1 om Betonvlechter uit Hilleg ging wachtmeester te lijf ZILKER kweker zaterdag terug van imposante wereldreis Fraaie 16e eeuwse monstrans in bisschoppelijk museum Emigratie-verkenner bij uitstek Aöenda voor Haarlem ee omsevm. mm ZAANSEKLOK 't Silver Stoepke Jan Feuen Nieuwe lichting van Jeugd- natuurwacht NIEUWE WONINGEN NIET VOOR BEWONERS VAN BUURTSCHAP In langdurig bruikleen afgestaan door parochie van Purmerend Mej. S. C. Keizer nam afscheid HAARLEMSE POLITIERECHTER ATAX-TAXI ELNA DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 Wilde taferelen in politiebureau Burgerlijke Stand Haarlem Schulden Dertig glazen F aillissementen Opbrengst collecte PINOCCHIO KINDERSCHOENEN HAARLEM KRUISWEG 50 1.2.3.4.5. Brand in rookhok Woningnood in Vogelenzang Laat-gotisch pronkstuk in Haarlem Bureel-chef Haarlems kantongerecht Films Muziek Tentoonstellingen Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York HAARLEM, 27 september De Haar lemse politierechter, mr. J. D. Vink, heeft woensdagmiddag een 24-jarige betonvlechter uit Hillegom wegens mishandeling van een politieman veroordeeld tot 100,boete of twintig dagen en 1 maand voorwaar delijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Een gelijke straf was tevoren door de officier van justitie geëist. De betonvlechter zou zich op 16 juni in bet Hillegomse politiebureau als een wil deman hebben gedragen en daarbij een wachtmeester zo hard met een stoel hebben geslagen, dat deze zijn midden- handsbeentje brak. Voor het buitenzinnig optreden van ver dachte was volgens de getuige geen en kele aanleiding geweest. De betonvlech ter had telefonisch op het politiebureau geïnformeerd of de door hem zoekge raakte herenfiets was gevonden. Toen men daarop bevestigend kon antwoor den, wilde hij ook weten of de fiets van ïijn vrouw al terecht was. Dat was niet het geval, welk op zich zelf vrij onbe tekenend antwoord een geheel onbegrij pelijke uitwerking op verdachte had. In een oogwenk was de betonvlechter op het bureau gearriveerd, waar hij luid schreeuwend de eerste de beste agent met een stoel te lijf ging. Deze verweer de zich met zijn beide armen, met het (Advertentie) een SIERAAD VOOR UW KAMER. Zeer mooie noten kasten, prachtige afwerking met 8 dagen uurwerk met belslag. Hoogte 48 cm 168.50 Hoogte 65 cm 198.50 GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TEL. 20049 BEVALLEN van een zoon: 25 sept. M M. Jansen-van der Loop, 26 sept. A. M. Hoekstra-van Rassen 25 sept. M. V. Jacobs-van Velsen, 26 sept. T. de Geus-Rodenburg. -orvt. BEVALLEN van een do£lt^;t^tfePT P. E. Speelman-Haagen, 26 sept. i*. j. van Bergeijk-Bosma, 25 sepL-L- ■dor-Lamballais-Tessensohn, 2b SLK- A. Müller-van der Leer, 25 sept. M. Hardebelt-Nolet. wr~w.il OVERLEDEN: 24 sept. F. Th. Noord- hoek, 4 dagen, Gasthuisvest; 24 sePy H. Jongens, 36 uur, Hazepaterslaan; 25 sept. A. B. Hofman, 69 jaren, Rijks straatweg; 25 sept. J. m. Brands, 83 j; Kamperlaan; 24 sept. A Koomen, 87 j; Ged. Oude Gracht; 24 sept. Th. C. E. Klick-Vierveijzer, 80 j, Hazepa terslaan; 25 sept. Th. van Schoonhoven- Sepers, 60 j; Gasthuisvest; 25 sept. M. Krijgsman-den Heijer, 81 j, Oosterhout- laan. ONDERTROUWD: 26 sept.: N. van den Hoed en H. Ruijs, A. Ph. Segge- link en A. Hoonhout, F. A. J. van der Hooft en M. J. Holtkamp, A. van Wer ven en A. E. van Wetering, L. Trou wen en D. Postma, H. Bax en P. H. Schouten, Ch. H. Wilms en W. J. van Netten, Ch. J. Spaan en W. J. M. Cou- wenbergh. GEHUWD: B. G. M. Damen en A. J. G. Westenburg, H. F. Voets en