dag van precisierit onder ogen van gehele volk Als Gouden Koets voorrijdt is alles grondig voorbereid MATADOR i Stedelingen trekken er zondagochtend op uit Invoerstijging bleef achter, uitvoer weer 5 pet. hoger Boeten geëist tegen nalatige bouwers HET K0MPL0T Atleten terug uit Belgrado I Geleerden uit V.S. onderscheiden in Leiden Wessanen koopt Nicolet N.V. Keeper nam mid- voor op de vuist lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. Moeilijkheden over benoeming conrector Inbraak in studio Ned. Danstheater Pastoor Th. W. Taman ridder Oranje - Nassau Gelukwensen voor Hendrik Andriessen Uitreiking „zilveren vriendenkrans" Boete geëist wegens overtreding van prijzenbeschikking T.V- toelichting op miljoenennota Weer cacao-fusie BUITENL. HANDEL le HALFJAAR 100,boete Exportpluimvee- houderijprodukten niet geremd door EEG- regelingen Pleidooi voor West- europese hulp aan Latij ns-Amerika Benoeming DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 PAGINA 2 NEEM DAN j\T Koch: „Ik rekende op een zesde plaats" Grote stijging industriële export Euromarkt steeds belangrijker YLAANDEREN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 sept. In de ener verende drukte, die vanmiddag om twaalf uur heerste op het binnenplein van de koninklijke stallen, repte een lakei zich geagiteerd met een laddertje naar de gouden koets, die gereed stond zijn glansrijke rol te spelen in de luister die de opening van de zitting der staten-generaal omgeeft. Dat laddertje was nodig om koetsier Gerrit Looman op zijn meer dan twee meter hoge bok te helpen. Het personeel van het „departement der koninklijke stallen", zoals deze afdeling van de hofhouding officieel heet, had er op dat uur al bijna een dag werken opzitten. Vijf uur wees de klok van het hoge poortgebouw aan de Hogewal nog maar, toen op het immen se binnenplein erachter hol de eerste stappen weerklonken van rijknechten en koetsiers op weg naar de paarden. Veel moest er nog gebeuren voor de stoet van koetsen en paarden, lakeien en rijknechten in al zijn glorie zou zijn opgesteld op het binnenplein, gereed om naar het paleis aan het Lange Voorhout te rijden om het koninklijk aar, de prinsessen en hoge hofdigni- rissen ai te halen. Eerst moesten de paarden gevoerd worden, geroskamd, opgepoetst. De jongste paarden moes ten in de nog niet ontwaakte stad eerst nog een flink straatje om. „De stal moet eruit", zo zeggen de koetsiers, waarmee gezegd wil zijn dat men het nuttig acht de al te vurige paarden Ietwat in te tomen alvorens hen onder het oog van heel Nederland de delicate taak toe te vertrouwen de koetsen te trekken van het koninklijk paar, de prinsessen en dignitarissen door een tumultueuse stad. Deze „openingsdag", zoals het per soneel van de koninklijke stallen pnns- noemt, was een bijzondere ge- art en is vooral voor de jongste rij- pa ta: (Advertentie) zware te 9 zwaar? BERGEN OP ZOOM, 17 sept. (ANP) De controverse, welke .van het dr. Moller-Lyceum tussen de Ieraren en het schoolbestuur is ontstaan naar aan leiding van de benoeming van dr. M. J. H. Post tot conrector van het ly ceum met passering van de tweede con rector de heer G. Haans, blijkt ook na de vakantie nog voort te bestaan. Bij opening van het nieuwe school jaar hebben de meeste leraren hun standpunt onverbiddelijk gehandhaafd. Zij hebben en bloc geweigerd de benoe ming van de heer Post te aanvaarden. De leerlingen worden in geen enkel op zicht de dupe van deze conflietssituatie, maar wel onthouden de leraren zich volledig van het entameren of het ver zorgen van enige aktiviteit buiten schoolverband. Het instituut van de klasseleiders is na 4 september niet meer volledig in werking getreden, het schoolkoor is ter ziele, culturele aktivi- teiten binnen schoolverband worden niet meer gestimuleerd en de schoolkrant „De Bolwerker" wordt ten gevolge van het lerarenprotest niet meer samen gesteld. Alleen de lessen worden nog gegeven. Hoe diep het verzet tegen school leiding en schoolbestuur heeft ingegre pen blijkt wel uit het feit, dat op een door het schoolbestuur