„Doublés" in de hoofdklasse honkbal mislukte noviteit Maar veertien wedstrijden is toch ook niet voldoende HOGER spelpeil Schaakteam verbetert zijn kans op finaleplaats Donner heeft tegen jonge Pool slechts zestien zetten nodig GIGANTISCH VOETBALSTADION IN MEXICO A Hl i"t. HAARLEM zal leidersplaats met succes verdedigen RCH en EDO favoriet in uitwedstrijden Van Dam en Dame blijft het streven Nu ook Frans Vos uit de strijd Tol in selectie voor Oranjeteam BANKBOEKJES en schijven Kwelling 37ste Motor zesdaagse Toch nog kansen op vier gouden plakken m rente Nieuwe dahlia-soort „Tilly van der Zwaard" ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 PAGINA 9 Ommezwaai Tegen m- mmm s «mm y Maak meer rente van Uw geld Storten en opnemen ook per giro Folder op aanvraag verkrijgbaar GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT Van NiispenDOSR Beleg modem - beleg in 4 AMSTERDAM, 22 septDe dubbel- toedstrijden of „doubleheaders", zoals de Amerikanen twee honkbalwedstrijden noemen, die met een pauze van slechts een half uur na elkaar worden gespeeld, zijn in Nederland geen succes geworden en zullen het volgend jaar zeker niet terugkomen. Van de acht hoofdklassers hrbben vier verenigingen een duidelijk „tegen" doen horen en daar voor het spelen van dubbelwdstrijden volgens het wedstrijdreglement van de bond de toe stemming van beide partijen nodig is, zal dit novum in de Nederlandse sport wereld weer even snel verdwenen zijn als het gekomen is. Toch zijn alle hoofdklassers ervan overtuigd, dat veertien wedstrijden het maximum in een normale competitie te weinig is. Men gelooft, dat alleen door meer wedstrijden, men noemt een minimum van zeventien of achttien, een hoger spelpeil kan worden bereikt. Een bijzondere bijkomstig' lid vormen nog de reserve-negentallen, die bij de honkbal- bond niet in aparte klassen zijn inge deeld. Voor de dubbelwedstrij den heb ben de verenigingen vaak twaalf tot vijf tien spelers nodig en dit grotere aantal Wordt geput uit de reserve-teams, van zelfsprekend over het algemeen uit het tweede negental. Het zal ieder duidelijk zijn, dat zo'n tweede negental daardoor veel zwakker wordt en dat deze gang Van zaken een belangrijke invloed heeft c het competitieverloop van de lagere klassen. Velen zijn het er dan ook over eens, dat de reserve-teams van de standaard negentallen moeten worden gescheiden en da'; afzonderlijke klassen moeten wor den ingesteld. Wellicht dat het bonds- bestuur deze materie zal laten bestu deren door een of andere commissie. Wat zijn nu de motieven van de ver enigingen vóór en tegen de dubbelwed- strijden? De voorstanders wijzen op een Verbetering van het spelpeil en een grote mogelijkheid om jonge spelers in de hoogste klasse te kunnen proberen. Bij enkele wedstrijden doet die moge lijkheid zich niet zozeer voor, omdat men dan steeds de mogelijkheid heeft om met zijn sterkste negental uit te komen en in een competitie komt de wil om te winnen nu eenmaal op de eer ste plaats. Bij dubbelwedstrijden is dat anders, want somige spelers bij voor beeld de werper moeten vervangen worden, omdat het spelen van twee Wedstrijden na elkaar voor hen onmo gelijk is. Han Urbanus, voorzitter van het Am sterdamse OVVO en 51 maal internatio