C. C. M. Scheepers, A. P. Griffioen en A. C. M. Commandeur, A. J. Bos en W. C. van der Veldt, H. A. van der Putten en A. E. C. van Leeuwen, D. Wijgerse en 3. S. Mars. 1 gevolg dat hij daarbij gewond raakte. Een uitval van verdachte naar het pis tool van de wachtmeester, kon deze nog juist afweren. „De man was helemaal buiten zichzelf", verklaarde de wacht meester op de zitting. „Hij ging als een wild beest tekeer en ontblootte zelfs zijn bovenlichaam om te laten zien hoe sterk hij wel was". Verdachte zei in een vlaag te hebben gehandeld en op dat moment niet toe rekeningsvatbaar te zijn geweest. In het reclasseringsrapport dat over de man was uitgebracht, stond de betonvlechter niet ongunstig afgetekend. Wel werd ge sproken van een vaak grenzeloze agres siviteit. De politierechter verbond der halve aan de veroordeling een onder toezichtstelling door een medisch bureau. Een 24-jarige werkster uit Haarlem, die gedurende de zomermaanden in een dancing in Zandvoort werkte, werd we gens diefstal veroordeeld tot 50,- boete of tien dagen hechtenis en 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Zij had van een van haar collega's een biljet van honderd gulden gestolen, omdat zij haar schuldeisers niet kon voldoen. Veel heeft zij met het geld evenwel niet kunnen uitrichten, want z« werd op heterdaad betrapt. De vrouw vertelde in grote financiële moei lijkheden geraakt te zijn door aankopen op huurkoopovereenkomst. In korte tijd had zij zich een salonameublement en een duur televisietoestel gekocht voor tezamen ruim ƒ2.000,-. Hoewel zij ook reeds in 1957 wegens vermogensdelicten was veroordeeld wilde de politierechter wel rekening houden met de huiselijke omstandigheden van verdachte en kwam uiteindelijk tot een gecombineerde straf, waarmee hij de vrouw nog een allerlaat ste kans wilde geven. Tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proef, alsmede aftrek van voor arrest, veroodeelde mr. Vink een 23- jarige varensgezel uit Hillegom die kans had gezien op 8 augustus uit een bar-dancing in Zandvoort een dames tasje te stelen. De officier van jus titie had tegen de man drie maan den gevangenisstraf zonder meer ge- eist. Verdachte was die avond met een paar vrienden op stap gegaan en had, naar hij zelf opgaf twintig tot dertig glazen bier gedronken. Toen in de dancing de meeste aanwezigen op de dansvloer wa ren sloeg hij zijn slag en verdween met een damestas in de richting van de uit gang. B(j de portier wikkelde hij de tas zorgvuldig in een jas, zodat deze bü zijn verdwijning minder in het oog zou lopen. Een getuige had de hele hande ling evenwel van dichtbij gadegeslagen. Hfl waarschuwde de portier, die in de zaai de mogelijke vermissing van een tas liet bekend maken. Toen zich daar op iemand bij hem meldde, snelde de portier naar buiten en kon nog juist de varensgezel, wiens auto door motor- pech niet weg kon komen, aanhouden. HAARLEM, 26 sept. De arrondisse mentsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 25 september 1962 in staat van faillissement verklaard: Albert van den Brom, aannemer, wo nende te Oostzaan, Stationsstraat 2, redhter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. H. S. J- M. Felhoen Kraal- Otto, advocate en procureur te Wor- merveer, Zaanweg 66. De Vennootschap onder de firma Hago, gevestigd te IJmuiden, de Ruyter- straat 48 en Johannes Adrianus Domini- cus Golücke, wonende te IJmuiden, ra dio-technicus, De Ruyterstraat 48, rech- ter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. J W Crefeld, advocaat