LOUW verdedigt „apartheid" in de VN - Asse mblée Borst Show van Toon Hermans NIET op televisie Vrouwelijke soldaten Noodlanding Super Connie Zestien personen nog vermist Staatssecretaris over Middenstandsbeleid ADVIES gevraagd tegen oneerlijke concurrentie Samenwerking met bed genoten moet aanvaard Pseudo-dokter in ziekenhuis Prof. dr. G. C. Berkouwer gast bij Concilie ZUID-AFRIKA LANCEERT FELLE AANVAL OP VERENIGDE NATIES Drie kleuters op spoorbaan gedood .Het weer Hotelier meldt diefstal van 53.500 gulden en wat vindt u van Finnbrod? i LODEN MOHAIR JAS éeëM ORRIS %fore ijou (mij! In Tilburg gepakt Inbrekers na inval in woning gegrepen Nu een Aristona kopen DENEMARKEN-NEDERLAND DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 86ste JAARGANG No. 31241 NEW-YORK, 25 sept. (AFP, UPI) De Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Eric Louw heeft gisteren in de Alge mene Vergadering van de Vere nigde Naties herhaald, dat de apartheidspolitiek van zijn rege ring een binnenlandse aangelegen heid is en dat vele landen, die kritiek op Zuid-Afrika hebben, zeer achter zijn in de betaling van hun bijdragen aan de VN, „hetgeen van Zuid-Afrika niet ge zegd kan worden". Bovendien, al dus de minister, komen zij die kritiek op ons hebben dikwijls uit landen, die de meest flagrante rassendiscriminatie bedrijven. Louw zei ook, dat de VN een ra dicale verandering dienen te on dergaan. Besluiten van de Alge mene Vergadering komen dik wijls door „koehandel" tot stand en men meet vaak met twee ma ten: een voor de sterken en een voor de zwakken. De moderne in alle maten vindt U bij: baby- en kinderkleding Anegang 19 Haarlem LONDEN 25 sept. (UPI) Voorzover vanmorgen bekend was hebben 49 van de 76 personen, die zich aan boord bevonden van de Super Constellation die zondag avond een noodlanding moest maken op de Atlantische Oceaan, de ramp overleefd. Elf doden zijn reeds geborgen, zodat nog 16 per sonen worden vermist. De 49 overlevenden worden per schip overgebracht naar ziekenhuizen in Ierland, waar alles gereed staat om de gewonden onder hen te helpen. Van twee geredde passa giers zou de toestand zeer ernstig zijn. De vrijheidsstrijd, van het Algerijnse volk is ge wonnenmaar het Al gerijnse leger (afgezien van de rol die het speelt in de strijd om de macht) heeft een belangrijke taak behou den. Geheel overeenkomstig het woord van kolonel Boue- medienne dat het leger de speerpunt van de revolutie" is, wordt een deel van de strijdkrachten nu ingezet in de eerste pogingen om iets te doen aan de sociale ontwik keling van het platteland. Een speciale vrouwenbrigade is na het verkrijgen van de onafhankelijkheid gevormd. Deze vrouwen, ongeveer dui zend, zijn helemaal soldaat, zoals deze twee foto's afdoen de duidelijk maken. Maar zij zijn méér: in vele dorpen op het platteland hebben zij de ziekenverzorginghet onder- vrijs en de politieke vorming van de meer dan arme boe renbevolking ter hand geno men. In een jonge natie als Algerije, waar de politieke leiders over de hoofden van het volk heen hun ruzies uit vechten, vervult het leger op deze wijze thans een vrede lievende taak. REGEN- EN TWEEDJASSEN Veranderlijke bewolking AMSTERDAM, 25 sept. (KNP) Prof. dr. G. C. Berkouwer, gere formeerd hoogleraar in de dogma tiek, dogmageschiedenis, gods dienstige wijsbegeerte en symbo liek aan de Vrije Universiteit, heeft gisteren als enige Neder landse niet-katholieke theoloog de officiële uitnodiging van het concilie-secretariaat voor de een heid der christenen ontvangen, als gast aan het concilie deel te ne men. De uitnodiging is onderte kend door het hoofd van het se cretariaat, kardinaal Bea S. J. en door de