BOSCH President De Gaulle wil zijn opvolging beter regelen Zelf met macht hekleed TALRIJKE REGERINGEN VERTEGENWOORDIGD BIJ CONCILIE-OPENING RYNBENDE'S 1 'NIE1 IW ZELFINGENOMENHEID VOOR RADIO EN TV via speciale band Parlement wordt niet gekend in wijziging van grondwet Macmillan als equilibrist Ratificatie- oorkonden uitgewisseld Minister Beerman bepleit uniform Europees recht heerlijke bessenjenever Internationale modeshow op de „Femina" Willem Klaas Hendrik 1000ste zweefvlieger „Vork in de steel" Zaagtand-woning KLM's trouwste passagier gehuldigd r n Nw.-Guinea bij V.N. Nieuwe imam belooft moderne hervormingen Afgestemd op het hedendaagse verkeer VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 21 sept. In zijn gisteren via radio en televisie tot het Franse volk - gerichte toe spraak heeft president de Gaulle verklaard het als zijn plicht te beschouwen de grondwet te doen wijzigen in dier voege dat „wan neer myn eigen septennaat BUITENLANDSE KRONIEK (ambtsperiode van zeven jaren) beëindigd is, of indien dood of ziekte het voortijdig afbreekt, de president der republiek voortaan gekozen zal worden bij algemeen stemrecht". Men kan dit gevoeg lijk beschouwen als de centrale passus in de toespraak. Eraan vooraf ging het uitvoerig betoog over de vragen waarom deze her vorming onontbeerlijk was te achten en erop volgde, waarom een referendum de aangewezen weg was om haar haar beslag te doen krijgen en waarom zulks in overeenstemming was met de grondwet. SENORITAS De Gemenebestconferentie is voor Macmillan niet ongunstig verlopen. Het is voor de Britse premier geen on verdeeld succes geworden, maar onder de gegeven omstandigheden had hij niet op een veel beter resultaat hunnen hopen. De Gemenebest-partners van Engeland hebben de Britse toetreding tot de E.E.G. niet eenvoudig willen goedkeuren. Maar dat bad ook nie mand eerwacht. Zij hebben echter evenmin een afkeurend oordeel uitge sproken, en zij hebben zelfs niet na drukkelijk geëist dat de Britten terug komen op de voorlopige afspraken die tij reeds in Brussel met de Zes ge maakt hebben. Aanvankelijk dreigde bet gevaar dat Macmillan zich zou moeten binden aan een tweede Ge menebestconferentie vóór Engeland in Brussel de laatste ronde inging. Maar ook deze klip heeft Macmillan kunnen omzeilen. Voorts geeft het Londense slotcommuniqué de indruk dat de een heid va*n het Gemenebest bewaard bleef, ondanks de heftige discussies die tijdens de conferentie gevoerd zijn. De Britse regering kan nu tenminste weer vooruit, al zijn er nog grote moei lijkheden te overwinnen. Macmillan en zijn onderhandelaar Heath zullen nu al hun diplomatieke talenten moe ten ontwikkelen om hun doel te be reiken. Zij willen het Gemenebest niet opofferen aan het lidmaatschap van dc E.E.G., maar de verwezenlijking van dat streven zal niet eenvoudig zijn, want tussen de verlangens van sommige Gemenebestlanden en de concessies waartoe de Zes tot nog toe bereid zijn gaapt nog een grote kloof. Enerzijds zouden die Gemenebest- landen hun ver langens alsnog moeten beperken en anderzijds zouden de Zes Engeland nog wat meer tegemoet moeten ko men, wil de zaak tot een bevredigen de oplossing komen. In de komende maanden zal Mac millan ongetwijfeld nog besprekingen voeren met verscheidene premiers van Gemenebestlanden, waaronder de Canadees Diefenbaker, de Austra liër Menzies en de Nieuw-Zeelander Holyoake. Vooral aan het oordeel van de „blanke" Gemenebestlanden hecht Engeland grote waarde. Intus sen zal Engeland in Brussel moeten polsen, wat het bijvoorbeeld met een land als Frankrijk kan bereiken. De Gaulle en Adenauer hebben zich tot op heden niet erg ontvankelijk ge toond voor Engelands moeilijkheden met de Gem-ïnebestpartners. Macmillan heeft zich verplicht tijdens de komende Brusselse onder handelingen rekening te houden met de opvattingen van diverse Gemene bestlanden, maar het is de vraag hoe hij die toezegging zal interpreteren. Hij moet zich op het ogenblik als een koorddanser voelen. Hij heeft de Ge menebestconferentie