en procureur te IJmuiden-O., gem. Velsen, Zeeweg 78, HEEMSTEDE, 27 sept. Mede dank zij de verkoop van de KWF-lucifers en de ruime inschrijvingen op de lijsten tijdens de „huis aan huis" collecte in Heemstede, kan de afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelmina Fonds een bedrag van 6.814,74 overdragen aan het Centraal bureau van het KWF te Amsterdam voor-de bestrijding van de kanker. Het bestuur van het KWF te Heemstede is aan de inwoners van Heemstede veel dank verschuldigd voor de wijze waarop zij hun werk ge steund hebben. (Advertentie) BEVERWIJK GOUDA VRIJ PARKEREN Vele Haarlemse huismoeders hebben gis teren haar kans gegrepen om tenminste nog een klein beetje zon te „proeven". De schooljeugd was die woensdagmid dag vrij en zo werd de Haarlemmerhout in deze herfst nogeven een zonnig recreatieterrein, waar zelfs de ijsman goede zaken kon doen. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht HAARLEM, 27 sept. In het rook hok van een slagerij aan de Barteljo- risstraat is gistermorgen het.smeulende houtmot, dat waarschijnlijk onjuist was samengesteld, gaan branden. Bij de brand die daardoor ontstond ging twee honderd kilo worst verloren. Het rook hok zelf liep geen schade op. De brandweer kon de brand snel blussen. HAARLEM, 27 sept. Op de krui sing Koninginneweg - Julianaweg - Ior- denstraat is gistermiddag een 5-jarig meisje door een personenauto aange reden. Zij stak plotseling de weg over, vlak voor de auto waarvan de bestuur der ondanks krachtig remmen niet kon o verhinderen dat het kind geraakt werd. ibezitten, en dat er voorts nog 79 leden- Het meisje moest met een hersen schudding en schaafwonden aan beide benen in het Diaconessenhuis worden opgenomen. (Advertentie) MEER mogelijkheden MINDER knoppen DAT zijn kenmerken van de Zwitserse mm GROTE HOUTSTRAAT 181 tNVEL HAARLEM BLOEMENDAAL. sept. Tijdens een bijeenkomst op woensdagmiddag 10 oktober om twee uur, in de aula van het Kennemer Lyceum aan de Adriaan Stooplaan in Overveen, zal de nieuwe lichting van de Bloemendaalse jeugd- natuurwacht worden geïnstalleerd. Het zijn de kinderen uit de vijfde klassen van de lagere scholen in deze gemeente, die zich hiervoor deze week bij hun klasse-onderwijzer moeten opgeven. Aan de nieuwe jeugdnatuurwachters zullen een speldje en een oorkonde worden uit gereikt namens de Stichting „Natuur en Jeugd". De directeur van deze stichting, de heer C. H. Voorhoeve, heeft op drie bijeenkomsten, eind vorige week in de wijken Bloemendaal, Overveen en Aer- denhout, voor de vijfde klassers der lagere schooljeugd doel en streven van de stichting uiteengezet. de eerste kennismaking met het Oos ten, wandelingen door de steden met voor de familie in De Zilk fantasti sche namen: Calcutta, Bangkok, Ma nilla, Hollandia. Op het Noorder eiland in Nieuw-Zeeland vond hij twee van zijn zoons in olakende ge zondheid terug. Nadat hij zich er Ruim een jaar is de 72-jarige bol- voelde dat hij de lokkende verten terdege van overtuigd had dat het lenkweker Hein van Berkel uit De nog steeds niet kon weerstaan en na beiden goed ging, vloog hij huize:: d Zilk weg geweest. Zaterdagavond zal vijftig jaar hard werken in een tijd kilometer verder naar het Zuider een lijntoestel uit Londen hem van dat bollenkweken allesbehalve een eiland,-waar een van zijn docn.ters zijn wereldreis terugbrengen. Daar- goudmijntje betekende, het bijltje woont. Drie maanden is hij daar ge- na zal het vertellen geblazen zijn. naast zijn tulpen en narcissen had pleven en ir die tijd