De papoeanisering wordt door Nederland versneld Radio-Makassar spot met benoemingen in het Papoea- Vrijwilligerskorps KBEYMB0R6 WOENSDAG JONGENS PANTALON TRAITAL Tito spreekt verzoenende Geschillen geen belemmering voor blijvende samenwerking zeer taal N.S.-uitbreidingen in 1963 Meer beveiliging spoorovergangen Nieuw materieel vervangt oude treinstellen Brandkranen aangelegd in aula van het Concilie Protest tegen stuntacties BELEID OP NIEUW-GUINEA NU 12.®° TRAITAL 0 TRAITAL O VERIFICATEURS FEESTEND STRIJD TEGEMOET RUSLAND EN JOEGOSLAVIË Meer zitplaatsen voor reizigers Deventer verkeerstuin Zweedse koning erelid CHEFKOK BOUWT SUIKERKASTELEN Max Planck- medaille voor prof. Kronig „Textiel" klaar voor de strijd De Caroeda SHAMPOO Russische raketten voor IRAK 2850 uitnodigingen voor CONCILIE Duizend journalisten naar het Concilie Er komt gerommel 2300 soorten NA POGING TOT BRANDSTICHTING Inkomstenbela&tin g in RUSLAND wordt nog niet afgeschaft DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 PAGINA 7 HOLLANDIA, sept. Het weke lijkse, politieke cabaretprogramma van radio-Makassar spotte onlangs toen de eerste korporaals benoemd waren bij het Papoea Vrijwilligers Korps: ja, bij die Hollanders kun nen jullie korporaal worden; bij ons word je generaal, admiraal luchtmaarschalk als het koloniale bestuur maar eenmaal verdreven is. In hoeverre dit soort propa ganda bij de Papoea's aanslaat valt moeilijk te zeggen. Vaak krijgt men de indruk dat hun eer zucht, hun verlangen om vooruit te komen, niet zo groot is. Maar dat geldt dan toch weer niet voor de jongeren die wat meer geleerd hebben. Wat dat Papoea Vrijwil ligers Korps betreft: ook de eerste sergeanten zijn nu benoemd, en men is dus weer een stapje verder op weg naar de top. Bovendien is kort geleden al aangekondigd dat een aantal Papoea's naar Neder land zou gaan om daar een offi ciersopleiding te volgen. Het is nu natuurlijk de vraag of dat nog doorgaat. Het streven lijkt er eer der op gericht zoveel mogelijk studerende Papoea's uit Neder land te doen terugkeren naar Nieuw-Guinea. Men heeft ze in Nieuw-Guinea dan ook hard no dig, nu er door het vertrek van zoveel Nederlanders talloze plaat sen openvallen. Vroeg worden de ze jongelui reeds tot belangrijke posten geroepen. Waarborg kwaliteit. Terlenka 55/45, unie en multicolors. Alleen gel dig 26 september a.s. DUIDELIJK MERKBAAR? tegen roos tegen vet haar en haaruitval Converteerbare obli gaties gespreid over ruim 70 soorten. Directie: H.B.B Keizersgracht 706 Amsterdam (Van onze correspondente in Hollandia) Nederland voert op het ogenblik op Advertentie) voor leeftijd 6 jaar ld. stijging p. m. GROTE MARKT 1—7 HAARLEM Nieuw-Guinea een beleid dat gericht is op snelle papoeanisering. Voor de overdracht op 1 oktober wil men de Papoea's nog zoveel mogelijk kansen geven. Een andere vraag is echter na tuurlijk wat er na die datum zal ge beuren. Op 1 oktober gaat het bestuur over van Nederland aan de Verenigde Naties, op 1 mei van het volgend jaar van de Verenigde Naties aan Indone sië. Het is dus alleen maar logisch dat het V.N.-bestuur zich meteen reeds op Indonesië zal gaan oriënteren. De aan wijzingen dat men dat gaat doen zijn er trouwens nu al. En daar, volgens het akkoord, Indonesiërs vanaf 1 ok tober vrij Nieuw-Guinea binnen mogen komen, zal dat ook wel geen prakti sche moeilijkheden opleveren. De eerste negen Indonesiërs met officiële functies zijn trouwens nu reeds in Nieuw-Guinea gearriveerd. Ze vallen uiteen in drie groepen van drie. De eerste bestaat uit een gene raal, een kolonel en een overste. Ze hebben tot taak behulpzaam te zijn bij het contact zoeken met Indonesische in filtranten. De tweede groep bestaat uit 3 verbindingsmensen: hun eerste