REBELLEN WINNEN IN BUENOS AIRES Staatshoofd zwicht voor rebellen en blijft aan Ongania nu de sterke man? D President Rusland naar Joegoslavië Onthullingen in MADRID over buitenlands complot Bijzonderheden bekend over de bomaanslagen van deze zomer Duitse rakettenhandelaar is nog steeds spoorloos Ontvoerd door Egypte omdat contact met Israël dreigde? PRESIDENT GUIDO NIET AFGETREDEN, ONDANKS COMMUNIQUÉ VAN DE MARINE OSRAM Drie is te veel A B A S I Demonstratie in Antwerpen van boze Vlamingen TIEL zei het weer met FRUIT IfBlfilBI jjjj|jj||l RONDREIS DOOR HET LAND Mevr. Soekamo in PEKING Nieuwe zorg voor Vopo'skonijnen Sollicitatie Vogelreservaat cadeau Hulp voor zieke Polen Missie-expositie Nehroe sprak met De Gaulle 1 'C 1 Nkomo vormt regering in ballingschap POLITIE STAAT VOOR EEN RAADSEL MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 BUENOS AIRES, 24 sept. (AFP, Rtr, UPI) Hoewel de afgelopen dagen hebben bewezen dat het uitermate gevaarlijk is conclusies te trekken uit de re cente gebeurtenissen in Argenti nië, leek het gisteravond niet lan ger vermetel vast te stellen, dat de rebellen van Campo de Mayo alsnog een volledige overwinning lampen BUITENLANDSE KRONIEK De president heeft zich verheugd getoond over het succes van zijn broer in de recente voorverkiezingen in Massachusetts. Die vreugde was heel menselijk, maar als Edward inderdaad in de Senaat komt, zou dat voor de president nog wel eens moeilijkheden kunnen geven. hebben behaald op hun uiterst rechtse tegenstanders. De gene raals Lorio en Labayru zijn ge arresteerd en generaal Ongania. de leider van de revolte van ver leden week, is voorlopig benoemd tot opperbevelhebber van het le ger. Zaterdag werden in Buenos Aires felle gevechten geleverd tussen de legereenheden van bei de groeperingen, waarbij de troe pen van generaal Ongania een volledige overwinning behaalden. Het wettige staatshoofd van Ar gentinië, de veelgeplaagde presi dent Guido, die aan de macht kwam toen president Frondizi door de militairen terzijde werd geschoven, verloor zaterdag defi nitief zijn greep op de situatie. Zijn regeringsapparaat deed wei nig méér dan fungeren als deco rum voor de machtsstrijd 'an de generaals. kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Gevechten Verzoening Geen politiek iw g g Si g IgJJL g toet 't exclusieve blauwe fnicrowte filter (Advertentie) Khroesjtsjev Heeft onlangs geïnsi nueerd dat tijdens de Huidige verkiezingsstrijd in de V.S. onder- Handelingen met de Amerikanen over Berlijn onmogelijk zouden zijn. Terecht heeft een woordvoerder van Het State Department deze opmer king van de Sovjet-premier als „on zin" betiteld. Want terwijl de kwestie-Cuba misschien nog een ge schilpunt kan worden in de verkie zingscampagne, zijn de twee Ameri kaanse politieke partijen Het eens over Het beleid dat in de Berlijnse kwestie gevoerd moet worden. Men kan bepaald niet zeggen dat een Amerikaanse verkiezingscampagne de buitenlandse politiek van Washing ton zou verlammen. Khroesjtsjev heeft echter wel be grepen, dat zelfs verkiezingen voor het Congres zeer veel aandacht op eisen van de pre- sident, al zou het maar zijn omdat de uitslag van die verkiezingen van grote invloed kan zijn op de presi dentsverkiezingen van twee jaar later. Het resultaat van die Congres verkiezingen is bovendien bepalend voor de verwezenlijking van het pro gramma van de president in de res terende helft van zijn ambtstermijn, maar dat slaat dan toch vooral op de programmapunten inzake het bin nenlands beleid. Tot de problemen waarmee Ken nedy in de huidige verkiezingscam pagne geconfronteerd wordt, be hoort het