De „Drakenjager" van Wyomi in CHARLEY DE WIT VOND 'S WERELDS GROOTSTE DINOSAURUS-KERKHOF mefvesgdw SUNI1HA1HI! Amerikaanse uitvinding wijst blinden de weg POMPEN C. MATERS Volkswagen geeft werk aan „zaterdagploegen DE R IS IN DE MAAND Slechts samenwerking in gehele wereld kan zuivelsituatie regelen m Concurrentie dwingt bedrijf de levertijden uit te bannen PLEEGZUSTER Dat is de kleurenmaand VOORZITTER ZUIVELBOND „Zelfs EEG zou tekort schieten" DAMESBEURS W erkelijkheid en illusie Ir N.V. MACHINEFABRIEK BLOEDWMN lut ge&ü7idheièm0 r MAX TAILLEUR IN ZIEKENHUIS ^^^ervetal tterf Ifan Vettewinkel sterk... prachtig DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 PAGINA 11 NEW YORK (P&P) Een van de grote luchtroutes die de Amerikaanse west- met de oost kust verbinden, loopt over de staat Wyoming een reusachtig pla teau in de Rocky Mountains. Ons vliegtuig naar New York had op de vlieghaven van de hoofstad Chyenne een oponthoud van onge veer een uur en in die tijd spra ken wij met Charley de Wit, de man van onvervalst Nederlandse afkomst, die de schapenboeren van Wyoming de „koning der dinosauriërs" noemen. Hij spreekt van zichzelf als „old dragon hun- ter" oude drakenjager. „Die man heeft de beste neus in het westen voor oude been deren", vertelt de piloot, op De Wit wijzend. „Hij heeft onder an dere deelgenomen aan de Brown- expeditie in het jaar 1947, die tot de meest sensationele vondst van dinosauriërs, twintig skeletten, leidde hier in Wyoming". NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL En mu: nun voorvauereiï BEVERWIJK - TEL. 6991 C 7 lijnen) Goederenvervoer op de Rijn toegenomen -ty iWt Enige tips Schipperskind verdronken Zaken doen VERKOOP TOEGESTAAN PAVILJOEN OUD EN MODERN MEXICO NOVITEITENCENTRUM (Van onze correspondent) NADAT WIJ ons aan Charley, die zelf geen woord Nederlands bleek te spreken zijn grootvader was al in Amerika geboren als Nederlander en nieuwsgierige reporter hadden voorge steld, vroegen wij hem, hoe hg tot zijn merkwaardige beroep was gekomen. ,,Ik ben schapenfokker," zei hij, „bjj het zoeken naar weggelopen lammeren vond ik een paar maal afdrukken en dat hoorden de oudheidkundigen, die steeds naar deze streken komen. Zo ben ik drakenjager geworden." Wyoming is in het buitenland minder bekend, dan vele andere staten van de unie. Het is, naast Nevada, de staat met het kleinste aantal inwoners. Buiten Amerika kent men vrijwel uitsluitend (Advertentie) In de toekomst hoopt men het radar"-systeem te kunnen toepassen als hulp voor de blinden. Blinde mensen zullen in de toekomst zonder de hulp van een stok of een geleidehond geheel zelfstandig de weg kunnen vinden, dank zij een nieuwe Amerikaanse uitvinding, die een mechanische nabootsing is vaIï.?® jy>: ..radar", waarmee vleermuizen bij nacht Sn duisternis kunnen vliegen zonder er gens tegen op te botsen. Deze uitvin ding is het werk van ruimtevaartieui- niei van de Lockheed-fabriek, die hier mee hun kennis op het gebied van de electronica ook voor andere doelsihden dienstbaar maken. In zijn tegenwoordige vorm is het ap paraat nog onvolmaakt, zwaar en om vangrijk en stelt het een blinde alleen nog maar iw staat om grote voorwer pen, zoals archiefkasten, auto's, bomen én andere mensen te ontdekken en te ontlopen. Verder kan hij ermee naar een muur lopen en een deuropening ontdek ken. Maar in zijn definitieve vorm zal 'nij er ook kleinere voorwerpen, zoals stoelen, trottoirbanden en traptreden mee kunnen waarnemen. De reikwijdte van de tegenwoordige apparatuur is zes meter. Vleermuizen navigeren met behulp van hun eigen geluid. Hun kreten die dikwijls supersonisch zijn en door het menselijk oor niet kunnen worden waar genomen, planten zich in de vorm