Daglicht niet meer welkom Geen teken fe£ Respect Vijf Spanjaarden uit Twente naar hun vaderland Zebrapad en verkeersveiligheid meer keus! PAS VERSCHENEN BOEKEN Ook Khroesjtsjev niet erg gelukkig met de ..muur"' KLM-Electra in gras vastgelopen PANTOFFELS en PANTOFFELTJES ATA NATIONAL. GEERT HOOGEVEEN DR. HANS KROLL: VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 PAGINA 15 otnanenproduktie hoger bij Agricola toonbeeld van vakbekwaamheid 100% vakkundige voor lichting en service bij Van den Berg Zijlstraat 87 Haarlem BOERLAGEN SCHOENEN Voor inlichtingen over families in rampgebied UTRECHT 9 re I BSi re AUTOMOBIELBEDRIJF Hoofdagent Citroën en Panhard automobielen Zijlweg 26 Haarlem Tel. 02500-17296/58041 Tomado-kantoor Dordrecht is een cosmopoliet, die in de provincie staat Het TOMADO-kantoor in Dordrecht, een wit paleis dat boven de grond schijnt te zweven. vleugel voor de commissarissen. Voor de liefhebber is er elke meter wat te genieten. Misschien zal hij zakelijk en ook wel menselijk revolteren tegen de volkomen glazen spreekkamers,, die bijna een heimwee opwekken naar de biechtstoelachtige intimiteit van pastorie- spreekkamers, maar het architectoni sche effect van de ongebroken ruimt' zal hij bewonderen. Hij zal verwondert merken dat de glaswand van elke ver dieping ongebroken rond het gehele ge bouw gaat, want de constructie word' geheel gedragen door de beide centralr betonnen jukken en de „verende" ba' konachtige vloeren. Maar hij zal di vrij beperkte lichtinval bemerkend moeite hebben het enthousiasme va' bouwheer en principaal te delen voo' onbeperkt TL-kunstlicht. De glaswand dient voor uitzicht. Meer niet. Het cor stante TL-licht ,,de nooit afwezig' zon boven ieders hoofd" wil beheers zijn, evenals de (air-conditioned) tempr ratuur en vochtigheid. Het klimaat blijf met het straatlawaai buiten de dubbe' dikke en onopenbare vensters gebanner En zelfs voor uitzicht zijn de vensters althans aan de stationzijde, nauwélijk' nuttig. Want uit de warme luxe var het gebouw kijkt men tegen de lelijk heid van de spoorweggebouwen, dk zich nu dan ook oprecht staan te scha men. Men ontdekt dat het duizelingwekken de net van leidingen voor alle techni sche voorzieningen vólkernen onzicht baar is weggewerkt en ook hier blijkt weer een karakteristieke mentaliteit. Al le vernuft is gereduceerd tot het niveau van het huispersoneel in vroeger eeu wen. Dienstbaar maar onzichtbaar. Geen extra met functionele kleuren be nadrukte leidingen, maar een knopje. De cosmopoliet wil geen vliegromantiek in zijn DC-8, maar een krant en een whiskqy. Ook ontbreekt elk spoor van schil derkunst (niet van kleuren)Dudok was nog bereid een Mondriaan in zijn Hil- versums raadhuis op te hangen en Oud zag nog wel iets in een uitbundige Appel voor zijn Haags Lyceum, maar het ge rucht van de expressionistische abstrac- ten is bij Tornado niet welkom. Buiten hangt een formidabele gevelsteen, een technisch huzarenstuk van Van Tette rode, maar binnen speelt het „teken" nauwelijks mee. De gevelsteen is niet meer dan een arabesk op het klassieke lijnenspel als de beelden op de tympaan van een Griekse tempel; een verleven diging maar zonder een „boodschap". Zelfs de naam van het bedrijf ontbreekt op het gebouw; de cosmopoliet is geen filmster. Het is boeiend om ruimte voor ruimte door te gaan. Genietend, soms twijfelend, en ook wel speurend naar het verband tussen de mens en de architec tuur. De „Homo Tomadonensis" is zijn tijd vooruit, maar is het aanlokkelijk om hem te volgen? Is het leuk om alle comfort te genieten maar geen prent- Tot voor enkele jaren was het en tree van Dordrecht niet erg ver schillend van het entree der mees te middelgrote steden: een sta tion anno 1870. een degelijk burger- «nanshotel, wat oude villa's met tui len en als reliek uit de stoomtijd een gore locomotievenloods. Eerst