Listig opgezette overval mislukt Moeder en lokten cafetariahouder uit auto AUTOPOLO IN LAS VEGAS r Ar Tabaksexpositie drijft rond op Oranjefoetein Orde van Advocaten herdenkt 10-jarig bestaan HORSE Itch l] Tjsky fj HET K0MFL0T Man rijdt na rel in op agent Dodelijke val uit materiaallift mgr. f |L, Zoals in de dagen van weleer... Eén hoofdprijs- winnaar in toto Mr. A. N. baron de Vos vanSteenwijk vice-admiraal Plechtige zitting in Westerkerk PRINSES BEATRIX BIJ DE HERDENKINGSBIJEENKOMST Treinreiziger nacht opgesloten Jo Juda eerste Concertmeester EgjEja It's better jSËSl to drink ESI White Norse Overval Buitenhof Opnieuw 5 verdachten gepakt in Den Haag Amsterdamse moord gereconstrueerd Vergiftigingsgevaar bij geneesmiddelen Nederlander in Tirol verongelukt Meisje van twintig jaar verdacht van vier inbraken Boerenknecht door verwaarlozing om het leven gekomen Boerin aangehouden m f' pail® Londonair- costuums NIEU WEN GELAND Mevrouw v. Gasteren overleden Kind door tractor overreden Produktiebeperkin g bij Dortmund-Hörder Het handelsakkoord Benelux Japan Beperking katoen invoer in de VS. Kamervragen over afluisteren van gesprek in trein Bij Concertgebouw' orkest DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1962 PAGINA 13 Gestolen auto De hoofdkleuren: silver-grey van midden tot donker; King's blue en Portofmo-brown. In beschaafde dessins en glenchecks (Prince de Galles) Ons prijzenschema loopt van f/ f178.- tot f328.- V costuums met vest 198.- v.a. Veel belangstelling voor „hands" Rhodesië en Nyassaland Import verdubbeld IMPORTEUR: ANDRÉ KERSTENS N V. TILBURG (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 28 sept. Twee toe vallig passerende agenten van het bu reau Leidseplein voorkwamen vannacht dat de dertigjarige cafetariahouder M.J.B. in de Leidsestraat werd neer geslagen en beroofd. De cafetariahou der reed met zijn auto in de Leidse straat toen een vrouw midden op de weg gin^ staan en hem tot stoppen dwong. Zij vroeg een eindje mee te mogen rijden. Hetgeen geweigerd werd. Daarop naderde een man die zich als de ,,zoon" voorstelde en B. verzocht uit te stappen om samen even gezel lig een borreltje te drinken. Ook hierop ging de caféhouder niet in. De ,,zoon" toonde zich zeer ge belgd, begon driftig met de autodeu ren te smijten, en lokte B. naar buiten. Hü had succes. Doch de cafetariahou der had zijn auto nog niet verlaten of drie mannen schoten toe en vielen aan. Op dit moment naderden de twee politieagenten. Ogenblikkelijk lieten (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 sept. Opnieuw heeft de politie arrestaties verricht in de zaak van de overval, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in het ondergrondse toilet aan het Buitenhof heeft plaats gevonden. Vanmorgen zijn twee Hagenaars en drie jongens uit het Westland aangehou den, in leeftijd variërend van zeventien tot drieëntwintig jaar. De politie kwam op het spoor van deze verdachten door telefonische tips die binnenkwamen bij de politie in Monster en Naaldwijk. Bij de overval werd een zestigjarige man neerggeslagen en van zijn geld beroofd. Kort daarna hield de politie vijf verdachten aan, maar die werden de volgende dag weer op vrije voeten gesteld omdat zij onschuldig bleken. ROTTERDAM, 26 sept. Na een relletje voor een dancing in de Veer- laan is vannacht een der vechtersba zen met de bestelauto van zijn werk geefster op een politieagent ingereden. De chauffeur en zijn vriend hadden voor de dancing moeilijkheden veroor zaakt en kregen van twee politieman nen de aanmaning te verdwijnen. Zij stapten in de bestelwagen, maar juist op het moment dat zij wilden wegrijden beval een der agenten hen te wachten voor controle van de papieren. De chauffeur negeerde dat. Hij reed eerst iets achteruit en toen met vol gas voor- Uit, recht op de agent af, die zich met moeite kon redden. De wagen verdween met grote snelheid in de richting van