Gevolg salarisverhogingen over Minister optimistisch toekomst politie-apparaat Nieuwe grenswijzigingen aantal gemeenten TELEFOONTARIEVEN NIET OMLAAG VOORLOPIG EOTHMJ PAU LET D Ruim toelatingsbeleid voor spijtoptanten Persreacties op Troonrede CONCILIEVOORBEREIDINGEN IN SINT PIETER m Voor BB dit jaar bijna 31 miljoen Bedrijfswinst 80 miljoen) gelijk aan winst op telefoongesprekken GGTGNIAG Rijksideeënbus beschikt over 90.000 gulden MINISTER BEERMAN Bij Zutphen derde ,open gevangenis9 m m Museum open museum dicht Overwinning voor Edward Kennedy Twee miljoen gulden voor aansluiting gemeenten op aardgas Directeur OW Deventer nu met verlof Ambtenaren steeds vindingrijker 3 5 Gevangenisstraf voor frauderende PTT-er Gekozen als kandidaat voor de Senaat WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 fAGïNA 6 V.S.O.P. Vrouwenbelangen Toelating meisjes op technische scholen Prof. Aird overleden Mat Afscheidswoord „Einde in zicht" Niet moe Gesléagd beleid Zakelijk Niet eenvoudig Bezetting parketten WAWC (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 sept. De perso neelssituatie bij de politie is nog steeds ongunstig. Niettemin vertrouwt minister Toxopeus, dat door de aanzienlijke ver hogingen van de salarissen van het po litiepersoneel in de rangen van hoofd agent tot en met adjudant aan deze ongunstige toestand een einde zal ko men. In de memorie van toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken ge waagt de bewindsman zelfs van een zeker optimisme voor de toekomst. De galarisverbetering en de mogelijkheden van versnelde promotie zullen, meent hij, hun uitwerking niet missen bij de werving van personeel in die zin dat het niveau van de sollicitanten weer zal stijgen en een mulo- of gelijkwaar dige opleiding ais minimum kan wor den gesteld. Het peil van de kandida ten voor het politie-ambt was de laat ste jaren van dien aard, dat 95 procent van hen moest worden afgewezen. Minister Toxopeus ziet de salaris verbeteringen als het voorlopige sluit stuk van een reeks maatregelen, die onder meer genomen zijn om het aan zien van de politie te verhogen en het politie-ambt aantrekkelijker te maken. In het komende jaar zal worden ge start met een landelijk voortgezette opleiding voor recherche-ambtenaren en zal aandacht worden besteed aan de vaktechnische, voortgezette oplei ding van de hogere politie-ambtenaren. Verder zullen de eisen voor het politie- diploma A worden aangepast aan de moderne inzichten en een aanbeveling zal worden gedaan over de opzet en inhoud van de eerste opleiding van de politie-ambtenaar. Over de „Bescherming Bevolking" merkt minister Toxopeus op, dat het zijn bedoeling is de huidige organisa tievorm daarvan te handhaven en het verder te ontwikkelen tot een volle dig bemand, goed opgeleid en geoe fend apparaat. De bouw van openbare schuilplaatsen zal worden voortgezet. Eveneens zal de voorbereiding van plannen voor even tuele evacuaties voortgang vinden. Op de begroting zijn gelden uitgetrokken voor verdere realisering van een alar meringssysteem met sirenes, dat zal worden uitgebreid tot alle daarvoor In aanmerking komende bevolkingsagglo meraties. In totaal is op de begroting 30,7 miljoen opgenomen voor de B.B. Daarin is niet begrepen een bedrag van 8,1 miljoen voor de mobiele colonnes. Minister Toxopeus verwacht op kor te termijn de indiening van een nota, waarin de verschillende ministers hun standpunt kenbaar maken over de voor stellen van de commissie territoriale decentralisatie. Inzoverre de suggesties voor verwezenlijking vatbaar zijn, zul len zo spoedig mogelijk voorstellen aan de Staten Generaal worden gedaan. Het overleg met het ministerie van Financiën over herziening in de ge meentewet van de bepalingen over de plaatselijke belastingen is nog niet af gesloten. Wel kan op korte termijn de indiening van het wetsontwerp tot her ziening van de bepalingen van de ont vanger worden verwacht. Voldaan is de bewindsman over het feit, dat de meeste grotere gemeenten op basis van de voorlopige gegevens over de uitkeringen 1962 met