Treedt ENGELAND nog dit jaar toe tot Euromarkt? Minister Heath deze week naar Brussel. BonnRome Waardige Diepenbrock- herdenking in Delft STRAWINSKY WEER IN MOSKOU I Voorraad koelhuisboter moet worden geruimd Beslissing over wijze van ruimen in januari verwacht het V.H.M.O.? Esperanto hij HULDIGINGSCONCERT PROF. BERNET KEMPERS ,,'t Zit raar in elkaar" HET K0NÏPL0T OPTIMISME IN BELGISCHE HOOFDSTAD „Missa in Die festoin weidse ruimte van St. Hippolytuskerk GEORGE SHEARINGKWINTET I Nachtconcert zonder jazz o EEG-verordening in de maak TWEE doden bij verkeersongeluk Niet alleen geleerde musicoloog HOEK VAN HOLLAND - HARWICH Frans Hals-expositie erg druk bezocht Waterman woensdag naar Nieuw-Guinea Ereplicht Verdacht van beroving met geweld Jeugdige Nijmeegse voetballer overleden Première KRO-revue Jeugdige autodieven slaan over de kop pi MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 PAGINA 2 BRUSSEL, 24 sept. Indien zich geen onverwachte gebeurte nissen meer voordoen, is de kans groot dat Groot-Brittannië tegen het einde van dit jaar zal toe treden tot de Europese Economi sche Gemeenschap. Dit is de in druk, die men gisteren in de Bel gische hoofdstad kon opdoen na afloop van het drukke diploma tieke overleg, dat in de afgelopen dagen in Londen is gevoerd tus sen de Engelse „EEG-onderhan- delaar" Heath enerzijds en de „af zonderlijk optredende" Bene'ox- ministers van buitenlands^ zaken anderzijds. speciaal in teak Stap vanavond aan boord en morgenochtend vroeg bent u in Londen. U kunf de reis ook overdag maken. PAUL VLAANDEREN (Van onze Brusselse correspondent) Terwijl minister Spaak zondag uit de Britse hoofdstad doorreisde naar New Vork om daar de Algemene Vergade ring van de VN bij te wonen, keerde de Belgische adjunct-minister van bui tenlandse zaken. Fayat, naar Brussel terug. By zijn aankomst daar gaf hij als zyn mening te kennen, dat het Britse lidmaatschap van de Euromarkt thans „binnen drie maanden" mogelijk is. In elk geval, zo voegde hij eraan toe, zullen de besprekingen „met pas sende voortvarendheid" worden voort- geset. Zowel in Brussel als in Londen is men het erover eens, dat een beslis sing moet vallen voordat het in Groot- Brittannië tot algemene verkiezingen komt. Men twijfelt er niet aan, dat de regering.Macmillan het bij een deel van het Britse publiek lelijk heeft ver korven met haar Europese politiek en haar handelwijze ten opzichte van het Gemenebest. Zoals bekend, worden de onderhan delingen tussen Engeland en de Zes op 8 oktober hervat. Maar vandaag kwam Heath al naar Brussel om het terrein voor te bereiden voor de laatste, uitermate ingewikkelde fase van deze historische conferentie. Morgen gaat hij naar Bonn voor een onderhoud met minister Schröder, van wie bekend is dat hij de Britten heel wat gunstiger is gezind dan kanselier Adenauer. Volgens sommi ge informaties, die in Brussel uit de Westduitse hoofdstad zijn ontvangen, zou men daar momenteel zelfs twijfe len aan de soliditeit van de as Bonn- Parijs, althans wat betreft de Euro pese eenmakingsproblematiek, en zou minister Schröder in het kabinet over een grotere aanhang beschikken dan de kanselier. Vrijdag gaat Heath ook nog naar Rome om daar de zaak te bepraten met eerste minister Fanfani. Naar in Brussel wordt vernomen, hebben de ministers Spaak en Fayat zaterdag in Londen opnieuw beklem toond. dat zij Engelands ja of neen aan de EEG niet later dan tegen Kerstmis verwachten. De Nederlandse minister Luns zijnerzijds zou vrijdag tegenover Heath de datum 