de Hillelaan, maar werd later op de Spoorweghavenbrug klem gereden door een taxi, waarin de politiemannen de achtervolging hadden ingezet. AMSTERDAM, 26 sept. Op het ter rein van het toekomstige Rembrandt- park aan de Jan Evertsenstraat in Am sterdam-West is gistermiddag de moord op de 55-jarige J. K. T. gereconstrueerd. Zijn stoffelijk overschot werd in de nacht van 19 op 20 augustus in een sloot op dit opgespoten land gevonden; het had daar al 24 uur gelegen. Bij de reconstructie die bijna twee uur duurde was onder anderen de ver dachte, een 23-jarige expeditieknecht bij een och-endblad, aanwezig. Recher cheurs en parketwachters in burger had den het terrein afgezet. Honderden nieuwsgierigen sloegen de schouw die tegen vier uur was afgelopen op een afstand gade. De reconstructie geschied de in opdracht van de rechter-commis- saris. TILBURG, 26 sept. Vanmorgen is de zestienjarige schilder Barth Herke- mey uit Rotterdam hier van een plat form van een materiaallift bij het in aanbouw zijnde stationspostkantoor ge vallen en als gevolg daarvan om het leven gekomen. Hij is vermoedelijk op de lift, die niet voor personenvervoer is bestemd, ge klommen. Toen hij boven was verloor hij het evenwicht en maakte hij een val van dertien meter. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd de jongen naar het St. Elisabethzieken- huis overgebracht waar hij kort na aankomst overleed. (Van onze Haagss redactie) DEN HAAG, 36 sept. Er dreigt in toenemende mate een vergiftigingsge vaar, vooral als zogenaamde chroni sche toxiciteit, van de zijde der moderne Geneesmiddelen. Recente gebeurtenis sen op dit terrein hebben de aandacht hierop weer in het bijzonder gevestigd zo schrijft minister Veldkamp nan de Tweede Kamer. Het is duidelijk, zegt hü, dat in toe nemende mate naast de beschermen de werking door wettelijke bepalingen, het toxicologische onderzoek noodza kelijk is. Op dit punt heeft Nederland een achterstand in te halen. De be windsman wil zoveel als in zijn vermo gen ligt de ontwikkeling van dit onder- derzoek bevorderen, in welk verband hij onder andere denkt aan werkzaam heden door de gezondheids- en voe dingsorganisatie T.N.O., het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid, het rijksinstituut voor geneesmiddelenon derzoek en aan de gezondheidsraad. INNSBRUCK, 26 sept. (Reuter) In Tirol nabij Jenbach is gisteren de 65- jarige Nederlander E. Brehm uit Zü- rich, verongelukt toen hij met ziin auto togen een vrachtwagen botste. Zijn pas- ?ag«fre' de 62-jarige Zwitserse mevr. ■U Werner, werd eveneens gedood. de overvallers los en trachtten te vluchten. De agenten zetten de achtervolging in en slaagden erin een van de over vallers, de 18-jarige leerling-voeger T.S. aan te houden. De twee andere mannen werden later gearresteerd in het Centraal Station. Een der agenten kreeg daarbij een stomp in zijn gezicht. Het waren de 21- jarige kelner B.D. en de 20-jarige ma chine-bankwerker H.K. „Moeder en zoon" bleven onvindbaar. Agenten van het bureau Raampoort vonden het verdacht dat een auto met geringe snelheid in de Planciusstraat achter hen bleef rijden. Zij hielden de automobilist aan. Het bleek een 29— jarige Fransman te zijn, die vlot be kende de auto kort te voren te hebben gestolen op het Stationsplein. Tevens bekende hij twee weken ge leden in Frankrijk te zijn ontsnapt uit een psychiatrische inrichting. In Parijs had hij een auto gestolen. Hiermee was hij naar ons land gereden. Deze auto had hij in de stad bij een garage ach tergelaten, ter reparatie. De man is aangehouden en aan de vreemdelingen politie overgeleverd. DEN HAAG, 26 sept. Een twintig jarig meisje wordt ervan verdacht sa men met haar vriend, een 21-jarige ma chinist, de laatste weken minstens vier inbraken te hebben gepleegd. De rol van het meisje beperkte zich bepaald niet tot het op veilige afstand op de uit kijk staan: zij week geen ogenblik van de zijde van