Ontslag bij Wester Suiker door landbouwbeleid en wereldprijs Pleidooi voor algemene, volledige ontwapening Maar minderheid eist in een nota: eenzijdige nationale ontwapening Regering voorstander van raffinaderij sluiting van Klaagzang op de Bosporus Rendez-vous van vele tijdperken en culturen Akademie pro mundi vita in Zaanstreek Hogere subsidie voor Verbond Veilig Verkeer Roofoverval op Haagse Buitenhof Hoeveel gaat dat kosten Donkere bazars blanke paleizen Loonverwikkeling bij drukkerij van De Telegraaf RAPPORT VAN P. v. d. A.-COMMISSIE ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 PAGINA 12 AMSTERDAM, 22 sept. De Partij van de Arbeid heeft van daag een rapport uitgegeven, dat zich bezint op de rol van het so cialisme in het atoomtijdperk. Dit rapport, dat getiteld is: „In dienst van de vrede", is het resultaat van een studie van enige jaren door een speciale commissie van de P.v.d.A. Punten uit rapport r is wel eens gezegd, dat je het Midden-Oosten kunt rui ken. Een stad als Istanboel kun je ook herkennen aan haar specifieke geluid. Het wordt voort gebracht door de schepen in de Gouden Hoorn en op de Bosporus. Zij laten soms de sonore fluitstoten horen, die men ook van andere havens kent. Maar veel vaker pro duceren zij geluiden, die iets vol strekt eigens hebben en die alleen bij deze stad horen. De schepen van Istanboel kunnen keffen als jonge honden, mekkeren als gei ten, blaten als schapen. Zij zetten het gierende geluid in, waarmee de sirenes van de B.B. in Nederland ons eens per maand de broosheid van de vrede in het oor galmt, maar nog voor zij door die eerste navrante toonladder heen zijn, is alles alweer voorbij. Soms weer kaatsen de blauwe bergen van Klein-Azië het geluid van een reusachtig zeemonster in doods nood. Ik geloof, dat er geen me- lancholieker aanblik bestaat dan het silhouet van het oude Stam boel als het laatste zonlicht weg trekt achter de Süleyman-moskee en als dé veerboot naar Kadiköy klaaglijk loeit óver het donkere water. Sen luchtfoto van KLM-Aerocarto van de Wester Suikerraffinaderij in de Spaarndammerbuurt in Amsterdam, die met sluiting bedreigd wordt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. Voor de veiligheid van het verkeer heeft mi nister Korthals voor het komende jaar een bedrag van 850.000 gulden uitge trokken, zo blijkt uit de begroting van het ministerie van Verkeer en Water staat. Dat is 200.000 gulden meer dan in 1962. Van het thans begrote bedrag is 700.000 gulden bestemd als subsidie- bijdrage aan het Verbond voor Veilig Verkeer. Het resterende gedeelte van het aangevraagde bedrag dient als bijdrage voor de stichting weten schappelijk onderzoek verkeersveilig heid. Omdat de minister een goede voorlichting op het gebied van de ver keersveiligheid noodzakelijk acht is hij van plan de subsidie voor het V.V.V. het volgend jaar verder te verhogen tot 900.000 gulden. DEN HAAG, 22 sept. Vier jeug dige onverlaten hebben in de afgelopen nacht een ongeveer 60-jarige man op het Haagse Buitenhof neergeslagen en beroofd. De overval geschiedde in het openbaar ondergrondse toilet tegenover het politiebureau. Na hun wandaad verdwenen de onverlaten als schimmen in de nacht. De vier jongelieden hadden, blijkens ooggetuigen, agressieve bedoelingen. Iemand, die zij passeerden, hoorde een hunner zeggen: „We pikken de eerste de beste". Toen een oude heer de trap naar het toilet afging, zagen zij hun kans schoon. Volgens getuigen ging één op wacht staan, terwijl drie anderen de trap afrenden, de oude heer neersloegen en beroofden. Daarna sloegen de onverlaten ijlings op de vlucht. