Universiteit van Mississippi weert voor derde maal neger Robert KENNEDY: Zo nodig sturen wij federale troepen LIU"5 Knap werk van Duitse herder EEN DIEPE 1 GEZONDE T1 SLAAP OP Verdien 36 cent doak De badmeester sprak 17 vellen vol Te veel „GEHEIMTAAL van rechters en advocaten w w ZAAK-MEREDITH SPITST ZICH TOE Vissershaven of vlootbasis? Tachtig Cubanen terechtgesteld Russen huldigen Strawinsky Ben Bella eerste premier van het vrije ALGERIJE Arheidsverhod voor 14-jarigen Raketten van V.S. voor ISRAËL Zware kernproef van Sovjet-Unie Rechterlijke macht stelt mee vast wat recht is of behoort te zijn Droeve vreugd „Belle Hollandaise" Wie is de „Sjaal"-moordenaar 141 liislp J «i Slag bij Warns Wolkenkrabber -koning' van Rusland overleden In voorbereiding: Uitzonderingen en leerplichtverlenging op 2 dubbelgrote pakken Ideaal - Persil verzorgt uw was ideaal MR. HOGERZEIL IN PRE-ADVIES: Steeds minder leden- advocaten in de Tweede Kamer Soldatesk proza cONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 PAGINA 7 OXFORD, 27 sept. (AFP, Rtr., UPI) Aan de 29-jarige neger veteraan van de Amerikaanse luchtmacht James Meredith is gisteren voor de derde maal in zes dagen de toegang geweigerd tot de universiteit van Oxford, in de Amerikaanse staat Mississippi. In de 114 jaar van haar bestaan heeft deze universiteit uitsluitend blanke studenten toegelaten. De Weigering van gisteren was de jongste ontwikkeling in de strijd, die de regering van Mississippi en de autoriteiten in Washington voeren, met als inzet het breken van het verzet van de goeverneur Ross Barnett c.s. tegen het ophef fen van de rassenscheiding in deze zuidelijke Amerikaanse staat. totaal vermogen ruim f 40.000.000,- FISCALE VRIJSTELLINGEN ixet 't exclusieve blauwe fnicronite filter DRAKA hs3p'. r- f V v sf Pff (Advertentie) Het bericht dat voor de Sovjet-Unie een haven gebouwd wordt op Cuba heeft in Amerika bezorgdheid ge wekt. Men is in de V.S. nog bereid te geloven dat het inderdaad om een vissershaven gaat, maar deze vestiging zou later in een Sovjet-marinebasis veranderd kunnen worden. Bovendien kan zo n vissershaven als basis dienen voor Russische trawlers die niet al leen uit zijn op het vangen van vis. maar vooral ook op het vangen van waardevolle strategische informatie. Het komt herhaaldelijk voor dat Rus sische vissersschepen zich met spiona ge bezig houden, zoals dat vóór de tweede wereldoorlog door Japanse vis sersschepen gebeurde. In Washington is overigens al opgemerkt, dat de Rus sische visserij op de Atlantische Oce aan nu juist niet geconcentreerd is in het gebied rond Cuba, maar veel meer in de noordoostelijke wateren. Cuba zou voor de Russen niet de meest aangewezen plaats zijn voor de bouw van een Atlantische vissersha ven, als men met zo n haven niet ook een ander doel beoogde. Mocht er van de Russische haven op Cuba inderdaad een vlootbasis ge maakt worden, dan zou er een situatie hunnen ontstaan N die de V.S. tot in- BUITENLANDSE grijpen zou nood zaken. Cuba ligt KRONIEK immers maar hon- y derdvijftig kilome ter van de Ameri kaanse kust, en vooral de hoogstbe- Iangrijke raket-basis Cape Canave ral, in Florida, is van uit Cuba ge makkelijk te bereiken. De Amerikaanse regering zal zich voorlopig bepalen tot een afwachten de houding, maar men zal de ont wikkelingen scherp volgen. Tot nog toe stelt Kennedy zich op het stand punt dat de militaire opbouw van Cuba, mei Sovjet-hul)- een defensief karakter heeft. De president van de