Overstromingen in het noordoosten van Spanje eisen wellicht meer dan duizend slachtoffers Rivieren traden na twaalf uur regen buiten hun oevers Aiieen finnbrod is üfnnbrod GOUVERNEUR PLATTEEL NEEMT AFSCHEID ..Beste onderdeel van bestuur is onderwijssysteem geweest Rusland wil alle zeeën beheersen Haven op Cuba onderdeel van wereldomvattend plan Weer incidenl in corridor Verkiezing van de Franse president in twee rondes Vincent Auriol en René Coty beiden tegen het ontwerp? Echte Bakkers- Speculaas ST. PIETERSKERK DICHT TOT OPENING CONCILIE Recente bomaanslagen hebben dit noodzakelijk gemaakt STAATSGREEP IN JEMEN Niets gemerkt van onrust MILITAIREN IN VS MENEN Aftrek diensttijd voor militaire VN-ambtenaren Reeser: Maandag geen militaire plechtigheden Het Koop zo'n pak! Altijd kersvers brood in huis! BERLIJN PLAN VAN DE GAULLE BEHELST: GRAND GALA DU DISQUE Overdracht aan V.N. «W MORRIS ieforeijouêmj! weer DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 86ste JAARGANG No. 31243 BARCELONA, 27 sept. (AFP, Reuter) De overstromingen in Catalonië, ten noorden van de Spaanse stad Barcelona, veroor zaakt door het buiten de oevers treden van drie rivieren, blijken nog veel ernstiger te zijn dan gis teren, op grond van de toen be schikbare gegevens, werd aange nomen. In het water van de rivie ren de Rippoll, Riera en Besos, die het land overspoelden als gevolg van een hevige regenval van bijna twaalf uur aan één stuk, zijn hon derden mensen verdronken. Vele anderen werden bedolven onder het puin van ineenstortende ge bouwen en huizen. Volgens de laatste cijfers, die zijn bekendge maakt door het gouvernements kantoor van Barcelona, hebben 333 mensen de dood gevonden. Ruim zeshonderd mensen worden vermist. Op grond van deze cij fers hielden de Spaanse autori teiten vannacht rekening met de mogelijkheid dat de ramp aan ruim duizend personen het leven heeft gekost. Bij iedere jas een passende tas 85 ct MOSKOU, 27 sept. (Reuter) Het Russische persbureau Tass heeft gisteren bijzonderheden be kendgemaakt over de haven, die de Sovjet-Unie op Cuba zal laten bouwen „voor de Russische vis sersvloot op de Atlantische oce aan". De bouw omvat de aanleg van steigers, koelkamers, maga zijnen, reparatiewerkplaatsen met een drijvend dok, een olie-opslag plaats, een radiostation en andere installaties. bij de koffie op de boterham bij de thee VERSER DUS LEKKERDER!! MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA reportage REGEN- EN TWEEDJASSEN Wisselende bewolking iUKEAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerrsnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50; telef. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. t WATER TEISTERT CATALONIE In alle bedreigde dorpen luidden gisteren de klokken om de bevolking te alarmeren envoor evacuatie te concentreren op bepaalde punten. Op last van generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, is reeds een nationale reddingscampagne op gang gekomen. De berichtgeving uit het rampgebied is nog verward, zodat aan een defini tieve bepaling van de omvang van de catastrofe nog niet kan worden ge dacht. Een aan de Rippoll gelegen fa briek is ingestort. Volgens de eerste berichten zouden alle vijftig daar aanwezige arbeiders onder het puin zijn bedolven. Twee andere fabrieken b(j Sabadell zijn zwaar beschadigd. De brug die ertussen liep is door de stroom meegesleurd. Aan de kust bij Barcelona („La Barceloneta") spoe len voortdurend kadavers bomen en huisraad aan. Ook het eiland Major ca werd gistermorgen vroeg door het noodweer geteisterd. Door de over stromingen zijn de verbindingen in de gehele provincie Catalonië ver broken. Vele verkeers- en spoorweg viaducten zijn weggevaagd. In de textielstad Tarrasa staat het water in de binnenstad