Voormalige Frans-Afrikaanse staten onthouden sich van stemming N.-Guinea-over eenkomst: V.N.-assemblee akkoord Oe Thant vertrouwt er op dat Indonesië zich houdt aan geest van Handvest In Frankrij k geen enkele reden tot tirannenmoord Een dode door neerschieten VIS-vliegtuig Actie tegen OAS in België mislukt Frans ontvoeringsplan door Belgen verijdeld RUSSISCHE ONDERZEEëR BETRAPT Plechtige schuldbekentenis Oproep tot boete Duits episcopaat Herinnering aan misdaden tijdens nazi-periode Minister wil zelfstandige Bijlmermeer Wester Suiker ontslaat man Regenfront t VERKLARING EPISCOPAAT Ben Bella wint verkiezingen President van Argentinië is afgetreden GROMYKOV.S. WILLEN CUBA AANVALLEN Geografische goochelarij 200 CHiUFFEUMNIFOMIEK KATANGA Gaitskell vaart uit tegen EEG ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 öóste JAARGANG No. 3l23y NEW YORK, 22 sept. (Rtr., UPI, ANP) De algemene verga dering der V.N. heeft vrijdag avond haar goedkeuring gehecht aan de Indonesisch-Nederlandse overeenkomst betreffende de over dracht van het bestuur over west Nieuw-Guinea aan Indonesië op 1 mei 1963 na een interim-bestuur door de Verenigde Naties. De al gemene vergadering bracht 89 stemmen uit vóór een machtiging Voor het tijdelijke bewind van de V.N. in Nieuw-Guinea. Er waren geen tegenstemmers. Zelfbeschikking Verklaring Soebandrio Naar letter en geest PARIJS, 22 sept. In alle Franse kranten en in tal van bui tenlandse heeft men begin deze week kennis kunnen nemen van de woorden, waarmede de mili taire hoofdingenieur van het Franse ministerie van Lucht vaart, kolonel Bastien-Thiry, de door de politie gearresteerde or ganisator van de moordaanslag op president De Gaulle bij Petit Clamart, zijn gedrag motiveerde. WEER GEEN WEER PAVILJOEN „DE UITKIJK" BUENOS AIRES, 22 sept. (Reuter) In een èommuniqué van de Argentijnse marine is van morgen meegedeeld, dat presi dent Guido is afgetreden. BRUSSEL, 22 sept. Elke dag wordt in de Belgische hoofdstad de indruk sterker, dat de politiële actie tegen de O.A.S.-activiteiten in dit land, welke het vorige week einde een spectaculaire wending nam door de arrestatie van zes Franse ultra's, op een onbegrijpe lijke wijze is mislukt. Het voort durende stilzwijgen van de gerech telijke autoriteiten zou geen an dere oorzaak hebben. Zelfs wordt ir sommige kringen de vraag ge steld, zij het met enig voorbehoud of die mislukking niet gewild is. BANANEN REGEN- EN TWEEDJASSEN *UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerr«nten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severln. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544. Veertien tanden onthielden zich van stemming. Onder deze laatste waren Frankrijk en een aantal voormalige Frans-Afrikaanse staten. De gedele geerden van vijf landen, waaronder Por tugal en Zuid-Afrika waren bü de stern- Hing niet in de zaal. De onthoudingen der Frans-Afrikaan se staten worden toegeschreven aan hun Hislukte poging in de vorige algemene vergadering, om haar steun te verkrij- fen voor een Nederlandse resolutie die eoogde, dat de V.N. het bestuur over West Nieuw Guinea op zich zouden ne men totdat de Papoea's zelf over hun lot zouden kunnen beslissen. Deze Frans-Afrikaanse staten gingen uit van de stelling, dat de Papoea's een negroïde ras zijn, zonder volkenkundig verband met de Indonesiërs. De Nederlandse gedelegeerde, mr, C. W. A. Schürmann verklaarde voordat tot stemming werd overgegaan, dat de Zelfbeschikking, door de Papoea's uit te oefenen voor het eind van 1969, de sleu tel vormt van de overeenkomst met Indonesië. „Dit einde van het hoofdstuk Zal wellicht gewagen van zorgen en te leurstelling, maar het kan ook een rechtvaardiging worden van de rech ten en grondslagen van ons handvest en een gelukkige en succesvolle verstevi ging van de rechtsorde in dat deel van de wereld", zei hij. Hij zei zijn toespraak te zullen be ëindigen „met vreugdebetoon noch met Verwijten of ongepast pessimisme, kort gezegd: zonder hoera te roepen en zon der te klagen". „Alles wat