feit, dat zijn jongste broer tot kandidaat is gekozen voor een Senaatszetel. Aan het ontstaan van dit probleem heeft de president overigens zelf bijgedragen door Edward Kennedy min of meer aan te moedigen in diens politieke ambi ties. Maar vele Amerikanen vinden het idee van drie Kennedy's in Was hington niet aantrekkelijk. Zij von den het indertijd al hoogst bedenke lijk, dat de president zijn broer Robert tot minister van Justitie be noemde. en als er nu nog een Ken nedy in de Senaat zou komen, be gint, volgens deze critici, de Ameri kaanse politiek te veel een familie affaire te worden, vooral omdat ook een zwager van de president, Sar gent Shriver, als hoofd van het Vredescorps, een leidende positie be kleedt. Die kritiek komt niet alleen van Republikeinse zijde, maar ook een onafhankelijk blad als de New- York Times heeft vorige week scherpe opmerkingen gemaakt, naar aanleiding van Edward Kennedy s kandidatuur voor de Senaat. De jeugdige Kennedy's met hun knappe vrouwen genieten nog bij veel Ame rikanen een grote populariteit, maar zij lopen de laatste tijd het gevaar van overbelichting. Er dreigt een zekere oververzadiging bij de kiezers die steeds dezelfde achternaam horen, en die voortdurend het zelfde soort gezicht zien op krantenfoto's en op de televisie. Daar komt bij dat sommigen de president van nepo tisme gaan beschuldigen. Er worden ook grapjes gemaakt over het ont staan van een Kennedy-dynastie. Na John zouden achtereenvolgens Ro bert en Edward in het Witte Huis willen komen. De beslissende kentering kwam zater dag, toen de luchtmacht zich schaarde achter generaal Ongania en diens troe pen van het garnizoen Campo de Mayo. Deze troepen, die vrijdag al waren op gerukt naar Buenos Aires, werden tij - dens de gevechten in deze stad gesteund door laag vliegende straaljagers, die en kele bombardementen uitvoerden. Pre sident Guido, wiens politieke flexibili teit geen grenzen kent, verzette tijdig de bakens en bleek plotseling aan de kant van generaal Ongania te staan, met als gevolg dat de rebellen terstond regeringstroepen en de regeringstroepen terstond rebellen werden. Politieke waarnemers menen dat de groep generaals, waarvan Lorio en La bayru de exponenten waren, een uiterst rechtse dictatuur in Argentinië voor stonden, waarvan de voornaamste „ver dienste" een fel anti-peronisme zou zijn geweest. Deze militairen, die worden ge steund door de kleine bovenlaag van de Argentijnse „geldadel" een oude oligarchie naar klassiek Zuidameri kaans patroon worden in het Argen tijnse politieke jargon „roden" of „go rillas" genoemd, terwijl de troepen van f Advertentie) generaal Ongania voor de gelegenheid werden gesierd met de naam „blau wen", een simpele indeling die de over zichtelijkheid van de overigens chaoti sche gebeurtenissen nog enigszins ten goede is gekomen. Generaal Ongania, die de beschuldi ging heeft geuit dat de rijke oligarchie de „gorillas" geldelijk steunt, zou nu wel eens de sterke man van Argenti nië kunnen worden, hetgeen zou bete kenen dat aan de macht van de geld adel een nieuwe klap is toegebracht. De „blauwen" staan een verzoenende politiek tegenover de peronisten voor. Zp eisen ook handhaving van de demo cratie door spoedig te organiseren ver kiezingen. De marine heeft zich ditmaal niet actief met de stryd bemoeid, al haalde de marinestaf zaterdagmor gen wel een bizarre stunt uit door plompverloren een communiqué te pu bliceren, waarin werd bekendgemaakt dat president Guido was afgetreden, hetgeen de president noodzaakte met een categorische ontkenning voor de dag te komen. De „blauwen" en de „roden" vodh' ten zaterdag eerst om