Zafroellah Khan nieuwe voorzitter VN-Assemblée Resolutie tegen Portugal inzake Angola aanvaard Meelfabriek uitgebrand ENGELSE „KRANTENTREIN" IN BRAND Indiër wil de muurslopen Bevolkingsgroei in afgelopen jaar nog sterker dan tevoren Randstad Holland hèt grote probleem V-N.-generaal RIKHYE bezoekt Baliemvallei Belgische justitie op het spoor van ARGOUD? ZELFS DE GAPER VERGAAPT ZICH 21 SEPTEMBER Thans 108 leden volkerenorganisatie Het weer. Rustig met zon §Tèë Regen spelbreker bij koninklijke rijtoer Ontspanning op het water in rapport bepleit Drs. J. Wde Pous volgend jaar geen minister meer Ernstig gewonde in La Courtine Hulpmiddel bij politietekort Kans op nachtvorst Schade loopt in tonnen Nederlander verdrinkt bij Toulon in zee Antivoordgevers Nederlander verstoort plechtigheid bij V.N. in Genève In O. Flevoland weer 4000 hectare meer WOENSDAG 19 SEPTEMBER 86ste JAARGANG No. 31236 NEW YORK, 19 sept. (Reuter, AFP) De zeventiende Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren tot voorzitter gekozen Sir Mohammed Zafroellah Khan, een Westers- gezinde Pakistaan. Het Sovjet blok steunde de Ceylonese profes sor G. P. Malalasekera in diens kandidatuur voor het voorzitter schap. I Suède dames- en herenjasjes KORT repareert uw matrassen uiterst vakkundig J. TH. KORT - Oudegracht 86 99 NIEUW I HOLS GEZOND VOOR KAT EN HOND 47 kleurstalen vrijetijdsverf 10 ct in de winkel J kwaliteitsverf BRUSSEL, 19 sept De slui er van geheimzinnigheid, waarin de Belgische justitie de affaire der O.A.S.-activiteiten in dit land heeft gehuld, blijkt nog steeds niet opgeheven te mogen worden Weliswaar werden de namen van de zes klandestiene agenten, die einde vorige week werden aange houden in de omgeving van Spa en te Brussel, voor publicatie vrij gegeven een hunner werd in middels in vrijheid gesteld maar de juiste toedracht van dc zaak blijft een raadsel. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnenrsnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel 21544 Rwanda, Boeroendi, Jamaica, Trini dad en Tobago werden toegelaten als lid van de Verenigde Naties, zodat het aantal leden-landen thans op 108 is ge komen. De vergadering werd in het bijzijn van een duizend afgevaardigden door de aftredende voorzitter, de Tunesische minister van buitenlandse zaken, Mon- gi Slim, geopend. De nieuwe voorzitter werd met 72 stemmen gekozen. Zijn tegenkandidaat dr. Malalasekera kreeg 27 stemmen. De stemming was geheim. Zafroellah Khan is in de V.N. „re cordhouder langdurig spreken". Hij heeft eens een rede van negen en een half uur gehouden over de kwestie Kasjmier, een geschilpunt tussen zijn land en Indië. Als voorzitter dient hij echter als onpartijdig scheids rechter bóven de V.N.-politiek te staan. Khan is rechter geweest in het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Hij is 69 jaar. De nieuwe voorzitter verzocht na het uitspreken van een gebed de le den ijverig en punctueel" te zijn en zich in hun redevoeringen te be perken. De nieuwe vergadering heeft een „lange en moeilijke" agenda af te werken, aldus Sir Mohammed. Hoewel de sfeer rustiger is dan tij dens de vorige zitting, staat de ver gadering voor vele ernstige vraag stukken, waarvan sommige beslis send zijn voor de toekomst van de mensheid en van de organisatie zelf, Zo verklaarde de pas gekozen voor zitter. De eerste bijeenkomst van de Alge mene Vergadering werd gisteravond om 22.44 uur gesloten en tot vanmid dag half vier verdaagd. De Sovjet-Unie heeft inmiddels, zoals In een deel van onze vorige oplaag reeds gemeld, haar pogingen om de afvaardiging van nationalistisch China bij de V.N. te vervangen door een de legatie uit Peking officieel hervat. De Sovjet-minister van buitenlandse za ken, Gromyko, deed de waarnemend Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL ?;3596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koude