Groep van 29 Oostduitsers kon via tunnel ontsnappen Collectieve boerderijen in DDR voldoen niet Verdien 36 cent THéRèSE NEUMANN in Konnersreuth overleden Kerk deed nooit een uitspraak over deze gestigmatiseerde ffivdHc mg. nieuw D Academisch „nieuwjaar" in Delft Vijftig jaar tropisch landbouwonderwijs Kantoor en efficiency' Nijlpaard „In kortere tijd vettere varkens Kenner^ van de zaak-Berlijn Naar permanente band EEG met Latijns-Amerika Ideaal Persil verzorgt uw was ideaal Surinamegrens met Br. Guyana moet herzien 33 a 50 procent van de mensen lijdt HONGER Belgrado zoekt contact met EEG Tiros VI blijkt goede fotograaf iK VLUCHTWEG, WERK VAN VERSCHEIDENE WEKEN, THANS PAS NA ZWARE REGENVAL INGESTORT Voorzitter Europees parlement op bezoek op 2 dubbelgrote pakken Davidsfonds vraagt taalgelijkheid in Belgische zielzorg schoonheid is zichtbare gezondheid WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 PAGINA 7 Berlijn, 19 sept. (dpa, Rtr., CPI) In de nacht van vrijdag °P zaterdag blijken 29 Oostduit sers erin geslaagd om via een 50 nieter lange tunnel naar de Franse sector van West-Berlijn te ont snappen. De tunnel is inmiddels door zware regenval ingestort, Zonder dat de Oostduitse politie hem blijkbaar heeft kunnen ont dekken. In verband hiermee ^achtte de Westberlijnse politie tot gisteravond met haar mede delingen over deze groeps-ont- snapping. Het is de zesde maal sinds de oprichting van de muur op 13 augustus 1961 dat een grote groep naar West-Berlijn is uitgeweken. Op 5 december 1961 kwamen 24 Oostduitsers illegaal met een trein in dit stadsdeel aan. Op 24 janu ari 1962 bereikten 28 mensen via een zelfgemaakte tunnel het wes ten. Twaalf Oostduitsers, meest bejaarden, ontkwamen op 5 mei, eveneens door een tunnel. Op 8 3Uni voeren 8 mannen en 5 vrou- BUITENLANDSE KRONIEK wen met een plezierboot over de Spree naar West-Berlijn. Op 12 juli volgde weer een vrij grote groep. Penibel verlies voor Scotland Yard de nachtcrème DERMAZUR her stek vochtgehalte van Uw huid Pr Morgen arriveert in Moskou de nieuwe Amerikaanse ambassadeur, Foy D. Kohier. Evenals zijn drie laatste voorgangers. Thompson, Boh- Ien en Kennan. spreekt Kohle; vloei end Russisch. Dit zal hem goed te pas komen in zijn gesprekken met premier Khroesjtsjev. Belangrijker is echter nog dat Kohier een specialist in de Btrlijnse kwestie. In het Department heeft hij tot nog toe aan het hoofd gestaan van de zoge naamde Berlin Task Force: een groep diplomaten die zich vooral bezig hield met de affaire-Berlijn. Juist om Zijn kennis van dit brandende vraag stuk is Kohle. door Kennedy voor de Post in de Sovjet-Unie geselecteerd. Khroesjtsjev heeft de kwestie van het Russisch-Oostduitse vredesver drag, dat ten nauwste verbind houdt Piet de kwestie-Berlijn, voorlopig in de ijskast gezet, maar hij heeft ge suggereerd dat hij na de Amerikaanse Congresverkiezingen in november tot ondertekening van een pakt met de Uuitse Democratische Republiek zou kunnen overgaan. In de tussentijd zal de Russische rege ring ongetwijfeld proberen de Ame rikanen tot conces sies te bewegen. Kohier krijgt een zware taak, maar hij is voor die taak berekent, en hij kent de Russen uit ervaring, want hij ,s vroeger op de Amerikaanse ambas sade in Moskou werkzaam geweest. yP grond van die ervaring werd hij iu 1959 aangewezen om met de toen- Uialige vice-president Richard Nixon mis diens diplomatieke adviseur) naar i loskou te reizen, en in het zelfde jaar Ujaakte hij het programma voor Khroesjtsjevs reis door de Verenigde ^taten, een reis die culmineerde in het Amerik aans-Russische topgesprek fe Camp David. In mei 1961 hield Kohier, een Me thodist, een