een slui tende begroting hebben afgesloten. In de loop van het jaar kunnen blij kens de memorie behalve de reeds eer der aangekondigde grenswtjzigtngsont- werpen nog ontwerpen worden verwacht tot uitbreiding van het grondgebied van Arnhem en Enkhuizen en tot grenswij ziging tussen Nijmegen en Heumen, Bellingwolde en Wedde, Grootegast en Marum, Coevorden en Gramsbergen en de Noordoostpolder en Lemsterland en Urk. DEN HAAG, 19 sept. Ondanks de enorme winst, die de P.T.T. jaarlijks maakt door het zeer groot aantal ge voerde telefoongesprekken (voor 1963 wordt de winst geraamd op ruim 80 miljoen gulden) ziet het er niet naar uit, dat de telefoontarieven binnen af zienbare tijd omlaag zullen gaan. In de memorie van toelichting op de begroting van de P.T.T. geeft minister Korthals toe, dat er gelet op het voor delig exploitatiesaldo van het gehele be- Advertentie') Y/SSSSSSSSSZi Y/SSS/S/y y//s// IMPORTEUR ANDRÉ KERSTENS N V -TILBURG (Var onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 sept. Op de begro ting van het Staatsgasbedrijf is een be drag van 2 miljoen gulden uitgetrokken voor de aanleg van gastransportleidin- 5en en bijkomende outillage. Uit de toe- chting van minister De Pous blijkt, dat enige gemeenten op het aardgasnet zul len worden aangesloten. De door het Staatsgasbedrijf van de N.A.M. aan te kopen „voorraden" (die nog onder de grond blijven zitten) vra gen een bedrag van bijna 4 miljoen gul den. De bruto winst op verkocht aardjps, aardoliegas. raffinaderijgas en kook- ovengas wordt geraamd op bijna 23 miljoen gulden. Na uitgaven investerin gen en afschrijvingen ontvangt het Rijk een voordelig saldo van bijna één mil joen gulden. DEN HAAG. 19 gept. „Gelijke kan sen" bij het onderwijs dient ook te be tekenen: gelijke kansen voor jongens en meisjes. Hoewel tegenwoordig aan deze eis over het algemeen redelijk goed wordt voldaan, zijn er enkele pun ten die onze speciale aandacht vragen, Bi.: toelating van meisjes tot het la ger en uitgebreid technisch onderwijs. Bij de oeroepen voorlichting voor meisjes geen al te eenzijdige nadruk op de zgn. „vrouwelijke" of „verzorgende" beroepen en geen achterstelling van meisjes bij het toekennen van beurzen en andere studietoelagen. Dit zijn en kele van de wensen en adviezen die de Ned. ver. voor vrouwenbelangen. vrou wenarbeid en gelijk staatsburgerschap in een adres, gericht aan alle gemeente raden van Nederland, heeft kenbaar ge maakt. De reden van het aanbieden van het adres ligt in het feit. „dat de praktijk echter nog dikwijls achterblijft bij de theorie. Dit gebeurt niet omdat men bewust de vrouwen in haar rechten wil beknotten, maar omdat op verschillen de terreinen nog te zeer generaliseren de opvattingen heersen over wat al dan niet ..specifiek vrouwelijk" is. (Van onze correspondent) DEVENTER, 19 sept. Naar wij vernemen is de schorsing van ir. E. B., directeur van openbare werken te De venter, opgeheven in verband met een aanvraag om verlof. Maandag zal in de gemeenteraad een voorstel aan de orde komen tot het verlenen van eervol ont slag. LONDEN, 17 sept. (U.P.l.) Prot. Ian Aird, 57 jaar beroemd geworden door zijn operates op Siamese twee lingen. is maandagavond dood aange troffen in het ziekenhuis van Hammar- smith. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis overleed de professor in zijn slaap. Er zou een lijkschouwing ^p-rrjoV f DEN HAAG, 19 sept. Voor de rijksideeënbus staat evenals vorig jaar ook nu weer een bedrag van 90.000 gulden op de begroting. De kans be staat dat in de loop van 1963 het bedrag zal moeten worden verhoogd, omdat thans ook militairen van land-, zee- en luchtmacht ideeën mogen in zenden. In de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van Algemene Zaken wordt over de inzen ding van de ideeën opgemerkt, dat van jaar op jaar zowel kwantitatief als kwa litatief de stroom voorstellen tot het aan brengen van verbeteringen in de rijks dienst toeneemt Het bedrag voor het toekennen van premies en bijkomende kosten dient daarmee overeenkomstig te stijgen. Als het bedrag