secretaris, mgr. J. Wil- lebrands. MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA Woensdag 26 september 19 uur BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM iTelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voo» advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uu» 's avonds tel. 21544. Louw kondigde aan dat hy gereed staat om nieuwe aanvallen op het be leid van de regering-Verwoerd af te slaan. „Ook wij hebben onze New Frontier, die naar wij geloven in het belang is van alle groepen van onze bevolking. Ik wil de Assemblee er wel op wijzen dat Zuid-Afrika zich noch door kritiek of zwartmakerij, noch door dreigementen of pogingen tot intimida tie zal laten weerhouden de weg die ons goeddunkt te blijven bewandelen De Zuidafrikaanse minister uitte openlijk zijn twijfel aan de waarde van de wereldorganisatie. Hij stelde vast dat van de idealen, die de stichters van de VN zich hadden gesteld, niet vee' is overgebleven. „Zoals de V.N. momenteel te werk gaan, kan men niet hopen dat zij de internationale vrede en veiligheid zullen kunnen handhaven", aldus Louw. In het afgelopen jaar hebben zich volgens Louw niet minder dan 45 staatsgrepen of andere ongeregeldhe den voorgedaan in de wereld, waar onder „ernstige botsingen tussen blan ken en niet-blanken." Louw vergeleek de toestand in zijn land, ,,waar het rustig is geweest," met uitzondering van „sporadische demonstraties tegen de regering die bij de massa van de Zuidafrikaanse Bantoes weinig steun hebben gekregen". Bovendien is het Zuid-Afrika financieel en economisch (Advertentie) (■■■■■{■■■■■•■■■■■■■■"■■■■■■■■■■■■■in (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 25 sept. De tv-kij- kers hoeven er niet op te rekenen, dat Toon Hermans' nieuwe show, die in januari in première zal gaan, ooit op het scherm zal komen. Men zal zich herinneren dat in de voorafgaande jaren de televisie twee maal een voorstelling van Toon Her mans heeft uitgezonden. theater-reportages zullen met meer worden gemaakt, omdat zowel loon Hermans als zijn impresario dk?k Binnendijk er tegen zijn. „Het thea terpubliek moeten wij nummer e®n stellen, dat is zeer belangrijk voor de artiest. Nu gebeurt het al dat de mensen zeggen „we krijgen het tooi wel op de televisie te zien" en dat moeten we beslist niet hebben. Daar om hebben wij besloten orri geen theatervoorstellingen meer door de televisie te laten uitzenden. Wel is het mogelijk dat Toon Hermans een speciaal tv-programma zal brengen. De eerste twee jaar is daar echter nog geen kans op," aldus Diek Bin nendijk. TRICHT, 25 sept. Vanmorgen trof de slager die boodschappen rond kwam brengen de 76-jarige mevrouw P. J. Smits-Kooren hier dood in een stoel in de kamer aan. Zij is door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Haar echtgenoot, die boven had gesla pen, werd door de slager in zorgwek kende toestand gevonden. Hü is naar het ziekenhuis. goed gegaan, zo zei Louw, met een duidelijke verwijzing naar de netelige monetaire situatie waarin de V.N. verkeren. De Portugese delegatie verliet de zaal toen de Indische minister van de fensie, Krisjna Menon, inging op en kele punten van de toespraak van mi nister Louw. Menon verdedigde daar bij ook de actie van zijn land in Goa, het voormalige Portugese gebied dat deel van Indië uitmaakt, sinds het door Indische troepen werd veroverd. De Algemene Vergadering heeft in middels met 43 tegen 34 stemmen be sloten de toestand in Hongarije te be spreken. Twintig landen onthielden zich van stemming, acht delegaties waren afwezig en drie deelden mee dat zij niet aan de stemming wensten deel te nemen. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 25 sept. Zoals wij gisteren in een deel van onze oplage nog berichtten, zijn hier gistermiddag omstreeks kwart voor twee drie kin deren onder een trein geraakt en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde even voorbij de Delfshavensebrug over de Schie, op het traject tussen Rotter dam en Hoek van Holland. De kleuters waren aan het spelen op een terrein in de Spaansepolder, waar een nieuwe weg wordt aange legd; tijdens hun spel zijn zij op de trein - rails terechtgekomen. De bestuurder, die de kinderen plotseling opmerkte, slaagde er niet in de trein tijdig tot stilstand te brengen. De verongelukte kinderen woonden alle drie in de om geving van de piaats waar het onge luk is gebeurd. Het zijn Frits van Bu ren en Johan van Vliet uit de Busken Huetstraat, beiden bijna vier jaar oud, en de 2'/s-jarige Peter van Luyn uit de Toussaintstraat. De trein kreeg ongeveer drie kwar tier vertraging. LONDEN, 25 sept. (UPI) Sir Os wald Mosley, de leider van de rechtse extremisten in Engeland, heeft een vi sum voor de V.S. gekregen, waar hy enkele spreekbeurten wil vervullen. De Amerikaanse ambassade liet via woordvoerders duidelijk maken dat aangezien Mosley geen misdaad had gepleegd, er geen reden was hem een visum te weigeren. Het ongeluk gebeurde, zoals gemeld, 850 kilometer ten noordwesten van de Ierse luchthaven Shannon, doordat de motoren van de Super Constellation één voor één uitvielen. De Amerikaanse Raad voor de Luchtvaart heeft in ver band hiermee meegedeeld, dat zal wor den onderzocht of het toestel misschien in New Yerscy, waar het was opgeste gen voor een vlucht naar West-Duits- land, bedorven benzine heeft getankt. Een ware vloot van reddingsschepen heeft gisteren de gehele dag, en ook vannacht, de oceaan afgezocht naar overlevenden. Ook tientallen reddings vliegtuigen namen aan het opsporings werk deel. De hoofdrol in de reddingsactie werd gespeeld door de Zwitserse vrachtboot Celerina, die 51 inzittenden van de Su per Connie aan boord nam. Twee van hen bleken echter reeds te zyn overle den. De bemanning van net schip heeft zich tot het uiterste ingespannen om de passagiers, die op reddingsvlotten op de oceaan dreven, aan boord te hjjsen. De Celerina, die geen dokter aan boord had, gaf de overlevenden later over aan een Canadees vliegdekschip, dat de be schikking heeft over een compleet hos pitaal. Dit zijn de 24-jarige Ruth Mudd (boven) uit Browns Mills in de Amerikaanse staat New Yerseyen Carol Ann Gould (22) uit Lyndhurst in dezelfde staat, die zich als stewardessen aan boord bevon den van de Amerikaanse Super constella tion, die een noodlanding op de Atlan tische Oceaan heeft moeten maken. Of zij gered zijn is nog niet bekend. (Telefoto) Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (811 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. 223596 Verwachting totwoensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. WOENSDAG: zon: 6.31-18.31; maan: 3.42-18.04. (Van onze Ha^-se redactie) DEN HAAG, 25 sept. Staatssecre taris Gijzeis heeft aan de bij de mid denstand betrokken organisaties en in stanties advies gevraagd over een eventuele algemene regeling ter be strijding van de oneerlijke concurren tie of wellicht beter uitgedrukt, al dus de memorie van toelichting op de begroting van Economische Zaken van het onordelijk economisch verkeer. Dit vraagstuk heeft op bepaalde pun ten nauwe aanrakingsvlakken met het vraagstuk van de bescherming van de consument, zo gaat de toelichting ver der. Deze mededeling heeft een bijzon dere actualiteit in verband met de re cente acties van de grote levensmk'de- lenbedrijven op het terrein van andere branches. Minister de Pous schrijft, dat aan de centrale middenstandsorganisa ties, de hoofdbedrijfschappen Detail