het bezit van een belangrijk spoorwegstation in het zuiden van Buenos Aires. De „blauwen" won nen. Zy veroverden ook het regerings- febouw en'vochten daarna met de „ro- en" op nog drie andere punten in de stad. Steeds behaalden de „blauwen" de overwinning, hetgeen de politieke om mezwaai van president Guido zo niet verstandig, dan toch in ieder geval zeer begrypelpk maakt. Deze gang van zaken leverde een communique op van generaal Ongania, waarin hij verklaar de: „Ik steun president Guido". Vrij dag nog waren Guido en Ongania ge zworen vijanden. De president gelastte die dag de „onvoorwaardelijke over gave" van Ongania en zyn troepen. Terwijl bekend werd dat het Argen tijnse burgeroorlogje in totaal aan ze ven militairen het leven heeft gekost (waarnemers geloven echter dat het aantal doden hoger moet zijn), maakte generaal Ongania in alweer een com muniqué bekend, dat niet alleen hij, maar ook president Guido van mening is dat men tegen de peronisten niet al te hard moet optreden. „Er zal geen herhaling zijn van de regimes, die tot het verleden behoren, maar zij die, dwalend, deze regimes hebben gevolgd moeten weer in het nationale leven wor den opgenomen", aldus de generaal. Een van Ongania's officieren ver klaarde later met een stalen gezicht, dat zyn chef zich nooit met de politiek bemoeit (welke verklaring over een ge neraal, die zojuist stormenderhand het regeringsgebouw had laten veroveren, hier en daar een homerisch gelach deed opstijgen) en dat hij „zich alleen maar had verzet" tegen een groep generaals, die de regering van president Guido volledig in haar macht had. Dat de president thans kenneiyk een stroman is van Ongania en zijn „blauwe" vol gelingen vermeldde de spreker niet. De moeilijkheden in Argentinië be gonnen in maart, toen de uitslag van de provinciale en gemeentelijke verkiezin gen ongeldig werd verklaard, omdat de peronisten een grote overwinning had den behaald. De anti-peronistische ele menten in het leger waren met de nie tigverklaring niet tevreden, zy dwon gen president Frondizi (die de peronis ten toestemming had gegeven aan de verkiezingen deel te nemen) tot aftre den en installeerden op 30 maart pre sident Guido, die tot nu toe van zyn presidentschap niet veel plezier heeft beleefd. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 24 sept. Duizenden on tevreden Vlamingen hebben gisteren In Antwerpen opnieuw betoogd voor de afschaffing van de Franstalige preken in sommige kerken en voor de vrijla ting van de negen arrestanten van de jongste weken. Niettemin beleefde de Scheldestad voor de eerste keer sinds lange tijd een incidentloze zondag. Wei was een sterke politiemacht op de been gebracht om eventuele overtredingen te beteugelen. De optocht, die ongeveer drie uur duurde, vertrok van de St. Jozefskerk, waar tydens de middagmis helemaal geen preek werd gehouden, doorkruis te het centrum van de stad en werd zonder moeilpkheden ontbonden in de buurt van het Operagebouw. Vooraan stapten de familieleden van de aange houden betogers. Voorts werden talrp- ke spandoeken en leeuwenvlaggen mee gedragen. Tydens een kort oponthoud richtte een woordvoerder van de Vlaamse Volksbeweging een toespraak tot de menigte. Hp laakte „het onbegrip van de clerus en van de overheid ten aan- zien van de Vlaamse eisen" en las een adres voor dat namens de beto gers werd gezonden aan mgr. Daem, de bisschop van Antwerpen. „Wp zpn trouw aan de Kerk, maar even trouw aan ons volk en de bekommernis om beide dwingt ons te spreken. Wij vra gen u: herstel de eenheid van uw volk, zpn eenheid in liefde, zpn eenheid in taal", aldus het slot van de