CAIME De wolven gaan vrijuit Wie heeft niet met kennis genomen zedenschandaal in Den Haag ontzetting van het Grenzen van vrijheid zijn nu bereikt U MAG EEN UITWASSEN IS Meer weten over VERWARMING Zelf capaciteit berekenen voor eigen woning DOPJE VAN HEIM CAIVÉ Sportieve broekrok \In Vb acht mt ij oen bowlende vrouwen Cofitavc£~ Hoeden met pompoenen GEESTIGE bolhoedjes m A' Eschenbach WESPEN IN HUIS Amerika doet het ons nu na WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 PAGINA TOMATEN KETCHUP We willen allen onze kinde ren graag voorlichten, we willen hun leren, dat de sexe niet iets heimelijks is, waar over gegniffeld en gegnuifd moet worden. Misschien hebben we zelf nog geleefd onder de druk van al les zondig vinden, in een angst voor het eigen lichaam, in een keurslijf, dat we vastbesloten zijn nooit meer aan te trekken. Na tuurlijk maken we daarbij de fou ten van de reactie. We schieten te ver door, we willen alles mooi vin den. Maar de geslachtsdrift, die vroeger ten onrechte als zondig werd gedoodverfd, wordt nu als bron van kwaad onderschat. We zien zelfs dat hij kan uitgroeien tot een bedreiging van de veilig heid. We zijn nu eenmaal niet van die Arcadische mensen, voor wie het natuurlijke ook het goede is. We hebben een bijna duivels ver mogen om de schepping te beder ven en de sexualiteit, waaraan veel geluk ontspringt, kan ook eindeloze ellende ontketenen. Zelfs voor de vuilste ramen kunt u rustig een Enka zeem gebruiken. Even uitwassen (in welk wasmiddel u maar wilt) en hij is weer heerlijk schoon. Een reden temeer om die sterke Enka zeem nu te proberen. :5sar soepel en zacht ijzersterk gegarandeerd door Enka, goedgekeurd door de Ned, Ver. van Huisvrouwen 3 formaten: 2,30-3,25-4,75 lf TT 7(0 Tl jl bij uw apotheek of drogist ariaties die iedere vin dingrijke draagster kan toepassen. Grote af neembare pompoenen als slui ting, een shawl buitenop of een kraag van dos. De mantels zowel als de hoedjes zijn van Harry Scheltens. porselein in zijn edelste vorm Drink na een 1 wespensteek geen ALCOHOL Mogelijk was dat toch iets, dat onze ouders en grootouders heter begrepen dan al die goedwillende vaders en moe ders van nu. Het is een drift en er is meer voor nodig om die drift te leiden dan opbouwende woorden of verstandige waarschuwingen. We dreigen niet meer met zonde, met hel en verdoemenis, met eeuwige pijn, maar in veel gevallen heb ben ouders niets om dat dreigement te vervangen. Er staat geen kracht tegen over. We worden de laatste tijd herhaalde lijk opgeschrikt door zedenmisdrijven van een soort, dat de verontwaardiging, de walging hoog doet opgolven. En wat misschien nog het ergste is: de daders zijn geen ontsnapte psychopaten, ver scheidene van hen kwamen zelfs uit, wat de politie aanduidde als normale ge zinnen. In zo'n geval kunnen we geen opslui ting van tevoren eisen, we kunnen nie mand de schuld geven, we hebben te erkennen, dat er soms iets ontbreekt in onze normale gezinnen. (Advertentie) ZEEM VOOR UW GEMAK GEMAAKT DOOR Dat is misschien wel het eerste punt: de erkenning van die geslachtsdrift en dat is iets anders dan Je erkenning van het sexuele element in het leven. De jonge mensen, die in onze gezinnen leven en wie we zo'n grote mate van vrijheid toestaan, zijn niet van hun pro blemen bevrijd alleen omdat we vrijer van opvatting zijn geworden. Die pro blemen bestaan nog steeds en ze zijn zelfs in sommige opzichten groter ge worden. Want als wij dan al geen rekening houden met de drift, die in hen leeft, dan zijn er anderen, die dat wel doen, anderen, die daarop speculeren, anderen, die weten, dat er winst schuilt in die