Drie miljard m3 per jaar? WA TER BESCHAVING BAART ZORGEN Het troebele Rijnwater Ut I H i'U 'A Verheersopvoeding begint aan moeders hand m Talent niet in de grond KOSTUUMS KOSTUUMS KOSTUUMS «1 TA RIJT Alphenaar Kleuters in het verkeer Voorlichting hard nodig Ziekenhuisauto overrijdt man 555 gulden gerold TITO president voor het leven Gunstige resultaten van Textielbeurs rnmmm Joegoslavië wil het privé-bezit erkennen Pater Constantinus O.F.M. Cap. DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 PAGINA 9 siPP§|P^i (de allernieuwste) J haarl E L N A ENGEL Zuiver wollen GABARDINE REGENJASSEN f 98, OVERJASSEN ff ■hjüz&M. Ol EEN ENORME SORTERING IN ALLE MOGELIJKE KWALITEITEN PRIMA HOTELTAPIJT 130 cm breed, 0Q _n per meterZU.®Ü MOQUETTE TAPIJT hoogpolig, 1 7 on 100 cm breed, p. m. 1 l.®u PRIMA FAZET TAPIJT 100 cm breed, 1 (5 50 per meterÖ.au VEZET GEWEVEN TAPIJT 100 cm breed, i A Qn per meter14.®" HAARGAREN BOUCLÉ 100 cm breed, - o en per meterI O.®*' ORIGINEEL JABOTTAPIJT 100 cm breed, «5 per meter 3 KRUISSTRAAT 11 27 STUDENTEN VOOR EUROPA-SEMINARIE BANDRECORDERS PLATENSPELERS EN BANDEN 1 1 _£s&m.j*A: 3%L\* M-??3*i^i:^x>-<* ^et het oog op de uitbreiding in Jutphaas worden duinterreinen geschikt gemaakt voor de reiniging van rivierwater. Men noemt het met een merk waardige, vermoedelijk uit de sociologie stammende, term: „waterbeschaving", daarmee suggererend, dat het hoofdelijk wa terverbruik mede bepalend is voor onze culturele standaard. Misschien zou de consumptie van wijn een betere graadmeter zjjn om ons nationaal be schavingsniveau af te meten, maar wjjnbeschaving" is, voorzover wij weten, nog een onvoldoende uitge diept begrip. Doen wij dus in dit op zicht wat water bü de wijn en houden Wü vast aan onze waterbeschaving, dan dient geconstateerd, dat ons land momenteel een verheugende ontwik keling doormaakt. Van een huishoude lijk waterverbruik van 81 liter per hoofd per etmaal in 1952 zijn wij nu naar schatting tt-t dicht tegen de 100 liter geklommen. Klaarblijkelijk neemt de hygiëne ten opzichte van onszelf en ons lijfgoed een steeds grotere b.aats in. We staan meer en langer "Oder de douche, wasmachines slok ken, als normale attributen in ieder gezin, enorme porties water op, kort om, de gespreide welvaart stelt ieder een in staat naar hartelust af te tap pen. Een kubieke meter meer of min der komt er niet op aan. Hoe is ech ter de situatie aan de andere kant van de leiding? Wel, voorzover het Westelijk Nederland betreft hebben de Produktiebedrijven moeite het hoofd hoven water te houden, al is deze beeldspraak dan allerminst in letter lijke zin toepasselijk. De behoefte aan drink, en industriewater neemt na melijk zo snel toe, dat de natuurlijke bronnen uitgeput dreigen te raken en men uit andere vaatjes moet tappen. Amsterdam is in dit opzicht het meest sprekende voorbeeld. Twintig jaar eenier dan was voorzien gaat men er toe over een tweede transport leiding aan te leggen van Jutphaas haar de duinen bij Vogelenzang, het ge meentelijk wingebied. Na 1980 zal er Wel weer wat moeten gebeuren, maar niemand kan nog voorspellen, waar uit deze aanvullende bron zal be staan. ongeveer één miljard kubieke me- wr water die ons land jaarlijks ver- (Advertentie) (waarover mén spreekt) betere konfectie en herenmode Straat 71 - Haarlem bruikt, halen we voor verreweg het grootste deel uit de grond maar dit re servoir in de bodem is niet onuitput telijk. In grote delen van Nederland is bet grondwater zelfs niet bruikbaar, omdat het teveel vermengd is met zout water, vooral in het westen, waar per- centagegewijs de grootste behoefte be staat. Daarentegen verkeren de beide Hollanden in de gezegende omstandig heid