hee;* hr; met Verhalen over de vreemde steden en neergelegd, was een lange wereld- toewijding de tuin een goede beurt landen die de heer Van Berkel reis met een bezoek aan zijn kinde- gegeven, men is kweker o: men is bezocht, verhalen over de mensen ren een goed idee. Nagewuifd door "et niet. Terug naar zijn twee zoons die hij ontmoette, maar vooral ver- zijn vier in Nederland gebleven op het Noordereiland. Tot z: vreug- halen over zijn twee dochters en drie kinderen vertrok de bejaarde kwe- de bemerkte de heer h.n berkel, cat zoons in Nieuw-Zeeland en Ameri- ker vorig jaar september van Schip- zijn oudste zoon daar bezig v. as een ka. Want zij waren het doel van zijn hol. Van dat ogenblik af vertelden bloemisterij in te richten. Nu hij toch reis. De emigranten hadden htm va- opgetogen brieven de thuisblijvers voor vier maanden op bezoek kwam, der weliswaar uitgebreid geschre- van zijn bezoek aan Rome, de toch- k°n hij wel even helpen: eer: broei- ven en hem op de hoogte gehouden ten boven de Middellandse Zee, van j<as> een schuur^en^enige kou bak- van hun maatschappelijke vorderin- ken was zijn afscheidsgeschenk. In gen en hun belevenissen, maar brie ven zijn natuurlijk niet alles. En om dat de heer Van Berkel zich op ruim zeventig-jarige leeftijd nog zo jong VOGELENZANG, 27 sept. Trouw lustigen uit de wijk Vogelenzang van de gemeente Bloemendaal hoeven niet te rekenen op een der acht woningen, die in de komende maanden gebouwd zullen worden aan de Teylingerweg. Het betreft hier de acht woningwet woningen, restant van het de gemeente Bloemendaal toegewezen contingent, die de woningbouwvereniging St. Jozef gaat exploiteren. De woningen zullen allereerst worden toegewezen aan de meest urgente gevallen, waarmee Bloe mendaal nog te kampen heeft. Dit heeft de wethouder van huisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, onlangs het bestuur van St. Jozef duidelijk kenbaar gemaakt. Verwacht wordt dat de acht huizen, waarvoor de Haarlemse archi tect de heer B. J. j. m. Stevens thans het ontwerp maakt, binnenkort zullen kunnen worden aanbesteed. Deze voor de leden van St. Jozef enigszins teleurstellende mededeling werd op de dezer dagen in het Vereni gingsgebouw aan de Graaf Florislaan gehouden jaarvergadering uitgesproken door voorzitter Jac. Dedding. Van de bijna 160 leden, die de vereniging telt, toonden slechts enige tientallen hun belangstelling voor het wel en wee der vereniging. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer K. van den Berg, bleek, dat de vereniging 78 leden heeft die reeds een woning van de vereniging gegadigden zijn, die in de toekomst nog eens op een huisje hopen. Er zijn in het laatste jaar een tiental nieuwe leden ingeschreven. Bij de bestuurs- HAARLEM, 27 sept. Het kerkbe stuur van de parochie van de H.H. Nicolaas en Catharina te Purmerend heeft een fraaie uit het begin van de zestiende eeuw daterende monstrans in langdurig bruikleen afgestaan aan het Bisschoppelijk Museum te Haarlem. Het is een rijk-bewerkte, laat-gotische monstrans, die in de nieuwe, moderne kerk van Purmerend niet meer tot zijn recht kwam. Vanaf 1 oktober zal de monstrans in het museum tentoonge steld worden. Uit de gegevens, die archivaris mgr. P. M. Verhoofstad ons verstrekte, blijkt dat omtrent de oorsprong van dit kunstwerk helaas weinig of niets he kend is. Niets is te vinden omtrent de schenkers of de maker. Op de nationa le tentoonstelling van oude kerkelijke kunst, die in 1913 in 's-Hertogenbosch werd gehouden, nam de monstrans een