Overweldigende meerderheid in Senaat: Desnoods militaire actie van V.S. tegen CUBA Rush Amerikaans toezicht kan tot incidenten leiden Cuba beticht Washington aanval voor te bereiden lifc GEOPEND VERFCENTRUM no. 5 Speciaalzaak in Verf en Glas v/a 189.- TELEVISIE Adenauer zal volgend jaar aftreden Schous Toestand zeer explosief ARGENTIJNSE LEGER ONDERLING SLAAGS Zes partijloze zakenlieden pogen te bemiddelen 10 Merken bij verwarming Schous huishoudafdeling VN-vliegtuig neergeschoten in Katanga Papoeacongres in grote verwarring verdaagd Tijdstip plebisciet oorzaak vechtpartij: politie grijpt in TROPEN KLEDING uw was droog BOOT- meubelen Het weer Gen. Cronjéstraat 107 - Haarlem - Tel. 55887 Kind bij spel in doos overreden Doktoren voor Nieuw-Guinea dringend nodig f 10.- TELERAMA Parna-voorzitter doet felle aanval op Nederlanders KLUIVERTJE I Suède dames- en herenjasjes Dezelfde middag- temperatuur Azië-reis van prinses VERKOOP VAN: DOELFRAY'S LAKKEN - HISTOR - RALSTON - RIPOLIN - VERVETAL Schous service A Icohol-fenomeen Autobestuurder heeft 5.35 PROMILLE alcohol in bloed Schous service sedert I849 Gierstr. 52-54-56 STUURMAtJA COHEN VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 86ste JAARGANG No. 31238 WASHINGTON, 21 sept. (AFP, UPI) - Met overweldigende meer derheid heeft de Amerikaanse Senaat een resolutie goedgekeurd waarin president Kennedy wordt gemachtigd zo nodig troepen te gebruiken tegen Cuba. De goed keuring werd verkregen kort na dat er was onthuld dat de minis ter van buitenlandse zaken, Rusk, aan parlementaire commissies had verteld dat het toezicht dat Ame rika houdt op de communistische opbouw in Cuba, zou kunnen lei den tot incidenten waarbij Ame rikaanse strijdkrachten betrokken geraken. De resolutie gaat thans naar het Huis van Afgevaardig den, waar eveneens goedkeuring met overweldigende meerderheid wordt verwacht. Het Huis van Afgevaardigden heeft op eigen initiatief besloten, een speciale clausule op te nemen in presi dent Kennedy's wetsontwerp op de buitenlandse hulpverlening krachtens welke bepaling landen die handel drijven met Cuba niet voor bijstand in aanmerking zul len komen. met bovenstaande Gouden Garantie confectie, mede, maatkleding Zijlstraat 41 t/o postkantoor Haarlem -Tfa (0250(^21455 59 cm per week Gen. Cronjéstraat 18 Nieuwe Groenmarkt 2 BUENOS AIRES, 21 sept. (AFP, Rtr., UPI) Hoewel er gisteren een bestand afgekondigd heet te zijn tussen de troepen van de aan de macht zijnde Argentijn se legerleiders en die van de re bellerende officieren, komen er nog steeds berichten over gewa pend treffen of plannen hiertoe over te gaan. Zeker is, dat de toe stand in Argentinië uitermate ex plosief is, ook al zijn er geen aan wijzingen, dat de tegenwoordige machthebbers gedoemd zijn in het conflict het onderspit te delven. Bemiddelingspogingen tussen re gering en rebellen zouden voort duren. De censuur is opgeheven en allerlei radio-berichten vertel len de Argentijnen thans over de gevaarlijke situatie in hun land. Haarlem Telefoon 12047 BOOT GOUDEN RINGEN GEBOREN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerrsnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leljdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEf" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Dean Rusk had maandag aan de se naatscommissie voor de strijdkrachten em buitenlandse betrekkingen meege deeld dat Amerika heeft duidelijk ge maakt dat het eventuele transporten van wapens of troepen van Cuba naar andere Latijns-Amerikaanse naties zou onderscheppen. Ook zei de minister dat het vanzelfsprekend is dat presi dent Kennedy onmiddellijk zou optre den met de nodige strijdkrachten in dien een aanval zou worden onderno men op de Amerikaanse vlootbasis Guantanamo op Cuba. In zijn verkla ring merkte Rusk voorts op dat Ame rikaanse schepen en vliegtuigen op dracht hebben zich te verdedigen als ze onder vuur worden genomen in in ternationale wateren. Amerika let scherp op in de Caribische Zee en Iaat zich in dat recht