m rem Bijl mermeer op ontwikkeling van Amsterdam Ongelukken op de weg Filiaalhouder verduistert driekwart ton Aristo Weinig enthousiasme over positie wereldscheepvaart Sloop oudere schepen verloopt te langzaam Oude m E. Mutsaerts Ridder H. Gregorius I Wolkenloos V Geruild met Russen Tegen boekendief twee jaar geëist BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT: Voorjaarszitting Nd. Atlantische Raad in ons land i'Kó&M? Vijf ernstig gewonden te Heemskerk Op verdenking van ma j esteitschennis man in politiecel Meldt zich zelf hij Heerlense politie Landbank verkoopt Backershagen Uitreiking Professor van der Leeuw-prijzen Nederlands succes op filmfestival in Cork Ir. A. G. Quack ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 PAGINA 5 Liturgische weekkalender DEN HAAG, 22 sept. In zijn voorstel om het gebied beoosten Amsterdam om te vormen tot de nieuwe randgemeente Bijlmer meer heeft minister Toxopeus aandacht besteed aan de sane ringsplannen van de hoofdstad. Volgens deze plannen zouden in verloop van 20 jaar in Amster dam 50.000 woningen moeten ver dwijnen. Bij deze sanering zijn 150.000 mensen betrokken. In het Bijlmermeergebied is plaats voor 30.000 woningen en 100.000 in woners. De minister becijfert dat er in Amsterdam nog plaats is of vrijkomt voor 40.000 woningen (in Noord 10.000, in het annexa- tiegebied Landsmeer-Oostzaan 5000, in West en Zuid 15.000 en in de saneringsgebieden 10.000). Reactie van Amsterdam HOUDT U VAN VOORJAAR AAN UW VENSTERS J Hang Aristo gordijnen aan al Uw vensters. Dan haalt U de lentezon binnen. Vraag Aristo gordijnen. Vol licht-echte, was-echte, blijvende kleur. Vol zon! (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, sept. Minister Korthals is niet erg enthousiast over de positie van de wereld zeescheepvaart. Van een tendens in de richting van enige verbete ring kan nauwelijks gesproken worden. Nog steeds is de reeds verscheidene jaren voortdurende depressie op de vrachtenmarkt niet overwonnen. STA^i Afscheid van beheersraad van Bedrijfsapostolaat watt NADRUK VERBODEN. Zont 23 sept.: 15e zondag na Pinksteren; eigen Mis; credo; pref. v. d; H. Drie- eenheid groen Maandag; Mis v. d. zondag: 2e geb. O. L. Vrouw ter Slaven groen Dinsdag; idem —groen— Roermond: H. Maternus, bisschop-be lijder: eigen Mis wit Woensdag: idem; 2e geb. H. H. Cyprianus en Justina groen Donderdag: H. H. Cosmas en Damianas, martelaren; eigen Mis rood Vrijdag: H. Wenceslaus, martelaar; Mis In Virtute rood— Zaterdag: H. Aartsengel Michael; eigen Mis; credo wit— Zondag 30 sept.: 16e zondag na Pinksteren; eigen Mis; credo; pref. v. d. H. Drie eenheid —groen De minister stelt zich op het stand punt dat de bewoners van de ontruim de woningen niet direct naar de nieuwbouw in Bijlmermeer zullen overgaan, maar dat dit via „tussen stations" zal geschieden. Bij dit op schuivingsproces zouden de bewoners van de oudste woningen naar minder oude gaan en zo voort. Het aanvan kelijke voornemen om de Bijlmer meer in langzaam tempo te laten be bouwen heeft de minister laten vallen. Hij meent dat de woningbouw moet wórden aangepast aan het tempo van de saneringen in de hoofdstad. Een gemiddelde van 1500 woningen per jaar acht hij zeer goed mogelijk. Nadrukkelijk waarschuwt de minis ter tegen inwilliging van het Amster damse verzoek om de Bijlmermeerpol der toegewezen te krijgen. Als dit zou geschieden zou op de duur de annexa tie van Diemen, dat tussen de hoofd stad en de polder ligt, noodzakelijk worden. Hij wenst het gehele gebied als een eenheid te behandelen en voelt daarom ook niets voor het ver zoek van Ouder-Amstel om zelfstandig te mogen blijven. Een zelfstandig Ouder-Amstel zou spoedig de voor het gehele gebied belangrijke recreatieter reinen op haar grondgebied aantasten voor eigen woningbouw. De nieuwe gemeente Bijlmermeer acht de