verklaring. Tpdens de manifestatie werd een geld inzameling gehouden. Die bracht iets meer dan 53.000 francs op, alsmede dertien guldens, één dollar en één nieu we Franse franc. (Advertentie) e JU 5 =5 O J.N3M J.N3M ;~S 3^ 2 P. LORILIARD NEW VORK Cuba Twee Cubaanse gezinnen, die in een Tsjechisch vliegtuig op weg waren naar Praag, zyn in Gander op Newfoundland uit het vliegtuig gestapt en hebben verklaard dat zy naar de V.S. willen. (Rtr) Oostenrijk Zaterdag is bp Swettl in Oostenrijk een Tsjechisch sportvlieg- tuig geland waarin zich vpf personen, onder wie twee kinderen, bevonden. Zp verzochten om politiek asiel. (AFP) BELGRADO, 24 sept. (AFP, Rtr, UPI) President Leonid Breznjev van de Sovjet-Unie kwam vandaag per vliegtuig in Belgrado aan voor een be zoek van tien dagen aan Joegoslavië, waar hij gesprekken zal voeren met president Tito en andere leiders en een rondreis door het land zal maken. De komst van het Sovjet-staatshoofd wordt in Belgrado gezien als een bezegeling PEKING, 24 sept. (Rtr) Aan mevrouw Hartini Soekamo, de echtge note van de president van Indonesië, is toen zi) gisteren in Peking arriveer de voor een bezoek van tien dagen, een ontvangst bereid zoals gewoonlijk slechts aan staatshoofden ten deel valt. Op het vliegveld werd zp begroet door een commissie van ontvangst met aan het hoofd de president van de re publiek, Lioe Shao-Shi, de premier Tsjoe En-lai, en de minister van buitenlandse zaken, maarschalk Tsjen- Ji. Mevrouw Soekamo zal een van de voornaamste gasten zpn by de feeste lijkheden op 1 oktober, de Chinese na tionale feestdag. BERLIJN, 24 sept. (UPI) Konijnen bezorgen de Oostduitse grenswachters aan de Berlijnse muur soms meer last dan vluchtelingen. De dieren negeren alle oekazes van partijleider Ulbrichi en rennen de grens over alsof er geen Oost of West bestaat. Daarbij vliegen soms kleine mijnen en boobytraps de lucht in, die bedoeld zijn voor DDR-moede mensen. Volgens de Westberlijnse politie zijn de ontploffingen, die donderdagnacht veel consternatie veroorzaakten, het werk geweest van konijnen uit de Tier- garten. Na elke ontploffing ging de Oost duitse politie ijverig op zoek naar vluch telingen, zonder iemand te vinden. Ook schijnt het wel eens voor te komen, dat Oostberlijners van de door de konijnen gestichte verwarring gebruik maken om over de muur te klimmen. van de gestage verbetering in de be trekkingen tussen de twee landen na een lange periode van een scherpe ideologische strpd. Men verwacht geen opzienbarende resultaten van het be zoek, maar ziet dit meer als een de monstratie van Russische goede wil ais mogelijke inleiding op een ontmoe ting tussen president Tito en premier Khroesjtsjev. Het bezoek van Breznjev Is een verlaat antwoord op het bezoek van drie weken, dat Tito in 1956 aan de Sovjet-Unie bracht. Een jaar daarvoor hadden Khroesjtsjev toen in zy'n hoedanigheid van eerste- secretaris van de Russische commu nistische partij en de toenmalige Russische premier, Boelganin, Bel grado bezocht om hun veront schuldigingen aan te bieden voor de vpandige behandeling van Joego slavië en de uitstoting van dit land uit de Kominform in 1948. De komst van de Russische presi dent heeft aanleiding gegeven tot felle aanvallen in de Chinese en Albaanse pers op de Joegoslavische communis ten. Het Albaanse partyblad „Zeri i Popoellit" richtte zpn kritiek ook op de Russische buitenlandse politiek. Khroesjtsjev zelf luidde de verbete ring van de Russisch-Joegoslavische betrekkingen, die sinds het bezoek van Tito aan de Sovjet-unie weer waren verslechterd, in met een rede in de Bulgaarse stad Varna, waar hp in mei j.l. Joegoslavië