Verdiensten PvdA-politicus gehonoreerd Mr. J. BURGER bij afscheid commandeur Oranje-Nassau De Quay komt voormalige opposant interrumperen Minister en burgemeester voor TV over Bijlmermeer Mr. Van Hall rept zich naar studio Slachtoffers van verkeer in weekeinde Duur ontslag in Deventer HEER BETOOGT TEGEN ANNEXATIE Chauffeurs vinden een „ho°P rommel": vermiste Renoir Kisten sigaretten voor Haagse amateur-jutters Artiesten terug na zware tournee door Nw.-Guinea Nederlander redt vrouw uit Seine 80 jaar Den Haag en Oud en Modern Mexico DAMESBEURS Voorzitter NVV:. „De Troonrede biedt voor de loonpolitiek weinig perspectief Zee verschalkt douane Wijdingen Zeehond aangespoeld Voetgangers laken het „intimiderend rijden" Borstbeeld luitenant admiraal Helfrich op de MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 PAGINA Noviteitencentrum Contact- en Filmmiddag NEDERLAND-MEXICO Bezorgdheid Boot in rood Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigens..... rookt al Arsenal? BELONING VAN VIJF MILLE Prinsessen bij bruiloft (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM, 24 sept. De partij raad van de P.v.d.A. en vele voor aanstaande socialisten met minister van staat dr. Drees voorop, zijn zater dag bij het afscheid van mr. Burger als fractievoorzitter in de Tweede Kamer, spontaan opgestaan om minis ter-president De Quay met een harte lijk applaus te verwelkomen. Niemand en zeker mr. Burger niet had de premier verwacht. Plotseling kwam hij Krasnapolsky binnenwande len. Hij ging recht op de leider van de socialistische oppositie af om hem geluk te wensen met zijn benoeming tot commandeur in de Orde van Oran je-Nassau. Mr. Burger was een ogen blik onthutst, stopte midden in zijn speech, ging met uitgestoken handen op prof. De Quay af en riep spontaan: „Dat is de omgekeerde wereld. Ik heb (Advertentie) Een schatkamer vol nieuwe ideeën Neerlands uitstalkast 28 seplember t/m 9 oktober (zondags gesl.) 1-5 en 7.15-11.15 uur. Entree 150 a.i. HOUTRUST DEN HAAG zaterdag 29 september, 13.30 uur Inleider: Seiior M. A. Amador Secretaris van de Ambassade. Toegangsbewijzen aan te vragen bij Damesbeurs, Mauritskade 49, Den Haag DEN HAAG, 24 sept. Prinsjesdag- 1962 heeft voor de loonpolitiek weinig perspectief geopend. Op andere gebie den is er wat meer perspectief, met name op sociaal terrein, al is ook daar kritisch onderzoek van de regerings plannen geboden. Aldus drs. D. Roe- tners. voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen in een toespraak voor de microfoon van de V.A.R.A. De heer Roemers merkte naar aan leiding van de passage over het S.E.R.-advies omtrent het te volgen loonsysteem onder meer op: ,,De re- germg heeft niet gezwegen, maar zij heeft evenmin gesproken. Zij kan het advies niet terzyde schuiven, maar zn schrikt blijkbaar terug voor meer vrij heid in de loonpolitiek die zij eerst zo trots in haar vaandel had geschre ven." ,,Het stemt tot verheugenis dat onze economie de schokken van verkorting van de arbeidstijd en van de loons verhogingen, die boven de ontwikke ling van de produktiviteit uitingen, zon der ernstige verstoring van het even- Wicht heeft kunnen doorstaan." De Vraag dringt zich op, aldus de heer Roemers, waardoor dat wonder werd Veroorzaakt; het antwoord: het Neder landse loonpeil was structureel te laag ln vergelijking met dat in de omringen de landen. De heer Roemers zei best te be grijpen dat minister Veldkamp aan de S.E.R. advies vraagt over de in 1963 te voeren loonpolitiek, maar het is hem niet duidelijk waarom ;n de vraagstelling al de conclusie moet zÜn opgesloten, omdat de S.E.R. moet adviseren over de begrenzing van de stijging der loonkosten in 1963. Ieder dient zich te realiseren, aldus 5*® N-V.V.