van geluidsgolven, voort die worden terugge kaatst wanneer zij op hun weg een of ander voorwerp ontmoeten, voort. Die teruggekaatste golven worden door de vleermuis waargenomen. Op hetzelfde principe berust Lockheed's nieuwe vin ding, zij het dan dat men de perfectie van de vleermuis wani'schijnlijk nooit zal bereiken. Bij de thans ontwikkelde installatie draagt de blinde voor zijn borst een kastje van 60 centimeter lang met een doorsnee van tien centimeter. Vanuit dit kastje wordt een voor de mens on hoorbaar geluid recht naar voren uitge zonden, terwijl twee z.g. electronische oren de eventueel teruggekaatste gelui den opvangen. Deze opgevangen echo's worden in de vorm van geluiden hoor baar gemaakt in de koptelefoon die de blinde draagt. In de eenvoudigste vorm bestaat dit geluid uit korte tikken, on geveer als het kloppen van een specht, die luider worden naarmate de blinde dichter bij het voorwerp komt. Hoort hij niets dan is de weg voor hem vrij en kan hij dus rechtuit doorlopen. In een meer ontwikkelde vorm wordt gebruik gemaakt van het zogenaamde Doppler-effect (d.w.z. het aanzwellen en afzakken van een geluidsbron, b.v. een trein die voorbijgaat). Een combinatie van cle twee systemen moet het de blin de mogelijk maken om ook bewegende voorwerpen waar te nemen en tevens vast te stellen hoe snel en in welke richting zij zich bewegen. Het systeem wordt gevoed door droge batterijen, die worden meegevoerd in een kas: die met een draagriem over de schouder wordt meegevoerd. Daardoor is de bestaande apparatuur nog vrij zwaar en omvangrijk maar men zal in de naaste toekomst ongetwijfeld veel kleinere en lichtere installaties ontwik kelen. het Yellowstone National Park, dat in Wyoming ligt. in Amerika is deze staat nog beroema om zijn kudden schapen, de voornaamste bron van de imheemse woiindustne, alsmede wegens zijn voor raden kolen, die de grootste in de Ver enigde Staten zijn en een reserve voor duizend jaar vormen. Maar Wyoming is Dovendien het cen trum van de zogenaamde „dinosauriër- gordel', die zien in een brede strook van Montana over Wyoming en Colora do tot m iNew-Mexico uitstrekt en sinds jaren ais het paradijs aer geleerde oeenderenverzameiaars geldt. CHARLEY DE WIT verleide bereid willig over zijn oeroemue expedities. De eerste stonu onuer leiding van ur. Bar- num Brown van net museum voor iNa- tuurnjKe Historie in iviannatian. Char ley wees met ue uutn naar net noor- aen. „uat was m ue Big norn Moun tains, zei nij, ,,m de naoyneid van Hrey- Duii. Wij heooen een geneie berg afge graven, voor WD op de Deenueren stoot ten. Wekenlang had een modern, me chanism munster auizenuen tonnen zanusieen verwijderd, eer men ue eerste sporen van een mnjoenan ja ren ode, viervoeug monster vond. De zware macnine we,a toen door namer en oeitei vervangen, öceeus duiaeiy- ser texende zien in net onder het zandsteen nggenae leem het renef van een enorm sneiet ar. unariey lachte toen ny over ue opwinding sprax van ar. hi own aie als een oeurij vige hom mei tussen ne sul gravende mannen iiaaderae, tot een senreeuw de stilte verorax: Cnarley had net eerste irag- ment oiootgeiegu van een riD die, zoals later oieeK, behoorde aan een Zo meter lange Drontosaurus, uit net juratijaperK, ongeveer loü.UüU.OUO jaar geleden. i\a korte tijd bereikten ook de andere gravers de beenderen en toen deed men ue grote omaeKKing: in plaats van het ene, complete skeiet, waarop men had genoopt, vond men er twintig, men 01 andere natuurramp had tientallen mil joenen jaren geieuen twintig „araken in een slag geveld. CHARLEY'S lijiie neus en inmiddels verworven vakkennis verschatten hem ook een aanstelling bij een tweede ge denkwaardige expeditie, die onuer de