uitnodigde in „het ge zin van de landen van het socialistische kamp" terug te keren, waar door het in ongenade vallen van Albanië een plaats was vrpgekomen. President Ti to verklaarde onlangs in een rede in Skoplje, dat het bezoek van Breznjev er toe zal bpdragen „de samenwerking tussen de broedervolkeren nog te ver sterken". Westelijke waarnemers in Moskou me nen, dat Rusland op grond van de vol gende overwegingen betere betrekkingen met Joegoslavië op prijs stelt: no. 1. De geografif e ligging van Joe goslavië (tussen Italië, dat lid is van de NAVO, en de oostelijke landen van het socialistische blok). no. 2. De wens te voorkomen dat Joe goslavië, dat Amerikaanse hulp ontvangt, te veel door de westelijke mogendheden zal worden beïnvloed, no. 3. De wens in het Russisch-Chinese geschil over ideologische aangelegenhe den steun te verkrijgen van Joegoslavië, dat veel gezag heeft in de groep van „niet-gebonden landen". BREZNJEV De zon scheen niet en dat vond niemand ongewoon, maar het regende evenmin en dat was een verrassing voor de vele dui zenden uit het Vier Stromenland bij Tiel, die zaterdagmiddag naar het centrum van dit stokoude stadje wa ren gekomen om het fruit- en oogst- corso te zien. Sinds vorig jaar is het een jaarlijkse gebeurtenis en in een streek, waar doorgaans weinig spec taculairs te beleven valt, is de toe loop dus verzekerd, zelfs bp trieste hemel. In dichte rijen stonden de mensen lang voor het corso begon aan weers- zpden van het hier en daar bevlagde parcours, benieuwd naar wat er dit maal te zien zou zpn. Het eerste Corso, vorig jaar, trok meer dan twintigduizend bezoekers. De organi satoren hadden gehoopt, dit jaar het dubbele aantal te trekken, omdat iedereen dubbel zpn best gedaan had, maar dat ging niet door, omdat de zon weigerde de weelde uit de boom gaarden tussen Maas en Waal, Rpn en Linge tot haar volle recht te laten komen. Niettemin deed dit tweede Corso wat da belangstelling betreft niet voor het vorige onder. Er waren naar schatting tegen de dertigduizend bezoekers. Netjes op tpd startte de stoet tegenover het vernieuwde Tielse sta tion. Naar alle windstreken dansten flarden muziek, in pittig ritme ver klankt door wel veertien muziek- en tamboercorpsen uit Tiel, Den Bosch, Rotterdam, Buren, Bergen op Zoom en Wamel. In een dubbele, onafzien bare haag boog het publiek zich naar elkaar toe, geamuseerd door de ver- schpning van de Tielse ereburgers Maaike en Kriekske, drie meter lang met ballongrote, stupide koppen van karton. Zij openden de eigenlijke wel wat korte stoet van 58 onderdelen, corpsen, praalwagens, reclamewa gens, opgetuigde vrachtbeesten en tractoren. Er waren juweeltjes van compositie te bewonderen; een ont- zaglpke parkbloempot, gemaakt van miljoenen witte bonen en gevuld met een onvoorstelbare weelde aan fruit; een prachtstuk van een jonglerende zeehond, samengesteld uit duizenden jutteperen; een Hollandse molen met draaiende wieken, een kostelpk Zuidzeetafereel, een fonteinenspel, de drieste draak van Bosinchem, ooster se taferelen en als machtig slotstuk een bouwsel uit alle mogelpke fruit- variëteiten, bekroond met een char mante, witte ooftfee met haar da mes „du palais" of beter „du fruit". De deelnemers waren er in ge slaagd hun presentatie veertien dagen lang voor de concurrentie verborgen te houden. Al die tpd is er met man en vrouw gewerkt om de meterslange en metershoge praalstukken klaar te krpgen. LOESAKA, 24 sept. (AFP) Josjoea Nkomo, de leider van de donderdag door de premier van Zuid-Rhodesië, Whitehead, verboden Zimbabwe Afri kaanse Volksunie (ZAPU), heeft zater dag in de hoofdstad