minister zeer wel bij machte om de woningbouw op eigen gebied in het voorgeschreven tempo te realise ren. Voor de „grote aanpak" zal zij „het vak nog moeten leren", maar er zijn voldoende particuliere bureaus aan wie de planning e.d. kan worden uit besteed. Zou Amsterdam zelf de wo ningbouw in de Bijlmermeer ter hand BEVERWIJK. Op de rijksweg tus sen Beverwijk en Castricum ter hoogte van het pompstation te Heemskerk heeft zich gisteren een botsing tussen een Nederlandse en een Duitse auto voorgedaan, waarbij zes personen wer den gewond, van wie vijf zeer ernstig. In de Duitse auto zat het echtpaat Schroder uit Hou bij Kleef met hun zoon. De vrouw werd zeer ernstig aan hoofd en hals gewond, de man liep lichtere verwondingen en een shock op. De zoon kwam er met enkele schram men af. De vier inzittenden van de Neder landse auto, het echtpaar Sponselee uit Velsen-noord en het echtpaar Verkerk uit Amsterdam, liepen zeer ernstige verwondingen op. Alle gewonden zijn naar het Rode Kruis ziekenhuis over gebracht. In verband met dit ongeval verzoekt de Rijkspolitie te Heemskerk een auto mobilist, die met zijn echtgenote achter de Duitse auto reed en na het ongeval stopte om zich met omstaanders te on derhouden, zich in verbinding te stellen met de politiepost te Heemskerk 02512 tel. 2355 of 2486. De automobilist was ongeveer veertig jaar oud en gekleed in grijs-beige cos- tuum, de dame droeg een kort blauw jasje. SCHERPENZEEL Gistermiddag is op de stationsweg alhier het zesjarig dochtertje Rijkje van de familie Ten- broek verongelukt. Het meisje, dat op weg was naar school stak bij het spe len de weg over en werd aangereden door een personenauto. DOETINCHEM In het St. Jozef ziekenhuis alhier is overleden de 18- jarige G. Nijman uit Dinxperlo. Woens dagmorgen werd hij, toen hij per bromfiets op weg was naar Arnhem, door een personenauto uit Ruurlo aan gereden. Daarbij werd hij zeer zwaar gewond en aan de gevolgen daarvan is hij overleden. UTRECHT, 22 sept. Een 42-jarige electrotechnicus uit Groenekan (U) heeft, naar eerst thans bekend is ge- worden, enige tijd geleden een nacht in een cel van het hoofdbureau van politie doorgebracht, omdat hij werd verdacht van majesteitsschennis. De Utrechtse officier van justitie mr. W. H. Overbeek verklaarde giste ren, dat de zaak nog in onderzoek is. Men heeft nog geen beslissing geno men of men tegen betrokkene al of niet een vervolging wegens majesteits schennis zal instellen. UTRECHT, 22 sept. Twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest waarna onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering, eiste de officier van justitie tegen een 21-jarige scholier-student uit Zeist, die zich voor de Utrechtse rechtbank moest verant woorden wegens een uitgebreide serie diefstallen en inbraken. Het waren er liefst vijfentwintig a dertig en ze wer den voornamelijk gepleegd te Zeist, Utrecht, diverse gemeenten in het Gooi, Apeldoorn en 's Gravenhage. Het ging om studieboeken o.a. over psychologie. Tegen een handlanger van de pseudo- psycholoog requireerde de officier van justitie een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 5 oktober, teletype hz vb tijd kunnen nemen, dan vreert de minister dat het gebied in enkele jaren volge bouwd zou zijn. De agglomeratie zou dan op haar beurt weer een agglome- rerende werking hebben. Amsterdam moet voortaan van een uitbreiding van enige omvang afzien. Voor de stad is de optimale grootte bereikt. Naar de mening van de mi nister dient de omvang van de stad tot ongeveer 800.000 beperkt te blijven. De gehele agglomeratie zal tot onge veer een miljoen bewoners uitgroeien. In dit verband wijst de minister erop dat ook de andere grote steden van ons land vrijwel tot stilstand zijn gekomen en dat ook daar de randgemeenten de aanwas overnemen. Ook blijkt, volgens de