nal, zegt het zo: „Bij OVVO zijn wij nu veel eerder in de gelegenheid ge weest om een aantal jonge en veelbe lovende spelers de sfeer van de hoofd klasse te laten proeven en sommige jon gens zijn daardoor vrij snel omhoog ge komen; met veertien wedstrijden hebben wij die kans niet, want toen waren de risico's veel te groot". Het bestuur van VVGA beaamt dit bij monde van zijn wedstrijdsecretaris, de heer Verhoef. Vorig jaar was WGA de laatste vereniging, die schoorvoetend besloot geen spaak in het wiel van de overige hoofdklassers te steken. Feite lijk was men tegen de nieuwe ontwik keling, maar men aanvaardde haar toch. En zie: thans is VVGA na zijn spelers te hebben gehoord voor stander van dubbelwedstrijden; tegen stander echter van afscheiding van de reserve-teams, omdat men in de kring van de Amsterdamse gemeente-ambte naren vindt, dat de competitie voor de spelers, die niet in het hoogste negen tal uitkomen, dan bijzonder onaantrek- kel wordt. De coach van EHS, Hoogenbos, die met het plan voor de dubbelwedstrijden is gekomen is vanzelfsprekend over de resultaten te spreken. „Wij werden im mers kampioen van Nederland met een flinke puntenvoorsprong. In grote lijnen zijn we bij EHS dan ook enthousiast. Herman Beidschat gooit bij ons de wed strijd vaak dood; de tegenstander krijgt tegen hem te weinig kansen. Met Joop Schuitemaker op de werpheuvel moest de hedle ploeg er echter voor vechten. Met „enkele" wedstrijden zou dat weer afgelopen zijn, want dan staat natuur lijk Herman op de mound". Ook Hoo genbos is voorstander van een splitsing tussen standaard- en reserveteams. „Nu mag ik mijn reserves maar achtmaal in het eerste negental gebruiken. Dat is te weinig. Ik wil onbeperkt gebruik kun nen maken van hun krachten, alleen dan kan ik vrijelijk spelers wisselen." r, Dit laatste standpunt wordt ook ver dedigd door de coach van het Rotter damse Sparta, John Heyt. Sparta heeft de KNHB zelfs doen weten, dat zijn ploeg alleen nog maar meer wedstrijden wil spelen, als die reserveteams in aparte klassen worden opgenomen. Sparta is echter absoluut tegen de dubbelwedstrijden: „Die brengen geen ontspanning meer" was Heyts resoluut uitgesproken commentaar. Heyt heeft wel een paar andere voorstellen uitge werkt om tot meer wedstrijden te komen: zeven weken enkele wedstrij den, zeven weken op zaterdag en zon dag spelen en dan weer zeven weken enkele wedstrijden. „Dan komt men weer op een totaal van 21 wedstrijden en gedurende de zeven weken, dat de ploegen op zaterdag en zondag moeten spelen, zal men weer meer spelers no dig hebben dan het kleine kroepje dat anders voor het erste negental uitkomt", aldus. Heyt. Zijn tweede voorstel dat ook door de wedstrijdcommissie van de KNHB aan het bondsbestuur is gedaan is een normale competitie van 14 wed strijden met aan het slot een na-compe- titie tussen de bovenste vier en een na- competitie tussen de om" ;rste vier met respectievelijk het kampioenschap van Nederland en de laatste plaats als inzet, waardoor elke ploeg zeventien wedstrij den speelt. Een aantrekkelijk voorstel, dat echter toch weer neerkomt op het spelen van wedstrijden door een klein groepje spelers voor elk team in de hoogste klasse. De voorzitter van EDO, Bud van Leu ven, is