machtige behoefte aan de andere sexe. Er zal een maximum strafmaat worden toegepast tegen jonge mannen, die zo'n ver-gaande verachting voor de medemens hebben getoond, misschien zal de wet gever dat maximum zelfs verhogen, om dat dit misdrijf door zijn omvang buiten de termen van de wet valt, maar wie gaan er vrijuit? Dat zijn al die lieden, die de overspannen sexuele sfeer creëren, waarin een mens tot perversi teiten komt. Als er in onze gezinnen, in onze om geving een mens leeft, die driftig is, zullen we, als we maar enig psycholo gisch inzicht hebben, trachten zo'n mens te ontzien en hem niet speciaal gaan tarten en tergen. We laten echter wel toe, dat onze jonge mensen en al die an deren, die om de een of andere reden in een toestand van onthouding verkeren, dagelijks op dat feit geattendeerd wor den. Pornografie is een omstreden term. Men kan daar bijvoorbeeld tegen inbren gen, dat de kunst vrij moet zijn en zo zullen er altijd op alle normen, die men stelt, uitzonderingen gevonden kunnen worden. Maar wordt het geen tijd te sig naleren, dat het niet de kunst en niet de vrijheid is, die worden gediend, als men het recht opeist alle toestanden en omstandigheden te mogen beschrijven, te bespreken en in de film uit te beelden? Men dient alleen de gapende beurs van al die lieden die geld willen verdienen en nooit genoeg hebben. Geld verdienen aan de behoefte, de drift van anderen en dan met een glimlach over alle „bekrom penheid" heenstappen, zeggen, dat „we daar goddank overheen zijn" en rustig verder gaan met de weerloze onbevre- digden te prikkelen en op te jagen. We hebben de grenzen van de vrijheid bereikt, wat daarachter ligt, is anarchie, cynisme, liefdeloosheid, de weigering om de hoeder van onze broeder te zijnLa ten we die jonge mens in ons midden niet idealiseren, niet als kind beschou wen, laten we goed begrijpen, dat hij niet alleen voorgelicht, maar ook nog steeds, heel ouderwets beschermd moet worden, tegen zichzelf en tegen de wolven, die in hem een winstobject ont dekt hebben. HÉLÊNE SWILDENS et stookseizoen gaat weer begin nen helaas moeten we zeggen dat het niet helemaal Is weg ge weest en wie de geschikte ver warming in het eigen huis nog altijd een wat moeilijk probleem vindt die kan baat hebben bij de bestudering van een boekje dat de stichting „Goed wo nen" in Amsterdam heeft doen verschij nen onder de titel „Verwarming". „Goed wonen" wil de wooncultuur in Nederland bevorderen en adviseert vol strekt objectief. Uit genoemd boekje kan men te weten komen welke soort warmte voor het eigen geval het meest geschikt is, namelijk stromings-, stra- lings- of gemengde warmte. Ten twee de: hoe groot de capaciteit van de kachel moet zijn voor een behaaglijke temperatuur en ten derde met welke brandstof men het best kan stoken, dus olie, kolen, gas of elektriciteit. Die dingen zal de leverancier van een eventuele kachel natuurlijk ook vertellen, maar zoals in de aanhef van het brochuretje gezegd wordt, als men het aan tien leveranciers vraagt krijgt men waarschijnlijk tien verschillende antwoorden, want de leverancier ver koopt het liefst wat hij in voorraad heeft en dat is voor beide partijen ook makkelijk want dan hoeft de klant niet te wachten. Onmiddellijk wordt dus in dit nuttige boekje gezegd, dat men ZELF moet uitmaken wat in het eigen geval het beste is. En wie persoonlijk een beetje ervaring heeft met verwarmingsperike- len en met slechte adviezen en ondes kundige leveranciers die wel kunnen verkopen, maar als het op monteurs capaciteiten aankomt alleen maar kunnen klungelen, (de goede niet te na gesproken) die zal het hiermee