HBC EN DSO OP DREEF IN TWEEDE KLAS DAMES 2 trappen! ZUSTERS VAN ALVERNA ANDERS GEKAPT New Yorkse Malle Babbe ontmoet haar dorstige naamgenote uit Berlijn De man, de vrouw en de moord Merkwaardig samentreffen in het Frans Halsmuseum Grote loterij via de twaalf speeltuinen in Haarlem J. WILLEMSE debuteert als schilder in „De Ark" Agenda voor Haarlem J. J. VAN KOOTEN AXI13000 Koersen op lager peil Handbal Haarlem en omstreken R. van der Hart nam afscheid Laatste loodjes wegen het zwaarst Leerling van Boot TWEEHONDERDDUIZENDSTE BIJ FRANS HALS „BloemenheuveF' tijdelijk trouwzaal Nederlandse Comedie Katholieke Vereniging voor het Gezin Volleybal in Haarlem WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 PAGINA o en 'hij' loopt, uw SOLEX-oto f 375.— liwrlnw Beurs van New York Tuinbouw en Plantkunde Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Film® Muziek T entoonstellingen (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM, 18 sept. Het heeft er de schijn van, dat ADO 2 in de eerste klas dames van de handbalcompetitie, afdeling Haarlem en omstreken, een moeilijk seizoen tegemoet gaat. De Heemskerkse reserves sneuvelden nu by Samen Een. Verder deed IEV het ditmaal beter met een overwinning op Rapiditas, HBC onderscheidde zich in de tweede klas met een duidelijke zege over IJmond 2, terwijl ook DSO zijn wedstryd tegen De Blinkert 3 met flin ke cijfers winnend afsloot. In alle opzichten toonde Samen Een tegen ADO 2 (eerste klas dames) over een beter team te beschikken. On danks het feit, dat de Heemskerkse defensie goed op dreef was, moest zij de voorhoede van de thuisclub vier maal een succes toestaan. Bij de rust keek ADO 2 reeds tegen een achter stand van 0-3 aan. De aanvalslinie van de bezoeksters zag slechts sporadisch kans, dè keepster van Samen Een in moeilijkheden te brengen. Na de slechte start van vorige week heeft IEV zich tegen Rapiditas uitste kend gerehabiliteerd. De thuisclub was aanmerkelijk beter op dreef en accen tueerde dit met een sprekende over winning van 5-2. Over nadrukkelijke cij fers gesproken: ook Full Speed wist van wanten. Het trakteerde De Blin kert 2 op een nederlaag van 1-8. De stand: Full Speed 2 4, Samen Een 1 2, Blin kert 2 2 2, IEV 2 2, Rapiditas 2 2, TYBB 1 0, ADO 2 2 0. In de tweede klas springt onmiddel lijk de uitslag van 1-6 in het oog, waar mee HBC bij IJmond 2 het seizoen opende. Hopelijk weet de Heemstede- Berkenrode-Combinatie het gezegde „een goed begin is het halve werk" ditmaal in praktijk te brengen. Ook DSO vestigde de aandacht op zich door te starten met een veelbelovende zege (5-1) over De Blinkert 3. Tussen Con cordia 2 en Rapiditas 2 was weinig krachtsverschil merkbaar, zoals uit de score van 2-1 blykt. Hier luidt de stand nu: Concordia 2 2 4, HBC 1 2, DSO 1 2, IJmond 2 2 2, Blinkert 3 2 0, Rapiditas 2 2 0. Zandvoortmeeuwen en De Blinkert 4 gaven elkaar in de derde klas nauwe lijks iets toe. Laatstgenoemde besliste de strijd met slechts één doelpunt ver schil (5-6) in zyn voordeel. Voorts kon Concordia 3 het niet bolwerken tegen Full Speed 2: 0-3. De krachtsverschillen liggen nu als volgt: Full Speed 2 12, TYBB 2 12, Blinkert 4 2 2, Concordia 3 2 2, Zandvoortmeeuwen 2 0. Als enige van de zes deelnemende teams is het Tonegido in de eerste klas heren gelukt, in het bezit te komen van maximale winst. De ploeg kreeg -bezoek van Concordia 2 en maakte met een van de gelegenheid gebruik, een schuttersfeest te houden: 14-9. Tóch moest Tonegido het qua produktivi-teit afleggen tegen Rapiditas 2, dat het op bezoek zijnde IJmond 2 op een koude cloche onthaalde (21-9). De Blinkert 2 had aanmerkelijk meer moeite met Alkmaar, maar finishte niettemin als winnaar: 7-5. De stand