een fik se wandeling door, zoals Menno ter «raak het noemde „het morenepuin fan de bourgeoistijd", brengt de be zoeker in het hart van de oude ri- fierstad, die in al haar verval nog Zo mooi is dat men angstig wordt als then van „gedurfde saneringen" hoort. Ondanks zijn groots verleden is Dordrecht geen hoogvlieger meer onder de Hollandse steden en velen heeft het dan ook verwonderd toen, te genover het station, een kantoorge bouw omhoogrees dat zelfs de ambi tieuze buurman Rotterdam met be wondering vervulde. Een gebouw dat de indruk maakt om toeristische^ re denen even in Dordrecht te verwijlen dan weer haastig de trein te pak ken naar cosmopolitischer oorden: Milaan of New York of een van die andere steden, die dik omrand staan In de Atlas der twintigste eeuwse be schaving. Evenals de moderne toerist Schijnt het de grond nauwelijks te be roeren, het neemt bijna hooghartig distantie van zijn omgeving als een Verwende globetrotter, die de cul tuur van het land afmeet aan de tem peratuur van het badwater en de kwa liteit van de air-conditioning. Een merkwaardig gebouw dus. daar in Dordrecht. Merkwaardig temeer omdat het niet het huis is van een pronk- lustige miljonair en evenmin het ad ministratiegebouw van een EEG-in- stelling of een overheidsdienst met Jen al te ruim budget, maar het kan toor van een onderneming die zich bezighoudt met de produktie van 0v'erigens zeer fraaie huishoudelijke urtikelen. -Het is gemakkelijk een nogal lar moyante beschouwing te wijden aan een (Advertentie) *Uakt uw VEREN BED 3-DELÏG \SCHAGCH£lSr£. /J rSl10206 Amsterdam, 25 sept. De bana- -6hproduktie van Productora Agricola ropicai Ecuatoriana S.A. in Ecuador °Ver de maand 1962 heeft, zo deelt de 'rectie mede, 29.342 trossen bedragen, «Wende in totaal over de eerste acht maanden van dit jaar 167.464 trossen, Sen 17.329 en 118.528 trossen in de vereenkomstige periode van 1961. tijd, die zijn rijkste gaven mobiliseert voor de bouw van kantoorpaleizen, waar onderhandeld wordt over de winstmar ges van droogrekken en elektrische kof fiemolens, maar Nederland is nu een maal het land van de mercator-sapiëns; de nering staat bij ons in hoge ere en in Rotterdam treden alle openbare ge bouwen eerbiedig een stap terug voor de torens van handelsondernemingen, verzekeringsgebouw n en banken. Minder dan de winstmarges is de vraag interessant, hoe juist Dordrecht de plaats werd van zulk een indruk wekkend kantoorpaleis. Het antwoord ligt bjj de directeur-eigenaar van To rnado, de heer J. van der Togt, die naast een gezond zakelijk inzicht en een goed oog voor kwaliteit en vorm van zijn produkten een intense liefheb ber is van architectuur. Evenals bij de bekende Tornado-fabriek in Etten, heeft bij de bouw van het hoofdkan toor meer voorgezeten dan het verlan gen om een goed onderkomen te krij gen voor de commerciële en admini stratieve diensten. De bouwlust werd beheerst door een gespannen verlan gen om een maximum aan efficiency, service en representativiteit te paren aan een gave en bezielde vormgeving. De kosten speelden daarbij geen hoofdrol. In de bouwwereld doet het gerucht de ronde dat architect Maas kant „carte blanche" had. Het wordt tegengesproken, maar de vraag naar de kosten blijft onbeantwoord. Een rondgang door 'het kantoor levert zulk een verbluffende serie specialitei ten op dat men ervan duizelt: air-con- ditiomng, bedrfjfstelevisie, buizenpost, roltrappen met magisch oog, sanitaire verbrandingsoventjes, drinkfonteintjes met ijswater, elektronisch luidspreken de communicatie, inductieve personen- oproep, elektrisch bediende en verstel bare jaloezieën, enz. enz. Een volkomen elektrisch bedrijf, waar de schoorsteen ontbreekt omdat zelfs de omvangrijke verwarmings- en airconditioninginstalla tie met (nacht) stroom wordt aangedre ven De bezoeker die eenzaam in de