-voorzitter nog, dat sociale v=n ^en n'et lucht komen «ai, •®r moeten offers voor worden ge Dracht. Worden die offers gebracht Va v, vorm van premieverhoging, dan wa niet an(lers of dientengevolge worden de mogelijkheden van loonsver hoging beperkt. De vraag dringt zich ®chter steeds weer op, of men onbe perkt kan doorgaan met het financie ren van de uitbreiding der sociale voorzieningen door middel van een Premielieffiiig op inkomen tot een be- Pfala® grens. Daarnaast bestaat de mogelpkheid van financiering der alge mene middelen. Minister Toxopeus feliciteert mr. J. A. W. Burger met zijn benoeming tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau. u altijd geïnterrumpeerd. Nu doet u het mij!" Mr. Burger heeft prof. De Quay nogal eens in het parlement mikpunt gemaakt van kritiek, die vaak per soonlijk werd. De minister-president wist zaterdag niet van „miezerig heden", waarover mr. Burger in zijn afscheidsspeech sprak, maar wilde juist tonen, dat de woorden door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus in de afscheidsbijeen komst gesproken over de verdiensten van de man die zeventien jaar een van de grootste fracties heeft geleid en bij kabinetsformaties dikwijls goe de diensten heeft bewezen, echt wa ren gemeend. Mr. Toxopeus schetste mr. Burger als een moedig man met groot door zettingsvermogen. Dat was al bekend van de tijd waarin hij als jongen het Hollands Diep overzwom en werd in de politiek nog eens bevestigd toen de Engelandvaarder Burger in 1944 voor Radio-Oranje de historische woorden sprak: „Het gaat er bij de zuivering in het vaderland niet om alle begane fouten op te sporen. Het doel is degenen op te sporen die fout zijn geweest..." Een, naar achteraf is gebleken, zeer waar woord, zei mr. Toxopeus. Het heeft mr. Burger ech ter zijn zetel in het toenmalige kabinet- Gerbrandy gekost. Vele anderen lieten van hun vriend schap blijken. Politici van allerlei rich ting waren aanwezig, waaronder de voorzitters van de beide Kamers en de meeste fractieleiders. De heer Joh. Willems schetste mr. Burger als een man met vele uiteenlopende facetten. Drs. Roemers, voorzitter van het N.V.V., dankte hem voor het begrip dat hij steeds heeft getoond voor de vakbeweging. De nieuwe fractievoor zitter van de P.v.d.A., prof. dr. Vonde ling, zei dat niemand zo voor de rech ten van het parlement is opgekomen als zijn voorganger. Mr. Burger heeft in zijn afscheids speech van zijn bezorgdheid voor de parlementaire zeden blijk gegeven door in te gaan op de woorden die dr. Kortenhorst vorige week in de Tweede Kamer heeft gesproken over de geringe belangstelling van minis ters voor het Kamerlidmaatschap. Mr. Burger ziet als oorzaak niet zozeer een afnemende bereidheid om in 's lands belang te werken. Hij vindt echter, dat de oolitieke partijen de oorzaak zijn door vaak het omgekeerde te doen van wat ze beloofd hebben, dit ten koste van de politieke moraal en van hun eigen prestige. Voorts zoekt hij de oorzaak voor een deel in het misbrui ken van grondrechten zoals de pers vrijheid en in de slechte voorlichting. Als voorbeeld noemde hij het Alge meen Handelsblad, dat /an minister Korthals zou hebben gezegd: „Wij kunnen hem niet als lijstaanvoerder gebruiken wanneer hij Radio Veronica het zwijgen zou willen opleggen. Een minister is verplicht internationale verdragen te handhaven". Mr. Burger noemde dit een afschuwelijke zaak en héél wat anders dan dat men niet be reid zou zijn de openbare zaak te die nen. Ook vindt hij dat de pers zich vaak in details verdiept en de hoofd zaken