nacht met hier en daar mist en kans op nachtvorst. Morgen over dag zonnige perioden en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Droog weer, behoudens een enkele verspreid voorkomende hui in de kustprovincies. Zwakke tot matige noordelijke wind. Donderdag: Zon: 6.21-18.45. Maan: 22.46-14.07. (Advertentie) Bel 11826 en wij komen bij u aan huis voor prijsopgaaf (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 19 sept. Na 1945 heeft Den Haag niet een zo koude en re- genrjjke Prinsjesdag beleefd als giste ren het geval was. Er viel bijna twintig mm regen, evenals in een groot deel van west-Nederland. In het noorden en °osten van ons land bleef het overwe gend droog. De kleine depressie is naar het zui den weggetrokken, gevolgd door een ho- gedrukgebied en rustig en vrij zonnig ^eer. De middagtemperatuur zal mor den iets hoger worden. De koude lucht js tot zuid-Europa doorgedrongen, waar de grote warmte nu ook is verdreven. de Alpen viel gisteren de sneeuw l°t op vijftienhonderd meter hoogte. 'v/vtr "'v 'v' ZAFROELLAH KHAN secretaris-generaal Oe Thant een des betreffend memorandum toekomen. In Westerse kringen is men van mening dat de Russische poging om toelating van communistisch China tot de V.N. te verkrijgen evenals vo rige jaren zal mislukken. Het vorig jaar besloot de \lgemene Vergade ring dat iedere verandering in ver tegenwoordiging van een land met een meerderheid van tweederde dient te geschieden. Oe Thant heeft de Algemene Verga dering een begroting van 19.256.870 dol lar voor 1963 voorgelegd voor de ope raties van de VN politiemacht in het Midden-Oosten. Het bedrag is bijna 250.000 dollar minder dan de begroting die de Algemene Vergadering voor 1962 had goedgekeurd. De waarnemend secretaris-generaal verklaart dat de politiemacht doeltreffend de zaak van de vrede blijft dienen door haar bij drage tot het bewaren van de rust langs de Gaza-strook, de internationa le grens op het schiereiland Sinaï en de Westelijke kusten van de Golf van Akaba. De begroting is gebaseerd op een algehele militaire sterkte van 5100 officieren en manschappen, ongeveer tweehonderd minder dan tevoren om- DEN BOSCH, 19 sept. Een korte maar felle brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag te Vlijmen de far briek van meel, veevoeder en kunst mest van de Fa. B. van Ruremonde en Zn., een gebouw met een oppervlakte van 50 bij 20 meter geheel in as gelegd. De brand heeft zich bijzonder snel uitgebreid, want toen de directeur, de heer G. van Ruremonde en een em ployé 's nachts om een uur het bedrijf verlieten hadden zij nog geen enkel on raad bespeurd en om twee uur brandde het gebouw van voor tot achter als een fakkel. De brandweer van Vlijmen en de regionale brandweer van Den Bosch waren met groot materiaal aanwezig. Drie personen die zich in een tot het be drijf behorende woning bevonden, kon den tijdig in veiligheid worden gebracht. In verband met het zojuist begonnen seizoen waren grote voorraden aanwe zig, terwijl bovendien het machinepark onlangs geheel vernieuwd was. De scha de beloopt verscheidene honderdduizen den guldens, het bedrijf was slechts laag verzekerd. TOULON, 18 sept. (UPI) De poli tie stelt hier een onderzoek in naar de omstandigheden onder welke de 25 mei 1907 te Voorburg geboren D. C. Spaarns is gestorven, zo is vandaag bericht. Zijn stoffelijk overschot werd gistermor gen te Toulon op het strand gevonden. Volgens de politie is de Nederlander verdronken. Hij droeg blijkbaar geen geld bij zich. Zijn koffer vol kleding stukken werd echter aangetroffen vlak bij de plaats waar het stoffelijk over schot werd gevonden. (Advertentie) HAGAM publicatie in courant van morgen) dat twee Zweedse compagnieën naar de Congo waren overgebracht. De VN-commissie inzake het koloni alisme heeft gisteren een ontwerp-re- solutie aanvaard, waarin wordt aange drongen op sancties tegen