Het gouden licht van Rembrandt, het blauw van Vermeer Kennedy laakt besnoeiing van hulp aan buitenland Meer succes voor plannen tot associatie met de EEG LONDENSE BRIEF E ASPRO Alle kleuren van beroemde meesters staan tot uw beschikking Skipper van de Vliegende Hollander Pater Thans jubileert Gratis kip Voor Twentse- cultuur Oecumenisch centrum iOSRAM Rood-China krijgt atoombommen OüD-SS'ER Westduits rechter vraagt schorsing uit zijn ambt Pauselijk vermaan tot de Spaanse katholieken IMAM VAN JEMEN OVERLEDEN SIR PAUL MASON NAAR GENèVE Aanbeveling van congres-commissie 1 dienst op de wei Trein is duur Voor muizen I ^piSftdlSfhefrei! Avonturen in de Middellandse Zee - De „Wegtransport moet duurder worden' Bespoedig sociale rechtva a rdi gheid DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 PAGINA 7 Pcoef het sublieme ■verschil! De ENIGE JENEVER^mCT^het Want alleen Wittkampf jenevet Wordt op de originele wijze tile MOUT bereid. Proef nu hoe jen©» vee hóórt te smaken! Proef na Onde jenever per Vt L Jonge jenever 8.85 pet V» I» Alleen verkoop: SOBS. VRIJMOED ZONEN N.V« SCHIEDAM SEDEBX1776. WASHINGTON, 20 sept. (UPI) —Bijna onmiddellijk na zijn te rugkeer uit Newport, Rhode Is land, heeft president Kennedy een verklaring uitgegeven waarin hij stelt dat de door de commissie voor de toewijzingen uit het Huis van Afgevaardigden in het wets ontwerp voor de hulp aan het bui tenland aangebrachte besnoeiing een bedreiging voor de veiligheid van de vrije wereld vormt. Deze verklaring kwam kort nadat de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, eveneens had gezegd dat na Cuba nog meer landen ach ter het IJzeren Gordijn zouden verdwijnen indien de besnoeiing zou worden gehandhaafd. Enige tips Pater Leonardus lampen Russische toneelschrijver Pogodin overleden Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: ®s Lands Kroniek UiiHiimiiiiimimiiiiiiiiimiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiii (Advertentie) ADEN, 20 sept. (AFP) Radio- Sanaa (Jemen) meldt dat de imam (heerser) van Jemen is gestorven. Hy is 66 jaar geworden. Tot zijn opvolger is uitgeroepen kroonprins EI-Badr. Ahmad Ibn Jahja Mohammed Ha- mid Oed-Din was absoluut heerser over ongeveer vijf miljoen mensen. Hij werd dit in 1948, nadat zijn vader en drie van zijn vijf jongere broers door rebellen waren doodgeschoten. Zelf liet hij eens twee van zijn broers ont hoofden. In maart van het vorige jaar werd imam Ahmad bij een aanslag gewond tijdens een bezoek aan de havenplaats Hodeida aan de Rode Zee. De gestorven imam duldde geen verzet tegen zijn bewind in deze mohamme daanse theocratische staat, waar bij voorbeeld nog slavernij zou bestaan, overspeligen worden gestenigd. de vrouwen gesluierd moeten lopen en het bezit van alcohol een zware mis daad is. Berlijn Oostduitse grenswachten hebben woensdag opnieuw versterkin gen aan en langs de Berlijnse muur aangebracht. Een pas getrouwd Oost- berlyns echtpaar wist woensdag nog naar West-Berlijn te ontsnappen (Reu ter). Formosa Het choleragevaar is ge weken. Sedert juli waren 383 mensen door deze ziekte aangetast. 24 zijn er aan gestorven. (Reuter). Bent u wel eens in een van onze vele musea geweest? Wanneer u de schilderijen van oude meesters bekijkt, kunt u enthousiast raken over de prachtige kleuren die zij wisten over te brengen op hun linnen. Kleu ren die ons nu, na zoveel eeuwen nog tot grote bewondering kunnen brengen. Al die kleuren, niet één uitgezonderd, staan tot uw beschikking om verwerkt te worden in sprankelende foto's of dia's, „verpakt" in een simpel kleuren- filmpje. Nou ja, simpel. Voor de ma kers van die kleurenfilms was het niet zo simpel. Die hebben er jaren van research en van proberen voor nodig gehad om u in 1962 een kleurenfilm te kunnen presenteren, welke zowel het blauw en het geel van Vermeer in zich bergt, als het tere grijs van een Ruys- dael, het gouden licht van een Rem