vergeet. De oorzaak moet vol gens mr. Burger ook niet worden ge zocht in het feit, dat een Kamerlid geen ministerssalaris verdient. Wel meent hij dat de aftrek van de ver goeding voor een Kamerlid van een ministeriee1 wachtgeld dient te ver dwijnen. Mr. Burger zei dat hij de politiek niet vaarwel gaat zeggen, al zal hij zijn krachten concentreren op het voorzitterschap van de VARA. Hij kreeg van zijn socialistische vrienden een rode polyester zeilboot cadeau. De heer Suurhoff, die het geschenk aanbood, zei, dat dit moderne mate riaal en de rode kleur overeenstem men met de idealen van zijn vriend Burger. DRACHTEN Prof. dr. ir. A. Von deling heeft bedankt als lid van pro vinciale staten van Friesland in ver band met het feit, dat hij in de tweede kamer mr. Burger zal opvolgen als fractie-voorzitter van de P.v.d.A. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 sept. Tientallen jongens en zij niet alleen zijn gis teren van hun zondagswandeling terug gekomen met armenvol sigaretten: eer lijk gevonden aan het strand. Het was een gedeelte van de partij van achttien miljoen, die woensdagnacht onder toe zicht van de douane drie mijl buiten IJmuiden over boord werd gezet omdat de sigaretten na acht jaar opslag onge schikt zouden zijn om nog te worden gerookt. De douane was er bij om te controleren of de rokertjes, waarvoor geen invoerrechten waren betaald, echt wel aan de golven werden prijsgegeven. Dit gebeurde ook maar de houten kist jes, die waren blijven drijven, werden door de noordenwind naar de kust terug gedreven. Een onbekend aantal sigaret ten werd door de amateur-jutters triom fantelijk mee naar huis genomen en een totaal van 200.000 werd door de politie verzameld, alleen al in Den Haag. Ze werden voorlopig naar de gemeente- reiniging overgebracht. BUSSUM, 24 sept. In een vraag gesprek voor de K.R.O.-televisie in de rubriek „Brandpunt" heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zaterdagavond betoogd, dat het leidend motief bij zijn beslissing een gemeente Bijlmermeer te vormen is ge weest een situatie te scheppen, waar in de mensen het beste kunnen wonen en het gelukkigst kunnen zijn. Hij ont kende dat hij krotopruiming niet belang rijk zou vinden. Mr. Toxopeus liet geen twijfel bestaan dat hij ervan overtuigd is dat de ge meente Bijlmermeer in hetzelfde tempo dat Amsterdam nodig acht en nog wel iets sneller, een stad voor ruim hon derdduizend inwoners kan bouwen; de minister zei, dat h(j bij zijn berekeningen de cijfers van Amsterdam heeft aange houden. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. v. Hall, hiertoe telefonisch tij dens de uitzending uitgenodigd, haas- te zich per auto naar de studio om nog in hetzelfde programma commen taar te leveren op de visie van de minister. De grootste moeilijkheid, zo zei hij, is dat er nog geen gemeente Bijlmermeer is. Er is slechts een con glomeraat van twee dorpen plus nog wat losse groepen mensen. Burge meester Van Hall meent, dat zelfs een gemeente van 20.000 zielen niet over het benodigde apparaat zou be schikken om een stad voor meer dan 100.000 mensen te bouwen. Dat Amsterdam tot dusver zijn aan dacht nog niet op de krotopruiming heeft kunnen richten, vindt volgens burgemeester Van Hall zijn oorzaak in het feit, dat er nog zoveel woningzoe kenden stonden ingeschreven. Vijf jaar geleden waren dat er 25.000; nu is dit aantal vijf- tot zesduizend. Mr. Van Hall verklaarde dat er nog 10.000 ar beiderswoningen in het gebied van Am sterdam kunnen worden gebouwd. In 1964 is men daarmee klaar en dan be gint de krotopruiming, waaraan men. aldus de burgemeester, sind 1930 niets heeft kunnen doen. Hij vindt dit een van de meest belangrijke taken. In dit verband noemde hij de vorming van de nieuwe gemeente Bijlmermeer, zoals door mr. Toxopeus voorgesteld, een „ge vaarlijk experiment". Minister Toxopeus (bovenste foto, links) beantwoordde de vragen van K.R.O.