meer dan twee en een halve meter hoog. Huizen, bus sen en auto's werden meegesleurd. Twee spoorwegviaducten stortten in. In deze stad alleen al zijn 91 mensen omgekomen en worden er nog 51 ver mist. Een van de zwaarst getroffen plaat sen is Sabadell, waar vele mensen in hun huizen, die door het water werden verzwolgen, de dood vonden. De ka- toenfabrieken ir. deze stad zijn zó zwaar beschadigd, dat het waarschijn lijk maanden zal duren voor zij weer in bedrijf kunnen worden genomen. In Sabadell zijn tot dusver honderd doden en vermisten geteld. In Rubi, b(j Barcelona, zijn 44 lijken geborgen. Ongeveer driehonderd men sen worden vermist. In deze plaats werd een nieuwe woonwijk vrijwel ge heel door de woeste stroom vernield. Een vader en zijn 14-jarige zoon klemden zich vast aan een elektrici- teitsmast, maar de jongen werd uit eindelijk toch door het water meege sleurd. De vader kon later in veiligheid worden gebracht. Een gezin van vijf personen verdronk voor de ogen van mensen, die op hoger gelegen gronden een toevluchtsoord hadden gevonden. In Molins del Rey verdronken zestien (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoux GR. HOUTSTR ,18A TEL.204I5 - HAARLEM ADEN, 27 sept. (UPI) Een groep officieren in Jemen heeft een greep naar de macht gedaan, de monarchie voor afgeschaft verklaard en de republiek uitgeroepen. Een en ander heeft zich in de afgelopen nacht voltrokken. De imam (monarch), Seif Oei Islam el Badr, is naar uit welingelichte kring vernomen is, vermoord. Zijn bewind heeft niet langer dan een week ge duurd. Toen de 35-jarige vorige week zijn vader opvolgde beloofde hij „mo derne hervormingen" te zullen invoe ren. zigeuners onder een brug over de rivier de Llobregat, toen hun kamp door het water werd overvallen. In Palma, op Majorca, werd een gedeelte van de boulevaid door het geweld van de door de storm opgezweepte zee weggeslagen. Berichten over doden op dit eiland zijn er overigens niet. Generaal Franco was in Cazorla, ver naar het zuiden, op jacht, toen hij van de ramp op de hoogte werd gesteld. Hij beval zijn vice-premier, generaal Munoz Grandes, en de ministers van arbeid, openbare werken en binnen landse zaken onmiddellijk naar Barce lona te vertrekken. Zelf keerde de gene ralissimo snel naar Madrid terug. Men verwacht dat hij vandaag of mor gen eveneens naar Barcelona zal gaan om zich daar persoonlijk van de om vang van de :amp op de hoogte te stellen. DEN HAAG Het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft uit Madrid vernomen dat het gebied in Catalonië dat door de ramp werd ge troffen, in het algemeen niet door toe risten wordt bezocht. De kans dat toe risten- slachtoffer van de ramp zijn ge worden wordt niet erg groot geacht. Ze kerheid kon nog niet worden verkregen daar de verbindingen nog steeds ver broken zijn. Verwacht wordt dat er mor gen nadere berichten uit Barcelona op het ministerie worden ontvangen. (Advertentie-) s DEN HAAG, 27 sept. Bij K.B. van 25 september is aan dr. P. J. Platteel met ingang van 1 oktober eer vol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten die door hem onder moeilijke omstandigheden in dat ambt zijn bewezen. Uit Hollandia wordt gemeld, dat de gouverneur vanmorgen een laatste bijeenkomst heeft gehouden met de (Advertentie) In de Spaanse textielstad Tarrasa in Catalonië versperren vernielde auto's en modder van de overstromingen de straten (bovenste foto). Hulptroepen speuren onder de ruïnes van vernielde huizen naar de slachtoffers (foto hieronder). (Telefoto's). Amerikaanse militaire autoriteiten gaven gisteren als hun persoonlijke mening te kennen, dat de nieuwe haven op Cuba een bedreiging kan gaan vor men voor de toegang tot het Panama kanaal. Zjj zeiden dat de haven ook dienst zou kunnen do als basis voor