doorstaan zon der het evenwicht te verliezen, maar Zal hij ook tijdens de Brusselse be sprekingen staande blijven? Als po litiek equilibrist heeft hij herhaalde lijk blijk gegeven van grote behendig heid, maar in de komende maanden is het gevaar voor een misstap groter ooit te voren. Engelands Gemenebestpartners hebben hun oordeel opgeschort, en *Gt feit stelt Macmillan althans in staat het gesprek met de Zes voort te betten. Daarmee is al veel gewonnen, tjegin volgend jaar zou de grote be slissing moeten vallen over Enge lands toetreding tot de E.ii.G. Nie mand kan op dit moment de uitslag ^oorspellen, maar er is reden tot hoop •P «en gunstige afloop. Het door hem in 1958 gevestigde re giem had, aldus kan men De Gaulles idyllische en geenszins van zelfingeno menheid verstoken visie samenvatten, de tot puin vervallen Franse staat van het partijenbewind weer opgericht tot een krachtig bouwwerk. Stabiliteit en doeltreffendheid heersen thans en het aanzien van de Franse staat in binnen- en buitenland heeft een hoogtepunt be reikt, zonder dat daarbij de openbare vrjjheden in het gedrang komen. De sleutelsteen van het nieuwe regiem nu is het bestaan van een president der republiek, aangewezen om anders dan onder de voorgaande régimes, toen de presidenten slechts figuranten wa ren werkeljjk het hoofd te zijn van de staat en de gids van de natie. De grondwet verklaart hem name lijk, aldus betoogt De Gaulle verder, tot de garant van de onafhankelijkheid en de veiligheid van het land, kortom tot ,,de man die de verantwoordelijk heid voor de republiek op zijn schou ders draagt". De grondwet doet hem ook de middelen aan de hand om deze rol te vervullen: zo benoemt de president de ministers en daaronder op de eerste plaats de eerste minister. Weliswaar heeft de Nationale Verga dering de bevoegdheid om de regering ten val te brengen, maar daarom juist bljjft het regiem een parlementair re giem. De president beschikt voorts over de bevoegdheid om te allen tijde een beroep te doen op het land: hetzij per referendum, hetzij per algemene verkiezingen; hetzij door beide tege lijk, aldus generaal De Gaulle. Opdat de president Inderdaad in staat zij de last van zijn verantwoordelijkheid te torsen, moet hij evenwel het uit drukkelijke vertrouwen hebben van de gehele natie. En hier bereikte generaal De Gaulle dan het enige punt, waarop hij meende de grondwet van 1958 in kwestie te moeten stellen: de wijze van verkiezing van de president. Voor hem zelf had hij hieraan in 1958 geen groot belang gehecht. „Tussen U, Franse mannen en Franse vrouwen, en mij zelf bestond nu eenmaal een speciale band, die mij met macht bekleedde en die mij verplichtte". Hij wist dat hij bij voorbaat door de drang der om standigheden de aangewezen man was om aan het hoofd van de staat te ko men. Hij had zich dus kunnen permitte ren zekere gevoeligheden te ontzien en hij had er de voorkeur aan gegeven dat zjjn verkiezing niet het karakter zou krijgen van een soort regelrecht plebisciet. Voor zichzelf had hij de ver kiezing door een beperkt college van kiesmannen voldoende kunnen vinden. Deze overwegingen gaan evenwel niet op voor degenen die na hem zouden komen. Voor hen is het derhalve nood zaak dat zij hun opdracht zouden krijgen van het geheel der burgers, zonder dat er aanleiding was om voor het overige wijziging aan te brengen in de machtsbevoegdheden en machtsverhou dingen. In het tweede deel van zijn toespraak betoogde president De Gaulle, dat hij voor net realiseren van de hervorming de weg van het referendum gekozen had, omdat deze weg de meest demo cratische is. Het is ook de meest aan gewezen weg, aangezien het dan het volk is, dat de nationale soevereiniteit bezit, en deze dus ook behoort uit te oefenen op het grondwetgevend gebied. En generaal De Gaulle beroept zich dan °P artikel 3 van de bestaande grond wet, dat zegt dat het volk zijn soeve reiniteit uitoefent hetzij door middel van zyn gekozen vertegenwoordigers, hetzij bu referendum. En op artikel 11, dat de president de