werk is geweest het tot stand brengen van een tor-verbinding (tor is een soort telex voor het verzenden van tele- frammen) tussen Hollandia en Dja- arta. De derde groep tenslotte be staat uit financiële experts. Ze wor den door de Verenigde Naties betrok ken bij het opstellen van de begro ting van Nieuw-Guinea na 1 oktober. Intussen is het wel duidelijk dat Dja karta het hier niet bij zal laten. Reeds is aangekondigd dat de Indonesische luchtvaartmaatschappij, de Garoeda Indonesian Ariways, een geregelde dienst op Nieuw-Guinea zal openen en daar liefst ook het net van de Kroon- duif over wil nemen. Voor de KLM zit daar duidelijk een onderhandelingsmo gelijkheid. En voorts heeft Indonesië natuurlijk de nodige bestuursambtena ren, leerkrachten, economen enz. klaar staan voor Nieuw-Guinea om de zaak zo vlug mogelijk over te nemen en om te demonstreren dat men meer presteert dan Nederland gedaan heeft. Waarbij bü voorbaat aangetekend kan worden dat Indonesië daarbij zal kunnen voortbouwen op wat Nederland reeds bereikt heeft. En bij het openleggen van een zo enorm groot, dunbevolkt en onderontwikkeld gebied als Nieuw-Guinea is het begin natuurlijk het moeilijkst Van Nederlandse zijde op Nieuw- Guinea ziet men deze ontwikkeling met duidelijke bezorgdheid. De kritiek op Indonesië is hier altijd bijzonder groot geweest en alles wat Indonesië deed is altijd enorm gekleineerd. Bepaalde mis standen in Indonesië werden tot ver velens toe opgehaald en gehekeld. Ook bestond wel de neiging het „christelijke" Nieuw-Guinea tegenover het islami- tisch-communistische" Indonesië te stel len. De Papoea's zelf volgen wat er nu in hun land aan het gebeuren is met nieuwsgierigheid en belangstelling. Opvallend is dat men op dit ogenblik nog vrijwel niets merkt van de pro- Indonesische groepering onder hen: deze wil kennelijk wachten tot na 1 oktober. De anderen proberen zich te schikken in de omstandigheden, al lukt dat nog niet allen. Op het Natio nale Congres in Hollandia. waaraan Papoea's uit het hele land deelnemen, viel zo nu en dan nog wel eens een anti-Indonesische uitlating. Maar voor zitter Tanggahma was er dan altijd snel bij om te verklaren dat dat nu niet meer opportuun was. We hebben dat akkoord nu eenmaal, en het gaat er nu om op basis daarvan te bepalen wat het beste voor ons land is. aldus Tanggahma. De manier waarop zij worden overge dragen van het ene bewind aan het andere moet de Papoea's wel ergeren. Maar ze tonen doorgaans toch ook te beseffen dat het niet anders kon. Als dat nieuwe bewind zowel dat van de V.N. als dat van Indonesië nu maar een beetje meevalt zal het allemaal wel los lopen op Nieuw-Guinea. Ook van Neder landse zijde mag men niet anders hopen, al voelen sommige Nederlanders hier zich dan ook geërgerd dat aan hun werk zomaar een einde wordt gemaakt. Zulke mensen moet het echter toch wel tot vol doening stemmen dat de meer ontwik kelde Papoea's op de valreep nog zoveel kansen worden geboden. (Advertentie) Réken maar! Met één oog opslag ontdekt uw omgeving of u door uw haar heen raakt of dat „flintertjes" uw kraag ontsieren. Volg dit doeltreffend, deskundig advies Naenkelebehandelingen met. Traital shampoo ziet u al resultaat en verdwijnt uw zorgelijke trek voor een op gewekte lach! 