echter van mening, dat de dub belwedstrijden zijn vereniging geen windeieren hebben gelegd. „Wij hebben er geen slechte ervaringen mee gehad en wij zullen vermoedelijk voor handhaving van de dubbelwedstrijden zijn, zoals wij ook de reserve-teams van de standaard team- gescheiden willen zien. HOOGENBOS .wél enthousiast. De Haarlemse verenigingen HHC en Schoten zijn met het gepromoveerde VVV beslist tegen dubbelwedstrijden. Anton Pols, voorzitter van Schoten, zegt: „Wij willen zoeken naar een andere mo gelijkheid om meer wedstrijden te spe- VARNA, 22 sept. Door een ener giek optreden tegen de Polen, welke wedstrijd een éclatant i "ces belooft te worden, heeft de Nederlandse equipe in het olympisch landen-schaaktoer- nooi zich in zijn groep naar de derde plaats opgewerkt. De voorlopige uit slag is 2-0 met twee afgebroken partijen en als eindstand wordt ten minste 3-1 voorzien. De kans van Nederland op een plaats in de finale- groep is hierdoor aanmerkelijk groter geworden, al zullen de mededingers door grote overwinningen op de out siders Luxemburg en Cyprus nog veel van hun achterstand kunnen goed maken. Nederland heeft een aanzien lik zwaarder programma en komt ,etten Frankrijk, Tsjecho-Slowakqe en "Oegoslavië uit. Oud-wereldkampioen dr. Max Euwe, pluist in Varna aangekomen, maakte entree met een gedegen positie- Partij tegen Sliwa, die door deze laat ste Engels geopend werd. De Neder lander behaalde duidelijk terreinvoor- ?£el, dat hij tot het einde van de f'ting bleek te behouden. De afgebro- yfn partij biedt hem daardoor vele {"ageljjkheden. Bouwmeester zette '®gen Doda een aanval op. Zijn tegen stander zag aanvankelijk kans zich te nnndhaven en vond aanleiding remise /an de hand te wijzen. Misschien had .V gelijk, maar in t'jdnood wist hij yn opvatting allerminst te rechtvaar- "jsen en bij het afbreken was Bouw- I ®ster onmiskenbaar in het voordeel. angeweg - Tarnowsky was een furieus rt„, t, waarin Langeweg een sterke ve„ ontwikkelde, die hij met beleid v^5Sr°°tte. Toen Tarnowsky- de toege- do bedenktijd overschreed zonder ,,f. vereiste veertig zetten te hebben jegevoerd was hij al volkomen ver lor en. Het meest overtuigend speelde ff°°tmeester Donner tegen de 19- jarige Balsérovsky, op wie de hoop van schakend Polen het laatste jaar gevestigd schijnt te zijn. Donner gaf zijn jeugdige tegenstander geen kans en in zestien zetten was het duel beslist in het voordeel van de Neder lander. Afgebroken partijen voor de vierde en vijfde ronde van de vijftiende inter nationale schaakolympiade: groep a: vijfde ronde: Rusland - Spanje 4-0, Griekenland - Turkije 1-2 (1), Oost- Duitsland - Zweden groep b: vierde ronde: Porto Rico - Tunesië 3-1; groep c: vierde ronde: Tsjecho- Slowakije - IJsland Nederland - Uruguay 3Vt-'/« (Kramer - Bauza v«- groep d: vierde ronde: Ierland - Oos tenrijk %-3H Denemarken-Argentinië l'/s-2Vs, Cuba - Albanië 2V«-l'/«i Groot- Brittannië - Hongarije 1-3. Zesde ronde: groep a: Turkije - Oostduitsland 0-3 (1), West-Duitsland - Griekenland 3-0 (1), Spanje - België 1Vi-2>/«, Noorwegen - Rusland 0-2 (2). In groep b werden geen partijen ge speeld. Groep c: IJsland - Uruguay 31/.i/j, Polen -Nederland 0-2 (2). Frankrijk - Cyprus 3-0 (1), Joegosla vië - Finland