dat zij beschikken over uitge breide duingebieden als opslagplaatsen an drinkwater. De neerslag valt op cie duinen, zijgt door het zand naar be neden, dat als een natuurlijke filter werkt, en verzamelt zich in een soort ondergronds meer. Directeuren van öuinwaterleidingbedrijven behoren daar om mét bioscoopexploitanten en café houders tot de kleine groep lieden voor wie de zon schijnt als het regent. Van de hoeveelheid regenwater immers zijn zij, de directeuren, sterk afhankelijk in hun produktie. Om de omvang van dat regenwater te illustreren, bepalen wij ons even tot het duin waterwinge bied van Amsterdam, dat ongeveer 4000 hectare beslaat. De gemiddelde neerslag per jaar in deze duinen vormt samen de enorme slok van ongeveer 27 miljoen kubieke meter, waarvan 17 miljoen in het zand achterblijft en te ruggewonnen kan worden. Het restant verdampt of helpt mee aan het voort bestaan van de vegetatie. In de loop der eeuwen is in dit duingebied een zoet waterbei van vele tientallen miljoenen kubieke meters ontstaan; een prachtig atoombomvrij reservoir. Maar sinds de eerste wereldoorlog steeg het verbruik al uit tot boven de jaarlijkse suppletie uit de hemel en begon Amsterdam dus met potverteren. In 1930 poogde bet bedrijf door water uit de Loosdrechtse (•'assen te betrekken het ge'jj te Keren, want men wilde de voorraad in Voge lenzang zoveel mogelijk ontzien. Maar andere maatregelen bleken noodzake lijk en zo nam de stad in 1950 het be sluit om de duinen met kunstregen te besproeien via een leiding tussen het Amsterdam-Lek-kanaal bij Jutphaas en Vogelenzang. In 1957 vloeide voor het eerst rivierwater naar de duinen door een pijp van 54 kilometer lang dwars door het Hollandse polderland. Hoe noodzakelijk de aanvoer van dit Lek- water wel was, bleek nog in 1956, toen men in totaal dertig miljoen kubieke ^eter water uit de duinen tapte en daarbij het reservoir dus aansprak voor niet minder dan dertien miljoen m3. n Jutphaas werken welgeteld ze ventien mensen. Zij hebben de zorg voor een project dat bijna vijftig miljoen gulden gekost heeft, een investering dus van drie mil- j< en gulden per persoon. In de enorme fiïterhal, waar het rivierwater een ruwe zuivering ondergaat, treft men dan ook meestal niemand aan. Het ruikt er sterk naar chloor, precies als in een zwem bad en de 28 bassins verleiden tot een duik. Men hoort niets dan bet onafge broken ruisen van het water, dat na bet binnenstromen een zand en kiezel- bed moet passeren alvorens naar Vo gelenzang en Castrlcum te worden ge- pompt. Momenteel ondergaat deze u'terst hygiënische watertempel nog een uitbreiding, waardoor het aantal bas sins op veertig zal komen en men per uur 9600 kubieke meter ruwgezuiverd rivierwater naar de duinen kan stuwen. Dan is de leiding tot haar maximale capaciteit belast, een ogenblik dat men aanvankelijk pas tegen 1984 verwachtte. Maar d© prognose moest worden her- z'en. Het waterverbruik is de laatste jaren dermate steil opgelopen, dat Jut phaas over twee jaar zijn top bereikt zal hebben. Er gaapt tussen die twee ramingen een verschil van 24 miljoen kubieke meter, voornamelijk een gevolg van de industriële expansie in Velsen, waar de Hoogovens en de papierfa briek van Van Gelder bijna niet te la ven zijn. Nu wil Amsterdam ten koste van al ios zjjn kostbare zoetwaterreserw iir in de duinen handhaven en liefst nog aan vullen dit jaar zal naai schatting twee miljoen kubieke meter gespaard kunnen worden weshalve het besluit viel een tweede leiding te bouwen van Jutphaas naar Kennemerland met een capaciteit van 80 miljoen kubieke meter per jaar. Het tracé loopt over Vpjhui- zen, waar de pijp zich vertakt enerzijds naar Leiduin