Vernietigend schot van Canjels raakt Ajax „vol op de kin" Grootse „generale" van Van der Merwe ere-divisie 1 k Si m Wint Doesburg redt Sparta Achttienjarige doelman brengt PSV tot wanhoop ouderwetse maar misleidende triomf Sp arta als enige club ongeslagen on Krachtig herstel van DWS in de eerste divisie en zijn wens om door de örond te zakken TOL ernstig geblesseerd lij Van der Linden en Wiersma BIG MATCH t sm Antao (Kenya) loopt wereldtijd op 220 y. MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 PAGINA 7 BREDA, 24 sept. Dat Can jels met een schot van zijn rech ter voet een stier kan vellen, een doelpaal kan versplinteren en het het uit elkaar scheuren, behoort tot de smeuïge voetbalverhalen, die op gezette tijden in Breda de ronde doen. Maar de laatste we ken is de naam Canjels met een misprijzend gebaar uit de helden overlevering geweerd. De luister van zijn verschrikkelijke schot moest het afleggen tegen de derde-rangs techniek, die hem op de midvoorplaats parten speelde en die hem niet in staat stelde de bal voor de met dynamiet geladen Wreef te krijgen. Pas gisteren kreeg het epos-Canjels nieuw voedsel. Het gebeurde in de wed strijd tegen Ajax, dat het kanon' van NAC een voltreffer plaatste, die zelfs zijn meest verwende aan hangers met stomheid sloeg en vervolgens in wilde vreugdekre ten deed uitbarsten. UiimiiiiiiiiiHiiiiimniiiiiiuiiiiuiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii GVAVHeracles 21 ADoVolendam 00 Sparen voor Hordijk op dreef Krachtig bevel Vermoeid (Van onze speciale verslaggever) Dit was Canjels ten voeten uit: door een gebrekkige lichaamskonditie en Slechte balbehandeling geen portuur voor een spil van enige klasse en zeker niet voor Tonny Pronk, die zich in de handen wreef van genoegen. Maar dan eensklaps een schietkans, nu ja een vrije positie op 35 meter van het doel. Een volkomen ongevaarlijke situatie, Waarbij elke verdediging rustig de stel ling betrekt voor de onvermijdelijke pass of de solo-actie. Van Canjels gaat Wat dat betreft geen dreiging uit. De Vergissing blijkt pas, wanneer de door talloze fluitconcerten getergde midyoor al zijn woede en schietkracht legt in een vernietigende knal. Ajax heeft niet eens de tijd om te verbleken, doelman Hoogerman, mild glimlachend tussen de palen, verstart als hij het projec tiel vlak boven zich hoort fluiten. Dan ziet hij Canjels een luchtsprong maken en weet hij genoeg. Men kan er over twisten of één tnachtig schot opweegt tegen een kroot aantal mislukte acties van dezelfde speler, maar het blijft een feit, dat dit doelpunt Ajax op het puntje van de kin trof, zo zuiver, dat het nadien, m de tweede helft, hopeloos verstrikt raakte in zijn pogingen een repliek te vincen. Van die ontreddering profiteer de NAC door toedoen van zijn rechts buiten Groenewegen. De ex-amateur van Vlissingen en sinds kort de enige Zeeuw, die uit de ruif van het betaalde Voetbal mag mee-e.ten, loste een sluwe schuiver even buiten de hoek van het strafschopgebied, die 5e Ajacieden bu na even sterk verraste als de kogel va Canjels. De hoofdstedelijke voorhoede, waar van vier man de komende woensdag de Nederlandse kleuren moeten verde digen tegen Denemarken, stelde hier niets tegenover, althans geen doelpun ten. Het raffinement, dat het hoog-ge- hoteerde kwartet ten toon spreidde, be woog zich te veel langs de op alle Nederlandse velden bekende paden. In Breda stonden daarop fel gespitste mannen als Kuys, Schrijvers en Coc kle Luiten gereed alle combinaties me- dogenloos af te kappen. En achter hen waakte Peter van de Merwe, de rust groggy" geraakt bij een bot sing, maar onstuitbaar in zijn verian- gen de geplaagde keuze-heer üueK Schwartz in ieder geval van een zorg te ontlasten. De oranje-doelman groei de naar een schitterende „generale die er niet weinig toe bijdroeg, dat zijn De Volewijckers—Feijenoord 14 Veldhoen 0-1, Polak 1—1, Hordijk 1-2, tust, Kreyermaat (strafschop) 1 3, Hordijk 1—4. 