't Is duidelijk merkbaar! Probeer het maar! EEN PRODUKT VAN L'OREAL DE PARIS President Breznjev van Rusland (links) word door president Tito van Joego slavië op het vliegveld van Belgrado verwelkomd. BELGRADO, 25 sept. (Reuter) „Bepaalde geschillen, die tussen onze beide landen bestaan, behoeven geen belemmering te vormen voor een blij vende samenwerking. Ik wens kame raad Khroesjtsjev geluk, welslagen en een goede gezondheid toe." Dit zei de Joegoslavische president, maarschalk Tito, gisteren in de toespraak, die hij vooraf liet gaan aan het uitbrengen van een heildronk op het noenmaal, dat in Belgrado werd aangeboden aan de Russische president Breznjev, die momenteel Joegoslavië bezoekt. Tito vervolgde: ,,De Russisch- Joegoslavische betrekkingen zijn de laatste tijd verbeterd, vooral op eco nomisch en cultureel gebied. Beide landen zijn bereid mee te werken tot een verdergaande verbetering. Joe goslavië zal in het vervolg alles in het werk stellen om een verdere ontwikkeling en verdieping van deze betrekkingen te bereiken. De ge schillen van het verleden moeten als normale gebeurtenissen worden be schouwd, veroorzaakt door een ver schillende benadering van vraagstuk ken, hetgeen weer een uitvloeisel is van door de geschiedenis en andere omstandigheden veroorzaakte afwij kende omstandigheden." Bij een eerdere gelegenheid had pre sident Tito verklaard dat het bezoek van zijn Russische ambtgenoot de ge legenheid bood voor een „vriend schappelijke meningsuitwisseling be treffende internationale vraagstukken en problemen, die speciaal voor onze beide landen van belang zijn". Hij had hieraan toegevoegd: „Persoonlijke ontmoetingen tussen de staatslieden en het ontwikkelen van betrekkingen op elk gebied zijn het meest geschikt om wederzijdse kennis en begrip te doen ontstaan." Joegoslavië meent dat het mogelijk is de internationale toestand te ver beteren en geleidelijk aan voorwaar den te scheppen voor het op opbou wende wijze oplossen van internationa le vraagstukken, door .hiervoor gedul dig en volhardend te werken, aldus maarschalk Tito. PARIJS, 25 sept. (Rtr) Het Fran se blad „Paris-Presse" heeft gemeld dat Irak Russische luchtdoelraketten krijgt voor een gemeenschappelijke Russisch-Iraakse raketbasis, die over een paar weken operationeel zal zijn. De raketbasis zou gebouwd worden in de woestijn op ongeveer 45 kilome ter van Bagdad. Irak zou een over eenkomst met de Sovjet-Unie gesloten hebben, krachtens welke Rusland ma teriaal, instructeurs en personeel voor de basis zal leveren in ruil voor mili taire „faciliteiten". DEN HAAG, sept. De Nederland se Spoorwegen gaan in 1963 weer vijftig overwegen voorzien van automatische halve overwegbomen, waardoor het to taal aantal op deze wijze beveiligde spoorwegovergangen zal stijgen tot on geveer 250. By vijftig andere overwegen zullen automatische knipperlichtinstalla ties worden aangebracht, waarvan vijf enveertig bjj onbewaakte. Eind 1963 zal hierdoor het aantal van met deze auto matische installatie uitgeruste overw gen ruim vierhonderd bedragen. In de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van Ver keer en Waterstaat kondigt minister Korthals over de plannen van de N.S. verder aan, dat het komende jaar nieuwe elektrische en dieselelektrische treinstellen in dienst zullen worden ge steld, grotendeels ter vervanging van the thans rijdende materieel. Het aan tal reizigerszitplaatsen zal daardoor met 500 plaatsen stijgen tot 122.000. Het goederenwagenpark wordt verder gemoderniseerd door ingebruikstelling van gesloten goederenwagens met groot volume en van een groot aantal spe ciale wagens, waaronder zijlossers koel wagens en schuifwandwagens. In Schie dam, Driebergen-Zeist (zijde Drieber gen) en Veenendaal-de Klomp zullen nieuwe stationsgebouwen in gebruik worden genomen. In Venlo komt de spoor brug over de Maas het komende jaar gereed evenals de brug over het ver bindingskanaal van de IJssei met het Zwarte Water. In overleg met de Duitse Bondsrepu bliek streven de Nederlandse Spoorwe gen in het kader van het internationale spoorwegverkeer naar een doelmatige regeling voor de grensoverschrijdende verbindingen, die tevens rekening houdt met het doorgaande