belegde bijeen komst alle leraren, op twee na. ver stek hebben laten gaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 sept. In de studio van het Nederlands Danstheater aan de Koningstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Uit een bureau is een geldkistje met 135 weggenomen. Men is binnengekomen door van een achterdeur een ruitje in te drukken. HENGELO, 18 3ept. Kapelaan F. Brenninkmeijer, die veertien jaar advi seur is geweest van de afdeling Henge lo van de Kath. Middenstandsbond, is voor zijn verdienstelijk werk voor deze organisatie onderscheiden met de zilve ren medaille van deze bond. Zoals ge meld is kapelaan Brenninkmeijer met ingang van vrijdag a.s. benoemd tot pastoor te Nieuw Dijk bij Didam. knecht, de 22-jarige Ben van der Horst. Voor het eerst speelde hij een belang rijke rol in het geheel en hij was zich daarvan volkomen bewust. Ben van der Horst was de postiljon, die op het voorste paard zat van het achtspan dat de gouden koets trok. Ben wist dat hij, samen met koetsier Looman, ver antwoordelijk was voor een onberispe lijke rit met een achtspan door een stad die op haar kop stond. In de koets wist hij het koninklijke paar, hij wist zich gadegeslagen door een duizend koppige menigte langs de route en een veelvoud daarvan in de huiskamers voor hun alles registrerende beeldbuis. Gerrit Looman heeft de hippische rijtoer al meer met succes volbracht, niet in het minst dankzij subtiel samen spel met de postiljon, die de eerste twee paarden bestuurt. Druk moest er geoefend worden de laatste weken om ae wiebelende koets met het achtspan zo in de hand te hebben, dat hij op een centimeter nauwkeurig bestuurd kon worden. V/ant dat is nodig soms, bij voorbeeld wanneer er door de nauwe poorten van het Binnenhof ge reden wordt;, niet meer dan een spier tje licht zit er dan nog maar tusssen de glinsterende wielnaven en de stevige muren. Daar wordt het koetsiersvak manschap beproefd onder het oog van heel Nederland. Gerrit Looman had het uitverkoren achttal strategisch opgesteld: de oud gedienden Apache en Amie, Alexander en Apostel gingen voorop. Nog door geen drie schetterende orkesten zijn zij van hun stuk te brengen, resultaat van langdurige ervaring en training. Acht tien jaar oud zijn ze al en ietwat stram in de benen, maar omdat zij het klappen van de zweep kennen als geen ander, onmisbaar op deze ener verende dag. Achter hen liepen Nereus en Winti 11a, met minder ervaring, maar toch ook wel betrouwbaar. Vlak onder het bereik van Looman echter gingen Peter en Quast, de debutanten voor de gouden koets, en van hen durfde de koetsier geen oog af te laten. Kort na twaalf uur zette de specta culaire „trein" van paarden, koetsen en bereden rijkspolitie zich in be weging de Hogewal op, weemoedig nageoogd door de portier, eveneens in fraai livrei. Meer dan dertig dienst jaren heeft hij er al opzitten en tientallen keren heeft hij deel uitge maakt van de spectaculaire stoet. Nu is het welletjes voor hem en daar moet hij zich in schikken. „Ik ben zelfs met de paarden naar de West geweest. Dat was heel bijzonder", zegt hij als troost voor zich zelf. Is iedere koets door de sterke banden van het protocol gebonden aan een vaste plaats in de stoet, vrij is de eerste stalmeester, de heer W. Bischoff van Heemskerck, die op zijn vurige schimmel Cortina als een veldheer langs zijn troepen reed. Honderden grote en kleine dingen moet hij regelen voor deze dag, die hij al vijftien keer heeft georgani seerd. „Routine" zei hij vrijdag nog toen wij hem vroegen of hjj zich nooit ongerust maakt iets te hebben vergeten. Maar na langer aandringen wilde de eerste stalmeester toch wel toegeven niet eerder gerust te zijn dan wanneer alles achter de rug is. De stad inmiddels stond al uren op zijn kop. Saltimbanques vraten vuur en boeienkoningen lieten kettingen moeite loos van zich afglijden. Er was ge vochten om een goed plaatsje langs de route en veel was er betaald voor LEIDEN, 18 sept. Dr. L. N. Katz uit Chicago is gisteren door de nieuwe rector-magnificus van de universiteit