15.000 toeschouwers. De Volewijckers lange tijd de meerdere over Feijenoord, maar als zijn achterhoede té veel blunders maakt worden de bordjes enel verhangen. Blauw Wit—DOS 1 Kruin 01, rust, Sparendam 11. 9500 toeschouwers. -_-u_ DOS start veelbelovend met fraaie, sneue aanvallen, maar zet niet door. In nogal har de tweede helft domineert Blauw wit., maar ook de aanval van de Amsterdammers taan, met uitzondering van Sparendam. EnschedeWillem II 52 Rahn 1—0. Zweers 2—0, Nemes 3—0. rust, Bosveld 40, Van Elderen 41, Senders 4—2, Rahn 52. 7000 toeschouwers. Thuisclub wist op uitstekende wijze de fouten van de niet al te sterk spelende defensie van Willem II af te straffen. Pds het vierde doelpunt van Enschede ontstond Uit een werkelijk gave combinatie. Nemes en vooral Bosveld van Enschede speelden een goede wedstrijd. SpartaPSV 00 23.000 toeschouwers. Een sterker opererend PSV „struikelde Over Sparta's 18-jarige doelman, Doesburg. Schoten van Kerkhofls en Pijs vonden in zijn ogen geen genade. Vooral Bosselaar kwam niet tot imponerende daden. MVV-Fortuna 3—0 Bühler 10, Coenen 20, Brinkhuis 30, rust en einde. 22.000 toeschouwers. Met méér direct spel en schotvaardigheid besliste MVV vóór de rust al de strijd in zijn voordeel tegen het veel te kort en on samenhangend spelend Fortuna (mét Rut ten). De tweede helft was het aankijken niet waard. Fortuna bleef dóórbreien en MVV kon rustig stoom afblazen. Westra 0—1, ^uninga 1—1. Zoetendal 2—1, rust en einde. 12.000 toeschouwers. Heracles scoorde in een periode van gro>ot Overwicht van GVAV. De Groamgers ^aak- ten daardoor volledig van slag, *naj"' Gat Greving tegen de lat schoot. Plotseling kwam er weer een ommekeer en in net laatste kwartier voor de rust sloeg Gvav toe. NACAjax 20 Canjels 10. rust. Groenewegen 20. *4.000 toeschouwers. Ajax speelde niet beter dan NAC en liet hauwelijks roerken, dat het er prijs op stelt Ijln positie in de kopgroep te verdedigen Het eerste doelpunt van Canjels verdiende een schoonheidsprijs. 22.000 toeschouwers. Sk V rol na rusl enkelband uitgevallen. Sparta Fortuna Ajax Spel. Enschede MVV PSV Volendam NAC Feijenoord GVAV DOS Willem II Heracles Volewijckers ADO Blauw Wit een gescheur- 0 7 12—5 1 7 6—5 1 7 8—7 2 6 18—7 2 6 10—5 1 6 7—4 1 5 11—9 2 5 8—8 2 5 9—9 2 5 7—8 2 5 6—10 2 4 9—12 3 3 5—7 3 3 6—14 3 3 2—5 3 3 5—14 tegenstanders (en collega's) lang voor het einde de vlag wensten te strijken. Wat sommige spelers van Feijenoord het vorige seizoen in een brief aan de KNVB aan de openbaarheid prijsgaven leek gisteren voor Ajax op te gaan: het probleem zich voor honderd pro cent in de competitie te geven, wan neer een interland voor de deur staat. De aanwezigheid van de bondscoach, de bondsarts en de bondsvoorzitter ten spijt waagden Ajax' aanvallers zich na de rust niet meer aan indrukwekkende krachtsinspanningen, die wellicht het verzet van NAC hadden kunnen bre ken. Met name linksbuiten Keizer nam zo ongeconcentreerd aan de par tij deel, dat hij een aantal hoekschop pen op links achter het doel liet neer komen en ook voor het overige met zijn gedachten elders leek te vertoe ven. Indien deze „generale" overmorgen door een goede uitvoering wordt ge volgd, zullen de leiders van Ajax daar zeker niet enthousiast over zijn, hoe wel zij natuurlijk wel hebben gemerkt, dat spil Pronk ook ditmaal geen gele genheid onbenut heeft gelaten om zich op de voorgrond te plaatsen. Hij be heerste daardoor de verdediging, waar in de geschorste Muller ontbrak, maar moest toch bijzonder attent zijn op de knappe passjes van Kees Rijvers. De „Franse" Bredanaar, die totnogtoe op de binnenplaats slechts zijn reputatie als dribbelaar heeft bevestigd, was nu uitgeweken naar de linker vleugel, waar hij zeer verdienstelijk werk deed. Door de ervaring wijs geworden stort te hij zich slechts bij uitzondering in een vermoeiende rush en bracht zijn teamgenoten met lepe schuivertjes steeds weer in de gunstige positie. Rij vers had nog een reden om het duel te vermijden, namenlijk de bekwaamheid van zijn onmiddellijke rivaal Tijm, die hem met zijn snelheid vrij gemakke lijk de baas kon blijven. 