1 april 1963 hebben genoemd als vervaltermijn voor Enge lands beslissing. Zowel de Belgen als de Nederlanders zouden hun Britse gesprekspartner echter duidelijk heb- Advertentie l Alle soorten hardhout ruw of in bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ v/h. W. M.V. GUkP STIELTJESSTRAAT 42 R DAM TEL. 70767 ben gemaakt, dat zij de eenheid van de Zes moeten respecteren en dat zij om die reden hun positie soms moeten af stemmen op die van hun Franse colle ga's. Over de ware bedoelingen van Parijs zouden noch Spaak noch Luns Heath enige zekerheid hebben kunnen geven. Houden de Fransen slechts het been stijf om een zo hoog mogelijke prijs voor Engelands lidmaatschap te kunnen bedingen of zijn zij inderdaad radicaal gekant tegen Engelands toe treding tot de EEG? Deze vraag moet vooralsnog open blijven. DEN HAAG Minister Luns ver klaarde zaterdag naar aanleiding van zijn gesprek met Heath, dat ,,de Britse regering de mening is toegedaan, en deze wordt door de Nederlandse rege ring volledig gedeeld, dat de Gemene bestconferentie op geen enkele wijze de Britse positie in de onderhandelingen met de Zes heeft verzwakt". Luns be vestigde het Nederlandse standpunt, dat Engeland behalve tot de gemeen schappelijke markt ook tot de te vor men politieke unie dient toe te treden. De Britse regering behoort voorts alle gelegenheid te krijgen om haar stand punt duidelijk te maken voordat een besluit over de politieke unie wordt genomen, zo zei mr. Luns. Volgens de Nederlandse minister van buitenlandse zaken bestaat de moge lijkheid dat binnenkort een nieuwe top conferentie van de zes EEG-landen de politieke unie zal bespreken. In ieder geval zullen de ministers van buiten landse zaken dit doen als zij, vóór de hervatting van de onderhandelingen met Engeland, in Brussel vergaderen. HAARLEM, 24 sept. Blijkbaar zijn de lagere toegangsprijzen, die sedert zaterdag voor de Frans Halstentoon stelling gelden, en het feit, dat de ex positie nog maar enkele dagen (tot en met aanstaande zondag) te bezichtigen is, in dit weekeinde voor velen aanlei ding geweest een bezoek te brengen aan het Frans Hals Museum. Er wa ren dit weekeinde ongeveer tiendui zend bezoekers en gesproken kan wor den van topdagen. Zondagmiddag wa ren er vierduizend belangstellenden on der wie vele Belgen en Fransen. ROTTERDAM, 24 sept. Het s.s. Waterman van de maatschappij Trans- Ocean is zaterdagmorgen met een aan tal studenten uit New York terugge keerd in de Rotterdamse haven. Het schip meerde omstreeks half twaalf af bij de Holland-Amerika Lijn. Woens dagmiddag vertrekt de Waterman, daartoe gecharterd door de regering, naar Nieuw-Guinea voor het afhalen van militairen en/of evacué's. De reis gaat via Port Said, Aden en Singapore. Het schip wordt 25 oktober in Biak ver wacht. DELFT, 24 sept. Op waardige wij ze heeft het koor der St. Hippolytus kerk alhier, bijgestaan door leden van andere kerkkoren, o.l.v. Nico Verhoeff het eeuwfeest van de grootste coryfee onder de scheppers van gewijde mu ziek aan het begin dezer eeuw, Alphons Diepenbrock, herdacht met een uitvoe ring van zijn „Missa in Die festo'' Dat geschiedde in een kader zoals Die penbrock dat zelf voor de geest heeft gestaan: de volle luister van onze ere dienst. Want al bezitten wij katholieken benoorden de Moerdijk bijna geen ka thedralen meer waarin het spel der kruisgewelven en gotische lijnen de ver voering der menselijke geest symboli seren, toch biedt een neo-gotisch bouw werk als van de St. Hippolytus het voor deel