minister, dat goedkope woningbouw gemakkelijker gerealiseerd wordt in de randgemeenten dan in de kerngemeen ten. inzake de samenwerking tussen Am sterdam en de Bijlmermeer heeft de mi nister zich van elke bindend opgelegde regeling onthouden. Hij acht het echter redelijk dat, bij voorbeeld, driekwart van de nieuw te bouwen woningen in Bijlmer meer aan Amsterdam zou worden toe gewezen. In een toelichting heeft de mi nister nog doen uitkomen dat vooral de houding van Bijlmermeer ten op zichte van Amsterdam door Binnenland se Zaken scherp zal worden gevolgd en dat zo nodig m voor Amsterdam on gunstige ontwikkelingen zal worden in gegrepen. In een reactie van het gemeentebe stuur van Amsterdam komt tot uitdruk king dat het getal der in Amsterdam nog aanwezige voorraad bouwterrein door de minister is overschat. In wer kelijkheid is er nog maar terrein voor 10.000 arbeiderswoningen. „B. en W. heb ben de stellige indruk, dat de Minister noch voor de actuele noodzaak om dui zenden 'krotten zo snel mogelijk te slo pen waartoe vervangende bouw van arbeiderswoningen in een even snel tem po en gedurende jaren mogelijk moet zijn noch voor eisen, waaraan een nieuw te vormen randgemeente mini maal moet voldoen om in staat te zijn woningbouw op grote schaal en nauw keurig aangepast aan de behoeften van Amsterdam ter hand te kunnen nemen, voldoende oog en begrip heeft". (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 22 sept. Een 39-jarige vestigingsleider van een filiaal van de Haagse Industrie- en metaalmaat schappij Rouppe en van der Voort is gisteren aan de officier van justitie te Maastricht voorgeleid en aldaar in het huis van bewaring ingesloten. De man wordt ervan verdacht een bedrag van ruim 75.000 gld ten nadele van zijn firma te hebben verduisterd. Kort na de aangifte van deze ver duisteringszaak door de directie van het bedrijf, meldde de filiaalhouder zich donderdag vrijwillig bij de politie en legde een volledige bekentenis af. Volgens de man heeft hij de verduis terde gelden op speelbanken in België, met name in Spa, verspeeld. Het be gon met kleine bedragen. De filiaal houder trachtte het verloren geld te rug te winnen met inkomsten van de zaak, welke door hem niet werden ge boekt. Het werd steeds erger. Uitein delijk werden de malversaties ontdekt. Een grondig onderzoek bracht aan het licht, dat de filiaalhouder ruim drie kwart ton heeft verduisterd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 sept. Het kapitale buitengoed „Backershagen" in Wasse naar, waar voorheen de diplomatieke vertegenwoordiging van Indonesië was gevestigd, is door de Landbank ver kocht aan een beleggingsmaatschappij. Eerst werd de mogelijkheid niet uit gesloten geacht dat de heer R. Zwols- man van de Landbank er zelf zou gaan wonen, maar dit gaat dus niet door. De nieuwe koper hult zich overigens in grote geheimzinnigheid. Voorwaarde die bij de koop aan de Landbank gesteld werd was namelijk dat behalve de pry's ook de naam van de nieuwe eigenaar niet l ekend gemaakt zou worden. Het moet niet onmogelijk worden ge acht dat deze beleggingsmaatschappij de verwachting koestert dat Indonesië bij herstel van de diplomatieke betrek kingen met Nederland weer belangstel ling voor „Backershagen" zou hebben. Naar verluidt zou de nieuwe koper zijn de Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Zaken Planken N.V. te Wassenaar. (Advertentie) (Advertentie) PLLGRIM, óók voor kolenhaarden DEN HAAG, 22 sept. De staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. Y. Scholten, zal de Professor van der Leeuw-prijzen, die in 1961 en 1962 konden worden toegekend, op donderdag 27 september 1962 te 20 uur uitreiken aan de componisten Kees van Baaren en Oscar van Hemel in de hal van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gravenhage. Kees van Baaren zal de prijs