niet aantasten. Dit zou tot bepaalde incidenten kunnen leiden, waarbij de Amerikaanse strijd krachten in het geweer zouden moe ten komen. Rusk besprak tevens de omstan digheden waaronder Amerika mis schien gewapend geweld zou gebrui ken in de Cubaanse situatie. Hij zei dat geen grote natie ooit afstand kan doen van haar elementair recht van eenzijdig optreden als dat voor de eigen veiligheid nodig zou zijn. Zonder nadere toelichting deelde Rusk ook mee dat er aanwijzingen zijn dat de onthulling door het pers bureau Tass dat Rusland aan Castro wagens bezorgt grote bezorgdheid had Sewekt onder het Russische volk zelf. :usk zei hoop te hebben dat de krach tige verklaring door president Kenne dy afgelegd op zijn persconferentie over de omstandigheden waaronder de Verenigde Staten zouden optreden in het Caribisch gebied, er misschien toe zou leiden dat Moskou kalm aan zou gaan doen wat de hulp aan Cuba be- Volgens Amerikaanse officiële krin gen zijn de Russische wapen- en per- soneelszen dingen naar Cuba sinds eind juni toegenomen. Zij vormen echter geen ernstige bedreiging voor de veiligheid van de V.S., zo werd hier aan toegevoegd. In de loop van de ge noemde periode zouden 65 tot 75 sche- (Advertentie) tl i. 4 PAST61JORISSTR HAARLEM TEL '3439 IHMESTUAAT (BH KONINGSPIHN) AMSTERDAM TEL ??3ï>W Verwachtingen- tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een buitje. Overwegend matige wind tussen noordwest en noord. On geveer dezelfde middagtemperaturen «Is vandaag. Zaterdag! 6.2418.40 maan: ....—15.57 pen zijn aangekomen. Het totaal aan tal Russen op Cuba wordt op 4.200 man geschat. In West-Cuba zouden on geveer tien lanceerpiaatsen voor lucht doelraketten zijn ingericht, kennelijk ter bescherming van Havana en de vliegvelden waar wellicht door de Sov- jet-Ünie verstrekte Mig-straalja gers zijn gestationeerd. De Russen die naar Cuba zijn gekomen, zouden des kundigen zijn op het gebied van de aanleg van raketianceerplaatsen en van het opleiden van militairen voor het in elkaar zetten van raketten. De Sovjet-Unie zou Cuba minstens zestig Mig's van het oude type heb ben verschaft en minstens een van het nieuwste model dat kan worden uitgerust met een luchtdoelraket die automatisch op een warmtebron af schiet. Russische technici zouden be halve de genoemde lanceerpiaatsen voor luchtdoelraketten tenminste een basis hebben ingericht voor het af schieten van raketten tegen schepen. Deze wapens zouden een reikwijdte hebben van 30 tot 50 km. NEW YORK De spanning tussen Cuba en de Verenigde Staten is giste ren ook in de Assemblee van de Ver enigde Naties aan het licht getreden en wel met een Cubaanse beschuldi ging dat Washington bezig is agressie op grote schaal voor te bereiden tegen Cuba. De Cubaanse ambassadeur Ma rio Garcia-Inchustegui zei dit onmid dellijk nadat de Amerikaanse ambas sadeur Adlai E. Stevenson gereed was met een Amerikaanse beleidsverkla ring in het algemene politieke wereld beeld. Stevenson had maar even stilge staan bij Cuba. Cuba noemde hij een van de dreigingen in een duistere en précaire wereld. De Cubaanse rege ring voert, met morele en materiële steun van buitenaf, een campagne van subversie en belediging tegen haar bu ren op het westelijk halfrond. De Cubaan van zijn kant verklaarde dat Amerika het Cubaanse luchtruim schendt, Cuba infiltreert en huurlin gen naar zijn kusten stuurt. In zijn beleidsverklaring bepleitte Stevenson opnieuw dat Rusland zijn kernproeven zou staken en zou instemmen met ont wapening onder inspectie van de V.N. Sedert Amerika er mee begon, in 1945, heeft het kernexplosies ontketend met een totale kracht van ongeveer 140 megaton. Sedert Rusland in 1949 be gon, had het ontploffingen ontketend tot een totaal van ongeveer 250 mega ton voor zo ver ons bekend, aldus Ste venson. Hij zei dat sedert Rusland vo rig jaar met een serie proeven het moratorium van drie jaar had verbro ken, dat land ongeveer 200 megaton had laten ontploffen. Zwaarbewapende militairen bij het Cam- po de Mayo, hoofdkwartier