verkeer naar andere Europese landen. Minister Korthals wijst er in zijn me morie van toelichting voorts op dat voor de verbindingen met de Bene- luxlanden verdere inhoud zal moeten worden gegeven aan de bepalingen van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie. Tenslotte zal de Nederlandse wetge ving moeten worden aangepast nu de wetsvoorstellen ter goedkeuring van de Berner spoorwegverdragen I960 zullen worden voltooid. Verenigde Staten. Président Ken nedy heeft gisteren drie uur lang „over de algemene situatie in de wereld" ge sproken met de president van Pakis tan, Ajoeb Khan. (UOPI) (Advertentie) VATICAANSTAD, 24 sept. (KNP) Het secretariaat voor het Concilie deelt mede dat aan 2850 kerkelijke autori teiten een uitnodiging verzonden ls om deel te nemen aan het tweede Vati caanse Concilie, te weten: aan 85 kar dinalen, 8 patriarchen, 533 aartsbis schoppen, 2131 bisschoppen, 26 abten en prelaten en 67 generale oversten van priesterorden of -congregaties. Volgens de laatste gegevens zullen ongeveer 2500 concilievaders aan de kerkvergadering deelnemen. Een nog niet bekend aantal bisschoppen uit de landen achter het IJzeren, resp. Bam boe-gordijn, zullen geen visum kunnen krijgen. Ook is nog niet bekend hoe veel bisschoppen om redenen van ge zondheid of anderszins bericht van ver hindering aan de Heilige Stoel hebben gezonden. VATICAANSTAD, 25 sept (KNP) De persdienst van het Concilie heeft al meer dan 600 perskaarten uitgereikt aan journalisten uit alle delen van de wereld. Men rekent er echter op, dat bij het begin van het Concilie min stens duizend journalisten aanwezig zullen zijn. De Paus zal hen pp 13 ok tober in audiëntie ontvangen. Alleen al aan de douanesectie Vondelingenplaat te Rotterdam is vorig jaar 525 miljoen aan invoerrechten en accijnzen ge ïncasseerd. Daarvan kwam 495 miljoen van de olie. Het zou nóg meer zijn geweest, had er geen ver damping van 1500 miljoen liter plaats gevonden, waarvan geen rechten kon den worden geheven. Om dit euvel te bestrijden worden nu drijvende daken op de olietanks aangebracht. Uit deze enkele getallen blijkt wel, dat de dienst van 's rijks belastingen over een goedgeschoolde staf van verantwoordelijke lieden moet be schikken, om de juiste heffingen te kunnen doen en de gelden te innen. Het zijn de verificateurs, vormende het oudste Nederlandse ambtenaren korps, want ze begonnen hun werk omtrent 1580, na de Unie van Utrecht. Hun officiële opleiding is aanmerke lijk jonger. De landelijke cursus, die drieëneenhalf jaar duurt en 1880 les uren omvat, bestaat zaterdag veertig jaar en dit is aanleiding tot een feestelijke herdenking. Maar er is zaterdag nog iets an ders te doen. Op die dag vervalt de oude wet daterend van 1822 op de invoerrechten en accijnzen- daags daarop treedt de nieuwe in werking en die omvat zoveel ingrijpende ver anderingen, dat de ambtenaren en handelslieden zich nu al vol zorgen achter de oren krabben. „Allerlei formulieren, waaraan we tientallen jaren gewend waren, ver vallen. Ze waren van verschillende kleuren, zodat je dadelijk kunt zien waarop ze betrekking hebben. Nu komt er één kleur. We houden er al lezingen over voor cargadoors, ver laders, importeurs. Het wordt héél moeilijk. Ze zullen als in het ver leden wel geen houten douane huisjes in brand gaan steken, maar er komt zeker wel gerommel van. Er is maar één oplossing: om de bezwaren zo goed mogelijk te over winnen zullen douane en handel el kaar de hand moeten toesteken", zei ons een der docenten van de jubi lerende cursus, de heer A. J. Dorre man. Maar om nu nog even op dat feest te komen de verificateursopleiding is er niet een voor piepjonge mensen, al kunnen de kandidaten als hulp kommies beginnen (met een