lVs-l'/s (1), Tsjecho- Slowakije - Luxemburg 4-0; groep d: Oostenrijk - Hongarije %-l% (2), Al banië - Groot-Brittannië 1-0 (3), Ar gentinië - Cuba 2-1 (1), Indië - Dene marken 0-2 (2), Ierland - Iran v«-2»/i (1). Na de vrijdagavond gespeelde par tijen luidt de stand: groep a: 1. Rus land 19,5 pnt (2), 2. Oost-Duitsland 13 (1); groep b: 1. Verenigde Staten 13,5, 2. Roemenië 13; groep c: 1. Joe goslavië 16,5 (1), 2. Tsjecho-Slowakije 16,5, 3. Nederland 16(2), 4. Po len 15 (2), 5. IJsland 15, 6. Finland 12 (1), 7. Frankrijk 11,5 (1), 8. Uru guay 11,5, 9. Luxemburg 2, 10. Cy prus 0 (1); groep d: 1. Argentinië 19 (1), 2. Hongarije 17,5 (2). URBANUS .Jonge spelers proberen. len. De dubbelwedstrijden zijn voor vele spelers een kwelling geweest en uit fi nancieel oogpunt een mislukking. Ik vind uitbreiding van de hoofdklasse tot tien teams nog altijd heel aantrekke lijk". Dit laatste is ook de mening van de oud-Blauw-Witter Henk de Bruin, thans wedstrijdsecretaris van HHC. „Mijn persoonlijke mening is, dat de conditie van vrijwel alle Nederlandse spelers te slecht is voor het spelen van twee wedstrijden direct na elkaar. Bo vendien is het Nederlandse klimaat veel te wisselvallig om zes uur achtereen op een veld te staan; tien verenigingen met daardoor minimaal achttien wedstrijden is de oplossing". Kees Hiele, coach van het dit jaar weer naar de hoofdklasse gepromoveer de Utrechtse UW, grondt zijn „neen' voornamelijk op financiële bezwaren. „Ik krijg niet meer publiek bij de dub belwedstrijden, maar raak tweemaal zo veel ballen kwijt. Dè oplossing is spelen op zaterdag en zondag". Tussen al deze meningen in staat de wedstrijdcommissie van de KNHB, die uiteindelijk met het bondsbestuur de nieuwe competitievorm zal bepalen. Lou Fisser, voorzitter van de wedstrij dcom missie én bondsbestuurslid, zegt: „Wij hebben het bondsbestuur een aantal voorstellen gedaan, o.a. de splitsing van standaard- en reserve-teams, waardoor een competitie van een hoofdklasse met n ploegen, twee eerste klassen en vijf tweede klassen mogelijk wordt. Een tweede mogelijkheid is een hoofdklasse van acht teams met een na-competitie, zoals ook Sparta heeft voorgesteld, maar in ieder geval zullen de reserve-negen tallen geen invloed meer op de compe titie van de standaarnegentallen mogen uitoefenen. Ook in het bondsbestuur is men er zich van bewust, dat er spoedig iets zal moeten gebeuren om met een goed competitieplan voor 1963 te komen". Bjj de reserves van het elftal voor Jong Oranje dat dinsdag a.s. in Veen- dam tegen Denemarken onder de 23 jaar uitkomt, is de speler van Velox: Jo- chems vervangen door Libregts van Feijenoord. GARMISCH PARTENKIRCHEN, 22 sept. Met de regelmaat van de klok brengt Nederland zijn offers in de 37e internationale motorzesdaagse. Giste ren, op de voor-laatste dag, verloor Nederland zijn zevende rijder. Het was Frans Vos, die halverwege de wed strijd wegens pech moest opgeven. Het is overigens een heel gemakkelijke dag voor de rijders geweest. Slechts drie deelnemers haalden de finish niet en maar twee liepen er strafpunten op. Het Nederlandse B-team is in het klassement voor de zilveren vaas door het uitvallen van Vos aanmerkelijk gezakt. Van de zevende plaats, direct achter de