onvoldoende zal blijken te zijn, zal Generaal een voorstel worden ingediend. de Staten verhoging drijf, dat eveneens 80 miljoen bedraagt, aanleiding zou bestaan de telefoonta rieven te herzien. De minister wijst er evenwel op, dat de resultaten bij de posterijen zodanig zijn, dat deze situatie dwingt tot de grootste voorzichtigheid met betrekking tot het telefoontarieven- beleid. Voor de afdeling posterijen ziet de situatie er voor het komende jaar we derom niet rooskleurig uit. Er wordt een nadelig exploitatiesaldo verwacht van 23,4 miljoen gulden. Intussen blijft de vraag naar telefoon aansluitingen toenemen. De aanvragen van particulieren hebben weliswaar de overhand, maar aan de andere kant beloopt het getal aanvragen van de kant van zaken en bedrijven nog altijd 35 procent van het totaal. De groei van het binnenlands brief- postverkeer neemt eveneens gestadig toe. In vergelijking met 1962 wordt ver wacht, dat het binnenlands briefpost- verkeer met 3,5 procent zal toenemen. Dit betekent, dat ongeveer 70 miljoen binnenlandse poststukken meer zullen moeten worden verwerkt. Ook het bin nenlands pakketpostverkeer blijft stij gen. Grote zorgen heeft minister Korthals over de handhaving van het huidige dienstbetoon. Vooral in het westen van het land is de personeelssituatie precair. Ondanks vele wervingsacties is het niet mogelijk gebleken de personeelsbezet ting in overeenstemming te brengen met de eisen, die de steeds toenemen de omvang van het verkeer en de uit breiding van de bevolkingscentra stel len. De omstandigheden maken het noodzakelijk meer postzegelautomaten aan te schaffen. Minister Korthals heeft het voornemen automaten in gebruik te stellen, waarbij een groter assortiment zegels kan worden geboden. De reeds begonnen vervanging van het oude type brievenbussen door nieuwe met afzon derlijke gleuven voor stads- en andere post zal worden voortgezet. Het tot stand brengen van telefoonaan sluitingen houdt achter geen gelijke tred met de vraag. De wachtlijst, die ultimo 1962 78.000 bedroeg en ultimo 1963 op 100.000 wordt geschat, zal bij het aanhouden van de huidige ontwikkeling van de vraag onvermijdelijk langer worden. De rekeningenstop bij de postchèque- en girodienst blijft naar het zich laat aanzien ook dit jaar nog gehandhaafd. Of de rekeningenstop in net komende begrotingsjaar zal kunnen worden op geheven zal, zo wordt in de memorie gezegd, afhangen van de ontwikkeling van de personeelssituatie bij deze dienst. Waarschijnlijk zal opheffing mo gelijk zijn als gevolg van genomen spreidingsmaatregelen. Nova Zembla. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft voor de derde maal in drie dagen een Rus sische kernproef bekendgemaakt. Het was overigens de I3de aangekondigde proef in de lopende serie. e twist is als mode-dans reeds zeer démodé. De „madison", geïnspireerd op hetgeen in de Westside Story op choreografisch gebied te zien valt, is voorshands geboden voor wie niet ouderwets wil zijn. Bij de madison mogen de partners elkaar niet aanraken. Hun bewegingen dienen nochtans synchroon te wezen. Van belang is ook, dat men het hoofd waterpas houdt. In Lenden demonstreren dit de Britse Christine Hunter, uit Rochester, en de Amerikaan Anthony Teage, uit Dallas in Texas, door een kopje op hun coiffures te doen balanceren. Het kopje (gevuld met thee) is volgens de fotograaf niet van de hoofden afgevallen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 sept. De werk zaamheden aan het Nieuwe Burgerlijk Wetboek blijven een belangrijk deel van de wetgevende arbeid van de mi nister van Justitie vormen, zo wordt gezegd in de toelichting op de nieuwe begroting van minister Beerman. Daar naast kan echter in de loop van het zojuist begonnen zittingsjaar de indie ning worden verwacht van o.a. de ont werpen voor het nieuwe bewijsrecht, de goedkeuring van de universele Auteursrecht Conventie, de liquidatie van de Raad voor het rechtsherstel, de vreemdelingenwet en de uitleverings wet. Het departement en de adviescom missies hebben in het afgelopen jaar ook de