van de rebellerende Argentijnse officieren. DEN HAAG, 21 sept. Van officiële zijde wordt bevestigd dat inderdaad plannen bestaan dat prinses Beatrix in dit najaar een reis door enige landen in Azië zal maken. Deze plannen bevinden zich echter nog in een eerste stadium van voorbe reiding, zo wordt hieraan toegevoegd. (Advertentie) VOORSCHOTEN, 21 sept. Gisteren is in de Tulpstraat alhier het jongetje C. H. Fennes, gewoond hebbend in deze straat, verongelukt. Het driejarig kind was aan het spelen in een kartonnen doos op de rijweg naast de stoeprand. Een vrachtauto bestuurd door de 22- jarige L.T.B. uit Wassenaar reed lang zaam de Tulpstraat in, waarbij de doos werd overreden. Het jongetje was op slag dood. DOETTNCHEM Op de weg Ter- borg-Dinxperlo is de 62-jarige timmer man Th. Vinkenvleugel, afkomstig uit Dinxperlo, bij een botsing om het leven gekomen. De heer V. kwam per rijwiel uit een zijweg, juist toen een personen auto naderde. Deze trachtte een botsing te voorkomen, maar slaagde daarin niet en de heer V. werd zo zwaar ge wond, dat hij even later overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van tien kinderen. (Advertentie) Neem een aangemeten kos tuum met Lutterman's Gouden Garantie. Past volmaakt, dus slijt minder. Binnenwerk houdt vorm, dus kanltegen stoombeur- ten. Stof 100% wol, dichtge weven, meer cachet Persoon lijke belijning, meer genoegen. *n Mogelijke correctie? Service! Later uitleggen of innemenl Kan, coulantl MOSKOU, 21 sopt. (Rtr) Een woordvoerder van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd verklaard, dat hem niets bekend is over het bericht dat com munistisch China de Sovjet-Unie heeft verzocht haar consulaten in China te sluiten. Ook een woordvoerder van de Chinese ambassade in Moskou zei van niets te weten. (Advertentie) mr Zijlstraat 71 Haarlem HOLLANDIA, 21 sept. (Rtr.) Dr. O. T. M. Kranendonk, directeur van de dienst van gezondheidszorg, heeft giste ren de waarschuwing geuit dat, tenzij de V.N. er voor zorgen, dat in West Nieuw-Guinea een behoorlijke gezond heidsdienst blijft functioneren na het vertrek van de Nederlanders, malaria, cholera, pokken en t.b.c. wel eens een zware schatting van de Papoea's zou den kunnen heffen. Hij zei, dat de Indonesiërs zelf een tekort aan dokters hebben. Van de 57 Nederlandse dokters die thans in het gebied vertoeven, hadden er vele aangeboden na de bestuursoverdracht aan de V.N. nog een poos te blijven. Maar de toestand zou na een paar maanden kritiek worden tenzij de We reld Gezondheidsraad zorgt voor de komst van een aantal bevoegde krach ten. Dr. Kranendonk deelde nog mede, dat een Britse medische functionaris, dr. L. O. Roberts, hier morgen arri veert om de leiding van de gezondheids diensten onder het bestuur van de V.N. op zich te nemen. (Advertentie) Geen aanbetaling. 2 jaar volledige garantie. Alléén bij: Haarlem Telefoon 5790015220 TREMSBÜTTEL, 21 sept. (UPI) Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zal volgend jaar aftreden, al dus heeft Josef Dufhues, fungerend voorzitter van Adenauers christen-demo cratische partij tijdens een persconfe rentie verklaard. Dufhues zei, dat de kanselier In 1963 zon aftreden. Een nadere tijdsaandui ding werd niet gegeven. Volgens Duf hues zullen de twee funkties die de kanselier nu bekleedt, die van regerings leider en partijhoofd, dan gesplitst wor den Hij verklaarde, dat de ministers zoveel plichten hebben, dat zij niet vol doende tijd kunnen geven aan partij- funkties. „Dit is speciaal zo bjj de post va bondskanselier", aldus Dufhues. (Advertentie) KIJK in een paar tellen met een cen trifuge. Maar welke? Voor hoeveel kg wasgoed? Welk toerental? Welke biedt de meeste voordelen in üw geval? Heeft een spoelcen- trifuge zin? Praat het uit bij Schous' huishoudafdeling, waar men alles weet en alles heeft waar mee u gehölpen bent. Merken? AEG, Miele, Siemens, Erres en nog vier goedel v.a. 169.