te Leiden, prof. dr. S. Dresden, onderscheiden met de zilve ren Leidse universiteitspenning. Te vens werd aan dr. R. W. Gerard van de universiteit van Michigan in Ann Arbor, een eredoctoraat van de Leid se universiteit verleend. Beide plech tigheden hadden plaats aan het slot van de fysiologische congres, dat de vorige week in de Ridderzaal te Den Haag werd geopend en dat vele hon derden geleerden uit de gehele wereld in Leiden bijeenbracht. Dr. Katz is sinds vele jaren direc teur van de cardiovasculaire afdeling van het medical research institute, Mi chael Reese hospital en medical cen ter in Chicago. Hij was daar jaren lang een van de zeer weinige cardiolo gen in de Verenigde Staten, die zich uitsluitend met wetenschappelijk on derzoek bezig hielden. Eerst in de laat ste tijd is door toedoen van het Natio nal heart institute in Bethesda, en door de subsidiërings-politiek van de Ame rican Heart Association het aantal we tenschappelijk werkende cardiologen aanmerkelijk toegenomen. Het eredoctoraat van dr. Gerard werd verleend in de Pieterskerk. Prof. dr. J. W. Duyff, Leids hoogleraar in de fysiologie en voorzitter van het con gres, lichtte de gronden toe die tot het eerbetoon hadden geleid. Dr. Ge rard, thans director of laboratories, mental health research institute, van de universiteit van Michigan, heeft een bijzonder groot aandeel gehad in de snelle ontwikkeling, die de neurofysi ologie in de laatste decennia heeft doorgemaakt. Zijn betekenis ligt ener zijds op experimenteel terrein, waar hij nieuwe methoden heeft ingevoerd, die in handen van hem en anderen zeer belangrijke resultaten hebben af geworpen, anderzijds onderscheidt hij zich door een synthetische visie, die hem de verwantschap van problemen in de neurofysiologie met die op deels schijnbaar ver verwijderde terreinen als telecommunicatietechniek, compu tertheorie en cybernetica, mathemati sche statistiek en linguistiek als een der eersten deed doorzien. ROTTERDAM, 17 sept. In verband met zijn zilveren pastoraat van de pa rochie van de H. Familie en zijn gouden priesterfeest is pastoor Th. W. Taman benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zaterdag heeft de pa rochie haar herder een kostbaar ge schenk aangeboden: twee ambo's, twee communiebanken en twee lichtdragers, vervaardigd door de Utrechtse edel smid Harry de Groot. een plekje op een tribune. Banken en andere grote zaken met goed zicht op de route die de koets zou nemen had den goede relaties voor altijd aan zich verplicht door hen vriendelijk uit te nodigen een kijkje te komen nemen. Sinaasappelkisten gingen van de hand voor prijzen als waren zij van kostbaar teak. Verkopers van houten stoeltjes repten zich na gedane zaken snel ver derop om er geen getuige van te hoe ven zijn, wanneer de kopers krakend door het gammele geval zouden stor ten. Militairen stonden al geruime tijd in het gelid langs de route en af en toe moest een reserve de plaats in nemen van een soldaat die de wereld zag draaien. Langs de gehele route waren om de kilometer e.h.b.o.-posten ingericht met brancards, ambulances en artsen: men is er op alles voorbe reid, ook op grote rampen als het in storten van volgepakte tribunes. In de Hofvijver werd door de reddingsbriga de een torn boot rondgeroeid om mensen die door het gedrang te water zouden raken op te pikken. Om één uur prompt bracht Looman zijn zwarte gekruiste inlanders tot op de centimeter nauwkeurig tot stilstand voor het plankier voor het paleis aan het Voorhout. De oudste prinsessen waren al in de calèche voor hem ge stapt. Via het nu uitgeklapte, met gouden lelies versierde treeplankje steeg het vorstelijk paar in de gouden koets, eertijds een geschenk van de Amsterdamse burgerij en werkstuk van de vroeger zo beroemde auto mobielfabriek van Spijker. Daarna de traditionele tocht over het schelppad van het lommerrijke Voorhout met het duizendvoudig gejuich, voor het vorste lijk paar, en de prinsessen maar ook voor de luisterrijke stoet, waarvan de aanblik niet alleen de kinderen wat doet. Gisteravond zijn de „zilveren" Kees Koch, Eef Kamerbeek en de ongelukkige Ray van Asten met het vliegtuig teruggekeerd van de Europese atletiekkampioen- schappen in Belgrado. Onder aan de vliegtuigtrap zwaaiden zij naar bekenden op de ballustrade op Schiphol. Van links naar rechts Kamerbeek, Koch en Van Asten. DEN HAAG, 18 sept. De Rijks dienst voor hei Nationale Plan heeft in samenwerking met de Provinciale Pla nologische Dienst van Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Hilversum en Zaandam in 1956 een onderzoek ingesteld naar de wijze waar op de stedeling zomers zijn zondag doorbrengt. Het is een zeer verbreide opvatting, dat de stedeling mobiel als hij veel al is door het gebruik van steeds snel lere vervoersmiddelen op zondag morgen vroeg de stad ontvlucht. Daar door zouden de steden op zomerzonda- gen leeglopen en zou de stedeling vooral wanneer hij over een motorvoer tuig beschikt op steeds grotere af stand van zijn woonplaats vertier gaan zoeken. De resultaten van het ingestel de onderzoek wijzen echter in een an dere richting. Van de bevolking bevond zich op zon dag ongeveer zesentwintig procent bui ten de woonplaats. Wanneer de omge ving daartoe noodt, is de trek naar buiten nog groter: in Hilversum was het percentage namelijk veertig, in Rot terdam een Kleine twintig procent van de bevolking. Veel meer mensen dan verwacht ble ken op zondag te zijn thuis gebleven. Vijftig procent van de bevolking ver toefde op zondagmorgen in de eigen woning. Op zondagmiddag loopt dit per centage terug tot vijf en dertig. Het is begrijpelijk, dat het thuisblijven op zondag in nauw verband staat tot de leeftijd: de oudere mens is nu een maal meer aan huis gebonden dan de jeugd. De bejaarden, de jonge gezinnen en de lagere inkomensgroepen dus zij die de grootste moeilijkheden ondervin den bij hun trek naar buiten profi teren het meest van deze recratiegebie- den. Zij gaan verhoudingsgewijs meer naar buiten, terwijl de overige groepen (jongeren, hogere inkomensgroepen) onder alle omstandigheden de weg naar buiten wel weten te vinden. Ongeveer vijf procent van de be volking had het weekend buiten de woonplaats doorgebracht, terwijl ca. tien procent de gehele dag was weg gegaan. De grootste variatie in per centages tussen de vier gemeenten vindt men bij het uitstapje op zon dagmiddag. In Hilversum ging 23 pet. van de bevolking op zondagmiddag naar buiten, in Rotterdam was dit slechts zes procent. Vooral autobezit ters hebben de neiging eerst op zon dagmiddag weg te gaan. Men reist DEN HAAG, 17 sept. Prof. Hen drik Andriessen viert vandaag onder grote belangstelling zijn zeventigste ver jaardag. Reeds in de vroege morgen begonnen de gelukstelegrammen binnen te stromen en in enkele uren was hun aantal opgelopen tot een honderdtal. Niet minder groot was de stapel brie ven met felicitaties, die van heinde en ver was afgezonden en die de jubilaris enige dagen lang met lezen zal bezig houden. Fraaie bloemstukken werden aar. zijn woning bezorgd onder meer van het koor van de Russische kerk, van het Residentie-koor en van Marten Toonder. Drie bekende oud-leerlingen van Hendrik Andriessen, namelijk Jan Mul, Albert de Klerk en Herman Stra- tegier, zonden een mand met „zeer fijne flessen". Van de opera-dirigent Paul Pella kreeg de zeventigjarige een prachtige zilveren schaal cadeau. Nog steeds worden blijken van waardering en genegenheid en gelukwensen van officiële zijde aan zijn huis bezorgd. AMSTERDAM, 17 sept. Voor de onderscheiding van de Nederlandse vereniging „Concertgebouwvrienden" de zilveren vriendenkrans, die wordt uitgereikt aan begaafde leeriingen van het kon. conservatorium in Den Haag, het Amsterdams conservatorium en het conservatorium van de vereniging Muzieklyceum te Amsterdam, zijn dit jaar gekozen de celliste Marijke Ver- beme, de bariton Meinard Kraak en de hoboïst Han de Vries. Deze uitrei king zal geschieden na afloop van een door deze ionge kunstenaars te geven concert in de Kleine Zaal >-an het Concertgebouw op donderdagavond 27 september. Ais begeleiders werken mee Anneke Uittenbosch (clavecimbel). Hans Broekman (piano) en Reinbert de Leeuw (nianoJ. dan echter niet ver. Ca. 75 pet. van de autobezitters die op zondagmiddag naar buiten gingen bleven binnen een afstand van dertig kilometer uit de eigen woonplaats. Het is dan ook te verwachten, dat toenemende motorisering niet in de eer ste plaats zal leiden tot het afleggen van veel grotere afstanden dan voor heen, maar tot een later vertrek van huis en hiermede tot een sterke ver groting van de topdrukte in de recrea tiegebieden. De veronderstelling, dat er dichtbij de woonplaats in de toekomst minder behoefte zou bestaan aan re creatiegebieden omdat de automobilist zich toch op grote afstand van huis gaat recreëren, gaat dus niet op: bij groeiend autobezit spitsen de proble men zich vermoedelijk juist toe. Uit Zaandam, Rotterdam en Amster dam richtte twintig a vijfentwintig pro cent van de totale trek (wat neerkomt op zes a acht procent van de bevolking van deze steden) zich op het strand en de duinen. Het bezoek aan andere ste den mag overigens ook niet worden onderschat. In 1956 trok ca. vijfentwintig procent van hen die hun vertier buiten de woon plaats zochten met de auto naar buiten. Het lijkt zeer waarschijnlijk, dat dit percentage thans hoger ligt. Toch hand haaft de fiets zich nog redelijk. Op merkelijk is, dat de gehuwden verhou dingsgewijs veel meer met de auto weggingen dan de ongehuwden. Dit geldt zowel voor de verschillende in komens- als leeftijdsgroepen. Verder kwam uit het onderzoek naar voren, dat het gezin een belangrijke functie vervult bij de besteding van de zondag. Ca. zestig procent van alle trekkers ging met het gezin naar bui ten. De resultaten dateren van voor de invoering van de vrije zaterdag. Het laat zich echter niet aanzien, dat deze op dit moment reeds veel invloed heeft gehad op de besteding van het week end. Uiteraard is het nodig de ont wikkeling nauwlettend te volgen. Meer onderzoek in deze richting is dus drin gend gewenst. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 sept. Vijfduizend gulden boete heeft de procureur-gene raal b\j het gerechtshof geëist tegen een hier gevestigde financieringsmaat schappij wegens overtreding van de prijzenbeschikking '48. De N.V. had bij de financieringsregeling van op afbe taling gekochte juke-boxes een hoger percentage berekend dan wettelijk was toegestaan. In totaal was er 125.000 gulden te veel geïnd op ongeveer drie honderd contracten. In eerste instantie had de rechtbank eveneens vijfduizend gulden boete op gelegd, maar bovendien nog een voor waardelijke boete van 125.000 gulden en als bijzondere voorwaarde de ver plichting het teveel berekende bedrag aan de gecontracteerden terug te be talen. HILVERSUM, 17 sept. In een extra NTS-programma op dinsdagavond zal drs. J. W. de Pous, minister van Economische Zaken en minister van Fi nanciën ad interim morgenavond een toelichting geven op de aan de Staten- Generaal aangeboden nota inzake de economische ramingen voor het jaar 1962-'63. De uitzending begint om 21.20 uur, onmiddellijk na de herhaling van de reportage van „Prinsjesdag", en duurt tot 21.35 uur. SCHIPHOL, 18 sept. Luid toege juicht door clubgenoten van Pro Pa tri a uit Rotterdam, is gisteravond „zil veren" discuswerper Cees Koch uit Belgrado op Schiphol aangekomen. Met hem arriveerden tienkamper Ka merbeek, die bij de Europese kampi oenschappen een vierde plaats vero verde, en de onfortuinlijke Ray van Asten, die door een angina niet aan de 800 meter kon deelnemen. Cees Koch vertelde dat hij niet op de zilveren medaille had durven re kenen. „Hoogstens, een zesde plaats", was zijn commentaar. Ook Kamer beek was na al zijn blessures van de afgelopen zomer zeer tevreden met zijn vierde plaats. „Als mijn condi tie beter was geweest had ik mis schien de tweede plaats kunnen be reiken", zei hij. Pechvogel Van Asten verklaarde dat hij, tijdens de finale van de 800 meter, ziek op de tribune zittend, nauwelijks zijn tranen had kunnen bedwingen. „Het ging precies zoals ik het me had gedacht. De lopers zetten alles in op de laatste 