V.S. beschouwt de militaire capa citeit van Cuba nog niet als een be dreiging van de veiligheid van Ame rika. Kennedy is echter vorige week door de Senaat gemachtigd gewapend op te treden als Castro zijn Marxisme- Leninisme met geweld zou trachten tf verbreiden op het westelijk half- n nd, of als Rusland Castro zó sterk zou maken dat vanuit Cuba een aan val op de V.S. zou kunnen worden gedaan. De interpretatie van de si tuatie wordt overigens aan Kennedy zeil overgelaten; en alleen hij zul uitmaken wanneer Castro over de schreef gaat. Intussen wil Kennedy Cuba isole ren. Hij zou bijvoorbeeld willen dat aan reders in de NAVO-staten ver boden werd goederen uit communis tische staten naar Cuba te vervoeren. De regeringen van de Bondsrepubliek en Italië hebben welwillend gerea geerd, maar de regeringen van Enge land en Noorwegen willen niet zo ver gaan. Kennedy heeft dus nog niet veel succes met zijn boycot. Hij moet toezien hoe Cuba steeds meer in de Sovjet-invloedssfeer wordt getrokken, Zonder dat hij er veel tegen kan doen. Gouverneur Barnett heeft verklaard, dat hjj liever de gevangenis ingaat dan toe te staan dat Meredith, de kleinzoon van een negerslaaf, als student aan de universiteit van zijn staat wordt inge schreven. De Amerikaanse minister van jus titie, Robert F. Kennedy, deelde gisteravond mee dat zonodig federale troepen naar Mississippi gezonden zullen worden om kracht bij te zetten aan het bevel van federale gerechts hoven dat Meredith op de universi teit moet worden toegelaten. De mi nister zei echter met nadruk, dat over het gebruik van troepen nog geen definitief besluit is gevallen. James Meredith vloog gisteren van New Orleans naar Oxford om zijn derde poging te wagen. Vergezeld door zes federale politie-beambten begaf hij zich naar het universiteitsgebouw. Daar werd hem echter de toegang ont zegd door de plaatsvervangend gouver neur. Paul Johnson. Gouverneur Bar nett was zelf wel aanwezig, maar liet zijn tweede man ditmaal het werk doen. Enkele meters voor het hek van het universiteitscomplex werd de auto, waarin Meredith en de federale agen ten zaten, door de politie van de staat Mississippi aangehouden. Johnson, die in een geparkeerde auto had gewacht, kwam aanlopen en vroeg sheriff James McShane wat hij wilde. „James Mere dith krachtens een bevel van een fede raal hof laten inschrijven als student aan deze universiteit", antwoordde McShane. „Wij laten hem niet toe", zei Johnson daarop. „Jullie willen er een groot spektakel van maken. Maar wij moeten onze plicht doen. Ik weiger Meredith op dezelfde gronden die door gouverneur Barnett verleden week zijn aangevoerd." Johnson voegde hieraan toe, dat uit Merediths toelating geweldpleging zou kunnen voortvloeien. „Ik weiger hem de toegang omdat er kans bestaat op vredebreuk", aldus Barnetts plaats vervanger. John Doar, de vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van justitie, stapte daarop naar voren en herinnerde Johnson aan de bevelen van federale hoven om Meredith toe te laten. Toen Johnson ook daarop niet positief reageerde, begon McShane, met Meredith in zijn kielzog naar voren te dringen. Zij vonden echter steeds een agent op hun weg. „Gouver neur", vroeg hij Johnson vervolgens op bitse toon, „handelen deze agenten op uw bevel?" Antwoord van Johnson: „Zij bevinden zich hier omdat de moge lijkheid bestaat, dat mensenlevens in gevaar worden gebracht." Doar zei tenslotte nog: „Wij vragen HAVANA, 27 sept. (ATP) Uit be trouwbare bron