Portugal als dit land zijn politiek ten aanzien van Angola niet wijzigt. Het voorstel was afkomstig van negen Afrikaanse en Aziatische landen, alsmede van de Sov jet-Unie, en Joegoslavië. De VS, En geland en Australië stemden tegen en Italië onthield zich van stemmen. In de resolutie wordt ,,de massale uitroeiing van de inheemse bevolking van Angola" veroordeeld. Alle leden- staten wordt verzocht de steun aan Portugal in het bijzonder van mili taire aard te staken. Op Portugal wordt een beroep gedaan, de politieke gevangenen in Angola vrij te laten, de beperkende bepalingen ten aanzien van de politieke partijen aldaar op te hef fen en de macht geheel aan de in heemse bevolking over te dragen. In geval Portugal zich niet hieraan zou storen, zou de Veiligheidsraad moeten worden gevraagd „passende maatre gelen" te treffen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 sept. Een stromen de regen heeft gistermiddag veel van de sfeer en het enthousiasme weggeno men die de rijtoer van het koninklijk gezin door de stad anders weet op te wekken. Het slechte weer noopte tot het gebruik van de hofauto's in plaats van door vurige paardeu getrokken open rijtuigen. In de Rolls Royce waren koningin Juliana en prins Bernhard gezeten en in de twee auto's die daarachter reden respectievelijk de prinsessen Beatrix en Irene en Marijke en Margriet. De be langstelling concentreerde zich voor hotel Terminus aan de Stationsweg, waar gestopt werd voor het im ont vangst nemen van bloemen. Deze wer den de koningin aangeboden door dames uit Frankrijk en Spanje, echtgenoten van congresgangers in Terminus bijeen voor de vergadering van de Internatio nale federatie van gedeporteerden en geïnterneerden uit het verzet. Mr. G. Aalbers, voorzitter van Vereniging van ex-politieke gevangenen bood hier de prins, door het geopende portier heen, een in wit metaal gevatte blocnote aan. De prins is beschermheer van deze or ganisatie. Ook de prinsessen kregen bloemen. Het publiek had eerder al ge legenheid gehad het koninklijk gezin toe te juichen. Na terugkomst van de rid derzaal in het paleis aan het Voorhout waren de leden van het gezin namelijk op het balkon verschenen. In diverse etablissementen had men zich aan de omstandigheden aangepast: er werd druk oranjebitter geschonken. Bij Botley in het Engelse graafschap Hampshire is de zogenaamde „kranten- trein", een uit vijf wagons bestaande goederentrein, welke in alle vroegte vooral kranten, maar ook post van Lon den naar het gebied van Portsmouth en het eiland Wight brengt, in brand ge vlogen en geheel uitgebrand. De brand weer kon alleen nog de smeulende stalen geraamtes nat spuiten. BERLIJN, 19 sept. (AFP) Een voorstander van geweldloosheid uit In dië, T. N. Zoetsji, heeft aangekondigd dat hij op 2 oktober, de geboortedatum van Gandhi, zal beginnen met het af breken van de muur tussen West- en Oost-Berlijn. Hij heeft de hoofdcommis saris van politie van West-Berlijn en het Oostduitse staatshoofd. Walter Ul- bricht reeds per brief laten weten, dat hij vanaf die dag regelmatig stenen uit de muur zal halen. In zijn brief aan Ulbricht schreef Zoetsji: „De muur bewijst dat u aan de macht bent zonder instemming van de bevolking. Ik nodig u uit op mij te schieten zoals u dat op schandalige wij ze op vele weerloze vluchtelingen heeft gedaan." Zoetsji heeft reeds verscheidene ma len geprotesteerd tegen de toestand in Oost-Duitsland. Hij is enkele malen door de Oostduitse volkspolitie gearresteerd, maar werd telkens spoedig vrijgelaten. (Vs DEN vikketin nerken (Van onze Haagse redactie) HAAG, 19 sept. De ont wikkeling van ons land blijft zich ken merken door een snelle bevolkings groei. Het afgelopen jaar heeft zelfs een nog sterkere toeneming te zien gegeven dan de ongeveer 140.000 waar mee de bevolking de laatste tijd jaar lijks groeide. In 1961 bedroeg de be volkingsaanwas