haar vriend, ook niet wanneer er geklommen, deuren gefor ceerd of buit versjouwd moest worden. Zü had zich voor deze gelegenheden speciaal iii gemakkeiyke kleding gesto ken: spykerbroek en jack. Het tweetal, dat een auto ter be schikking had, werd maandagmorgen om vier uur in de Vos in Tuinstraat aangehouden. Toen de auto werd staan de gehouden om de papieren van de chauffeur te controleren bleek de man geen rijbewijs te hebben. Bovendien lag de auto vol met gereedschappen. Dit was aanleiding genoeg de inzittenden mee te nemen. Bij verhoor gaven zij de inbraken toe. Diezelfde nacht bleken zij te hebben ingebroken in een drukke rij aan de Zuidwal, waar zij een elek trische boor van honderdtachtig gulden meenamen, waarna uit de naastgelegen school en passant een suède jas werd gestolen. De machinist bleek een soort „gereedschappencomplex" te hebben. Bij alle inbraken had hij behalve geld, gereedschappen meegenomen. Een gro te slag had het duo nog niet kunnen slaan. De totale waarde van de buit wordt geschat op tweeduizend gulden. SCHXNNEN, 26 sept. Veertien da gen geleden overleed in het ziekenhuis te Sittard een alhier woonachtige boe renknecht. De man verkeerde in een zwaar verwaarloosde toestand. De be handelende geneesheren achtten inscha keling van de politie gewenst. Er werd sectie op het stoffelijk overschot ver richt. Een en ander heeft dezer dagen geleid tot de aanhouding van de 51-ja- rige weduwe, by wie de knecht in dienst was. De weduwe en vroeger ook haar man exploiteerden een klein boerenbedrijfje. zy namen een knecht aan, die ook na het overlijden van zijn baas bij de we duwe bleef werken. Al eerder deden ge ruchten de ronde dat de weduwe de knecht zwaar verwaarloosde. De man in kwestie, geestelijk niet geheel nor maal, sprak deze geruchten evenwel hardnekkig tegen en verzette zich in- dertyd tegen de plannen van het ge meentebestuur om hem in een instituut onder te brengen. De knecht woonde in een vuil schuurtje achter de boerderij en hy woog bij 'opname in het zieken huis nog maar 35 kilo. De weduwe was aanvankelijk voortvluchtig, maar kon dezer dagen worden gearresteerd en zal vrijdag aan de officier van justitie worden voorgeleid. A - A - - Het polo-spel kan men ook gemotoriseerd beoefenen, met dien verstande, dat de spelers zich met motorvoertuigen verplaatsen. Dit menen Christiane Lebon, een Parisienne, en Susan Briggs uit Londen, die een en ander echter verrichten te Las Vegas in de Verenigde Staten, verzamelplaats van vele opvallende verschijningen. (Advertentie) AMSTERDAM KONINGSPLEIN ROTTERDAM KORTE HOOGSTR. EINDHOVEN RECHTESTRAAT 29 - 33 Kil 01 AMSTERDAM, 26 sept. Vannacht is mevrouw E. van Gasteren de zan geres Elise Ménagé Challa overleden. Zij heeft haar man, Louis van Gasteren, die 9 juli van dit jaar is gestorven, slechts weinige maanden overleefd. Zij kenden elkaar reeds uit de tijd, dat zij in Berlijn muziek studeerde en Van Gasteren nog bij het toneel volontairde. Zij zijn ruim vijftig jaar getrouwd ge weest. RODEN, 26 sept. Te Steenber gen is vanmorgen het drieëneenhalf ja rige dochtertje van de heer L. van Wük van een wagen achter een tractor geval len en onder een der wielen gekomen. Het kind was op slag dood. De tractor werd bestuurd door de vader. (Van een onzer hebben wat dit betreft dan brengen, want," zo betoog- verslaggevers) ook niets aan het toeval de de minister opgewekt, AM 26 t overgelaten en al hun zorg „de federatie heeft een AMblüjKUAM, -20 sepi. aan dlt origjnele t>visite- economie, die zich een van Tal van vaderlandse kaartje" besteedMen de snelst ontwikkelende in tabaksexperts heb- heeft getracht op de ten- de wereld mag noemen. ben gisteravond de toonstelling eenzelfde stu- Engeland heeft tal van „hands" van allerlei die- en inspectiegelegen- privileges op de federale soorten tabak door hun heid te verschaffen zoals markt. Wanneer het zou keurende vingers laten glijden. Het