bjj Vogelen: ang, ander zijds naar Veisen. Volgend jaar wordt met dit werk begonnen en hopelijk zal in 1967 het eerste Lekwater naar de zee gedragen kunnen worden. Bij aankomst in Leiduin is het water van het ergste vuil, zoals slib en andere vaste resten, ge zuiverd, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Het natuurlijke duinfilter zorgt gedurende een pro ces dat ongeveer twee en een halve maand in beslag neemt, voor een veel intensere biologische reiniging. Vla drains, sloten en kanalen vloeien het duin- en rivierwater tenslotte sa men in de zogenaamde Oranjekom, vanwaar het voor een laatste reini gingsbeurt naar grote filtratiebassins gevoerd wordt. Daar voegt men ook zuurstof aan het gezuiverde water toe en eventueel poederkool (norit) wanneer smaakbezwaren mochten optreden. De weg van bron naar consument is .lus erg lang en vrij Ingewikkeld. Welke Amsterdammer denkt er nog aan, dat soms de helft van het water dat hij uit zijn kraantje tapt, uit Jutphaas met een omweg over de Vogelenzangse dui nen pas zijn huis bereikt? En ondanks alle voorzorgen lukt het soms nog niet helemaal het drinkwater zuiver van smaak te houden. Want Lekwater is Rijnwater, en hiermee is de derde grote bron waaruit Nederland zijn water put, aangeduid. Rotterdam is voor zijn watervoorziening nog ge heel van deze rivier afhankelijk. Deze stad staat in dit opzicht dan ook in een kwade reuk vooral tijdens de magere jaren, zoals 1947 en 1959, toen de waterstand van de Rijn dieptepunten bereikte en de vervuiling relatief toe nam. Trouwens, ook in absolute cjj- •fers gemeten takelt Vadertje Rijn steeds meer af tot een onzindelijke grijsaard, vooral door toedoen van de industrieën van Frankrijk en Duitsland. Het chloridegehalte bijvoorbeeld, een duidelijke indicatie van de verontreini ging, is sinds 1936 ongeveer verdub beld. Er stroomt nu per seconde zo'n 275 kilo zout ons land bij Lobith binnen. 26 jaar geleden nog 137 kg. Terwijl Rotterdam momenteel druk doende is een nieuw be drijf te bouwen op de Beerenplaat waar het water van betere kwali teit zal zijn, verwacht de directeur van de Haagse duinwaterleiding, ir. H. M. Bos, dat men voor het Haagse voorzieningsgebied, dat ook het West- land en een groot gebied ten oosten van de stad omvat, tot 1980 aan de bestaande bronnen genoeg heeft. Het wingebied is veel kleiner dan dat van Amsterdam, nl ongeveer 1200 hecta re, waar jaarlijks 5 miljoen m3 regen opgevangen wordt. Het verbruik schommelt tussen 25 en 30 miljoen m3, dus de Lek moet het leeuwen deel leveren. Het aantal verbruikers zal weinig toenemen, maar de „wa terbeschaving" zal naar de overtui ging van ir. Bos nog veel verder voortschrijden, wellicht zelfs tot 150 liter per persoon per dag toe. Over enkele tientallen jaren komt ons land onherroepelijk voor de krachtproef te staan de vaan van onze watercultuur hoog te houden. Welke zullen de bronnen zijn waaraan we ons dan kunnen laven? De duinen hebben tegen 1980 hun uiter ste belasting bereikt, het grondwater blijft slechts in zeer gelimiteerde hoe veelheden beschikbaar, en de Rijn de gradeert dagelijks meer tot het open riool van Europa. Toch zal Nederland in het jaar 2000 naar schatting behoef te hebben aan niet minder dan drie mil jard kubieke meter water per jaar, drie- De lange weg door het duin is nog maar een onderdeel van het gehele water zuiveringscomplex. Advertentie brandy - vermouth - likeuren Aperitivo Rosso Wodka Keglevich Imp. Koster Thijs N.V. - Amsterdanr UTRECHT, 19 sept. De eerste In ternationale Textieljaarbeurs op het roeselaanterrein van de Kon. Ned. Jaarbeurs, die hier gisteren gesloten werd, kan als een geslaagd experiment beschouwd worden. Met