ereplaats in. Bij die gelegenheid gaf dr. Jan Kalf de volgende beschrijving: „Verguld zilveren monstrans. Op een driepuntigen voet, waarop een vijfhoe kige verhevenheid, staat het met lof werk omhangen basement van den stam, die den vorm heeft eener zuil, omgeven door zes kolonnetjes van bo ven ombuigende en zich ontwikkelend tot bladkrullen, die een nodus vormen. Daarboven zet de stam zich kelkvor- mig uit tot een driehoekig draagvlak voor den glascylinder. Drie met pro- fetenbeeldjes gesierde en door beeren geschraagde hoofdpijlers en twee tus- schenpijleBs dragen de overhuiving: een geheel opgewerkten, met rijk maas werk versierden, zeszijdigen toren van drie geledingen, waarin een beeld van de H. Catharina en een van den H. Nicolaas. Een open peer met crucifix bekroont den toren. Op den voet zijn in kleine ronde medaillons voorstellin gen gegraveerd van Abraham en Mel- chisedech, den mannaregen en het Joodsche Paaschmaal, en in de écoin- cons engelfiguren. Hoog 0.923 meter. Begin der 16de eeuw." Als men de monstrans aandachtig be schouwt, ziet men, dat de twee beeld jes van de H.H. Catharina en Nicolaas uit veel latere tijd afkomstig zijn, even als de luna. Deze laatste werd tijdens het pastoraat van deken Kappelhof (1873-1895) vervaardigd en de prachtige juwelen die daarvoor zijn gebruikt, zijn afkomstig uit een „voomaald" (hoofd sieraad, behorende bij een destijds ge dragen gouden kap) geschonken door mevrouw Nic. Brantjes-Stuijt. Verder vindt men op een oude In ventarislijst welke in het archief van het bisdom berust, een aantekening, dat tijdens de troebele dagen der re formatie deze monstrans, afkomstig uit de oude St.-Nicolaaskerk te Pur merend, verborgen is geweest in de hanebalken van het huis van Corne lls van Boekeren, wonende op de Koe markt. Joost v. d. Vondel geeft in zijn „Al taargeheimenissen" een beschrijving van drie soorten monstransen en noemt een dier soorten een „tilbren toren". „Geen rijckdom kan 's Geheim- mercks eer bepalen. Al schittert het in 't middelpunt der stralen Van eene zon, of heldre halve maen, Met kunst volwrocht: al bidt de Kerck dit aen In 't zilvren licht van eenen tilbren toren: (Tweede Boeck v. 867-871) Daarom nog deze vraag: heeft Von del misschien deze monstrans gekend? Waarschijnlijk wel. Vondel was zeer bevriend met de familie Cromhout, af komstig uit Amsterdam. Deze vriend schap blijkt o.a. uit het feit, dat hij een bruiloftsgedicht heeft gemaakt bij het huwelijk van Bartholomeus Crom hout en Jacoba van der Wiele van der Werve 17 mei 1663. Cromhout was hoofdingeland van de Beemster en had een „buiten", gelegen aan de Necker- weg. Om zijn grote liefde nu voor de parochie van Purmerend, die hij la- 1 verkiezing werd de heer L. Warmer dam, tweede voorzitter en tevens be last met het onderhoudstoezicht der woningen, herkozen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of de gemeente Bloemendaal voor eigen rekening huizen denkt te bouwen om het woningprobleem te helpen oplossen. Voorzitter Dedding moest deze vraag ontkennend beantwoorden. B. en W. hebben het verzoek van Sint Jozef af gewezen, waarin werd gevraagd de huren voor het complex van vieren twintig woningen niet te verhogen. De huur was ruim 17 en steeg met twee gulden. B. en W. zagen geen argumen ten aan het verzoek te voldoen. HAARLEM, 27 sept. In het ge bouw van het Haarlemse Kantonge recht is gisteren afscheid genomen van de bureel-chef mej. S. C. Keizer, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de dienst heeft ver laten. Dat