Vliegtuig met 78 mensen maakt in zee noodlanding Inzittenden allen gered? PRINS ANDREW Rikhye: V.N. voorbereid op moeilijkheden in Pakistani hebben orders Merauke tot straf optreden Bromfietser doet trein ontsporen Weer „bommen in de St.-Pieter Fles met explosieve stof gevonden door arbeider BELGISCH KONINGSPAAR IN NAMEN UITGEBRANDE WAGENS VAN ONTSPOORDE TREIN Gecompliceerd ongeluk op onbewaakte bij Vilsteren (jood will ittentie ictie 25.75 22. Noodtoestand in ACCRA Het weer. Rustig weertype Eerder afzivaaien voor militairen uit Nieuw-Guinea Generaal zondag in Nederland Incidenten bij de begrafenis van Thérèse Neumann 800 KM. TEN WESTEN VAN SHANNON me ivilmma vejoreijou vmj! Plaatselijk ochtendmist Het weer in Europa Ministerie overweegt: mm*. Wegens bomaanslagen van de laatste tijd MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 86ste JAARGANG No. 3124. SHANNON 24 sept. (Rtr, UPI) Een superconstellation, gechar terd door de Amerikaanse maat schappij „Flying Tiger Airlines", heeft met 78 mensen aan boord vannacht een noodlanding moe ten maken in de Atlantische Oce aan op ongeveer 800 kilometer ten westen van de Ierse lucht haven Shannon. Onder zeer moei lijke omstandigheden zijn vrijwel de gehele nacht en vroege «-norgen grootscheepse reddingsacties ge houden. Een vertegenwoordiger van de Flying Tiger Airlines ver klaarde vanmorgen vroeg te ver wachten, dat alle inzittenden ge red zijn. Suède dames- en herenjasjes Prins Andrew, de jongste zoon (twee jaar) van koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip, met zijn moeder voor Wind sor Castte. mmëmmk mm-immmm Bevel tot schieten Slechte informatie Run op de bank Water onbetrouwbaar deze week PULLOVERS een echte chunky van 100% Du Pont Orion 75 VATICAANSTAD, 24 sept (KNP) Zaterdagmiddag zijn in de St. Pieter twee primitieve brandbommen gevonden. Zij kon den echter verwijderd worden, voordat zij schade konden aan richten. De Paus werd direct van een en ander op de hoogte gesteld. Hij toonde zich zeer ont steld. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50; telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 's avonds tel. 21544. Het vliegtuig was op weg van Gan der, Newfoundland, naar Frankfort met aan boord 59 Amerikaanse militairen, zeven volwassen familieleden en twee kinderen en voorts een bemanning van tien leden. De gezagvoerder meldde gis teravond laat eerst aan het vliegveld Shannon, dat een van zijn vier moto ren was uitgevallen, vervolgens, dat er twee en later drie uitvielen en tenslotte dat hij zich gedwongen zag een noodlan ding in zee te maken. Het vliegtuig had zelf vijf reddingboten aan boord, die elk plaats bieden aan vijfentwintig men sen. Het weer in het gebied van de noodlanding is uitermate slecht. Er waait een krachtige wind en de tem peratuur van het water is zeer laag. De noodlanding werd waargenomen door een Amerikaans militair trans portvliegtuig, dat ook nog zag hoe de superconstellation een reddingboot met mensen te water liet. Vanuit Prestwick vertrok ijlings een Ame rikaans amfibietoestel rn-t vijf in het parachute-springen geoefende medici naar de plaats van het ongeluk. On geveer terzelfdertijd kwam een Brits amfibietoestel met medici eveneens in actie. Alle schepen in de buurt wer den gewaarschuwd. Van morgen vroeg seinde het Zwit serse vrachtschip Celerinrdat het een reddingboot langszij had met veertig o- verlevenden. De Amerikaanse vracht boot Andonia berichtte zeven mensen opgepikt te hebben; de Amerikaanse luchttransportdienst meldde, dat er vijf Advertentie i EARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en morgen overdag zonnige perioden. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuid en oost. Iets kou dere nacht. Morgen dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Dinsdag: Zon: 6.29-18.34. Maan: 2.37-17.41. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 24 sept. - Het van Ierland naar Frankrijk verhuisde hoge-druk- gebied beschermt ons tegen de nadelige gevolgen van een zeer diepe storm- depressie bij IJsland. Hierdoor blijft het weer overwegend rustig met hier en daar opklaringen. De mogelijkheid van wolkenvelden en plaatselijk zelfs een licht buitje blijft bestaan, met name in de kustgebieden. Regen van betekenis wordt echter in de komende 36 uur ner gens verwacht. De temperatuur zal iets hoger zijn dan eind vorige week: maxi maal 15 a 17 gr. Station Den Helder Ypenburg Vlissmgen Eelde De BUt Twente Eindhoven Zd-Lunburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort Münehen Zürich Geneve Locarno Wenen Innshruck Rome Madna MaUorca Weer zw. bew. mist onbew. zw. bew. mist geh.bew. mist mist mist mist zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. zw. bew. onbew. max. mm temp temp gisteren 15 14 14 15 15 14 14 13 10 13 15 15 16 15 14 12 17 22 12 14 11 14 17 20 14 15 24 32 28 11 10 12 10 10 10 15 12 17 14 neersl afgel 24 uur 0 0 0 0.4 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 11 0.3 0 0 8 23 0 0 0 reddingboten met „zeer veel overleven den" gesignaleerd waren. Later werd door het Britse ministe rie van marine verklaard dat radio berichten waren ontvangen volgens welke de Celerina en de Andonia 18 overlevenden en 2 doden hebben opge pikt. Tenminste drie overlevenden wa ren gewond. Ook een bemanningslid van de Celerina was gewond. Aangeno men wordt dat deze man bij het reddingswerk gewond is geraakt. Het was op het ministerie niet bekend of ook door andere schepen overlevenden waren opgepikt. Vast staat wel, dat nog steeds naar overlevenden gezocht werd. In mei van dit jaar is een super constellation van de Flying Tiger Air lines met 107 mensen aan boord tij dens een vlucht over de Stille Oceaan verdwenen, zonder dat er ooit een spoor van gevonden is. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 sept. De woord voerder van het ministerie van Defen sie bevestigde vanmorgen, alhoewel in tamelijk gereserveerde vorm, dat bij het ministerie de vraag in studie is wat moet gebeuren met de militairen die uit Nieuw Guinea terugkeren. Een beslissing hierover is nog niet genomen. Het gaat er om of een suggestie is te verwezenlijken die in het parlement is geuit om de militairen van de land macht na terugkeer in Nederland uit Nieuw Guinea een of twee maanden eerder met klein verlof te laten gaan dan oorspronkelijk de bedoeling was. V CORK, 24 sept. Op het interna tionale filmfestival hier, heeft Neder land drie prijzen gekregen. De prijs van het Ierse fiimgenootschap voor de beste korte film werd 1 >egekend aan „Pan" van Herman van der Horst. Twee eervolle vermeldingen waren voor „Del ta Phase I" van Bert Haanstra en „Big city blues" van Huguenot van der Lin den. HOLLANDIA, 24 sept. (ANP) De militaire adviseur van Oe Thant in Nieuw-Guinea, generaal Rikhye, zal zon dag op Schiphol aankomen om drie da gen in Den Haag van gedachten te wis selen over de militaire aspecten van de overdracht van het bestuur in weste lijk Nieuw-Guinea. Gisteren is hij uit Hollandia vertrokken naar Djakarta. Daar wil hij enkele kwesties betreffen de de in Nieuw-Guinea verblijvende In donesische militairen bespreken. Na in Karatsji nog met de Pakistaanse staf chefs te hebben gesproken over de poli- tietroepen in Nieuw-Guinea reist hij naar Nederland, vanwaar hij 3 oktober naar New York zal terugkeren. Voor zijn vertrek had Rikhye giste ren nog een uitvoerig gesprek met de Papoealeider Tanggahma, lid van de Nieuw-Guinea-Raad en organisator van het vorige week gehouden nationale Pa poeacongres. Beiden spraken op het vliegveld Sentari over de resolutie die het congres heeft aangenomen en waar in tenslotte tóch het advies van de V.N. wordt gevraagd over een ple bisciet in 1963. Rikhye heeft de reso lutie meegenomen en beloofd ze aan Oe Thant te overhandigen. De heer Rolz Bennet uit Guatemala, die als ver tegenwoordiger van Oe Thant nu de ,,v. (Van onze correspondent) VILSTEREN, 24 sept. Een nieuw diesel-elektrisch driewagenstel van de Nederlandse Spoorwegen is zaterdag middag na een aanrijding met een bromfietser op de onbewaakte spoor wegovergang in de Vilsterse Allee te Vilsteren (gem. Ommen) ontspoord en grotendeels uitgebrand. De bromfietser, de 41-jarige landarbeider G. B. Hege man, vader van vijf kinderen, werd ruim twintig meter weggeslingerd en was op slag dood. De treinbestuurder P. Prijs uit Emmen en drie passagiers van de trein