is vernomen, dat op Cuba sinds 30 augustus ongeveer tach tig mensen zijn terechtgesteld. Het wa ren burgers, militairen en politieman nen. Van officiële zijde bewaart men het stilzwijgen. Een groep van zes politiemannen in Havana werd geëxecuteerd wegens het beramen van een komplot om premier Fidel Castro en andere regeringsleden te vermoorden. In een ander geval werden 26 bur gers en militairen ervan beschuldigd dat zij opstanden wilden ontketenen, die zouden worden ingeleid door sabotage aan de elektriciteitsfabrieken van de hoofdstad. De samenzwering zou ver takkingen hebben gehad in de provin cies Camaguay en Oriente. MOSKOU, 27 sept. (UPI) Igor Strawinsky heeft woensdagavond zijn eerste concert in zijn geboorteland Rus land dat hij 48 jaar geleden verliet, ge dirigeerd. Steunend op een stok begaf hij zich naar het podium maar voor hjj zijn armen kon opheffen hij gebruikt nim mer een dirigeerstok begon het Rus sische publiek luid te applaudisseren en sloeg Tikhon Krfenmkow, president van de Vereniging van Russische com ponisten, zijn armen om hem heen. Het applaus was oorverdovend. u voor de laatste maal deze man toe te laten". Vijf minuten later stapten de federale vertegenwoordigers met Merdith weer in hun auto. Toen zij wegreden steeg een hatelijk applaus op uit de groep politiemannen van de staat Mississippi. BEN BELLA ALGIERS, 27 sept. (AFP - Rtr) Mohammed Ben Bella, de leider van het Algerijnse Politieke Bureau, is gis teravond door de Nationale Vergade ring gekozen tot eerste premier van het onafhankelijke Algerije. Van de 189 aanwezige afgevaardigden stemden 141 vooi Ben Bella en dertien tegen. De overige stembiljetten waren niet inge vuld. De 45-jarige nieuwe premier, die een applaus van de vergadering kreeg, zei dat hij zich bij de uitoefening van zijn functie altijd zal laten leiden door een „geest van eendracht en broeder schap"*. (Advertentie) BELEGGINGSFONDS ONROERENDE GOEDEREN (B.O.G.) anno 1947 Vraagt Inlichtingen bij uw bank of commissionair of bij de H.B.B. Keizersgracht 706, Amsterdam-c MOSKOU, 26 sept. De architect Alexander Wlasov, Ruslands „wolken krabber-koning", is op 62-jarige leef tijd overleden. Ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag was hem de orde van Le nin verleend maar voordien was hij van officiële zijde meermalen gekriti seerd. Onder meer was in een offici eel decreet kritiek geleverd op spoor wegstations die er als paleizen uitza gen en andere „buitensporigheden op bouwkundig gebied die uit het verle den zijn overgenomen". (Advertentie) !N3M«iN3M P. LORILLARO NEW YORK LEGT, 27 sept. (Reuter) De Duitse herdershond Caline heeft gis teren zijn baas, de schaapherder Ulysse Chevron uit het Franse dorp Legt in de Jura naar huis gesleept, toen deze tengevolge van een voed selvergiftiging ernstig ziek wds ge worden. De herder zakte in elkaar nadat hij een blik bedorven vlees had gegeten. Zijn hond dreef eerst de honderd schapen van de kudde naar de schaapskooi en sleepte toen zijn baas aan zijn kraag naar huis. Hij deed zes uur over deze tocht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, sept. Minister Veldkamp heeft een wijziging van de Arbeidswet 1919 Jn VOOrbereiding met de bedoeling voor veertienjarige jon gens een voorwaardelijk arbeidsverbod in te voeren. Volgens deze wetswijzi ging, waarvan het ontwerp nog bij de Tweede Kamer moet worden inge diend, zullen jongens van veertien jaar geen arbeid meer mogen verrichten tenzij zij geneeskundig