is nu aldus: Tonegido 2 4, Rapiditas 2 2 2, Blinkert 2 2 2, Concordia 2 2 2, IJmond 2 2 2, Alkmaar 2 0. Door De Blinkert 3 met 9-2 naar het tweede plan te verwijzen heeft AOG thuis in de tweede klas de com petitie goed ingezet. HOC gaf plotse ling blijk van een verbluffende schot vaardigheid (1-14), waarvan Concor dia 3 het slachtoffer werd, en IJmond 3 eigende zich het volle pond toe ten koste van P-apiditas 3, dat zich ove rigens goed teweer stelde om de score binnen redelijke perken te hou den (7-10). Thans luidt de stand: IJmond 3 2 4, AOG 1 2, Blinkert 3 2 2, HOC 2 2, Rapiditas 3 2 2. Zandvoort meeuwen 2 10, Concordia 3 2 0. (Advertentie) en blijft lopen tot uw einddoel is bereikt. - Praat er eens over met uw dealer voor Haarlem. HOUTPLEIN 18—20 HAARLEM - TEL. 11828 HAARLEM, 19 sept. Kort na half elf vanochtend heeft de Haarlemse wethouder voor kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, in het Frans Halsmuseum de 200.000ste bezoeker van de Frans Haistentoonstelling kunnen begroeten. Het was mevrouw F. C. C. Hummel- Lucardie uit Wassenaar, die voor de tweede maal dit jaar de expositie be zocht. Mevrouw Hummel kreeg uiter aard een gratis toegangsbiljet, terwijl haar voorts rode en witte bloemen wer den aangeboden, het platenwerk „Van Geertgen tot Frans Hals", de Frans Halskalender voor volgend jaar en een passe-partout voor de tentoonstelling. Mevrouw Hummel was in gezelschap van mevrouw W. J. Cornelissen, even eens uit Wassenaar. Beide dames be zoeken vaak grote tentoonstellingen, hoewel zij zich geen specialisten wil len noemen op het gebied van de schil derkunst. Via de radio hadden zij maandagavond gehoord dat gisteren in Haarlem de 200.000e bezoeker verwacht werd. Zij hadden echter al afgesproken vandaag de tentoonstelling te gaan zien en rekenden er dus helemaal niet op, dat zy de gelukkigen zouden zijn. Me vrouw Hummel vertelde dat zy ook in 1937 de grote Frans Halstentoonstelling in Haarlem had bezocht. HAARLEM,- 19 sept Vele relaties van de Zusters Franciscanessen van Al verna hebben de afgelopen dagen ont dekt, dat de Zusters zich anders heb ben gekapt. Zowel in het Moederhuis te Aerdenhout als in de Mariastichting, in Uyt den Bosch en St. Joannes de Deo, in de scholen van de Liduina-paroehie en in de seminaries te Heemstede en Noordwijkerhout, en niet minder in het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden zijn de zusters wat moderner uit het week einde gekomen. Er bestonden reeds lang plannen, althans de kap van de zusters te moderniseren. Het heeft langer ge duurd dan men verwacht had, maar tenslotte moesten de zusters op één dag, waar zij ook ter wereld verbleven, tege lijk van kap verwisselen. Dat is officieel zaterdag gebeurd, op naamdag van de algemeen overste van de Congregatie der Zusters Franciscanessen van Aer denhout, Moeder Dolorosa. Het is geen doloreus of smartelijk evenement geworden. Moeder Dolorosa getuigde daarvan, toen zij van de ver andering vertelde. „Ach, het gaf na tuurlijk wel enige hilariteit, maar we waren er zo aan gewend. De oudere zusters waren misschien nog het meest enthousiast". Het vroegere habijt van de zusters is gebleyen, alleen dragen zij nu een zeer kleine kraag. De gehoornde kap is echter verdwenen. Daarvoor in de plaats is een gestroomlijnd kapje met sluier gekomen. Bijstaande foto werd gemaakt in de ongevallen-afdeling van de Mariastichting. BLOEMENDAAL, 15 sept. Van 19 oktober tot en met 14 november zal de Bloemendaalse raadzaal worden opge knapt. In die periode kunnen er dan ook geen huwelijken worden gesloten. Aan gezien dit ingevolge de gemeentewet in het Huis der Gemeente moet geschieden, en in het Bloemendaalse raadhuis geen verdere