Gesprek Engeland-E.E.G. kan worden voortgezet Premiers van Gemenebest schorten hun oordeel op Echte Bakkers- Speculaas Twee granaten verloren en weer gevonden Nieuwe revolte in Argentinië wenst democra tisering VANDAAG VERKIEZINGEN IN ALGERIJE Op voorstel van de F.S.: Hongarije weer op agenda van V.N. Ook debat over kwesties Rhodesië en Z.W.-Afrika SLOTCOMMUNIQUÉ IN LONDEN Het weer verser Brood-nodig voor moderne mensen 18 MILJOEN SIGARETTEN DE ZEE IN Artiesten naar Nieuw-Guinea Prinses Beatrix naar Azië BRITSE REGERING IS TEVREDEN Aeè MORRIS 'êefore ijoLi êuif! DUS LEKKERDER!! DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 86sfe JAARGANG No. 31237 LONDEN, 20 sept. Gister middag werd het slotcommuni qué van de in Londen gehouden Gemenebestconferentie, die voor namelijk gewijd is geweest aan Brittannië's onderhandelingen met de E.E.G. over eventueel Brits lidmaatschap, gepubliceerd. Het vrij uitvoerige communiqué is duidelijk een compromis en komt in het kort hierop neer, dat de leden van het Gemenebest geen bezwaren hebben tegen voortzetting van de onderhande lingen te Brussel, maar dat zij zich hun slotoordeel voorbehou den tot meer bekend is omtrent de reeds bedongen en nog te be dingen voorwaarden. REGEN- EN TWEEDJASSEN Hier en daar nachtvorst bij de koffie op de boterham bij de thee BUENOS AIRES, 20 september (AFP, UPI) Opnieuw heeft een groep Argentijnse legerlei ders zich ontevreden getoond met de bestaande binnenlands-poli tieke toestand. Bij de vorige re volte, ongeveer een half jaar ge leden, namen legerleiders de macht in handen uit angst voor de gevolgen van éen Peronistische stembus-zege. De groep officieren, die thans (zoals in een deel van onze vorige oplaag reeds gemeld) revolteert, schijnt voornamelijk bezwaar te maken tegen de huidi- ge ondemocratische toestand in Argentinië. Dit volgens uitzendin gen van radio Belgrana, in han den van de opstandige officieren, allen behorende tot het garni zoen van Campo de Mayo. Uit niets is tot dusver gebleken, dat ze aanhangers van ex-president Peron zijn. Bij iedere jas een passende tas NEW YORK, 20 sept. (Reutèr, UPI) De agendacommissie van de V.N. Assemblee heeft gister avond na een stormachtig debat met dertien tegen vier stemmen, bij vier onthoudingen, besloten de aanbeveling te doen, de toestand in Hongarije op de agenda te plaatsen. Blauw kamgaren kostuum 138,— bureau SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Londense correspondent) De hoofdpunten van het communiqué komen neer op het volgende: De Britse regering heeft, ondanks de tegenstand die vooral aan het begin tot uiting kwam van de kant van de blanke Gemenebestlanden en vervolgens even eens van Indië en Pakistan, kunnen vermijden dat een of meer leden van het Gemenebest de reeds bedongen voorwaarden geheel of gedeeltelijk heb ben verworpen. De Britse regering is er eveneens in geslaagd geen verplich ting op zich te nemen voor een tweede Gemen ebestconferentie, vooraf gaand aan een eindbesluit te Brussel. Het is evenwel te verwachten dat de rege ringen van de diverse Gemenebestlan den intens voeling zullen blijven hou den met de Britse regering en met de onderhandelaars in Brussel. De Gemenebestlanden erkennen dat de Britse regering ernstige pogingen heeft gedaan om de belangen van de betrokken landen veilig te stellen in de onderhandelingen met de E.E.G. maar „verschillende Gemenebestre geringen gaven uiting aan hun be zorgdheid over de mogelijke gevolgen van Brittannië's aansluiting bij de Europese Economische Gemeen schap". De onderscheiden regeringen vertrou wen dat de Gemenebestbanden niet verslapt zullen worden en dat rekening zal worden gehouden met hun moeilijk heden. Aan het eind van het commu niqué heet het: „De premiers hebben nota genomen van het feit, dat de on derhandelingen in Brussel niet voltooid zijn en dat over een aantal belang rijke vraagstukken nog onderhandeld moet worden. Eerst als de volledige (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSLSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnige perioden en droog weer, be houdens een enkele verspreid voor komende bui in de