rede over het communis tische gevaar. „Tijdens ons leven", zo sprak hij, „en mogelijk ook tijdens het leven van onze kinderen en klein kinderen, zal de vrije wereld gecon fronteerd blijven met een meedogen- mos vijandig politiek stelsel, dat ge- ^ostigd is in het hart van het grote h-Uro-Aziatische continent, en dat van ^aar uit zijn ideologie en zijn macht ,'^cht te spreiden over alle delen van e wereld. Deze ideologie, die op het ^aterialisme gebaseerd is, beschouwt e mens als een werktuig van de staat, 'Pplaats van de staat als een werktuig van de mens. In deze ideologie is de 'Uat - op zijn beurt - het werktuig van j,e communistische elite Die elite voorbestemd is om de wereld te ^egeren, en zij baseert zich daarbij op Pseudo-wetenschappe'ijke leer van e historische ontwikkelingen", aldus K hj ft ^aar ste'se' onvermijde- De nieuwe Amerikaanse ambassa- ^®ur in Moskou zal zich dus niet om j e iuin laten leiden door een holle ab „vreedzame coëxistentie v s Van de knapste Sovjetologen an Amerika weet hij wa' hij van de "Machthebbers in het Kremlin échten kan. ver Bij de vluchtelingen die nu onder de muur zijn doorgekropen, bebinden zich ook vrouwen en kinderen. Men heeft verscheidene weken aan de vluchtweg gewerkt. Een lid van het Westberlijnse stadsbestuur heeft meegedeeld, dat men in West-Berlijn al enige tijd van de pogingen afwist. De ontvluchting is pas bekendgemaakt toen de tunnel on bruikbaar was geworden. Een voltallig peloton van de Oost duitse grenswacht heeft op 18 juli een plan beraamd naar West-Duits- land te vluchten doch is door ver raad van drie mannen aan de com munistische autoriteiten overgele verd, aldus is door de Westduitse grenspolitie bekendgemaakt. De 36 Oostduitse grenswachters zouden via de grens bij Duderstedt de sprong naar de vrijheid wagen. Veertien uur voordat zij hun plan konden uitvoe ren werden de soldaten gearresteerd, ontwapend en naar de gevangenis van Nordhausen overgebracht. De Westduitse grenspolitie heeft voorts verklaard dat volgens berichten van de naar West-Berlijn gevluchte Oostduitsers onder de Oostduitse strijd krachten verscheidene gevallen van muiterij en lijdelijk verzet zouden zijn waargenomen. BERLIJN, 19 sept. (Rtr.UPI) De Oostduitse regering heeft scherpe kri tiek geoefend op de collectieve boer derijen en alle sectoren van de voe- dingsindustie wegens „moeilijkheden" bij de vleesvoorziening. Op keuterboe ren werd een beroep gedaan om zich op het fokken van varkens en pluim vee toe te leggen. In een regeringsver klaring wordt gezegd dat extra vlees moest worden ingevoerd om de tekor ten te dekken, die ontstaan zijn door de „zeer ernstige voedselsituatie na de mislukte oogst van 1961". „Door on voldoende zorg bij het fokken, het ver waarlozen van orde en reinheid in de stallen en verkeerde voeding zijn bui tensporige verliezen aan vee geleden", aldus de verklaring. Er zou ook niet voldoende gedaan worden om vooruit strevende wetenschappelijke methoden in de landbouw toe te passen. Volgens de Oostduitse verklaring is door de tekorten van vorig jaar van een miljoen ton graan en vijf mil joen ton aardappelen dit jaar een voedseltekort van 2,5 miljoen ton ont staan. Door vertraging in de oogst 1962 is de toestand verergerd. De collectieve boerderijen hebben bevel ontvangen voor eind oktober de we tenschappelijk berekende voedings schema's in te voeren om „in korter tijd vettere varkens te fokken". Het vlees is in Oost-Duitsland zo als bekend gerantsoeneerd. MOSKOU. „De Sovjet-Unie zal worden gedwongen een vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten indien de Westerse mogendheden zich blijven verzetten tegen