handen vol gehad aan de be handeling van verzoeken van niet-Ne- derlanders in Indonesië om toelating in ons land. Minister Beerman zegt, dat ruimschoots is voldaan aan de toe zegging dat van 1 augustus 1961 tot 1 augustus 1962 2000 aanvragen zouden worden behandeld. Tot en met juni van dit jaar werden reeds 935 verzoeken afgedaan, waarbij op 1037 aanvragen gunstig werd beslist. De richtlijnen werden zeer ruimhar tig geïnterpreteerd waardooi het mo gelijk was in ieder individueel geval de bijzondere aspecten daarvan volle dig tot gelding te brengen, aldus de bewindsman. Wel is gebleken, dat een steeds geringer percentage van de be handelde verzoeken voor inwilliging in aanmerking komt. Aan de duidelijke gevallen is nl. steeds voorrang gege ven. Mr. Beerman zegt te beseffen dat er altijd nog wel over bepaalde beslissin gen meningsverschil mogelijk is. Hij meent echter ook te mogen constateren Hieronder laten wij gedeelten volgen uit de commentaren van een aantal dagbladen op de Troonrede. Kan met de nodige welwillendheid aanvaard worden dat 's ministers theo rie van de vertraagde uitgavengroei nog net geen schipbreuk heeft geleden, in zijn strijd tegen de wat hij vier jaar achtereen heeft genoemd) te zware be lastingdruk heeft hij gefaald, aldus De Volkskrant. Een teleurgesteld minister erkent zijn falen in dit opzicht, waarbij hij enige redelijke argumenten aan voert, die deze mislukking begrijpelijk maken. Er is één schrale troost: zonder de recente belastingverlaging was de belastingdruk nog hoger geweest. Een interessante probleemstelling van deze in haar geheel wat matte begro ting maakt dat de Miljoenennota 1963 de geïnteresseerden toch nog wat boei ende gespreksstof levert. Het gaat om de door de minister gestelde vraag: Moet de Staat voortgaan zoveel moge lijk staatsuitgaven met belastinggeld te financieren of moet hij (vooral voor de kapitaalsuitgaven) meer dan tot nu toe financieren met leningen? Dat is een vraag waarop in het verleden gemak kelijk het antwoord kon worden gege ven: „Natuurlijk is het billijk, dat voor kapitaalsuitgaven als bruggenbouw, Del tawerken, wegenaanleg en dergelijke, geld op langere termijn wordt geleend en dat niet de belastingbetaler in één jaar het gehele vereiste bedrag op tafel brengt." Maar in deze tijd, waarin de Staatsinkomsten en -uitgaven een be langrijke invloed hebben op de conjunc tuur van het moment, is het antwoord lang niet zo simpel meer, zo besluit het blad. Onder de kop afscheidswoord schrijft De Telegraaf: „de minister van Finan ciën, prof. dr. J. Zijlstra, aan het einde van zijn eervolle ministeriële carrière een roemrijker afscheid te hebben ge gund. Zijn laatste begroting houdt de er kenning in, dat hij op een tweetal be langrijke punten zijn voornemens niet heeft kunnen verwezenlijken. Het is zijn vaste oogmerk geweest in een periode van hoogconjunctuur de staatsuitgaven in een geringer tempo te doen stijgen dan het nationale inko men. De minister is hierin sle .s met moeite geslaagd als hjj de verhoging der ambtenarensalarissen buiten be schouwing laat, welke redenering niet overtuigend kan worden genoemd. De St. Pieter wordt langzamerhand bijna onherkenbaar door de grote tribunes, die er met het oog op het tweede Vaticaanse Concilie worden opgetrokken. Zijn tweede doelstelling was een ver laging van de belastingdruk, doch aan het einde van zijn bewind is deze pre cies even zwaar als vier jaar geleden. Als afscheidswoord deelt de minister van Financiën mede, dat in de komen de vier jaren jaarlijks ongeveer 600 miljoen beschikbaar zal zijn voor be lastingverlaging dan wel voor verho ging der staatsuitgaven. Aangezien bij een te verwachten stijgend prijsniveau alleen reeds de progressie een onver antwoorde extra fiscale last van 150 ƒ200 miljoen per jaar met zich mede brengt, ligt in deze cijfers besloten, dat komende kabinetten aan het vraagstuk van de fiscale lasten alle aandacht zul len moeten besteden. „Hoort men de klokken van het ein de luiden in de laatste Troonrede van het kabinet-De Quay? Wie de tekst