m «aC Pasja verliet zijn harem om Vader Ahi te worden Esperantisten komend week einde naar Haarlem Met ingang van 30 september W interdienstregeling Maarse Kroon Jan Fransen bleek de snelste in de Ronde van Voorhout Les Frères Jacques maken een toernee door ons land ■-> Augustus niet erg gunstig voor rijksvisafslag UW RENAULTDEALER: GARAGE „DEN HOUT" BRIEVEN van lezers „Praatpaaï" in Venlo vervangt polit leman Voorstellen voor ARKA-congres I m FABER HAARDEN Welvaartspensioen in nieuwe wet verwacht WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 PAGINA 2 ja* Alsof de aarde is opengespleten, zo ligt in de Jura de „Cir que de Baume". Kalkrotsen hellen aan alle kanten over een vallei, die de Ierse monnik Colom- banus moet hebben verleid om er een abdij te stichten. Zo werd in de zesde eeuw „Baume les Moi nes" geboren. Men zal het ver geefs op de kaart zoeken. Nu heet het „Baume les Messieurs". Toen de messieurs de monniken kwamen vervangen was het ge daan met de Benedictijnse glorie in Baume; de abdij, in de eeuwen gegroeid tot een indrukwekkend complex, is verkaveld in allerlei woninkjes, werkplaatsjes en pak- huisjes. Voor een habbekrats waren de gebouwen te krijgen, toen ze' in 1795 in de sfeer van Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap publiek werden verkocht. Maar nu daagt er nieuwe glorie, dank zij een jonge artieste, made moiselle J. Coras, die in haar eentje de abdij restaureert. mïïsËmI Hü Sportagenda Discriminatie? Keiler Macdonald ONGEVAL BIJ HOOGOVENS F Daar heeft U op gewacht KAPSALON MOLENDIJK Faillisisementeni Arron dissement Haarlem Va .JsaSfe Het abdijcomplex van Baume-les-Messieurs. VERVAL OVER BAUME D9OR „MESSIEURS" Zuster Célestine was met een autobus ▼ol schoolmeisjes uit Besanpon naar Baume gekomen. Ze had zich boekjes over de abdfj aangeschaft en zich ter dege op de reis voorbereid. De meisjes, een juichende troep, verlost uit een «moorhete bus, renden op de berghellin gen en kochten prentbriefkaarten. Zus- JEAN DE WATTEV1LLE ....Veldheer, monnik, pasja, abt en staatsman. ter Célestine zwaaide met haar gidsjes en riep op tot culturele bezinning, maar haar stem ging in het tumult verloren. Slechts twee discipeltj es deelden ten slotte haar geestdrift en keken door de geopende deuren van de abdijkerk naar net strenge, romaanse interieur. Zuster Célestine zocht een uitlaat voor haar en thousiasme en klampte de eerste de bes te toerist aan. „Hebt u dat gezien?! Al les in dezelfde stijl! Ongelooflijk! Niets verknoeid of bedorven..." De toerist knikte. Wat zuster Célestine zo luidkeels verkondigde had hij al da genlang in stilte verwerkt. Hij had ge staan bij een sobere muumis met een nog soberder ingebeiteld vermaan. Niets vermeldt, dat hier het stoffelijk over schot rust van een der roemruchtste abten van Baume. Jean de Watteville. Er moet eens een korte levensgeschiede nis hebben gehangen bij deze tombe, maar die is verwijderd, omdat men de historie tezeer met de legende verwe ven acht. Jean de Watteville heeft heel wat op zijn naam staan in Franche Comté. dat in zijn tijd, de zeventiende eeuw, zijn eigen ooontjes kon doppen. De histori cus Saint-Simon heeft gepoogd, de fei ten uit het leven van ae Watteville te achterhalen, maar ook hij verzeilde in de dwaaltuin van de verdichtsels. De Watteville voelde zich als jongen reeds geroepen tot de krijgsdienst en hij kreeg op vrfj jeugdige leeftijd het bevel over een Boergondisch regiment dat op trok tegen de Milanezen. Maar zijn mi litaire carrière kwam tot een abrupt einde toen hij in een tweegevecht een Spaanse edelman, die in dienst stond van de koningin van Spanje, neersabel de. Hij vluchtte, kwam in Parijs terecht en liep een kerk binnen, waar juist een predikatie werd gehouden over de ver schrikkingen van de eeuwige