over een goed akoestisch vermo gen te beschikken: een weidse ruimte waarin de veelstemmigheid van deze muziek zich breed kan ontplooien. Eni ge restrictie moet men maken ten aan zien van het orgel dat weliswaar grote klankproporties mogelijk maakt maar dat te weinig zingende grondstemmen bevat, en te weinig karakteristiek is om Diepenbrocks klankideaal dat in -ei- te dat van de Franse orgelbouwmees ter Cavaillé-Coll was geheel in ver vulling te doen gaan. «MBO - <a: Indien dan tóch een bevredigend in strumentaal klankbeeld werd verkregen, danken we dit aan de ongemene vaar digheid en het voor onze liturgie zo ge- eigende talent van de organist Joop Schouten, die niet alleen voor de bjjna onmogelijke taak stond deze mis te be geleiden, maar ook zich als improvi sator en executant van orgelmuziek onderscheidde. Was de taak van Nico Verhoeff min der zwaar? Stellig niet! Hem stonden een zestigtal uitgelezen kerkzangers ter beschikking die in het geval van deze dubbelkorige mis over twee koren ver deeld moesten worden. Ik persoonlijk heb dit altijd een misvatting van Die penbrock gevonden. Hem zweefde de dubbelkorige structuur van de oud-Vene- AMSTERDAM, 24 sept. - De meeste grote jazz-musici maken vaak op con certen pas vlak voor het spelen van een stuk uit wat er zal worden gespeeld. Soms kondigen zy zelfs niet eens aan omdat zü op het moment van de num mer-keus meteen al beginnen. En dit is ook helemaal niet belangrijk, om dat het thema toch altyd een uitgangs punt voor de improvisatie is, waarvan alleen de grote contouren maar vast sta" B.j de pianist George Shearing is dat allemaal anders. Op het nachtconcert, zaterdag in het Concertgebouw, bleek, dat bij hem letterlijk alles van te vo ren vaststaat. Niet alleen de nummer- keus (waar alleen hier en daar een verzoeknummer werd tussengeschoven) maar ook en dit is natuurlijk veel belangrijker alle noten die gespeeld zullen worden. De muziek van Shearing mist het improvisatie-element in be langrijke mate. en alleen daarom is het •1 geen jazz. Verder swingt de muziek van zijn kwintet nauwelijks en mist ze de juiste sfeer van de jazz, de ,,soul". Hiermee wil echter geenszins worden beweerd dat Shearing en de zijnen hun vak niet verstaan. De vibrafonist Dough Marsh, de bassist Ralph Pena en de drummer Vennel Fournier deden goed werk zonder ook maar één fout te ma ken. De gitarist Ron Anthony en voor al de leider zelf (die uiteraard altijd wordt gehandicapt door zijn blindheid) kwamen op sommige momenten zelfs tot opmerkelijke dingen. Maar het ge heel steeg nergens boven het peil uit van (zeer goede) amusementsmuziek. Het hele concert was erop gericht de luisteraar gunstig te stemmen. En hoewel dit op zich zelf een lofwaardig streven is. miste het juist daardoor de inspirerende vonk, die alleen ontstaat als de musicus volledig van zich zelf uitgaat. Het concert van George Shearing ring was een aanschakeling van elkaar prettig afwisselende stukken, door de pianist gezellig aan elkaar genraat. Er was een aaneenschakeling van elkaar h" e~ "l oude n .nne ip- neel even een knipoogje naar de jazz (Honey suckle Rose: I'll remember Clifford), en wat rustig voortkabbelende dansmuziek. De gastsolist, de congadrummer Ar mando Peraza, maakte de vertoning compleet met een serie mambo's en George Shearing aan de piano en de congadrummer Armando Peraza. andere Zuidamerikaanse ritmen. Want dat was het, een vertoning. Een bij zonder voortreffelijke vertoning welis waar, maar nergens was er werkelijk spirituele en