de opruiming van de overblijfselen van de Tweede Wereld oorlog", aldus is ook gisteren weer verklaard door het Russische persbu reau „Tass". In de officiële verklaring werd commentaar geleverd op het be zoek dat president de Gaulle van Frankrijk onlangs aan de Bondsrepu bliek had gebracht en op de opmer kingen die het Franse staatshoofd in het openbaar had gemaakt. Bonn en Parijs worden van „militaire samen zwering" beschuldigd. Westerse waarnemers te Moskou vestigden er de aandacht op dat „Tass" een week geleden in een officiële ver klaring te kennen had gegeven dat de Sovjet-Unie geen verregaande stappen met betrekking tot Berlijn zou nemen totdat de verkiezingen voor het Ameri kaanse Congres (in november) achter de rug zouden zijn. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in een verklaring op nieuw het Westerse standpunt herhaald dat de Sovjet-Unie de viermogendhe- den-status van Berlijn niet eenzijdig kan opheffen. De verklaring werd ge geven als antwoord op de maandag door Tass verspreide verklaring, waar in dit standpunt werd verworpen. STRAATSBURG, 19 sept. De voor zitter van het Europese parlement, de Italiaanse liberaal Gaetano Martino, brengt volgende week dinsdag en woens dag een officieel bezoek aan Neder land. Martino, die indertijd als Itali aans minister van buitenlandse zaken zjjn handtekening onder het EEG-ver- drag plaatste, is in het begin van dit jaar tot voorzitter van het Europese parlement gekozen en maakt nu een reis langs de hoofdsteden van de zes gemeenschapslanden. LONDEN, 19 sept. (U.P.I.) Alle agenten van Scotland Yard zullen in de komende dagen het gebruike lijke lijstje van de politie met ge vonden voorwerpen" zorgvuldig spellen. De Londense politie is een bos sleutels kwijt. Het is niet zo maar een bos, maar een verzameling van 651 sleutels, waarmeemen in vrijwel elke auto kan stappen en wegrijden. Als een beroepsauto dief de sleutels vindt is zijn bedje gespreid. De sleutels zaten in een kistje, dat op de stoep van de straat was ge zet in Soho, terwijl agenten bezig waren een geparkeerde wagen te verwijderen. In november verleden jaar werd een soortgelijke bos met sleutels ook reeds verloren. WASHINGTON. 19 sept. (AFP) Gis teren Is een officieuze bijeenkomst ge houden van Latjjnsamerikaanse verte genwoordigers en die van vier landen in West-Europa, te weten Frankrijk, Groot-Brittannië, België en Nederland. In de vergadering werd de nadruk ge legd op de noodzaak van oprichting van een permanente officiële organisatie, die de landen van de Europese eco nomische gemeenschap (E.E.G.) en de Latjjnsamerikaanse landen de moge lijkheid biedt voortdurend en in samen werking met elkaar de vraagstukken van wederzijds belang te bestuderen. Na afloop van de bijeenkomst werd besloten in de loop van de week een meer officiële vergadering bijeen te roepen, waarin de Europese en Latijns- amerikaanse afgevaardigden zullen spreken over onderwerpen die vooraf op de agenda zijn geplaatst. (Advertentie) EN BOVENDIEN... waardevolle verrassingen! B.v. een prachtige reiswekker of een paar Phillips rolschaatsen, tegen prijzen die 40-50% lager zijn dan de winkel prijzen. Vraag een Persil-spaarkaart bij uw winkelier en ga kostbare spaaremmertjes sparen. Koop direct 2 van die voordelige pakken! KONNERSREUTH, 19 sept. Thérèse Neumann, een gestigmatiseerde sinds 1926, is giste ren op 64-jarige leeftijd te Konners reuth in Beieren overleden. Zij stierf aan een ernstige hartkwaal. Zaterdag om tien uur zal zij in Konnersreuth begraven worden. Gedurende de laat ste zesendertig jaar zou zij elke vrij dag het H. Lijden des Heren meege- leden hebben. Volgens haar