brandt en de uitbundige kleurspatten van een Karei Appel. Maar voor de gebruiker is een kleu renfilm een simpel ding. Men stopt het in de camera en men heeft opeens de mogelijkheid van 8, 12, 20 of 36 kleuren foto's, die alle beroemde meesters naar de. kroon steken. Tenminstemen heeft wel de mogelijkheid, maar het benutten van die mogelijkheid hangt helemaal van de fotograaf af. Fotogra feren is in onze dagen wel heel eenvou dig geworden, maar er is verschil tussen een foto van een beroepsfotograaf en een foto van meneer De Vries, die „even gauw" de Matterhom op een kleuren dia mee naar huis wil nemen. Film en camera zijn voor iedereen gelijk, zoals het alfabet voor iedereen hetzelfde is. Maar Vondel deed met de letters van het alfabet héél andere din gen. dan de meneer die vandaag een kwade brief schrijft naar de inspecteur van de directe belastingen. Het komt dus aan op het juiste gebruik van film en camera. Duizenden mensen zouden al veel betere foto's of dia's maken, wan neer zij alleen maar de moeite namen de gebruiksaanwijzing zowel van film als camera eens grondig te lezen. Dan is er op de toonbank van uw winkelier altijd reclamemateriaal te vinden van de grote fabrieken en deze folders, bro- chuurtjes e.d. geven op bevattelijke ma nier een schat aan informatie over juist cameragebruik. Want wat firma X zegt over het maken van kleurenfoto's, geldt vanzelfsprekend ook voor de films van firma IJ. Hoogstens kan de licht gevoeligheid van de films verschillen. En voorzover u niet toekomt aan het lezen van gebruiksaanwijzingen volgen WASHINGTON. 20 sept. (UPI) De directeur van het Amerikaanse bu reau voor bewapeningscontrole en ont wapening, William C. Foster, heelt in een senaatscommissie meegedeeld, dat communistisch China binnen één tot drie jaar een atoombom zal hebben, als het zijn proeven op dit terrein voortaet. Andere landen in Azië, het Midden- Oosten en in Europa zouden eveneens voor of vlak na 1970 kernbommen kunnen hebben, als zij zioh daarop zouden toeleggen. Naar de mening van Foster zullen communistisch China en .misschien Israël de grootste behoefte hebben aan een voorraad eigen kern bommen. LONDEN, 20 sept. (Reuter) Het Britse ministerei van buitenlandse za ken heeft bekendgemaakt, dat de voor malige Britse ambassadeur in Neder land, Sir Paul Mason, permanent ver tegenwoordiger van Engeland wordt bjj de ontwapeningsbesprekingen in Geneve. Sir Paul was na zijn verblijf in Den Haa£ Brits permanent ver tegenwoordiger bij de NAVO-raad in Parys geworden. „Wat de commissie gedaan heeft re onverantwoordelijk en schadelijk voor de veiligheid van de Verenigde Staten en van de vrije wereld", aldus de president. „Het heeft geen zin rede voeringen te houden tegen de versprei ding van het communisme, de politieke labiliteit in Latjjns-Amerika en Azië te betreuren, een lans te breken voor groter Amerikaans prestige en meer initiatief in Oost-Europa, als men be sluit allerlei hulpacties te beperken en de pogingen te ondermijnen van hen die proberen chaos en communisme weg te houden uit de belangrijkste delen van de wereld", aldus Kennedy. De commissie had voorgesteld het hulpverlenings-programma met 1,1 miljard dollar te besnoeien. Het pro gramma voor economische hulp wil de de commissie met 38 procent ver minderen: van 1,25 miljard tot 775 miljoen dollar. Meer succes had Kennedy bij de Amerikaanse Senaat, die hem volmach ten op het gebied van bet vaststellen van tarieven toekende, zoals nog geen Amerikaanse president ooit gehad heeft. Met 78 tegen 8 stemmen werd een wetsvoorstel goedgekeurd om de bestaande wet op wederzijdse handel tot 30 juni 1967 te verlengen en, wat belangrijker is, om de president in hoge mate de vrije hand te geven wat betreft het vaststellen van Amerikaan se tarieven bjj onderhandelingen over het slechten van internationale han delsbarrières. Kennedy heeft hierdoor onder meer de bevoegdheid gekregen aan