kustprovincies. Koude nacht en ochtend met plaat selijk mist en hier en daar nacht vorst. Morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Vrijdag: Zon: 6.23-18.43. Maan: 23.36-15.07. DE BILT, 20 sept. Een hogedruk- gebied met het centrum boven Schot land brengt ons enkele dagen rustig Weer met zonnige perioden en geleide lijk iets hogere middagtemperaturen. De zwakke wind blijft voorlopig noor delijk. In de nog onstabiele lucht kwam het gistermiddag vooral in Noordhol land en Groningen tot enkele buien, Waarbij in Heiloo nog 27 mm regen viel. (Advertentie) MACMlhhAN .compromis. HEATH overleg gaat door. voorwaarden bekend zijn, zal het mogelijk zijn een slotoordeel te vor men." Verder zegt het communiqué: „Er werd overeengekomen dat, als de on derhandelingen worden hervat, de Brit se ministers ten volle rekening zullen houden met de standpunten, zowel in het algemeen als in het bijzonder, die zijn uiteengezet namens andere Geme nebestregeringen tijdens deze bijeen komsten en dat de ministers hun po gingen om de wezenlijke belangen van het Gemenebest veilig te stellen, zullen voortzetten." De grootste teleurstelling, althans van Brits standpunt, is vastgelegd in de pas sage van het communiqué, waarin het heet, dat „enige onafhankelijke landen" hebben verklaard, dat associatie met de E.E.G. voor hen onaanvaardbaar is. De landen worden niet met name ge noemd, maar de passage duidt op Ni- gerië, Ghana en Tanganyika, die zich voornamelijk om politieke redenen niet wensen te associëren met de E.E.G. De Britse onderhandelaars verklaar den zich gisteren aan het einde van de conferentie ten zeerste tevreden met de bereikte resultaten. Oorzaak van deze tevredenheid is dat het eind van de conferentie en de aard van het commu niqué aanzienlijk meer bevredigend zijn da: men had durven hopen na de felle kritiek van Diefenbaker en Menzies en anderen tijdens de eerste dagen van de conferentie. Het communiqué laat één grote vraag open, die duidelijk werd gesteld in een hoofdartikel dat de Guardian hedenoch tend, onder de titel „Oordeel voorbe houden", publiceerde. Het blad vraagt welke risico's de Britse regering be reid is te lopen in de onderhandelingen te Brussel om de bezorgdheid van de Gemenebestlanden over de gevolgen van het Britse lidmaatschap van de E.E.G. te verminderen. Volgens de Guardian kan de Britse regering haar belofte aan de Gemenebestlanden niet naleven tenzij zij terugkomt op de reeds te Brus sel bereikte resultaten. Het blad vervolgt: „Zou Brittannië, indien de Zes zich niet bereid tonen tot het doen van verdere concessies, zich toch aansluiten bij Europa?" Het blad wijst op de passage van het com muniqué, waarin het heet dat het slot oordeel zal moeten worden opgeschort tot de volledige voorwaarden bekend zijn, en het blad besluit met de vraag: „Geldt dit eveneens voor de Britse re gering o£ heeft zij haar besluit reeds genomen?" Het antwoord op deze belangrijke vraag van de Guardian is waarschijn lijk bevestigend met betrekking tot het laatste gedeelte, vrijwel zeker wat be treft Macmillan en zijn collega's Heath en Duncan Sandys. Er zijn nog steeds twijfelaars in de Britse regering, waar onder de ministers Butler, Maudling en lord Hailsham, en veel zal afhangen van de bereidwilligheid van de leden van de E.E.G., vooral van Frankrijk. De eerste reacties, die hier binnen zijn gekomen uit Parijs, lijken er op te wij zen, dat oordelend naar de inhoud van het communiqué en de moeilijke onder handelingen die aan dit communiqué vooraf zijn gegaan, de Britse onderhan delaars een zwaardere taak zullen heb ben in Brussel dan voorheen het geval is geweest. AMSTERDAM, 20 sept. De mili taire autoriteiten in de hoofdstad heb ben gistermiddag enkele uren in grote zorg gezeten naar aanleiding van het verlies van een kist met twee brisant- granaten voor houwitsers. De kist is intussen terecht. Gebleken is, dat de kist met zijn gevaarlijke inhoud op de Har rlemmerweg van de vrachtauto was gevallen, waarmee zij werd ver voerd. Korte tijd later heeft een andere militaire chauffeur van een onderdeel uit Amsterdam de kist gevonden en meegenomen. Doordat hij