mej. Keizer op het Kanton gerecht een uitermate geziene figuur is geweest, is bjj haar afscheid duide lijk naar voren gekomen. Mej. Keizer kan bij de griffie te rugzien op een staat van dienst van ruim drie en veertig jaar. Sinds 1951 bekleedde zij de functie van bureel chef. Mr. G. Vrijland, die namens de grif fiers het woord voerde, bracht naar voren dat mej. Keizer haar loopbaan als hulpschrijver in tijdelijke dienst op de laagste trap was begonnen. Na ver scheidene promoties wist zij tenslotte de hoogste functie te bereiken. Mr. Vrijland had niet alleen grote waar dering voor de wijze waarop de schei dende functionaris haar taak had ver vuld, maar hij wilde vooral de nadruk leggen op haar voortreffelijke mense lijke hoedanigheden. „Gedurende vele jaren hebt u op stijlvolle wijze leiding gegeven en u deed dat met een grote belangstelling voor uw medemens". Mr. Vrijland was mej. Keizer zeer er kentelijk voor de hulp en steun die hij van haar had mogen ondervinden. Hij wenste haar het allerbeste voor de toekomst. Mr. Th. F. Raedt. de oudste in rang zijnde kantonrechter, hield een toespraak namens de kantonrech ters. Hij zei ondermeer: „de bijzondere plaats die u od de griffie innam, stak ver uit boven" uw rang". Namens de reisnecessaire aanbood. Mej. I. Wee. de hij als afscheidsgeschenk een fraai tinnen theestel. Vervolgens sprak de gereohtssecretaris mr. H. van der Poll, die namens zijn collega's een lederen reisnescessaire aanbood. Mej. I. Wee- ren, de oudste collega van de schei dende bureel-chef, gaf namens de col lega's een fraai bloemsteuk en een boekwerk ten geschenke. Mevr. Raedt bood bloemen aan namens de echtge notes van de vier kantonrechters, waarna mr. S. Groen de rij van spre kers besloot. Zijn afscheidsgeschenk bestond uit een drietal boeken. Na het dankwoord van mej. Keizer bleven de aanwezigen nog enige tijd onder het ge not van een kopje koffie bijeen. iiiiiMiiiujiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiMi Hollywood en Los Angeles woonden de laatste zoon en dochter. „Holly wood lijkt veel op Aerdenhout, al leen niet zo proper", schreef de heer Van Berkel. Hij popelde om in de verschillende tuinen eens aan de slag te gaan en heel wat kerkbesturen zijn er de nijvere Nederlander dank baar voor, dat het manshoge onkruid en het gras in de tuinen rond de kerken plaats gemaakt hebben voor keurige perken en bloembedden. Kerkgangers, die de heer Van Ber kel bezig zagen, kregen plezier in zijn werkzaamheden en boden hem aan een handje te helpen. De Zilker bollenkweker gaf met genoegen in- strukties en hoopte er maar het bes te van voor de tijd dat hij weer in Nederland terug zou zijn. Thuis wachtten de familieleden in span ning af of de wereldreiziger zijn Nederlands niet verleerd is, want de laatste brieven waren voor het grootste gedeelte in het Engels ge schreven. J BOSMAN Het liefst zou de heer Bosman de heer Bosman in 1953 de kans om alle Nederlandse emigranten die via naar Canada te gaan, met beide zijn bureau naar het buitenland handen aan. Hij kon er zijn gewe- gaan, persoonlijk naar de boot of zen „klanten" weer ontmoetenhij het vliegtuig brengen. Het liefst zou kon er met eigen ogen zien hoe ze hij ze allemaal persoonlijk kennen terecht waren gekomen en met en regelmatig contact met hen eigen oren horen welke in de prac- houden. Maar dat kan nu eenmaal tijk de moeilijkheden waren ge niet meer. Duizenden en duizenden weest. Om diezelfde redenen reisde hebben langzamerhand via de Ka- hij in 1955 naar Australië en Nieuw- tholieke Emigratie Stichting, waar- Zeeland en om diezelfde redenen van de heer J. G. M. Bosman, di- gaat hij daar 3 oktober weer voor recteur is, de grote stap gewaagd. 