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en zette de jacht in. Het slachtoffer van de overval is met ernstige hoofdwonden in een ambulan ce naar een ziekenhuis gebracht. Leden van deze commissie waren: Ds. J. J. Buskes, drs. H. M. Frans- sen, F. J. Goedhart, prof. dr. C. J. Gorter, J. de Kadt, drs. J. Koopman, mr. F. J. Kranenburg, drs. J. Meyer, prof. dr. C. L. Patijn, prof. dr. F. L. Polak, G. J. N. M. Ruygers (voor zitter), prof. dr. B. W. Schaper, F. Schurer, mr. M. van der Stoel, N. Stufkens, prof. mr. A. J. P. Tammes, mevrouw U. Tellegen-Veldstra, prof. dr. J. Tinbergen dr. J. J. M. de Valk, P. van 't veer, mr. dr. J. in 't Veld, W. Wierda. Als secretaresse van de commissie trad op dra. F. van den Burg. Binnen de commissie is een verschil van mening ontstaan over de vraag of men naar eenzijdig nationale ontwape ning moest streven, of dat men zich op het standpunt moest stellen, dat slechts alzijdige gecontroleerde ontwapening een oplossing zou kunnen bieden. Een min derheid van de commissie-leden sprak zich voor de eerste visie uit, de meer derheid huldigde de tweede opvatting. De tegenstelling binnen de commissie heeft er tenslotte toe geleid, dat aan het rapport een „Nota van de minderheid" werd toegevoegd. Hieronder volgt een zeer beknopte weergave van enkele punten uit het rapport: In het atoomtijdperk zijn de ge volgen van een eventuele grote oorlog van zulk een onvoorstelbaar ca tastrofale omvang geworden, dat het hoofddoel van iedere verantwoorde in ternationale politiek gericht moet zijn op de vestiging van een werkelijke en duurzame vrede. Zolang de bestaande tegenstel lingen en gevaren voortdureu, kan het doel van een ontwapende wereld niet worden bereikt door eenzijdige na tionale ontwapening zonder andere, fun damentele doeleinden van buitenlandse golitiek wezenlijk in gevaar te brengen. >e oprichting van het bondgenootschap van de N.A.V.O. en de deelneming daar aan van ons land vinden daarin hun oorzaak. In de huidige situatie kan de af wijzing van de gedachte der een zijdige nationale ontwapening geen uit zondering maken voor de kernwapens en de ruimtevaart, omdat de ontwikke ling op beide gebieden de positie van evenwaardige kracht op beslissende wij ze beïnvloedt. De daarin gelegen risi co's zijn echter slechts verantwoord, voorzover en in de mate de bestaande situatie die volstrekt onvermijdelijk maakt. Dit betekent het afwijzen bij voorbeeld van een eenzijdige accentu ering op de kernbewapening en van hét toenemend verlangen naar nationale atoommacht. Een politiek, die in het atoom tijdperk gericht is op een wezen lijke oplossing van het vraagstuk van oorlog en vrede, dient gericht te zijn op een systeem van algemene en vol ledige ontwapening. Zo lang dit doel niet is verwezenlijkt, dient iedere mogelijkheid op partiële «drijf in X/t jaar ge- AMSTERDAM, 22 sept. De Wes ter Suikerraffinaderij behorend tot het concern van de Centrale Suiker Maatschappij heeft zoals op pagina 1 in het kort is vermeld besloten een deel van het personeel ontslag aan te zeggen. Zowel het vorige jaar als het thans lopende boekjaar heeft de Wester Suiker met verlies moeten werken. De oorzaak hiervan ligt grotendeels in de veranderde opvatting van de regering, die na aanvankelijk steun te hebben verleend aan de suikerraffinage nu de steun heeft ingetrokken en zelfs maat regelen heeft genomen die de uitoefe ning van het bedrijf in de tegenwoor dige omvang beletten. De regering was oorspronkelijk van mening, dat de billijkheid met zich mede bracht, dat de suikerbietentelers en de beetwortelsuikerindustrie die door de vaste, gegarandeerde, af-fa- brieksprijs voor de suiker een niet on aantrekkelijke bestaanszekerheid wordt feboden, geen bezwaar moesten ma- en dat ook voor de suikerfabrieken niet bietenverwerkers, dus de Wester Suiker Raffinaderij en de N.V. Gebr. van Gilse, een basis voor het voortbe staan wordt