ontroerende muziek. Het spel van de pianist George Shearing is en blijft entertainment en beslist niet meer. En hoewel dit concert de opening heette te zijn van het iazz-seizoen 1962/'63, zien wij toch reikhalzend uit naar het eerste werkelijke jazz-concert. Want dat moet nog komen. Zondag avond trad het George Shearing-kwin- tet ook nog voor de AVRO-tv op. ALPHONS DIEPENBROCK tlaanse meesters onder wie de Neder lander Adriaan Willaert voor de geest. Doch de muziek was allereerst in de wij de dimensie van een gemengd koor ge schreven en bovendien was ze, daar waar de dubbelkorige structuur werd toegepast, meer homofoon dan polyfoon toegepast, meer in massieve akkoord formaties dan in kunstig ineengestren gelde lijnen. Doordat Diepenbrock geen man van de praktijk was, leed zijn ide aal onder een gemis aan reële klank voorstelling. Tot dusver is het daarom niemand gegeven deze veelstemmigheid al luisterend te ontrafelen omdat het mannenkoor ipso facto door zijn octaaf lager klinkende diapason dan het ge mengd koor bij voorbaat doorzichtigheid belemmert. Wanneer de componist deze dubbei- kongneia verlaat kiaart het klankbeeld op. En wanneer hij een meer homofone zetting nastreeft is het effect zelfs gran dioos. Niet ten onrechte sprak een tljd- genoot.dichter daarom van „de grandio ze doch broze Diepenbrock''! Kurt ge zegd zou men deze ongetwijfeld naar mystieke verten reikende muziek, deze door üe adem van iets oneindigs bewo gen klanken een meer op de praktijk en meer aan liturgische eisen ingestelde vorm willen geven, Indien de gehele conceptie in het post-Wagneriaans me- lodiscn en harmonisch patroon opgevat, dat niet zou uitsluiten. In ieder geval mogen we hierbij niet voorbij zien, uat dit werk, aan het begin van deze eeuw geconcipieerd, een eerste bazuinstoot is geweest voor de wederopstanding van onze in een moeras van middelmatig heid en imitati geraakte kerkmuziek. Hèm dus te eren aan wien men deze opstanding dankt is niet meer uan een ereplicht. De wijze nu waar op Nico Verhoeff en de zijnen zich van deze taak hebben gekweten ver dient bh de grote middelmatigheid waarin kerkmuziek veelal bedreven wordt veel waardering. Dat op een ef fectief van zestig zangers in twee helften van dertig gesplitst de klank nu en dan wat dun klonk is oegrijpelijk. Tegenover deze kwanti teit stonuen figuren uit onze zangers- ivereid die met hun glanzende stern- kracht veel tot de noolesse van deze muziek bijdroegen. Ik noem slechts de tenor Henri Beyersbergen Van He negouwen wiens stem zich voor deze hooggestemde lyrische soli nog steeds bijzonder leent. Enkelen dezer zan gers zijn aan snellere tempi gewend. In deze ruimte echter kwamen Ver- hoetts tempi geheel overeen met deze brede lyriek en ze bevorderden even eens de voor zover mogelijk doorzichtigheid der stemvoering. Dat echter In onze tijd van vervlak king en muzikale passiviteit zulk een uitvoering nog mogelijk is en dat men het in een kleine stad als Delft met medewerking der St. Gregoriusvereni- ging presteert om de mankracht der kerkzangers te verenigen, is een hoopvol verschynsel honderd jaar na het verscheiden van onze genius. In de gebruikelijke doch wat grote tegenstelling tot deze eigentijdse muziek stonden de wisselende Gregoriaanse zangen die op even devote als muzikale wjjze door een afzonderlijke schola o.l.v. de heer Bak aan het altaar werden uit gevoerd. MARIUS MONNIKENDAM Voor het eerst sinds 48 jaren brengt de Amerikaanse componist Igor Strawinsky weer een bezoek aan zijn geboorteland