Diecht- vader, de 92-jarige pastoor Josef Na- ber, die bij haar sterven aanwezig was, zou Thérèse Neumann sinds Kerstmis 1926 niet gegeten en ge dronken hebben, terwijl zij aan slechts enkele uren slaap per week voldoende had. In de loop der jaren zijn honderdduizenden naar Konners reuth gekomen om Thérèse Neumann te bezoeken. De laatste tijd liet haar gezondheid echter niet toe dat dj nog bezoekers ontving. De Kerk houdt zich strikt afzijdig, vooral nadat de vader van Thérèse in 1937 weigerde de inedia (voedsel- derving) aan een exact klinisch on derzoek te onderwerpen. De meningen van deskundigen zijn steeds zeer verdeeld geweest. In de eerste druk van „De Katholieke Ency clopaedic" (1937) schreef pater Titus Erandsma: „Er is geen reden aan be drog te denken. Alle lastei over haar is bh onderzoek volkomen ongegrond gebleken. Zij is het onderwerp van veler belangstelling geworden, een teken van tegenspraak". Pater Brandsma schreef vervolgens: „Hoewel de verschijnselen als voedselonthouding, visioenen, stig- matisatie ook onder invloed van eigen of anderer suggestie kunnen optreden, hier dus een reden is zeer voorzichtig te zijn, is de aard en overmaat dezer verschijnselen in Konnersreuth zo bij zonder en overvloedig en zo door een richting naar God gekenmerkt, dat er tevens reden is hier aan een bijzondere inwerking Gods te denken". In de tweede druk van „De Katho lieke Encyclopaedic" (1953) vindt men een artikel getekend Brandsma- M. Smits van Waesberghe. Hierin wordt o.m. opgemerkt: „Over het geval Konnersreuth is een hele bibliotheek ontstaan. Zowel theologen als genees heren en psychologen zijn in twee kam pen verdeeld. De ene groep verdedigt de bovennatuurlijke echtheid van de verschijnselen, de andere ontkent deze, vooral op grond van hysterie en daarmee samenhangende symptomen. De laatste publicaties van Poray-Madeyski, Graf en Siwek wijzen sterk in een negatieve richting. De zedelijke integriteit wordt door allen gehandhaafd". „De Katho lieke Encyclopaedie" besluit: „Een nuch ter voorbehoud Hikt alleszins gerecht vaardigd". Het Britse katholieke weekblad „The Tablet" heeft zich indertijd over Thérèse Neumann hoogst sceptisch uit gelaten en wel op grond van het feit dat geen medisch onderzoek werd toe gestaan. In de „Encyclopaedie van het Christen dom" (het katholieke deel), een uitgave van Elsevier, komt de auteur van het artikel over Thérèse Neu mann tot de conclusie: „Waar de wetenschapsmensen nog zo verdeeld zijn en waar de Kerk geen uitspraak heeft gedaan, past tegenover het geval „Konnersreuth een wijze reserve. Wel mag worden opgemerkt, dat Thérèse's levenswijze haar beschermt tegen de .verdenking van een bewuste bedriegster te zijn." Thérèse Neumann werd op 9 april 1898 te Konnersreuth geboren. In haar jeugd genoot zij een goede gezondheid, maar op haar twintigste jaar werd zij, bij het blussen van een brand, door ern stige kwalen getroffen. Zij werd ver lamd en blind. In 1923 werd zij plotse ling van haar blindheid genezen, en in 1925 van haar andere kwalen. Voor deze genezingen wisten de medici geen ver klaringen. Zelf schreef Thérese Neu mann haar herstel toe aan de voor spraak van Theresia van Lisieux, voor wie zij een grote verering had. De data van haar genezingen correspondeerden met de zalig- en heiligverklaring van Theresia. Terwijl zij zich sinds 1926 onafgebro ken zou hebben onthouden van spijs en drank, ontving zij bijna dagelijks de H. Communie. In de tweede race om de America- cup heeft de Australische uitdager Gre- tel met schipper Sturrock aan het roer een sensationele zege behaald op het Amerikaanse jacht Weatherley. Met nog vijf wedstrijden te .eilen is de strijd nu dus geheel open: elke jacht won één race. SCHIPHOL, 19 sept. Teneinde mi nister Luns voor te lichten en met hem overleg te plegen over de aanspraken die Suriname reeds tientallen jaren meent te hebben op een aangrenzend deel van Brits Guyana, is gistere» de Surinaamse premier, rar. S. D. Ema- nuels, vergezeld door mr. H. A. F. Heidweiler, hoofd van het Surinaamse bureau buitenlandse betrekkingen,naar Nederland gekomen. Desgevraagd schatte de premier dit gebied, dat tegen de westelijke grens van Suriname ligt, op 12.000 tot 14.000 km2 (ter vergelijking: de oppervlakte van Suriname is circa 143.000 km2, ruim vier maal dié van Nederland). Ook Venezuela maakt naar premier Emanuels bevestigde, aanspraak op een deel van Brits Guyana. Hij meen de dit zelfs op een derde van Guyana te kunnen schatten, maar het ligt aan de andere kant. Begin deze maand zijn twee Venezo- lanen naar Suriname gekomen, een ge deputeerde van het congres en de ad viseur van de president, die een onder houd met premier Emanuels hebben gehad, doch naar de laatste meedeel de, was dit alleen geweest ter verbete ring van de betrekkingen tussen Vene zuela en Suriname. Overigens meent de premier dat Venezuela in de ko mende assemblee der V.N. van de kwestie Brits Guyana een officieel agendapunt hoopt te maken. Reeds twee weken geleden zijn voor deze territoriale kwestie de minister va-" opbouw, dr. ir. F. E. Essed, de onderdirecteur van diens departement, Chr. F. Calor, en de procureur-gene raal mr. H. Pos, uit Suriname naar Nederland gekomen. BRUSSEL, 18 sept. (KNP) Tot slot van het jaarlijkse te Brussel gehouden congres van het Davidsfonds, hebben de 1200 besuursafgevaardigden vaL de 667 plaatselijke afdelingen van genoemde organisatie een beroep gedaan op de bisschoppen van België, om de beide taalgroepen van het land een volledig- gelijke behandeling te garanderen. De motie heeft vooral betrekking op de Franstalige sermoenen te Antwerpen en op de zielzorg in het Brusselse. LONDEN, 19 sept. 'Reuter) 33 a 50 percent van de wereldbevolking lijdt honger. Dit is gisteren meegedeeld op de openingsvergadering van het eerste internationale congres voor .oedings- leer, dat in Londen wordt gehouden. Dr. Norma Wright, onderdirecteur van de organisatie voor .oedsel en landbouw van de V.N. zei op de bijeenkomst, waarop 1.400 afgevaardigden uit rond 40 landen aanwezig waren, dat 300 a 500 miljoen mensen op de wereld wer kelijk honger lijden. De V.N., aldus Wright, hebben voor speld dat er in 1980 ongeveer 4 miljard mensen op de wereld zullen zijn. Dit betekent, dat de graanproduktie op de wereld in 1980 met 33 a 50 percent ver meerderd moet zijn vergeleken met nu en de dierlijke voedingsmiddelen met 100 percent. BELGRADO, 19 sept. (AFP) Uit gewoonlijk welingelichte kringen in de Joegoslavische hoofdstad is vernomen dat Joegoslavië binnenkort contact zal zoeken met de Europese gemeenschap pelijke markt. Deze maatregel zou voor afgaan aan een eventueel verzoek van Joegoslavië tot het verkrijgen van de status van waarnemer bij de gemeen schappelijke markt. Maandag heeft maarschalk Tito over deze kwestie ge sproken met de Italiaanse minister van buitenlandse handel, Luigi Preti. CAPE CANAVERAL, 19 sept. (UPI) De zesde Amerikaanse Tiros" weer- satelliet, die gisteren werd gelanceerd, blijkt een „uitstekend fotograaf", zo is door autoriteiten verklaard. De kunst maan heeft voortreffelijke beelden naar de aarde gezonden, van hetgeen vanaf het projectiel op de aarde te zien was. Dat bleek Egypte te zijn, waarbij dui delijk de loop van de Nijl was te vol gen. Men heeft nu goede hoop, dat deze weersateliet