geschapen. Deze twee maat- «chappijen verwerken geïmporteerde rietsuiker. In september 1960 werd plotseling een streep door deze regeling gehaald! Er werd een aflopende regeling ge creëerd, waarbij verondersteld werd, dat het gehele b "hf Ml liquideerd ke Bij de regeling, gemaakt voor de sui kerhuishouding 1961-62 in welk jaar men een grote overproduktie aan sui ker had, greep de regering ten nadele van de Wester Suiker in. De Centrale Suiker (C.S.M.) raakte door de goede kwaliteiten suiker die de Wester maak te, gemakkelijk meer dan haar even redig kwantum suiker kwijt die zij uit de door haar verwerkte suikerbieten maakte. Andere fabrieken raakten, wegens het gebrek aan kwaliteiten, hun evenredig kwantum niet kwijt. De C.S.M. moest nu het volledig ver- •chil betalen tussen de binnenlandse suikerprijs en de wereldmarktprijs over elk kg suiker, dat ze meer plaatste dan haar evenredig kwantum uit de bieten die zij verwerkte, aan diegene die de suiker niet kwijt kon in Neder land. Daarbij werd geen rekening ge houden met de kosten, die men bij de Wester moest maken om die betere in Nederland gevraagde kwaliteiten op de markt te brengen. De fabrieken, die moeilijk hun suiker kwijt kunnen, wer den door deze regeling in hoge mate bevoordeeld. Namens de minister van Landbouw is gesteld dat in 1954 de Wester Sui kerraffinaderij nodig was als werkge- liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiii. Wat gaat dat kosten? Tijdens de pers conferentie is er geen antwoord gege ven op de vraag hoe de huidige gang van zaken de resultaten van de Wester Suiker en daarmee die van de Centrale Suiker beïnvloeden. Te kennen gegeven werd dat het ver lies van de Wester nogal grof was en zal zijn. Een eventuele sluiting van de Wester zou inhouden dat de forse in vesteringen. die de laatste jaren gedaan zijn, vijf tot tien miljoen afge schreven moeten worden. Zou de pro- duktie in zijn geheel naar de bietfabrie- ker. van de Centrale Suiker worden overgeheveld, dan zouden investeringen van vele miljoenen noodzakelijk zijn. De vraag of de huidige gang van za ken invloed op het dividend zal hebben, was niet te beantwoorden. Het vorig jaar heeft de Wester ook al met verlies gewerkt en toen gaf de Centrale Suiker een hoger resultaat te zien. Het huidige landbouwbeleid houdt voor de Centrale Suiker een zeer redelijke winst op de geproduceerde bietsuiker in. Men wil de specialiteiten die de Wes ter vervaardigde nu gedeeltelijk In de bietsuikerfabrieken gaan produceren. Daardoor kan de proauktie van de Wes ter, van 80.000 ton op jaarbasis tot 47.000 ton worden teruggebracht. Een jaar ge leden werd deze reeds van 120.000 tot 80.000 verlaagd. De vraag waarom men doorgaat de verliesgevende speciale produkten te vervaardigen werd met. je gaat toch niet iets opgeven waar je 80 jaar de markt goed mee hebt kunnen voorzien, afgedaan. De chemische fabriek van het C.S.M.- concem heeft dit jaar ook met moeilijk- legenheid en als deviezenbron en dat nu die werkgelegenheid niet meer nodig is en de deviezen ook niet. De minister acht zich niet gebonden aan hetgeen zijn voorganger had toe gezegd. Die toezegging zou maar voor één jaar gelden. Ten aanzien van de stelling van de C.S.M. dat de bietencultuur zo zwaar werd beschermd en de Wester toch altijd een positie op de Nederlandse markt heeft gehad en in evenredig heid tot de bietenteelt zo weinig kost te, werd namens de regering gezegd dat de bietsuikerindustrie inderdaad profiteerde van de steunregeling die voor de bietentelers gemaakt was en dat de overheid als zij kans zag deze steun op andere wijze aan de bieten telers te doen toekomen, de bietsui kerindustrie net zo hard zou laten vallen als zij dat nu met de Wester gedaan heeft. De moeilijkheden bij de Wester zijn