2% maand heen. Ze' hebben het getroffen, want de De resultaten van die oriëntatie- heer Bosman is een zorgzaam va- rejs komen onmiddellijk ten goede der, die zijn pupillen niet onvoorbe- aan degenen die in de komende reid die grote stap laat zetten. En jaren naar Australië of Nieuw Zee- ze zijn er hem dankbaar voor. Re- land willen emigreren. Emigreren gelmatig ontvangt hij nog_ brieven js naar de vaste overtuiging van de uit Zuid Afrika, Australië of de heer Bosman, een. enorm grote stap, Verenigde Staten. Brieven, die hem die door de adspirant-emigrant per- melden dat het goed gaat. Het per- SOonlijk gezet moet worden. Hij centage teleurgestelde terugkomers, dient daarbij terdege te worden is bij zijn bureau het geringst. voorgelicht, maar hij moet zichzelf Toen op 1 januari 1956 de Katho- daarbij ook terdege voorbereiden, lieke Emigratie Stichting in het le- En juist die voorbereiding vereist ven werd geroepen, werd de heer een vertrouwenssfeer tussen de ad- Bosman directeur in de diocesen spirant-emigrant en de man van de Haarlem en Rotterdam. Het was Emigratiestichting. Daarom moeten geen onbekend terrein voor deze 39- er levensbeschouwelijke emigratie- jarige rasechte Haarlemmer. In stichtingen zijn. Tenslotte is er dan 1947 had de L.T.B. al een emigra- de nazorg voor de emigranten, tiebureau opgericht ten behoeve waartoe de Katholieke Emigratie van de jonge land- en tuinbouwers Stichting kan beschikken over enke die naar het buitenland wilden. De le emigratie-aalmoezeniers, heer Bosman die een jaar tevoren Dit soort organisatiewerk ten be- boekhouder-administrateur van de hoeve van de individuele mens ligt L.T.B. was geworden, werd de lei- de heer Bosman het best. Dat blijkt ding van het bureau opgedragen, ook uit de nevenfuncties die hij ver- De emigratie groeide uit en de vult«lij is districtsvoorzitter van land- en tuinbouwers die zich in den Katholiek Thuisfront geweest, dis- vreemde uitstekend weerden, maak- trictsvoorzitter van de K.A., afd. ten het pad vrij voor de niet-agra- jongemannen. Hij is voorzitter van rische emigranten. Spoedig richtten de Katholieke Migratie Stichting, ook de K.A.B. en de Katholieke Mid- die vooral werkzaam is ten behoeve denstand emigratiekantoren op. Op van kamerbewoners en hij is secre- 1 januari kwam het eindelijk tot een taris van de Katholieke Vereniging daadwerkelijke samenwerking: de van Ouders en Familieleden van Katholieke Emigratie Centrale werd Geëmigreerden. opgericht, die vier regionale stich tingen telt. De heer Bosman werd directeur in deze contreien. In 1953 maakte hij zijn eerste reis: naar Canada Al onmiddellijk toen hij het emigratiewerk ter hand nam. had hij begrepen dat alles staat of valt met een goede voorlichting aan de adspirant-emigranten. Men is zo gemakkelijk geneigd om de grote stap al te gemakkelijk op te vatten. De immigratielanden stelden over vloedig informatiemateriaal ter be schikking, maar behalve die objec tieve informatie, heeft de adspirant emigrant méér nodig. Daarom greep CI"EKA PALACE: Madame Sans-Gêne, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS. do.: De roemrijke daden van Danny, a. 1. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Bandiet en minnaar, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: The Inspector, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY, do.: De bestorming van de Alamo. 