Rusland. In Moskou werd Strawinsky (links) verwelkomd door de Russische componist Tikhon Khrennikov. Er viel de tachtigjarige musicus een enorme ontvangst ten deel. (Telefoto.) (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG, 24 sept. De als sug gestie in het produktschap voor zuivel overwogen maatregel om bij de ver koop van een bepaald aantal pakjes koelhuisboter er één cadeau te doen, is inmiddels wel van de baan. Daar mee is echter nog niet bekend welke maatregelen het produktschap dan aan minister Marijnen zal voorstellen om de voorraad van ca. 29.000 ton koel huisboter te ruimen. Naar wordt verwacht zal het advies van het produktschap een dezer dagen bij het ministerie binnenkomen. Er wor den echter geen mededelingen over ge daan omdat de bewindsman dan in een wat moeilijker positie komt, wan neer hij van het advies zou willen af wijken. De verkoop van koelhuisboter is ieder jaar weer bij de nadering van het win terseizoen een onderwerp van geruch ten. Dat er na de zomerperiode met overvloedige melk (en boter-) opbreng- Advertentie) HAARLEM, 24 sept. De stichting „Esperanto bij het onderwas" onder zoekt of het mogelijk is Esperanto als leervak bij het VHMO in te voeren. Een speciaal daartoe opgerichte com missie beraadt zich hierop en tracht een antwoord te vinden op de vraag of er behoefte bestaat aan een kunst matige wereldhulptaal en zo ja, of Es peranto aan de eisen van deze taal vol doet. Er zijn over de mogelijkheid van het invoeren van Esperanto bij het VHMO reeds besprekingen gevoerd met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en er is goede kans, dat het tot een goede sa menwerking in deze zaak zal komen. Dit heeft mr. F. Winkel, directeur van de stichting „Esperanto bij het onderwijs", medegedeeld tijdens het jubileumcongres in Haarlem ter vie ring van het feit, dat het 14 juli 75 jaar geleden was, dat het Esperanto werd gepubliceerd door de Poolse oog arts dr. L. L. Zamenhof. Het congres nam een resolutie aan, waarin er bij de regering op aangedrongen wordt om uit een oogpunt van rechtvaardig heid voor het bezit van een Esperan- todiploma aan leerkrachten bij het la ger en voortgezet lager onderwijs een gelijke beloning in het vooruitzicht te stellen als thans geldt voor het bezit van andere taalacten. In de resolutie wordt gesteld, dat van een algemene toepassing van Esperanto slechts spra ke kan zijn na invoering van deze taal als leervak op de scholen. Daarbij is een eerste vereiste de beschikking te hebben over voldoende leerkrachten. MARKELO. 24 sept. Vanmorgen Is op de Rijssenseweg nabij de vijf sprong in de buurtschap Eisen onder Markelo een verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee inwoners uit Lemelerveld het leven hebben verloren. Een busje uit de richting Rijssen met negen arbeiders afkomstig uit Lemeler veld is klemgereden toen de bestuurder poogde een voor hem rijdende oplegger beladen met papier in te halen. Op het zelfde moment naderde uit de richting Markelo een toeringcar. De bestuurder, de 36-jarige H. Kerkdijk was op slag dood. De 30-jarige ongehuwde J. ten Broeke is eveneens ter plaats overleden. Twee andere personen liepen een shock op. AMSTERDAM, 24 sept. Een le gertje politiemannen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woning aan de Swammerdamstraat een 25-ja- rige losarbeider aangehouden, die er van wordt verdacht berovingen met geweld te hebben gepleegd in Den Haag en Amsterdam. Reeds eerder was de politie de man op het spoor gekomen maar toen