echter niet alleen het gevolg van het overheidsbeleid. Er is momenteel een grote produktie aan witsuiker. Bepaal de landen, zoals Amerika, Engeland en Japan, steunen hun raffinaderij-indus trieën, waardoor deze in staat zijn ruw- suiker te kopen en rendabel tot wit suiker te verwerken. Door deze vraag naar ruwsuiker wordt de ruwsuiker- prijs ten aanzien van de witsuikerprijs onevenredig hoog en wel zo dat er geen marge meer zit tussen ruw- en wit suiker. Zonder overheidsmaatregelen kan dus zo'n raffinaderijbedrijf niet meer bestaan. Daarbij komt nog, dat in bepaalde landen, zoals Engeland, de marge, die door de overheid wordt ge geven, zo hoog is dat men nog kan dumpen op de wereldmarkt. Dit maakt de positie van de onbeschermde raffi naderijen bijzonder moeilijk. Het bestuur van de Centrale Suiker toonde zich tijdens een vrijdagavond laat gehouden persconferentie uiterma te ontstemd over het beleid dat de re gering in deze heeft gevoerd. Men zou er een bevoordeling van de coöperatie boven het particuliere bedrijf in kunnen zien. Wat de toekomst zal geven is niet te voorspellen. De regering speelt op het afkappen van alle activiteiten van de Wester, maar het bestuur van de ven nootschap is vooralsnog niet van plan zich daarbij neer te leggen. ISTANBOEL, STAD OP GRENS VAN TWEE CONTINENTEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiii Istanboel heeft trouwens ook bij klaar lichte dag zijn melancholieke aspecten. Weg is de glorie van Byzantium, weg die van Oonstantinopel en ook als re sidentie van het Ottomaanse Rijk zijn de diensten van Istanboel niet meer nodig. De republiek heeft de oude kei- «ers-stad onderhorig gemaakt aan An kara en Anatolië. Kemal Atatürk had zelfs uitgesproken bezwaren tegen Istanboel. Voor hem was de stad net symbool van pan-Ottomaanse en pan- Islamietische hersenschimmen, van ir reëel geworden aanspraken, waar reeds al teveel Turkse levens en Turkse eigendommen aan waren opgeofferd. Daar kwam dan nog bjj, dat Istanboel in de kritieke jaren 1920-1922 gemene zaak maakte met de buitenlandse be zetters en de Griekse aartsvijand tegen Anatolië. De stad ligt er nu wat bou derend bij, steunend op twee veronge lijkte ellebogen, waarvan er een in Euro pa is geplant en een in Azië. Want dé gemeente istanboel omvat grondgebied van twee werelddelen. Aan Europese kant liggen, van elkaar ge scheiden door de Gouden Hoorn, de wij ken Stambo.el en Beyoglu. Aan de over kant van de Bosporus ligt üsküdar. Het zijn overigens niet alleen continenten, die elkaar binnen de gemeentegrenzen ontmoeten. Istanboel is ook een aan rakingspunt van vele tijdperken en cul turen. Dat blijkt soms op een plein of een kruispunt. Neem nu de At Meydani, een recht hoekig plein, dat een deel van het oude Hippodroom beslaat. Er is nu een plant soentje in het midden, dat zich van al le andere plantsoenen ter wereld on derscheidt doordat temidden van de per ken en gazons twee zuilen en een obe lisk oprijzen. De „obelisk van Theodo- sius" is afkomstig van de tempel van Karnak, de restanten van de gedraaide slangenzuil moeten voor de tempel van Delphi hebben gestaan en de „gemet selde zuil" is, zoal niet opgericht, dan toch gerestaureerd op last van Con- stantijn VII Porphyrogenitus. Op deze plek hebben zich minstens drie opstanden in totaal verschillende tijdperken afgespeeld. In 1909 ontstond hier een reactionair-Islamietische bewe ging, die zich keerde tegen het moder nisme van de Jong-Turken en die zou leiden tot de afzetting van sultan Ab- dulhamid. Hier, aan de voet van de Aya Sophia, zijn ook in 1826 talloze Janitsaren, eens „de schrik van Euro pa," ter dood gebracht, nadat het Korps, ook alweer uit protest tegen ver nieuwingen, in opstand was gekomen tegen sultan Mahmoed II. En