1 De wijze, waarop doelman Bals van PSV in de wedstrijd tegen Sparta een bal over de lat werkt, doet denken aan een acrobatenstunt. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 24 sept. Sparta heeft zijn held. Na afloop van de wed strijd tegen PSV, een treffen waarin geen enkel doelpunt werd gemaakt, ging een 18-jarige jongeling op de schouders. Zijn naam is Wim Does burg. Bij Sparta is hem de eervolle taak van doelman op de tengere schou ders gelegd. Wat hij in zijn eentje heeft opgeknapt, grenst aan het won derbaarlijke. De kleine, slimme jon- Op de foto linksboven is de doelman van NAC, Peter van der Merwe juist weer wat opgeknapt van een botsing met zijn teamgenoot Schrijvers en de Ajacied Cees Groot. Schrijvers is .og niet hele maal in orde en Kees Rijvers (links) ziet de zaken somber in. Peter van der Merwe voelt met beide handen aan zijn gekwetste gezicht, maar even later weert hij zich weer als een leeuw (zoals de foto links laat zien). De doelman van het Nederlands elftal onderschept een hoog schot, terwijl Kuys, links, voor alle zekerheid opspringt. o DEN HAAG, 24 sept. Het Neder lands elftal, dat woensdagavond in Kopenhagen tegen Denemarken zal uit komen, is als volgt samengesteld: doel: Van der Merwe (NAC) achter: Wiersma (PSV) en Renders (PSV) midden: Van Wissen (PSV), Pronk en Muller (beiden Ajax) vóór: Swart, Henk Groot, (beiden Ajax), Van der Linden (DOS), Prins en Keizer (beiden Ajax). Reserves zijn: Lagarde (Enschede), Petterson (Blauw-Wit), Schrijvers (NAC) en Toi (Volendam). Op drie plaatsen wijkt het elftal af van het team, dat op 5 september met 8-0 van de Antillianen won. Wiersma weer hersteld verdrong Petterson als rechtsback, Muller, eveneens we gens een blessure tegen de Nederland se Antillen niet beschikbaar, werd als linkshalf gekozen in plaats van de NAC-er Schrijvers. Middenvoor Piet Kruiver tenslotte, die woensdag j.l. ge blesseerd werd, moest zijn plaats af staan aan Van der Linden. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 24 sept. Op het Mosveld over 't IJ schijnen sensaties en emoties te groeien. Ze schieten op uit de sappige grasmat, plotseling en hevig. De vorige week ging er de ene speler na de andere „knockout" volgens de regelen der kunst en kreeg de scheids rechter Boogaert zo'n harde dreun op de kin, dat de arme man nu nog kampt met het leed van een lichte hersen schudding. En dat is dan nog maar een kleine greep uit de opwinding, die ook zondagmiddag weer bepalend bleek voor de sfeer op en rond dit knusse voetbalveld. Feijenoord haalde er ein delijk weer eens fors uit, klopte De Volewijckers met de „ouderwets ruime" cijfers van 1-4, maar het was een tri omf zonder glimlach. Daarvoor speel den de gekke-dingen-van-het-Mosveld de landskampioenen te veel in de kaart Sensaties en emoties zijn nu eenmaal geliefd bij het publiek. Het „hoe gekker hoe beter" streelt de belangstelling. De penningmeester van De Volewijckers zal dat onmiddellijk beamen na de jongste voor De Volewijckers ongekende storm loop op zijn kaartjes. Ze vlogen weg zo- AMSTERDAM, 24 sept. Ajax en Fortuna, tot gisteren beide nog zonder nederlaag aan de top van de Ere-divisie, hebben voor de eerste maal in dit sei zoen de beide punten uit handen moeten geven. Ajax verloor de altijd moeilijke uitwedstrijd