was hij er in ge slaagd via de achterzijde van de wo ning te ontvluchten. De man zou in maart van dit jaar in het portaal van een kerk in den Haag een vrouw hebben neergeslagen en van haar handtas hebben beroofd. Eind fe bruari zou hij in de Amsterdamse bin nenstad een man op een dergelijke wij ze hebben beroofd. Tijdens het eerste verhoor heeft de losarbeider beweerd: „ik weet van niets". AMSTERDAM, 24 sept. Het huldi- gingsconcert bij gelegenheid van de 65ste verjaardag van prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers had zaterdag tot mu zikaal motief een bloemlezing van geestelijke en profane werken van Cle mens non Papa. De bekendheid van deze zestiende-eeuwse Nederlandse grootmeester van schitterende motet ten en missen en ranke speelse chart- sons danken wij aan het indrukwekken de levenswerk van de feesteling, die Clemens non Papa tot speciaal onder werp van zijn diepgaande musicologi sche studies koos. In ons blad is hierover uitvoerig ge schreven, alsmede over de andere ob jecten van zijn veelzijdige muzikale interesses. Wij voegen hier nog aan toe, een smaakvol door hem geschre ven Schubert-biografie en willen onze lezers attent maken op de originele opzet van zijn Muziekgeschiedenis, waarin hij de stof niet chronologisch behandelt, maar de ruimte waarin uit gevoerd en het doel waarvoor geschre ven tot uitgangspunt van de verschil lende hoofdstukken neemt. Uitvoerenden van het feestconcert waren het Nederlands Kamerkoor olv. Felix de Nobel en de Nederlandse Can- torij o.l.v. Maarten Kooy. Het meest luisterrijke gedeelte van het program ma werd verzorgd door het Nederlands Kamerkoor. Een vlucht van klanken maakte zich wervelend los in het motet Ascendit Deus Ascendens Christus, als de incarnatie zelve van een stra lende hemelvaart. Een prachtig motet van niet te grote moeiijkheidsgraad, dat wij gaarne zouden zien opgenomen in het programma van onze katholie ke kerken. Een indrukwekkend motet is ook „Fremuit spiritu Jesus", waarin van de Cantus firmus „Lazare veni foras" een boeiende suggestie kan uitgaan, die echter in de vertolking van het Kamerkoor te lang op zich liet wach ten. Verschillende delen uit de Missa Pastores Quidnam Vidistis leken mij qua tempo iets aan de langzame kant en misten daardoor aan glans en be wegingsdrift. De Nederlandse Cantorij, een vocaal instrumentaal ensemble, dat zich ge regeld laat horen via de NCRV, open de en besloot haar optreden met de innig-devote Tafelgebpden-voor-en-na- de-maaltijd, ter omlijsting van een groep Souterliedekens, solistisch ge zongen met instrumentale begeleiding. De interpretatie van de koorzang be antwoordde niet bevredigend aan de doelstelling van de polyfonie: het vloeien de lijnenspel. De koorklank bleef te star en wilde niet in losse welving op bloeien. De om hun eenvoud en fijn heid te bewonderen Souterliedekens werden eveneens te zwaarwichtig en nadrukkelijk geïnterpreteerd en kon den als zodanig maar matig boeien. Het Nederlands Kamerkoor besloot het concert met „Godt is mijn Licht" dat ik mij beweeglijker en meer luci de voorstel. Idem de interpretatie van „Een Venus schoon". De levendige puntige voordracht van de drie juweel tjes „Rossignolet", „Entre vous Fil- les", en „La la la, Maistre Pierre", leidde daarentegen tot een overtuigen de expositie van Clemens non Papa's lichtvoetige bekoorlijke chansonkunst. Hierna was er in de Spiegelzaal een receptie, tijdens welke een rij van sprekers het talent van prof. Bemet In het Concertgebouw werd zaterdag