name de fabri kanten van woningtextiel waren enthou siast zowel over de inrichting van de beurs als over de gelegde contacten en de verkregen orders. Er kwam buitenlands kopersbezoek van hoog gehalte, uit een dertigtal lan den. Alleen reeds uit overzeese gebie den werden ruim honderd inkopers ge registreerd, terwijl het aantal inkopers uk de EEG en de EFTA samen de dui zend ruim overschreed. Naast de be langstelling van buitenlandse fabrikan ten op het gebied van de woningtextiel hebben overigens ook reeds buitenland se kledingfabrikanten, zij het dan op de laatste twee dagen, belangstelling voor deelname getoond. Hoewel ook op hun terrein een aan tal gunstige contacten tot stand kwam, zijn de exposanten uit de groep tricotage- en confectie-industrie min der tevreden over de bereikte resul- ten. AMSTERDAM, 19 sept. Aan boord van een binnenschip, dat in het Spoor wegbassin lag, is gistermiddag de 37- jarige kolenwerker H. van den Bos onder de grijper van een walkraan te recht gekomen. De kolenwerker is met zeer ernstige verwondingen aan zjjn rug in het Wil- helminagasthuis opgenomen. De rijks politie te water stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. (Advertentie) haarlem gr. houtstr. I37 beverwijk breesir. 118 maal zo veel als nu. Er is een gering soelaas in het verschiet: de Zeeuwse meren zullen na 1978 een welkom reser voir van zoet water vormen, en verder blijft het, hoewel steeds inkrimpende, IJsselmeer ter beschikking Als we er in konden slagen de 800 miUrmeter neer slag die per jaar op onze bodem be landt, overal op te vangen, hoefden we ons geen zorgen te maken. Maar we kunnen ons niet permitteren de grond waterstand naar willekeur te verlagen zonder de vegetatie ernstig aan te tas ten. Maar de zee dan, kunnen we die onuitputtelijke bron niet aanboren voor onze drinkwatervoorziening? Sommige geleerden zien dit glorieuze visioen al aan de kim verschenen, maar voorlo pig schijnt het zover nog niet te kun nen komen. De techniek om het zeewa ter aan onze huishoudelijke doeleinden dienstig te maken, kost nog teveel geld. Op Curacao bijvoorbeeld, in dit opzicht helemaal op de zee aangewezen, kost de ontzouting bijna twee gulden per m3. Zolang we grondwater nog drinkbaar kunnen maken voor 15 a 20 cent, zal er nog heel wat water naar de zee moe ten stromen eer we geneigd zijn die zilte plas in de mogelijkheden te be trekken. Alle deskundigen op het gebied van de watervoorziening zijn het er wel over eens: de Rijn zal als bron steeds in waarde toenemen. Deze helaas zo ergerlijk vervuilde ri vier is voorbestemd onze voornaamste leverancier van zoet water te worden. Momenteel komt 65 pet. van al ons drink- en industriewater nog uit de grond en de rest is oppervlaktewater. Men voorziet, dat deze verhouding ooit precies andersom zal komen te lig gen. Maar dan zal er met de Rijn ook dringend iets moeten gebeuren. Niet dat het voor mogelijk wordt ge houden terug te keren tot de tijd, waarin de Rijn in kristallen zuiver heid de aangrenzende landouwen be vloeide. Daarvoor is het aantal ver ontreinigende factoren te zeer toege nomen. Maar bü verder uitblijven van maatregelen komt het ogenblik naderbij waarop het troebele Rijnwa ter ons tot de lippen stijgt. De inter nationale commissie die zich met dit soort vraagstukken bezighoudt, zal snel resultaat moeten boeken, wil ons land, gelegen aan het vuilste gedeelte van de rivier, tegen 1980 niet in de grootste moeilijkheden komen. En dat wast, helaas, al het water van de zee niet weg. (Van onze verslaggever) HILVERSUM. 