tegen NAC met 2—0, terwijl Fortuna in de Zuidlimburgse derby tegen MW met maar liefst 30 het onderspit moest delven. Beide clubs handhaafden zich weliswaar aan de lei ding, maar zagen Sparta, dat op eigen terrein PSV op 00 hield, naast zich komen. Sparta is, dank zij het gelijke spel tegen de PSV-ers de enige club in de hoogste voetbalafdeling, die nog geen nederlaag heeft behoeven te incasseren. Vee1 ruimte bestaat er onderling tussen de verenigingen nog niet- Drie clubs hebben zes punten, vijf clubs behaalden tot nu toe „50%" en ook de staartpositie wordt door vier clubs gedeeld: Heracles, dat door GVAV werd teruggewezen, ADO en Blauw Wit, die beide een punt veroverden, en Volewijckers, dat met 41 werd verslagen door Feijenoord, dat als na de teleurstellende resultaten van de laatste tijd vooral door de grootte van zijn overwinning verraste. In de eerste divisie handhaafden VW en Go Ahead hun gedeelde toppositie, maar het aantal belagers groeit gestadig. Liefst vijf ploegen volgen met vijf pun ten, w.o. DWS, dat zich na een ietwat teleurstellend begin met twee opeenvol gende overwinningen goed heeft her steld. Limburgia, het laatste slachtoffer van DWS, sluit thans de rij in zijn afde ling met één punt, twee punten achter de kampioen van het vorige jaar, For tuna Vlaardingen, dat tot heden nog geen grote successen geboekt heeft. I de tweede divisie A blijft NEC aan de leiding. De Nijmegenaren wezen AGOW met 21 terug. VSV en Vitesse beide ook nog ongeslagen volgen met een punt achterstand. In de tweede c visie B bleef Haarlem het pad der overwinningen volgen. PEC werd met 20 geklopt. Haarlem heeft thans reeds twee punten voorsprong op HVC en NO AD. 9 9 dat heet en vol was het Mosveld, toen de elftallen van De Volewijckers en Feijenoord de strijd aanbonden. De Vo lewijckers vol goede moed en de Rotter dammers met in de benen de diepe ont goocheling van het tweede Europacup- duel tegen Servette. Ook nu konden zij nog niet beschikken over Cor van der Gijp, de man naar wie de Rotterdam mers reikhalzend uitzien sinds het voortdurende falen van Piet Kruiver Van der Gijp was nog niet in staat te spelen en ook blonde Piet zou met een blessure te kampen hebben. Krui ver zat tenminste in burger op het bankje der reserves en zijn aanvalstaak rustte nu op de schouders van Bergholz, terwijl de tengere Hordijk op de rech tervleugel terugkeerde. Een verbetering? Het bleek niet direct. Feijenoord open de weliswaar spoedig de score, doch daar had zijn voorhoede part nog deel aan. De Rotterdamse back Veldhoen loste namelijk het verre en ogenschijn lijk kansloze schot dat de Amsterdamse doelman Kirsten en zijn halfspeler Looyen per se weigerden tegen te hou den, 0-1. Nu is men sinds de vorige week bij De Volewijckers gewend dat backs doel punten maken. Een domper op de aan valsdrift der Amsterdammers zette de tegenslag tenminste niet. De groen-wit- ten rukten ongeschokt de Rotterdamse linies binnen, met snelle flitsende voet bewegingen en passes op maat. Mis schien werden die passes iets te kort gehouden. Misschien ook was het open spel der verrassingen tegen dit duide lijk vermoeide Feijenoord gevaarlijker geweest. Best mogelijk, maar niemand die er om treurde. Het ging immers goed en de manier waarop Cees Kick met een gave voorzet, de midvoor Wou ter Schaft met een „leep hakje" en de linksbuiten Polak met een prachtige vol treffer de zaken rechtzetten, ontketende een orkaan van geestdrift. Het publiek barstte door de stalen afscheiding heen het veld op. De scheidsrechter Ravens gebaarde als een wanhopige en direct draafden in een fikse galop twee agen ten te paard het terrein >p. Er zijn Amsterdammers die elkaar bij zoiets direct vinden in een irri tante tegenactie. Althans voor die agenten. Op een spottend en