ik namens de regering en het volk van Nederland wens te zeggen, is dat wij hopen dat deze gemeenschappelijke resolutie, ingediend door Indonesië en ons, zal worden aan genomen, dat aldus onze overeenkomst van kracht zal worden en dat het tij delijke uitvoerende gezag van de Vere nigde Naties de kracht en de wijsheid zal vinden om zijn taak uit te voeren met tact en bekwaamheid. Tenslotte, dat de Verenigde Naties het volk der Papoea's zodanig zal bijstaan op zijn weg naar ontwikkeling, dat het resul taat van zijn vrije keuze tot de eer en glorie van alle betrokkenen moge strek ken". De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, verklaar de dat de geest van de overeenkomst gericht is op de hoogste belangen der bevolking van het gebied. Het is de op rechte wens van Indonesië, zo spoedig mogelijk aan de uitvoering te beginnen van een ontwikkelingsprogramma. Minister Soebandrio heeft in zijn rede nog gezegd te hopen, dat er thans de „meest nauwe harmonie", zal ontstaan tussen het volk van West-Nieuw Guinea en die van, de andere delen van Indo nesië. Indonesië, ging hij voort, is de „problematische periode" in het leven van nieuwe staten te boven gekomen, waarin de nationale eenheid werd be dreigd door „gevestigde buitenlandse be langen". Op grond van de ervaring in het verleden vertrouwde hij er op, dat Indonesië er in zal slagen, de uiteen lopende plaatselijke en volkenkundige belangen met elkaar in overeenstemmin te brengen. Iedere poging van buitenaf om tweedracht te zaaien, vooral tijdens het tussenbestuur van de V.N., zal op tegenstand stuiten, aldus Soebandrio, die hieraan toevoegde: „Wij bereiden ons voor op elke mogelijke noodtoestand". Di'. Soebandrio eindigde met te zeggen dtt' zt einde van het geschil om Nieuw- Guinea dient te leiden tot betere be trekkingen tussen Indonesië en Neder land. Secretaris-generaal Oe Thant zei er op te vertrouwen, dat Indonesië zal vol voeren wat het op zich heeft genomen „niet alleen naar de letter en de geest van de overeenkomst, maar ook in de geest van het handvest". Oe Thant zette verder uiteen, dat de overeenkomst mogelijk is geworden door de geest van samenwerking tussen de beide regeringen en hun bereidheid om een eind te maken aan het lang durige geschil. Hij sprak er zijn voldoe ning over uit, dat thans de weg is ge opend voor een herstel der diplomatieke betrekkingen tussen beide landen en hoopte, dat hun betrekkingen in de toe- (Van onze Parfjse correspondent) Zich beroepend op zijn godsdienstige opvoeding en zijn onschokbaar geloof, Verklaarde hij, volgens het door de po rtie verschafte verslag, tot besluit van ,(in bekentenis als volgt: „Ik heb een "aad van tirannicide (tirannenmoord) kcpleegd, ik heb me verzet tegen de Jf'annie van generaal De Gaulle. Zpn Verdwijnen zou een weldaad voor 'ankrijk zijn." Hij voegde eraan toe: "In zekere perioden van de geschiede- hebben de leiders van de Katholie- *.e Kerk aan de christenen gevraagd ~'ch uit alle kracht te verzetten tegen de tirannie." En hij zou er zelfs van hu - "ebben gewaagd, dat hij van zijn biecht vader begrip en absolutie had verkre- «fin, >>Heilige en misdadige zotheden, Vo v.rover men zich ternauwernood kan sic uen, de vrucht als zij zijn van alri e lectuur en van valse doctrines", 'QUs liet zich de Monde erover uit. *nV8?urende jaren heeft een ganse ge- In» °f geschreven literatuur zich "gespannen om het leger ervan te vertuigen, dat het de voorhoede vorm- va.i een kruistocht". Maar gisteren sprak niettemin een mededeling Van het niet zolang gele den door de Franse assemblée van kardinalen en aartsbisschoppen opge richt „Bureau voor godsdienstige in formatie" van „de ergernis, die bij vele christenen en ongelovigen was gewekt door deze ietwat verrassende confession" (welk woord zowel biecht als zonder meer bekentenis of belijde nis kan betekenen). Aan het bureau waren in verband hiermee vragen ge steld. Het bureau meende daarom het morele standpunt van de katholieke hiërarchie ter zake van het geval in kwestie aan de hand van de