strafpuntloze teams, viel Nederland B terug tot de negende plaats. Een winstpunt voor Nederland was ongetwijfeld het feit, dat Simon Schram, ondanks zijn polsblessure die h(j donderdag opliep, op de voor laatste wedstrijd toch is gestart. De man uit Wolvega had aanvankelijk nog veel last doch reed de 300 km lange rit het parkoers van donderdag werd tegengesteld gereden feilloos uit. Ook de andere twee rijders van het A-team en Henk van Olst slaagden daarin, zodat Nederland kandidaat blijft voor vier gouden medailles. Grandioos rijdt Frits Selling, zon der twijfel Nederlands sterkste troef, in deze 37e zesdaagse. Even dreigde de Amsterdammer in moeilijkheden te komen. Zijn tank bleek lek, maar dat was voor de Greeves-rijder geen bezwaar. Snel smeerde hi] het lek dicht en ondanks enkele kleine moei lijkheden bereikte hij behouden de finish bij het Olympisch ijsstadion' van Garmisch Partenkirchen. De Tsjechen zijn in de competitie om de trophy als enig team nog zonder strafpunten, zodat alleen pech de ploeg nog kan uitschakelen. Van de achttien teams die elkaar de zilveren vaas be twisten waren er gisteren nog zes strafpuntloos. Het Westduitse B-team heeft echter zeker 80 winstpunten meer vergaard dan de naaste concur renten, zodat ook hier het „gevecht" vrijwel ten einde is. Na de vijfde dag luiden de standen: Zilveren Vaas: 1. Duitsland B, Groot- Brittannië A en B, Tsjecho-slowakije A en B, Italië A alle 0 strafpunten, 7. Rusland 37, 8. Oostenrijk 87, 9. Nederland B 108, 11. Zweden en Nederland A beide 300 straf punten. Er zijn nog 205 rijders in de wedstrijd, hiervan hebben er 16 nog een blanco strafpunten-register. Opval lend hoog is het aantal Tsjechen, dat nog zonder strafpunten is. Van de 17 gestarte Tsjechische rijders hebben er namelijk 16 nog geen fout gemaakt. China. In Rome is bericht ont vangen dat de Chinese bisschop mgr. Hu Jo-shan, apostolisch vicaris van Taichow, in gevangenschap is overle den. Mgr. Hu Jo-shan werd in 1881 in Chusan geboren en in 1995 priester ge wijd. In 1926 kreeg hij de titel van bis schop van Teososiopoli in Armenië en 28 oktober van dat jaar werd hij in de Sint Pieter to bisschop gewijd. Mexico poogt met man en macht de organisatie van de wereldkampioenschappen voetbal in 1970 binnen zijn grenzen te krijgen. Het bouwt daarom een gigantisch stadion, dat plaats zal bieden aan 110.000 toeschouwers, terwijl er buiten een groot aantal auto's een plaats kan vinden. Zoals uit de maquette duidelijk blijkt is behalve de grasmat het gehe le stadion overdekt. DEN HAAG, 22 sept. Bondscoach Elek Schwartz heeft 15 spelers gese lecteerd waaruit het Nederlands elftal, dat woensdag in Kopenhagen tegen de Denen speelt, zal worden samenge steld. Piet Kruiver, die woensdag in de ontmoeting Feijenoord Servette werd geblesseerd, maakt geen deel uit van deze groep kandidaten voor het Oranje-team. De vijftien spelers zijn: Henk Groot, Piet Keizer, Tonny Pronk, Bennie Muller, Ko Prins, Jacques Swart (allen Ajax), Piet Lagarde (SC Enschede), Tonny van der Linden (DOS), Ferry Petterson (Blauw Wit), Peter van der Merwe, Daan Schrij vers (beiden NAC), Jan Renders, Roel Wiersma, Fons van Wissen (allen PSV) en Dick Tol (Volendam). De heer J. Heymann uit Bazel zal de wedstrijd leiden. De Denen Michaelsen en Han sen zullen hem assisteren. MOSKOU, 22 sept. De wereldkam pioene Yeiizaveta Bykova heeft de tweede partij om de tweekamp scha ken tegen haar landgenote Nina Grus- kova zonder verder spelen gewonnen gegeven. De partij was in eerste in stantie na 41 zetten afgebroken. Grus- kova heeft nu de leiding met l'/«'/i pnt. (Advertentie F. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 B A N K I E R S - A N N O 1839 -VERMEER Co. Amsterdam, Herengracht 199-201, Telefoon (020) 248486, Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 's-Hertogenbosch, H. Steenweg 27-31,tel.22321,giro 1117570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 1140570 HAARLEM, 22 sept. Met zes punten uit drie wedstrijden boekten de Haarlemse semi-profclubs j.l. zondag een prachtig resultaat. Vooral de overwinning van Haarlem op Hilversum was van grote betekenis, omdat de roodbroeken daardoor op de bovenste plaats van de ranglijst belandden. Morgen treedt Haarlem ais gastheer op van het Zwolse PEC, dat in vier wedstrijden driemaal verloor. Normaal gesproken moet dat dus een over winning voor de Haarlemmers worden. Moeilijker krijgt RCH het, dat in Tilburg ten strjjde moet trekken tegen NOAD. De Racing is langzaam maar zeker in goede vorm gekomen, zodat een Haarlemse overwinning tot de mogelijkheden behoort. EDO gaat op bezoek bij het nog puntloze Wilhel- mina, waarvan de doelman in vier partijen zestien maal werd gepasseerd. We zjjn benieuwd of de EDO-ers na hun eerste zege op 't Gooi, in Den Bosch tot een zelfde prestatie zullen komen. De kans lijkt ons aanwezig. V.S.V. moet zijn plaats in het eerste gelid op eigen veld verdedigen tegen Oldenzaal. We houden het op een Velser zege. Stormvogels maakt de verre reis naar Leeuwarden en mag in staat worden geacht de haive winst te bemachtigen. In de eerste klas amateurs wacht HFC een thuiswedstrijd tegen Gouda. De Goudse ploeg kwam zondag j.l., tegen het sterke JOS verrassend voor de dag, terwijl HFC in Watergraafs meer teleurstellend spel liet zien. De HFC-ers zullen dan ook geducht op hun hoede moeten zijn om niet de kous op de kop te krijgen. In de tweede klas vragen wij ons af wat er met TYBB aan de hand is. Met nul punten uit twee wedstrijden en een doelgemiddel- de van 0-4, lijkt TYBB helemaal van slag te zijn. Om bij de pakken neer te gaan zitten, zou natuurlijk glad ver keerd zijn en wij hebben het vertrou wen in de Haarlemse club dan ook geenszins verloren. Wellicht dat TYBB het morgen bij Baarn over een andere boeg gooit. De Baanise club is be slist niet onoverwinnelijk! Zandvoort- mèeuwen is tot dusverre verdienstelijk voor de dag gekomen en de kans is aanwezig dat de kustbewoners ook in hun partij tegen „benjamin" Quick weer een goed resultaat zullen boeken. Schoten speelde tweemaal gelijk, waarbij defensie en voorhoede beide een „nul" boekten. Of het bij RKAVIC ook weer op een gelijkspel zal uit draaien, is aan twijfel onderhevig. De Amsterdamse club lijkt cms in eigen huis voor de Schotenaren te sterk. Rip- perda speelt op „Schalkwijk" tegen Ce- leritudo, hetgeen een goede kans be tekent op een bescheiden overwinning voor de Haarlemmers. Over de derde klassers kunnen we tot nog toe een optimistisch