gloeiend eens zijn. Om een middelgrote ruimte gedu rende een heel seizoen te kunnen ver warmen heeft men gemiddeld tien mil joen kilogram-calorieën nodig. Hoe ver schaft men die zich voor de eigen wo ning op de meest geschikte en betaal bare manier? Als u de 33 bladzijden van dit „stook-boekje" heeft bestudeerd dan weet u er ongetwijfeld meer van dan nu en dan bent u met de nodige kennis uitgerust als u gaat kiezen en beslissen voor uw eigen geval, of als u de bestaande toestand in uw huis wil. verbeteren. U weet dan van stra- lingswarmte en stromingswarmte, u kent de verschillende typen van stook- toestellen en hun brandstoffen en het koude-voeten-probleem bij de oliekachei is u duidelijk gemaakt. Als u dan weet welke SOORT warmte voor uw geval het meest geschikt is, kunt u zelf berekenen HOEVEEL warmte nodig is in uw ruimte met zo veel glas, zóveel hout, zóveel bepleis terde muur, zóveel stucwerk en zóveel beton. De capaciteit die de te kiezen kachel möet bezitten kan dan bepaald worden zonder dat het een slag in de lucht is. Ook de kosten van het stoken met de verschillende soorten brandstof worden vermeld in dit praktische hand- leidinkje dat de zaken verduidelijkt met eenvoudige illustraties. Apart wordt ge zegd dat „Goed Wonen" geen voorlich ting geeft over verschillende merken omdat objectieve keuringsrapporten over verwarmingsapparaten tot nu toe ontbreken. Het boekje is schriftelijk te bestellen via postgiro 401900 t.n.v. Goed Wonen, met vermelding: Verwarming, a 1.25. Men wordt verzocht geen post zegels te zenden. A. Bgl. Een vederlicht hoedje om zó weg te blazen is dit dopje van het Parijse huis Heim. Het is helemaal gemaakt van fazanteveertjes. Alle soorten vo gels hebben deze winter hun schoonheid moeten offeren om de vrouw te sieren. Maar hele vogeltjes op de hoed, zoals vijftig jaar geleden, ziet men niet meer. Expc fa-: he xporteurs van de bekende Jaf- sinaasappelen zullen binnenkort het bekende blauwe papiertje, waarin deze vruchten tot nu toe werden verpakt, gaan vervangen door een plastic jasje. Volgens deskun digen in Israël zouden namelijk plas tic omhulsels sinaasappelen tegen de invloed van bacteriën beschermen. I Advertentie) TOREN-TOASTJES Vermeng 50 g smeerworst met 2 geprakte, hardgekookte eieren, een tikkeltje peper en zout (de worst is gezouten!) enl-2 eet- lepels mayonaise. Beleg met dit smeersel - torensgewijs - toastjes. Maak af met een rozetje tomatenketchup uit tube. SARDINE-FANTASIE. Neem de sardines uit de olie, laat even uitlekken. Prak er dan doorheen: zeer fijngesnipperde zoetzure uitjes, augurken en gehakte peterselie. Maak op smaak af met Calvé Tomatenketchup U MAAKT ER MEER VAN MET CALVÉ OHIIIIIIIIIIMIIIIlllillllllllllllllllllllllillllllllllflIlllllllllllllHJÜ ImiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimiN e sportieve mannequin op de foto draagt twee verschillende schoe nen, een linker met een leren zool en een rechterschoen met een rub berzooi. Maar dat is op de foto niet te zien. Wel is te onderscheiden dat zij een broekrok draagt die ook speciaal is ontworpen om te bowlen. Overal in Europa wordt gebowled, ook in Neder land, ook in Italië. De Italiaanse ont werper Emilio Pucci heeft er deze over- gooier voor ontworpen van diepblauwe stretch gabardine met losse (en afneem bare) panden voor en achter. Er wordt een blauw en wit geblokte zijden blouse onder gedragen met omkeerbare kraag. Er zijn meer ontwerpers en ontwerp sters die zich speciaal op de bowl-kle- ding hebben geworpen: onder anderen de Zweedse ontwerpster voor sportkle- ren Katja Nieborg en de Ierse ontwerp ster van zeer persoonlijke