- verslaggever L. Leyendekker. Deze belde daarna burgemeester Van Hall op voor diens commentaar. Dat wilde de burgemeester graag geven maar dan óók voor de camera. En zo verscheen ocrk mr. Van Hall (foto onder) op de beeld buis. -r"* C.SS&. iV ss: :3ii WS&gï*** v -y. SCHIPHOL, 24 sept. Getooid met indrukwekkende rodeo-hoeden, die ze in Sorong als herinnering aan hun optre den hadden ontvangen van het zesde infanterie bataljon .Oranje Gelderland" zijn zaterdagmiddag de Blue Diamonds, Willy Vervoort, diens vrouw de caba retière Tonny Boucher, de zangeres Anita Berry en de accordeonist Harry Mooten van een vermoeiende tournee door Nieuw-Guinea op Schiphol terugge keerd. Ze raakten niet uitgepraat over de uitbundige ontvangst, die hun over al ten deel is gevallen. De door de dienst welzijnszorg georganiseerde tour nee heeft precies een maand geduurd. De groep gaf in die tijd niet minder dan 28 voorstellingen en maakte slechts twee voorstelling! oze dagen mee, die echter aan lange reizen moesten worden besteed. Vee] rust werd de zes artiesten overigens ook in Nederland niet gegund. ROTTERDAM, 24 sept. Mgr. Jan sen, bisschop van Rotterdam, heeft gisteren in de kapel van het theologi- cum te Warmond de diakenwijding toegediend aan L. A. M. Banning (Leidschdam), G. H. J. Gerelings (Heemstede), J. G. L. Ham (Stomp- wijk), R. H. M. Hoogeweegen (Rotter dam), C. M. Lemmers (Lisse), J. c. Omtzigt (Leiderdorp), M. C. A. Roes- sen (Den Hoorn) en A. A. Steverink (Rotterdam). Dar - es - Salaam De premier van Tanganyika, Rasjidi Kwawawa heeft na zijn terugkeer van de conferentie van het Gemenebest in Londen bekend gemaakt dat Tanganyika een delegatie naar Brussel zal sturen om te onderhandelen over handelsovereenkomsten met de Euromarkt. ELST (Utrecht) Gistermiddag heeft de 74-jarige weduwe mevr. G. van Leer-Van Rossum uit Heteren (Geld.) hier het leven verloren bij een verkeersongeval waarbij ook vier per sonen min of meer zwaar werden ge wond. Een personenauto reed met vijf in zittenden op de rijksweg. Bestuurder van de auto was een 56-jarige inwoner van Heteren, die vermoedelijk onwel is geworden, waarna de auto uit de bocht reed, tegen een tuinmuur aan. Zijn schoonmoeder, mevr. Van Leer, was onmiddellijk dood. Zelf liep hij een ernstige schedelbasisfractuur op. Met zijn vrouw en twee kinderen werd hij naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht gebracht. Gistermiddag waren alle vier buiten levensgevaar. UTRECHT Op de Beneluxlaan is gistermiddag de veertigjarige mevr. A. Roos-Van der Linde bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Haar man, de 43-jarige beroepsmarinier J. Roos, werd gewond. Hij verleende met zijn scooter geen voorrang aan een taxi. LOCHEM Gistermiddag is de 77- jarige F. G. Nijkamp om het leven gekomen, toen hü met zijn fiets de rijksweg wilde oversteken en gegrepen werd door een achteropkomende auto. EINDHOVEN Bij verkeersonge vallen zijn zaterdagavond hier twee personen om het leven gekomen. De zestienjarige wielrijder H. J. Dubbel boer werd in het stadsdeel Woensel door een bestelauto aangereden. Zwaar gewond werd hij overgebracht na^r het Binnenziekenhuis, waar hij na enkele uren overleed. De 75-jarige mevr. H. Mermans- Janssen werd, toen zij de Bosdijk overstak, door een scooter aangere den; zij overleed op weg naar het ziekenhuis. VELDHOVEN Zaterdag is hier de zestienjarige