palaoontologen wereldberoemd werd. On uer ieidmg van professor Edward Col bert, eveneens van het museum van Manhattan, werden in Nieuw-Mexico voor oe eerste maal Deenueren van de coelophysis, de dwergachtige» voorva der van de dinosaurus, gevonden. De ontdekking werd in vakkringen als een der belangrijkste in de ge- scmedenis van de paiacontoiogie gevierd Hier konden de beenderen eunter niet, zoals in Wyoming wel het geval was geweest, ter plaatse worden geïso leerd. Chaney hieip mee, toen enor me bloXKen teem, waarin delen van de sxeietten zaten, met een kraan uit de groeve werden genaaid om daarna per trein naar net museum te worden vervoerd. De dwergsau- riërs waren slechts een meter noog en stamden uit dé 2d0 miljoen ja ren achter ons liggende triasperiode. Wij vroegen Charley wat hij nu in zijn schild voerde. „Komt u mee", zei hij en voerde ons naar zijn geparkeerd staand vliegtuigje. Daaruit haaiue nij een grote zwarte steen, waarop wij dui delijk een enorme, driecemge voetaf- druK konden onderscneiden. „Die stamt uit een kolenmijn in Colorado", merkt Charley op. ,,WÜ zijn thans op jaent naar de grootste dinosaurus, die de wereld heeit gekend. Wij hebben een dozijn mogelijKe vindplaatsen op het oog en wij vliegen nu van de ene naar de andere." Een schrille fluit riep ons naar ons vliegtuig terug. Naar een wereld, 200 miljoen jaren verwijderd van die, waarin wij een uur lang met Charley de Wit hadden vertoefd. (Advertentie) -b mm (Van onze correspondent in Bonn) WOLFSBURG, 27 sept. Het stre ven der Westduitse vakbonden tot ge stadige en voor de conjunctuur in vele gevallen gevaarlijke verminde ring van het aantal werkuren en tot invoering van de vrije zaterdag, is weer eens in een vreemd daglicht ge steld, door een officiële mededeling van het „Volkswagenwerk A.G." de grootste automobielfabriek in West- Europa. Het bedrijf deelde nl. mede, dat ter verhoging van de produktie-ca- paciteit tot Kerstmis speciale ploegen zaterdags zullen werken. De zaterdag is een vrije dag bij de Volkswagenfa brieken. Als er dus op zaterdagen spe ciale ploegen binnenkomen om nog meer Volkswagens te produceren, ver richten de arbeiders overwerk, dat dienovereenkomstig zal moeten worden betaald. Deze mededeling bewijst opnieuw, wat van de zijde der industrie zo vaak te berde is gebracht als argu ment tegen de verkorting van de werktijd en de invoering van de vrije zaterdag, nl. dat deze niet ten goede komen aan de werkelijke vrije tijd en aan de recreatie, maar worden gebruikt voor drievoudig betaald overwerk of voor „Sehwarzarbeit", ROTTERDAM, 27 sept. Het goe derenvervoer op de Rijn langs Lobith is in de maanden januari t.m. mei van dit jaar met 1,53 miljoen ton of 5,4 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde periode van 1961. In totaal werd 29,6 miljoen ton geregistreerd. Stroomafwaarts ging 10,6 miljoen ton (1961: 10,3 min ton) en stroomop waarts 19,1 miljoen ton (17,8 min ton). De Nederlandse havens hadden daarin een aandeel van 23,0 miljoen ton (21,9 min ton) of 77,6 procent (77,8 pet), België 5,35 miljoen ton (4,93 min ton) of 18,1 procent (17,6 pet) en Frankrijk 0,58 miljoen ton (0,54 min ton) of 1,9 procent (1,9 pot) het restant 0,71 miljoen ton (0,74 min ton) of 2,4 pro cent (2,7 pet) had betrekking op rechtstreeks Rijn/zee-verkeer. (Advertentie) bij apothekers en drogisten AMSTERDAM, 26 sept. Het zou geen zin hebben, in Nederland maat regelen ter beperking van dc melkpro- duktie te nemen, indien deze geheel op zichzelf zouden staan. Wil men een zui- velregeling maken en ziet men kans deze werkelijk effect te doen sorteren, dan zal het een wereldregeling moeten zijn. Zelfs een EEG-regeling zou te kortschieten. De voorzitter van de