ruimte, beschikbaar is, stellen B. en W. voor om gedurende deze perio de de villa „Bloemerheuvel" als Huis der gemeente te beschouwen, zodat dan daar de huwelijken voltrokken kunnen wor den. MSTERDAM, 19 sept. Het feit dat Wall Street gisteren een koersafbrokke. ling heeft tezien gegeven drukte van daag de stemming op de aandelenmarkt aan het Damrak. Koninklijke Petroleum opende anderhalve gulden lager, maar overigens was het vooral Philips die teleurstelde. Dit fonds gaf een verlies van 2,30 te zien, waardoor de koers met een ruime marge beneden de 150 is gedaald. Unilever heeft zich beter ge houden, want voor dit aandeel kon bij de opening van de markt nog een stij ging van een paar dubbeltjes worden genoteerd. Het margarinefonds is gis teren in New York per saldo met een stijging van dollar uit de bus geko men. Deze stijging zal waarschijnlijk moeten worden toegeschreven aan de vraag welke van Nederlandse zijde naar dit aandeel op dit ogenblik be staat. Hoogovens hadden wederom aan bod uit Amerika te verduren, waar door een veder verlies van acht punten is ingetreden. AKU kwam - punt lager. De tweede koersen gaven over het al. gemeen een verdere afbrokkeling te zien. Philips zakte daarbij tot 148,40, waardoor het verlies tot ongeveer 3 was uitgegroeid. In de scheepvaartaf- deling zijn in het eerste tijdvak in het geheel geen noteringen totstand geko men, hetgeen wel tekend is voor de ge ringe omvang van de affaire. In het tweede tijdvak bleken Koninklijke Boot, Pakketvaart en Stoomv. Mij Nederland enigszins te zijn aangeboden. De staats- fondsenmarkt was prijshoudend. De staffellening herstelde zich van de da. ling van gisteren. Vorig opening 19/8 4)4 Ned. i960 4)4 Ned. 1961 4 Ned 1961 4 Ned 1963 Staffel 1947 B.N.G. Won Douwl Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber a.VA, A.X.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Dell-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Miiller Co N'ed Kabel Philips Gem Bez Unilever W ilton-Fyenoord B illl ton 2e Dordtsche Petr gew Kon Petroleum 50 HoU Amerika Lijn Java Cb PL KXJ1 Ki Ned Stoomb Mij K.P_M Stoomv mjj Nederi. v Nlevelt v Ommeren Roti Lloyd Net Scheepv Unie interunle Robeco Unitas Ver Bezit Kentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2)4 Amsterdam '56 1 - 2 Amsterdam 56 11 2)': Amsterdam '56 tn 2)4 Amsterdam '59 2)4 Rotterdam 57 Alb Heyn Kl obL 100 ti 100)4 98A 98 A 91)4 107 356)z 108 122 367 366)4 231 680 147 441 910 295)4 501 543 326)4 515 151.30 149 134.20 134.60 260 435)4 673 148 146.50 116% 117 130 51.10 136 135% 134)4 133 134)4 133 106 240 123)4 123% 181 207 460 128.50 144% 83% 89 87% 99% 87% 121 17/9 18/9 Anaconda Copper 37% 37% Bethlehem Steel 30)4 30)4 Chrysler Corp 58% 57)4 General Electric 68% 69 ex General Motors 55 54)4 Kennecott Copper 66% 65% KXh 14)4 14)4 Montgomery Ward 28% 28)4 Radio Corp 50% 50)ie Republic Steel 33)4 32% e Royal Dutch 41% 40% Shell Union Oil 32)4 32% Southern Pacific 24% 24)4 Southern Railway 46)4 46% St tod OU Ny 52% 53)4 lidewater 19% 19% Unlleier 36% 37% U.S. Steel 41)4 41% Stemming: Gedrukt HAARLEM, 19 sept. De beide Mal le Babbes van Frans Hals hebben elkaar gisteren voor het eerst ontmoet. De New Yorkse versie uit het Metro politan Museum of Art hing al sinds de opening van de Halstentoonstelling in het Frans Halsmuseum, maar gis terochtend om elf uur arriveerde de directeur van de Gemalde Galerie uit Berlin-Dahlem, dr. C. Miiller-Hofstede, met de Berlijnse versie van de legen darische vrouwefiguur van Frans Hals. En nu hangen de beide schilderijen by elkaar op de tentoonstelling, zodat het publiek de gelegenheid heeft de beide Werken te vergelijken. Het heeft lang geduurd eer de Ber- lijners