verdoeme nis. De Watteville, diep onder de indruk, meldde zich bij de capucijnen en werd in het klooster opgenomen. De regels der kartuizers trokken hem meer en zo ver wisselde hjj van pjj in de abdjj van Bon- lieu, een plaatsje in de Jura. De abt vond, dat hij maar een vreemde monnik had ingekleed. Jean de Watteville zette het kazerneleven in de abdij vrolijk voort. Hjj sprong over muren en toen zijn overste hem daarover berispte voelde hij zich be ledigd en schoot hem neer. Weer moest De Watteville vluchten en na vele avonturen bereikte hij de Pyre neeën, waar hij opnieuw in een twee- fevecht raakt, ditmaal met een paanse grande, wiens ontzielde li chaam hij op „het veld van eer" ach terliet. Zijn verdere vlucht bracht De Watteville dat Constantinopel, waar hij muzelman werd en zijn militaire ta lenten in dienst stelde van de Grote Turk, die hem pasja maakte en hem met een regeringsfunctie belastte. Jaren verstreken. De Watteville was een groot man geworden, die er een uit voerige harem op nahield. Hij moest op trekken tegen de Venetianen, maar raak te met hen in onderhandeling. Jean de Watteville werd eer en aanzien moede. Hjj gaf zich met zijn troepen over, ver zaakte aan al het aardse, zijn zonden uit het verleden werden hem door de paus vergeven, hij werd hersteld in de pries terlijke staat en kreeg de abdij van Bau me onder zijn hoede. Saint-Simon vertelt, dat hij daar zijn monniken als soldaten drilde. Er bestaat een anecdote, die een beeld geeft van zijn regime. Eertijds kon men het ravijn verlaten door het beklimmen van een reeks ladders van rots tot rots. Jean de Watteville liet een smalle trap uithou wen men vindt die nu nog bij het restaurant „Bellevue" en ergerde zich aan de angst van de monniken, wanneer ze de rotstrap beklommen. De ongeduldige abt liet een zwaarbeladen ezel de trap afdalen ten voorbeeld aan de geestelijke achterhoede. „En gelooft u dat nu allemaal?" vroeg ons mademoiselle Coras. „Er zal wel iets van waar zijn, maar het meeste zal hij zelf wel hebben gecolporteerd om zich interessant te maken. Want zo was- ie wel. Hebt u dat gezicht van hem op het geschilderde portret bestudeerd? Ik mag hem niet!" Monsieur Noirandré, hotelier, wijnkwe ker. voorzitter en oprichter van de plaat selijke V.V.V. en nog heel veel meer („twaalf ambachten, twaalf zorgen"), legt meer de nadruk op De Watteville als staatsman. „Dat portret toont hem als lid van het Parlement van Dole. Hij heeft toen veel invloed op de staatsza ken van Franche Comté gehad. Eerst onderhandelde hij met de Zwitsers om zich sterk te maken in zijn positie te genover de koning van Frankrijk, maar toen ze hem de rekening presenteerden, keerde hij de blaadjes om..." Met deze laatste opmerking bedoelde dp heer Noi randré het feit, dat De Watteville uit eindelijk de politiek van Lodewijk XIV steunde en wel zodanig, dat diens ver overing van Gray-Salins en andere Jura- steden in 1668 niets anders werd dan een militaire wandeling. Aan het bewogen leven van Baume's meest roerige abt kwam een einde in 1702, toen hij op 84-jarige leeftijd over leed in de schaduw van de linden, die hij als een fraaie allee had laten plan ten en die nu nog de entree van de ab dij markeren. Behalve De Watteville heeft Bau me nog andere grote abten gehad. Zo leefde hier in het begin van de tien de eeuw abt Benedictus. die zes mon niken van Baume en zes van het na bije Crancy uitzond naar Cluny om daar een nieuwe nederzetting te stichten, die uitgroeide tot deze ver maarde abdij. Dat Baume er de moe derabdij van is, staat trots vermeld op een zwart-m ar meren bord naast de toegangspoort. En dan is er Guillaume de Poupet (1524-1583) een der grootsten, die de abdij luister en aanzien schonk. Men noemde hem „De Wijze" of „De Luister rijke" en onde de kunstwerken, waar