gebeurde in de Amsterdamse haven en dat mocht op zich wel als tets bijzonders gelden. De hoofdstad immers bewaart aan de tabakshandel goede herinneringen uit de da gen, dat vanuit Indonesië grote hoeveelheden tabak per schip werden aange voerd. Ook deze keer kwam de tabak per schip: met het kom"! tot een associatie tussen de federatie en de E.E.G. zouden alle lid staten dezelfde privileges genieten als Engeland nu." Met de verschillende tabakssoorten mee reizen films over de verbouwing etc. Met de Oranjefontein zullen die en al de „hands" m.s. Uranjefontein van de die bestaat in de enorme n0g de havens van Ham- N.V. Verenigde Neder- veilinglokalen van de hurg en Bremen aandoen, landse Scheepvaartmaat- grote tabaksverkoopmarkt waarna een Zweeds schip schappij Holland-Afrika te Salisbury. Behalve een de expositie overneemt Lijn. Aan boord van deze aantal topfiguren uit deze om haar in verscheidene vrachtvaarder werd name- tabakswereld, gaf minister skandinavische havens te lijk een tentoonstelling ge- J. M. Caldicott acte de tonen. Men verwacht er houden van de tabak, zo- presence. goede resultaten van. Al- als deze wordt verbouwd Hij vertelde ons, dat zijn leen al in Nederland is de in de federatie van Rho- regering heeft aangekon- import van deze tabak, desië en Nyassaland. Met digd dat als Engeland zich voornamelijk voor de siga- name in de landen, die met de E.E.G. zal verbin- rettenindustrie, van 3400 regelmatig deze tabaks- den, dit een verlies zal be- ton gestegen tot 7062 ton, soorten afnemen daar- tekenen van de privileges, meer dan verdubbeld dus. toe behoort ook Nederland die de federale tabakken En nog steeds stijgen de wil men door middel op het ogenblik in Enge- cijfers. Op de Oranjefon- van deze „drijvende ex- jand genieten. Zijn rege- tein is op dit succes gister positie" trachten een nog ring zal in dat geval zelf avond menig glas geheven grotere belangstelling voor trachten tot een associatie en werden tussen Neder - dit belangrijke export- met de E.E.G. te komen, land en de Federatie van artikel van de federatie te „Voor de industrieën van Rhodesië en Nyassaland verkrijgen. de Benelux kan dat grote heel wat zakelijke knip- Rhodesië en Nyassaland mogelijkheden met zich oogjes gewisseld. DEN HAAG, 26 sept. Slechts één deelnemer aan de sporttoto van het af gelopen weekeinde heeft een feilloze voorspelling ingezonden. Hij krijgt een bruto bedrag van 58.823,53 gulden (50.000 gulden plus de verschuldigde be lasting) uitbetaald. Aangezien voor de eerste prijs een bedrag van 154.866,25 gulden beschik baar was wordt het „totaal" van de tweede prijs met 96.042,72 gulden ver hoogd. Het bedraagt daardoor 180.515,22 gulden. De dertien deelnemers die tot twaalf goede uitslagen kwamen levert deze toto daardoor 13.885,80 gulden op. Voor de extra-prijs van de gelijke spelen was 42.236,25 gulden beschik baar. Dit bedrag moet worden verdeeld onder 995 deelnemers die per kolom 42 gulden krijgen. Er was één inzen ding met drie goede rijtjes. Zeven deel nemers maakten voorts dubbele aan spraak op de extra-prijs. DEN HAAG, 26 sept. Bij K.B. is de commandant der Zeemacht in Ne derland, schout-bij-nacht mr. A. N. ba ron de Vos van Steenwijk, met ingang van 1 oktober bevorderd tot vice-admi raal. Baron de Vos van Steenwijk werd in 1912 te Arhem geboren. Na een middelbare opleiding werd hij bij het Kon. Instituut voor de Ma rine te Willemsoord opgeleid tot offi cier. Tot 1939 vervulde hy diverse ma rine functies in het toenmalige Ned. Indië en Nederland. Tpdens de oorlog nam hy actief deel aan de strijd ter zee in de Indische wateren. In 1952 deed hy doctoraal examen in de rechtswe tenschappen aan de vrije universiteit te Amsterdam. Na aan het Defensie Studie Centrum te Den Haag gestudeerd te hebben werd hij in 1958 tot plaatsvervangend chef van de marinestaf benoemd. In 1960 volgde zün benoeming tot commandant der Zeemacht in Nederland. Baron