toestemming gaven hun Malle iBabbe naar Haarlem te transporteren. De toestand van het schilderij is niet best. In de tachtig jaar, dat het mu seum nu in het bezit is van het schil derij, is het wérk nimmer gerestaureerd Het is dof en het vernis is op verschil lende plaatsen dood. ortom, dr. Mül- ler-Hofstede, vond de toestand niet van die aard, dat men het als pronkjuweel naar Haarlem kon afvaardigen. Daar komt bij, dat de Gemalde Galerie reeds een ander belangrijk werk van Hals, •de „Min met kind',', (cat. no. 8) naar Haarlem had gestuurd. Aangezien de collectie van negen werken van Frans Hals, waarover het museum in Ber- lyn beschikt, doorgaans bijzonder veel belangstelling trekt van het publiek de laatste dagen nog telde het museum ongeveer 1400 bezoekers per dag, zonder dat er een bijzondere tentoonstelling was gearrangeerd besloot men slechts één van de twee beroemde werken naar Haarlem te zenden. Het toeristenseizoen in Berlijn is nu echter voorbij en de museumdirectie had zich al voorgenomen om de Malle Babbe dit najaar grondig te laten res taureren. Restaurateur Hans Böhm Bohm heeft reeds enkele proeven geno men hetgeen op het thans in Haar lem hangende werk duidelijk te zien is en nu had men de gelegenheid om het werk te confronteren met de in uitstekende staat verkerende New York se versie. Daarom heeft men tenslotte de Berlijnse Malle Babbe toch maar naar Haarlem gestuurd. Vrijdag komt de restaurateur ook naar Haarlem om beide werken te vergelijken en daarmee de eigenlijke restauratie van de Berlyn- HAARLEM, 19 sept. De afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde vergaderde gisteravond in het Krelagehuis om of ficieel afscheid te nemen van de heer R. M. van der Hart, die maar liefst veertig jaar secretaris van de afdeling is geweest. Wegens ziekte van mr. J. J. Hoge stond de vergadering onder leiding van de vice-voorzitter, de heer J. A. Dorre- steyn. Deze memoreerde de actieve dienst van de scheidende secretaris, die onder meer een groot aandeel heeft gehad in het tuinbouwonderwys, de cur sussen en de organisatie van dahlia- en lathyrustentoonstelhngen. Onder de ouderen zijn er velen, die door de heer Van der Hart de weg naar de tuinbouw hebben gevonden. Hij heeft zich dan ook vele vrienden verworven. De heer Van der Hart kreeg een Engels tuinbouw- boe'k, getiteld .Exotica", ten geschenke. Zijn echtgenote werd verrast met een boeket anjers. Be scheidende secretaris sprak daarop een hartelijk dankwoord. Na dit afscheid draaide de heer J. Bakker, hoofd-assistent van de tuin- bouwvoorlichting, de film „Het voorjaar in Engeland". BEVALLEN van een zoon: 15 sept.: B. van Geem-de Groot, H. Giezen- Sohuttel,, S. J. Veenstra-Heemskerk. 17 sept.: E. Muis-de Bell. A. K. Boe-rs- ma-Sehaap. Q. T. v. d. Ploeg-Leeflang. 1« sept.: T. v. d. Ham-v. Langelaar, A, H, Kieft-Flach, H. M. Berendonk- Koning. E. G. Koelemeijer-Rijbroek. J. C. Windt-van Brero. BEWALLEN van een dochter: 15 sept. M. T. Geluk-Piers, G. C. Kruis-van Geldorp. 17 sept.: C. Pauptit-van 't Slot, H. Ploeger-v. d. Zedde. 18 sept.: J. G. Koper-Burrekers, G. M. de Boer-Oi- bertz. ONDERTROUWD: 18 sept.: P. SChip- P°rs en A. v. Donselaar, H. J. Wehnes SI Y H. Kaart, H. P. Seysener en G. Krukland, J. T. Wiegerinck en M. J. ®LD. J. Harland en C, Goedemans. GEHUWD; 18 sept.: C. J. Stokman en "en M. J. -LicDout en w. Hoek, W. ?n Karpes, H. J. v. Rooijen Trvi ®orn, A. Ff Hoogland en goevoets, T. Tiebout en W. Hoe aars en A. C. I" - - - n L- J. Jonker. OVERLEDEN: 15 sept.: G. Stuitje, I a= t mPer,laan. 16 sept.: G. v. d. teJ»°9®kind83 i. Kenaupark, T. Ta- N a Santpoorterstraat. 