te sturen op een stevige handels associatie met de EEG. hier enkele tips, die u al een eind op weg helpen. Houdt bij het maken van kleurenfoto's de zon achter of schuin achter u, tenzij u de schaduwen ophel dert met een invulflits. In het laatste geval kunt u ook met succes tegen- lichtopnamen maken of foto's met sterk zijlicht. Houdt u stipt aan de belichtings tijden die op de gebruiksaanwijzing in het filmdoosje staan of gebruik een belichtingsmeter. En onthoudt of noteert u de belichtingstijden en lensopeningen van uw eerste kleurenopnamen. Blijken zij over- of onderbelicht te zijn, dan kunt u daarmee rekening houden in vol gende gevallen. Er zijn geen twee combinaties van film-camera-belichtingsmeter op de hele wereld gelijk aan elkaar. Zelfs van twee eendere belichtingsmeters zult u soms een andere meting krijgen bij dezelfde lichthoeveelheid. Dit is helemaal niet erg, als u het maar wéét. U kunt er dan rekening mee houden. Men noemt dit het ijken van meter en camera. Dat klinkt duur, maar het is eenvoudig. Maak als u pas begint in de kleuren fotografie enkele opnamen van het zelfde onderwerp bij dezelfde lichtver- houding en dezelfde sluitersnelheid doch met verschillende lensopeningen. Eerst de lensopening die uw meter aanwijst, dus bijv. 1/25 sec. met lensopening 8. Dan een opname met opening 5, 6 en een met 11. Vergelijk later de resultaten. Blijkt de opname met lensopening 5,6 de beste te zijn, dan weet u voor de toekomst dat u altijd de lens een ope ning wijder moet opnemen, dan uw me ter aanwijst. Omgekeerd geldt natuur lijk hetzelfde. Bij zwartwitfotografie richt u uw be lichtingsmeter in het algemeen op de schaduwen, bij kleurenfotografie echter op de hoge lichtpartijen. Kleurenfoto's hoeven niet per se bont te zijn. Vermijdt een opeenhoping van i veel kleuren, doch kies enkele grote kleurvlakken van kleuren die niet met elkaar „vloeken". Ga zo dicht mogelijk op uw onderwerp toe. De meeste men- Gistermorgen heeft op het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag de heer R. J. Vogels, onderdirecteur van de K.L.M. (links), de heer W. Ch. J. M. van sen blijven veel te ver weg en dan zie Lanschot, president van de „World Veterans Federation" geïnstalleerd als „Skipper 4 1 o+nv nn V, 11 v, aam lrl Ain VA/ln J TT7.' J TT^ll J a A a am J/ivArtk a« Jémm rvi MiJc omrto yv/1 A- A M a a. 7 i-J je later op hun dia's een klein rood stipje waarvan men vertelt: „dat is mijn dochter op het strand." van de Vliegende Hollander". Deze onderscheiding wordt sinds enige jaren verleend aan personen, die nauw contact hebben met de luchtvaart en speciaal met de K.L.M. De heer Van Lanschot aanvaardde dankbaar de onderscheiding en het daarbij behorende certificaat. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiitiMiiiiiiiiiii In het Belgische grensplaatsje Smeermaas onder de rook van z\jn geboorteplaats Maastricht, herdacht de priester-schrijver pater Hilarion Thans O.F.M. gisteren zijn diamanten professiejubileum. De jubilaris, die 78 jaar is, kan terug zien op een zeer werkzaam leven. Hij geniet grote bekendheid als dich ter, schrijver en predikant. Vlak bij zijn huidige woonplaats, waar pater Thans in het St.Jozefklooster van de zusters verblijft, heeft hij ruim vijftig jaar geleden als militair en zieken verpleger gediend en o.a. benauwen de uren beleefd in een rioolput. Over deze en andere oorlogsherinneringen handelt zijn in 1921 verschenen boek „Mijn oorlog". Andere werken zijn „Omheinde hoven", dat reeds in 1912 verscheen het debuut van pater Thans als dichter „Verloren stroom", „België's kruisweg" en to neelstukken als „Passiebloemen" en „Broeder Francesco". Als prozaschrij ver is de jubilaris vooral bekend om zijn reisbeschrijvingen en religieuze werken. Op het ogenblik stelt de Franciscaanse priester-dichter een bundel samen in drie delen, welke ruim 740 gelegenheidsgedichten be vat, geschreven over menselijke