goede gezondheid en een voltooiing van de lagere school). Er moet worden ver der gestudeerd en na anderhalf jaar kan de rang van grenskommies wor den bereikt. Dan volgt een assistent- cursus die twee jaar duurt en de globale belastingwetskennis omvat. Tenslotte komt dan de toelating tot de verificateursschool. Daarvoor ligt het ontwikkelingsplan minstens op mulo-niveau en bovendien moet de kandidaat over een praktijkdiploma boekhouden beschikken. Er volgt een selectie door een psychotechnisch en een vergelijkend onderzoek, waar na de toelating plaats vindt. Zodoende zullen de kandidaten, die ervoor sla gen, om en nabij de dertigjarige leeftijd zijn. De vakken zijn van grote verscheidenheid: moderne talen, scheikunde, tariefkennis, boekhou den, invoerrechten, accijnzen, <vaar- dewet. land bezit er ongeveer vierhonderd. Ook in deze sector van het maat schappelijk leven ontmoet men het euvel van de te krappe arbeids markt, waarbij dan nog komt dat deze dienst moeilijk kan concurreren met het particuliere bedrijfsleven wat het bieden van aantrekkelijke voorwaarden betreft. Toch gaan de verificateurs opgewekt feestvieren. Zaterdagmiddag om half een begint in het dakpaviljoen van het Groot handelsgebouw te Rotterdam een feestelijke herdenking, voorbereid door een speciale commissie onder voorzitterschap van de heer F. Vor- stenbosch. Die commissie heeft ook een lijvig en interessant gedenkboek verzorgd, waarin reproducties zijn opgenomen van zeer oude douane documenten. En dan maandag fris ten strijde onder de nieuwe wet... In Deventer wordt vrijdag een ver keerstuin geopend, zoals men die, naar wij menen, in ons land nog niet verder aantreft. De tuin, gelegen achter de scholen aan de Ceintuurbaan, wordt alleen gebruikt voor instructieve doeleinden. De leer lingen van de vijfde klassen van de lagere scholen krijgen er hun voor bereiding voor het jaarlijkse ver- keersexamen, terwijl de leerlingen van de zesde klassen gelegenheid krijgen hun kennis aan te vullen. In dividueel bezoek zal niet worden toe gestaan; slechts in klasseverband zal verkeersonderwijs worden gegeven. Ongeveer dertig scholen nemen deel en zullen het nodig maken dat de tuin elke dag geopend is. Men vindt er alles wat bij een verkeersexamen te pas kan komen. Er zijn wegen aangelegd, er is een rotonde, bewaakte en onbewaakte overwegen, verkeerslichten, enz. Een dubbele rijbaan en een rijwielpad ont breken evenmin als de zebrapaden. Ook zijn in de tuin uiteraard alle mogelijke verkeersborden geplaatst De opstelling daarvan kan gemakke lijk worden gewijzigd, zodat men zo nu en dan de verkeerssituatie kan veranderen. De tuin komt onder toezicht en leiding te staan van een politie agent, die veelal aanwezig zal zijn op de uitkijktoren in het midden van De bewaakte overweg in de Deventer verkeerstuin, compleet met „trein". de tuin. Van daar af kan de ver- keersdeskundige de leerlingen, die nummers op hun rug dragen aan wijzingen geven en wijzen op hun fouten. De gemeentelijke plantsoenendienst zal, geholpen door schoolkinderen, er voor zorgen dat alles in goede orde bewaard blijft. Er zijn bij alle plan ten en struiken naambordjes gezet, zodat de schoolkinderen ook in dit opzicht kunnen leren in de tuin. Het geheel ontstond uit een samenwer king tussen het gemeentebestuur, de gemeentepolitie, de plantsoenendienst en de plaatselijke afdeling van „Vei lig Verkeer", terwijl ook enkele tech nische scholen en industriële onder nemingen hun medewerking verleen den. Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden heeft het erelidmaat schap aanvaard van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde. In vakkringen heeft de koning een reputatie als kweker van appe len, dahlia's en rhododendrons. lllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlillllllllllllllllllllllillllllll" De bevoegdheden en taken van een verificateur zijn dusdanig uitgebreid hij moet ook lagere ambtenaren opleiden en zijn waren- en waarde- kennis moet ongeveer 2300 soorten goederen omvatten dat hij min of meer een rara avis is: heel Neder- De Maastrichtse chef-kok Gerard Modderkreeke (37) heeft één grote hobby: het nabouwen van Limburgse kastelen in suiker. Op de linkerfoto is hij bezig alle bijzonderheden van het Gulpense kasteel Neubourg nauwkeurig op het tekenpapier vast te leggen. Rechts het resultaat na meer dan 100 uren werken. ROME, 25 sept. (KNP) Noch het Vaticaan noch de politie van Rome ge looft nog, dat de recente aanslagen in de Sint Pleter het werk zijn van een geestelijk gestoorde. Daarvoor was vooral de laatste poging (zaterdag jl.) te goed in elkaar gezet. De politie noemt het „puur geluk", dat een ar beider de fles zoutzuur en de ontsteking heeft gevonden. Wanneei de fles niet gevonden was, hadden de Concilie-va- ders voorlopig wel weer naar huis kun nen gaan, want van de gehele Concilie aula zou weinig zijn overgebleven. In een officiële mededeling van het Vaticaan werden gisteren uitvoerige mededelingen over de poging tot brand stichting gedaan. De fles, die in de rech- terzijbeuk vlak bij de Concilie-aula ge vonden werd, was verpakt in krantepa pier en kon gemakkelijk aangezien wor den voor een lunchpakketje van 'een van de vele arbeiders, die momenteel in de Sint Pieter werken. Deskundigen van het Italiaanse le ger hebben de primitieve brandbom en de beide chemische ontstekingen grondig onderzocht. Vooral werd ge probeerd of de apparatuur met een soort tiidontsteking was verbonden. Men acht het namelijk niet uitgeslo ten, dat het uitbreken van de brand voor 's nachts geplanned was, wan neer er niemand in de St. Pieter is. 'iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiin STUTTGART, 25 sept. (DPA) Het verbond van Duitse natuurkundige ver enigingen heeft de onlangs afgetreden rector-magnificus van de Technische Hogeschool te Delft, prof. dr. R. Kro nig, de Max-Plant kmedaille 1962 ver leend voor zijn belangrijke werk op het gebied van de quantentheorie. In de bij de onderscheiding behoren de oorkonde wordt in het bijzonder melding gemaakt van de door prof. Kronig verrichte onderzoekingen inza ke de magnetische momenten van elektronen en atoomkernen, de struc tuur der moleculen, namelijk die van de vaste lichamen en die in vloeibare toestand, en inzake de theorie van de straling en de verstrooiing. Prof. Kronig, die in Dresden werd geboren, is 58 jaar. Hij baarde vorige week enig opzien door in een rede het wezenlijk nut van de ruimtevaart in twijfel te trekken. Wanneer dat inderdaad was gebeurd, zou de schade onherstelbaar zijn ge weest. De politie meent thans de dader te moeten zoeken in kringen van politie ke of godsdienstige fanatici. In kerke lijke kringen denkt men aan de moge lijkheid, dat een vroegere priester op deze manier wraak wil nemen voor op gelegde sanctie-maatregelen. De politie van Rome heeft reeds dozijnen mensen verhoord, tot dusver zonder enig resul taat. De Vaticaanse brandweer heeft intus sen maatregelen genomen om brand in de Concilie-aula te voorkomen. Overal worden brandkranen aangelegd. De §auselijke politie heeft de controle op e bezoekers zeer verscherpt. Onder de bevolking van Rome heerst een zekere spanning. Toen zondagoch tend in de St. Pieter tijdens een plech tigheid een bank met een harde klap omviel, ontstond prompt een kleine pa niek. MOSKOU, 25 sept. (Rtr) De Sov jet-Unie heeft gisteren haar plan voor geleidelijke afschaffing van de inkom stenbelasting om interne redenen en door de „toeneming