de Vos van Steenwük is officier Oranje- Nassau. officier Sint Olaf, Johanniter rechtsridder en drager van het bron zen kruis. DORTMUND, 27 sept. De 40 pet deelneming van de Hoogovens, de Dortmünd-Hörder Hüttenunion, zal de produktie met ca. 10.000 ton staal in krimpen. De fabricage van Thomas- staal zal worden verminderd, waar tegenover echter een uitbreiding staat van de produktie van Siemens-Martin- staal. In de drie maanden juni, juli en augustus heeft de gemiddelde maand- produktie 229.000 ton staal bedragen. Voor het per 30 september aflopende boekjaar wordt het maandgemiddelde op 218.000 geschat tegen 236.000 ton in 1960-'61. De totale jaarproduktie zal daarmee uitkomen op 2,6 min ton staal. De beide voorgaande jaren werd 2,84 en 2,89 min ton geproduceerd. Het maandgemiddel de in de eerste helft vin het lopende boekjaar heeft 209.000 ton bedragen. Sindsdien is de produktie opgelopen tot 229.000 ton, een ontwikkeling waarmee de resultaten echter niet parallel lopen. De produktie wordt thans beperkt tot 126 uur per week. In het begin van september was zy reeds van 144 tot 134 uur teruggebracht. Er zal hierdoor wel personeel vrükomen, maar dit zal niet worden ontslagen, aangezien zij in andere fabrieken van de Dortmund- Hörder geplaatst kan worden. DEN HAAG, 26 sept. De periodieke consultatie, die op grond van de Bene- lux-handelsovereenkomst mei Japan van 1960, in Den Haag plaats had, heeft geleid tot een verruiming van de han delsmogelijkheden tussen deze landen. Aldus deelt het ministerie van economi sche zaken mee. De nieuwe regeling geldt voor het kalenderjaar 1962. Het aantal artikelen, waarvan de invoer in de Benelux aan beperkingen onderhevig is, werd verminderd door opheffing van de contingentering van handschoenen en diverse kledingartikelen van linnen. Voor het merendeel der overige produk- ten werden de Benelux-invoercontingen- ten met gemiddeld ca. 10 pet. verhoogd. Voorts werd van gedachten gewisseld over het Japanse invoerregime. Van Ja panse zyde werd toegezegd rekening te zullen houden met een aantal Benelux- exportwensen bij de verdere uitbreiding van de liberalisatie en het vaststellen var. globale quota. WASHINGTON, 26 sept. De Ame rikaanse regering heeft het v-yfjarig katoentextiel-verdrag, waarover 19 lan den in januari en februari in Genève overeenstemming hebben bereikt volle dig aanvaard. Het verdrag, dat in de plaats komt van het op 30 september aflopende eenjarig verdrag, stelt een beperking in op de uitvoer van katoenen stoffen naar de Verenigde Staten tot op het huidige niveau. AMSTERDAM, 27 sept. In aan wezigheid van H.K.H. prinses Beatrix, de minister van justitie en vele burger lijke en rechterlijke autoriteiten, is van middag in de Westerkerk in Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst gehouden t.g.v. het tien-jarig bestaan van de Ne derlandse Orde van Advocaten. Hoewel reeds lang voor 1952 in de ad vocatuur een verm van organisatie be stond, werd door de oprichting van de Nederlandse Orde van Advocaten op 1 oktober 1952 een orgaan geboren, dat de gehele Nederlandse balie (byna 1950 advocaten en-of procureurs) kon ver tegenwoordigen. De oprichting van deze orde was een uitvloeisel van de inwer kingtreding van de advocatenwet, die de instelling van de orde voorschreef en waarin bovendien regels werden vast gesteld betreffende orde en discipline voor advocaten en procureurs. In de herdenkingsbyeenkomst zyn redevoeringen gehouden door de deken van de jubilerende orde, mr. L. Salo- monson (over de advocatuur in vroeger eeuwen), de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, die zyn visie gaf op de tienjarige werking van de advo catenwet, en door prof. mr. G. E. Lan- gemeyer, procureur-generaal by de Hoge Raad, die in zijn rede het samen spel tussen rechteriyke macht en balie ter sprake bracht. Tot de tientallen officiële gasten be hoorden behalve prinses Beatrix de