ge beurtenissen van de wieg tot het graf. Dit werk zal de toepasselijke titel dragen „Berijmd leven". e burgemeester van het plaatsje Zeeland in Noord-Brabant, mr. F. Verheyen, heeft na een brand In een plaatselijk pluimveebedrijf daar een kijkje genomen. Hij sprak met (een veearts, die zei dat de 14.000 jonge (kippen die waren gestikt voor consump- >tie nog geschikt waren als zy tenminste (diezelfde avond nog zouden worden ge- braden. De burgemeester overlegde met de betrokken verzekeringsmaatschap pij die er mee akkoord ging, dat de gestikte dieren zouden worden verdeeld onder de bewoners van Zeeland en in woners van tehuizen van ouden van dagen en ziekenhuizen. Een telling van de dieren is niet geschied, de schade- uitkering zou berekend worden naar het aantal in de boeken vermeld. Het zie kenhuis en het bejaardenhuis in Veg- hel, het blindeninstituut in Grave en het nieuwe bejaardenhuis in Zeeland hebben hun aandeel gehad, evenals de gehele bevolking van dit Oostbrabantse plaatsje. Commentaar van de zijde van de middenstand bleet niet uit, maar de burgemeester van Zeeland vond, dat hij goed had gedaan. Tenslotte hadden deze dode dieren niet langer kunnen blijven liggen en nu hadden tenminste de mensen, die slechts zelden kip eten, er een buitenkansje mee, aldus de bur gemeester. De Hengelose Concertvereniging bestaat 75 jaar. Dit heuglijke feit zal 17 november voor de muziekliefhebbers worden her dacht met een uitvoering door het Concertgebouworkest en voor de le den van de toneelseries met een voor stelling door de Nederlandse Comedie op 19 december. In 1887 verkreeg de Concertvereni ging de status van vereniging met een welomschreven programma en doel. Het officieuze begin van haar activiteiten ligt echter nog verder in het verleden, want reeds vele jaren voordien werden concerten gegeven ten bate van de Hengelose burgerij. De Concertvereniging organiseerde echter niet alleen avonden voor de Hengelo se bevolking, maar ook de bewoners van Enschede, Almelo, Borne, Del den, Oldenzaal en Haaksbergen heb ben er dankbaar van geprofiteerd. Hengelo is dan ook vexe jaren het cultuurcentrum van Twente geweest. Dank ztj het voortvarende werk van het bestuur van de jubilerende ver eniging hebben vele Twentenaren in de voorbije decennia kunnen genie ten van toneelgezelschappen uit het westen van ons land. Diverse keren verschenen in Hengelo gezelschappen met o.a. Willem Royaards, Eduard Verkade, Cees Laseur, Albert van Dalsum. Ook in de concertserie kwam het beste van het beste naar Hengelo. Meermalen heeft men het Concertge bouworkest o.l.v. Willem Mengelberg en Eduard van Beinum in het Con certgebouw kunnen beluisteren. Solia- ten van wereldnaam brachten even eens in Hengelo het hoogste kunstge not. In de bezettingstijd heeft het bestuur zijn activiteiten onderbroken, doch de vrijheid was er nog maar amper weer of het stond op de bres om de vereniging nieuw leven in te blazen. In de eerste jaren na de vrede wer den er concerten gegeven in de St. Lambertuskerk en de Nederlands» Hervormde kerk. Na twee verbouwingen is het Concert gebouw van Hengelo bruikbaar gewor den voor alle beroepsgezelschappen. Ais pater Leonardus van den Berg 21 september zijn veertigjarig priesterschap viert zullen zeer talrijken zich verenigen in gebed voor het welslagen van zijn werk. De jubilerende Franciscaan, die in de wan deling „de bedelaar van onze lieve Heer" wordt genoemd is een geziene figuur in brede kring, een kring van christenen van uiteenlopenden huize, die hij bij zijn werk om zich heen heeft verzameld. Twaalf jaar lang is pater Leonardus leraar geweest van het klein seminarie „Christus Koning" te Wijnandsrade bij Heerlen. Hij is on der meei kapelaan geweest van de St. Stephanusparochie in Amsterdam-N. In de oorlog heeft pater Leonardna veel ondergronds werk verricht. Sinds 1954 is hij in Assi- slë (Italië) bezig met de uitvoering van een