150 meter. Ik had er in Belgrado die week speciaal op ge traind", zo zei hij. Donderdag keert Van Asten terug naar de VS om daar zijn studie te vol tooien. Nu hij niet voor Nederland is uitgekomen op de Europese kampioen schappen blijft er een kans, dat Ame rika hem in 1964 zal afvaardigen naar Tokio om daar aan de Olympische Spelen deel te nemen. „Misschien wil len mijn Amerikaanse vrienden het nog eenmaal voor me proberen om mijn Nederlandse nationaliteit te ver anderen in de Amerikaanse", besloot hij. WORMERVEER, 18 sept. Do direc ties van Wessanen's Koninklijke Fabrie ken en Nicolet-Krommenie delen mede, dat een zodanige overeenstemming is bereikt, dat alle aandelen van Nicolet- Krommenie (Cacao- en Chocoladefa briek) door Wessanen zullen worden overgenomen. De fusie van de beide bedrijven is, naar men ons bij Wessanen wist mee te delen, niet geschied door een aande lenruil maar door het kopen van de aan delen van Nicolet. Het maatschappelij ke kapitaal van de besloten n.v. Nico let is groot 100.000, waarvan geplaatst 30.000. De overnameprijs wilde men nog niet meedelen. Er zijn ongeveer 100 man bij Nicolet werkzaam. Wessanen ziet in deze overname voor al de mogelijkheid tot een noodzakelijke uitbreiding van haar Cacao-afdeling. De fabrieken van Nicolet in Krommenie, die in zeer goede staat verkeren en modern zijn geoutilleerd, zullen Wessa nen hiervoor de nodige speelruimte ge ven. Ofschoon de plannen met het be drijf nog niet in details zijn vastgelegd, zal Nicolet waarschijnlijk voor een deel van haar afzet onder eigen naam blijven werken. De huidige directie blijft ge handhaafd. De fusie is vooral tot stand gekomen in verband met de E.E.G. Dit is binnen korte tijd reeds de twee de fusie op het gebied van cacao en chocolade, nadat Bensdorp begin deze maand de overname van Blooker be kendmaakte. Zoals bekend bedraagt het geplaatste kapitaal van de in september 1959 ter beurze van Amsterdam geïntroduceerde Wessanen's Koninklijke Fabrieken 13,6 min. Het laatst betaalde dividend was 10 pet. (onv.). DEN HAAG, 12 sept. De omvang van de Nederlandse handel met het buitenland is volgens gegevens van het C.B.S. in de eerste helft van 1962 ver der gestegen. De invoerstijging naar waarde wes 4 procent en naar hoe veelheid ruim 5 procent. Dit is echter minder dan de helft van de procentu ele invoerstijging in de eerste 6 maanden van 1960. De uitvoer nam zo wel naar waarde als naar volume met ruim 5 procent toe, hetgeen iets hoger is dan in dezelfde periode vorig* jaar. De vertraagde invoerontwikkeling hangt samen met een afgezwakte ex pansie van de binnenlandse bestedin gen. Door de geringere stijging van de in voer en de iets sterkere toeneming van de totale uitvoer t.o.v. 1961, onderging het dekkingspercentage van de invoer door de uitvoer een lichte verbetering van 82 naar 83 procent. Door een en ander is het tekort op de handelsbalans in de eerste helft van dit jaar niet verder toegenomen. In feite is er echter sprake van een lichte achteruitgang van de handelsbalans, hetgeen o.m. verband houdt met re- gistratieverschillen bij de invoer. Het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans (transactiebasis) on derging mede daardoor t.o.v. de eer ste helft v an 1961 een vermindering, die de scherpe daling van het saldo kapitaalopbrengsten buiten beschou wing gelaten bijna f 100 miljoen be droeg. Tevens gecorrigeerd voor sei zoen resulteert dan in het eerste half jaar 1962 een surplus op .lopende re kening van de betalingsbalans (trans actiebasis) van ca. f 300 miljoen op jaarbasis. Zowel het invoerprijspeil als het uit- voerprijspeil is in de eerste helft van het jaar, vnl. onder invloed van de revaluatie van de gulden iets gedaald, waarbij de ruilvoet met een fractie is verbeterd. Dit was echter vooral te danken aan de sterk opgelopen uitvoer- prijzen van groente en aardappelen e.d. veroorzaakt door het slechte voor jaarsweer. Het geringe accres van de invoer stijging werd nog enigszins geflatteerd door een hog 2 invoer van agrarische produkten (n.m. granen en veevoeders) uit overzeese landen met het oog op de invoering van het E.E.G.