A. Kapteijns uit Eindho ven om het leven gekomen bij een botsing tussen een takelwagen en een bromfiets, die werd bestuurd door zijn oudere broer. De jongen werd van de duozitting geslingerd en overleed ter plaatse. MONSTER, 24 sept. Op het strand is hier gisteren een jonge zee hond aangespoeld. De visser E. van Spronsen, die het dier aantrof, wilde het bij de politie afleveren. Deze heeft echter geen accommodatie voor zeehon den, evenmin als de visser. Hij zou daarom het dier toch nog tot vandaag onder zijn hoede houden. In de loop van de dag zou het naar het dieren park in Wassenaar worden gebracht. LONDEN, 24 sept. Een sinds een week ver mist schilderij van de hand van de beroemde Franse meester Renoir Is zondag op een wel merkwaardige manier weer in het bezit van zjjn rechtmatige eige naar, Peter Wilson van het venduhuis Sotheby in Londen, teruggekeerd. Twee autobuschauffeurs hadden een pak op de weg zien liggen dat ge vaar op zóu kunnen leve ren voor het verkeer. Een van hen stapte uit en schopte het pak, dat er volgens de chauffeurs uit zag als een „hoop rom mel", naar de kant van de weg. Nadat zij hadden gezien, dat het een schil derij was, besloten ze het toch maar mee naar huis te nemen na de lijst, die kapot was, in een goot langs de weg gegooid te hebben. Zij hadden de naam Renoir wel op het doek zien staan, maar dat zei hen niets. Op weg naai huis leverden ze hun vondst af bij het politie bureau van Lewisham in zuidoost-Londen. Gisteren is het kostbare doek, dat een waarde ver tegenwoordigt van vijftig mille, als de vermiste Renoir geïdentificeerd. Wilson had het doek verloren uit de koffer ruimte van zijn auto toen hij op weg was naar zijn buitenhuis in Kent. De verzekeringsmaat schappij had een beloning van vijf mille uitgeloofd voor de vinders van het landschap, waarvan de naam nooit bekend is ge weest. De beide chauf feurs, de 51-jarige Marin Quiniin en de 46-jarige Arthur Baskett, zullen nu in aanmerking komen voor dit bedrag. Waar schijnlijk zegt hen dat meer. HOOG KEPPEL, 24 sept. De prin sessen Beatrix en Irene hebben gis termorgen in de eeuwenoude hervorm de kerk in het Achterhoekse dorpje Hoog Keppel de kerkelijke inzegening bijgewoond van het huwelijk van jhr. mr. Th. Roëll uit Amsterdam met jvr. E. M. van der Mieden van Opmeer uit Diepenveen. Na de dienst zaten de prinsessen aan aan een diner in kas teel „Ulenpas". (Van onze correspondent) DEVENTER, 24 sept. Vanavond krijgt de gemeenteraad een voorstel van B. en W. te behandelen omtrent het verlenen van eervol ontslag aan de directeur van Openbare Werken, ir. E. A. Bierdrager. Deze werd in juli plot seling zonder opgaaf van redenen ge schorst. De vorige week werd een communiqué verstrekt waarin werd meegedeeld dat de schorsing werd op geheven en een „uitsluitend in de be- leidssfeer liggend geschil" de oorzaak ervan was geweest. B. en W. stellen nu voor de heer Bierdrager 100.000 ineens uit te keren, hem 5.000 te ver goeden voor gemaakte advocaatkosten en hem vervolgens gedurende vjjf jaar 3.000 uit te keren wegens gederfde pensioenpremie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 sept. Het hoofd- bestuurslid van de Nederlandse Vereni ging Bescherming Voetgangers, mevr. V. van der Does-Enthoven, heeft in haar rede tijdens de zaterdag gehouden jaar vergadering ernstige kritiek geoefend op de weggebruikers die bq nadering van een zebra wat zij noemde „intimi derend rijden". Zij doelde daarmee op een rijstijl die voetgangers dwingt op de stoep te blijven staan zonder op de zebra te durven stappen omdat automo bilisten, motorrijders en bromfietsen weigeren snelheid te minderen. Mevr. Van der