ontvangen voor zijn „Variazioni per Orchestra" en Oscar van Hemel voor zijn „Vierde Strijk kwartet". (Advertentie) Aldus blijkt uit de memorie van toe lichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarin minister Kort hals over de zeescheepvaart verder op merkt, dat de situatie op de wilde- vrachtvaart bij voortduring ongunstig wordt beïnvloed door de tankers, die zich bij gebrek aan normaal em plooi met het massavervoer van graan bezighouden. Dit ondanks het feit, dat de opgelegde tankertonnage is terugge lopen tot de helft van de tankerruimte van het vorig jaar. De nog steeds on gunstige toestand op de tankvrachten- markt vormt, aldus de memorie, me de een verklaring voor het feit, dat het niveau der wildevrachtvaarten nog la ger lag dan in 1961. De opgelegde tonnage voor het ver voer van droge stoffen was in juni van dit jaar verder teruggelopen tot slechts 700.000 bruto registerton, waar uit minister Korthals de conclusie meent te kunnen trekken, dat de situatie op de wildevrachtvaari aanmerkelijk gun stiger zou zijn geweest indien de graan- vervoerende tankers tot hun normale emplooi waren teruggekeerd. Of het nu al zoveel jaren groeiende overzeese olievervoer die terugkeer zou kunnen te weegbrengen, wordt onder meer bepaald door de mate waarin oude tankerton nage .wordt gesloopt. Teleurstellend noemt de minister het lage tempo van de sloop der oudere schepen, omdat het in de vaart brengen van nieuwe effi ciënte tonnage in hoog tempo geschiedt. Ook wat betreft de scheepvaartpolitie- ke toestand ziet minister Korthals wei nig reden tot optimisme. De hoop, zo wordt in dit verband opgemerkt, dat het in het kader van de Organisatie Europese Samenwerking en Ontwikke ling op het gebied van de scheepvaart- politiek tot een nauwere samenwerking zou komen tussen de traditionele zee varende landen van West-Europa en (Advertentie) O86560 de Verenigde Staten, is nog niet in vervulling gegaan. Zeer grote ongerustheid is er in Eu ropese scheepvaartkringen ontstaan als gevolg van de Amerikaanse maatrege len tot uitoefening van de in het ka der van de Bonner Act gegeven be voegdheden tot vergaand en eenzijdig ingrijpen op het gebied der tariefaf spraken in de internationale zeescheep vaart. STRAATSBURG, 22 sept. De Ne derlandse film „Erasmus" van dr. J. Hülsker, directeur voor kunstzaken van het Ministerie van O. K. en W. heeft op het filmfestival te Cork in Ierland de filmprijs van de Raad van Europa gekregen. De film legt de nadruk op het belang van de verdraagzaamheid en het wederzijds hegrip. In de afdeling journaals heeft de film „De Zilveren Bruiloft" van konin gin Juliana en prins Bemhard een eer volle vermelding verworven. Het doet mij genoegen u te kunnen meedelen dat ook de metereologische weten schap krasse vorderingen maakt De jaren van het aardige, maar niet hele maal nauwkeurige weer- huisje liggen ver en defini tief achter ons. Die indruk krijg ik tenminste uit de woorden van de Amerikaanse geleerde Alan Waterman, die heeft gezegd dat het weeronderzoek zich tegenwoordig bezig houdt met „krachten, die iedere voorstellingsvermogen te boven gaan." Zo is men in Amerika al lang doende met het vervaardigen van kunstwol ken, die, „als een kunstmatig schild hele delen van de aarde tegen de zonnestralen kunnen beschermen." Ik weet niet wat de Amerikanen tegen ons hebben, maar ik krijg wel de in druk, dat zij bij hun proefnemingen ons land als oefenterrein hebben ge bruikt Dit echter terzijde. Alan Waterman heeft ook gezegd dat door het afschie ten van raketten „wereldomvattend# veranderingen in de bovenste lagen van de atmosferen veroorzaakt kunnen worden." Wij moeten ze, die „mole culaire veranderingen", zorgvuldig be studeren, vindt hij. Ik oofc Als we straks eventueel op de maan niets van belang vinden hebben wij tenminste de resultaten van die