen, tabak en rood doen het bijzonder goed, vooral voor de wat donkere types. Er waren truien met afneembare kragen, zodat men er ook een sporthemd of sjaal in kan dragen. Voor after-ski zagen wij zo wel voor heren als voor dames leuke grote truien met gewerkte rand of col. Heel mooi vonden wjj een witte trui met gewerkte Delfts blauwe rand. Gezellig stond een trui van antraciet met abricoos. Tot slot toonde de mannequins ons met veel charme een rood gebreide jas afgezet met een bontkraag (ook als stola te dragen) en muts. en een blauwe jas met capuchon en witte bontmuts. De modellen zijn stuk voor stuk gemakkelijk zelf te breien en men hoeft niet bang te zijn voor ingewikkelde patronen, want alles blijft zo glad mogelijk met als gar nering een gewerkte rand van een contrasterende kleur. O/ider grote belangstelling uit geheel Peelland heeft de Staats secretaris van Economische Zaken, drs F. Gijzeis, zaterdag namiddag in Deurne de groot opge zette streek-expositie 9 D geopend, nadat hij per helicopter vanuit Eind hoven in de Peelgemeente te mid den van wegstuivende koeien was neergestreken. Op het met muziekkorpsen bezette marktplein werd de staatssecretaris officieel verwelkomd door mr. F Hoeben, burgemeester Van Deurne, de heren L. te Strake en dr. H. van Doorne namens de Stichting „9D" en de heer Van Lienden, lid van Gede puteerde Staten van Noord-Brabant namens het provinciaal bestuur. In een met twee grijs-selummels bespan nen open landauer arriveerde zelfs de middeleeuwse jonkheer Van Doorne en zijn gemalin Alice van Cuyk om de hoge gasten in het Deurne van heden te verwelkomen. Beiden gaven in dichterlijke taal ui ting aan hun verwondering over het door arbeid groot en sterk geworden Deurne met z'n thans ruim 20.000 inwoners^ meer dan het tienvoudige uit hun tijd. De ontwikkeling van agrarische en Peelwerkers-gemeente tot vrij sterk industrialiserende gemeenschap waarvan de negendaagse tentoonstel ling in het negen parochies tellende Deurne (van daar de naam 9 D) een compleet beeld geeft, was ook het onderwerp der toespraken van burj*e meester mr. Hoebens, plaatselijk industrieel L. te Strake en de graar naar „zijn Brabant" gekomen staats secretaris. Het trompetterkorps der Artillerie- uit Breda en enkele plaatselijke muziekgezelschappen verleenden uit bundige luister asm de opening van „9 D", waarop de eerste avond reeds een KAB-congres van de Bossche diocesane bond werd gehouden, als mede een concours van „boerenkapel- len". Gisteren waren enkele duizen den bezoekers getuigen van het bra den van een enorme os aan het braadspit. Rund en mens door elkaar ver weven" stelt dit beeld voor van de Voorburgse kunstenaar Aart van den IJssel. Het beeld is een adeau aan de gemeente Den Haag. Je toelichting vanwege de gemeente op het kunstwerk gegeven luidt: ,J3e kunstenaar wil het symbolisch samen gaan van mens en dier tot uitdrukking brengen." De schone voorstelling van deze nobele gedachte staat voor het slachthuis van 's-Gravenhage. Het is een wat verlaat geschenk van het personeel en de gebruikers van het abattoir aan de gemeente ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van het slachthuis, vorig jaar. LONDEN, 17 sept. (KNP) Over een paar dagen komt in Londen een boek uit, getiteld „Zicht op het Concilie" van de hand van kanunnik Bernard Pawley, de persoonlijke vertegenwoor diger van de primaat der Anglicaanse Kerk in het Concilie-secretariaat voor de Eenheid der Christenen. Kanunnik Pawley geeft in zijn boek zijn persoon lijke mening, welke echter representa tief moge worden geacht voor die van talrijke Anglicanen. Hü formuleert en kele desiderata ten aanzien van het Con cilie en zegt te wensen, dat het Concilie de bij veel niet-katholieken levende idee uit de weg zal ruimen dat „de Kerk van Rome werkelijk een gevaar is voor de natuurlijke vrijheden van de mens. zo wel politiek als verstandelijk". Kanunnik Pawley verklaart te ho pen, dat het Concilie het standpunt der Katholieke Kerk inzake de ge mengde huwelijken zal verzachten. Ook hoopt hff, dat het de Mariaver ering zal modificeren. Na deze wensen, welke voorname lijk betrekking hebben op een ver betering van de betrekkingen tussen de katholieken en de niet-katholieke christenen, noemt kanunnik Pawley nog enkele desiderata, die de toenade ring mogelijk moeten maken. Onder meer zou hy graag zien, dat het Con cilie enkele dogma's opnieuw zou for muleren. Met name noemt hij het dog ma van de Pauselijke onfeilbaarheid. Door een nieuwe formulering zouden de betreffende dogmata beter door de andere Ohristelijke Kerken begrepen kunnen worden. Tenslotte spreekt hij de wens uit, at het concilie een periode zal ope nen van intensief contact tussen ka tholieke en niet-katholieke theologen, gezamenlijke studies en de publicatie daarvan. Kanunnik Pawley merkt in zijn be schouwingen verder op dat de Angli caanse kerkelijke leiders geleidelijk naar de overtuiging zijn gegroeid dat het ab surd is om te praten over en te bidden voor, laat staan te streven naar christe lijke eenheid, zonder daarin de Katho lieke Kerk te betrekken. Zij realiseren zich thans dat de tijd gekomen is om een eind te maken aan vooroordeel en verkeerd begrip en eerlijk onder ogen te zien wat ons nu eigenlijk scheidt. De Anglicaanse vertegenwoordiger in het Concilie-secretariaat zegt hierover, dat „de punten van overeenstemming tussen de Katholieke en de Anglicaanse Kerk talrijker en belangrijker zijn dan de kwesties, welke beide kerken schei den". BONN, 15 sept. (DPA) Naar het Westduitse ministerie van defensie heeft meegedeeld, heeft de Amerikaanse plaatsvervangend minister van defen sie, Roswell Gilpatric, tijdens de be sprekingen die hij met zijn Westduitse ambtgenoot, Strauss, in Bonn heeft gevoerd, verklaard dat de Verenigde Staten nog meer met Polaris-raketten uitgeruste onderzeeboten ter beschikking van de NAVO zullen stellen. Tijdens de NAVO-canferentie, die in het afgelopen voorjaar in Athene werd gehouden, hadden de Verenigde Staten reeds de beschikbaarstelling van zes Polans-onderzeeërs toegezegd. ACCRA. 15 sept. (KNP) De rege ring van Ghana die onlangs polygamie mogelijk had gemaakt, heeft een nieuw wetsontwerp gereed, dat de veelwijve rij weer zal afschaffen. Het ontwerp afkomstig van minister van justitie Ofori Atta, is voor een belangrijk deel geïnspireerd door voor stellen die afkomstig zijn van het ka tholiek nationaal seretariaat van de Ghanese bisschoppen. Het wetsontwerp is op het ogenblik in studie bij een parlementaire commissie. In een toelichting op het wetsontwerp verklaarde Ofori Atta, dat hij de hei ligheid van het huwelijk wil bescher men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7