lijzig toontje klonk het „Ome Karei is agent, hij is een hele fijne vent en dient by de bereden politie. Als hij uitkijkt vanaf zijn paard en dat beest kwispelt met zijn staart..." massaal vanaf de tribunes. De mannen van de wet bloosden tot ver achter hun oren. Niet lang echter. Hun schaamrood verhuisde naar de konen van doelman Kirsten en is daar tot lang na de wed strijd gebleven. Kirsten begon aar een serie momenten, die ieder mens wel eens in zijn leven heeft en waarbij rich de onvervulbare wens opdringt van „oh kon ik toch maar door de grond zak ken". Van met de hand vangen of te genhouden van de bal, toch een eerste vereiste voor een doelverdediger, leek de goede Kirsten geen flauw bennl meer te hebben En dat heeft hij, en De Volewijckers in het bijzonder, wel gewe ten. Een zuiver, maar echt niet onhoud baar vleugelschot van Hordijk bleef hij bewonderend volgen tot het net bolde. 1-2. Daarmee begon het drama van De Volewijckers. Het speelse verdween op slag uit de aanval, de_ passes misten nu iedere precisie en Feijenoord heradem de. Het begon aan steeds meer tegen acties, moeizaam weliswaar, maar mèt dreiging. De rust kon deze Rotterdamse acties niet afremmen. Feijenoord ging er mee door, zonder ook maar een moment te herinneren aan de goede dagen van weleer, 't Manneke Hordijk op rechts was hierbt) de grote animator. Zijn klei ne kromme beentjes roffelden in hoog tempo over 't malse gras en van het feit dat hij in de eerste helft als de zo veelste in de knock-out-reeks van het Mosveld geruime tijd het besef van te voetballen verloor, scheen nadien op zijn spel geen enkele invloed te heb ben. Hjj gaf kort na de rust de pass, waaruit Schouten een goede kans kreeg. De linksbinnen schoot niet eens zo best, maar wat gaf het. Kirsten weigerde ook nu de bal te pakken en dat deed back Soetekouw dan maar voor hem. Penalty en gedecideerd! Kreljermaat mocht er zijn geschonden prestige als strafschopspecialist mee herstellen. Hu kogelde ver naast de paal. Dat maakte op iedereen, behalve scheidsrechter Ra ven:. indruk. Hij had doelman Kirsten nerveus zien trappelen voor het schot gelost werd en aangezien dat tot de verbodsbepalingen van het voetbalregle ment behoort, mocht de strafschop op nieuw genomen worden. Verschillende Fetjenoorders schoten toe om Kreljermaat voorgoed als „pe- af te zetten. Maar de aan voerder iferkum rook kennelijk een „psychologisch gevaartje" en gaf Krejj- ermaat het korte maar krachtige bevel om nu als de donder raak te schieten. De brede rechtshalf gehoorzaamde ge dwee. Het bracht de stand op 1-3. Voor even maar, want toen Hordijk de vrije ruimte kreeg en een rustig, hoog schot inzond, wist hij kennelijk tevoren ai da' doelman Kirsten er toch zijn han den niet aan zou branden. Kirsten heeft toen nog eenmaal de handen wel gehe ven. Maar dan alleen om er zijn ge zicht langdurig achter te verbergen. geman groeide zondagmiddag uit tot een „reus" onder de lat. De duizen den op de tribunes zagen hem in vele onoverzichtelijke, voor Sparta bijzon der gevaarlijke situaties als de grote redder. De kwieke doelman kreeg loon naar werken. Hij hield zijn doel schoon hoewel hij daarbij de steun van paal en lat, evenals zijn collega Bals aan de andere kant, niet kon ontberen. Was dit nu een duel tussen de sterkste ploegen uit de Ere-Divisie, zo vroegen de 23.000 toeschouwers zich af. Nee, luidde het antwoord van Sparta en PSV. En toch hebben beide ploegen van alles geprobeerd om de schijn op te houden. Het bleef bij een probeersel. Met spijt in het hart verlieten Wiersma en zijn disci pelen de grasmat, terwijl Sparta's helden met een diep schaamrood op de kaken de enige werkelijke held in hun midden bewierookten. Teleurstelling dus voor de Rotter dammers. Er was na de wedstrijd van afgelopen