echter nog een aantal dienstopdrachten moest uitvoeren en niet bekend was met de inhoud, duur de het geruime tijd voor men ervan op de hoogte was dat de kist terecht was. Men maakte zich ernstig bezorgd over de mogelijkheid dat kinderen het was immers woensdagmiddag de kist zouden hebben gevonden en met de inhoud zouden gaan experi menteren. Voor hun vertrek naar Nieuw-Guinea wuifden de vertrekkende artiesten v.l.n.r. boven Tonny Bakkenes en Jan Pruis, onder Willy en Willeke Alberti en Mieke Telkamp op de trap van het vliegtuig naar de hun uitgeleide doende familie leden en bekenden. (Advertentie) Kent het nieuwe brood voor moderne mensen? Het is Finnbrod, het diepdoor- bakken veredelde knackebröd, met alle kracht van de volle roggekorrel. Finn brod is verrukkelijk van smaak en voed zaam, houdt beslist slank èn is en blijft knappervers. Dus voortaan ook op maandag-ochtend een ovenvers ontbijt! Geniet dag in dag uit van Finnbrod. Fantaseer en combineer met alle soorten beleg. Wit of bruin, altijd even fijn! AMSTERDAM, 20 sept. Een par tij van achttien miljoen sigaretten is in de afgelopen nacht onder toezicht van een ambtenaar van de douanerecherche even buiten de driemijlszone bij IJmui- den in de Noordzee geworpen. Deze acht jaar geleden uit Amerika aange voerde en voor de troepen in Duitsland bestemde, dus niet aan accijns onder worpen, sigareten hebben al die jaren in een loods aan de Sumatrakade te Amsterdam gelegen. Ze zouden ver keerd gesausd, muf en niet meer voor de verkoop geschikt zijn. Volgens de douanerecherche is het ge bruikelijk bedorven of voor de con sumptie ongeschikte goederen te ver nietigen. Toezicht daarbij van de douane- rechrche is nodig om te beletten dat artikelen die normaal aan invoerrecht zijn onderworpen toch op de markt komen. Vandaag worden in het onafhankelijke Algerije voor het eerst verkiezingen gehouden voor een Nationale Vergadering. Opdat de leden allen een plaats kunnen vinden leggen werklieden hier de laatste hand aan een uitbreiding van de vergaderzaal. De rebellerende officieren hebben overigens gisteravond laat besloten in te gaan op een aanbod van president Guido over hun verlangens te onder handelen. Een dreigend treffen tussen troepen van de rebellerende officieren en regeringsgezinde militairen (marine en luchtmacht bemoeien zich in Argen tinië niet of in mindere mate met politiek) schijnt hiermee voorlopig af gewend, ook al is het onderhoud tussen president en rebellen voor de laatsten niet bevredigend verlopen. De opstandige troepen van het militaire kamp „Campo de Mayo", dat op een twintigtal kilometers van Buenos Aires ligt, hadden gistermid dag de installaties van radio-Belgra- na, in de buitenwijken van de hoofd stad, bezet. Via deze zender werden onmiddellijk daarna twee proclama ties voorgelezen waarin het aftreden van de generaals Juan Carlos Lorio, opperbevelhebber van het leger, en Bernardino Labayru, chef van de generale staf, wordt geëist. De bevelhebber van de opstandige militairen, generaal Ongania, zette over radio Belgrana het doel van de beweging uiteen, namelijk „terugkeer naar rechtvaardigheid en discipline en handhaving van de militaire reglemen ten in de strijdkrachten". De huidige uitvoerende macht moet de noodzake lijke vrijheid van handelen krijgen om zo spoedig mogelijk naar een wettelijke toestand terug te keren, zo zei hij. In andere uitzendingen van radio Bel grana werd gezegd dat de opstandelin gen zich keren tegen de „poging een militaire dictatuur in te stellen en tegen de duidelijke bedoelingen geen verkiezingen te organiseren". De Argentijnse regering heeft publi caties inzake de revolte verboden. SCHIPHOL, 20 sept. Opnieuw is gistermiddag voor het Nationaal Thuis front een groep artiesten naar Nieuw- Guinea vertrokken. Het waren Willy Al berti met zfln 17jarige dochter Willeke, Mieke Telkamp, Jan Pruis en Tonny Bakkenes. De laatste zal de zangnum mers op zijn accordeon begeleiden. Jan Pruis zorgt voor de verbindende tekst, een conference en ook nog een eigen kolderlied. De tournee, die hen door heel Nieuw-Guinea zal voeren, zal drie weken duren. In het vliegtuig zullen