Nederlandse zui- velbond F.N.Z., mr. G. H. E. M. van Waes, zei dit vanmiddag in de rede, waarmee hij de algemene vergadering van zijn organisatie alhier opende. Naar zijn mening zal er op den duur een wereldzuivelovereenkomst moeten ko men, die gericht moet zijn op de hoe veelheden melk en zuivel die de wereld nodig heeft. Daarbij zal men tegelijker tijd de optimale bestaanskansen van de melkveehouders in de samenwerkende delen van de wereld moeten trachten te ■bereiken. Het verschijnsel, dat de melk- en zui- velproduktie sneller stijgt dan het ver bruik, doet zich niet alleen in Neder land voor, maar in alle landen met een goed ontwikkelde veehouderij. In een nog niet gepubliceerd rapport van de F.A.O., de voedsel- en landbo'.worgani- satie der Verenigde Naties, wordt er re kening mee gehouden dat tussen 1960 en 1965 de produktie in de westelijke landen zal stijgen met zestien procent, terwijl het verbruik slechts met dertien procent zal toenemen. Tegen 1970 zullen deze cijfers resp. 26 en 22 prócent zijn. Voor de EEG op zichzelf wordt een nog sneller toenemende afstand tussen pro duktie en afzet verwacht. Oorzaken van die produktie-stijging zijn de ver betering van de bedrijfstechniek van de veehouder en de noodzaak voor die vee houder, de algemene ontwikkeling van de produktiviteit bij te houden. Het pijnlijke is, dat de wereldbevol king het grote produktievermogen van de veehouderij heel goed zou kunnen gebruiken, maar dat het, door gebrek aan koopkracht en maatschappelijke De zomer en daarmede ook de va kantie behoren weer tot het ver den. Gelukkig de mensen die wat van deze tijd in hun album of diadoos hebben vastgelegd. Zjj kunnen hun vakantie-belevenissen steeds leven dig en wel terug laten keren wanneer zij dat willen. Heeft u de camera mis schien met de koffers opgebrogen? Dat is echt jammer, want de nazosmer en de herfst bieden zoveel mooie fotokan sen, dat wij onzelf te kort zouden doen. Grijpt u ook nu de zondagen aan, om met familie of kennissen de natuur in te trekken. U zult kleuren ontdekken, die totaal afwijken van wat de zomer kan bieden. Duin en bos schitteren in een weelde van steeds vrijere tin ten zodat dit nu de kans is om eens een kleurenfilmpje vol te maken. Dat is veel eenvoudiger dan u misschien hebt gedacht. Zoek het niet in een veelheid van tin ten en vormen, als u een herfstland schap betreeft. Zoek in park, duin of bos. Laat uw kinderen in de nabijheid van een paar paddestoelen of een kleurige struik spelen en maak dus een kleuren foto vanuit een laag standpunt. Onder de bomen is erg weinig licht. Met een film van 18 din moeten wij eenvijftigste seconde bh f:4 belichten, zelfs bij zonnig weer. By bedekte lucht nog langer! Lichte ochtendnevel is ideaal voor een sfeervolle foto. In deze tijd van het iaar komt dit nogal eens voor. Zorg bii nevelfoto's voor een duidelijk her kenbaar opject als voorgrond om diep te te krijgen. Prachtig is het als de zon juist door breekt Bij kleur kan een blauw flits- lampjé extra licht geven, maar het doet meer het geeft een zonnig effect ook bij bedekte lucht! Van korte afstand krijgen kleine din gen pas hun ware gezicht. Gebruik hier voor een voorzetlens en fotografeer bijv. felgekleurde herfstbladeren, spinnenwe ben met dauwdruppel, paddestoelen enz. Zijlicht blijft de meest aangewezen vorm bij fotografie. Tegenlicht doet het prachtig als de zon tussen de bladeren doorschijnt. Denkt u echter wel om de zonnekap. Figuren in tegenlicht krijgt u vone beelden. Met eenvijfentwintigste Bovenstaand zwart-wit plaatje van de herkenbaar door een z.g. invulflitsje, het 0f eenvijftigste seconde bij f:5.6 is een uit de bolster komende kastanje reeds tegenlichteffect blijft dan volledig