woensdag, een wedstrijd in de internationale „competitie" voor be kerwinnaars, in het zonnige Lausanne door Sparta's keuzeheren uitvoerig ge discussieerd over de vraag of Piet de Vries gehandhaafd moest blijven. De Vries faalde in Lausanne. Er kwam een oplossing in de persoon van het grillige talent Tinus Bosselaar. De Vries, aldus manager Neville, heeft rust nodig. En Bosselaar lijkt mij een juiste vervanger, voegde hij er haas tig aan toe. Aldus gebeurde. Bosselaar keek eens links en rechts om zich heen en zag de voor hem „vreemde" gezichten van de Hongaar Bela Bod nar en de Engelsman Wilson. Op het reserv.ebankje had hij de verrichtingen van Sparta's „speerpunten" met nauw verholen belangstelling gevolgd. Hij zou nu eens zorgen, dat deze twee „kanonnen" van „glinsterende" pas ses werden voorzien. En het publiek zou, aldus redeneerde Tinus Bosselaar, deze middag kunnen smullen van zijn zo gevreesde dribbels, besloten met een voorzet-op-maat. Het lukte Bosse laar niet. Zijn droom werd wreed ver stoord door een attent spelende Van Wissen. En dat Sparta's supporters mokten over zijn onmacht, moet hem diep hebben getroffen. Hij putte hier uit de kracht om één keer als een schicht langs Van Wissen te flitsen. Anders was het gesteld met de pu pillen van PSV. Ook zij hadden woens dag een partij voetbal gespeeld, na melijk tegen een voorlopig „Neder lands Elftal". En ook zij voelden nog die loodzware vermoeidheid in de be nen. Niettemin speelden de mannen uit de Lichtstad met verfrissend élan. Zowel Kerkhoffs als Pijs was voort durend in de spits van de aanval te vinden. Zij liepen gretig in op de slim me dieptepasses van Hoenen en Van Wissen. Zij zagen de paniek in Spar ta's verdediging groter worden en zij droomden ervan van die paniek, diè grote verwarring, resoluut te profite- ren. Er moest geschoten worden. Dat deden beide lichtvoetige knapen dan ook uit alle standen, maar zij hadden daarbij niet gerekend op de „tover macht" van Sparta's beste man, doel man Doesburg. DEN HAAG, 24 sept. In de der tiende minuut van de tweede helft van de wedstrijd ADO-Volendam, die in het Haagse Zuiderpark is gespeeld, heeft Dick Tol wegens een blessure het veld moeten verlaten. De Volen- damse middenvoor, die deel uitmaakt van de selectiegroep voor de wedstrijd Denemarken-Nederland kwam in bot sing met Guus Haak De onfortuinlijke speier wera voor behandeling naar een zie kenhuis overgebracht. Vóór de big-match van gisteren. MW-Fortuna. begon, heb ik in het restaurant van de Maas trichtse voetbalclub even zitten praten met Huub Adriaens, manager van Fortuna. Hij was. zoals hij zelf zei en zoals ik mocht constateren, iets slanker geworden, sinds ik hem een goed jaar geleden mocht ont moeten. Dank zij een sherrykuur, naar zijn zeggen, maar hij dronk koffie. Ik zei: „Het gaat goed met Fortuna". Hij antwoordde: „Zeker, wij hebben tot nu toe geluk gehad". Daarna begonnen wij te praten over „het" voetbal In Nederland. Adriaens zei: „Kijk. er zijn altijd clubs, die voor zestg procent voetbal spelen: voor zestig procent voetbal spelen; af of zij dertig procent boven hun kunnen halen of er dertig procent onder blijven". Ik heb hem niet ge vraagd naar de resterende tien pro cent. Trouwens, daartoe had ik nau welijks de gelegenheid. Want ineens was hij uit mijn gezichtsveld ver dwenen. Ik zag hem pas terug toen hij vlak voor het beginsignaal pal op het middenveld uit een helicopter stapte in gezelschap van de heer Ker Koele, bestuurslid van MW, een gebaar van sportieve vriendschappe lijkheid. dat door de 22.000 aanwezi gen zeer werd gewaardeerd. Ja, het was gisteren echt een big- match in Maastricht. Zelfs mr. dr. F. Houben, de gouverneur in Limburg, was er. En zoals mr. M. J. M. Tripels, de even beminne lijke als bedrijvige voorzitter