wat vluchtig doorleest, verneemt ze vrijwel niet; maar bij een nauwkeuriger ken nismaking valt het geluid toch wel te beluisteren", zo meent Het Parool. „Dit is met name het geval in de zinsneden over de conjunctuur: het blij ven van de belastingen beneden de ra ming, de daling van het overschot op de betalingsbalans onder het structureel noodzakelijke, de druk op de prijzen, de moeilijkheden op het stuk van het loonbeleid en het gestegen tekort op de begroting", aldus de constatering van dit blad. Verder trekt het zijn aandacht, „dat de inzichten van de regering ten opzichte van de Europese eenwording rijkelijk vaag zijn geformuleerd. Een lichtpunt is in elk geval de sociale ac tiviteit, die vooral sedert het optreden van minister Veldkamp zich op lofwaar dige wijze ontplooit, ook al zijn de definitieve oudedagsvoorziening en re gelingen ten behoeve van gehandicap ten en de dekking van zware genees kundige risico's, waarvan de Troonre de de wenselijkheid betoogt, voorlopig nog toekomstmuziek." Het in de Troon rede genoemde getal van negentigdui zend nieuwe woningen waarop voor 1963 mag worden gerekend, zou voorts voor het Parool de klank van muziek hebben gehad, wanneer het een merk bare inloop had betekend op een da lend tekort. „Het wordt echter steeds duidelijker, dat het met die inloop ndet vlot." Het einde van het kabinet kondigt zich, naar de opvatting van Het Parool, ook aan in het ontbreken van voorzie ningen op het gebied van de ruimtelijke ordening. „Wel worden maatregelen in uitzicht gesteld ten behoeve van de re creatie in de openlucht, doch dit is slechts een onderdeel van een veel gro ter probleem, n.l. dat van de bestem ming van de bodem in Nederland. Het wordt meer en meer tijd dat daarvoor een groot plan komt met een jpede afweging van de vaak tegenstrijdige belangen. Hiertoe behoren ook voorzie ningen ten behoeve van het verkeer." De troonrede maakt op de N.R.C. niet de indruk van een moe-geregeerd kabinet afkomstig te zijn. „Een ironi sche criticus is misschien geneigd te zeggen: het heeft dan ook niet veel ge daan. Zo'n opmerking zou intussen in haar algemeenheid geen betrekking mogen hebben op de individuele ar beidsprestaties van de bewindslieden. En daarbij is het bekend genoeg, dat dit kabinet zijn zorgen en spanningen heeft gehad... Het lijkt er veel op dat het ka binet aan het begin van zijn laatste etappe te kennen wil geven, dat het nu aardig op dreef is gekomen. In sommi- fe opzichten is dat inderdaad wel zo. !r zijn zekere lijnen gevoigd en aldus is een situatie bereikt waarop kan wor den voortgebouwd. Dit geldr bijv. voor het financiële beleid en het buitenland se beleid. Maar moeilijker is als een po sitief resultaat te beschouwen wat op het punt van de loonvorming is ge beurd; een belangrijk stuk regeringsbe leid, waarmee dit kabinet zo moest worden verwacht iets nieuws zou brengen... Daaromtrent had er al lang iets positiefs moeten gebeuren. Maar het kabinet „onderzoekt" nog. Inmid dels zal de SER advies worden ge vraagd" over de begrenzing van de stij ging der loonkosten in 1963." Zodat we nu maar moeten hopen dat de SER daar spoedig iets bruikbaars over zal zeg gen... Afgezien van het loonbeleid heeft men in deze troonrede niet veel teleur stellends te zien. Dit is een negatief ge stelde waardering. Aan positiefs zien we erin, dat men met moed en goede wil nog veel wil aanpakken. Het lykt er op, dar men na „drie niet al te briljante ja ren een heleboel schade wil inhalen." De Nieuw-Guinea-paragraaf, waar mee de Troonrede opent, bevredigt Trouw. „Hier geen nawrokken over het verleden, maar de blik op de toekomst gericht. In verband hiermee waarderen wij de bereidheid van de regering om, wat betreft de verhouding tot Indone sië, geheel open te staan voor een ver betering, positief. Het is een goede af sluiting van het tot dusverre gevoerde Nieuw-Guinea-beleid". Ook is het blad „bevredigd" door het sociaal-economische beleid van de re gering. Het spreekt de hoop uit, „dat het dit kabinet nog lukken zal, het wetsontwerp inzake de