geschikt zijn bevonden, hun werktijd wordt verkort en zij op één dag of twee halve dagen per week enigerlei vorm van vakon derwijs of een vakopleiding krijgen of een cursus volgen aan een vormings instituut voor leerplichtvrije jeugd. Met de wijziging van de Arbeidswet wil minister Veldkamp verder berei ken, dat dergelijke onderwijs- of vor mingscursussen niet bij het bereiken van de vijftienjarige leertijd zullen kun nen worden afgebroken. Inmiddels heeft de Sociaal Econo mische Raad, zo blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting van So ciale Zaken en Volksgezondheid uit eigen beweging een advies uitgebracht over voor veertienjarige jongens ge wenste en mogelijke maatregelen. In liet advies legt de SER de nadruk op de wenselijkheid om arbeidsverbod en leerplichtverlening te koppelen. Zo dit op korte termijn niet te realiseren is, stemt de Raad in met een arbeidsver bod voor veertienjarigen, waarbij even wel de mogelijkheid moet worden opge houden bepaalde uitzonderingen toe te staan. (Aavertentie) I DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" mMHBi WASHINGTON, 27 sept. (Rtr.) Ame rika heeft zich bereid verklaard, Is raël luchtdoelraketten voor korte af stand te verkopen, zo is officieel in Washington meegedeeld. Over de dé tails van de overeenkomst wordt nog onderhandeld. De VS hebben deze beslissing geno men omdat zij van mening zijn dat de behoefte van Israël aan verdedigings middelen tegen vliegtuigen toeneemt. Men voert daarbij aan, dat raketten van een dergelijk type in het Midden- Oosten, met name in Irak, al hun in trede hebben gedaan, geleverd door de Sovjet-Unie. STOCKHOLM, 26 sept. (AFP) Het observatorium van Uppsala in Zweden heeft gisteren een nieuwe Russische kernproef geregistreerd. Het was een ontploffing in de dampkring met een kracht van 30 megaton, teweeggebracht in de omgeving van Nova Zembla. (AFP) Alleen de Russische ex plosie van 5 augustus had een grotere kracht, namelijk 40 megaton. De proef van dinsdag werd in de loop van de middag genomen. Alle andere Russische kernproeven sinds 5 augustus zijn in de vroege morgenuren genomen. Volgens de Zweedse meteorologische dienst be staat er voorlopig geen gevaar voor radio-actieve neerslag. Er waait een oostenwind. De radio-actieve deeltjes worden naar Noord-Siberië gevoerd. (Advertentie) EN BOVENDIEN... waardevolle verrassingen! Wat denkt U b.v. van een prachtige reiswekker of een paar Phillips rolschaatsen? Zo goedkoop krijgt U ze nooit! Vraag een Persil-spaarkaart bij Uw winkelier en ga kostbare spaaremmertjes sparen. Koop direct 2 van die voordelige pakken 1 AMSTERDAM, 27 sept. Het aantal advocaten dal volksvertegenwoordiger is neemt in alle landen al. Ook in Ne derland is dit het geval. De Tweede Ka mer telt nog maar negen leden-advo caten. In het pre-advies over taak en functie van de advocaat in de heden daagse maatschappij dat mr. H. F. Blaisse voor de vrijdag hier te houden discussievergadering van de tienjarige Nederlandse orde van advocaten heeft uitgebracht, wordt als oorzaak van de ze teruggang genoemd de steeds groei ende omvang van het werk van een tweede Kamerlid. Die omvang is vol gens mr. Blaisse dermate toegenomen, dat voor een advocaat met een norma le praktijk het lidmaatschap van de Tweede Kamer bijna niet meer is te vervullen. Hetzelfde geldt in gelijke of mindere mate voor andere politieke col leges. De tweede pre-adviseur mr. J. P. Ho- gerzeil uit Zwolle stelt o.m. dat wat recht is of behoort