com missaris van de koningin in Noord- Holland, dr. M. S. Prinsen, de voorzit ter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonk man, de presidenten van de Hoge Raad, van het Amsterdamse gerechtshof en van de hoofdstedeiyke rechtbank, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, de secretaris-generaal van het ministerie van justitie mr. J. C. Tenkink, de procureur-generaal in Am sterdam, mr. H. R. de Zaayer, de raad adviseur in algemene dienst van het mi nisterie van justitie, prof. mr. W G. Belinfante en talrüke representanten van rechteriyke colleges, verenigingen en instellingen. Ook waren er vertegen woordigers van zusterorganisaties uit West-Duitsland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxemburg en Zwit serland. Zy allen werden harteiyk be- froet door de deken van de orde, mr. alomonson, die kort na aankomst van prinses Beatrix door burgemeester Van Hall en dr. Prinsen aan de prinses '<zii kreeg bloemen van de 9-jarige Huib Blaisse) was voorgesteld. Ook de ove rige leden van de algemene raad van de orde werden aan haar voorgesteld. De jubileumvergadering van de orde van advocaten wordt morgen in Am sterdam voortgezet met beraadslagingen over pre-adviezen over „taak en functie van de advocaat in de hedendaagse maatschappy'. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, gaf in zyn toespraak tij dens de herdenkingsbijeenkomst aller eerst een overzicht van de lange voor geschiedenis van de advocatenwet en ook herinnerde hij aan de twisten die de geboorte van de wet omhulden. Tegen <le aan de orde toegekende ver ordenende bevoegdheid keerden zich velen, doch na tien jaar kan volgens minister Beerman worden vastgesteld, dat de pessimisten geen gelijk hebben gehad. De Orde van Advocaten heeft van haar verordenende bevoegdheden met wys beleid gebruik gemaakt. Er kwa men vyf verordeningen tot stand en dat gebeurde slechts daar, waar werkeiyk behoefte bestond aan een algemene regeling. De orde zou volgens de mi nister van de verordenende bevoegd heid verder gebruik kunnen maken met betrekking tot een regeling der oude dagsvoorziening. Minister Beerman gaf vervolgens een opsomming van de wetgevende maat regelen in de afgelopen tien jaar, waar- by de balie nauw betrokken was. Het wetsontwerp voor een nieuwe Pro Deo- regeling werd ongeveer geiyk met de advocatenwet ingediend, maar pas in 1957 kwam de wet tot stand en werden vergoedingen genoemd. De minister noemde dit een schuchter begin van een ontwikkeling die sedertdien is voortgegaan. Reeds lang bestond by de overheid het inzicht, dat in de moderne maatschappy op de balie niet meer de last van de gratis rechtsböstand aan onvermpgenden behoorde te worden gelegd. Was het begin met 50 gulden voor iedere civiele zaak voor de recht bank bescheiden, de eind 1960 met terugwerkende kracht ingevoerde ver hoging betekende ook een erkenning van overheidswege, dat het gety voor de balie is veranderd. (Advertentie; V U nr —i r,u Minister Beerman verwees naar de begroting van zijn departement, waarin wordt aangekondigd dat een verdere verhoging der vergoedingen in burger lijke zaken en der toelagen in straf zaken in voorbereiding is. Hy deelde mee, dat deze voorbereidingen reeds zover zön gevorderd, dat naar ver wachting voor eind oktober de regelin gen in werking zyn getreden. „Dat de balie de last van de Pro Deo-bjistand zo lang heeft gedragen en eerst in een recent verleden daarvoor een aanvan kelijk wel uitermate bescheiden ver goeding heeft getoucheerd, is een be- wys, dat zy zich van haar byzondere plaats, taak en traditie in de rechts pleging bewust is", zo meende minister Beerman. Na zyn toespraak volgde een pauze, waarin prinses Beatrix zich in een van de kerkvertrekken onderhield met de leden van de algemene raad van de orde van advocaten en de buitenlandse genodigden. UTRECHT. 