geraakten gewond; van hen werd wethouder A. J. Immink uit Ommen met brandwonden in het So- phia-ziekenhuis te Zwolle opgenomen. De andere gewonden konden nog dezelf de avond naar hun woonplaats terug keren. Het treinstel was om vijf uur uit Zwolle vertrokken met bestemming Emmen. B;j nadering van Vilsteren zag de bestuurder op het pad naast de spoorbaan een man op een brom fiets en gaf signalen. Trein en brom mer waren vrijwel tegelijkertijd bij de overgang, die de man desondanks wilde o\ ersteken. Een botsing kon niet uitblijven. Wrakstukken van de brommer raakten bekneld onder het eerste wielstel, waardoor een wissel honderd meter verder onklaar raakte, de trein ontspoorde en de rails wer den ontwricht. Een van de rails priemde door de batterijkamer van het motorcompartiment en stak door het dak naar buiten toen de trein tot stilstand kwam. Kortsluiting veroor zaakte brand, die razendsnel om zich heen greep en in enkele ogenblikken de coupé's van de twee eerste wa gens in vlam zette. Enige reizigers klommen door de raampjes naar buiten. De bestuurder, die een shock opliep, werd door de hoofdconducteur G. W. Habes uit Em men en een conducteur, die als passa gier meereed, uit de trein geholpen, nadat de brandblusinstallatie in wer king was gesteld. Onmiddellijk werden de politie te Vilsteren en het station te Ommen gealarmeerd, terwijl de hulp werd ingeroepen van de brandweren van Ommen en Dalfsen en de reddings ploegen van de N.S. te Zwolle en am bulances uit die plaats. Ook twintig man van de landmacht, die onder lei ding van vaandrig Droop een bivakoefe ning hielden op enige honderden meters van de overweg, kwamen snel hulp bie den. Na de blussing van de brancj heb ben technische hulpploegen uit Zwolle in de loop van de avond en nacht wis sel en tweehonderd meter spoor vervan gen. Het treinverkeer was gistermor gen om negen uur weer normaal; wel werd gisteren nog met beperkte snel heid gereden. Twee wagens van het treinstel zijn volkomen uitgebrand en gingen ver loren, de derde wagen kan worden hersteld. De trein was sedert 21 de cember van het vorig jaar in gebruik. Hij was een van de eerste van dit type, waarvan de N.S. er 42 hebben besteld. Een massa verwrongen staal en ijzer was he'_een overbleef van twee wagens, die deel uitmaakten van de ontspoorde en uitgebrande trein bij Vilsteren. Oorzaak van de ontsporing: een botsing met een bromfiets. llllIlllllllllllllIllllllllltllllll De gewonden zijn behalve bestuurder Prijs en wethouder Immink de heer J. Kammies uit Bussum en mej. C. Oosterbaan uit Sc-hoonebeek, die na te Zwolle eerste geneeskundige hulp te hebben ontvangen naar hun woonplaats konden terugkeren, zoals het Ommense echtpaar Stevens dat na spoedige poli klinische behandeling al eerder had ge daan. Een aantal passagiers raakte bij het ongeluk zijn bagage kwijt. Onze Utrechtse redacteur vernam over de ontsporing van de zijde der N.S. nog de volgende bijzonderheden: De trein, die aanvankelijk met een snelheid van 95 kilometer per uur reed, schoof na de ontsporing langzaam door het mulle zand en zakte daarin een eind weg. Verwoede pogingen werden aange wend om de deuren te openen, wat echter bij dit treintype slechts bij vol ledige stilstand mogelijk is, nadat de machinist een zich in zijn cabine be vindende knop heeft ingedrukt. De ma chinist heeft deze knop dan ook onmid dellijk na het tot staan komen van de trein ingedrukt; de vlammen sloegen eerst fel uit nadat de reizigers de trein reeds hadden verlaten. De trein ontspoorde doordat de meegesleurde bromfiets aan een trek- stang van een wissel bleef haken, wat tot gevolg had dat een been van een wissel naar binnen „loog. Het eerste truckstel kwam toen op twee sporen te lopen (er bevindt zich hier namelijk een klein zijspoor dat doodloopt op een stootblok). Bovendien maakte de rail kortsluiting met de accu's van de dieselmotor, waardoor brand ontstond. De dieselolie heeft daarbij vlam ge vat zodat uren later nog dikke vettige rookwolken uitsloegen. Van het interieur van de twee wa gens is niets meer terug te vinden dan een massa verwrongen staal en ijzer, terwijl de ruiten waren verpulverd. Het geheel deed denken aan een gebombar