onderzeeboten en torpedoboten. Voorts werd gezegd dat de bouw van de haven deel uit schijnt te maken van een wereldomvattend plan, dat de Sovjet unie de beschikking moet geven over plaatsen, van waaruit de Russische marine vitale westelijke scheepvaart routes kan afsnijden. Een en ander is ook gebeurd in Jemen, vlakbij de be langrijke scheepvaartroute van de Ro de Zee. Naar verluidt zullen de Russen voorts een haven laten bouwen in Ma rokko, in de buurt van Gibraltar. Ten slotte heeft de Sovjet-Unie aanzienlijke militaire hulp verleend aan Indonesië, met het oog op de route tussen Europa en Australië door de straat van Malak- ka. In het Amerikaanse 'Jongres zijn in tussen yveer stemmen opgegaan voor een „hardere politiek" tegen Castro. De Republikeinse senator Kenneth Kea ting eiste, dat de kwestie in zo krachtig mogelijke bewoordingen aan de Orga nisatie van Amerikaanse Staten zal worden voorgelegd. In Londen is gisteren van bevoegde zijde vernomen, dat de VS en Groot- Brittannië het erover eens zijn, dat geen „paniekmaatregelen" tegen Cuba moeten worden genomen. De Ameri kaanse regering heeft enkele voorstel len gedaan, die mómentee! door de Britse regering worden bestudeerd. Britse regering, zo werd vemom stemt volledig in met het standpi van president Kennedy ir. deze kwest (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 27 sept. In tegenstelling met de verwachting is na de gisteren op het Elysée gehouden ministerraad de tekst van de grondwetswijziging in zake de verkiezing van de president van de Franse republiek zonder prealabele goedkeuring door het par lement nog niet bekendgemaakt. Volgens een mededeling van de mi nister van voorlichting, de heer Fou- chet, is de tekst echter „op een kom ma na" gereed. De definitieve opstel ling zal voltooid worden in een bijeen komst van de ministerraad op a.s. dinsdag, de dag waarop het parle ment de openingsvergadering houdt van zijn periodieke herfstzitting. En, zoals minister Fouchet deed uitkomen, het zou in strijd met de grondwet zijn de tekst van het aan een referen dum te onderwerpen, wetsontwerp te publiceren zonder eerst het weder bij eenkomen van het parlement af te wachten. President De Gaulle zal zich dinsdag over deze zaak in een bood schap persoonlijk tot het parlement richten. Volgens sommige achterdochtige waarnemers zouden deze secondaire scrupules ten aanzien van de grond wet haar oorzaak mede daarin vin den, dat president De Gaulle als goed practicus er slechts voordeel in ziet de tegenstanders van zijn re visieproject, die geducht op tegenac tie zinnen, zo lang mogelijk in het duister te laten aangaande de laat ste finesses. In grote lijnen is inmiddels officieus toch al bekend wat de tekst van het wetsontwerp zal behelzen. Behalve de vastlegging van het principe der pre sidentsverkiezing door het gehele kie zerscorps is ook de regeling van het procédé, volgens hetwelk deze verkie zing zal plaats hebben, met inbegrip van de kandidaatstelling, erin opgeno men. Teneinde „fantasiekandidaturen" buiten te sluiten, zouden slechts kandi daten kunnen zijn die personen, die ge presenteerd worden door een groep „gekozenen des volks", parlementa riërs, departementsraadsleden of ge meenteraadsleden. Een voordeel van deze bepaling zou tevens kunnen zijn dat z(j een aantal politici, wier over tuiging enigszins weifelt tussen pre sidentsverkiezing door een college van et El BERLIJN, 27 sept. (Rtr, UPI) Russische straaljager vloog gistermj dag in de luchtcorridor tussen Beril en Frankfort recht op een Amerikaa] verkeersvliegtuig van de Pan Amel can Airlines af en week daarna schel naar links uit, waarbij het Amerikaq se toestel op 137 meter werd gepa seerd. De Amerikanen hebben e, protest ingediend b(j de Russische va tegenwoordiger op het Berljjnse lucl veiligheidscentrum. Dinsdag werden, zoals gemeld, Amerikaans en een Frans vliegtuig I de luchtcorridors tussen West-Beril en West-Duitsland gehinderd door Ri| sische straaljagers. fle ke ri- lu- Its In- en an |ld Ml |y- >r- en an lo pr- in- en In: lar bestaan verzekerd zijn voor de duur van een wetgevende periode. 