14 ja,ar. 2, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De humorist, 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA. Do.: 8.15 uur: Brief encounter, 18 jaar. Donderdag 27 september Grote of St. Bavo Kerk. 4 uur: Orgel concert door Albert de Klerk Concertgebouw, Tuinzaal. 8 uur: Piano recital door Zaidce Parkinson. Frans Hals Museum: Portretten en genre stukken uit Internationaal museaal en particulier bezit. Dagelijks van 105 uur Zondag 15 uur. Iedere avond geopend van half negen tot half elf (Kaarslicht en muziek) (tot 30 september) reylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse school 16e t/m 19e eeuw Fossielen, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 11—5 uur Eersrte zondag van de maand van 1—6 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 76. Oude religieuze kunst, schilderijen middel eeuwse beeldhouwwerken Van 1012.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen 25 uur Museum „Het Huis van Looy", Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Dage lijks van 105 uur Zondag van 15 uur (Tot 30 september). Kunstzaal „In 't Goede Our". Korte Hout straat 1. hoek Nieuwe Kerksplein Cruquiusmnseum, Haarlemmermeer: Histo rische stoommachines watermolens enz Dageülks van 912.30 en van 1305 uur Zondag van 105 uur Kunsthandel Bier. Groot Heiligland 66. Tentoonstelling van werken van Hol landse meesters uit de 17e eeuw Dage lijks van 105 uur (Tot 30 september) Vtshal: Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het Frans Halsmuseum is eer keuze uit het moderne kunstbezn van de gemeente Haarlem tentoongesteld (tot 30 september) „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 2123. Ex positie van meubelen, stoffen, tapijten en kunstnijverheid. (Tot 30 september) De Hoofdwacht, Grote Markt. Vanaf september: Esperanto-tentoonstelling. (Tot 24 september). 17 IJMUIDEN: Donderdag 27 september Hoog water: 3.05 en 15.24 uur. Laag water: 11.04 en 23.19 uur. Vrijdag 28 september Hoog water: 3.37 en 15.55 uur. Laag water: 11.39 en 23.55 uur. Illllilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll 4% Ned. 1960 414 Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl I Ned Handel Mil. Cert Amsterdam Rubber H.V.A A.K.Ü. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Dell-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Miiller Co Ned. Kabe) Philips Gem Bez Unilever Wilton-Fyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr gew Kon Petroleum 50 Holi Amerika Lijn Java Ch PL KLJd. Kc Ned Stoomb Mil K.F.M Stoomv mm Nederi v Nievelt v OmmereD Rott Lloyd Nee Scheepv. Unie in terunie Robeco Unitas Ver Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2V4 Amsterdam '56 1 ,2 Amsterdam '56 n 21: Amsterdam '56 Hj 214 Amsterdam '59 214 Rotterdam '57 Alb Heyn Ri obi. Vorig opening Slot 27/9 100^ 99H 99% 98 98?g 98A 107% 345 107 12034 360% 356 226 tXri 142 425 905 236 536 320 502 140.60 136.50 130.60 128.40 264% 425% 635% 140.70 138.60 116% 130 49.50 132% 1317k 134 131% 105% 105 249% 124 12034 120% 177 201 462 127 837k 38% 867k 997k 87 121% Anaconaa Copper Bethlehem Steel Jhrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KLJd Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stmd Oil Ny Tidewater Unilev ei U.S. Steel 25/9 38% 30H 55 64 53 6314 1314 27% 47:4 31% 39% 30% 24 46% 5114 1714 3614 41 26/9 3714 30 5414 63»i 52(4 61% 1314 2714 46 30% 39% 31% 23% 23% 51 171-4 3S 40' Stemming: flat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3