traditio nele leer in enkele punten onder de aandacht te moeten brengen. Deze punten behelzen onder meer, dat uiteindelijk „iedereen geoordeeld zal worden overeenkomstig zijn geweten". Er is dus geen sprake van, zelfs niet voor kerkelijke verantwoordelijkheids dragers, zich in de plaats te stellen van ieders individuele geweten en zich uit te spreken over zijn subjectieve morele verantwoordelijkheid. De kerkelijke hi ërarchie herinnerde evenwel iedere christen met klem eraan, dat hij een ernstige plicht heeft om zich eerlijk op de hoogte te stellen van het werkelijke denken van de Kerk en er zich in al zijn gedragingen naar te richten. De Kerk leert dat het nooit geoor loofd is intrinsiek slechte middelen misdaad en geweld in dienst te stel len van een zaak, zelfs niet van een goede. En wanneer men zich beroept op het recht tot opstand of zich be roept op de „tirannenmoord", is de Kerk, zonder deze uiterste mogelijkheid te ontkennen, nog zeer veeleisender en stelt zij geheel en al uitzonderlijke voorwaarden, die. aldus de mededeling vandaag de dag geenszins vervuld zijn niet in de verste verte. komst zullen worden gekenmerkt door dezelfde geest van vriendschap, begrip en hartelijkheid, die de overeenkomst mogelijk heeft gemaakt. Aan de heer Bunker betuigde hij hulde voor diens „geduld, onkreukbaarheid en diploma tie". DEN HAAG, 22 sept. Voor de kos ten, welke uit het sluiten van de over eenkomst tot overdracht van het be stuur over Nedrlands-Nieuw-Guinea di rect of indirect zullen voortvloeien, is voor 1963 op hoofdstuk VII B 100 miljoen gulden opgenomen. Uit Sydney meldt U.P.I., dat wellicht Australische artsen naar Nieuw-Guinea gezonden zullen worden, als er een ern stig tekort aan doktoren ontstatt tij dens de overdrachtsperiode van het be stuur. (Advertentie) bij zon 'n prachtig uitzicht vanaf het terras of bij regen en wind romantisch gezicht vanuit de rotonde. Te allen tijde is 't gezellig vertoeven bij 't Kopje van Bloemendaal Telefoon 51162 60437 ELISABETHSTAD, 22 sept. (Reuter) Van de tien Zweden die zich aan boord bevonden van de Dakota van de V.N. welke donderdag boven noord-Ka- tanga werd neergeschoten, is er een om het leven gekomen. Vijf inzitten den liepen verwondingen op, bij sen van hen van ernstige aard. De overi ge vier bleven ongedeerd. Volgens doorgaans welingelichte kringen kwam de Dakota terecht bij het dorp Kamoenza, dat ligt in het door het leger van de centrale Congo lese regering bezette deel van noord- Katanga. De ontvangst van de overle venden door de Congolese militairen en burgers was eerst „niet al te vrien delijk". Later hielpen de Congolezen evenwel met het reddingswerk. President Tsjombe van Katanga heeft direct het Congolese leger ervan beticht, de Dakota te hebben neerge schoten. ALGIERS, 22 sept. (Rtr, UPI) De donderdag gehouden parlements verkiezingen zijn een grote overwin ning geworden voor „sterke man" Ben Bella. Blijkens de officiële uitslagen van 11 der 15 kiesdistricten van Alge rije, zijn 88 a 90 procent der 6.5 mil joen kiezers opgekomen. Van hen ga ven ruim 99 procent hun „ja" aan de volmachten voorgesteld voor de Wet gevende Vergadering voor welke de 196 leden door Ben Bella en diens po litiek bureau zijn uitgezocht. In Algiers wordt algemeen erkend dat de grote opkomst van het electo raat de vurige wens der Algerijnen weerspiegelt dat er een eind komt aan de chaos. Jose M. Guido, de afgetreden president van Argentinië. Toen vanmorgen vroeg troepen uit Campo de Mayo het regeringsgebouw in het centrum van Buenos Aires be zetten, had president Guido dit gebouw al verlaten en zich naar _ijn woning in de buitenwijk Olivos begeven. Slechts en kele minuten voordat de opstandelingen bij het gebouw arriveerden, vertrokken ook de commandant van de aldaar aan wezige veiligheidstroepen en zijn officie ren naar Olivos. Buenos Aires had het aanzien van een belegerde stad toen de eerste tanks van de opstandige militaire eenheden daar tegen middernacht binnenrolden. (Van onze Brusselse correspondent) Volgens doorgaans welingelichte zegs lieden kunnen de feiten als volgt wor den samengevat: sinds enige tijd reeds waren speciale anti-O.A.S.