arbeidsonge schiktheid bij het pariement in te die nen". Trouw meent dat in het woning bouwbeleid ,,er voortdurend mee gere kend zal moeten worden, dat de wo ningnood het zwaarst en het meest drukt op de minst draagkraohtigen". En het toekomstig loonbeleid is „even eens een zaak die zorgen geeft, nu de conjunctuur wat aan het afzwakken is". Het kabinet-De Quay, aldus de slotcon clusie, kan ondanks veel kritiek, on danks allerlei conflict, waaruit tenslotte het leven in de politiek duidelijk wordt, op een geslaagd beleid terugzien. Het benoemingsbeleid van minister Toxo peus, dat ons soms met verbijstering vervulde daargelaten, is het een zaak waarmee men voor de kiezers komen mag". Het Algemeen Handelsblad vindt dat de Troonrede haar kracht vindt in uiter ste zakelijkheid. „De regering is er zich kennelijk van bewust, dat zij zich in het laatste jaar van de parlemen taire periode bevindt. Zo kan men deze rede als het respectabel sluitstuk van het werkprogram van het kabinet-de Quay beschouwen." Over 's lands defensie en de Atlan tische samenwerking vraagt dit blad zich af, of de gewenste uitbreiding en verdieping van de Atlantische samen werking ook op economisch terrein spoedige voortgang zullen hebben. „Deze gehele uitbreiding behoort tót de vro me wensen, welke in Atlantisch ver band steevast worden geuit. Beleefde buigingen in de richting van een nau were NAVO-samenwerking, die tot nog toe weinig effect hebben gesorteerd." Voorts is het Handelsblad „niet ver geten, dat in het bijzonder in Suriname stemmen zijn opgegaan tot herziening van het Statuut. Is dit alles weggeëbd? Gaarne hadden wij ook in de Troon rede hierover iets meer gehoord. Maar wachten wij de desbetreffende begro ting af." Het blad acht, schrijvend over een even tuele verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar, alles voor en niets tegen deze verlaging. „Bij ons a-po litieke volk is het goed, dat „de jeugd' die heus niet minder dan de ouderen tot oordelen in staat is, vroeg bij het politieke leven betrokken wordt". Ten slotte meent het Handelsblad dat „het kabinet-de Quay het te yeel ge" smade kabinet-de Quay zich met de Troonrede van zijn beste zijde heeft laten zien." Het Vrije Volk constateert: „Ook deze Troonrede bedoelt meer te zijn dan een inventarislijst van de plannen der regering. Dat vereenvoudigt de le- lezing niet. Als er staat dat het westen genoodzaakt is om een krachtige staat van militaire verdediging te handhaven en zich daarvoor aanzienlijke offers te getroosten, mag men aannemen, dat de verlengde diensttijd verlengd blijft. De ze passage heeft dan een direct gevolg voor het regeringsbeleid. Maar als er wordt gezegd: Ook voor de particuliere bestedingen blijft beperking van de toe neming noodzakelijk, zou men er ver keerd aan doen te denken aan bepaal de door de regering beraamde maatre gelen. Het ligt meer voor de hand. dat de regering op deze plaats volstaat met het uitspreken van een opinie." De kern van de Troonrede ziet het blad in de passage over de begroting als geheel. „Met voldoening constateert de regering dat voor het volgend jaar de plannen waarmee de regering in zee is gegaan zullen worden verwerkelijkt. De uitgavenstijging zal verhoudingsge wijs achterblijven bij de stijging van het nationaal inkomen. Tot nu toe is dat niet gelukt. Zal het er in het laatste regeringsjaar van dit kabinet dan toch van komen? Wie de cijfers van de mil joenennota ziet twijfelt. Het is trouwens de vraag of dit ideaal de moeite van het najagen waard is. Immers.