avond de 65-jarige prof. dr. Bernet Kem pers gehuldigd. Willem Andriessen feliciteert de jarige Kempers om op te treden als voorzit ter van diverse Kunstverenigingen roemde. De jubilaris is n.l. beslist niet alleen de geleerde musicoloog, die zich ingraaft in bronnenstudies en soms on ontwarbare muziekhandschriften tracht te ontcijferen. Hij is ook de mens van het boeiende leven, lokt graag meningen uit om uit de discus sie een nieuwe gedachte te laten op komen. Van de sprekers noemen wij o.a. prof. dr. Smits van Waesberghe, Wou ter Paap, Gustav Leonhard en Geh- rels. Als vertegenwoordiger van Am sterdam voerde oud-wethouder mr. de Roos het woord, waarbij hij zijn ver wondering uitsprak dat de jubilaris al zo jong 65 geworden was! Hierop pa reerde Bernet Kempers prompt met een tegenzet, dat dit beslist niet aan Amsterdam te danken was! „Amster dam heeft het mij niet gemakkelijk gemaakt, maar „desondanks" houd ik van Amsterdam." Wie van dit „desondanks" een be grip wil krijgen, bezoeke maar eens het Instituut van Muziekwetenschap pen dat sinds jaren gevestigd is in een oud aftands schoolgebouw aan de Ja cob van Campenstraat. T. Vr. NIJMEGEN, 24 sept. De 17-jarige voetballer W. Hutting is vanmorgen in een Nijmeegs ziekenhuis overleden. De jongeman speelde zondag in een ju niorenteam van Noviomagum en kwam in deze wedstrijd in botsing met een tegenstander. Hij werd ter observatie in een ziekenhuis opgenomen, waar hij is overleden. sten een voorraad boter aanwezig is, is eigenlijk normaal. De produktie loopt tegen de winter sterk terug en dit betekent, dat er een buffervoorraad moet zijn. De voorraden dreigen echter wel steeds groter te worden omdat lan den, die vanouds boter importeren, hun produktie mede door bescher mende maatregelen hebben opge voerd. Voor de van oudsher exporte rende landen, waaronder Nederland, is er dus minder gelegenheid tot uit voer. Hoewel produktie, uitvoer en voorraadvorming ieder jaar weer van wisselende omstandigheden afhanke lijk zijn, is de voorraad van thans ca. 4000 ton groter dan vorig jaar om deze tijd. Het is, zo zeggen deskundigen, on mogelijk thans reeds een oordeel te vormen over de exportmogelijkheden in de komende maanden en daardoor is het ook heel moeilijk een in druk te krijgen van de voorraden, die op de binnenlandse markt moeten worden afgezet. Daar komt nog bij, dat bij een voordelige aanbieding van koelhuisbo ter, naar de praktijk heeft bewezen, veel mensen die verse boter kopen, tij delijk op koelhuisboter overgaan. Het effect van een geforceerde verkoop van koelhuisboter is dus, dat er minder ver se boter tegen hogere prijs wordt verkocht en dat tegenover de grotere hoeveelheden koelhuisboter die de pak huizen verlaten ook weer grotere hoe veelheden verse boter het pakhuis aan de andere kant binnenkomen. Een definitieve oplossing van het pro bleem Hjkt pas mogelijk In het kader van de komende EEG-verordening voor zuivelprodukten. De Europese commis sie heeft hiervoor een ontwerp opge steld. Het lijkt niet uitgesloten, dat hier over rond januari a.s. een beslissing door de betrokken E.E.G.-ministers kan worden genomen en dat de verordening per 1 april 1963 zal kunnen ingaan. HEERLEN, 24 sept. Onder de titel ,,'t Zit raar in elkaar" presenteerden Berry Kievits en Gerard Walden gis teravond in de stadsschouwburg alhier hun jongste K.R.O.