Does zei dat de ver eniging de minister van Verkeer en Waterstaat een request heeft gestuurd waarin wordt gevraagd in het wegen verkeersreglement een aanvullende be paling op te nemen die voorschrijft ze bra's met gematigde snelheid te nade ren. Het bekende, uitnodigende gebaar tot de wachtende voetganger die niet durft over te steken, noemde zij „goud waard". Mevr. Van der Does meldde voorts dat op het kort geleden in Salz burg gehouden internationale verkeers- congres met veel enthousiasme is ont vangen de methode voor verkeersonder- wijaan kleuters, die ontwikkeld is door de Rotterdamse mej. Vreugdenhill, di rectrice van een kleuterleidster-oplei ding. In brede kringen bestond hier voor belangstelling. In het jaarverslag spreekt het bestuur van de vereniging er zijn teleurstelling over uit dat de rijksoverheid nog steeds geen subsidie heeft verstrekt. NIJMEGEN, 24 sept. Het Vetera nen Legioen Nederland zal binnenkort opdracht verstrekken tot het vervaar digen van een borstbeeld van de don derdag overleden luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich. Het beeld zal worden geplaatst in het marine-opleidingscen trum in Den Helder. Dit spontaan ge opperde en door de staatssecretaris van Marine reeds goedgekeurde plan legde het bestuur van het zaterdag in Nijmegen eongresserende legioen voor aan de leden, die hiervoor veel waar dering toonden. (Advertentie) DE OLVEH voor uw levensverzekering. HEER, 24 sept. De zuid-Limburg se gemeente .Heer, een voorstad van Maastricht, wil zijn gemeentelijke zelf standigheid niet prijsgeven. De bevol king. enkele uitzonderingen daargela ten, voelt niets voor annexatie door de grote buur, Maastricht. Op nadrukke lijke wijze heeft zij deze visie zaterdag middag tijdens een massale protestde monstratie uitgedragen. Honderden bewoners van de bedreig de randstad namen aan de demonstra tie deel. Met spandoeken en borden, voorzien van niet mis te verstane leu zen, lieten muzikanten, zangers, ieden van een wandelvereniging, sportclubs, de verkennerij en zelfs de kanarie sociëteit een krachtig „neen" horen op de onlangs door Maastricht ontvouwde plannen tot annexatie van de randge meenten Heer, Amby en Bemelen. De opschriften logen er niet om. Zjj vanëerden van: „Annexatie al leen over ons lijk!" „De Papoea's onafhankelijk, wij ook!" en „Wij wil len geen stiefkind zijn" tot „Liever bij Bemelen het kleinste dorp van Limburg dan bij Maastricht", of „Heer, bescherm Heer" Zelfs de kleuters waren present in de optocht en voerden een bord mee met de leuze: „Ook deze generatie wil geen annexatie". In het gemeentehuis overhandigden de demonstranten burgemeester A. Kassen, zelf een vurig tegenstander Groot was de belangstelling voor de protestbijeenkomst in Heers sportpark. van annexatie, een smeekschrift om al les in het werk te stellen, opdat „Heer Heer kan blijven". Alle eenendertig verenigingen ondersteunden dit verzoek met eigen argumenten. Met een open luchtbijeenkomst in het sportpark werd de anti-annexatie-betoging besloten. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 24 sept. Dank zij het snel en moedig optreden van de heer H. van Thiel, directeur van de Ned. Schroefboutenfabriek te Helmond, werd zaterdagmiddag te Parijs een on geveer zestig-jarige vrouw van de ver drinkingsdood gered. De 37-jarige industrieel op zakenbe- zoek in Parijs, passeerde de Pont Royal aan de Seine, toen hij de vrouw in het water zag vallen. Zonder te aarzelen sprong hij geheel gekleed te water en wist haar naar de oever te brenger. In ernstige toestand is de drenkelinge in een ziekenhuis opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5