mede door zijn toedoen de abdij werd verrijkt behoort de enorme triptiek bo- van het hoofdaltaar, een geschenk van de stad Gent. Het middengedeelte ie- staat uit een rijk beeldhouwwerk en le vleugels bevatten schilderstukken die in kleur en compositie verrukkelijk zijn. De naam van de Antwerpse meester, die er een groot deel van zijn leven aan moet hebben besteed, is onbekend. Dat hier een meesterwerk uit de Nederlandse school terecht is gekomen, is niet zo verwonderlijk, als men iets meer weet van de oude banden, die de Jura met de Lage banden heeft In het nabije plaatsje Nozeroy staat het enorme restant te verpuinen van wat eens het paleis der Chalons was. In 1386 kreeg Jean de Chalons-Arly IH door zijn huwelijk de titel van Prins van Oranje. Het oorspronkelijke kasteel werd in de 15e eeuw gesloopt en ver vangen door een geweldig paleis, op geluisterd door werken van Boergondi- sche hof-kunstenaars. In de zestiende eeuw moet Philibert, de laatste der Chalons die tevens opperbevelheb ber van de Spaanse legers en onder koning van Napels was hier geweldi ge feesten hebben gegeven voor de Mademoiselle J. Coras, die in haar eentje de abdij herstelt. adel uit de omgeving. Toen deze Phili bert in 1530 stierf, vervielen alle goede ren der Chalons aan de verwante fami lie Nassau. En wanneer wij nu zien. in welke tijd Guillaume de Poupet leefde, ligt de conclusie tamelijk voor de hand. Overigens heeft de abdijkerk van Bau me een kapel van de familie Chalons. Het prachtige slot van Philibert in No zeroy is bij het uitbreken van de Franse revolutie grondig verwoest. Het vandalisme bespeurt men ook in de abdijkerk van Baume, waar de mo ker op de veertig grafzerken bijna alle familiewapens heeft weggehakt. Erger dan dit vandalisme is de non chalance, waarmede de abdijbewoners het verval hebben aanvaard. De mid delste abdijhof, waar nog altijd de oude fontein in eenzaamheid klatert, bevat te eens de kruisgang, die er niet meer is. Vanonder de gewelven van de toe gangspoort ziet men die hof daar stil liggen, in de felle zon, met aan drie muren de sporen van vroegere gewel ven en de aanzet van de stenen rib ben. Door het derde poortje komt men op al weer een binnenplaats met de 18de-eeuwse behuizingen der adellijke kannuniken, die zich „messieurs" noemden en schielijk de naam van het dorp veranderden overeenkomstig hun stand. Ze leefden er rustig, toen abdij en kerk in 1760 werden geseculari seerd, nadat het monnikenleven er in verval was geraakt. Vjjf en dertig jaar later verdwenen zij met pak en zak, toen de staat het hele complex naastte en alles publiek verkocht. De revolutie was uitgebroken. Nog draagt de abdij haar sporen van oude macht. De 13de-eeuwse donjon, waarvan het'bovenste deel is afgebro ken, getuigt van de beheersing der om geving. Nu staan er onder de gewelven de vaten wijn van monsieur Noirandré en liggen er jaargangen „Cöte du Jura" te rijpen. Ach, het gaat met de Jura- wijn achteruit. Steeds kleiner worden de wijngaarden, omdat de grond zo arm is en de risico's steeds groter worden. De winsten zijn maar armzalig tegen over het harde werken. Aan de voorste hof staat een stoere, vierkante toren, de „Tour de Justice" uit de vijftiende eeuw. Daar hield de abt, tevens opperste rechter van de wij de omgeving, zijn zittingen. Nu vindt men er woningen en een opslagplaats. Men kan daar in de stilte van hoven en gangen staan mijmeren over de ver gankelijkheid der glorie. Men kan dat ook doen bij de enorme, bijna vier me ter brede stenen trap, die in het koor van de abdijkerk leidde naar de slaap zalen der monniken, maar die nu uit komt op een muur met afgesloten deur tjes. x- Tien jaren woont mademoiselle Coras hier, nadat ze bij toeval de abdij ont dekte en onmiddellijk de hand kon leggen op het hoofdgebouw. Taar