toen het Hippodroom van de Byzantijnse keizers nog in volle luister praalde, is hier in 552 de Nika-opstand uitgebroken, om met een KLM-folder te spreken: een van de merkwaardigste revoluties uit de geschiedenis. Tijdens de wagenren nen namen de scheidsrechters een ver keerde beslissing. Dat leidde tot gevech ten tussen de supporters van twee groe pen wagenmenners, de Blauwen (Vene- doi) en de Groenen (Prasinoi). Iedereen ging er zich mee bemoeien. Achtereen volgens werden het Hippodroom zelf, de Aya Sophia, het Senaatsgebouw en de Baden van Zeuxippe verwoest en er moesten 30.000 mensen bij om het le ven zijn gekomen. Precies zo'n historisch „drieluik" vindt men ergens langs de. Ata türk Boulevard Me moderne en zeer spontane verkeer van Istan boel zoekt daar zijn weg tussen de bo gen van het Aquaduct v. keizer Valeeus een waterleiding dus. die dateert uit de vierde eeuw. De vervallen pracht van dit bouwwerk, door de Turken „Arcade van de Grijze Valk" genaamd, komt extra-duidelijk uit, nu aan weers zijden van de boulevard grote stukken terrein braak liggen. Aan ditzelfde terrein, maar dan iets meer naar het zuidoosten, verheft zich de Sehzade-moskee, een van de vele ge slaagde produkten van de Turkse bouw meester Sinan. Dit bouwwerk, de Mos kee der Pruisen, is daar rond het mid den van de zestiende eeuw neergezet op last van sultan Suleyman I de Prach- lievende, of, zoals de Turken zeggen, de Wetgever). Hij wilde de nagedachtenis eren van zijn zoon Mehmet. Deze kroon prins was namelijk op last van zijn va der gewurgd, nadat er een intrigue te gen Hem op touw was gezet door de fa voriete vrouw van de sultan, Roxelane. Zij had dat gedaan ten behoeve van haar eigen zoon Selim, die ook werke lijk heeft kunnen regeren, van 1566 tot 1574. Suleyman kreeg spijt van de exe cutie van zijn zoon. Hij liet deze mos kee bouwen en noemde hem in 1553 de Moskee der Prinsen, nadat ook de broer van Mehmet, de voormalige gou verneur van Aleppo Cihangir was ge storven en nabji de moskee begraven. En als de blik nog even verder dwaalt, dan ontwaart hij, op ditzelfde terrein, het van 1956 daterende gemeen tehuis, de Belediyè Sarayi. Dit is een hypermodern gebouw, waar in het voor jaar van 1960 (toen het Democratische bewind van Bayar en Menderes al wan kelde) een grove NAVO-vergaderine is gehouden. stanboei doet veel minder westers- Euröpeès aan dan Ankara, De tal rijke moskeeën en minaretten, de oproepen van de muezzins tot het gebed en de vele rode vlaggen met wit te halve maan en ster schijnen het heden te kampen Het gaat er minder I Een overzichtsfoto van het punt, waar de Galatabrug (midden, links) de Gouden Hoorn afsluit van de Bosporus (midden en Moslemkarakter van de stad te onder- voorspoedig dan het vorig jaar. rechts). Aan de overkant van de Bosporus (rechts boven) ligt ÜSKÜDAR. strepen. Toch zijn de westerse invloeden ster ker dan het zo op het oog lijkt. Zo is de maansikkel eigenlijk overgenomen van de oude Byzantijnen, die bijzonde re redenen meenden te hebben om de godin Hecate dankbaar te zijn. Ook de Turkse taal, gemakkelijker toegankelijk na de invoering van het Latijnse schrift, bevat verscheidene- westerse, vooral Franse woorden. Het is alleen de wat wonderlijke transcriptie, die ons verhinderd in een kreet als „Als Tuval" dadelijk de winkelnaam „A l'Etoile" te herkennen. Hetzelfde geldt voor „Tuvalete" (toilet), „Plaj" (strand) en „Mulin Ruj" („Moulin Rouge"). Oude Islamietische taboes zijn ver broken door de oprichting van stand beelden voor Turkse helden. Op de landpunt Sarayburnu staat het beeld van Atatürk. Op het Taximplein staat hij nogmaals, ditmaal omstuwd door zijn generaals en vlak bij het Dolma- bahge-paleis verheft zich het monu ment voor de vermaarde Turkse zee rover