-eenheden van de Franse veiligheidsdiensten in België actief om de schuilplaats te vin den van sommige leiders van het ge heime leger, zoals de ex-kolonel Ar- goud en de ex-kapiteins Sergent en Cu- rutschek, over wie bekend was geraakt dat zij regelmatig in de omgeving van Spa verbleven. In de loop van de vorige week hadden de Franse speurders de beruchte terroristen gelokaliseerd in twee villa's en hadden zij een plan ont- worpen om hen naar Frankrijk te ont voeren. Ingevolge een „indiscretie" had men in Brussel lucht gekregen van wat er gaande was. De minister van justi tie gelastte zijn eigen diensten zonder dralen zelf in te grijpen om het ont voeringsplan te verhinderen en aldus een tweede „geval Eichmarm" dat waarschijnlijk evenveel polemieken ais het eerste zou hebben uitgelokt te voorkomen. De Belgische gendarmerie kwam dus onmiddellijk in actie. Blijkbaar net iets te laat echter, aangezien de voornaam ste doelwitten wisten te ontsnappen volgens betrouwbare informaties naar Zwitserland en slechts enkele min der bekende ultra's konden worden aan gehouden. Het is in verband hiermee dat er verschil van mening heerst. Vol gens de Franse pers waren de Belgische veiligheidsdiensten niet opgewassen te gen geroutineerde klandestiene agenten als Argoud en consorten en dient de mislukking van de operatie te worden toegeschreven aan incompetentie en ge brek aan voorbereiding. Een andere interpretatie der leiten komt evenwel tot de conclusie, dat de Belgische autoriteiten er helemaal niet op gesteld waren iemand als Argoud in een Belgische gevangenis op te slui ten. Immers, de positie van de Belgi sche regering zou dan pas echt verve lend zijn geworden. Een verzoek om uitlevering namens de Franse justitie had men bijna zeker moeten afwijzen. Vanzelfsprekend zou zulks geleid heb ben tot gespannen verhoudingen tussen Brussel en Parijs, verhoudingen die voor het ogenblik toch al weinig harte lijk zijn wegens de meningsverschillen van De Gaulle en Spaak over de Euro pese problemen. Hoe dan ook, sensationele gebeur tenissen in deze affaire schijnt men voorlopig niet meer te mogen verwach ten. De jongste dagen heeft de politie weliswaar nog een drietal aanhoudingen verricht, zoals die van twee Franse jongedames te Oostende, die direct naar Namen werden overgebracht, maar de huidige gang van zaken maakt het onmogelijk te blijven geloven in het aanvankelijk aangekondigde „succes" van de Belgische veiligheidsdiensten. Deze foto kon de Amerikaanse marine nemen van een Russi sche onderzeeër die naar men aanneemt uitgerust is met geleide projectielen. De Amerikanen hebben deze onderzeeër waargenomen Jjdens oefeningen in de Atlantische- en Stille Oceaan. Uit de constructie van de commandotoren leidt men af, dat er mogelijkerwijs geleide projectielen mee kunnen worden afgevuurd op betrekkelijk korte af standen en tegen niet-verplaatsbare doelen. LONDEN, 22 sept. (UPI) De Brit se oppositieleider Hugh Gaitskell heeft in een televisietoespraak verklaard, dat Engelands toetreden tot de Euro- markt „het einde zou kunnen beteke nen van Engeland als onafhankelijk land." Gaitskell, de leider van de Labour- partij, verzocht premier Macmillan al gemene verkiezingen uit te schrijven om het Britse volk te laten beslissen of Engeland lid zou moeten worden van de E.E.G. BONN, 22 sept. (KNP) De Duitse bisschoppen hebben drie weken voor het Concilie een belangrijke verklaring gepubliceerd met daarin een plechtige schuldbekentenis. Sedert het laatste Concilie, aldus de Duitse bisschoppen, heeft zich ons land met reuzeschteden geïndustrialiseerd terwijl tegelijk zich een snelle urbanisatie voltrok. Smarte lijk daarbij is, da in deze stormachti ge overgangstijd naar een nieuwe le venswijze vele christenen hun contact met de Kerk verloren en hun gods dienstig leven opgaven. Onze schuld bekentenis nu voor het Concilie kan ook niet langs de eeuwenoude