20 sept. Bijna iedere dag gebeurt er een verkeersongeluk dat aan een kind beneden de veertien jaar het leven kost. De statistiek zegt dat in 1960 343 kinderen in het verkeer het leven lieten. Verkeersongeval'en vor men doodsoorzaak no. één in de kinder leeftijd. De intensiviteit van het ge motoriseerd verkeer zal echter steeds toenemen, we moeten de kinderen dus wapenen tegen hun impulsiviteit. Hoe kan dat? Dat was het onderwerp van gesprek gistermiddag op een bijeen komst in „Hof van Holland", Hilver sum, belegd door de landelijke Gezins voorlichting en het Verbond voor Veilig Verkeer. Een aantal mannen en vrouwen be trokken bij de opvoeding van -het jonge kind en de voorlichting aan ouders, hoorde van de heer H. Machielsen. di recteur van het Verbond voor Veilig (Advertentie) 't Zwitsers top-produkt wordt U getoond bij Haarlem - Gr. Houtstraat 181 APPINGEDAM, 20 sept. Gisteren is op de nieuwe rijksweg nummer 41 alhier de 75-jarige wielrijder W. Dijk man door een uit Delfzijl afkomstige ziekenauto gegrepen en op slag gedood. De wielrijder, die uit de richting Hol- wierde kwam, stak deze rijksweg over op het moment dat de ziekenauto, met in werking staande sirene in de rich ting Delfzijl reed. De ziekenauto was opgeroepen voor spoedige terugkeer in verband met een ongeval. DOETINCHEM Bij een verkeers ongeval te Didam is de 50-jarige E. G. Nas verongelukt. De heer Nas was on gehuwd en melkventer van beroep. Het ongeval gebeurde op een kruispunt, waar de heer Nas die een fiets be reed, geen voorrang zou hebben ver leend aan een personenauto. Hij werd op slag gedood. UITGEEST Op de provinciale weg alhier is gisteravond de 50-jarige me vrouw V. Egmond-Kloots uit Uitgeest verongelukt, toen zij op de bromfiets van het rijwielpad de autoweg over stak. Zij werd aangereden door een volkswagenbusje en was op slag dood. AMSTERDAM Bij een kettingbot sing op de rijksweg Amsterdam-Utrecht ter hoogte van Ouderkerk hebben woensdagavond omstreeks half tien vier personen verwondingen opgelopen. Een dronken automobilist was volgens de rijkspolitie de oorzaak van deze bot sing, waarbij vier personenauto's wa ren betrokken. De dronken chauffeur die zigzaggend op weg was naar Am sterdam, werd door de bestuurder van een bus tot stoppen gedwongen. Tenge volge van deze manoeuvre ontstond een kettingbotsing. Tot laat in de avond was men bezig met het opruimen der wrakken. AMSTERDAM, 19 sept. Bij de po litie van het bureau Warmoesstraat deed een 49-jarige vrouw aangifte van diefstal. Zij vermoedt dat zakkenrollers yit haar handtas 555 gulden hebben gestolen. Dit zou tijdens een tramrit zijn gebeurd. (Advertentie) in tweed, mohair, velours en loden 98,- - 119.- - 129,- en hoger Gen. Cronjéstraat la-lb - Tel. 53334 Verkeer, hoe men in 1958 is begonnen met de verkeersopleiding van kleuters, die in de praktijk voor een deel neer komt op het opvoeden van de ouders ten aanzien van het verkeer. Maar ook de volwassen weggebruiker achter het stuur heeft een doorlopende verant woordelijkheid tegenover ieder kind op straat. Dat laatste was een van de con clusies van een zojuist beëindigd con gres in Salzburg over het internationale verkeer. De verkeersopvoeding van de kleuter begint al als hij met moeder boodschap pen gaat doen. de houding van zijn moe der tegenover de verkeersregels beïn vloedt hem zo sterk volgens de kinder psychologen, dat als de vier-, vijfjarige naar de kleuterschool gaat de eigen houding tegenover het verkeer zich al enigszins in het kind heeft vastgezet. Mejuffrouw W. M. Nijkamp vertelde op dit gebied veel wetenswaard aan de hand van een geprojecteerde beeld- strook, die vervaardigd'is door de Na tionale Federatie van Huishoudelijke Federatie van huishoudelijke en ge en gezinsvoorlichting in samenwerking met Organon-Oss. Mejuffrouw Nijkamp, inspectrice