rond 164.000. De oor zaak hiervan is, aldus minister Van Aartsen in de memorie van toelichting op de begroting van Volkshuisvesting, het omslaan van het emigratiesaldo in een vestigingsoverschot uit het buiten land door het teruglopen van de over zeese emigratie. Andere oorzaken zijn het toelaten van meer spijtoptanten en het aantrekken van buitenlandse arbei ders. In verband met de snelle bevolkings ontwikkeling merkt de minister op, dat de spreidingspolitiek van de regering haar vruchten blijkt af te werpen. Zowel in het zuiden als in het oosten ontwikkelt de opneming van de be volking zich gunstig. Vooral de vesti ging in Gelderland nam sterk toe. In het grootste probleemgebied het noorden lopen de vertreksaldi duide lijk terug, evenals de structurele wer keloosheid. De vraagstukken in het westen blijven zich concentreren om de Randstad Holland. Over de ontwikke ling van de Randstad heeft minister Van Aartsen in de afgelopen maan den contact geopend met de provin ciale besturen, dat periodiek zal worden voortgezet. Een der eerste onderwerpen, die hierbij voor nadere uitwerking aan de rijks- en provin ciale planologische diensten ter uit werking zijn opgedragen, betreft de grote recreatieve elementen in het kader van de Randstad als geheel. Deze opdracht houdt verband met een der resultaten van de recreatie studie bij de rijksdienst voor het natio nale plan. Het rapport van deze studie is gebaseerd op een in de jaren 1954- 1959 uitgevoerde inventarisatie van de recreatieruimte en van de accommo datie voor weekend- en vakantiever blijf. Aan recreatiegebieden bleek aan wezig te zijn 330.000 hectare te land (waaronder 45.000 hectare duinen), 1560 hectare strand en 19.500 wateren. Deze totaaloppervlakte komt neer op nauwelijks driehonderd vierkante me ter per hoofd van de Nederlandse be volking. In feite ligt dit cijfer nog la ger als men ook rekening houdt met het bezoek van de dichtbevolkte ge bieden vlak over de Nederlandse grens. Het rapport van de rijksdienst bepleit dan ook de noodzaak van het behoud van de aanwezige recreatieruimte en van verhoging van het rendement daar van door betere ontsluiting, ontwikke ling en accommodatie. Het rapport beveelt verder aan in en bij de Randstad een aantal nieuwe ele menten in de geest van het Amster damse Bos tot stand te brengen, waar van sommige zouden kunnen worden gesitueerd in de zogenaamde „buffer stroken". Vooral voor de Randstad Holland zouden daarnaast nieuwe mo gelijkheden moeten worden geschapen voor recreatie aan en op het water. De bedoeling van het studierapport is, dat het zal dienen als basis voor beleidsvoorstellen, die in de komende maanden bij de interdepartementale coördinatiecommissie voor de open luchtrecreatie en het toerisme en daar na bij de vaste commissie van de rijksdienst voor het nationale plan ter tafel zullen worden gebracht. HOLLAND IA, 19 sept. (ANP) Hel bezoek dat de V.N.-generaal Rikhye vandaag zou brengen aan de Baliem vallei is uitgesteld, omdat zijn vliegtuig wegens de zware bewolking niet kon opstijgen. De generaal wil niettemin voor zijn vertrek uit Nieuw-Gutnea nog trachten naar tie vallei te gaan, omdat hij er bijzonder prijs op stelt de auto chtone bevolking en de Nederlandse be stuursambtenaren in dat gebied te ont moeten. Het lid van de Nieuw-Guinea Raad Van Zeeland heeft gouverneur Platteel schriftelijk gevraagd of het hem bekend is, dat de Papoea-delegatie naar New York niet door de raad is aangewezen, noch door het senioren-convent, noch door het college van gedelegeerden. Hij vraagt de gouverneur de onjuiste voor lichting betreffende deze kwestie te laten corrigeren. De Indonesische generaal Achmad Wiranata Koesoema, die de leider is van de Indonesische vertegenwoordiging in Hollandia, is naar Djakarta ver trokken om met zijn regering overleg te plegen over een aantal militaire kwes ties, die