bijzondere opdracht: hij moet er een tehuis stich ten voor mensen van alle gezindten. Daar er in de zo mer steeds meer Nederlanders en an dere buitenlanders naar Rome en As- sië reizen, kennen duiz ;den deze pa ter als een vriendelijke reisgids en groot kenner van de oude kunst in de kerk van de H. Franciscus. In de win ter is pater Leonardus in Nederland op stap om vaste bijdragen te innen, waar bij hij dan meteen zijn kleurendia's van Assisië vertoont en om te trachten nieu - we donateurs te winnen In de kring van zijn vrienden vraagt men zich af: wat kunnen we voor hem doen ter gelegenheid van zijn priester feest. Een zijner bewonderaars meent dat alleen helpen bij zijn ideaal, het stichten van een oecumenisch centrum „Bethanië" in Assisië, hem welkom zal zijn. Het gironummer van pater Leo nardus .van den Berg is 9535; zijn post adres is Daendelsstraat 28, Den Haag. Stelt u zich dit plaatje eens als kleurenfoto voor. Niet bont met een opeenhoping van kleuren, maar grote kleurenvlakken en het belangrijkste onderwerp dichtbij. (Advertentie) iiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii* ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiimiiiii^ gebit aan zijn collega, de tandeloze mijn- aan witte muizen te pas komen zijn nog heer Blake. Het bleek inderdaad het zeldzamer. Wij volgden de jongetjes verloren gebit te zijn. Wij hebben, hieraan op de voet. Op de weide wemelde het niets toe te voegen en net staat een- van witte muizen, konijnen, marmotten, ieder vrij zich te wijden aan eigen val- kanaries, grasparkieten, papegaaien hon- se gebitsgedachten. Maar wijzelf herin- den, katten, hamsters, schildpadden en en bezorgde bootsman hield de po- r s/TTH t <7 a eind, zei dat hij zijn vals gebit gebroken had en verzocht om hulp. Hij gaf als reden dat hij een bootsman was, dat hij die avond op wacht moest op zijn schip en dat hij niet op zijn boots- mansfluit kon blazen indien zijn ge bit niet werd gerepareerd. Aldus heette het op 17 september op de voorpagina van de Daily Express. Dit vreemde ver haal over de geheime pijnen waaraan kan worden geleden bij de Britse Ma rine zou niet de aandacht waard zijn, - inflen niet op dezelfde dag in een an- nerer- °ns een week, enige jaren gele- zelfs pony's Een van de mede-weme- der dagblad, The Daily Mirror een den> toen in één week twee vals gebits- lende honden was een King Charles Spa- veel vreemder verhaal over valse tan- verhalen verschenen in de Britse pers, niel die Satan heette. Satan of geen Sa- den was verschenen. Dit ging niet over een ov'er een volledig stel valse tan- tan, een Anglikaanse geestelijke, de eer een zeebonk maar over een arbeider, den dat, vastgebeten in een meringue, waarde heer Pearce-Higgins, zegende werkzaam in een fabriek voor spoorweg- werd gevonden door net personeel van de vogels, de honden, de katten en de rijtuigen. Evenals andere arbeiders in het Buckingham Paleis in het struikge- pony's. De afwezigheid van koeien was fabrieken voor spoorwegrijtuigen had de- was van de paleistuin op de dag na- een tastbare leemte. Wij gingen naar ze arbeider, geheten Kenneth Blake, be- dat de koningin een thee-partijtje had huis en zeiden tot onszelf dat in ons hoefte aan vakantie. Tegenwoordig gaat gegeven aan zeer hoge gasten, en een bestaan muizen, evenals ongelukken, men niet meer met twee hardgekookte tweede verhaal over een stel valse tan- nooit alleen komen. En zo was het deze den dat, vastgebeten in een worst, was keer. Mijnheer Percy Ashley, seere- gevonden op een spoorbaan in het noor- taris van de Britse Nationale Muizen- den van Engeland. club, deed wederom van zich horen. Bijgestaan door de andere leden van de Muizenclub, voert de heer Ashley Zoals wij eerder duidelijk hebben ge- sedert enige tijd een verbeten strijd met maakt achtervolgen ons muizen- de directie van de Britse spoorwegen gebeurtenissen. Op zondag liepen over de hoge reistarieven