17 sept.: straat' uw' 54 i- Graaf Willem- se versie definitief voor te bereiden. Het Berlijnse exemplaar meet 75 x 64 cm en onderscheidt zich van het New Yorkse door een veel rijkere compositie. Links op de voorgrond heeft reeds enkele proeven geno- geschilderd, die op het New Yorkse exemplaar ontbreekt. Voorts kijkt de Berlijnse Malle Babbe naar rechts en heeft zij de uil op de rechterschou der. Op de New Yorkse versie kijkt ze naar links en heeft ze de uil op de linkerschouder. Duidelijk is overi gens ook het verschil in algemene toestand van beide werken. De Berlijnse Malle Babbe is in 1877 in het bezit van de Gemalde Galerie gekomen, toen het museum de complete Links de Malle Babbe uit New York, glanzend en in prima staat. Rechts de Berlijnse versie van Malle Babbe (met drinkkan). Dit laatste schilderij is dof en hard aan restauratie toe, maar van compositie veel rijker. collectie Suermondt uit Aken aankocht. Het Berlijnse museum, dat een voort zetting is van het vermaarde Kaiser Friedrichmuseum, beschikt over een prachtige verzameling oude meesters, waarin ook de Hollandse school uit de zeventiende eeuw sterk vertegenwoor digd is. Zo telt men onder zyn bezit niet minder dan 26 werken van Rem brandt. Dr. C. Müller-Hofstede. die een Hollandse moeder had en in zijn jeugd thuis al jong met de oude Hollandse meesters werd geconfronteerd, is sinds vyf jaar directeur van het museum. Hij heeft een bijzondere belangstelling voor de Hollandse schilderschool en spreekt ook voortreffelijk Nederlands. Van zijn hand zyn verschillende studies verschenen over Rembrandt en zijn leer meesters. HAARLEM, 19 sept. Op en rond de twaalf speeltuinen van de Haarlemse Katholieke Vereniging: voor het Gezin wordt thans hard gewerkt om de laat ste loten te plaatsen van de groots op gezette loterij. Overal zyn acties gaan de. De laatste loodjes wegen het zwaarst, maar zaterdag 22 september zal de grote klap vallen. Op enkele speeltuinen is men bijna uitverkocht. De trekking geschiedt zaterdagavond om zeven uur op het hoofdbureau van politie. Om half acht wordt op iedere speeltuin de uitslag bekend gemaakt. Zoals bekend wordt per speeltuin een fiets en een autoped verloot. Tot nu toe hield de Vereniging ieder jaar omstreeks deze tyd een grote huis- aan-huis-collecte en een straatcollecte om draaiende te kunnen blijven. Dit jaar houdt men het op een lotery. Dat het geld hard nodig is, moge blyken uit de vele plannen, die nog verwezen lijkt moeten worden. Op de speeltuin „Noordervreugd" is met leningen en overheidshulp een nieuw clubhuis gereed gekomen. De inventaris moet geheel zelf worden aan geschaft. Vele speeltuinen zijn toe aan vernieuwing en uitbreiding van de speel toestellen. Doordat men op de tuinen ook veel meer gaat doen aan sport beoefening, is de aanschaf van sport- toestellen noodzakelijk. Met overheids hulp is het clubhuis op de speeltöin „Zaanenoord" uitgebreid, doch een om vangrijke restauratie komt voor eigen rekening. Ook de op handen zijnde ver plaatsing van de speeltuin „Hof van Eden" zal grote bedragen vergen. Drin gend noodzakelijk zijn verder de bouw van clubhuizen, bijvoorbeeld op de speeltuinen „Don Bosco", „Jong Leven" en „Dartele Jeugd" een feit zal zijn, zullen grote bedragen voor de inrich ting nodig zyn. Donderdag 20 september Hoog water: 8.02 en 20.28 uiur. Laag water: 3.40 en 15.57 uur. Vrijdag 21 september Hoog water: 9.01 en 21.31 uur. Laag water: 4.26 en 16.45 uur. Zo kan men doorgaan. Voor iedere speeltuin geldt bovendien, dat het winterwerk voor de deur staat. Alle activiteiten vragen extra geld. Daar om hoopt men van harte, dat de lopende loterij een succes zal wor den. HAARLEM. 