Pruis en Alberti de laatste hand aan bet programma leggen. Zij verwachten een drukke tijd met een record-aantal voorstellingen, die zoals bekend speci aal voor de strijdkrachten -worden ge geven. Aanvankelijk zou Mieke Telkamp de groep pas over een week volgen, doch zij heeft kans gezien zich eerder vrij te maken en ging dus tot haar eigen grote voldoening reeds gisteren mee. Voor deze tournee heeft Mieke een potpourri van Engelse liedjes in gestudeerd, die door Vera Lynn bekend zijn geworden en die naar zij hoopt door de militairen naar hartelust en uit volle borst zullen worden meegezongen. (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoux GR. HOUTSTR 18A TEL.204I5- HAARLEM Sir Mohammed Zafroellah Khan, de nieuwe voorzitter van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties (rechts op de foto) met naast hem waarnemend secretaris-generaal Oe Thant. De speciale V.N.-afgevaardigde voor de kwestie-Hongarije, Sir Leslie Munro uit Nieuw-Zeeland, werd herhaaldelijk door communistische vertegenwoordi gers in de rede gevallen, toen hij ver klaarde dat de Sovjet-Unie nog 40.000 man troepen in Hongarije heeft en dat 8.000 Hongaren om politieke redenen gevangen worden gehouden. De Russi sche onderminister van buitenlandse za ken Semenov had tevergeefs gepro beerd, met het argument dat Sir Leslie een „privé-burger" is en dat het hier een organisatie van regeringen betreft, te voorkomen dat Sir Leslie het woord zou krijgen. Het voorstel tot de aanbeveling was gedaan door de Verenigde Staten. De Hongaarse afgevaardigde, Karoly Csa- torday, verzette zich er heftig tegen. De Hongaarse kwestie is sinds de op stand van 1956 steeds op de agenda van de Algemene Vergadering voorgeko men De Hongaarse autoriteiten hebben geweigerd, speciale V.N.-vertegenwoor digers in hun iand toe te laten, maar kortgeleden wel secretaris-generaal Oe Thant uitgenodigd voor een bezoek. Deze heeft de uitnodiging in beginsel aan vaard, maar is nog niet in Hongarije geweest. De agendacommissie heeft voorts aanbevelingen gedaan tot piaatsing op de agenda van de toestand ir. Zuid-Rho- öesië en van de kwestie Zuidwest-Afri- ka. Over geen van beide aanbevelingen werd gestemd. Zij werden goedgekeurd zonder formele afkeuringen. De agendacommissie besloot tevens zonder stemming plaatsing van de kwestie van de vertegenwoordiging van China op de agenda aan te bevelen. Toen de gedelegeerde van nationalis tisch China, Lioe Tsjie, aan het woord was, werd hij voortdurend onderbro ken door de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Semenov, die het deed voorkomen alsof hij de spre ker niet kon verstaan. Nadat Lioe Tsjie had gesproken over de toevloed van Chinese vluchtelingen naar Hong kong en van Oostduitsers naar West- Berlijn, zei minister Semenov: „Deze heer schijnt West-Berlijn te vertegen woordigen. Waar komt hij eigenlijk van daan?" Nadat de Rus nog eens had geïnterrumpeerd, werd hij door de voorzitter tot de orde geroepen. De Amerikaanse afgevaardigde, Charles Tost, achtte het niet nodig om de kwestie opnieuw in de Assemblée ter sprake te brengen, omdat zij vorig jaar reeds volledig was besproken. Hij maakte echter geen formeel bezwaar tegen de aanbeveling. „Mijn land cal zich echter tegen elke verandering in de vertegenwoordiging ven China ver zetten," zo zei hij. (Advertentie) Een juweeltje van kwaliteit, coupe en afwerking. Zijlstraat 71 Haarlem DEN HAAG, 20 sept. Prinses Beatrix heeft het voornemen in de loop volgende maand een reis naar Azië te maken. De kroonprinses zal in enkele landen, waarschijnlijk Indië, de Filippijnen en Japan, een officieel be zoek brengen. Enkele andere landen zou zij privé willen bezoeken. Het was aanvankelijk de bedoeling deze reis aan te sluiten op het staats bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Perzië. In verband met de aardbevingsramp in dit land is het bezoek echter uitgesteld tot het voor jaar 1963. De prinses heeft nu het plan haar reis naar Azië toch te laten door gaan. Van officiële zijde konden nog geen informaties over het voornemen van de prinses worden gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1