be- lichtste deel van het onderwerp, nega- boeiend van compositie, met een kleu- waard! film van 18 din voldoende. Een regen- renfoto of -dia zal hetzelfde beeld nog Regen ook herfstregen is fotogeniek, plas met dorre bladeren of uit de bol- prachiger tot zijn recht komen. De moderne films laten ons hierbij niet ster komende kastjes kan prachtige in de steek. Stadsgezichten met regen, dia's opleveren. Arrangeer desnoods licht omkeerkleurfilm voor dia's op het gefotografeerd uit een droge protiek of zo'n stilleven. tiefkleurenfilm voor afdrukken op de vanonder een paraplu schenken sfeer- Tenslotte een iets technische tipt Be- donkere gedeelten. structuur in de onderontwikkelde lan den. in de praktijk onmogelijk blijkt de voedseloverschotten van de hoog pro- duktieve gebieden aan de onderontwik kelde gebieden ten goede te doen ko men. Ook wanneer hulp aan deze laatste landen op grote schaal wordt georgani seerd, zou men daarmee toch niet op korte termijn een bestemming kunnen vinden voor de overtollige zuivelproduk- ten. BOXMEER, 27 sept. Gisteravond is het zes-jarig schipperszoontje Adje Dodenwaard hier van het dek van de motorboot Dio gevallen en in de Maas verdronken. (Advertentie) van de Dameskroniek Houtrust Den Haag t/m 9 oktober Geopend 13-17 en 19.15-23.15 uur (zondags gesloten) Entree f 1.50 a.i. Officiële opening morgenmiddag 13.30 uur door de Wethouder van Econ. Zaken Mr. R. M. van Reenen De Ambassadeur van Mexico Dr Rafael Fuenfes opent hei Een schatkamer vol nieuwe ideeën Uniek in Europa AMSTERDAM, 27 sept. Max Tail leur, die twee weken geleden op Schip hol aankwam nadat hij zijn tournee door Nieuw-Guinea wegens overver moeidheid ontijdig had moeten af breken, ic gistermiddag in het hoofd stedelijk Centraal Israëlitisch Zieken huis opgenomen. Sinds zijn terugkeer in Nederland heeft hg het bed niet meer verlaten. De Amsterdamse humorist, die al lange tijd enige last ondervindt van rheumatische pijnen, heeft de laatste tfld ook maagklachten. „Het beroerde is dat ik voor miiu maag pillen slik, die slecht voor mijn rheuma zijn en voor mijn rheuma medicijnen inneem, die slecht zijn voor mijn maag", deelde hij onversaagd door de telefoon aan een zijner vrienden mee. Op advies van specialist en huisarts zal hij zich nu in het ziekenhuis eens geheel laten onderzoeken en er geruime tijd vol ledige rust nemen. Het gevolg is, dat zijn „Doofpot" aan het Rembrandts- plein, die na een lange zomervakantie morgen zou worden heropend, voor lopig gesloten blijft. (Advertentie) die in stijgende mate een euvel in West-Duitsland wordt. Vorige maand lagen de produktiecij- fers van Volkswagen voor het eerst bo ven de 100.000 eenheden. Met behulp van de speciale zaterdagploegen wil de bedrijfsleiding nu zien te bereiken, dat er binnenkort op de binnenlandse- en op de exportmarkt geen levertijden voor Volkswagens meer zullen bestaan. Tot dusverre, aldus de mededeling van de fabriek, zijn alle pogingen om de stij gende vraag naar auto's bij te houden zonder resultaat gebleven. „Stijgende vraag" zal wel waar zijn, maar een andere reden voor Volkswa gen is ongetwijfijld, dat na de verschij ning van de Opel-,,Kadett" en de Ford- „Taunus 12M" op de au1 omobielmakrt de concurrentie voor de V.W. nog weer groter is geworden en dat de Wolfs- burgse fabriek het zich eenvoudig niet meer kan veroorloven lange leverter mijnen te hebben. Vele adspirant-ko- pers zullen, nu zij op wellicht kortere termijn een wagen uit Rüsselsheim of uit Keulen kunnen krijgen, wellicht niet bereid zijn om op een V.W. te wachten. De invoering van de speciale ploegen op vrije zaterdagen behoort tot de strijd der automobielfabrieken om de snelste levering. Moeilijkheden bij de produktie-verho- ging lagen ook in het tekort aan ar beidskrachten. De V.W.