van MVV, mij verklaarde: Hij was er voor de eerste keer. Wat nu ook weer niet zo heel verwonderlijk is. want het behoort geloof ik niet tot de taak van een commissaris van de koningin wekelijks alle voetbal velden van de provincie af te lopen of te rijden. Dat kan hjj vrijblijvend doen of niet. Maar de heer Houben was er nu en dat wees op de uit zonderlijke betekenis van deze Lim burgse derby. Vóór de wedstrijd sprak ik dus met Huub Adriaens, die wat Fortuna be treft alle slagen om zijn armen hield. En die dus zei dat, wanneer een club aan het begin van het sei zoen drie wedstrijden verloor er alle kans bestond dat dezelfde club ook de vijf volgende wedstrijden zou ver liezen in verband met de morele opdonder. In het geval van drie wed strijden winnen moest diezelfde club ook uitkijken. Ik zou Huub Adriaens niet mijn eventueel totoformulier willen laten invullen, maar ik wil hier wel vaststellen dat hij een wijs man is en niet alleen omdat Fortuna gisteren nu toevallig verloren heeft. Toen hij gisteren uit die helicopter was gestapt, nam hjj plaats in een leunstoel, pal iangs de lijn van het veld. En wie zat daar een eindje ver derop in een gelijkluidend meubel stuk? De heer Wiel Notten, secretaris meerd secretaris van het roemruchte, dit seizoen zes tig jaar bestaande MVV. Ook hem had ik vóór de match even de hand mogen drukken, maar slechts ter loops want hij hulde zich in alle nevelen, die slechts optrekken wan neer de strijd echt ontbrandt. Het werd 3-0 voor MW, zoals u weet. Na afloop van de strijd mocht ik enige tijd royale gastvrijheid genieten in de be stuurskamer. Ik ontmoette er voor de tweede maal de heer Wiel Notten. de meest Maastrichtse Maastrichtenaar, die ik ooit heb ontmoet. „Pak een borrel", zei hij, en hij begon te gras duinen in een in alle opzichten fraai uitgeruste drankkast „Die is ons aangeboden door de supporters", zei hij, „achtduizend gulden". Vervolgens gingen wij zitten en begonnen met elkaar te converseren over de glorie van MW, die van hedenmiddag en die van alle tijden. „Gaat dit altijd zo?", vroeg lk. ..Ja", antwoordde hij, „alleen, bij een nederlaag begint de pret pas bij de rijfde porrel' Inmiddels was ook de heer Leo Horn binnengekomen. Hij had de wedstrijd geleid. Allicht. Waar een big-match is, is Horn. Nee, hij had niet hard hoeven te lopen. „Meneer, ik heb altijd nog twee grensrechters." Overigens, hij vond wel dat MW energieker was ge weest dan Fortuna en toen het 2-0 was, kon hij de „beweging" wel zien aankomen. Het scheidsrechteren Is een kwestie van intuïtie; althans in verband met het al of niet hard lopen. En van „show" natuurlijk. Zie eens aan, binnenkort speelt Ham burg SV tegen Benfica. Uitverkocht natuurlijk. Maar Leo Hom ontving dezer dagen een brief: „Wilt u deze wedstrijd leiden? Dan is de show helemaal compleet". De mensen moeten zich toch amuseren. Show? Niet helemaal. In Chill had Hom te maken met een reeks recalcitrante Chileense spelers in de match tegen Rusland. Hij had hen toegesproken in ongeveer dezer voege „Ellende ling, leg neer die bal of ik schop je een ongeluk". Ook dat moet kunnen. Al is het maar in Chili. En Puskas had hem laatst bijna om helsd: „You are the best arbiter of the world". Al licht, „ik fluit die vent al bijna tien jaar". Ziehier Leo Horn. Hij vertelde het ons bij MW in gedeelte lijk Hollands, gedeeltelijk Limburgs. Hij is namelijk geboren in Sittard. NAIROBI, 24 sept. Tijdnes een inter nationale atletiekwedstrijd heeft Sera- phino Antao uit Kenya de 220 yards ge wonnen in 20.1 sec., een tijd die 0,4 sec. beneden het wereldrecord van de Ame rikaan Drayton ligt. Aangezien de at leet gesteund -verd door een rugwin, zal zijn prestatie niet; als wereldreco; kunnen worden erkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7