geluid la ten horen. Alle ploegen hebben pri ma resultaten geboekt en het ziet er naar uit dat de clubs uit de Bollen streek een geducht woordje gaan meespreken. Foreholte, dat met Hil- legom de leidersplaats deelt, ont vangt morgen VCS. De Voorhouters zullen op geduchte tegenstand stuiten, maar toch geven we de thuisclub een goede kans op de overwinning. Het zelfde geldt voor Lisse dat thuis de beste papieren heeft tegen Wasse naar, terwijl Hillegom in staat mag worden geacht om Alphia met lege handen huiswaarts te sturen. Lugdu- num-SJC is een vraagteken. Beide clubs zullen elkaar heel weinig ontlo pen. Bij de vierde klassers in West II gaat alle aandacht uit naar de ontmoe ting Van Nispen-DOSR. Laatstgenoem de club gaat met schitterende cijfers aan het hoofd van de ranglijst, maar het staat vast dat Van Nispen zijn gas ten een warme ontvangst gaat berei den. Indien het de Zilkenaren ernst is om mee te doen in de strijd om de bovenste plaats, zou een zege op DOSR hiervoor uiteraard het beste bewijs zijn. We wachten af. WSB lijkt ons op eigen veld sterker dan Warmunda. In West I geldt de strijd Renova- Bloemendaal als de belangrijkste ont moeting. De ploeg van Renova is veel sterker dan het vorig jaar, wat in de afgelopen twee wedstrijden duidelijk tot uitdrukking kwam. Bloemendaal won tweemaal, maar het zou ons niet ver bazen wanneer Renova zijn tegenstan ders met lege handen laat zitten. Het zal in ieder geval aan spanning niet ontbreken. Hoofddorp Boys hoeft voor NAS niet opzij te gaan, terwijl ook Onze Gezellen bij St. Pancratius zeker niet kansloos is. Voorts wordt in deze af deling nog gespeeld IEVETO en EHS Zaanlandia. AALSMEER, 22 sept. Een door de Aalsmeerse kweker A. van Luijk nieuw gekweekte dahiliasoort zal de naam Tilly van der Zwaard" krijgen. On langs verwierf de nieuwe dahliasoort op de keuring een getuigschrift van verdienste en m zo'n geval luidt de be paling, dat de nieuwe soort een naam moet hebben. De heer Luijk twijfelde geen moment en noemde zijn dahlia naar de Aalsmeerse atlete die in Bel grado een bronzen medaille wist te ver overen op de 400 meter. De kleur van de nieuwe dahlia is meekraprood. Het is een kleine bloem, een pompon-zaailing 1958. (Advertentie) t N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag Probleem No. 47 van Eug. Adolfs. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publicatie. boeken kunnen raadplegen. Ahrend met wit tegen Dr. Dijdkhoff met zwart (1937). 1. e4 e5; 2. Pf3 Pc6; 3. Lc4 PK; 4. d4 ed4: 5. O-O Pe4: 6. Tel d5; 7. Pc3 dc3: (Oorspronkelijk werd deze voort zetting voor slecht gehouden daar na 8. Ld5: zowel f5 als L£5 voor wit gunstig is). Wit speelt inderdaad 8. Ld5: Stand na wit's 8e zet: Wit: Ke8 Dd3 Tdl Tfl La3, pionnen e2 g5. Zwart: Keg, pionnen a6 b5 d4 d5 e5 f4 f5. Oplossing probleem No. 46 van A. M. Voorting: Lb4! Probleem No. 45 bleek incorrect te zijn daar op Pb6 geen mat kan volgen op Pe5 Correspondentiepartijen. Het komt niet vaak voor dat derge lijke partijen in 10 zetten afgelopen zijn daar beide tegenstanders over vol doende tijd beschikken om alle varian ten door te rekenen en zo nodig theorie- Probleem voor geoefende oplossers No. 4096 van W. Lente te Koudekerke 8. Le6! (De weerlegging, zwart komt duidelijk in het voordeel). 