bevoegdheid geeft om ieder wetsvoorstel betreffende de orga nisatie van het openbaar gezag aan de rechtstreekse goedkeuring van het kie zerskorps te onderwerpen. De wijze van verkiezing van de pre sident der republiek, aldus De Gaulle, maakt toch zeker deel uit van deze organisatie. Het is duidelijk, zo vindt president De Gaulle, dat er gehandeld gaat worden met eerbiediging van de grondwet, die het volk zelf zich op zijn, De Gaulles voorstel had gegeven. De president besloot als volgt: „Door U binnenkort voor te stellen de grondwet te vervolmaken op een punt waarvan in de toekomst alles kan afhangen, ge loof ik mijn land goed te dienen. Maar zoals altijd wil en kan ik niets doen zonder Uw medewerking. Aan U om te beslissen". Wat bi) eerste kennisname van het hierboven samengevatte vertoog het meest treft, zonder dat het bepaald verrast, is de afwezigheid van iedere zinspeling op enige modus, waardoor het parlement in de procedure der beoogde kapitale grondwethervorming kapi taal althans in theorie zou worden ge kend. En zulks waar toch artikel 89 van de grondwet grondwetwijziging spe cifiek in eerste instantie tot een aan gelegenheid voor het parlement ver klaart. Velen zullen het derhalve niet kunnen DE GAULLE aanvaarden dat generaal De Gaulle met zijn naar voren schuiven van de alge meen geformuleerde artikelen 3 en 11 de bindende kracht van het door hem doodgezwegen artikel 89 ontzenuwt. In het verloop van de dag had overigens een rechtzetting, afkomstig van de mi nister van Informatie, reeds zeer de aandacht getrokken. Daarin heette het dat woensdagavond, na afloop van de mi nisterraad, óf de journalisten de minis ter niet goed hadden begrepen, óf dat de minister zich misschien niet goed dui delijk had gemaakt. Maar dat hjj gezegd zou hebben dat het parlement by de voorgenomen grondwethervorming inge schakeld zou worden, berustte op een misverstand. Grote deining is nog in zicht. NEW YORK, 21 sept. (Rtr - UPI) De hoofden van de Nederlandse en Indonesische vertegenwoordigingen bjj de VN, de heren C. W. A. Schiirmann en Sukardjo Wirjopranoto, hebben gis teren in New York de ratificatie oorkonden uitgewisseld van de over eenkomst inzake Nieuw Guinea. Dit geschiedde met een korte plechtigheid in het kantoor van secretaris-generaal Oe Thant. Dr. Soebandrio heeft de Philippijnse vice-president, Emmanuel Pelaez, te New York meegedeeld, dat Indonesië een of twee Philippijnse bestuursamb tenaren opgenomen zou wilien zien in het gezagsapparaat van de VN op Nieuw Guinea. Pelaez zei, dat de Philippijnen bereid waren zoveel bestuursambtenaren be schikbaar te stellen als nodig zou zijn voor Nieuw-Guinea. Hij deelde verder mee, dat de technische dienst van de VN de Philippijnen had benaderd voor twintig technici, die op Nieuw Guinea zouden kunnen worden ingezet. Toen de Amerikaanse ambassadeur, Adlai E. Stevenson, tegenover .de Al gemene Vergadering de Amerikaanse beleidsverklaring aflegde, juichte hij de Nederlands-Indonesische overeen komst toe. „In plaats van de oorlog die dreigde uit te breken tussen twee van onze leden in het zuidwestelijk deel van de Stille Oceaan is het - door hun staatsmanschap en de kundige bemid deling van de VN - tot een vreedzame regeling gekomen", zo zei hij. (Advertentie) ADEN, 21 sept. (Reuter) De nieu we Imam van Jemen heeft in een radio toespraak gezegd, dat hij moderne her vormingen wil invoeren. De buitenland se politiek van het koninkrijk aan de Rode Zee zal op „positieve neutraliteit en niet-verbondenheid" zijn gebaseerd. De nieuwe Imam zei, dat zijn vader dinsdagavond in Taiz, de tweede hoofd stad van Jemen, was overleden. i Actverte>ii?e 10,3 cm: niet te lang, niet te kort, nèt goed! (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 21 sept. Zoals het werk in het middenschip van de Vaticaanse Ba siliek opschiet, om deze ruimte voor de grote Concilie-zittingen klaar te ma ken, zo begint er langzamerhand teke ning te komen in de reglementen van het Concilie en in het programma. De Concilie Persdienst heeft