van Noord-Rhode- sië, Loesaka, aangekondigd dat hp in Tanganyika een regering in ballingschap zal vormen. Nkomo zei, dat hp naar Zuid-Rhodesië zal terugkeren ondanks het tegen hem uitgevaardigde arresta tiebevel. MADRID, 24 sept. (UPI) Het Spaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt beweerd dat Franse en Italiaanse „beroepsagitators" betrokken waren bp een onlangs ontdekt complot, dat ten doel had het toerisme en de economische vooruitgang van Spanje tegen te werken. Communisten, in samenwerking met Spaanse tegenstanders van het huidi ge regiem, zouden de hand hebben fehad in de serie bomaanslagen in panje van deze zomer. De samen werking werd „krachtig gesteund van uit het buitenland". Volgens de ver klaring is in Toulouse, in de Rue Point 40, een school voor Spaanse terroris ten gevestigd. Het complot werd beraamd en uit gevoerd door de communistische par ty, die alle middelen van agitatie be nutte, aldus de verklaring. Het is de regering echter gelukt het complot op te rollen na de arrestatie van twee vrou wen. Een van haar was een Frangaise, genaamd Ivette Marthe Henriette Pa- rent. Haar taak was het, geheime bood schappen voor de samenzweerders, ver borgen in tubes tandpasta, over te bren gen. Een niet-geïdentificeerde Franse lifter heeft, nog steeds volgens de Spaanse verklaring, op 12 augustus een bom ge plaatst nabp het oorlogsgedenkteken, dat Franco in de „Valle: van de Geval lenen" nabp Madrid heeft laten oprich ten. Een Italiaan, alleen geïdentificeerd als Luigi was verantwoordelpk voor de bomaanslag van 15 juli bp het stad- huis van Valencia. Deze zomer zpn ruim een dozyn bommen ontploft in Spanje. Ben ervan explodeerde bp Franco's zomerpaleis in San Sebastian. De regering gaf van die aanslag Baskische separatistische ele menten de schuld. Zp zouden met de communisten hebben samengewerkt. De verklaring werd uitgegeven terwpl in Madrid een conferentie van Interpol aan de gang was. Begin vorige week zei Franco in een redevoering in Valencia, dat er een Interpol zou moeten zpn om communisten te grijpen. Deze olifant van peren, een inzending getiteld Uit het Verre Oosten" en ge maakt door de inwoners van Zoelen, verwierf een eerste prijs. De inzending „Met de tuinbouw naar de top" uit Varik en Heesselt verwierf de eerste prijs en daarenbo ven de ereprijs. De laatste bestond uit een kunstvoorwerp ten behoeve van het centrum van het dorp. De lagere prijzen werden toegekend voor inzendingen uit de gemeenten Maurik, Zoelen, Echteld, Dreumel, Ingen en Beneden-Leeuwen. Na het corso bleef de sfeer feestelijk. De café's zaten tjokvol en tegen acht uur trokken drommen naar de Nieuwe Kade, waar Tiels tweede fruit- en oogstcorso be sloten werd met een vuurwerk. Het is geen nieuws wanneer een oudere generatie klaagt over minder goede manieren van de jongere. Het punt van kri tiek levert echter bp wijlen weer wel nieuws op en zo signaleert „Het Katholieke Schoolblad" thans een specimen van een nieuwe stjjl van solliciteren met eeD treffende vrij moedigheid. Heel vroeger schreef een onder wijzer zpn sollicitatiebrief op ge zegeld papier. Daarna is de gewone brief gekomen, maar nu heeft een simpele briefkaart haar intrede ge daan. De tekst luidde in het onder havige geval als volgt: „Naar aanleiding van Uw adver tentie deel ik u mede in principe de onderwijzersbetrekking aan r.