-regiem op 1 augustus j.l. Daarnaast gaven de in dustriële fabrikaten een stijging van enige betekenis (plus 10 procent) te zien, zij het dat deze aanzienlijk klei- AMSTERDAM, 18 sept. Eind mei van het vorige jaar stortte het dak van het in aanbouw zijnde Hilton-hotel in. Twee personen werden door het val lend materiaal geraakt en licht ge wond. De hoofduitvoerder de heer W. J.C. van der B. uit Haarlem en de directeur van de bouwonderneming de heer W.R. uit Rotterdam werden hier voor door de kantonrechter veroor deeld tot boeten van 37,50 en 75,-. Tégen dit vonnis kwamen de beide he ren gisteren in hoger beroep. Zij ver klaarden zich niet aansprakelijk vóbr het ongeval. Een der werkmensen had op eigen initiatief een hoeveelheid materiaal voor dakbedekking op het nog wankel gestutte dak gestapeld. Zjj hadden daarvoor allerminst hun toestemming gegeven. De officier van justitie meende dat verdachten de werkman hadden moe ten waarschuwen voor mogelijk gevaar bjj overbelasting van het dak. Verdach ten beriepen zich erop niet alles te kunnen voorzien. „Juist voor controle en het waken over de veiligheid zijn er deskundigen in dienst genomen. Wat moet de directie van een bouw maatschappij ondernemen om niet te worden veroordeeld?" vroeg verdachte R. zich af. De officier van justitie achtte „na latigheid" aanwezig en eiste dezelfde boeten als die waartoe de kantonrech ter hen eerder had veroordeeld. Uit spraak 1 oktober. HAARLEM, 18 sept. De voetbal wedstrijd in Vijfhuizen tussen DSOV (Door Sport Ontspanning Vijfhuizen) te gen RCH uit Haarlem op 1 april heeft voor de keeper van het ontvangende elftal gisteren een dure finale gekregen. De amateur-keeper werd bij verstek door de Haarlemse politie-rechter tot een boete van honderd gulden veroor deeld, conform de eis van de officier van justitie. Tijdens genoemde wedstrijd liet het zich aanvankelijk niet zo on vriendelijk aanzien, maar bij een cor ner die door de rechtsbinnen van RCH hoog over het doel van het Vljfhuizense doel werd geschoten was de keeper van van de thuisclub zjjn zenuwen niet de baas en zonder dat er ook maar een kans bestond dat een speler van RCH de bal op zijn kuif zou nemen, dien de de keeper de midvoor van de aanval lers een „vakkundige rechtse" toe, zo dat die er een lichte bloeduitstorting aan zijn oog van overhield. De scheids rechter zag het niet gebeuren of wilde het misschien niet zien, aldus de officier van justitie en stuurde de ge troffen midvoor het veld af. Deze maakte bezwaren tegen het vermengen van voetbalsport en boksen. De mid voor was de kleedkamer nog niet bin nen of hij kreeg gezelschap van zijn tien medespelers omdat de scheidsrechter de wedstrijd had gestaakt toen het er naar uitzag dat het voetballen zou verande ren in krachtsport. De officier van jus titie vond het alles bij elkaar genomen een ernstige zaak en kwam tot de eis van honderd gulden. Uit de voorgelezen verklaring van de keeper bleek dat hij de opzettelijkheid van zijn boksuitschie- ter ontkende. Het baatte hem niet. ner was dan een jaar geleden toen een toeneming van bijna 30 procent kon worden genotéerd. In de grootste artikelgroep indus triële grondstoffen en half-fabrika- ten trad een kleine daling van de invoer op, die vnl. is terug te vinden in de sektoren ijzer en staal, non- ferro en textiel. Binnen deze catego rie traden alleen invoerstijgingen op voor kolen en chemische produkten (o.m, plastics). In de geografische verdeling van de invoer zijn in het le halfjaar 1962 ver geleken met de overeer' amstige peri ode van vorig jaar slechts kleine ver schillen opgetreden. Het aandeel van de grondstoffenlanden in de Nederland se import gaf een verdere daling te zien van 25Va tot 24 procent. Tot de stijging van het agrarische exportvolume in het le halfjaar 1962 heeft vooral een hogere uitvoer van dierlijke produkten bijgedragen. Zo steeg de uitvoer van eieren met 20 procent (echter tegen veel lagere prij zen) en de uitvoer van zuivel met 10 procent. De hogere opbrengst uit de export van onbewerkte landbouwpro- dukten was grotendeels een kwestie van hogere prijzen; het aanbod was nl. als gevolg van het slechte voorjaar beperkt. In de industriële sektor trad een spectaculaire uitbreiding op van de uit voer van niet.elektrische machines 18 procent. Voorts dient de stijging van de export van chemische prodilk- ten met 12 procent vermelding. De uit voer van textiel en van aardoliepro- dukten nam daarentegen het laatste jaar niet verder toe. Werd vorig jaar de stijging van de Nederlandse uitvoer naar de E.E.G.