enige details van de openingsdagen bekend gemaakt. De elfde oktober zullen des morgens alle Concilievaders bijeenkomen in de Zaal der Zegeningen, die boven de voor hal van de Sint-Pieter ligt. Daar heft de Paus het Veni Creator aan, waarna allen zich in een plechtige processie naar de Sint-Pieterskerk begeven. De weg voert langs de Koninklijke Trap door de Bronzen Poort over het Sint-Pieters plein naar de basiliek. Daar nemen de Concilievaders hun plaatsen in ter bij woning van de pontificale openingsmis. De plechtigheid is openbaar. Talrijke regeringen hebben bekendge maakt, dat zij een speciale missie zul len zenden om de opening van het Con- cili< bij te wonen. De twaalfde okto ber zal de Paus deze afvaardigingen in audiëntie ontvangen en wel in de Six tijnse Kapel. Des middags ontvangt de Advertentie) kardinaal staatssecretaris hen op een receptie in het Apostolisch Paleis. In de avond van de elrde oktober zal de Ro meinse burgerij een fakkeloptocht hou den ter ere van de Paus en de Concilie vaders. STRAATSBURG, 21 sept. (ANP) De Nederlandse minister van justitie mr. A. C. W. Beerman en zijn Oosten rijkse collega Broda, hebben in de Raad van Europa te Straatsburg aan dacht gevraagd voor een probleem dat van essentieel belang is voor het wel slagen der Europese eenwording. De eenmaking van het recht en van de rechtsbegrippen en -normen. Mr. Beerman pleitte voor coördina tie van het streven naar eenmaking van het recht dat in verschillende in ternationale organisaties gaande is, voor een centrale documentatie en voor unificatie van de uitleg der inter nationale verdragen en conventies. Er wordt op velerlei gebied gewerkt aan eenmaking van het recht, bijvoorbeeld in de Benelux en in de Noordse raad (van de Scandinavische landen), doch de ervaring leert reeds dat dit unifi- catiestreven op verschillend niveau hoognodig gecoördineerd moet worden. De Oostenrijkse minister Broda be pleitte, in het verlengde van het be toog van minister Beerman, eenma king van de rechtsbeginselen en -nor men. meer zon. Voor de woning komen een tuin met schuur, achter komt even eens een tuin. In hetzelfde uitbrei dingsplan komen ook woningen met een grote eetkeuken, een aantal patiowoningen, waarbij alle vertrek ken uitzien op een binnenplaats (patio), en een aantal flatwoningen met een winkelcentrum. Voorts een restaurant, sportvelden en een nieu we renbaan achter de zuivelfabriek te Oudeschoot. De te bouwen wonin gen worden gedeeltelijk als koop- en gedeeltelijk als huurwoningen op de markt gebracht. Voor deze laatste heeft men getracht beleggingsmaat schappijen aan te trekken. Het voor dit project samengestelde bouwteam heeft daarmee reeds onderhandelin gen gevoerd, die ver zijn gevorderd. Gisteren is in het opvangcentrum „Willem de Zwygerkazeme" in Wezep de familie Witlou uit Hollandia verrijkt met een zoon. Het was de wens van de ouders de naam van hun kind te verbinden aan deze voor hen zo roerige tijd. Het kreeg de namen Willem, Klaas. Hendrik. De eerste naam is van de „Willem de Zwijger- kazerne", de tweede naam van luite nant-kolonel Klaas Timmerman, mi litair commandant van het opvang centrum, en de decte van de heer Hendrik Buissant Amorie, hoofd ambtenaar van het ministerie voor Maatschappelijk Werk en directeur van het centrum. Overste Timmer man heeft met zijn echtgenote de moeder in het ziekenhuis bezocht en haar namens alle repatrianten een taart overhandigd. Als blijvende her innering schonken de peetvaders het kind een zilveren drinkbekertje met inscriptie. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, heeft gister middag in de clubsalon van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart in Den Haag het duizendste zweefvliegbewijs uitge reikt aan de zeventienjarige H.T.S.