„de be hoefte waarin alleen gezamenlijk kan worden voorzien nemen snel toe: on derwijs, wegen, recreatiemogelijk heden..." DEN HAAG, 19 sept. Bij k.b. is be noemd tot rechter in de rechtbank te Roermond: mr. A. E. Koch, thans grif fier van en rechter-plaatsvervanger in dit college. dat blijkens de resultaten „van gevoerde beleid in belangrijke mats aan de verlangens van de volksver tegenwoordiging is tegemoetgekomen. Minister Beerman zal spoedig een beslissing kunnen nemen over de plaats van vestiging van het eerste regionale penitentiaire centrum in het westen van het land. De bewindsman kondigt aan, dat binnenkort in de om geving van Zutphen een derde zgn- „open gesticht" in gebruik zal worden genomen. De ervaringen met deze open ge stichten, waar gedetineerden die hier voor in aanmerking lijken to komen, kort voor hun in vrijheidsstelling bö particulieren tewerk worden gesteld, zjjn gunstig. De minister meent, dat ook voor vrouwelijke gedetineerden een dergelijke mogelijkheid moet open staan. Daarom werd een regeling ge troffen, dat bepaalde gedetineerden in de vrouwengevangenis in Rotterdam gedurende de laatste vijf maanden van hun detentie buiten het gesticht tewerk kunnen worden gesteld. Bjj de begroting 1963 is de minister uitgegaan van een totaal aantal gede tineerden in Nederland van 3900. Dc minister deelt nog mee dat, hoe wel ook in het afgelopen jaar ont vluchtingen van psychopaten niet ge heel konden worden voorkomen, er geen verontrustende inbreuken op de rechtsorde zjjn voorgevallen. Het blijkt uiterst moeilijk te zjjn om zenuwartsen te interesseren voor de functie van districtspsychiater voor de reclassering. De stijging in de laatste jaren van de voor kinderbescherming uitgetrok ken bedragen heeft zich ook voor 1963 voortgezet, zo deelt minister Beerman mee. De kosten van inrichtingsverple- ging van minderjarigen, op wie een maatregel van kinderbescherming van toepassing is, stijgen sterk, hoewel het aantal verpleegde minderjarigen in verhouding tot het totaal aantal min derjarigen in Nederland afneemt. Aan het personeel van de inrichtingen wor den echter steeds hogere eisen gesteld. Ook de verbetering van de salarissen en de arbeidstijdverkorting brengen een verhoging van de uitgaven met zich mee. Minister Beerman heeft een commis sie ingesteld, onder voorzitterschap van de procureur-generaal van het Haagse gerechtshof mr. Van Gilse, die een onderzoek moet instellen naar de bezetting van de arrondissementspar ketten. Dit onderzoek sluit aan bij een eerdere studie over de bezetting van de arrondissementsrechtbanken. De commissie moet o.a. een advies uit brengen over de wenselijke kwantita tieve bezetting van de parketten en over de carriere-mogelijkheden bij de staande magistratuur. Mochten deze laatste niet aantrekkelijk genoeg zijn, dan zal de commissie voorstellen moe ten doen om hierin verbetering te brengen. (Advertentie) (Van onze correspondent) ARNHEM, 19 sept. Vlak voor de herdenking van de achttiende verjaar- dag van de slag om Arnhem is in het kasteel Doorwerth zonder officiële plech tigheid het Airborne-museum geopend. Het bevat tal van herinneringsstukken, afkomstig van de landing der Jlritse Airborne Division in 1944. Tegenover de opening van dit mu seum staat de geruisloze sluiting van het Capitulatiemuseum in het voorma lige hotel De Wereld te Wageningen, waar destijds de onvoorwaardelijke overgave der Duitse troepen werd on dertekend. Er bestond hoegenaamd geen belangstelling meer voor; het capitula tie vertrek wordt restaurant. AMSTERDAM, 19 sept. Conform de eis heeft de rechtbank vanmorgen een 32-jarige geschorste PTT-expedi- teur wegens verduistering van zeven voor de PTT te incasseren kwitanties, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek en van de rest drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De PTT'er had op deze kwitanties onge' veer 5400 geïnd. BOSTON, 19 sept. (AFP, Ktr.) Edward („Ted") Kennedy, de J<>n««e broer van president John Kennedy e minister van justitie Robert KcnnC'l^ is gisteren door de Democratische P® tij in de Amerikaanse staat Massac setts aangewezen als kandidaat van partij voor een zetel in de Senaai. Edward Kennedy, die 30 jaar versloeg de 39-jarige Edward Mc mack, die eveneens streefde n rje- ka-didatuur voor de Senaat van mocratische Partij. haaf De Republikeinse partp heen kandidaat voor de Senaatsverkiez' nog niet aangewezen. Het is aKenne- niet bekend tegen wie Edwara aatg, dy het op moet nemen in de zUjlen verkiezingen, die in novemoer worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6