goede diensten zal kunnen bewijzen bij het opsporen van wervel stormen. Gisteren verden ook nog beel den ontvangen van midden-Italië, dat on der een wolkendek lag en van Ethiopië en Aden. i Artvrrisriiie Sovjet-Unie. De voormalige Belgi sche minister voor de Congo, belast met de economische zaken in dit ge bied, Raymond Scheyven, heeft een lang en vriendschappelijk gesprek in Moskou gehad met de Russische pre mier Khroesjtsjev, aldus heeft het Rus sische persbureau Tass bekendge maakt. (UPI) ALLEEN COSMETICA OP MEDISCHE BASIS kunnen Uw huid ge zond en daardoor langdurig mooi houden. Het is daarom dat met de moderne Dr. v.d. Hoog cosmetica - afgestemd op het Nederlandse klimaat - vaak zulke opvallend goede resultaten worden bereikt. Is Uw huid door droogte wat schrijnend of schilferend geworden, of van zichzelf vocht- arm, DERMAZUR maakt haar weer glad en soepel. Deze vochtinbrengende nachtcrème heeft een regenereren de werking, trekt snel en volledig in en geeft een heerlijk koel gevoel. Eén product uit de serie van honderd. Mooie kleutreproduc- tie van onze klassieke vaas. GRATIS verkrijg baar bij elke Dr. v. d. Hoog depositaire, die ook enkele interessante brochures over huid verzorging en make-up voor U heeft. DR. v.d. HOOG COSMETICA - VERKOOPKANTOOR - POSTBUS 8 - BUSSUM ondag viJftij was het op de kop af De afscheidsgeschenken kwamen voor prof. Kronig zelfs in een confettirege.. uit de lucht „vallen" teiten der studenten-gezelligheidsver enigingen. Bij de Delftse studentenraad ging het er nog erg officieel toe en werden de scheidende rector-magnificus aan geboden de verzamelde werken van Nietzsche en het boek ..De filosofie van Newton" in de bewerking van 's Gravenzande. De besturen van de verschillende studenten-verenigingen hadden echter alle voor iets bijzonders gezorgd. Bi) „Sanctus Virgilius" liet men prof. Kronig het academisch jaar openen door hem een mand open te laten maken waaruit een kroonduif moest vliegen. Prof. Kronig trok ech ter het touw, dat de mand moest openen stuk, waarna enige groenen zyn taak moesten overnemen. Zij hielden echter de mand op zijn kop zodat de duif er in Weef. Omkeren van de mand tenslotte was een een voudige handeling, die de kroonduif e aftredende rector-magnificus van de technische hogeschool te Delft, prof. dr. R. Kronig, en zijn opvolger prof. ir. H. J. de Wijs hebben gistermiddag een rijtoer gemaakt langs het bureau van de Delftse studentenraad en de socië- tiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiimiiiiitiiimiii Zij, die beschikken over een fraai en duidelijk handschrift, behoe ven zich niet door de mechani satie achterhaald te voelen. Zelfs het blad „Kantoor en efficien cy", dat toch voor alles de doel matigheid predikt, zegt dat het eigen lijk onzin is fraai geschreven rappor ten direct te laten overtikken of sten- cillen. Goed handschrift geeft een persoonlijk cachet aan de zaak, zo zegt men, en aangeraden wordt een mooi geschreven rapport, dat goed leesbaar is te laten fotokopiëren. Het spaart moeite en kosten en schaadt niets, zo zegt het blad. „Kantoor en efficiency" geeft meer tips op het stuk van doelmatigheid. Zelfs lege ballpoints kunnen nog dien sten bewijzen, zo blijkt. Zij zijn name lijk heel goed bruikbaar voor het plaatsen van handtekeningen op sten cils, zo schrijft men. Het lijkt ons echter, dat men er niettemin toch al gauw te veel van heeft op een groot kantoor, ongeacht deze toepassing. Nog een tip: afgeraden wordt brief papier te laten voordrukken met het jaartal 19.. Onderzoek'-Ten hebben uitgewezen, dat typistes sneller deze twee cijfers tikken dan dat zij de machine precies achter het voorge