19 sept. De Neder landse Comedie houdt ervan om ter in leiding van het nieuwe seizoen een oud succesnummer van stal te halen. Voor dit seizoen heeft men daarvoor uitgeko zen: „De man, de vrouw en de moord" van André Roussin, een kassucces uit 1955. Men kent het recept: een luchtig boulevardstuk je, wat pikanterie, wat huwelyksgrap.jes, wat Franse zwier en voila. André Roussin is er rijk van ge worden. De voorstelling zal de Neder landse Comedie ook geen windeieren leggen. Het stuk is louter als amusement be doeld en men moet er ook niet meer van vragen. Natuurlijk zou men liever zien, dat het als theater hechter in elkaar zat: woordgrapjes zijn leuk, maar een avond lang wordt vervelend. Echt theater wordt het stuk nergens, maar goed: er valt te lachen. Het gaat om ene Parisienne Arlette die getrouwd is met de rentenierende boer Sebas- tiaan. Ze heeft het op de vermeende erfenis voorzien, temeer waar Sebas- tiaan van zijn dokter nog een half jaar te leven heeft gekregen. Maar Sebas- tiaan knapt op en dus wenst mevrouw hem uit de weg te ruimen. Verschillende pogingen mislukken. Sebastiaan krijgt de zaak door. Er dreigt groot krakeel, maar Sebastiaan en Arlette verzoenen zich omdat ze malkander voor het eerst sinds hun huwelijk diep in de ogen hebben gekeken. Fons Rademakers heeft het stuk char me en zwier meegegeven. Als regisseur heeft hij voor een plezierig tempo ge zorgd en George Wakhevitch ontwierp een landelijke burgemansdecor voor de voorstelling. Mary Dresselhuys maakte een vlotte vertaling en speelde op de van haar bekende manier de rol van Arlette. Als men dat niet te vaak ziet, is het amusant en is zy de actrice voor dit soort rollen. Evenals zeven jaar ge leden stond Ko van Dijk naast haar als de linkse, prachtig getypeerde, wat trage boer Sebastiaan. ITet komt me voor, dat hy aan menselijkheid meer gaf dan het stuk en de rol verdienden. Nieuw was het gluiperige broertje van Arlette, ditmaal door Henk van Ulsen uitstekend gespeeld. Vorige keer was dat Fons Rademakers zelf. Henk van Ulsen verstaat voortreffelijk de kunst om een bijzonder ongure sfeer rond zijn personages op te roepen. Mien Duymaer van Twist was weer de praatzieke buurvrouw: rad en boos aardig. Terecht kreeg ze een open doekje. Pierre Myin tenslotte was het vieze oude heertje, dat als huurmoorde naar optreedt: een beetje overdadig, maar toch wel charmant. Kortom: een verzorgde, gladde voorstelling van een glad kluchtig blijspel. Niet minder, maar toch bepaald ook niet meer. Voor kinderen bepaald niet aan te raden. J. W. v.d. V. 'HAARLEM, 19 sept. De zomerrust van de volleyballers is voorbij. Vrijwel alle verenigingen .hebben de zaaltrai ning hervat en de resultaten van deze training zullen reeds volgende week kunnen blijken. Op dinsdag 25 en woensdag 26 september organiseert de afdeling Haarlem e.o. van de NeVoBo namelijk het traditionele trainings- instuif toernooi in het Krelagehuis, waarmede het seizoen wordt geopend. In totaal werden 63 teams voor dit toernooi ingeschreven 32 bij de da mes en 31 bij de herenwaaruit wel blijkt dat deze wapenschouw vóór de aanvang van de competitie in een be hoefte voorziet. In de eerste week van oktober begint de strijd om de punten, waarvoor zich tot heden 90 ploegen, verdeeld over 26 verenigingen, hebben gemeld. Forse rossige man met brede baard: een veelgeziene figuur bij openingen van tentoonstellingen. Men hoeft hem nu niet meer uitsluitend van naam te kennen door het portret dat Boot van hem schilderde. Men kan nu zelfs weten dat hij schildert en wat hij maakt. J. H. Willemse houdt zijn debuut als schilder in De Ark op een verheugend juist tijdstip. Hij is tien jaar bezig en heeft zich met voldoende talent en de no dige ernst de noodzakelijke bekwaam heden verworven om zijn werk als volwaardig in 't openbaar te tonen. Pater