voor muizen wij te wandelen op weg naar de die Brittannië afreizen om deel te ne eieren en een broodje met kaas rus ten op de hei. Je gaat ver van huis. En mijnheer Blake besloot naar de Ita liaanse Rivièra te gaan. Hij streek neer te Loano bij Alassio. Kort na aankomst wierp zich de heer Blake aan de boe zem van de Middellandse Zee. Maar terwijl hij een kikker nadeed in de blauwe golven werd hij aangevallen door een ietwat wilde golf, welke hem niet gemeentewei van Londens Putney. Voor men aan muizententoanstellingen. alleen in het gelaat kletste maar hem ofs liepen langs het trottoir drie jonge- tegelijkertijd beroofde van zijn bovenge- tjes die elk kleine houten kooien droe- bit, dat zoals de meeste Britse gebitten, gen. Wij versnelden de pas om te zien vals was. De zee was vol van andere Britse wat er in de kooien zat. Het waren arbeiders die diep meeleefden met de witte muizen. Wy vroegen de jongetjes maker van spoorwagons, en een vrijwil- waar ze met al die witte muizen naar lige brigade van ongeveer twintig Brit- toe gingen. „Naar de dienst op de wei", ten begon luid plonzend de bodem van luidde het antwoord. Diensten op wei de Middellandse Zee af te tasten in de den zijn zeldzaam genoeg; diensten waar- hoop het gebit terug te vinden. Maar de Middellandse Zee is vrij groot en niemand vond het gebit. Vier dagen ach tereen bracht de heer Blake mistroos tig door in de golven in de hoop zijn tanden weer te vinden. Maar hjj had geen geluk en het uur sloeg waarop hij tandeloos terug moest keren naar de spoorwagons in Brittannië. Hier toon den zijn medearbeiders vanzelfsprekend innig meeleven met de berooide. On der de medearbeiders bevond zich een arbeider geheten Gerald Farrell, die we ken van te voren eveneens logies had besproken voor zichzelf en zijn gezin in dezelfde badplaats Loano waar de tanaentragedie had plaats gevoinden. Mijnheer Farrell vertrok met vrouw en kinderen en stortte zich eveneens in de veelbezongen baren. En toen mijn heer Farrell vond dat hij nat genoeg was, ging hij zitten op het zand en staarde naar zee. Weldra werd zijn aan dacht getrokken door een zwemmer, die gewapend met een speer, de vis stand van de Middellandse Zee belaag de. Niet zonder succes. Want weldra zag mijnheer Farrell de zwemmer om hoog duiken uit het water met een kronkelende poliep aan zijn speer. Mijn heer Farrell kwam nieuwsgierig toelo pen en zag tot zijn verbazing dat de poliep een vals gebit in een van zijn tentakels hield. De heer Farrell maak te zich meester van het kleinood. Toer. hij na de vakantie terugkeerde naar de fabriek, overhandigde hij het De spoorwegen hebben een vaste lijst van tarieven voor het vervoeren van muizen. Een woordvoerder van de spoor wegen verklaarde, dat over een afstand van vijftig kilometer muizen vervoerd werden tegen een tarief van vijfennegen tig cent per pond. Boven de vijftig kilo meter steeg het tarief tot een gulden en tien cent. Maar als je een minimum van 3 pond muizen ver zendt betaal je een gulden en tien cent, ongeacht de afstand. Deze prijzen acht de Britse Muizenclub, waartoe on. j vriend Johnny tot voor kort behoorde (voordat hij in de adders ging), een nationaal schandaal. Maar ge lukkig strijden de muizenfokkers niet langer alleen. De Muizenclub heeft zich gewend tot de Britse Konijnenraad („British Rabbit Council") en zal sa men met deze Raad is ook met de ver tegenwoordigers van de over het gehele land verspreide mar- mottenverenigingen in beraad gaan om een gemeenschappe lijke actie te voeren tegen de harteloze directie van de taatsspoorwegen. MOSKOU, 20 sept. (AFP) De Rus sische toneelschrijver Nicolas Pogodin pseudoniem voor Nicolas Stoekalof is gisteren na een langdurige ziekte op 62-jarige leeftijd in Moskou over leden. Dit bericht het Sovjet-persbu reau Tass. Hij werd in 1937 bekend door „De man met het geweer," een stuk dat de revolutiejaren schildert. Hiervoor ontving hij