te zijn tegenwoordig mede wordt uitgemaakt en vastgesteld door de rechterlijke macht. Dit rech tersrecht beïnvloedt naar zijn mening ook de maatschappelijke orde. De balie levert aan het ontstaan van dit rechters recht een belangrijke bijdrage. Mr. Hogerzeil heeft in zijn pre-ad- vies voor nog meer discussiestof ge zorgd. Zo betoogt h\j o.m. dat het gebruik van „geheimtaal" door rech ters en advocaten niet geoorloofd is („herhaaldelijk ervaren wij dat cli ënten niets of weinig begrijpen van de motivering van een vonnis of van een advies of van door advocaten geformuleerde contractsbepalingen' en dat het motiveren van een oordeel met een pure verwijzing naar de bil lijkheid of redelijkheid beperkt moet blijven tot de gevallen van werkelijke evidentie. Ook is mr. Hogerzeil van mening dat de advocaat de eventuele beslissing van zijn cliënt, te blijven ontkennen, ten volle moet respecteren en zich daaraan moet conformeren. Hij mag voor de rechter niet tegen beter weten m betogen dat zijn cliënt het feit niet heeft begaan, maar het respecteren van de beslissing van zijn cliënt houdt volgens mr. Ho gerzeil wel in, dat hij de solidariteit met deze cliënt handhaaft en dat hij hem dus terzijde blijft staan met alle geoor loofde en oorbare middelen. De advo caat is in dit geval verplicht alles te doen om zijn cliënt vrijgesproken te krijgen. Mr. Hogerzeil vraagt zich in zijn pre advies ook ai of het niet op de weg van de orde van advocaten ligt, aan dacht te schenken aan het vraagstuk van de wenselijkheid van bijstand van de advocaat „na het vonnis" en van wijzigingen in de te dien aanzien be staande wettelijke voorschriften, ook voor de honorering van die bijstand in geval van minvermogenden. De pre-ad viseur constateert dit naar aanleiding van de ervaring dat bij de eigenlijke uitvoering van het vonnis de redasse- ringsorganen en de voorlichtingsambte naren de advocaten vrijwel volkomen hebben vervangen. In een wat verouderd badhuis treft soms de ernstig rijmende spreuk: „Onthoud dit voor geheel uw le ven; reinheid zal gezondheid ge ven". Hoe bloedig de ernst rond de „badhuizen" in voorbije tijden was blijkt ook uit de inauguratie-rede van een geschoolde badmeester bij „De inwijding der badinrichting en zwem school aan het Westerdok te Amster dam, op 4 juni 1846". Het foldertje waarin de rede is afgedrukt is slechts een onbeduidend onderdeeltje van de expositie „Oude boeken en prenten betreffende Amsterdam", die tot en met zaterdag bij S. J. Mak van Waay aan het Rokin wordt gehouden. Een ter gelegenheid van het 75-jarig be- expositie, door antiqualren ingericht, staan van de Amsterdamse Boekver kopers Vereniging. De rede van de badmeester mag onbeduidend zijn in vergelijking met de kostbare etsen en voor geld nauwe lijks te krijgen boekwerken, zij is ont roerend door haar lengte: zeventien velletjes bedrukt papier. „Aanzienlijke en vereerenswaardige vrouwen, wier tegenwoordigheid luister bijzet aan dit feestelijk uur. Met welgevallen staart men op deze, onze bad- en zwem school. Een ideale school, zo blijkt. „Voor onze gezondheid, geldbeurs, ge moedstemming en levenswijsheid". Vele aspecten van het Amsterdam se leven in het verleden vindt men terug op deze snel geïmproviseerde, tentoonstelling. Er zijn de „parade- paardjes" van gezichten op Amstel en IJ, veelkleurige stadskaarten, gracht gezichten en doorkijkjes. Maar ook het soldateske proza in de „ordonnantie op de excercitie militair van de schut- terije der