9. Te4: Pe7! (Vermoedelijk had wit op Pb4 gerekend met 10. Lg5 Ddö: 11. Td4!) 10. bc3: Pd5: en wit gaf op: een theoreti sche ontnuchtering Correspondentie-adresA. Perquin, Marmxkade 104. Amsterdam-C. Probleem voor beginnende oplossers. No. 735 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam Wit speelt naar: 40-34, 39-33 28, 44, ingezonden worden tot 15 okt. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. OPLOSSING van No. 4089 van C. v. d. Sommen te Eindhoven Wit speeld naar: 40-34, 38-33 29 44, 2, 20, 5 en wint. In een goede stand heeft de auteur een heel aardige ontleding verwerkt zon der echter iets nieuws te willen brengen. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 735 en 736 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 okt. a.s. OPLOSSING van No. 730 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. 29-24, 20x29, 28-23, 19x28, 27-22, 18x27, 37-32 28x37, 47-41. 36x47, 46-41, 47x50, 41x3 35x44 3x1 en wint. Als men de ontleding zo ziet dan is het vrij gemakkelijk doch door de vele mogelijkheden is het toch nog goed op passen wil men niet verdwalen. Illlllllllllllllllllllllllllillllllll De Herfst-serie tllillllllllllllllllllllllllllllllllli Zoals gebruikelijk komen we bij de intrede van een nieuw jaargetijde met een extra serie problemen. De serie welke we thans brengen is van een bijzonder gehalte. We kozen nl. werk van twee vermaarde problemisten, de eerste 5 van de nog jonge maar reeds heel goed bekend staande auteur Frans Hermelink te Ulft en de tweede vijf van de allen reeds bekende Joh. v. d. Boo gaard te Rotterdam. We twijfelen er niet aan of de oplossers zullen van deze prachtige vraagstukken genieten, ook al hebben de oplossingen soms veel moeite gekost. No. 1. Zw. 7 St. op 10, 12, 18, 20, 25, 30, 40. Wit 7 St. op 23 28, 29 34 39, 43 45, No. 2. Zw. 11 St. op 2, 7, 11, 13, 17, 18, 19, 24, 29 35 36. Wit 11 st. op 22 27, 30. 32, 33, 37. 38, 42, 47, 48. 50. No. 3. Zw. 12 St. op 4, 7, 11, 12, 13, 15, 16, 19 21, 23 26 28. Wit 12 st. op 24. 25 27 30 31, 32, 34, 37. 39, 41, 43, 44, No. 4. Zw. 15 St. op 6, 11, 12, 13, 16, 17. 19 24, 29 30 31, 34, 35 38. 45. Wit 14 St. op 21, 22 25 27 28, 32 36 39 41, 43 44, 48, 49, 50. No. 5. Zw. 12 st. op 6, 8, 10, 12, 13, 14 18, 19, 24 26 29 30. Wit 12 st. op 17 21 22, 27 28, 32 33 36 37 42 43 46. No. 6. Zw. 12 st. op 2, 6, 7, 8 9 10, 13. 18, 19 26 29. Wit 12 st. op 11 17, 22 25 27 31, 37 40 42, 43 44, 49'. No. 7. Zw. 14 st. op 6, 7. 8, 9, 10. 13, 20, 24, 28, 29 30, 31, 35 36. Wit 14 st. op 16, 17, 21, 22 27 33 38 40 42 44. 46, 47, 48. 49. No. 8. Zw. 13 St. op 2, 6, 10 12 13 20. 23, 24 28, 29 32, 33 36. Wit 14 st. op 11, 16. 34, 37, 39 40 41. 42, 43, 44 45 47, 48, 49. No. 9. Zw. 14 st. op 4, 8, 9, 10, 11. 12, 13, 14, 17 21, 22 25 36 45. Wit 14 St. op 15, 20, 23. 24, 29, 33, 34 38 39 40, 41. 42. 46, 49. No. 10. Zw 11 st. op 2, 4, 8. 9, 12, 21, 22, 23 25, 26 28. Wit 11 St. op 24, 30, 34, 36 37 39 41, 43 44 46 49. Voor alle stukjes geldt: Wit speelt en wint. De prijzen zijn als gewoonlijk: 5.—, 2.50 en 3 damwerken. Oplossingen inzenden, ook al zijn niet alle gevonden, tot 1 dee. a.s. Veel genoegen en succes 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9