van de Nutskleuterscholen heeft zeer veel gedaan voor de ver keersopvoeding van de kleuters en hun moeders. De door haar toegelichte filmstrip en de bijbehorende brochures hebben ten doel zoveel mogelijk ouders te helpen bij die „zelfopvoeding" ten aanzien van het verkeer, waarin ze zich dagelijks bevinden met hun jonge kin deren en waarin ze de kinderen dikwijls aan zichzelf moeten overlaten. Als voet- gangertje, als steppertje. als fietsertje. Het publiek blijkt open te staan voor deze vorm van voorlichting, die als een sneeuwbal verder rolt en die men wil geven op ouderavonden en voor vrouwenverenigingen waarbij men de moeders kan bereiken. In Den Haag gaat het Verbond voor Veilig Verkeer binnenkort een actie beginnen gericht op „moeders en kleuters in het ver keer". BELGRADO, 20 sept. (UPI) De Joegoslavische vice-president, Edward Kardelj, heeft vandaag tijdens een zit ting van het parlement een ontwerp- grondwet ingediend, die president Tito een ambtsperiode als staatshoofd voor het leven garandeert. Het ontwerp er kent ook met recht op privé-eigendom. Het ontwerp voorziet in een vierjari ge ambtsperiode voor een president van de republiek met een optie op nog eens vier jaar. Deze voorziening geldt echter niet voor Tito. Het recht van erflating en het eigen domsrecht op persoonlijke bezittingen, waaronder flats en woningen en vruchtbaar land tot een maximum van 10 ha, worden erkend. Het eigendoms recht op de produktie 's echter aan de staat toebedeeld. Kardelj is voorzitter van de grond wetscommissie die het ontwerp heeft opgesteld. (Advertentie) MAASTRICHT. 20 sept. Het Euro pa-seminarie alhier heeft gisteren zijn derde cursus geopend met 27 priester studenten. Na deze cursus, welke een jaa: duurt, zullen de studenten hun ho gere studies voortzetten aan de groot seminaries der diocesen, waar zij later als priester werkzaam zullen zijn. Het seminarie werd drie jaar geleden opge richt op initiatief van de coadjutor van Wenen mgr. Jaehym, en mgr. dr. J. J. Dellepoort, thans directeur van het se minarie. Het doel ervan is priesterarme dio cesen van Duitsland, Oostenrijk, Frank rijk en de Scandinavische landen te helpen. Tot dusver zijn reeds honderd studenten naar dergelijke diocesen ver trokken, onder wie zeven priesters. (Advertentie) KRUISWEG 47-49 - HAARLEM F indaag viert pater Constan tinus o.f.m. cap. in het Ca- pucijnenklooster aan de Schorsmolenstraat te Bre da zijn zestigjarig kloosterjubi leum. Drie jaar geleden heeft hij zijn gouden priesterfeest ge vierd: hij is op een leeftijd ge komen, waarop het jubileren een chronische aangelegenheid wordt, en zijn enige reactie is een aanvaarding in dankbaar heid. Die aanvaarding betreft niet alleen de jaren die hem in goede gezondheid gegeven wor den, maar ook de kansen: hij geeft godsdienstlessen en confe renties en werkt aan nieuwe boeken, want „als je kunt en O.L. Heer geeft er de kracht voor, dan is het niet meer dan plicht om er werk van te ma ken." Hij herinnert aan de para bel van de heer, die rekenschap vraagt over het gebruik van de talenten die hij heeft uitgedeeld. Hij blijkt zich in grote beschei denheid te rekenen tot degenen die maar één talent gekregen hebben; maar dat ene wil hij niet in de grond stoppen. In de dertig jaar dat hij priestercon ferenties heeft gegeven, heeft hij een groot aantal teksten samengesteld, die hij nu om werkt voor een nieuw boek over het wezen van het priesterschap. De titel luidt: „Grande mysterium", „als het tenminste ooit uitkomt." Verder heeft hij een populaire verhandeling over Christus-ontmoetingen op stapel staan. Ook hiervan staat de verschijning nog niet vast. „Er zijn tegen woordig zoveel groten, dat