kleren Sybil Connelli. Daarnaast de bekende Italiaan se en Londense ontwerpers en ook de Parijse madame Chanel. Men beweert, dat de couturiers die de uitrusting voor het bowlen zijn gaan maken, zelf eerst dit veredeld kegelspel zijn gaan beoefe nen. Zou de meer dan tachtigjarige ma dame Chanel heus aan het gooien met die zware bal zijn gegaan! Om deze tijd van het jaar is de mode altijd druk bezig met speciale soorten sportkleding: voor een enkele categorie de luxueuze jachtkleding die meer dient om de jachtpartijen gade te slaan dan er aan mee te doen. Voor een steeds grotere groep de ski- en afterski-kleding en dan is daar nu de uitrusting voor de bowling bij gekomen. Maar het stimu leren van de laatste gaat uit van de Amerikaanse industrie die de spelappa- ratuur maakt en er dus belang bij heeft dat zoveel mogelijk mannen en vrouwen vallen voor deze nieuwe sport. Bowlen is in Amerika een rage, men schat dat minstens acht miljoen vrou wen er ook aan mee doen met de zowat 25 miljoen mannen die op de baan hun vrije Hjd doorbrengen. En in Europa is tot nu toe Engeland het meest bowling- minded. Daar bestaan al 23 bowling centra en binnenkort wordt er op London Airport een nieuw geopend. Dan kun nen wachtende passagiers, die in de mist zijn blijven steken, hun tijd doden met iets anders dan het bekijken van elkaar. Er wordt in Engeland ook ge bowled in bioscopen die niet meer gin gen en bij het bouwen van nieuwe ge legenheden om dit spel te beoefenen houdt men ook het oog gericht op de omgeving van de supermarkets! In ons land wordt er sinds de vorige zomer aan bowling gedaan in Scheve- ningen en in Breda. Men schat dat er in Den Haag zowat 1500 bowlers zijn, (Advertentie) De huisvrouwen hier zijn nu wel gewend aan de ingenaaide was- etiketjes met aanduiding in kleur hoe de behandeling van het kle dingstuk moet zijn. Groen is veilig, net als bij de verkeerslichten, geel is voor- z chtig én rood betekent: nie' doen. Met de „waskaart" er bij, die desnoods te gen de muur wordt geprikt in de buurt van de was- en strijkhoek, kan ér niet veel verkeerds gebeuren, waarvan het goed bedérft. Het heeft wèl voeten in aarde gèhad, en èr is drie jaar ever gedokterd, maar het sysleêm blijkt evénwel zo goed te voldoen dat er steeds meer textielgoederen verschijnen, die voorzien zijn van zo'n etiket. En wat interessant is, het wordt door andere V/est-Europese landen nagevolgd. Zelfs in Amerika De overgooien van blauwe stretch gabar dine heeft losse panden over de knie broek. Het is een ontwerp, speciaal voor vrouwen die bowling spelen, van Emilio Pucci uit Florence. onder wie 300 Amerikanen. Heel popu lair zal een speciale bowling-mode dan ook niet dadelijk worden, maar de nieuwe broekrok, die voor deze winter sterk gepousseerd wordt door de coutu riers, maakt het de liefhebsters makke lijk om over een passende uitrusting te beschikken. Het ontstaan van de broekrok is trouwens een natuurlijke evolutie van de mode als ontwikkeling van het al te nauwe, al te korte rokje, waarin de draagster zich met geen mogelijkheid meer prettig kan bewegen en nog on mogelijker enigszins elegant kan zit ten. Voor het in en uit de auto stappen en het zitten kijken voor de televisie is als oplossing dus de kniebroek van dezelfde stof onder de korte rok ont staan. De bewegingsvrijheid is daar mee teruggekeerd. En hoe men er ook over mag oordelen, het is minder onestetisch dan het onmogelijke nauwe rokje dat de sans-gêne nogal eens over de schreef doet gaan. A. Bgl. merikaanse vrouwen en meisjes zullen binnenkort met een nieuw snufje op het terrein van de haar- verzorging kennis kunnen