-revue. Voor deze première bestond grote belangstelling. De ruime schouwburgzaal was nage noeg geheel bezet. Het revue-gegeven: twee clowneske stumpers van mannen wier heimelijke amoureuze escapades niet voor hun beider ega's van het bekende huistyrannentype verborgen blijven, muntte niet direct uit door originaliteit maar was merkwaardig genoeg toch in staat de aanwezigen drie uur lang amusant bezig te hou den. Volgens ons lag dit overigens minder aan het vrij goedkope gegeven maar meer aan de vaart waarmee deze revue gebracht werd, aan het vlotte spel van alle medewerkenden en vooral niet -te vergeten aan de grote variatie. De hoofdpersonen Robert Waldemar (Gerard Walden), zjjn schoonvader (Herbert Joeks) en zijn oosterse vriend Tsang Li (Nol Kievits) beleefden avon turen in Hongkong, aan het strand van Oostende en in nachtbars, steevast ge volgd door ruzie-scènes thuis. De steeds wisselende plaats van handeling stelde de revuesamenstellers in staat om de overige medewerkersballetdanseres sen, het zangduo Salberti en de jong lerende acrobaten Paolino en Christo Rucello behoorlijk aan hun trekken te laten komen. Speciaal de acrobatische toeren van Paolono, een ras-circusar tiest, zou het publiek niet graag heb ben willen missen. En al evenmin het optreden van Joop v. d. Marei als To bias, de gevreesde krachtpatser die zo wel de schoonvader als de schoonzoon nog meer ontzag inboezemde dan hun beider kijvende echtgenoten. Alle gezongen en gesproken twisten eindigden tenslotte met een verzoe- ningsfeest dat volgens het programma door moest gaan als een Maastrichts carnavalsfestijn. Het viel de geboren carnavalisten onder de aanwezigen evenwel moeilijk om in dit tafereel een echt zuidelijk carnaval te ontdekken, maar desalniettemin waardeerden zij de poging. En derhalve werden de car naval vierende revue-artiesten aan het eind van de voorstelling op een lang durig applaus onthaald. Op grond van een ongeveer tienjarige traditie vormt ook deze première te Heerlen weer de start van de nieuwe K.R.O.-toumea door ons land. C. B. MUIDEN, 24 sept. Gisteravond zün twee zeventienjarige jongens hier met een gestolen auto over de kop geslagen op de brug over de Vecht. De knapen kropen ongedeerd uit de wagen en gin gen er van door in do richting van Weesp. De rijkspolitie van Weesp, die gewaarschuwd was, zette de toegangs wegen af en kon het duo omstreeks elf uur aanhouden. De jongemannen hadden 's middags in "Putten verschillende café's bezocht en daar 's avonds bij de gereformeerde kerk de auto gestolen, waarmede zij naar Amsterdam waren gereden. Op de terugweg naar Putten sloeg de auto ver moedelijk door te snel rijden over de kop. De wagen werd zwaar beschadigd. Voor een van de autodieven was dit de derde maal, dat hij zich aan auto diefstal heeft schuldig gemaakt. De an dere jongeman is reeds met de kinder rechter in aanraking geweest. De jonge lui zijn naar Putten overgebracht. Frankrijk De officier van justitie in Parijs heeft een onderzoek geopend om uit te maken of de 50-jarige Jacques Soustelle eens een naaste medewerker van De Gaulle terecht zal moeten staan wegens deelneming aan een s? menzwering tegen het staatshoofi (AFP) wjVL- EEN AFLUISTERAPPA RflAT, EEN SOORT RADIOZENDERTJE °%t AH,JA. IK SNAP HET. EN DAT WIL JE B'J DIE REBEL LEN ACHTER LATEN, HÈ? DEZETECH- NICÖSMOET'N HEEL KLEIN AP PARAATJE VOOR ME MAKEN,SIR GRAHAM VLAANDEREN, IKBEN MAAR EEN SIMPELEZIEL 5NPP NIET WATJE MAAR VLAANDEREN ZE SPREKEN V' ARABISCH! MT "-a\ lAR HEB1K00KAAN GEtftCHT. PROFESSOR ROBERT WEST GAAT METME iï/MEENRARPAR'JS.HÜISEEN NEEF VAN M'JN VROUW EN EEN MIDDEN-OOSTENEXPERT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2