de kleinen niet meer aan bod komen," zegt hij zonder een spoor van teleurstelling; dat ontslaat hem echter niet van de plicht om te presteren wat in zijn vermogen ligt. Behalve plichtsbe trachting drijft hem echte nog iets anders: het besef dat er behoefte bestaat aan geestelijke lectuur op het tweede plan. „Er wordt tegenwoor dig zoveel en zo mooi geschreven, maar het meeste is veel te hoog voor gewone broeders en zusers." Dat kan hij weten, want decennia lang geeft hij al godsdienstlessen in de kloosters, lessen die hij door voortdurende studie steeds weer afstemt op het moderne theologische denken. Pater Constantinus heeft een kloosterleven vol variaties achter de rug. Hij heeft lessen gegeven aan klein- en groot-seminaristen, hij heeft muziek gespeeld en gegrimeerd, boeken en artikelen geschreven over liturgie en kerkelijke kunst en jarenlang nauw contacten onderhouden met Joodse landgenoten en hj heeft zich met dat c' verdiensten verwor ven als leraar, theoloog, geestelijke leidsman, koordirigent, liturgist en kenner van het na-bijbelse Jodendom. Dat is dan nog een onvolledige opsomming, maar er moge wel uit blijken, dat ann het éne talent van oater Constantinus vele facetten geslepen zijn.... De jubilaris is geboren in Schiedam. Ja, lacht hij meteen, h:j stond in relatie met de jenever, want zijn vader was gistbaasHet gezin telde twaalf kinderen en hij was de oudste zoon, „dus ik moest het goede voorbeeld geven." Dat voorbeeld is door vier van zijn broers en zusters nagevolgd. Dat hij Capueijn wilde worden stond bij hem al vast toen hij als negenjarige jongen, belast met de zorg voor de schoolbibliotheek, het leven van St. Franciscus grlezen had. Hij ging na de lagere school naar het seminarie in Langeweg, volgde het noviciaat in Babberich, doorliep de filosofie in Velp en Helmond en de theologie in Den Bosch en Tilburg, deed in 1903 zijn kleine professie en in 1906 de grote professie en werd •n 1909 priester gewijd. Twee jaar later werd hij leraar in Langeweg. Na van 1912 tot 1915 dogmatische theologie te hebben gegeven in Den Bosch, keerde hij terug naar Langeweg, waar hij „van alles, maar vooral levende talen" gaf. Dat ging toen allemaal nogal gemakkelijk. Bij pater Constantinus ging alles nogal gemakkelijk: hij keek één keer hoe ze grimeerden en deed het daarna zelf; hij speelde blokfluit, piano en harmonium en diri geerde het koor, waarmee hij missen van Perosi uitvoerde; hij zocht muziek bij de stukken var Calderon die gespeeld werden en deed zo nog het een en ander, want „er komt op een seminar e zoveel kijken." Van Langeweg uit ging hij ook les geven aan de Leergangen in Tilburg, waar hij liturgie en kerkelijke kunst doceerde voor de studenten van de oplei dingen VBO en HBO. Dat heeft hij een jaar of dertig volgehouden. In 1939 publiceerde hij over dit onderwerp een groot boek, waarvan in 1950 een tweede, geheel omgewerkte uitgave verschenen is .Het is een handboek over kerkelijke bepalingen betreffende altaarbouw e.d., historisch en liturgisch verklaard. Over dit soort zaken heeft hij ook tal van lezingen gehouden en adviezen gegeven. In 1958 liet hij onder de titel „Kunst in dienst van de Kerk" een historisch overzicht van de stijlen in de kerken bouw verschijnen. Zijn werk in de commissie voor Israël van de Petrus Canisiusvereni- ging bracht hem eveneens tot diverse publicaties en tot medewerking aan de Katholieke Encyclopedie, de driedelige Encyclopedie voor het Katho lieke Volk en de eendelige Catholica. In totaal heeft hij een veertigtal grotere en kleinere werken gepubliceerd en talloze artikelen in tijdschriften en dagbladen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9