verband hruden met het Ne derlands-Indonesische akkoord. De ge neraal wordt vrijdag weer in Hollandia terug verwacht. Met het Nederlandse voorstel om de infiltranten uit Merauke naar een meer westelijk gelegen plaats op Nieuw-Guinea over te brengen is de Indonesische delegatie niet akkoord gegaan en daarover gaa' d generaal in Djakarta overleggen. De Nederlandse en de Indonesische autoriteiten hebben overigens overeen stemming bereikt over de terugzending van de infiltranten die na de sluiting van het akkoord in Nieuw-Guinea zijn geland. Het gaat om de veertien Indo nesiërs die op 21 augustus uit onderzee boten in de Tanah Merah-baai bjj Hol landia aan land werden gezet. Met hetzelfde toestel dat deze veer tien infiltranten zal vervoeren, zullen ook de laatste nog in Nieuw-Guinea ver blijvende Indonesische gevangenen wor den overgebracht. Op het eiland zullen alleen nog de ongevéer 1100 Indonesische para's zijn die door de administrateur van de V.N. (Advertentie) KATTEBROOD SUPERIEUR Per zakje van 1275 gr. f 0,40 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 19 sept. Volgens ge ruchten zou minister De Pous zich vol gend jaar niet meer beschikbaar willen stellen voor het ministerschap. Van de zijd. van de C.H.U., bij welke partij drs. J. W. de Pons is aangesloten, wordt ons echter meegedeeld, dat dit bericht met grote reserve moet worden bezien. Men lijkt in de partij alles in het werk te stellen om de minister, die in de afgelopen drie jaar heeft getoond over grote bekwaamheid te beschikken, voor het landsbestuur te behouden. Drs. De Pous is in 1959 in het kabi net-De Quay gekomen. Hij volgde prof. Zijlstra op als minister van Economi sche Zaken. Tevoren was hij lid van de Raad van State geweest, alsmede secretaris en economisch adviseur van het verbond van protestant-christelijke werkgevers. gebruikt kunnen worden als onderdeel van de politietroepen der V.N. NEW YORK, 19 sept. (UPI) Secre taris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft met nadruk (nog eens) verklaard, dat hij niet het recht had militaire waar nemers naar Nieuw-Guinea te zenden, zonder speciale opdracht van de Veilig heidsraad. Deze verklaring van Thant kwam in antwoord op kritiek die de voormalige Britse minister van Buitenlandse Zaken, de graaf van Avon (toen nog Anthony Eden) had geuit in een artikel in het oktobernummer van „Buitenlandse za ken". DEN HAAG, 19 sept. De legervoor- lichtingsdienst deelt mee. dat gisteren op een oefenterrein in La Courtine de negentienjarige dienstplichtige sol daat F. J. M. Keijsper uit Alki ernstig is gewond. Bij het afvuren van een bazooka heeft hjj in de onveilige zone gestaan, waardoor hjj ernstig aan de linkerarm is gewond. Het slachtof fer, dat behoort tot de 42-ste infanterie- pionierscompagnie, is opgenomen in het hospitaal te Gratadeur. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 sept. Door het nog steeds voortdurende personeelsgebrek bfj de rijkspolitie is het zelfs niet meer mogelijk alle groepsbureans doorlopend te bezetten. Minister Beeyman kondigt daarom in de toelichting op zijn begro ting aan, dat een aantal automatische „telefoon antwoord ge vers" zal worden aangeschaft teneinde de paraatheid van het korps niettemin te waarborgen. De resultaten van de wervingsactie* vertonen een dalende lijn. Minister Beerman verwacht echter verbetering var. de recente wijzigingen in de bezol diging, de vervroegde promotiekansen en de verlaging van de minimum-aan stellingsleeftijd Hij heeft samen met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Za ken (voor de gemeentepolitie) op nieuw aan de minister van Defensie ge vraagd om dienstplichtfaciliteiten voor aan te stellen politiefunctionarissen. De motorisering van het korps en de ver» dere uitbouw van het surveillance systeem van de verkeersgroepen zullen, worden voortgezet. GENEVE, 19 sept. (UPI) Een in