metereologische studie nog. En het kost allemaal maar iets meer dan vier miljoen dollar per jaar. James Fulton, lid van de Ameri kaanse commissie uit het Huis van Afgevaardigden die zich met dit soort kwesties bezig houdt, heeft de zaak overigens nog even verder uitgediept Hij heeft doen uitkomen, dat de natie, die het eerst de beheersing van het weer volledig in handen heeft, over het beslissende wapen beschikt, dat de betekenis van de kernwapens nog verre overtreft. Met dit metereolo gische wapen, zo heeft hij fijntjes op gemerkt kan men vrijelijk beschikken over het al dan niet doen stromen van het voor enig leven zo noodzake lijke water. Waarschijnlijk wil James Fulton zeggen dat wie wolken kan maken, ook wolken kan doen ver dwijnen en eventueel naar hartelust een of ander werelddeel kan verdorren. De wetenschap, dat men behalve in Amerika ook in de Sovjet-Unie en in China doende is met het zoeken naar middelen om zulk een wolkenloze situatie te bereiken, draagt niet wei nig bij tot mijn levensvreugde. Wat zegt u? De totale ondergang? Kom, kom, mensen, niet zo verbitterd. We zullen er in ieder geval mooi weer bij hebben. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 sept. De voor jaarszitting van de Noord-Atlantische Raad zal het volgend jaar waarschijn lijk in Nederland worden gehouden. Met de mogelijkheid daarvan heeft minister Luns alvast rekening gehouden door een bedrag van 300.000 gulden te reser veren. Dit blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting van Buiten landse Zaken. Het is in de loop van de jaren traditie geworden, aldus de memorie, dat de voorjaarszittingen van de Noord- Atlantische Raad niet in Parijs, maar in een van de hoofdsteden van de an dere NAVO-landen worden gehouden. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. HAARLEM, 22 van de bisschop sept. Ten huize van Haarlem, mgr. dr. t». A. E. van Dodewaard, was gis termiddag een uitgebreid gezelschap bijeen, namelijk de beheersraad van het Bedrijfsapostolaat in de bisdom men Haarlem en Rotterdam. Men zou bijeenkomen om afscheid te nemen van de heer E. V. J. A.M. Mutsaerts, vice- voorzitter van de raad, die onlangs Mevrouw Mutsaerts speldt haar echtgenoot, die benoemd is tot ridder in de orde van de H. Gregorius, het onderscheidingsteken op. Links op de voorgrond mgr. Van Dodewaard. verhuisd is van Overveen naar Vught. Tot verrassing van de heer Mut saerts deelde de bisschop hem me de, dat hij benoemd was tot ridder in de Orde van de H. Gregorius. In een korte toespraak memoreerde de bisschop de vele verdiensten van de heer Mutsaerts en sprak hij ook na mens zijn voorganger hartelijke woorden van waardering. Het Bedrijfsapostolaat bestaat nu tien jaar en heeft acht jaar de onmis baar geworden steun van de beheers raad, waarin de heer Mutsaerts be langrijk werk verrichtte. Nadat hem door zijn echtgenote het onderschei dingsteken was opgespeld, sprak de heer Mutsaerts een dankwoord, waarin hü nadrukkelijk liet uitkomen, dat hij het werk steeds met pleizier had ge daan. nnuit een groot, oud heren huis in het Haagse Bezui- denhout, nader gepreci seerd: vanuit een ruime kamer met veel donkerbruin hout en een indrukwekkende schouw met delftsblauwe tegel tjes worden de plannen gesmeed voor 's rijks wegen. Een belang rijke kamer dus waarin belang rijk werk wordt gedaan, want door de overweldigende motori sering van Nederland hebben miljoenen met die wegen te ma ken. Sterker nog: zij worden welhaast lijfelijk geconfronteerd met de kwaliteit er van. In die rijk-gelambrizeerde kamer van dat huis, waar de Directie We gen van Rijkswaterstaat is ge huisvest, zetelt sinds kort een nieuwe hoofdingenieur-directeur: ir. A. G. Quack, een korte, ste vige man, 54 jaar oud, die zich aan het hoofd weet van een miljoenenzaak. In de levensbeschrijving van ir. Quack stuit