na jaar betrekt ze een nieuw deel in haar zorgen. „Ik kan niet alles tegelijk doen; telkens neem ik een nieuw ver trek onder handen." Zjj heeft een ge lukkige hand in het combineren van moderne kunst en middeleeuwse ar chitectuur. „De strakke lijnen van de zestiende eeuw kunnen een harmo nisch geheel vormen met die van moderne smaak" zegt zij. Elke wand, elke hoek van de aaneenschakeling van zalen is een lust voor het oog. Zo vordert gestaag het herstel in de oude luister van een ahdijcomplex dat een der schilderachtigste is van Frank rijk. J. A. VAN SCH1JNDEL (Advertentie) levert U uit voorraad; Renault 4 standaard vanaf f 4.100, Renault 4 Luxe vanaf f 4.400, Renault Dauphine vanaf f 4.995. Renault Gordini vanaf f 5.195, Renault R r vanaff 5.995, Renault Floride vanaf f 9.750, Uw dealer met de grootste service: Wagenweg 164-168 - Telefoon 12138 en 15056. Haarlem HaarlemPEC, HFC Gouda, RipperdaCeleritudo, Renova— Bloemendaal, EHSZaanlandia. Hillegom: HillegomAlphia. Lisse: Lisse-Wassenaar. De Zilk: Van NispenDOSR. Noordwijkerhout: WSBWarmunda. Voorhout: ForeholteVCS. Hoofddorp: Hoofddorp BoysNAS. Zandvoort: Zandvoortm.Quick A. Santpoort: VelsenWB. IJmuiden: VSVOldenzaal. Velsen-Noord: IEVETO. Beverwijk: BeverwijkMeervogels, DEMAlcmaria Victrix. Wijk aan Zee: Wijk a. ZeeDTS. Heemskerk: ADOSucces. Castricum: VitesseAlkm. Boys. Uitgeest: USVU—De Valken. HAARLEM, 19 sept. Ter inleiding op het congres, dat het komende week einde in Haarlem wordt gehouden, kun nen belangstellenden in de Hoofdwacht terecht, waar een esperantotentoonstel- ling wordt gehouden. De expositie heeft slechts nut voor werkelijk zeer geïnteres seerden, want zjj omvat alleen geschrif ten, die uiteraard in het esperanto zijn gesteld. Het materiaal zat op zich de niet-experantist weinig zeggen. Wel zal het hem verbazen, dat deze wereld taal zeer vele levensgebieden bestrijkt. Uit de geëxposeerde boeken en tijdschrif ten blijkt, dat het esperanto op de ter reinen van godsdienst, literatuur, on derwijs en toerisme zich goed heeft in geburgerd. In de godsdienstige sector is het op de eerste plaats de bijbel, die in verschillende uitgaven aanwezig is. In de literaire afdeling zijn vele klassieke schrijvers vertaald. Interes- Plaatsing van ingezonden stukken (,J3r\emen van Lezers") betékent niet noodzakelijk een bewijs van instemming, doch betekent Slechte dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Bet feit van de plaatsing onttrekt zioh echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te eenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wilken. Nu onze zonen terug zijn uit Suri name en Nieuw-Guinea, moet ik toch even het grote verschil van ontvangst naar voren brengen. Bij aankomst van de militairen uit Suriname speelde de kapel van de hu zaren van Boreel deze jongens een wel kom toe. Bij aankomst van de D.C. 8 vorige week, met militairen, van wie er ver schillenden drie en meer maanden lan ger hebben moeten dienen i.v.m. de toestand in Nieuw Guinea, was er niets. Ik zou het erg op prijs stellen, wanneer er voor de nog thuis komende jongens uit Nieuw Guinea iets gedaan werd door de bevoegde instanties, al is het maar een welkomstwoordje door een officier of iets dergelijks. M.M. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 IJMUIDEN, 19 sept. De 24-jarige P. Visser uit IJmuiden is op de Mekog- weg van Hoogovens door een ongeval getroffen. Hij was te voet op weg naar een rijwielstalling toen hem een met planken geladen vrachtwagen voorbij reed. Een van de planken die iets uit de lading stak, raakte de heer Visser aan het hoofd. Hij kwam te vallen en moest met schaafwonden en hoofdpijn klachten naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk worden vervoerd. sant is het ook de Camera Obscura aan te treffen. De expositie is dus be doeld als een inleiding op het Esperan tistencongres, dat het Centraal Komitee van de Esperanto-beweging in Neder land op 22 en 23 september in Haarlem belegt ter gelegenheid van het vijfen zeventigjarig bestaan van het Esperan to. Het jubileumcongres wordt gehou den in de Hildebrandzaal van Brink- martn. De deelnemers arriveren zater dag 22 september 's morgens om 11 uur. Om 12 uur volgt de officiële ontvangst ten stad'hhuize. Het congres wordt die middag om 2 uur geopend. Mr. P. Winkel, directeur van de stichting „Es peranto bij het Onderwijs" houdt een le zing. Later in de middag wordt een bezoek gebracht aan de Frans Hals tentoonstelling. De avond staat in het teken van de gezelligheid. Zondagoch tend zijn er verschillende kerkdiensten in het esperanto. Voor de katholieken wordt een H. Mis gelezen door pater H. G. Warmemakers S. J. uit Den Haag in de kapel van de Zusters aan de Ko ningstraat. In de loop van de mor gen worden vervolgens enkele lezingen gehouden, onder andere over het espe ranto in de wetenschap en het espe ranto in verband met handel en indu strie. Na een gemeenschappelijke lunch geeft „Die Haerlemsche Musyckcamer" 's middags om twee uur een concert. Het congres wordt zondagmiddag om half vijf-gesloten. VENLO, 18 sept. Het Venlose poli tiekorps worstelt met een onderbezet ting. Voor een groot deel is dit toe te schrijven aan het frequente bezoek van de Duitsers, die niet alleen in Venio inkopen komen doen, maar zich ook aan vele overtredingen en misdrijven schuldig maken. Burgemeester De Gou heeft reeds her haaldelijk in Den Haag gepleit voor uitbreiding van het korps, maar nog steeds vergeefs. Om het gebrek aan mankracht enigermate op te vangen is er nu voor de politiepost in Blerick- Venlo een „praatpaal" geplaatst. Wan neer de post niet bezet is meestal 's nachts en op zondagmorgen kan het publiek in dringende gevallen via deze „praatpaal" de centrale post in Venlo alarmeren. Het is de eerste „praatpaal" die bij de politie in ons land in gebruik is, zodat de Venlose po litie voor een landelijke primeur heeft gezorgd. Burgemeester dr. L. de Gou heeft maandagmorgen de paal in wer king gesteld. VS Het Huis van Afgevaardigden heeft opnieuw geweigerd ook maar een cent uit te trekken voor de bouw van schuilkelders tegen radio-activiteit. Kennedy had voor dit jaar tot dat doel 538 miljoen dollar gevraagd. (UPI) Met ingang van 30 september a.s. wordt de winterdienst van Maarse en Kroon van kracht, die de volgende wijzigingen bevat. Lijn 1, Aalsmeer, Bovenkerk, Am stelveen, Amsterdam. De diensten van en naar Amsterdam zullen beurtelings via de bestaande route door Aalsmeer Oost (Oosteinderweg) en via Aalsmeer- Zuid en de Aalsmeerderweg (gedeelte lijk reeds bestaande route) worden ge reden. De vertrektijden, zowel te Aals- De vertrektijden uit Zwanenburg via de Zwanenburgerdijk zijn gesteld oy 7.33, 9.33, 11.33, 13.33,15 33, 16.33, l»-*> 20.33 en 22. uur. De vertrektijden uit Zwanenburg via de Schipholweg zijn gesteld op 6.57, ».u«, 11.03, 13.03, 15.03, 17.03, 19.03, 21.03 en 22.03 uur. Lijn 15. Amstelveen (Lindemaan) Amsterdam. De vertrektijden te Amstel veen (Lindenlaan) en de aankomsttijden te Amsterdam (Haarlemmermeersta tion) worden met één minuut vervroegen Hjn 16. Amstelveen (Keizer Karel- Sdals te Amsterdam' bl«ven OTge- park^-Am'stM^m? De vertrektijden van Amstelveen (Maarten Lutherweg en Sportlaan West), alsmede de aankomst tijden te Amsterdam (Haarlemmermeer station) worden één minuut later ge' steld. NIJMEGEN, 18 sept. Alhier zal 13 en 14 november het jubileumcongres van de dit jaar 45 jaar bestaande alge mene R.K. bond van ambtenaren (Ar- ka) worden gehouden. Ten aanzien van de salariëring de* ambtenaren heeft een groot aantal af delingen voorstellen ingediend. De af delingen Breda en Maastricht en de lan delijke groep gepensioneerden verzoe- het hoofdbestuur te bevorderen dat <je korting op de ambtelijke pensioenen 1® verband met de A.O.W. of A.VV.W.