deerde trein. De schade wordt op an derhalf miljoen gulden geschat. hoogste VN-vertegenwoordiger te Hol landia is, heeft Tanggahma eveneens uitgenodigd voor een gedachtenwisse- ling over de resolutie. Rikhye heeft gisteren op zijii slot- persconferentie gezegd, dat de VN „zeer vastbesloten" zouden optreden bij eni gerlei moeilijkheden na 1 oktober, de datum waarop het Nederlandse gezag eindigt. Hij zei dat er vrees bestaat over hetgeen daarna zou kunnen gebeu ren. De VN houden er rekening mee dat de Indonesische en Papoea-inwoners in het district van Merauke wapens hebben. De VN-politiemacht krijgt ver zoeken om bescherming van alle groe pen in de gemeenschap Papoea's, Indonesiërs en Nederlanders. Volgende week worden tachtig man Pakistaanse troepen naar Merauke overgevlogen. Zij hebben de opdracht te schieten uit zelf verdediging of voor het beschermen van levens en eigendom. Rikhye noemde overigens het uitblij ven van enig incident van betekenis na de ondertexening van het akkoord uiterst hoopvol voor de toekomstige si tuatie op Nieuw-Guinea. Hij deelde mee, dat thans ongeveer duizend Indonesi sche militairen op Nieuw-Guinea ver blijven, ondergebracht in plaatsen in de omgeving van Merauke, Fak Fak, Kai- mana en Sorong. Na de moeilijkheden, ontstaan toen de Nederlandse autori teiten de wens uitten de in Merauke verblijvende militairen naar Kaimana te brengen, heeft de commandant van de Nederlandse strijdkrachten er op aandringen van de VN in toegestemd, dat de 350 Indonesiërs, die in de kam pong Koeprik bij Merauke zijn verza meld, daar zullen blijven. Eerder werd gemeld, dat in de om geving van Sorong niet 327 maar 527 Indonesiërs waren, maar volgens de VN-vertegenwoordiging moet worden aangenomen, dat tweehonderd man inmiddels via het eiland Waigeo naar het Indonesische eiland Gebe zijn ver trokken. Deze groep werd naar alle waarschijnlijkheid enige tijd geleden door de bevolking van Waigeo gesig naleerd en beschouwd als een groep nieuwe infiltranten. Om volledige ze kerheid te krijgen zullen een Neder landse jager en enkele helikopters van de VN deze week naar Waigeo gaan om het gehele eiland af te zoeken. Als dit is geschied, moet worden aan genomen, dat alle op Nieuw-Guinea verblijvende Indonesiërs zijn opge spoord. Ook de repatriëring van ge vangenen is nu volledig achter de rug. In het totaal werden 534 Indo nesiërs teruggebracht. Rikhye toonde zich enigszins ont stemd over de slechte informatie van de bevolking over wat er te gebeuren staat. „Deze onwetendheid is de oor zaak van vrees en vrees is de grootste vijand van rust en orde". Zaterdagmid dag heeft de generaal een bespreking gehad met gouverneur Platteel over de mogelijldieden, deze week alsnog een intensieve actie te ontwikkelen voor de voorlichting van de bevolking over de toekomstige situatie. Het hoofdkwartier in New York heeft een aantal topfunctionarissen be noemd, die per 1 oktober de taak van de hoogste Nederlandse burgerlijke autoriteiten zullen overnemen. Tot re sident van Merauke is benoemd de En gelsman Luckham, Biak zal eveneens een Britse resident krijgen, Rawlings. De Birmaan Mo Myit is benoemd tot resident van Hollandia. Een Britse poli- tie-officier, die hoofd van de politie in Ghana is geweest, zal hoofd van de politie in Nieuw-Guinea worden. In to taal worden achttien topfunctionarissen volgens het akkoord vervangen. De KLM heeft in Hollandia mee gedeeld, dat met ingang van vandaag alle passage- en vrachtkosten uitslui tend nog kunnen worden betaald in Nederlands geld of buitenlandse valu ta. Zij weigert nog Nieuw-Guinea- guldens aan te nemen. Door deze maatregel is de run op de bank in Hollandia nog groter geworden, de af gelopen weken is het reeds vaak voor gekomen, dat de voorraad buitenland se valuta volledig was uitgeput. Het hoofd van de residentie water- staatsdienst te Hollandia heeft bekend gemaakt dat het drinkwater in de hoofd stad van Nieuw-Guinea onbetrouwbaar is. De bevolking wordt aangeraden het voor de consumptie bestemde water eerst te koken. De oorzaak hiervan is dat het waterzuiveringsmiddel „Capo- riet" begint op te raken. De situatie is echter nog niet verontrustend. (Advertentie) BINNENVERIN9BED (iet beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector $aiet fabrieken Zevenbergen (Advertentie) heren junior: (Vein onze correspondent in Bonn) KONNERSREUTH, 24 sept. Btf de begrafenis van Thérése Neumann, de „gestigmatiseerde van Konners- reuth" die vorige week dinsdag op 64- jarige leeftijd is overleden, hebben zich zaterdag enige incidenten voorgedaan. De politie moest van de gummistok gebruik maken om cie orde te herstel len onder de minstens vijfduizend men sen, die de teraardebestelling bijwoon den en om voor enkele hoge dignita rissen de weg vrij te maken. De duizenden belangstellenden trok ken in de ochtenduren langs Thérèse Neumanns woning. Door het geopende raam konden zij een blik in de voor kamer werpen, waar het stoffelijk over schot van de overledene stond opge baard. Het kleine kerkje in Konnersreuth kon lang niet alle aanwezigen bevat ten Ongeveer drieduizend mensen moesten buiten in de regen blijven staan. In Konnersreuth, dat vlak aan de Duits-Tsjechoslovaakse grens ligt, zal een klooster worden gebouwd, dat aan de nagedachtenis van Thérèse Neu mann zal worden gewijd. In haar laat ste levensjaren heeft zij zelf de plan nen voor dit klooster gemaakt. op de grond en brak. De vrijkomende vloeistof ontwikkelde enorme rookwol- Een van de arbeiders die op het ogenblik in de St. Pieter werkzaam zijn, vond zaterdagmiddag een met explosie ve vloeistof gevulde fles, waaraan een primitieve chemische lont was beves tigd. Hij verwijderde de lont zonder zich te realiseren wat voor gevaarlijk ma teriaal hij had gevonden. Hp zette de fles op een muur, maar toen hij weg liep stootte hij de fles om. Deze viel Koningin Fabiola en koning Boudewijn van België hebben zondag hun eerste officiële bezoek, aan Namen gebracht. Op het balkon van het stadhuis wuift de vorstin naar de enthousiaste menigte. De koning staat glimlachend naast haar. (Telefoto. tllUililc i(A/JVVI ken, maar richtte geen schade aan. Onmiddellijk werd de pauselijke gen darmerie gewaarschuwd, die alle bezoe kers uit de basiliek verwijderde. Het on derzoek van de politie leidde even later tot het vinden van een tweede lont on der een pilaar bij de ingang van de onderaardse gewelven. Deze lont was echter niet met een fles verbonden. Deze nieuwe poging tot brandstich ting in de St. Pieter, die vermoede lijk het werk is van een geestelijk ge stoorde - dit is althans de opvatting van de politie - wekt herinneringen aan het gebeurde van 14 juli j.l., toen eveneens een brandbom in de St. Pie ter werd aangetroffen. Deze bom ont plofte wel. maar richtte geen scha de aan. De Paus bracht zondagmorgen een bezoek aan de St. Pieter. Hij bad, als eerherstel, geruime tijd bij de graf tomben van de H. Petrus en die van zijn voorgangers Pius XII, Pius X en Benedictus XV. Het bericht over de nieuwe „brand bommen" ging zaterdag als een lopend vuurtje door Rome en bracht binnen korte Qjd duizenden naar het St. Pie tersplein. Zij gingen pas naar huis nadat een van de pauselijke gendarmen op het St. Pietersplein hun nadrukkelijk verze kerd had, dat er niets meer aan de hand was. Van de dader ontbreekt nog ieder spoor. Het is dan ook vrijwel onmoge lijk de vele duizenden personen, die dagelijks de St. Pieter bezoeken, in het oog te houden. Wel is besloten, de con trole bij de ingangen van de basiliek te verscherpen. Grotere bagage moet wor den afgegeven. Kleinere handbagage wordt door de gendarmerie gecontro leerd. ACCRA, 24 sept. (UPI) De rege ring van Ghana heeft zaterdag voor de hoofdstad Accra en omgeving de noodtoestand uitgeroepen in verband met de bomexplosies van de laatste tijd. Alle openbare samenkomsten en optoch ten zijn verboden. De politie heeft het recht zonder meer huiszoekingen te ver richten. Op verschillende punten in de stad worden auto's en voetgangers aan gehouden en gecontroleerd. Donderdagavond ontploften twee bom men tijdens een optocht in Accra ter ere van president Kwame Nkroemah, die de volgende dag 53 jaar zou wor den. Honderd mensen werden gewond. Drie van hen overleden later in een ziekenhuis. De verjaardagsfeestelijkhe den van vrijdag werden afgelast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1