-k. jon gensschool, gaarne te aanvaarden, indien mijn a.s. vrouw en ik ons in kunnen vestigen. Wanneer ons dus een huis geboden kan worden, ben ik graag bereid zo spoedig mogelijk genoemde vacature te vervullen. In afwachting op eventueel nader be richt van U. eindig ik met de meeste hoogachting, (Woordkeus en punctuatie voor rekening van de schrijver). Men is van de ferme taal op dit briefkaartje wel even onder de indruk gekomen, maar niet zoals de sollicitant in zijn argeloosheid ver wacht scheen te hebben. De Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels heeft het vogelreservaat de Ackers- dpkseplassen, groot 25 hectare, in de gemeente Ppnacker bp Delft aangekocht. Zp werd hiertoe finan cieel in staat gesteld door een schen king van een levensverzekeringmaat schappij. Zes jaar lang konden employé's van deze maatsehappy bp het bedrijf kalenders met foto's van vogels ko- gen tegen betaling van een gulden, iet geld werd gereserveerd ten bate van de vereniging tot bescherming van vogels. Voor het in de loop der jaren bpeengebrachte bedrag, dat vermeerderd met een gelijke by- dragé van het ministerie van O.K. en W. tot een halve ton was opgelopen, is thans dit reservaat gekocht. Ten overstaan van notaris mr. F. A. de Gelder is op diens Am sterdamse kantoor de verkoopacte gepasseerd. Hiermee is de vereniging thans officieel eigenaresse van de grond geworden. Zoals bekend stelt de vereniging zich ten doel de in het wild levende vogels te bescher men, o.a. door het vormen van re servaten. Het nieuw verworven re servaat is een gebied van plassen met bos en rietland, waar o.m. een reigerskolonie is en waar allerlei min of meer zeldzame vogels broe den. De vereniging is nog bezig met de vorming van een vogelreservaat in de Zaanstreek. e spontaan begonnen actie van enkele gepensioneerde Poolse mynwerkers in Limburg om hun zieke landgenoten in Polen aan aldaar onverkrpgbare of te dure geneesmiddelen te helpen, heeft een meer officiële status gekregen. Het voormalige comité, dat in de voorbpe drie jaar bpzonder goed werk heeft verricht, is inmiddels omgezet in een stichting en als zodanig onder de naam „Stichting Hulpverlening aan zieken in Polen" ingeschreven- in het openbaar centraal stichtingsregister van het ministerie van Justitie. De initiatiefnemers van het werk: drie al jarenlang in Limburg ver- blpvende gepensioneerde mpnwer- kers, vormen het stichtingsbestuur. Het zijn de heren Antoni Perczak, voorzitter; Michael Sadowski, secre taris (Delstraat 9, Hoensbroek) en Walen-tin Drozniak, penningmeester. Voor hulp komen alle zieken in Polen in aanmerking, die een recept van een erkend arts kunnen overleggen. Bovendien om misbruiken tegen te gaan is een betrouwbaarheids verklaring van een parochiegeeste- lpke vereist. Voor de stichting vormt deze verklaring het bewps, dat de betrokkenen inderdaad onvermogend zpn ofwel dat zp de noodzake-lpke medicynen niet in Polen kunnen ver krijgen. Met steun van vele Neder landers hebben de leden van de stichting in het verleden vele zieke Polen kunnen helden. Het gevolg hiervan is, dat nieuwe aanvragen blpven toestromen, waaraan de mpn- werk-ers ook in de toekomst willen voldoen. Er zal in ons nog steeds miss-ie- lievende Nederland wel geen weekend voorbpgaan dat er niet ergens een tentoonstelling van een missie-naaikring gehouden wordt. Maar wanneer die missie- naaikring onder presidium staat van mej. Els van Rpckevorsel uit Vught, kan men er zeker van zijn, dat zowel die tentoonstelling als de opening er van een bpzonder karakter hebben. Zo vonden we zaterdagmiddag in het stplvolle parochiehuis aan de Deken van Ossstraat in Vught..niet minder dan drie bisschoppen bpeen. De officiële opening werd verricht door mgr. J. Bluyssen, auxiliaris van mgr. Bekkers. Voorts waren aanwezig mgr. Josefu Sibomana uit Rwanda (Afrika) en de apostolische vicaris van Makassar: mgr. J. Schneiders. Ook