uit de zestiende eeuw Barbaros- sa (Chair ud-Din). De westerse mate van hygiënische perfectie heeft Istanboel nog niet be reikt. Ondanks de inspanningen van Menderes verkeren vele wegen en stra ten in een abominabele toestand. De hotelaccommodatie is goed, maar zeer beperkt. En toch is Istanboel een voor treffelijk reisdoel. De grote toeristenstroom moet nog komen. De Sijtje Boes-kant is tot dus ver betrekkelijk verwaarloosd. Men kan nog zelf op ontdekking uitgaan in een exotische stad met vele donkere ba zars en evenveel blanke paleizen; waar de oosterse keuken pikante spijzen ople vert, die allemaal dit gemeen hebben, dat zij wonderwel smaken bij de raki, een Turkse anijsjenever. Istanboel is een historische en artistieke synthese. Het is een stad, die alle verwachtin gen honoreerd, die worden gewekt, wan- naar men bij avond uit dv richting van het vliegveld Yesilköy nadert. Opeens staan daar in het licht van vele moder ne schijnwerpers de kantelen van de Muur van Theodosius. Dit is niet het décor van een Hollywood-produktie, Dit is tastbare geschiedenis. Hier, bij de Top Kapisi; de Poort van het Kanon, werd het lijk gevonden van Constantijn XI Dragasius, de laatste Byzantijnse kei zer, die in de ongelijke strijd tegen Mehmet de Veroveraar in mei 1453 is gesneuveld. Van dit punt reed de sultan op een wit paard, naar de Aya Sophia, net zoals de Franse generaal Franchet d'Espérey hel na het eind van de Eer ste Wereldoorlog zou doen (op een schimmel, die hem door de plaatselijke Grieken was geschonken), Keizers, sultans en generaais zijn ge komen en gegaan. Is.anboel is geble ven. H. J. NEUMAN AMSTERDAM, 22 sept, Bij het dagbladbedrijf van „De Telegraaf - Nieuws van de Dag" alhier hebben zich gisteren wat moeilijkheden voor gedaan omdat drukkers en zetters in verband met een eis tot loonsverho ging ongeveer anderhalf uur niet heb bel. gewerkt. Geëist wordt een zelfde loon als het typografisch personeel van het Alge meen Handelsblad krijgt. De directie van De Telegraaf heeft aan haar per soneel meegedeeld dat zij voor de ge- eiste lonen geen toestemming heeft gekregen van de looncommissie. Van de zijde van het personeel had men begrip voor deze situatie, zo maakt de directie van De Telegraaf bekend, en hét werk werd weer hervat. Als gevolg van de onderbreking der werkzaam heden zijn Het Parool en het Nieuws- van de Dag gisteren iets later dan gewoonlijk versohenen. resultaten te worden benut, waarbij ge' dacht kan worden aan een overeen komst inzake beëindiging van de kern proeven, een overeenkomst over atoom- vrije zones, over bescherming der bur gerbevolking etc. Het atoomtijdperk maakt een realistische, maar positieve be nadering van de gedachte der vreed zame coëxistentie onontkoombaar. Eert begin kan worden gemaakt door een verruiming van de contacten tussen de communistische en de niet-communls- tische landen op het gebied van weten schap en cultuur, van toerisme en sport, van contacten tussen de kerken, van uitbreiding van het handelsverkeer, enz. Het vraagstuk van bewapening en ontwapening kan niet reëel worden behandeld los van het geheel van de actuele, internationale proble matiek. In dit verband kunnen de vol gende drie punten genoemd worden: a) De bevoegdheden van de Verenigde Naties en andere, daarvoor in aanmer king komende internationale en boven nationale instellingen zullen moeten toe nemen. b) Alle vormen van kolonialisme en alle vormen van rassendiscriminatie moeten worden afgewezen. c) Nederland zal aan publieke mid delen ten minste 1 pet. van het na tionale inkomen moeten bestemmen tot economische hulpverlening aan de jon ge, onafhankelijke staten in Azië, Afri ka en Zuid-Amerika. De „Nota van de minderheid" is ge tekend door de volgende commissiele den: J. J. Buskes, H. M. Franssen, J. Koopman, F. Schurer en J. J. M. de Valk. In deze nota wordt onder meer opgemerkt: „Over een aantal zeer belangrijke vraagstukken bestond binnen de com missie overeenstemming. Met zeer veel punten, genoemd in de samenvatting van het meerderheidsrapport, kan de minderheid zich verenigen. Ten aanzien van enkele punten gingen de wegen uit een. Het gevaar voor een derde wereld oorlog zou moeten functioneren als een gemeenschappelijke vijand, een kracht die in de loop der menselijke geschie denis zo vaak heeft geleid tot net op lossen. van geschillen. Maar Oost noch West gedragen zich alsof zij door een gemeenschappelijke vijand worden be dreigd. Integendeel. Zij onderhandelen met elkaar, zij spreken over elkaar alsof het geweld als uiterste middel nog ter beschikking staat. Een terugblik over de afgelopen vijf tien jaren leert, dat onze veiligheid is verminderd, dat wij ongewild bezig zijn de democratie uit te hollen en dat de sfeer die onafscheidelijk verbonden is aan de huidige bewapeningswedloop, de positievè menselijke waarden die wij juist willen verdedigen tot in de wortels aantast. In diezelfde periode zien wij, dat de macht en het aanzien van Rusland zijn gestegen. De minderheid van de Commissie ziet de wereld heendrijven naar een derde wereldoorlog, die niemand wenst, maft' die het einde zou betekenen van Oost én West. Het gevaar daarvan achten zij zo hoog, dat zij het risico van na tionale ontwapening als een kleiner ri sico aanvaarden. Zij menen, dat op de kleine landen een bijzondere verplichting rust om op inventieve wijze de impasse te door breken, aangezien van de wereldmach ten waarschijnlijk geen initiatief is te verwachten. Het is niet de bedoeling Nederland te isoleren, doch te trachten met andere landen, die eveneens kern bewapening afwijzen, tot samenwerking te komen. Het doel van deze politiek is te komen tot een gedemilitariseerd Europa, waarbij landen van Oost eö West tegen elkaar „afgeruild" zouden kunnen worden." (Van onze correspondent) ZAANDAM, 22 sept. Ook het bis dom Haarlem is gestart met de ..Aker demis pro mundi vita" en wei in bet dekenaat Zaanstreek, waar het initiatief is genomen door de directeur van d« Katholieke Ophouwstichting de hee' Jos Niessen. Gistermiddag was er een speiciale bij' eenkomst, belegd in het gebouw van d« stichting, voor de priesters uit het de kenaat, terwijl 's avonds ruim zeventig belangstellenden in een zaal van het ka tholieke St. Michaë] Lyceum aanwezig waren, onder wie wederom veel leden van de Zaanse clergé. De grote promo tor van dit werk, de jezuïet K. Douveh uit Nijmegen, hield beide keren een boeiende inleiding over de werkwijz® van de Akademie, waarop katholieken tijdens twaalf avonden een basiscursus volgen over tal van onderwerpen welk® eigenlijk in grote lijnen aansluiten bi) de Concilie-gedachten, zoals Liturgie de Wereldkerk, Huwelijk en Gezin, Pa rochiegemeenschap, de Oecumene enz- De Akademie is uit de behoefte van he' zielzorgleven voortgekomen. Zij is nie' louter een organisatie in handen van d« hiërarchie, maar we] ontplooit zij zich stap voor stap in nauw overleg me' parochiële en dekenale geestelijkheid en onder protectie van de bisschop. Pas' toor-deken H. Steur verklaarde, dat 4e geest en de werkwijze van de Akademie het antwoord geven op vele vrage": terwij] het grootste winstpunt genoem® kan worden dat het iets blijvends en telkens nieuwe werkterreinen 04; sluit, waardoor er inderdaad een wek roep door de christenheid gaat voor ver nieuwing en zuivering. Er hebben bereids drie cursussen gevormd, wa8L bjj de leiding is opgedragen aan een culier en een regulier, de laatste cruteerd uit de rijen der Franciscan e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 12