-uitke- ring zal worden afgeschaft. Voorts wensen zij o.m. dat de ambte lijke pensioenen waardevast worden, dat de gepensioneerden in de ziektekosten regeling rijksambtenaren worden opge nomen en tot de datum van inwerking treding van deze regeling zullen genie ten van de interimregeling. Het hoofdbestuur van de Arka zegt voorstander te zijn van de invoering van een welvaartspensioen, doch dat dit moet worden nagestreefd onafhan kelijk van het vraagstuk van de aan passing. In afwachting van de nieuwe pensioen wet waarin naar het hoofdbestuur ver wacht het welvaartspensioen zal worden geïntroduceerd, dienen de pensioenen opgetrokken te worden tot het salaris niveau 1962, aldus het pre-advies. In afwachting van een definitieve re geling dient naar de mening van het hoofdbestuur ook het invaliditeitspensi oen voor overheidspersoneel verhoogd te worden. Voorts verklaart het hoofd bestuur te blijven streven naar een eigen ziektekostenregeling voor het rijksper soneel. (Advertentie) wijzigd. De diensten, vertrekkende tien voor het halve uur uit Aalsmeer, respec tievelijk tien minuten na het hele uur, rijden via de route Aalsmeer (Horten sialaan), Aalsmeer (v. Cleefkade), Oosteinderweg, Bovenkerk, Amstel veen, Amsterdam (Haarlemmermeersta tion) De diensten, vertrekkende 10 minu ten vóór het hele uur uit Aalsmeer resp. 10 minuten na het halve uur uit Amsterdam, rijden voortaan via de rou te: Aalsmeer (Hortensialaan), Aals meer (v. Cleeffkade), Provinciale weg, Ophelialaan, Seringenpark, Aalsmeer derweg, Bovenkerk, Amstelveen, Am sterdam (Haarlemmermeerstation) Lijn 3. Haarlem, Aalsmeer, Utrecht- Loenen. De vertrektijd te Loenen van de eerste rit (thans 7.08 uur) wordt evenals de aankomsttijd te Uithoorn (thans 7.30) met 3 minuten ver vroegd. Lijn 4. Alphen a. d. Rijn, Aalsmeer, Amsterdam. De vertrektijden te Lei- muiden worden, evenals de aankomst tijden te Alphen a.d. Rijn, met één minuut vervroegd. Lijn 5. Amsterdam, Hoofddorp, Lei- den-Hillegom. De aankomst te Nieuw- Vennep uit Hillegom (thans 7.47) wordt gebracht op 7.45 uur. De vertrektijd te Nieuw-Vennep naar Leiden (thans 7.43) wordt gebracht op 7.45 uur. Lijn 6. Bruekelen, Uithoorn, Amster dam. De aankomsttijd te Uithoorn van de eerste rit uit Amsterdam (Haarlem mermeerstation) wordt gebracht op 7.27 uur. Lijn 7. Nieuwkoop, Uithoorn, Amster dam. De vertrektijd te Nieuwkoop (Zuid) van rit K 303 (thans 7.00 uur) wordt met 2 minuten vervroegd en ge bracht op 6.58 uur. De vertrektijd te Uithoorn wordt 4 minuten vroeger ge steld en gebracht op 7.28 uur. De vertrektijden uit de Kwakel naar Uit hoorn worden twee minuten vroeger ge steld. Lijn 8. Haarlem, Schiphol, Utrecht- Amsterdam. De vertrektijd te Amster dam (Amstelstation) van de eerste rit wordt 3 minuten vroeger gesteld en ge bracht op 7.32 uur; de aankomst resp. vertrektijd, te Ouderkerk wordt gebracht op 7.50 uur. Lijn 11. Bovenkerk - Amsterdam. Al le aankomsttijden te Amsterdam (Haar lemmermeerstation) worden 3 minuten later- en gebracht op 12 minuten voor het halve en hele uur. Lijp 14. Badhoevedorp - Zwanenburg. Te Bad'hoevedorp wordt voortaan aan sluiting gegeven op de diensten naar Utrecht, Amsterdam (Surinameplein) Amsterdam (Amstelstation), Leiden, Hillegom. De té rijden route vïordt: Badhoeve dorp (Standplaats), Sloterweg, Akerdijk, Hinderdijk, Zwanenburgerdijk, Zwanen burg (Dennenlaan), IJweg, Schiphol weg, Badhoevjdorp (Standplaats) V.V. De vertrektijdem uit Badhoevedorp via de Akerdjjk zijn gesteld op 6.45, 8.50, 10.50, 12.50, 14.50, 16.50, 18.50, 20.50 en 21.50 uur. De vertrektijden uit Badhoevedorp