-fabrieken lig gen op slechts 8 km. van de zone- grens, van het IJzeren Gordijn. Lang niet iedereen is bereid om zo dicht ade grens te gaan werken. Bij de Volks wagenfabrieken werken op het ogen blik rond 2.800 Italianen. Hun aantal zal voor het einde van het jaar tot 4.000 worden verhoogd. iiiiimiiniimiiiiiiiiiiiiimitmmiiiuiinHi'iiiiniimitimmni Het rapport van de P.v.d.A.-com- missie, dat onder de titel „In dienst van de vrede is verschenen, geeft, zoals uit de bewuste samenstelling van de commissie te verwachten was, een meerderheids- en n minderheids mening weer over het vraagstuk, of men reeds thans naar eenzijdige na tionale ontwapening of naar alzijdige gecontroleerde ontwapening moet stre ven. De meerderheid verkiest op rea listische gronden het laatste, terwijl de minderheid op niet minder realis tisch geachte, maar, naar het ons voorkomt, idealistische om niet te zeg gen illusionistische gronden liet eer ste voorstaat. Voor de innerlijke mo tieven van beide groepen hebben wij alle respect. Het standpunt van de meerderheid komt trouwens in grote lijnen vrijwel overeen met dat, wat zowel de regering als wij zelf bij her haling hebben ingenomen en verde digd. Het minderheidsstandpunt, dat zich voor eenzijdige nationale ontwa pening uitspreekt, betreurt, dat de atoomoorlog met al zijn onvoorstel bare verschrikkingen nog niet als een gemeenschappelijke vijand door Oost en West wordt beschouwd, die be streden en geëlimineerd dient te wor den door gezamenlijk tot oplossing van de hangende geschillen te komen. Wij vragen ons echter af, of het niet juist aan de helaas bestaande moge lijkheid van een alles vernietigende atoomoorlog te danken is. dat de ideo logisch tegengestelde grootmachten tot nu toe de fatale bom nog niet hebben laten harsten. Terecht mag men deze situatie uiterst précair en betreurens waardig vinden, maar naar onze me ning is hierin alleen door een alzijdi ge gecontroleerde ontwapening een bevredigende verandering te brengen. Een eenzijdige nationale ontwapening waartoe volgens de minderheid in het P.v.d.A.-rapport kleine mogendheden zoals Nederland het initiatief zouden moeten nemen, zou het stellen van een voorbeeld zijn, dat de grootmachten allerminst behoeven na te volgen. De grote mogendheden hebben helaas maar al te vaak bewezen, dat zij zich alleen dan iets aan de kleine gelegen laten liggen, wanneer het in hun politieke kraam te pas komt. Boven dien hebben de satellieten van de Sovjet-Unie in tegenstelling met de kleine mogendheden in de vrije we reld niet het zelfbeschikkingsrecht om tot eenzijdige nationale ontwape ning te kunnen besluiten. Eenzijdige nationale ontwapeningen van kleine, mogendheden, waar ook ter wereld, en zeker een gedemilitariseerd Euro pa, indien dit te verwezenlijken zou zijn gelijk de minderheid in de P.v.d.A.-commissie schijnt te menen, zouden een al te verleidelijke obstakel- vrije marsroute bieden aan aangren zende grootmachten. Hoezeer ook wij geporteerd zijn voor vreedzame oplos sing van geschillen en uitbanning van de atoomoorlog, wij achten vooralsnog een beroep op de ideologische geeste lijke weerbaarheid tegen een commu nistische overheersing te illusoir om in vermetel vertrouwen bij voorbaat en eenzijdig welk bestaand militair wa pen ook te begraven. Niet alleen in de P.v.d.A. en in de Socialistische partijen in andere landen, maar ook daarbuiten manifes teert zich bet meningsverschil, dat in bet commissierapport zwart op wit tot uiting i« gekomen. Het succes van de Pacifistisch Socialistische Partij ten koste van de P.v.d.A. wordt er mede door verklaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11