in 1941 de Stalin- prijs; in 1959 kreeg hij de Lenin-orde. Hij heeft ook aan kritiek bloot gestaan. In 1956 verweet men hem slechts de „negatieve uitingen van het Sovjet-le ven" te hebben getoond in zijn stuk „Wij vertrokken gedrieën naar de onbe bouwde streken". Pagodin, die eerst journalist was, richtte zich in zijn stuk ken op de werkelijkheid en de geschie denis van de Sovjet-Unie. (Advertentie) Verkoud heid DAAN VAN DER VAT Vals gebit in een van zijn tentakels. LEEUWARDEN, 20 sept. Vandaag heeft de Koninklijke Nederlandse Ver-: eniging van Transport-Ondernemingen (KNVTO) in aanwezigheid van onder meer de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel, hier haar algemene ledenvergadering gehouden. De voorzitter, mr. D. van Setten zei onder meer dat voor een aantal bedrijven in de wegvervoersec tor het niet meer mogelijk is een ren dabele exploitatie zonder tariefsverho ging te handhaven. De heer Van Set ten acht het van bijzonder veel belang dat ook ten aanzien van de C.A.O.-1962 een compromis kon worden bereikt dat een zekere doorberekening na 1 okto ber van dit jaar mogelijk maakt. Het ongunstigst is de situatie bij het stadsvervoer. Anders dan bij het streek vervoer is hier van een handhaven van een marginaal evenwicht geen sprake meer. Met bezorgdheid vroeg de heer Van Setten zich af of de regering het rentabiliteitsbeginsel voor het vervoer loslaat. Het SER-advies inzake het sys teem van loonvorming in zijn beschou wingen betrekkend, zei de heer Van Setten onder meer dat het unanieme advies omtrent wijziging van de maat staven van de loonvorming de volle in stemming van de KNVTO heeft. WÜRZBURG, 20 sept. (DPA) De president van de rechtbank te Würz- bnrg. prof. Rudolf Schiedermair, heeft aan het Beierse ministerie van binnen landse zaken om schorsing van zjjn functie verzocht en een proces geëist om beschuldigingen omtrent zyn han- delwij tijdens de Tweede Wereld oorlog te laten .bewijzen. Schiedermair bekleedde toen een ho ge functie in de afdeling „rassenrecht en rassenpolitiek" aan het ministerie van binnenlandse zaken. In 1941 was hij als S.S. -commandant in Noorwegen aanwezig bjj een proces, waarin een Noor tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Schiedermair ver klaarde aan het eind van de oorlog in Noorwegen vrijgesproken te zjjn. Het Beierse ministerie van binnen landse zaken heeft verklaard bet ver zoek van Schiedermair te zullen in willigen en aan de Noorse ambassa deur in Bonn om een afschrift van de vrijspraak te hebben verzocht. VATICAANSTAD, 20 sept. (KNP) De paug heeft de Spaanse katholieken tot spoed gemaand bij de realisering van de sociale rechtvaardigheid. In een brief namens de paus geschreven ver klaart kardinaal-staatssecretaris Ci cognani. dat de sociale achterstand der industrie-arbeiders in zyn ergste vor men overwonnen i®, maar dat de si tuatie der landarbeiders nu des te schriller afsteekt. Kardinaal Cicognani heeft zyn brief gericht aan mgr. Gon- zales Moralejo, voorzitter van de Ka tholieke Sociale Weken van Spanje, ter gelegenheid van de 41ste sociale wee*, welke maandag begonnen is. Pf oplossing van het probleem der landarbeiders, aldus de brief. moet eerder in liefde gezocht worden dan de wetgeving, omdat deze laatste aitöd achter de ontwikkeling aan blijft hinken. De letter van de wet ontheft de grondbezitter niet van zijn plicht om in bepaalde omstandigheden zjjn arbeiders meer te betalen dan de wet voorschrijft. Kardinaal Cicognani ver wijst naar Mater et Magistra als voor beeld voor oplossing der problematiek. Vaticaanstad De Paus zal van be gin oktober af alle audiënties, behalve algemene waarop hij duizenden pel grims ontvangt, opschorten met het oog op het komende Concilie. (Reuter). Vaticaanstad Eurovisie zal op 11 oktober de beginplechtigheid van het Concilie via de Telstar naar da V.S. zerden. (Reuter).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7