handel en Ambacht en de Raad voor het midden- en kleinbedrijf verzocht is hun opinie te geven over de in „be paalde kringen van het midden- en kleinbedrijf levende wensen" tot uit drukking te brengen. Het aantal verkoopplaatsen voor de detailhandel liep afgezien van de gevolgen van een nieuwe afbakening van de detailhandelsfunctie terug met bijna 3000. Deze ontwikkeling ging gepaard met een verdere groei van de gemiddeld© ondernemingsomvang, een stijging van het aantal zelfbedienings- zaken en van het aantal supermarkten. Als men de ontwikkeling in de ver houding tussen middenstands- en groot bedrijf op wat langere termijn be schouwt, moet worden geconstateerd, dat het marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf niet veel kleiner is dan voor de oorlog. Het overheidsbeleid, dat uitgaat van gelijke kansen voor de verschillende bedrijfsvormen, kan voor de middenstandsondememer slechts van betekenis zijn, indien hij zijn func tie op zodanige wijze verricht, dat de behoeften van de afnemers het beste worden bevredigd. Dit heeft te maken me- vraagstukken van distributietech niek specialisatie en parallelisatie en van een efficiënte functievervulling, aldus de memorie van toelichting. Het voldoen aan deze voorwaarden is de minimum-eis voor het behouden van de eigen plaats. In bepaalde omstan digheden kan dit inhouden, dat samen werking met bedrjjfsgenoten moet wor den aanvaard en dat men afstand doet van een deel van de zelfstandige be slissingsbevoegdheid. Per 1 september 1962 is in begin sel de mogelijkheid geschapen voor een ruimere subsidiëring van het middenstandsonderwijs. Hierdoor wordt beoogd het peil van de oplei ding te verhogen en de financiële lasten voor de betrokkenen te ver lichten. De consulenten van de Rijksmidden- standsvoorlichtingsdienst gaan er meer toe over de provinciale en plaatselijke autoriteiten attent te maken op de be langen van het midden- en kleinbe drijf. Ook concentreert men zich in toe nemende mate op collectieve voorlich ting. De oprichting van het voorlich tingscentrum van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel kan volgens de minister een belangrijke bijdrage leveren tot versterking van de positie van het midden- en kleinbedrijf in de detail handel. Binnenkort is een vestigingsbesluit te verwachten voor de ambulante han del in bloemen en planten, de klein handel in bloemen en planten en het hoveniersbedrijf. De voorbereiding van vestigingsbesluiten voor de elek trotechnische bedrijvf n en het gehele complex van metaalbedrijven is verge vorderd. De staatssecretaris heeft advies ge vraagd over een ontwerp vestigingsbe- sluit voor de kleinhandel in serviezen, in lederwaren en reisartikelen, in sport artikelen, in speelgoed, in ijzerwaren en gereedschappen, de kleinhandel in edel metaal, in uurwerken, het goud en zilversmidsbedrijf, het uurwerkher- steilersbedriif "n voorts het „oe- perkte gebruiksartikelenbedryf." De studie over het middenstandskrediet is nog niet beëindigd. Het totaal ver strekte garantiekrediet is in de jaren 1959-1961 opmerkelijk stabiel gebleven op een niveau van rond 110 miljoen gulden. Het gemiddelde bedrag per kre dietnemer is echter gestegen van 15.000,- in 1959 tot 20.000,- in 1961. De ontwerpen voor uitvoeringsbe schikkingen op grond van de nieuwe wet op het afbetalingsstelsel zijn voor advies naar de Commissie uit voeringsvoorschriften gezonden. Na ontvangst van dit advies kan de tekst definitief worden vastgesteld en kan de wet in werking treden. (Van onze Brabantse redactie) TILBURG, 25 sept. Naar wy van de geneesheer-directeur dokter A. Brandenburg vernemen, is een dezer dagen in het St.