via de Schipholweg zijn gesteld op 7.20, 9.20, 11.20, 13.20, 15.20, 16.20, 18.20, 20.20 en 22.20. De vertrektijden uit Zwanenburg via de Zwanenburgerdijk zijn gesteld op 7.33, 9.33, 11.33, 13.33, 15.33 16.33, 18.33, 20., en 22. uur. VOORHOUT, 19 sept. De wieler ronde van Voorhout, die dinsdagmid dag als onderdeel van de najaarsfees ten in stromende regen werd verreden en waarvoor desondanks een flinke be langstelling bestond, heeft een overwin ning opgeleverd voor Jan Fransen uit Halfweg. Samen met Henny Schouten, die hij in het beslissende sprintje de AMSTERDAM, sept. „Les Frères Jacques" komen na een afwezigheid van enkele jaren terug naar ons land en zullen met een ge heel nieuw pro gramma een tour nee door ons land maken. Na ons land zullen ze op wereld tournee gaan, waar in ze ook Noord én Zuid-Amerika, Japan en Rusland hebben opgenomen. Maandenlang trok ken ze met dit nieu we program uitver kochte huizen te Parijs, zodat ze hun optreden aldaar moesten prolonge ren en na 2 maan den moesten ver huizen van het Théatre des Champs-Elyssées naar het Théatre des Ambassadeurs, terwijl ze boven dien nog werkten in het Théatre „Les 3 Baudets" en in het op het ogenblik zeer „en vogue" zijnde cabaret „Tête de l'Art". De Parij- se pers noemt hun recital „Du grand art". In ons land zul len ze van 27 sep tember tot èn met 15«oktober verblijven (première in de Schouwburg te Utrecht op donderdag 27 september). Daarna op vrijdag 28 september in het Gebouw K. en W te Den Haag, waar slechts 1 voorstelling gegeven wordt; verder op maandag 1 oktober te Eindhoven in de Philips-Schouwburg; dinsdag 2 oktober te Gronin gen in de Schouwburg; woensdag 3 oktober te Rotterdam in de Rotte Uamse Schouwburg; donderdag 4 oktober in de Schouwburg te Arnhem; vrijdag 5 okto ber in de Schouwburg te Deventer; zaterdag 6 oktober in de Schouwburg te Tilburg; zondag 7 oktober in de Twentse Schouwburg te Enschede; woensdag 10 oktober in de Schouwburg te Heerlen; donderdag 11 oktober in de Schouwburg te Haarlem: vrijdag 12 oktober één enkele voorstelling in het Concertgebouw te Amsterdam; zaterdag 13 oktober in Théatre Gooiland tê Hilversum en op maan dag 15 oktober tot slot in de Schouwburg te Nijmegen. baas bleef, was Fransen in de slotfase met succes uit het peloton ontsnapt. Voor deze ronde als een clubont moeting tussen het Leidse „Swift" en „De Bataaf" uit Halfweg verreden verschenen 44 renners aan de start. Het was alleen jammer dat Gerben Kar stens, Bert Zoet en Dick Enthoven niet van de partij waren. De strijd is er evenwel niet minder lel om geweest en vooral de Halfwegse „Bataven" heb ben zich uitstekend geweerd. Toen Fransen en Schouten dan ook in de slotfase van de strijd hun beslissende aanval ondernamen favorieten als Gerard Wesseling en Piet Verwey wa ren door een valpartij uit de race v-erdwenen maakten de overige „Ba taven" in het peloton zich helemaal niet druk om die vlucht. De twee aanvoer ders bleven derhalve buiten schot en in de sprint toonde Fransen zich van hen de snelste. Voor „De Bataaf" had deze ronde wel een bijzonder succes vol verloop, want de eerste zeven plaat sen werden door renners van de oran je-zwarte club bezet. Piet v. d. Berg was met zijn achtste plaats de eerste man van „Swift". De uitslag luidt: 1. J. Fransen, Half weg, de 80 km. in 1 uur 58 min. 36 sec.; 2. H. Schouten, Badhoevedorp, 3, M. Snijder, 4. K. Zomer, 5. J. de Jong, 6. W. Griffioen, allen uit Halfweg; 7. P. van Dongen, Aalsmeer (allen van De Bataaf)P. v. d. Berg, Noord- wijk; 9. B. Odijk, Leiden: 10, P. van Engelen, Alphen aan de Rjin (allen van Swift) grof en stevig. De permanent 19.50. „SOUPLING"- Santpoorterplein 1 Haarlem - Buslijn 2. Tel. 60643 HAARLEM, 19 sept. De arrondisse mentsrechtbank te Haarlem heeft dins dag 18 september 1962 in