Climacus Bayer o.f.m. heeft hem zondag als Haarlems schilder ten doop gehouden en in een toe spraak de toewijding en de eerlijke instelling van de debutant geprezen. Boot is zijn leermeester geweest, zijn schilderyein verbergen dat niet. Het al gemene gamma van het geëxposeerde is het teken voor zijn afkomst, het ge zeefde licht is in bezonken kleur ge vangen en ook de onderwerpen, vele in het atelier van Boot gevonden, zijn de onderwerpen van de oude meester. Maar in sommige recente schilderijen heeft Willemse al een eigen klank ge mengd: in de rustige, bedachtzame werkwijze past geen schokkend stelling, nemen. De compositie vertoont soms een be wuste persoonlijke voorkeur voor dun ne lijnige elementen die de voorgrond transparant houden en aan de rijk ge schakeerde tonaliteit voegt hij als con trast graag een frissere, open kleur toe. Bij alle zuiverheid van kleur en be heersing van de getekende vorm zijn er voor Willemse nog wel kanten aan het vak die hem voorlopig nog ernstig bezig zullen houden. Tijdens het werk zullen de oplossingen daarvoor zich aan deze nauwkeurige observator van ob ject en conterfeitsel opdringen. Zijn eerste tentoonstelling is de aan dacht waard. L. T. CINEMA PALACE: De Perzische maagden roof, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Rendez-vous Oostzöne, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: De molen van de versteende vrou wen. Dagelijks 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Moordverhaal, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m do.: Misdaad en lokaas, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: U spreekt met Uw moordenaar, 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA. Do. 8.15 uur: Naked City, 18 j^ar. Donderdag 20 september Grote of St. Bavo Kerk. 4 uur: Orgel concert door Piet Kee. Frans Hals Museum: Portretten en genre stukken uit Internationaal museaal en particulier bezit. Dagelijks van 105 uur Zondag 15 uur. Iedere avond geopend van half negen tot half elf (Kaarslicht en muziek), (tot 30 september). Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school 16e t/m 10e eeuw. Fossleien, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 115 uur Eerste zondag van de maand van 1—6 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Van 1012.30 en van 1.305 uur (bebalve maandag) Zon- en feestdagen 2—5 uur. Museum „Het Huls van Looy", Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Dage lijks van 105 uur. Zondag van 15 uur (Tot 30 september) Kunstzaal „In 't Goede Our". Korte Hout straat 1. hoek Nieuwe Kerksplein cruquiusmnseum, Haarlemmermeer. Histo rische stoommachines watermolens enz. Dagelijks van 9—12.30 en van 1.305 uur Zondag van 10—5 uur Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66. Tentoonstelling van werken van Hol landse meesters uit de 17e eeuw Dage lijks van 105 uur. (Tot 30 september) Vlshal: Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het Frans Halsmuseum is een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem tentoongesteld (tot 30 september). „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 2123. Ex positie van meubelen, stoffen, tapijten en kunstnijverheid. (Tot 30 september). De Hoofdwacht, Grote Markt. Vanaf 17 september: Esperanto-tentoonstelling. (Tot 24 september). Wethouder Geluk verwelkomde van ochtend mevrouw F. C. C. Hummel— Lucardie uit Wassenaar als de 200.000ste bezoeker van het Frans Halsmuseum. Links kijkt museumdirecteur H. P. Baard trots-glimlachend toe, terwijl rechts de wetenschappelijk assistente van het museum, mevrouw De Vries, met een fraai boeket voor de 200.000ste bezoeker gereed staat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3