26 sept. De aanhou ding, doch vooral de opsluiting gedu rende een nacht op het hoofdbureau van politie van iemand, die in de trein van Geldermalsen naar Utrecht vorige week opmerkingen zou hebben ge maakt over een lid van het Konink- ïyk Huis naar aanleiding van publica ties, is voor het raadslid ir. H. J. van Steenis (P.S.P.) aanleiding geworden schrifteiyke vragen aan B. en W. te stellen. De heer van Steenis vraagt nu of deze vrijheidsberoving hoewel formeel toelaatbaar overeenkomstig het Wetboek van Strafvordering niet moreel onverantwoord was en eer een uiting van machtswellust dan een be- wys van het juiste besef van de die nende, beschermende en opvoedende taak, die elk overheidsapparaat, ook het justitiële heeft. Hij informeert of het college van B. en W. als hoofd van de politie maatregelen he ft genomen om dergeiyke handelingen in de toe komst te voorkomen. DEN HAAG, 26 sept. Het Tweede Kamerlid Lankhorst (PSP) heeft schriftelijk de minister van Justitie ge vraagd of het waar is, dat een burger op of omstreeks 13 juli 1962 in de trein van Geldermalsen naar Utrecht, tijdens een gesprek met een medepassagier, is afgeluisterd floor een marechaussee in burger, belast met bijzondere op sporingsbevoegdheid. „Indien dit zo is, acht de minister de toegepaste opsporingsmethode, ni. het afluisteren van min of meer parti culiere gesprekken, welke methode ge bruikelijk is in dictatoriaal geregeerde landen, niet in strijd met de grondsla ger. van een democratische samenle ving?", zo vraagt hij. Voorts wil hij weten, of de minister net niet een on toelaatbare vorm van intimidatie vindt, dat de betreffende persoon na aanhou ding één nacht In verzekerde bewaring is gesteld en daarna zonder te zijn verhoord weer is vrijgelaten, daar ae betreffend? opsporingsambtenaar, in dien hij van mening was iemand op heterdaad te hebben betrapt bij het plegen van een strafbaar feit. toch had Kunnen volstaan met het opmaken of laten opmaken van een proces-verbaal. Tenslotte vraagt hij of de minister be reid is maatregelen te nemen die een herhaling van het gebeurde in de toe komst zullen voorkomen. AMSTERDAM, 26 sept. Do violist Jo Juda is per 1 september 1963 be noemd tot eerste concertmeester van het Concertgebouworkest in de vacatu re die is ontstaan door het heengaan van de heer S. Staryk. Jo Juda werd 7 september 1909 te Amsterdam geboren. Hy deed op 19- jarige leeftijd cum lauae eindexamen aan het muzieklyceum te Amsterdam als leerling van Alexander Moskowsky. Daarna verkreeg hy een door de rege ring uitgeloofde prijs waardoor hy in staat werd gesteld zyn studie te vol tooien aan de Hochsehule te Beriyn in de meesterklasse van prof. Carl Flesch. Hji studeerde ook by Oscar Back. Het uitbreken van de oorlog maakte een einde aan zyn solistische carrière. Na de bevryding werd Jo Juda aangesteld als leraar aan het Koninkiyk Conser vatorium te Den Haag. Enige jaren la ter volgde zyn benoeming als hoofdle raar aan het conservatorium te Amster dam. Van 1952 tot 1956 was hy eerste concertmeester by het Radio filharmo nisch orkest, welke functie hy per 1 september 1959 opnieuw heeft aan vaard nadat hy van 1956 tot 1959 con certmeester was geweest by het Utrechts Stedeiyk Orifest. Jo Juda trad veelvuldig als solist op in binnen- en buitenland, onder meer op festivals en in radioprogramma's. Twee maal maakte hy een tournee door In donesië en Malaka. Verschillende vioolconcerten werden aan hem opgedragen, zoals het tweede vioolconcert van Sem Dresden waar van hy kort na de oorlog de eerste uit voering gaf. De eerste uitvoeringen door het Concertgebouworkest van de vioolconcerten van Frank Martin en Alban Berg werden eveneens met so listische medewerking van Jo Juda ge geven. PROFESSOR WEST MAJOOR BECCLE5 VAN DE MILITAIRE ACADEMIE SANDHURST *'RWAV, KEN JE ME N0&,VLAANDE REN? NATUURl'JK BECCLES GAAT EEN LERAAR ONDER SCHOOLT'JDIN PAR'JS DOEN DIENST REIS! WEL EENS GEHOORD VAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13