-er Toon de Buyzer uit Amsterdam. De heer Backer zei in zijn toe spraak dat hij, al was net dan puur toeval, dat Toon de Buyzer het duizendste bewijs kreeg, dit toch bij zonder leuk vond, omdat de jongen AMSTERDAM, 21 sept. De ko-1 ninklijke mannenzangvereniging „A- polio" te Amsterdam heeft de 28-jarige Tom Bollen tot dirigent van de vereni ging benoemd. Hij is opvolger van de overleden Fred. J. Roeske. Tom Bol len was sinds enige jaren als repetitor aan Apollo" verbonden. Waren onze grootmoeders haar tijd vooruit of streven haar kleindochters ernaar het spreekwoord „zo de ouden zongen, zo piepen de jongen" in beeld te brengen. Hoe het ook zij, in de show, die op de vijftiende Femina te Rotterdam wordt gepresenteerd, komt de romantiek, die wij zo graag aan het verleden toedichten, sterk naar voren. Acht charmante mode ambassadrices uit verschillende Eu ropese landen spelen in het Ahoy- gebouw de hoofdrollen in een toneel stuk in vele bedrijven. Zij worden geassisteerd door lady-speaker me vrouw T. Eenhoorn en het Italiaanse orkest Mare Mazza. Elke scene kreeg een eigen, toepasselijk decor. De actrices in dit modestuk zijn Mara Carmosina uit Italië, Hilke Wendorff uit Duitsland, Rose-Marie Arotce uit Frankrijk, Jeanine van den Brink uit Nederland, Uschi Dit- trich uit Oostenrijk, Mary Arden uit Amerika, Mariene Jacquelin uit Zuid- Afrika en Elisabeth Nyström uit Zweden. Zij brengen creaties van Gaber (Rome), Willi Roth (Bern), Bessie Becker (München), Esquire (Zurich), Antoni (Brussel), gravin Sehwerin (Stockholm), Heinz Oester- gaard (Berlijn), Veneziani (Milaan), Jacques Griffe (Parijs) en Frank Govers. Elke mannequin werd door het or kest met een „vaderlands" liedje de zaal ingezonden. De „Schone blaue Donau" vergezelde de Oostenrijkse en natuurlijk kreeg de Nederlandse mannequin de traditionele „Tulpen uit Amsterdam" mee. In zwarte en zwart-witte cocktailtoiletjes maakten de mannequins gisteravond kennis met het publiek, onder wie mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel, echt genote van Rotterdams burgemees ter, en mevrouw H. A. Toxopeus Ufkes. En na deze feestelijke ouvertur. ging het doek op voor het eerste bedrijf nog een laatste blik in de spiegel en daar verschenén de man- nequins in ruisende nachtkledij, die eigenlijk te mooi is om er mee in bed te stappen. Couturiers kunnen echter ook praktisch zijn, getuige het volgende tafereel, waarin de actrices in dit modespel jersey pakjes en mantels showden. Veneziani brengt een aantal sportieve suède mantels en pakjes. Gewapend met sneeuwballen pre senteerden de mannequins flatteuze wintersportkledij, waarin ondanks het internationale geheel even de Nederlandse driekleur naar voren kwam in een ensemble, bestaande uit een marineblauw loden jasje me! rode voering, waaronder een witte trui op een rode pantalon. ,,My Fair Lady" maakte ook haar opwachting in het Ahoygebouw, althans wat haar garderobe betreft. Enorme hoeder completeerden de over de heup blou- sende, maar naar onder strak toe lopende japonnen. Modernere cock tail- en avondtoiletjes werden ge toond tegen een „bar-achtergrond" Schwerin creëerde een groen ensem ble, een strapless japon met een bij passende mantel. Heel chic was he: crêpe georgette japonnetje met bole- rootje van Bessie Becker. Een balkon vormde het decor vooi het laatste bedrijf, waarin lange avondjaponnen werden gepresen teerd. Van Oestergaard is jen creatie in satin duchesse, geborduurd met glinsterende kraaltjes. Griffe brach; een brokaat japon met laag uitge sneden rug. Oestergaard schijnt bij het ontwerpen van zijn model „Cleo patra" in hoger sferen te hebben vertoefd. Dit geplisseerde ensemble kreeg tenminste twee van de schou- Zes van de acht charmante mode- ambassadrices uit Europa in gala gewaad tijdens de modeshow op de Feminabeurs in Rotterdam (bovenste foto). Op de foto hiernaast een schit terend toiletdat kreten van verrukking aan de bezoeksters ont lokte. ders afhangende draperieën, die als de mannequin haar armen opheft, vleugels lyken. Een bruidstoilet van Oestergaard vormde het slotstuk van deze bij zonder geslaagde en originele mode presentatie, waarin modieuze details en praktische vondsten van thans de gemakkelijker te behandelen stoffen bijvoorbeeld en herinnerin gen aan het verleden