maken. In de Verenigde Staten is name lijk 'een haardroger op de markt ge komen, die door inworp van een geld stuk wordt ingeschakeld. De automa tische haardrogers zullen worden geïn stalleerd op slaapzalen van meisjes kostscholen, in ziekenhuizen en inrich tingen of bedrijven, waar vrouwelijk personeel werkzaam is. (CONSU) (Advertentie) ont, pompoenen en veren: kenmer ken voor de winterhoed 1962. Harry Scheltens maakt er een dankbaar gebruik van in zijn col lectie voor deze herfst en winter: nog voor hij wist dat Parijs hetzelfde had gedaan. Ieder jaar start hij namelijk begin juli met het ontwerpen van zijn hoeden voor najaar en winter. Het was dat.rom een grote verrassing voor hem toen hjj uit het Franse modenieuws vernam dat hij midden in de roos had geschoten. Vorig jaar is hij aarzelend begonnen met het brengen van wat kleding: een drietal capes die meer tot doel had den de hoeden zo goed mogelijk te la ten uitkomen. Hij was ze echter zo kwijt en daarom is hij nu de zaak wat groter gaan opzetten in combinatie met mevrouw Ülla Nielsen. De man tels van het redingote type waar de presentatie mee begon, waren zonder twijfel het beste deel van deze vrij sum miere collectie. Ze zijn smal van op zet en sluiten door middel van afneem bare pompoenen. De mannequins dra gen er lange shawls bij of kragen van zwarte vos in combinatie met mutsach tige hoedjes die eveneens voorzien zijn van pompoenen. De veren, die thans weer in tel zijn, onder andere haneveren, inspireerden tot een zeer poëtisch model hoed, be- bestaande uit een zwarte fluwelen ring waarop aan lange stelen allemaal los se veertjes wiebelen. De rest van deze hoedencollectie be staat voor een groot deel uit geplooide veloursmodellen die nauw het gezicht omlijsten en uit geestige bolhoedjes met even opwippend randje dat soms anders van kleur is. Verder werkt Har ry Scheltens met een dunne wollen stof waar hij Oosterse tulbanden van dra peert en met... smymawol die hij net jes in draadjes naast elkaar legt op de rand van een hoed ongeveer zoals wij vroeger als kind deden rondom een houten servetring. G.S.-de W. ontwerp A.D. Copier Schrijf voor foto's en prijzen naar Eschenbach International, Hilversum Het is natuurlijk kinderachtig om de paar nakomertjes van zo merdagen te laten bederven door de wespen. Maar ze zijn Vervelend. Ze vliegen binnen door de openstaande ramen en zweven met fukbewegingen boven de suikerpot, de jam, de vruchten, ze dringen binnen in de fleshals waarin iets van hun gading Zit en beginnen dan woedend te brom men. Als je buiten in de tuin met wat eetbaars bezig bent, zaniken en zwe ven en zoeken ze om je heen zonder dat je je er tegen kunt wapenen. Het enige is om een eindje verder wat lek kers voor ze neer te leggen, een schepje suiker b.v., dat leidt ze af. Maar ze zijn niet bijster intelligent en bijzonder ongeconcentreerd, net als kinderen die niet in hun eigen hoek trillen blijven en het toch aldoor weer Zoeken bij de grote mensen. De enige manier om je met de na jaarswespen te verzoenen is om een vergrootglas te nemen en ze te bekij ken als ze met zenuwachtige sprieten «n poten en rappe tong bedrijvig bezig zijn op een bergje suiker. Liefst een beetje vochtige suiker. Daar kruipen' nillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin lllllllll|||llllllllllllllllllllllllllllll,llllllllll|l"l""",M|,,"H Be eindeloos verzaligd over rond en je zou zeggen, ze likken er de zoetigheid van op tot ze bijna moeten barsten. Er komt geen einde aan. Soms maken 2e ineens ruzie en beginnen ze met elkaar te boksen met hun voelsprie ten, maar erg kieskeurig zijn wespen ®iet. Ze