- IS (voor en na) 6611: huishoudafdeling Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem - tel. 11266 (02500) Voor Inlichtingen na 6 uur tel. 54579-02500 Voor service na 6 uur tel. 50989-02500 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 sept. De Neder landse regering gaat haar bijdragen aan het speciale fonds en het uitgebreide programma voor technische hulp van de Verenigde Naties met achtereenvol gens vijftig en twintig procent verhogen. De bemiddeling geschiedt door zes partijloze zakenlieden. Zij hebben ge sproken met president Guido en met de leider van de opstandelingen, gene raal Ongania. De rebellen beweren dat het opperbevel van de luchtmacht hun zijde heeft gekozen. Volgens waarnemers is deze crisis de vierde in dit jaar veroor zaakt door overplaatsingen in het leger, die onaanvaardbaar waren voor generaal Ongania. Anderen zien de crisis als de climax van de vete tussen de „nationalistische" groepering in het leger, waartoe generaal Ongania, be hoort, en de liberalen, die fel anti- Peronistisch zijn. De onderminister van oorlog, gene raal Carlos Caro, heeft zijn ontslag in gediend. In zijn ontslagbrief aan presi dent Guido zegt hij dat de autoriteiten geen pogingen hebben gedaan om bloedverlies te voorkomen. Inmiddels zou het in Olmos, op tien km van La Plata, tot een treffen zijn ge komen tussen regeringstroepen en re bellen. In welingelichte kringen is vernomen dat president Guido bevel heeft gegeven Campo de Mayo, dat in hemden van de rebellen is, aan te vallen. Bij de gevechten in het gebied van La Plata zouden drie tanks van de rebellen door de artillerie var de regeringstroepen buiten gevecht zijn gesteld. Een gepantserde colonne van de rebellen, die van de plaats Magda- lena kwam, zou de verdediging van de regeringstroepen bij Olmos na een hevig gevecht doorbroken hebben en oprukken naar Buenos Aires. De com mandant van de regeringstroepen zou gevangen zijn genomen. Bij de strijd in Olmos zouden vele gewonden gevallen zijn. voornamelijk bij de gezagsgetrouwe troepen. Vol gens welingelichte kringen hebben troepen van de (regeringsgetrouwe) eerste gemotoriseerde infanteriedivi sie stellingen ingenomen rond de plaats Florencia Varela, ten zuiden van Buenos Aires, om de opmars van de rebellen die door de verdedi- OLDENBURG, 21 sept. (UPI) De thans gepubliceerde statistiek over on gevallen met dronkenschap achter het stuur in het district Oldenburg in de maand augustus, bevat een ongewoon geva] van dronkenschap. Een 31-jarige Nederlandse bestuur der van een vrachtauto verongelukte 1 augustus op de Bundesstrasse 211 na bij Grossenmeer. Het bloedonderzoek wees 5.36 promille alcohol uit. Die hoe veelheid zou voldoende zijn om twee sterke mannen stomdronken te maken. Voor alle zekerheid .werd ook aan de universiteit van Göttingen om een bloedproef verzocht en ook daar was het resultaat 5.35 promille. gingslinie bij Olmos zijn gebroken, te stuiten. De Argentijnse onderminister van oorlog, generaal Carlos Caro, neeft zich bij de opstandelingen ;n Campo de Mayo gevoegd. Hij zei tot verslag gevers: „Er zal worden gevochten". De minister van economische zaken, Alvaro Alsogaray, heeft donderdag avond nog een onderhoud gehad met de leiders van de opstandige troepen. Bij het verlaten van Campo de Mayo weigerde hij ook maar iets over zijn besprekingen mee te delen. (Advertentie, (Advertentie) om uw probleem op te lossen. Welk vertrek? Welk doel? Gas, olie, elektra? De meest 'moderne modellen van 1962 en advies, waar u jaren plezier van hebt. Van 23.80 en hoger voor nog beter. iS (voor en na) CRI, Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem - tel. 11266 (02500) Voor Inlichtingen na 6 u. tel. 54579 (02500) Voor servicena 6 u. tel. 50989 (02500) NEW FORK, 21 sept. (UPI) Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties heeft bekend gemaakt, dat een onge wapende dakota van de V.N. tijdens een verkenningsvlucht boven de grens tussen de Congo en Katanga is neer geschoten. Aan boord van de machine bevonden zich tien Zweden. Het is niet bekend of er overlevenden zijn. Omdat direct na dit incident de nacht inviel, konden reddingspatrouilles nog niet op zoek gaan naar het vliegtuig. Volgens de berichten die in New York werden ontvangen, werd de machine bij het dorp Kamoengo, 50 kilometer ten noordoosten van Kabongo, op de grens, neergeschoten. Robert K. A. Gardiner, de chef van de V.N.