drukte getal instellen. deed wegvliegen. De studenten zon gen toen een lied, dat betrekking hr£ op de studievrijheid en dat begon met de woorden: „Er is een kroon duif weggevlogen". In Burger's Dierenpark is voor at eerste maal in het vijftigjarig bestaan van het park een nijl paard geboren. Ook de ouders van het beest werden in Nederlandse parken geboren. De vader Pedro, zes jaar, in Artis en de moeder Byoux (twaalf) in Bljjdorp. jg jaar geleden da, prins Hendrik in Deventer de Mid delbare Koloniale Landbouw school officieel opende. Hij stelde daarmede een voor ons land en Europa unieke school in gebruik. Voordien werd het onderwijs in tropi sche landbouw verzorgd door de Wageningse Rijkslandbouwschool, waar speciale cursussen voor de leer lingen, die naar Indië wilden, werden ingelast. Maar reeds in 1904 was meer dan de helft van de leerlingen van het Wageningse instituut voor het toenmalige N.O.I. bestemd en ge leidelijk groeide de behoefte aan een eigen school voor dit onderwijs. Zo gauw de plannen tot de stichting daarvan vaste vorm aannamen, kwamen de gegadigden voor de vestigings plaats in actie. Nijmegen. Zeist, Haarlem en Deventer dongen naar de eer. Vooral Haarlem was een zware concurrent van de „koekstad". Maar dank zij de bemoeiingen van vooraanstaande Deventenaren. waar van vooral de heer P. H. van Gro ningen zich buitengewoon inspande, en de medewerking van het gemeen tebestuur beloofde minister Talma de school aan Deventer, welke belofte verd gestand gedaan. Al spoedig bleek ondanks de on vermijdelijke kinderziekten, men had hier immers met een nieuw type school te doen dat de Middelbare Koloniale Landbouwschool in een be hoefte voorzag. De gebouwen bleken n 1918 reeds te klein. Het leerlingen tal bereikte in 1929 een top van 354, -naar met de hierna volgende crisis treeg ook de school een flinke tn- •.inking. Met het verlies van Indonesië ver- ioor de school zijn oorspronkelijke basis. Maar de omschakeling op de opleiding voor tropische en subtropi sche landbouw slaagde volkomen, zo dat men bij de viering van het gouden jubileum oud-leerlingen aantreft in Noord- en Zuid-Amerika. In geheel Afrika, in Australië en Az°", maar ook in de Europese landen en in Nederland zelf. Het onderwijs is zo danig. dat de geslaagde leerling, dank zij zijn theoretisch en prak tisch onderwijs in de sub-tropische en tropische landen en in de onder ontwikkelde landbouwgebieden lei ding en voorlichting kan geven. Men vindt aan de school een groot aantal laboratoria, men heeft er tropische en sub-tropische kassen, maar ook lokalen welke in een technische school niet zouden misstaan. Men meent nl. dat de afgestudeerde leerling als hij in de binnenlanden ergens terechtkomt bekend moet zijn met de behandeling en reparatie van b.v. landbouwmachi nes, dat hfl zelf eventueel een licht- leiding aan moet kunnen leggen en hij krijgt daarom aan de school in de iraktijklokalen voor machines en mo ren. voor metaal- en houtbewerking enz. de nodige opleiding. Ondanks de vrij recente geruchten omtrent de verplaatsing en zelfs op heffing der schooi mag deze zich verheugen in een gestadige groei, zowel wat de belangstelling der leer lingen betreft als het onderwijs zelf. De viering van het jubileum omvat een receptie komende zaterdagmid dag in de school, een galadiner plus cabaret-avond in de Deventer schouwburg op vrijdag daaraan voor afgaand en verder rondritten, sport wedstrijden en bals voor leerlingen en reünisten. Ook net leventer Gemeen tebestuur biedt enkele festiviteiten aan, o.m. een vuurwerk op de linker IJsseloever donderdagavond. toi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7