2. Ingeval van niet bij te leggen con. flict tussen Kamer en regering heeft automatisch Kamerontbinding plaats en volgen nieuwe verkiezingen. Anderzijds is er sprake van een in de maak zijnd manifest van protest tegen de door president De Gaulle on dernomen schending van de grondwet, dat de handtekening zou krijgen van een aantal politici van het eerste plan en van persoonlijkheden van naam uit de wereld van wetenschap, kunst, let teren en industrie. En het heet ook dat binnen de constitutionele raad De Gaulles initiatief spanningen van be tekenis heeft uitgelokt en dat het niet zal hoeven te verwonderen, indien de oud-presidenten Vincent Auriol en René Coty krachtig hun stem tegen president De Gaulles ondernemen gaan verheffen. HOLLANDIA, 27 sept. (ANP) Over de mogelijkheid voor militairen na 1 oktober als burgerambtenaar in Nieuw- Guinea te blijven is nader bekend ge worden. dat de t(jd, dat zij het V.N.- bestuur zullen dienen, zal worden afge trokken van de normale diensttijd. Ook beroepsofficieren en beroeps onderofficieren hebben gelegenheid om in Nieuw-Guinea te blijven, zij het niet als burgerambtenaar. Zij kunnen als vrijwilliger toetreden tot het Papoea- vrijwilligers korps om in die functie het Papoea-kader op te leiden en leiding te geven. De V.N. hebben hiermee inge stemd. De eerste indruk van het com mando der Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea is dat vele militairen belangstelling hebben voor deze aange' legenheid en van de geboden mogelijk heid wellicht gebruik zullen maken. Advertentie tt Vrijdag 28 september en zaterdag 29 september flmtoua Uil (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 27 sept. De Vaticaanse autoriteiten hebben besloten de St. Pie- ter met ingang van vandaag te sluiten voor alle bezoekers. De basiliek gaat pas weer open op 11 oktober,de ope ningsdatum van het Concilie. Het is duidelijk dat men deze maatregel noodgedwongen heeft moeten nemen, omdat in het laatste en drukke sta dium van de voorbereidingen voor het Concilie in de St. Pieter een afdoende controle ter voorkoming van eventuele aanslagen van psychopaten niet mo gelijk is. De pauselijke gendarmerie en re cherche zullen gedurende het Con cilie de hulp krijgen van een zeven tigtal uitgezochte leden van de Ita liaanse openbare veiligheidsdienst. Dit is in overeenstemming met het Lateraans verdrag, waarin Italië zich verplicht tot bijzondere bijstand ge durende het vacant zijn van de Heili ge Stoel, Conclaves en Concilies. De openbare audiëntie die de Paus gisteren gaf in de St. Pieter, zal daar dus voorlopig de laatste zijn. Reeds eerder werd bepaald, dat gedurende het Concilie de speciale audiënties aan enkelingen en kleine groepen komen te vervallen. De openbare audiënties zullen gewoon doorgang vinden, maar dan in de Zaal der Zegeningen, in de binnenhof van St. Damasus of el ders in het apostolisch paleis. De zeer druk bezochte audiëntie van gisteren had toevallig een bijzonder karakter, omdat de Paus tevens het nieuwe orgel van de basiliek in zegende. Deze omstandigheid bracht mee, dat het hoor van de kerk, de „Cappella Giulia", de audiëntie inzet te met een zesstemmig „Tu es Pe trus" met orgelbegeleiding. Voorts werd een orgelconcert gegeven door de ontwerper van dit machtige instru ment, de vroegere eerste organist maestro Fernando Germani. Tenslot te werd een motet van Refice ten ge hore gebracht door de ..Cappella Giu lia", begeleid door de eerste en de tweede organist op de beide orgels van de St. Pieterskerk. vele persvertegenwoordigers die voor de overdracht van het bestuur uit ve- ie landen naar Nieuw Guinea waren gereisd. De heer Platteel zei in de afgelopen weken een nauwe en goede samenwerking met de V.N.