- landen afgeremd door een reactie in de agrarische export op het hoge ni veau hiervan in begin 1960, in de eer ste helft van dit jaar werd vergeleken met "orig jaar de toegenomen beteke nis van de Euromarkt voor onze ex port juist geaccentueerd door een be langrijk hogere landbouwexport die sa menhing met het koude voorjaarsweer in West-Europa. Nog duidelijker komt de groeiende betekenis van de Euromarkt tot uit drukking in de uitvoer van industriële eindprodukten. In het eerste halfjaar van '62 steeg de export naar E.E.G.- landen met 13 procent, naar niet E.E.G.- landen in West-Europa met 1 procent naar de rest van de wereld (exclusief de Verenigde Staten) met 2 procent. UTRECHT, 17 sept. De totale export van pluimveehouderbprodukten beeft in de maand juli de eerste maand vorig jaar. Aan consumptie- zware heffingen in het kader der E.E.G. 48,9 miljoen bedragen. Dit is 8,4 min meer dan in dezelfde maand vorig jaar. Aan sonsumptie- eieren werden er 241,8 min stuks ge ëxporteerd, 19 min meer dan in juli 1961, maar de opbrengst daalde van 24,5 min tot 24 min. De uitvoer van geslacht pluimvee lag op 7,1 min kilo ruim 2,6 min kilo boven de uitvoer van juli vorig jaar. De opbrengst steeg hier van 9,8 min tot 16,9 min. De vrij hoge heffingen waarmee in E.E.G.-verband op 30 juli werd ge start, leidden er toe, dat voor die datum nog zoveel mogelijk slachtge- vogelte en eieren werden gespuid. Vol gens het produktschap voor pluimvee en eieren vormen de grote voorraden, die in West-Duitsland met name voor wat het siachtgevogelte betreft, zjjn opgeslagen, een bedenkelijke factor voor de afzet in de komende maanden. WASHINGTON, 17 sept. President- directeur Felipe Herrera heeft verklaard dat steun van West-Europa aan de Latijns-Amerikaanse landen van essen tieel belang is, vooral nu deze in moei lijke omstandigheden verkeren. Herrera zei dit tijdens een diner dat hij aanbood aan vooraanstaande Euro pese functionarissen die te Washington verbleven ter gelegenheid van de jaar lijkse conferentie van de Wereldbank en van het Internationale Monetaire Fonds. Hij onderstreepte in zijn tafelrede dat de inter-Amerikaanse bank de Europese landen had verzocht haar als een inter nationale publieke instelling te erken nen, opdat haar fondsen eenvoudiger zouden kunnen worden verhandeld. DEN HAAG, 18 sept. De heer N. Groenhart, medewerker voor Europese integratie-aangelegenheden bij de fede ratie metaal- en electrötechnische in dustrie FME, is met ingang van 1 maart 1963 benoemd tot secretaris-ge neraal van de Europese organisatie van metaal- en elektrotechnische in dustrieën (Orgalime). Het secretariaat van deze organisatie zal gelijktijdig van Parijs naar Brussel worden ver plaatst. GRONINGEN, 18 sept, De bis schop van Groningen heeft kapelaan D. J. Galama van Sneek m.i.v. 28 septeni' ber benoemd tot pastoor te Nagel® (N.O.P.). DEN HAAG, 18 sept. Tot voor zitter van de stichting Nederlands eier- eontrolebureau te Zeist is benoemd voor het tijdvak van 1 oktober 19^2 tot en met 30 september 1964 de heer H. H. Garrelds, te Bilthoven. AL5U NAAR EEN AMBASSADEUR GAAT,MOET U ZICH ALS DIPLOMAAT KLEDEN, LMENEER BOLHOED IK STEL UW KOMST ZEER OP PRU5,MENEER VLAANDEREN PARAPLU MEENEMEN DIE ONGELUKKIGE JONGEMAN FA5UL BENADERDE U OP M'JN VERZOEK.. DAT VERBAAST ME,' EXCELLENTIE-IK DACHT DAT HU OP EIGENINITIATIEF,/ HANDELDE. EEN MOEILIJK TmeNS, DIE VLAAN DEREN. IK KAN ALLEEN] maargisseNjHoE; VEELH'J WEET VAN ONSPLAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2