likken eindeloos aan de sui ker, waar ze allemaal tegelijk aan JUrken en als er een dooie tussen ligt kan ze dat niets schelen, het doet aan «un eetlust niets af. Ze zijn dol op vochtig zoet, dol op alles wat limonade is, dol op rotte vruchten, dol op blote armen, een res- tantje misschien van het feit dat ze soms ook carnivoor zijn. In het voor jaar als voor hen het gezinsleven be gint voeden ze de larven met stukjes fijngekauwd vlees en fijngekauwde in secten. Dat is de babyvoeding. Maar Zelf eten ze liever zoetigheid. De meest voldane wesp die we ooit in ons leven hebben gezien was de slanke schoon heid die eens ons ontbijt met toast en rookvlees deelde en kans zag een brokje rookvlees tussen zijn kaken te klemmen dat bijna zo groot was als Zijn kop en er loodrecht mee weg te Vliegen. Het enige waar wespen, voor zover Wij weten, ontzettend het land aan hebben is een hete theepot. Als ze daar, bij hun rondzoekende vlucht, te genaan botsen springen ze weg alsof Ze van elastiek zijn. Maar verder be moeien ze zich intens met ieder opper vlak waarop ze, naar het hun inval,, Neerstrijken. In tegenstelling tot de meikevers hebben ze echter ontzag voor hoofdhaar tenzij men ze daar, door onhandige verjaag-bewegingen baar toe drijft. De enige manier om de wespen die hu zo vervelend zijn te verdragen is °m ze hun gang te laten gaan. Dan doen ze geen persoonlijk kwaad. Of het vies is dat ze over de suiker lo pen met pootjes die al overal op en aan gezeten hebben, is een tweede. Maar wie zo nauw kijkt zou nooit meer iets moeten eten dat niet steriel ls gemaakt. Een wesp steekt alleen, Verzekeren de wespenkenners, als hij of zij in het nauw wordt gedreven. Een zij-wesp steekt alleen met opzet haar angel in insecten die ze als ba by-voer wil verlammen. Maar het ve- hijnige van een wespenangel is dat de wesp er meerdere malen een priem met een vergif injectie mee kan geven. De bij verliest echter bij het steken haar angel. Als remedie tegen een wespensteek geldt nog altijd er dadelijk ammonia of azijn op te doen of er een doorgesneden uit op te leggen. In het boekje „Schadelijke dieren in huis" van mevrouw dr. N. Wibaut- ïsebree Moens staat vermeld, dat men ha een wespensteek geen alcohol moet drinken omdat dat de gevolgen van de zieek verergert! Als remedie tpgen ^'rspenplagen geeft deze insectenken- 'er de raad, het nest op te zoeken S» onschadelijk te maken, een werkje St in het dónker moet gebeuren als 5 beesten thuis zijn. Want doet men i;j overdag als een groot deel van de (p 'Onie er op uit is en komen de bui- ^Werksters voor een ontoegankelijk v°h dan worden ze agressief en nog 'rveiender. jsi^Iaar het opzoeken van het nest is zo eenvoudig. Het kan in een holle A zitten, in een holte tussen de zol- jufhalken, bij het plafond, achter het tg in een oude schuur. Is het niet g-rinden dan moet men de wespen in dort naam maar leren verdragen, als en s 0,1 dus opruimers van vliegen ten a?dere huisinsecten. Aan de insec- itoL^unnen we nu eenmaal niet ont- ten .n m het leven, er zijn meer soor- Wei, ltlSecten op de wereld dan van hfixn ander diersoort ook. Gilbert ,,ïïp?n,' de schrijver van het boekje „het i.even der bijen" noemt de wesp ieder belasterde insect, dat door dood en zonder nadenken wordt ge- tieve ^?n(ier haar ook maar een spor- Hij n *ans op ontsnapping te laten". \Vesn ®emt het als gentleman voor de k\vaarta°p' die to™ maar zo weinig Schaiw- en en een hele nijvere maat- de ki' ,7an vrouwen vormen. „Net als 8«en u? Maar over de bijen valt er miirt» -aad woord. Ze zijn dan ook dor indringerig. A. Bgl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11