- functionarissen te hebben gehad. Hjj is er van overtuigd dat het inter- rimbestuur zijn taak uiterst serieus zal opnemen en zich uitermate bewust is van zrjn verantwoordelijkheid voor land en volk. Van onrust onder de bevolking had hij echter niets gemerkt, en het karak ter van de Papoea's kennende zei hij dat de bevolking in de komende tijd de vele veranderingen rustig zal aanzien. V§el zal volgens de heer Platteel af hangen van de manier waarop het In donesische bestuur de zaak zal bena deren. Op een vraag naar zijn persoonlijke gevoelens antwoordde hij dat de poli tieke ontwikkeling van de laatste tijd de afgelopen maanden niet tot de beste van zjjn leven had gemaakt. „Ik heb echter mijn best gedaan om de over gang geleidelijk te doen verlopen", al dus de heer Platteel. Hij verklaarde voorts persoonlek van mening te zijn dat een der beste onderdelen van het Nederlandse bestuur in Nieuw-Guinea het onderwijssysteem is geweest. De scholen, die voor een groot ge deelte in handen van de missie en de zending zijn, en die volledig gesubsi dieerd werden door het gouvernement, zijn een van de belangrijkste zaken, die de Nederlanders acht—laten. „Wij hebben geen monumentale bouw werken tot stand gebracht, maar wel een plaats veroverd in de harten van de Papoea's door het brengen van ho gere levensw rden in dit land", aldus de gouverneur. Zowel gouverneur Platteel ais schout- bij-nacht Reeser hebben in antwoord op vragen met de meeste klem tegen gesproken dat Nederlanders wapens aan Papoea's zouden hebben verstrekt. Schout-bij-nacht Reeser zei, dat het tijdens de afgelopen gevechtshandelin gen gebruikelijk was dat Papoea-gidsen die de Nederlandse troepen behulp zaam waren, van wapens werden vooi> zien omdat zij vaak de kop-patrouilles vormden. Deze wapens werden na af loop van de patrouilles echter altijd onmiddellijk weer ingenomen. Nooit heeft de Nederlandse strijdmacht ook maar één wapen voor permanent ge bruik aan een Papoea gegeven", aldus de commandant strijdkrachten. HOLLANDIA, 27 sept. Op een af scheidsbijeenkomst met vertegenwoordi gers van de Nederlandse pers heeft schout-bij-nacht ^Reeser gisteren ver klaard. dat de Nederlandse troepen de morele wissel die op hen is getrokken door de verandering van de situatie „enorm goed hebben doorstaan". Hij zei dat de troepen op het ogenblik in Nieuw-Guinea nog steeds hun taak nauwgezet uitoefenen, maar zich tege lijkertijd gereedmaken om te vertrek ken. De eerste groep zal reeds dinsdag met het Australische Seven Seas Nieuw-Guinea verlaten. Het schip zal een groot aantal eenheden (totaal dui zend man) opnemen, thans nog gele gerd in Merauke, Kaimana en Sorong. De schout-bij-nacht deelde voorts mee, dat maandag, de eerste oktober, geen enkele militaire ceremonie zal plaatsvinden, 's Morgens zullen over al in plaats van de Nederlandse vlag gen, de blauwe VN-vlaggen worden gehesen. De Nederlandse eenheden zullen als vredelievende macht in een vreemde natie de Nederlandse vlag blijven voeren. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 EIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN)' AMSTERDAM TEL 223516 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking en enkele verspreid voorkomende buien. Van nacht en morgenochtend vroeg hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind, krimpend van west naar zuid. In het algemeen iets hogere temperaturen overdag. Vrijdag: Zon: 6.34-18.26. Maan: 5.51-18.45.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1