ergernis van de christelijke gescheidenheid. Bij zonder in Duitsland, waar dezi schei ding begon, lijden wij met smart on der deze diepe wonde in het lichaam van Christus. Wij kunnen ons daarvan niet afmaken als van een voldongen feit uit de geschiedenis. Wij voelen ons daarentegen met duizend banden ge bonden aan die grote tragiek der Kerk in ons land en voelen ons gedrongen een confiteor te bidden. De christen draagt echter niet al leen verantwoordelijkheid voor de Kerk, maar ook voor de gehele mensheid. In dit heroïsche uur roe pen wij onze gelovigen op tot ern stige boete over al die verschrikke lijke misdaden, die godloze macht hebbers in naam van ons volk tegen de rechten van de mens bedreven hebben. En in het bijzonder herin neren wij aan de onmenselijke ver nietiging van het Joodse volk. Al onze schuld en al ons versagen willen wij eerlijk bekennen en rouw moedig voor God belijden, opdat Hij deze zonden van ons wegneemt. Dege ne die zich door machtswellust liet verblinden, heeft des te meer reden tot boete en verzoening. Advertentie NEW YORK, 22 sept. (AFP, UPI) De Russische minister van buitenland se zaken, Andrei Gromyko, heeft in een toespraak tot de Algemene Vergas dering van de Verenigde Naties ver klaard, dat president Kennedy duide lijk had gemaakt, dat het de V.S. vrij staat te besluiten wanneer zij Cuba zul len binnenvallen. Kennedy, aldus Gromyko zou dit heb ben verklaard tijdens zijn persconfe rentie op 13 september. De verklaring van de Amerikaanse president was vol gens Gromyko „precies tegenoverge steld aan de Amerikaanse bewering respekt te hebben voor het V.N.-hand- vest". „Als de V.S. tot de slotsom zou den komen, dat Cuba op enigerlei wij ze het functioneren van de basis Cape Canaveral in Florida in de weg staat, dan zou dit naar het schijnt voldoende zijn voor de grootste mogendheid op het westelijk halfrond om met zijn mi litaire macht het kleine Cuba neer te slaan... Het wordt Cuba zelfs aange wreven, dat het een buurland is van de V.S.". Gebruikmakend van het recht van antwoord verklaarde de Amerikaanse delegatieleider Stevenson dat, als de Sovjet-Unie werkelijk vrede wenst in het Caribische gebied, zij moeten op houden „Cuba vol te stoppen met wa pens, raketten en oorlogsmateriel". De aangevoerde hoeveelheden zijn in geen verhouding tot de defensiebehoef ten van het eiland, zo meende Steven son. STRAATSBURG, 21 sept. (ANP) Het ministercomité van de Raad van Euro pa heeft unaniem besloten het Vaticaan uit te nodigen zich aan te sluiten bij de Europese culturele conventie. DEN HAAG, 22 sept. Een nieuwe „sterke randgemeente", die in de toe komst 36.000 woningen en 100.000 !nwo- ners zal omvatten, zal in het uitge strekte en verlaten poldergebied tus sen Amsterdam en Weesp ontstaan als de Kamer zijn goedkeuring hecht aan de thans door minister Toxopeus inge diende Nota van Wijzigingen om de gemeenten Diemen en Ouder-Amstel en het westelijk deel van Weesperkar- spel samen te voegen tot de nieuwe gemeente Bijlmermeer. Ondanks de pleidooien van de hoofdstad om haar het gebied van de Bijlmermeerpolder, dat ongeveer tweevijfde van het betrokken gebied omvat, toe te wijzen voor vervan gende woningbouw ten behoeve van de omvangrijke saneringen in de oude stadsdelen, heeft de minister dus aan zijn, reeds eerder bekend gemaakt voornemen vastgehouden. De minister is van mening dat Am sterdam niet verder mag groeien. Het bezwaar dat het grote urgentie- bouwprogramma zal moeten worden uitgevoerd door een nieuwe gemeen te die een drietal dorpen met tesa- men 20.000 inwoners omvat, acht hij niet groot. Naar zijn mening dient deze taak aan particuliere onderne mingen te worden uitbesteed. Ook kan de nieuwe gemeente op Rijks hulp rekenen. De minister wenst niet bij voor baat een bindende regeling inzake de verdeling van de nieuwe wonin gen tussen Amsterdam en Bijlmer meer op te leggen. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft in een verklaring naar aanleiding van het voorstel van de mi nister gepleit voor uitstel van een be slissing over de bestuursvorm van het Bijimermeergebied totdat de woning bouw in dit gebied zal zijn voltooid. Het waarschuwt tegen dit „proefko nijn op het gebied van nieuwe rand gemeenten" dat Amsterdam „bijna grenzenloze moeilijkheden op de weg stelt". Naar zijn mening onderschat de minister zowel de noodzaak van de krotopruiming in de hoofdstad als de eisen waaraan een gemeente minimaal moet voldoen om een woningbouwpro gramma op grote schaal te realiseren. (Zie ook elders in dit blad) Minister Toxopeus hoopt de groei van de door hem weinig gewaardeerde grote steden te remmen door de vor ming van „sterke randgemeenten Voor hem is er een duidelijk verschil tussen 100.000 Amsterdammers, die in de tuinstad-Bijlmermeer wonen en 100.000 Amsterdammers, die zich in woners van de gemeente Bijlmermeer kunnen noemen. Het verschil kan, gezien vanuit een vliegtuig, illusoir lijken, maar op een kaart geeft zo een markante grens- streep toch een houvast. De grote stad lijkt er minder vervaarlijk p. Het is echter de vraag of men in de Kamer voor dit soort geografische goochelarij veel waardering zal hebben. Als men de grote steden wil intomen moet men de bronnen van welvaart naar elders overbrengen en vestiging van nieuwe industrieën en bedrijven verbieden. De grote steden oefenen echter door talrijke factoren nog steeds de grootste aantrekkingskracht uit. Ze zijn zelfs in vele opzichten onmisbaar. Het valt niet te ontkennen, dal de grote steden thans met grote pro blemen worstelen. Het is de taak van de landsoverheid om mee te helpen die problemen op te lossen. Die hulp moet niet bestaan in het scheppen van autonome woonreservaten. die zich van de kernstad en haar pro blemen afwenden. De kracht van dit soort parasietgemeenten schuilt meest al in de mate, waarin zij een geselec teerde groep uit de kerngemeente tot zich trekken en verder behoeden voor de minder prettige kanten van het stadsleven. In de liberaie denksleer vindt dit recht "ar de sterkste eer biedige erkenning. Bij de andere partijen kent men echter het begrip solidariteit. Het probleem van de grote stad moet door degenen, die van deze grote stad bestaan, in de kern worden opgelost. Aan die soli dariteit doet de „hulp" van minister 1 oxopeus slechts afbreuk. Hi: doet denken aan de brandweerman uit de ouderwetse Amerikaanse filmklucht, die Lij eik alarm gedecideerd de ver keerde kant uitrent AMSTERDAM, 22 sept. Vandaag heeft de directie van de Wester Sui kerraffinaderij 200 van de 775 man per soneel per 3 november ontslag aange zegd. Reden hiervoor is een forse in krimping van de produktie. Men is daartoe genoodzaakt doordat een lonen- ae exploitatie van de raffinaderij zonder overheidssteun bij het huidige prijsni veau op de wereldmarkt en in het ka der van het gevoerde landbouwbeleid van de regering niei meer mogelijk is. (Zie ook pagina 12) MOSKOU, 22 sept. (Reuter). De tachtigjarige componist Igor Strawins- ky, die in Rusland is geboren maar thans in de V.S. woont, is gisteren voor het eerst sedert 48 jaar in Moskou aan gekomen. waar hem een buitengewoon geestdriftige ontvangst te beurt viel. Bij de landing van zijn vliegtuig vochten meer dan twaalf Russische film- en radiomensen met elkaar om de beste plaatsen en duwden een officiële ont- vangstgroep opzij Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 22 sept. Het hogedruk- gebied boven Ierland breidt zich nu naar Frankrijk uit, daarbij in beteke nis afnemend. Tegelijkertijd vormt zich in het zeegebeid ten zuidwesten van IJs land een regenfront, dat zich in de loop van het weekeinde naar het Noord zeegebied zal verplaatsen. In verband met deze ontwikkeling krimpt de wind van noordwest naar zuidwest. Mogelijk wordt het hierdoor morgen een graad je minder koud, maar tegelijkertijd is er dan voornamelijk in het noorden kans op tijdelijk wat regen. De nacht vorstkans is nu opgeheven. ZONDAG: Zon: 06.23-18.38; maan: 0.32-16.39. MAANDAG: Zon: 6.28-18.36 maan: 1.33-17.12. (Advertentie) Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1