-Elisabeth ziekenhuis een man gegrepen, die zich „de zoe mer" van dokter Brandenburg had toe geëigend en daar gebruik van maakte. Het betreft hier een apparaat, waar mee de geneesheer-directeur kan wor den opgeroepen en waarmee hij kan antwoorden. Het toestel was weggeno men van het rekje waar het zijn vaste piaats heeft. De man is overgegeven aan de Tilburgse recherche. Naar wij van de Tilburgse recherche vernemen, is veertien dagen geleden een 18-jarige jongeman gearresteerd, die zich als arts voordeed in het St. Elisabeth Ziekenhuis. Hij had behalve de zoemer van de geneesheer-directeur uit de jas zak van een van de vrouwelijke artsen een stethoscoop weggenomen, waarmee hij door het ziekenhuis liep. De inspec teur, die deze zaak behandeld heeft, ver zekerde ons dat de pseudo-art- geen con tact heeft gehad met patiënten. Hij is overgegeven aan de officier van justitie in Breda. De jongeman, een Amsterdam mer, die ir Tilburg logeerde, zou twee of drie keer in het ziekenhuis hebben „gewerkt". Finnbrod is hèt veredelde knacbebrbd uit Finland. Altijd vers (ook op maandag begint u met plezier te ontbijten), bij zonder smakelijk, voedzaam. Finnbrod is diepdoorbakken; alle kracht van de rog- gekorrel is volledig behouden. Moderne mensen geven de voorkeur aan Finnbrod, Alleen met Finnbrod is het ontbijt of de lunch pas compleet. In wit of bruin, met alle soorten beleg of zonder meer, Finn brod valt altijd in de smaak. Prof. Berkouwer heeft de uitnodiging gekregen vanwege zijn veelvuldige con tacten met kaïholieke theologen, zijn grote belangstelling voor het concilie en zijn vele publicaties daarover. Hij ver trekt maandag per auto en zal een week later in Rome aankomen. Als gast van het Concilie is prof. Berkouwer gebon den aan de plicht tot zwijgen, zoals die voor alle deelnemers en waarnemers geldt. De Amsterdamse hoogleraar is een van de weinigen die „a titre person nel" tot de gasten behoren. Het is nog niet eerder in de geschiedenis van de rooms katholieke kerk voorgekomen dat besloten, interne besprekingen door buitenstaanders konden worden bijge woond. Prof. Berkouwer is thans 59 jaar en in Amsterdam geboren. Sinds 1940 is hij hoogleraar aan de Vrije Universiteit waar hij o.a. doceert: dogmatiek, dog mageschiedenis en godsdienstige wijs begeerte. Voor de oorlog was prof. Berkouwer predikant in Oudehorne en Water graafsmeer. Van zijn hand verschenen verschil lende boeken, o.a. het in Amerika uit gegeven werk „Recent developments in the roman catholic church" en een aan tal boeken over de leer van Karl Barth. AMSTERDAM, 25 sept. De Am sterdamse caféhouder Coentje Ryssel meldde gistermorgen bij de politie van het bureau Warmoesstraat een myste rieuze diefstal. Uit zijn woning bo ven zijn café in de binnenstad was een stalen geldkistje met ongeveer 50.000 gulden gestolen. Bovendien mis te de caféhouder nog een envelop met 3.500 gulden. De politie stelde ogenblik kelijk een onderzoek in. Men vond geen sporen van inbraak. Wel werd een doosje lucifers gevon den waarin een peukje zat: met vin gerafdrukken. Vannacht om één uur deden recher cheurs een inval in een woning in oost. En met succes. Men trof er de 20-jarige chemigraaf C. C. A. en de 22-jarige barkeeper J. de H. uit Den Helder, die bekenden te hebben inge broken. Via een kelderluik waren zij het café van de heer Rijssel binnen gedrongen, vanwaar zij vlot de woning konden bereiken. Ook is de 23-jarige vrouw V.E.V. in arrest gesteld. Zij wordt verdacht van medewerking. Slechts een klein gedeelte van het geld is inmiddels de eigenaar terugbezorgd. Zesduizend gulden. De politie hoopt ook het overige geld spoeaig te kunnen achterhalen. t Advertentie t a flmtona

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1