-diensten in de Congo, heeft pre sident Moïse Tsjombe van Katanga op dracht gegeven om alle militaire bewe gingen van Katangaanse eenheden in het gebied te verbieden. (Advertentie) luweliers HOUTPLEIN 15 - Horlogen HOLLANDIA, 21 sept. (ANP, UPI) Er ontstond gisteren een tumult in de zaal van de Nieuw-Guinea Raad, waar het nationale Papoeacongres wordt ge houden, .oen enkele deelnemers schreeu wend en stampvoetend duidelijk maak ten, dat zij de verklaring van Tanggah- ma, dat het voorstel om in 1963 een volksstemming te houden een tweederde meerderheid gehaald zou moeten heb ben. „een handige draai vonden". Volgens de U.P.I.-correspondent zou gisteravond met 43 tegen 25 stemmen zijn besloten dat liet wenselijk 's dat de Papoea's hun zelfbeschikkingsrecht in 1963, dus nog tijdens het V.N.-bewind, mogen uitoefenen. Een aantal jonge Papoea's buiten de zaal begon luidkeels mee te schreeuwen en een van hen sloeg een ruit in. Papoea-politieagenten en an dere congressisten wisten de vechten de Papoea's evenwel spoedig uit el kaar te halen. De debatten bleven daarna zeer verward en steeds werden er sprekers geïnterrumpeerd. De zitting werd tenslotte verdaagd. Tevoren waren de deelnemers het reeds eens geworden over het zenden van een delegatie met een resolutie naar Djakarta nadat de V.N. het bestuur hebben overgenomen. De Nederlandse regering en de V.N. zouden vóór die tijd via hun vertegenwoordigers in Hol- landia worden ingelicht. In de resolutie verklaren de Papoea's het akkoord te beschouwen als de enige mogelijkheid om een derde wereldoorlog in het gebied van de Stille Oceaan te voorkomen. De overdracht van het be stuur aan de V.N. zien zij als het einde van het koloniaal bestuur. Voorts ver klaren de Papoea's zich bereid samen te werken met de V.N. en met Indone sië teneinde de veiligheid en de vrede te handhaven. Volgens de resolutie zal het begrip zelfbeschikkingsrecht moeten worden gezien als een extern recht. Bij het ilebisciet zullen alle Papoea's die in "ieuw-Guinea wonen, ook zij die uit In- pl N; donesië gekomen zijn. stemrecht moe ten hebben. Gepleit wordt verder voor algehele amnestie voor hen die, hetzij door steun aan Nederland hetzij door steun aan In donesië, veroordeeld zijn. Aan het over- gangsbestuur zullen de Papoea's vragen een eigen vlag en volkslied te garan deren. De laatste paragraaf van de reso lutie gaat over het tijdstip van de uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht waarover dus ondanks de meerderheid van stemmen voor 1963, nog geen defi nitieve beslissing is genomen. Tijdens de laatste redevoeringen die aan het opstellen van de resolutie voor afgingen. had een van de organisatoren van het congres, de voorzitter van de Partai National. Wajoi, een felle aanval op de Nederlanders gedaan. Hij ver weet hun een „leeg land" achter te laten. De Nederlanders laten ons alleen het zelfbeschikkingsrecht achter, en dan nog een zelfbeschikkingsrecht dat we van de Indonesiërs zullen moeten krij gen. Dit is kapitalistische politiek. Dit is een typische handelwijze van mensen die overal alleen maar zakelijk voordeel uit willen trekken", aldus Wajoi. Zijn redevoering werd verschillende keren door luid applaus van enkele tientallen Papoea's onderbroken. in de ALBATROS TAVEERNE: KIP a 2.50) Te bezichtigen en te proeven, dagelijks van 4-02 uur;'s zondags de gehele dag. HALTESTRAAT 26A ZANDVOORT Reserveringen telef. 02507-2524 's Maandags gesloten. België. Een vrouw die maandag bij de instorting van een gebouw van het Belgische ministerie van economi sche zaken in Brussel gewond werd is donderdag overleden. Het aantal do den als gevolg van de ramp bedraagt hierdoor achttien. (Rtr)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1