stad Amsterdam", de be schrijving van de „nieuweljjks uitge vonden en geoctroyeerde Slang-Brand- Spuiten", de niet te onderschatten ambtelijk gestelde „ordonnantie of vragt-ljjst voor het veer tussen de steden Amsterdam en Harderwijk", anno 1806, en het reglement der mark ten. De etsers benutten hun materiaal zelfs voor het reclame-tekenen. Zo rol len de brandweerlieden op de oude prent „Gezicht op de Dam" demon stratief de slangen uit en laat de etser hen verder spuiten dan met modern materiaal mogelijk is. Want boven aan de prent staat in een krullerig kadertje de befaamde brand-pomp met de naam van de uitvinder: Jan van der Heyden. Op andere prenten ziet men, ver op de achtergrond, de Westertoren in een chaos van steigers. Er is de ont werptekening van de toren die voor de Nieuwe Kerk was bedoeld en er bij gebrek aan geld en uit veiligheidsover wegingen nooit is gekomen. Er is het depressieve gelegenheidspoëem: „De klagende Haringpakkerstoren bij zijn afbraak". Dank zij de personificatie kan de man die zijn stad en torens lief heeft het hart onbekommerd uitstor ten. Een hoeveelheid van gegevens in prent- en boekvorm in een kleine ruimte. Men belandt In het verzoenlnga- feest tussen Fransen en Amsterdam mers rond de vrijheidsboom tijdens de intocht van Lode wijk Napoleon (1808). En Maria de Medici ziet men met haar gevolg spelevaren op het IJ. In verband met een kille bries zit zij weggedoken onder een met kunst- en vliegwerk aangebracht dek zeil. Zij zit er naast een hofdame. De strijdvraag is: wie is de hofdame en wie Maria. De antiquairen hebben hun eigen mening. Van de kopergravures die zijn ten toongesteld zyn er vele in kleuren uit gevoerd. De meeste daarvan zijn, na dat de zwarte druk was gemaakt, met de hand bijgekleurd. Enkele exempla ren echter werden „spontaan" met kleuren afgedrukt. Een precieus werk, hetgeen men gehonoreerd ziet in de prijs die voor deze prenten wordt ge vraagd. Nagenoeg alle boeken, pren ten, folders en pamfletten die geëxpo seerd zijn kunnen worden gekocht. Dat over Amsterdam veel is ge schreven laten de samenstellers van de expositie weer eens zien. Zij be hoefden niet te „schrapen" om de goede schijn op te houden. Slechts een partje van de immense hoeveel heid literatuur die aan de „parel van Europa" is gewijd vindt de bezoeker er. De „Brugmannetjes", de „Histo rische beschrijvinghe der seer wijt be roemde Coopstadt Amsterdam", een vertaling van het boek van de eerste grote geschiedschrijver van Amster dam, Joh. Isaac Pontanus; daar is de „Geschiedkundige beschrijving der stad" van mijnheer C. van den Vij ver en het „Gebouwen, gezichten en oudheden der stad Amsterdam met figuuren", dat in 1736 te Haarlem werd gedrukt. Een beetje droevig hangt er de „Vreugde Zang wegens der herbou wing der Evangelische Lutherse Nieu we Kerk", nadat de ronde Lntherse in 1822 door brand in de as was ge legd. De hoogdravende woorden van de poëet doet niet vermoeden dat hij zelf maar dorst te veronderstellen dat zijn kerk ooit in een tentenopslagplaats zou veranderen. e laten In het midden wie gis teren de enorme belangstelling gold: de eollectij van Ferry Offerman of het Hiltonhotel. Feit is dat honderden mensen moesten worden teleurgesteld. De bevoorrech ten konden hun plaatsen pas innemen nadat ze zich door een smalle toe gang hadden heengewerkt aan het ein- ii.'