staat van fail lissement verklaard: De naamloze vennootschap N.V. Schil dersbedrijf S.G.S., gevestigd en kan- toorhoudende te Beverwijk, Peperstraat 52; Reehter-commissaris: mr. J. D. Vink; Curator mr. M. L. Swaab, advo caat en procureur te Beverwijk, Hil- bersplein 6. Wegens gebrek aan baten werden op dinsdag 18 september 1962 opgeheven de faillissementen van: 1. Ariaan Steenman, textielhandelaar, te Zaandam, Ereprijsweg 58, voorheen Reigerstraat 53, uitgesproken dd. 22 mei 1962; rechter-commissaris; mr, J- D. Vink, curator mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam, Westzijde 144. 2. B. Boersma. blokkenvlakker, té Haarlem, Bakenessergraeht 36 róód. uitgesproken dd. 29 augustus 1961; rech ter-commissaris mr. J. P. Petersen; cu rator mr. J. D. A. Viskuil, advocaat en procureur te Haarlem. Tempeliersstraat 19. 3. C. Gathier, aannemer, te Heem stede, Hugo de Grootlaan 5, uitgespro- sproken dd. 17 juli 1962; rechter-com missaris mr. H. G. Rambonnet; cura- trice mr. J. M. Moll van C'harante, advocate en procureur te Haarlem, Kruisweg 63. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 18 septem ber 1962 is, na gedaan verzet, vernié- tigd het vonnis dier rechtbank van 28 augustus 1962, waarbij Evert de Rooy. technisch-adviseur, wanende te Zaan dam, A. Kuyperstraat 21, in staat van faillissement is verklaard, met benoe ming van mr. D. Aten, advocaat en pro cureur, te Zaandam, Provincialeweg 52 tot curator. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 5 september 1962, is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de arrondissementsrechtbank te Haar lem van 7 augustus 1962, waarbij Koert Folkers, horlogemaker, wonende te Haarlem, Vergierdeweg 15, in staat van faillissement is verklaard, met bé- noeming van mr. H. Luijken, advocaat en procureur te Haarlém. Ged. Oud® Gracht 65, tot curator. augustus niet gunstig voor rijksvisats. De aanvoer aan de IJmuider rijks visafslag is in augustus 1962 vergele- ke. met de gelijknamige maand van het vorigo jaar aanzienlijk teruggelo pen en wel van 10.538.325 kilo tot 6.710.951 kilo. Dit had stijging van de gemiddelde kiloprijs tot gevolg. Dat blijkt wel uit de opbrengsttotalen: 5.451.836 voor augustus 1961 en 5.036.593 voor augustus 1962. De verse haring was met 1.129.082 kilo in de verslagmaand maar matig vertegenwoordigd. De handel tèlde hiervoor 613.197 neer. In augustus '61 zorgde de vloot voor een aanvoer van 3.579.211 kilo met een opbrengst van 1.171.129. Ook de makreel liet zich in de verslagmaand niet zo gemakke lijk verschalken. Natuurlijk is 1.791.229 kilo nog altijd een imponerende hoe veelheid maar in augustus '61 was er 2.879.632 kilo voorhanden. De opbrengst daalde van 568.883 tot 539.442. Met de aanvoer van rondvis was het in de verslagmaand hopeloos mis. De aanvoer van schelvis daalde van 746.486 kilo tot 557.291 kilo, van kabel jauw van 7337738 kilo tot 499.486 kilo en van wijting van 725.155 tot 546.312 kilo. De opbrengst van schelvis en kabel jauw daalde resp. van 339.850 tot 300.785 en van ƒ562.579 tot 393.742. De wijtingopbrengst steeg van 178.70o tot 220.548. De koolvis vormde een gunstige uitzondering op deze dalenae regel. De aanvoer van deze ronav' steeg van 27.930 kilo tot 62.465 kilo, ae opbrengst van 22.434 tot 62.46&- De logger- en kottervloot trok van de platvismisère niets aan en de voor een behoorlijke hoe vee' schol en tong. In de verslagrn t werd 1.101.665 kilo schoJ in de m 7gg gezet met een opbrengst van tegen 809.115 kilo met een fS.°rel van 490.886 in augustus 1WL, tot tongaanvoer steeg van 588.ïao vap 600.680 kilo, de opbrengst &eve f 1.731.936 tot 2.050.533. De vöer visSoortèn gaven zowel wat de gg. als de opbrengst betreft maar ringe verschuivingen te zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2