de burgemeester van Vught, de heer J. Rouppe v. d. Voort en diens echtgenote behoorden tot de aanwezigen. Voor de beide missie bisschoppen was er een rpkelpk ge schenk uit het werk van de dames van de missie-naaikring, terwpl aan mgr. Bluyssen het erelidmaatschap van de kring werd aangeboden. De plechtigheid werd bijzonder ver zorgd opgeluisterd door het koor van de pensionaires van „Regina Coeli" te Vught. Op de tentoonstelling was de unieke collectie „Het kerkeipk gewaad in miniatuur" aanwezig, die de heer H. Linskens uit Hoensbroek heeft vervaardigd. Het zpn verklein de weergaven van de gewaden van 34 verschillende bedienaren van ker- kelp-ke erediensten, zowel van katho lieke als van andere christelpke ge loofsuitingen. (Van onze correspondent in Bonn) MÜNCHEN, 24 sept. Na bpna twee weken ijverig speuren blijft de spoor loze verdwijning van de Münchense ju rist en exporteur dr. Heinz Krug voor de Westduitse en de internationale po litie (die bij het onderzoek is ingescha keld) nog even raadselachtig. Dr. Krug, wiens handelsvennootschap „Intra" o.a. via Zwitserse firma's rakettenonderde- len aan Egypte heeft geleverd, keerde dinsdag 11 september niet terug van een zakenconferentie in München-SoIIn, waarheen hij zich in gezelschap van de ongeveer 30-jarige Egyptenaar Kahir Saleh had begeven. Sinds 3 september ontbreekt ook elk spoor van de uit Stuttgart afkomsti ge ir. Wolfgang Pilz. Deze is des kundige op het gebied van mecha nismen voor de besturing van geleide projectielen. Hij was een medewer ker' van dr. Krug. Hp en dr. Krug waren jarenlang verbonden aan het Stuttgartse instituut voor raketmoto ren, dat technisch werd geleid door prof. Eugen Sanger, die de „vader" is van de Egyptische raketten. De Münchense recherche is geneigd aan te nemen, dat dr. Krug is ontvoerd en zich tegen zpn wil in Egypte bevindt. Ir. Pilz vertrok op 3 septem ber voor een zakenreis, maar heeft sindsdien niets meer van zich laten ho ren. Ofschoon hp officieel niet wordt „vermist" zoekt de politie ook naar hem. Dr. Krug is volkomen op de hoogte van het Egyptische programma, voor de bouw van geleide projectielen, waar over vooral Israël zich zeer veel zorgen maakt. Het is niet bekend in hoeverre dr. Krug heeft meegeholpen aan de bouw van geleide projectielen in Egyp te. Behalve materiaal schpnt hp ook know-how aan de Egyptenaren te heb ben geleverd. Aan zpn bemiddeling is ben vermoedelpk te danken, dat West duitse en Oostenrijkse rakettendeskun- digen voor Egypte gingen werken. In totaal gaat het vermoedelpk om twee honderd man. Het merendeel van hen werkt op het ogenblik nog in Egypte. De laatste tijd schpnt dr. Krug met de gedachte te hebben rondgelopen zpn handelsvennootschap aan Israël te ver kopen. Het is mogelijk, dat de Egypte naren hiervoor een stokje hebben wil len steken. Zeker weet de recherche echter niets. Het zpn allemaal vermoe dens. Zowel Egyptische als Iraëlische autoriteiten hebben gezegd, dat hun landen met de ontvoering van dr. Krug als hp inderdaad is ontvoerd niets te maken te hebben. PARIJS, 24 sept. (UPI) Premier Nehroe van Indië heeft zaterdag ia Parijs een onderhoud gehad met pre sident De Gaulle. Na afloop van het gesprek zei Nehroe dat hp bij de Franse regering „veel begrip" had gevonden voor de handelsproblemen die voor In* dië opdoemen als Engeland zou toetre den tot de Euromarkt. Nehroe zei dat hp De Gaulle en zö" echtgenote heeft uitgenodigd voor bezoek aan Indië. Het Franse staa hoofd had hem gezegd dat hp de nodiging gaarne aannam, maar wu niet wist of het plan verwezenlpkt kunnen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6