met elkaar zijn vermengd. De show, die gisteravond voor genodigden werd gegeven, wordt driemaal daags tijdens de Femina herhaald. De Gero fabriek te Zeist bestaat op 21 oktober 50 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt in de gerestaureerde vleugel van het Zeister slot een jubileum-exposi tie „De vork in de steel" gehouden. Deze tentoonstelling van de ge schiedenis van de tafelgewoonten wordt maandag 1 oktober door de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, geopend. Koningin Juliana, vele musea en particulieren hebben bijdragen geleverd aan deze tot 12 november durende expositie. De koningin heeft in bruikleen af gestaan de cantine, die prins Willem van Oranje tijdens de slag bij Water loo gebruikte en een dolk, die Willem de Zwijger heeft toebehoord. De Gero-fabriek, die begon met veertig man personeel, heeft thans ruim 1200 werknemers in dienst. Aan tafel gerei werd in 1960 voor 6.8 min gulden geëxporteerd. Gero had hierin een belangrijk aandeel. De produktie in deze tak van de industrie, die wordt gevormd door drie onafhanke lijk van elkaar werkende onder nemingen te Zeist, is gestegen van 14.4 min gulden in 1950 tot 23.4 min gulden in 1960 en zal dit jaar naar verwachting rond 28 min gulden be dragen. Eeen voor Nederland nieuw type woning, het zogenaamde „zaag tand- of hoekwoningtype", zal toepassing vinden in het uit breidingsplan „De Akkers" te Hee renveen, dat de bouw van 677 wonin gen tussen de spoorbaan en de Burge meester Falkenaweg omvat en dat dezer dagen gedeeltelijk werd her zien. De ongeveer 250 zaagtandwoningen worden gebouwd naar een ontwerp van architect J. Abma uit Amster dam, in samenwerking met stede bouwkundigen van het architectenbu reau Kuiper, Gouwetor en De Ranitz te Rotterdam. De naam van de woning is afgeleid van de gekartelde rooilijn van elk blok. Doordat de kamers schuin achter elkaar worden gebouwd, wordt het doorkijken voor komen en krijgt de woning bovendien 'HlllllltllllllllllllllllllIlllllllllllirillllllllllllllllllllllllllflIlllllllllllillllIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIMIII al in 1959 in Soesterberg op de grond meehielp bjj de zweefvliegerij, wach tend totdat hij oud genoeg zou zijn om het bewijs te halen. Hij vond het een grote prestatie. „Jongens zoals jij kunnen wij in de vliegerij gebrui ken", zei de heer Backer. Hij sprak over de grote onderlinge band in de vliegwereld die veel waarde heeft. „Dit is een grote dag voor je toe komstige loopbaan", zo besloot de directeur-generaal. „Vlieg veel." De voorzitter van de K.N.V.V.L., de heer C. Kolff, bood Toon daarna de das en de manchetten van de vereniging en een boek met een op dracht aan. Op de foto: Toon de Buyzer met professor dr. ir. H. J. van der Maas, ae bezitter van het eerste zweef vliegbewijs in ons land. Op Schiphol kwam gistermiddag een der trouwste passagiers van de KLM uit Londen aan, namelijk de 70-jarige Engelsman J. Thompson, die reeds in 1922 de reis van Amsterdam naar Londen maakte met een Fokker F III van de KLM. „Het is hier in die veertig jaar wel wat veranderd"zei de heer Thompson, die samen met zijn echt genote reisde. Dat was hem echter al bekend, want in de veertig jaar, dat hij nu passagier van de KLM is, is hij heel wat keren de Noordzee overgestoken. De vlucht van vier uur in 1922 met de Fokker is door de Viscountmachine, waarmee de heer Thompson gistermid dag aankwam, gereduceerd tot vijftig minuten. Ook over het verschil in comfort wist hij het een en ander te vertellen. „Toen zaten we met vier personen in een klein hokje, maar nu met liefst 58 mensen in een zeer ruime machine". Om het verschil op z'n duidelijkst te tonen bood Ingrid Haaksma van het luchtvaartmuseum Aeroplanorama op Schiphol hem een model van een DC-8 aan, waarin 120 personen vervoerd kunnen worden; de KLM bood enkele foto's van vliegtuigen aan. Tenslotte nam het echtpaar Thompson nog even plaats in een van de eerste Fokker die destijds op Londen vlogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9