Brussel wonende Nederlander heeft gis teren een plechtigheid ter herdenking van wijlen Dag Hammarskjöld te Ge nève verstoord. De man die zich identificeerde als jonkheer prins von Westdorpe, gebo ren in Nederland en sinds lang woon achtig in Brussel, werd door politie mannen gegrepen en van het terrein van het Europese hoofdkwartier der Ver. Naties verwijderd. De VN-politie zei dat er geen actie tegen de man zou wor den ondernomen. De directeur-generaal van de V.N. in Europa, P. P. Spinelli, hau een deel van het terrein van het Palais des Nations gewijd aan de na gedachtenis van Hammarskjöld die een jaar geleden bij een vliegtuig-ongeluk in Noord-Rhodesië om het leven was ge komen. Toen de aanwezigen een mi nuut stilte betrachtten riep de Brusselse toerist plotseling in het Frans: „Lang leve Tsjombe, lang leve Katanga". De toerist zei dat hij niet anders kon toen hp hoorde welke plechtigheid er gehouden zou worden. Twee van mijn neven die in Katanga werkten werden door Goerkha-soldaten van de VN-poli- tiemacht gedood," vertelde hij later aan verslaggevers. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 sept. In Oostelijk Flevoland zal dit jaar weer 4.000 ha worden ontgonnen en aan het in tij delijke staatsexploitatie zijnde gebied worden toegevoegd. De uitgifte van be drijven in pacht en erfpacht zal wor den voortgezet, zo deelt minister Kort hals mee ter toelichting op de begro ting van het Zuiderzee'onds. Rijkswaterstaat gaat verder met de aanleg van dijkgedeelten voor Zuid Fle voland. Bovendien zal worden begon nen met de bouw van oen overbrugging van het randmeer nabij Muiderberg. (Advertentie) EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS GROEP (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren scheen het zelfs niet meer volkomen uitgesloten te worden geacht, dat nog andere arrestaties waren ver richt en dat ex-kolonel Argoud zich daaronder zou bevinden. Dienaangaande ondervraagd verklaarde een commissa ris van het parket van Namen, waar het onderzoek wordt gecentraliseerd, d; men op het spoor was van de O.A.S.-leider, „voor zover het deze zaak betreft". De juiste betekenis van deze sibillijnse woorden kon echter niet wor den achterhaald. ARGOUD Intussen werd wel bevestiging ver kregen van het bericht als zou de Belgische gendarmerie, tijdens haar klopjacht op de ongewenste Franse ul tra's, zich meester hebben kunnen ma ken van een hoogst belangrijke buit. een zwaar pak geheime documenten, waaronder het plan van 'n aanslag op het leven van Frankrijks eerste minis ter Pompidou, evenals de blauwdruk van een gedetailleerd plan met het oog op de omverwerping van De Gaul- les regime en de installatie van een O.A.S.-bewind. Uit Parijs werd gisteren vernomen dat tenminste twee der zes m België aangehouden O.A.S.-ers in Frankrijk worden gezocht voor de moord, enkele maanden geleden in Aix-en-Provence, op de gaullistische officier Kubaziak. Te gen de twee betrokkenen is een aanhou dingsmandaat der Franse justitie uitge vaardigd en verwacht wordt dat deze laatste de Belgische regering om hun uit levering zal verzoeken. Of Brussel hier op zou kunnen ingaan staat niet vast. Typisch voor de mentaliteit der Fran se ultra's is tenslotte het feit, dat de Belgische ambassadeur in Parijs, baron Jaspar, een dreigbrief van het OAS- .Comité National de la Résistance" heeft ontvangen in verband met de jong ste verwikkelingen in België. Zoals be kend staat de gewezen eerste minister Bidault aan het hoofd van het C.N.R., als indirect opvolger van de gewezen O.A.S.-leider Salan. In een gesprek met een journalist liet baron Jaspar zich nogal luchtig uit over het voorval. „De ze mensen weten niet eens hoe het hoort", zo zei hij, „ze laten zelfs na hun brief te beëindigen met een beleefd heidsformule en dat tegenover een ambassadeur".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1