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiimiiiiiHuiniiiiiiimHiimiiiiiiiiiiniii f 'i.li'Jil Zaterdagavond zendt de AVRO-tv het laatste deel uit van de detective-serie „De Sjaal". Vele mensen kunnen de dag niet afwachten. Daarom ziet men in boeken- en tijdschriftenwinkels opvallend veel mensen in de pocket „De Sjaal" bladeren. Wie is de dader? Pied de poule pak met bolerojasje dat aan de achterkant wordt gesloten. De hoed is gegarneerd met gebleekte wasbeer. de waarvan door één man werd ge controleerd; een tijdrovende bezigheid waardoor de show pas veel later dan was berekend, kon beginnen. Een leger rood-gejaste kellner» stond in slagorde gereed om alle da mes van thee en bijbehorend lekker» op schalen met gouden kanten kleedjes te voorzien. Twee kleine piccolo's met berenmutsen trokken aan de gordijnen enLa belle Hol landaise" als bruid trad binnen. Fer ry Offerman heeft de zaak nu eens omgedraaid: wat altijd gold als sluit stuk van de show en daardoor dik wijls verloren ging in de haast van al weg willende mensen die nummer één bij de garderobe hopen te zijn, kreeg nu tenminste de volle aandacht. Haar bruidegom wachtte in een costuum van de stijlgroep-Groningen aan de voet van het plankier met een bouquet rode rozen; een teder gebaar dat niet naliet de ontroering van de zaal te wekken. Inmiddels was op het toneel een eta lage verschenen met een tiental man nelijke en vrouwelijke figuren in de meest bizarre houdingen. Herfst 1962 beige en grijze tinten met als uitzon dering een vleugje gifgroen of felrood. Ze maakten zich stuk voor stnk los uit de etalage en toen bleek al ganw dat deze collectie er een is van en sembles: lange jasjes op even geren de of geplisseerde rokken, korte jas jes op broekrokken of op rokken met plooien midden voor. Overal zitten pompoenen op: geestige ballen van zwarte vos of persianer onder aan forse stola's of smalle caravatjes. Ca mel verheugt zich in een groeiende belangstelling: soepel en glanzend zo als veel mantelstoffen in deze collec tie. Voor de avond is bijna alles zwart: crêpe, brocaat, cloqué, fluweel als pas sende omlijsting voor de juwelen die ditmaal bij wijze van uitzondering alle maal echt zijn. Robijnen en diaman ten, briljanten en smaragd verwerkt in halssnoeren of als byou of gesp. De collectie- bestaande uit eigen ont werpen van Offerman naast kopieën van beroemde ontwerpers en uit keur- confectie uit binnen- en buitenland werd door het publiek met grote be langstelling ontvangen. O isteren woei van vele kerktorens j in de Zuidwesthoek van Fries- land en van verscheidene boer derijen de nationale Friese vlag. Honderden trokken naar het vrü- heidsmonument op het Rode Klif aan het IJsselmeer voor de jaarlijkse her denking van de slag bij Warns in 1345, waarbij Willem IV, graaf van Holland en Henegouwen, in een goed voorbereide aanval Friesland trachtte te overweldigen maar met honderden van zijn ridders de dood vond. Met het afslaan van deze aanval werd de Frie se vrijheid voor eeuwen veilig gesteld. Gedurende bijna tweehonderd jaar gold 26 september als een nationale feestdag. Onder het bewind van de Saksen werd de dag als zodanig af geschaft. Maar toen een stormramp Friesland teisterde bracht men deze hiermee in verband en werd de ramp fezien als een godsoordeel, waarop e slag in het vervolg weer werd her dacht. Sedert de laatste decennia wordt van de herdenking van de slag bjj Warns een appel van de Friese bewe ging gemaakt en geldt deze als bezin ningsdag voor hen, die zich bewust in zetten voor de Friese taal en cultuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7