van de agressieve acties van het imperialisme" opge schort. Deze opschorting „tot nader order" werd bekendgemaakt in een decreet van het presidium van de Op perste Sovjet, dat in de „Izvestia" is gepubliceerd. In het decreet wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie bezig is met de uitvoering van „belangrijke maatregelen voor verhoging van industriële en land- bouwproduktie en voor aanzienlijke verhoging van de produktie van ver- bruiksgoederen en woningen" en dat dit om aanvullende middelen vraagt. Om deze en andere redenen is het plan voor afschaffing van de inkom stenbelasting bevroren. In mei 1960 had Khroesjtsjev in een bekendmaking verklaard, dat de rege ring hoopte dat de inkomstenbelasting in de Sovjet-Unie in 1965 zou zijn af geschaft. De inkomstenbelasting in de Sovjet- Unie vormt slechts ongeveer tien pro cent van de jaarlijkse "belastinginkom sten, die meer afhankelijk zijn van de omzetbelasting op goederen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA, 25 sept, In zijn rede bij de opening van de jaarvergadering van de Nederlandse katholieke handelaren- bond „Paghala" (in speelgoed, glas, Salanterieën enz.) heeft de voorzitter, e heer C. Fischer, vanmorgen hier onder meer aandacht geschonken aan de speciale acties van enkele grote le- vensmiddelenbedrüven. Daarbij oefende hjj ernstige kritiek uit op deze acties, sprak van oneerlijke reclame en deloy ale concurrentie en stelde dat de over heid hoognodig moet ingrijpen en een ordening van de concurrentie wettelijk vastleggen. „De grote levensmiddelenbedrijven", aldus de heer Fischer, „die huishoude lijke artikelen en speelgoed, annex aan hun levensmiddelenverkoop voor dum ping-prijzen aan de consument beschik baar stellen doen het voorkomen alsof op de verkoop van levensmiddelen geen winsten worden gemaakt. Met hun verwijzingen naar de „normale winkel prijzen" wekken zij bij het publiek de indruk, alsof detailhandelaren in huis houdelijke artikelen en speelgoed veel te hoge prijzen berekenen, terwijl ieder een onderhand wel weet, dat de levens middelenbedrijven voor hun stuntartike len geen normale commerciële calcu latie hanteren. In dit licht bezien zou den zij de consument beter tegemoet komen, indien zij een gedeelte van hun miljoenenwinsten zouden besteden voor verlaging van de prijzen van levensmid delen De textielhandel intussen „zoekt de strijd met de grootwinkelbedrijven in de levensmiddelenbranche niet. maar zal die indien nodig niet schuwen", zo kon men gistermiddag in Amster dam horen. „Als een of ander con cern dezelfde politiek, die gevoerd wordt met ijskasten, mixers e.d. ook op textiel gaat toepassen, zal het ant woord van de textielhandel in het al gemeen en zeker dat van de „Inkoop combinatie Nederland" in het bij zonder afdoende zijn. Wij hebben ten aanzien van deze materie afspraken gemaakt met de industrie en zijn pa raat". Aldus de president-commissaris van de combinatie, de heer C. de Jong. bfl het slaan van de eerste paal voor het nieuwe gebouw van de orga nisatie in het gebied Westlandgraeht. Bij de inkoopcombinatie zijn 570 de taillisten in de textiel-, confectie- en meubelbranche aangesloten, die jaar lijks een gezamenlijke omzet van 250 miljoen gulden hebben, volgens de heer De Jong. Hij zei voorts: „Onze zaken zullen zich niet concentreren op het goedkope massaprodukt, dit laten w{j over aan de supermarkets. Wij zullen ook niet overgaan tot het tegen kost prijs verkopen van branche-vreemde artikelen, omdat dergelijke acties de gezonde ontwikkeling slechts verstoren terwijl juist de rustige en gezonde groe! naar nieuwe verhoudingen in het belan^ is van fabrikanten, handel en eonsu men ten".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7