men al direct op een bijzonderheid: hij werd in Rusland geboren. „Mijn vader werkte toen als ingenieur in een textielfabriek vlakbij Moskou", zegt ir. Quack in een tongval, die niet kan verhelen dat hij vele jaren buiten Nederland heeft doorgebracht. Het gezin Quack heeft lang genoeg in Rusland gewoond om er zoon Quack de nodige herinneringen aan te doen behouden. En dat zijn geen onverdeeld gunstige: als jongen van zo'n jaar of tien heeft hij er de revolutie meegemaakt en wat de familie Quack toen als buitenlanders hadden te doorstaan aan honger, ontbering en onzekerheid was bepaald ontmoedigend. Het was zelfs zo erg dat ir. Quack kan zeggen: „Wat wij hier tijdens de laatste oorlog hebben meegemaakt was gewoon een herhaling voor ons." Hij weet nog goed hoe groot de vreugde was toen men in 1920 eindelijk het land mocht verlaten. Twaalf jaar was hij toen. „Wij werden ge woon geruild. Na een lange treinreis in goederenwagons kwamen wij aan de grens bij Estland. Daar kwam een trein aan uit Nederland met Russen en Hollandse communisten die naar Rusland wilden. Toen kon de transactie beginnen: groepje voor groepje mocht van trein verwisselen. De Russen gingen naar Rusland, wij naar Nederland." Hier bleek het overigens ook geen botertje tot de boom, al lagen de moeilijkheden dan op een ander vlak: men kwam als ingenieur niet aan de slag. Er waren sociale voorzieningen, maar zo slecht, dat er op een gegeven ogenblik een bijzonder vreemde noodsprong gemaakt werd. „De uitkering wordt tot de helft teruggebracht, maar wanneer men naar Duits land gaat en profiteert van de inflatie kan men er goed mee rondkomen," zo luidde de even officiële als merkwaardige boodschap. Het gevolg was dat ir. Quack dit advies moest opvolgen. Voor zoon Quack kwam dit achteraf bekeken goed uit. Hij zou moeten werken om te kunnen studeren en in Nederland was het werkstudentschap nog onbekend. In Berlijn was het een gewone zaak en het lukte Quack jr. dan ook net als zijn vader de ingenieurstitel te behalen. Geen werktuig bouwkundig ingenieur was hij geworden, net als deze, maar civiel ingenieur aan de T.H. „Waarom? Dat weet ik niet meer. Maar een machine maakte niet zoveel indruk op me als bijvoorbeeld een brug." Kort daarna kwam hij naar Nederland, waar hij vernam dat zijn diploma niet werd erkend. Teleurgesteld nam hij een baan aan als tekenaar bij Waterstaat in het arrondissement Utrecht, maar omdat hij zag dat hij zonder zijn Nederlandse titel te spoedig het plafond van zijn carrière zou bereiken ging hij in Delft studeren, zonder echter gelegenheid te vinden de colleges bij te wonen. Alhoewel hij zijn kandidaats niet meer behoefde af te leggen, was het nog moeilijk genoeg. „Ik wist alles van stuwdammenwaar ik niets aan had maar niets bijvoorbeeld van irrigatie en polderdroogmakingen wat hoofd vakken waren. In 1940 behaalde hij het diploma. Kort rut de bevrijding is ir. Quack bij Waterstaat vertrokken om een functie te aanvaarden in het particuliere bedrijf. In 1956 kwam hij weer terug in de wetenschap- het werk bij Waterstaat geeft toch meer voldoening. De heer Quack kan nog goed Russisch verstaan en lezen. „In Rusland spraken wij thuis onder elkaar altijd Russisch. Het was namelijk ten strengste verboden Duits te spreken en omdat Nederlands voor Russische oren hetzelfde als Duits was konden wij onze eigen taal niet gebruiken." Toen hij onlangs een excursie moest leiden van Russische ingenieurs heeft hij maar niets gezegd van die kennis van het Russisch, omdat hij er tegen opzag technische zaken in die taal te moeten uitleggen. ,J.k ben toch door de mand gevallen. Er was een tolk bij die hun opmerkingen in het Duits vertaalde. Maar op een gegeven ogenblik was ik te snel met mijn antwoord: de tolk had het nog niet vertaald."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5