entree-hal naar een menselijk wezen speurt wordt geobserveerd door het TV- oog van de receptioniste op de eerste verdieping, die hem via de luidspreker verwelkomt. Brave New World? „Wy lig gen achter hier in Nederland", zegt de heer Van der Togt, „in Italië en Ame rika is men allang zover. Het personeel leeft zonder opwinding tussen alle noviteiten. Men went snel aan comfort. „Voor de oorlog dacht niemand aan een koelkast. De kelder is genoeg, zei men. En nu wil iedereen een koelkast", is het commentaar van de directeur. Tornado ligt enige, mis schien vele jaren voor. Maar technische records zijn snel verouderd. Tegen de tijd dat de Russen of de Amerikanen op de maan landen, is zelfs de ijswater kraan al geen selling-point meer. Er schynt nu eenmaal een zekere onvermij delijkheid te schuilen in de wil tot steeds groter comfort en steeds grotere effi ciency. Wat in de mens aan verzet te gen de robot schuilt viert hij uit in zijn vrije tijd: in een tènt aan een stil Zwit sers meer, bij een jazz-plaat of in de schiettent van de heer Sandberg. Hij ver zet zich privé, want als lid van de ge meenschap vreest hij de inefficiency, die KORNETT (Advertentie) Erkend Graetz-fabrieksdealer De gevelsteen van het TOMADO-huis, een technisch huzarenstuk dat als arabesk bedoeld is op het strakke lijnenspel. hem afhankelijk kan maken van effici ëntere tegenstanders. Voor de architectuur van het Tornado- hoofdkwartier tekent architect Maas kant. Hü heeft er, ondanks zekere be zwaren, een topprestatie mee geleverd. Men kan zich opnieuw afvragen of het pas geeft een kantoor zulk een domi nerende plaats en zulk een dominante al lure te geven, maar dat is een zaak van de stedebouwkundigen. Maaskant heeft letterlijk en figuurlijk hoog ge mikt. Het gebouw zweeft bijna boven de grond. Er is ï.auwelijks een beneden verdieping. De beide betonnen, met zwart natuursteen beklede styien tillen de zeven verdiepingen hoog boven de menigte. De ruimte op de begane grond is afgesloten met een immense onge broken glazen wand, die een hoge hal omsluit. Wie op zoek is naar estetisch maniërisme kan over deze hal harde noten kraken, want een functie is er niet te bekennen. Ze was slechts een consequentie van de wil om het eigen lijke kantoorgebouw op te heffen. In de hal ziet men enkele stoelen van Mies van der Rohe in een verzorgd maar nogal steriel arrangement, verder een „levensboom" van gekleurd Tsje chisch glas in een enorme staande vi trine en een, als regel onbemande por tierstafel. De hal heeft geen andere func tie dan estetische en onpersoonlijke re presentatie, want eerst als men door de stem van de receptioniste naar hoger sferen is ontboden, komt men in het levende deel van het kantoorgebouw. Daar wordt het visitekaartje, dat bene den is gepresenteerd, gehonoreerd. Men vindt er alle ruimten, die in een nor maal kantoorgebouw passen, inclusief een wel buitengewoon representatieve briefkaarten op de wand te mogen prik ken? Waar ligt het ontmoetingspunt tus sen schoonheid, efficiency en doodgewo ne menselijkheid? Moeilijke vragen. Maaskant heeft met het Tornado-kantoor een van zijn beste prestaties geleverd. Het gebouw is robuust en tegelijk elegant, kernachtig an zegging en ook poëtisch. Het getuigt van respect voor de arbeid en als mijlpaal in de ont wikkeling van de kantorenbouw zal het zeker zijn erkenning krijgen. Revolutio nair is het niet. Het nieuwe bouwen schijnt al toe te zijn aan het stadium van perfectie en van een bijna elegant en overmoedig spel met de vormen, dat bij Maaskant nog beheerst wordt maar dat bij navolgers spoedig in ma niërisme kan ontaarden. Als vergelij kingsobject zij het even klassiek bedoel de raadhuis van Hilversum van Dudok uit de jaren twintig aanbevolen. Als men de onvermijdelijke v rschillen weg denkt, blijkt de gelijkenis van de inte rieurs soms frappant. Alleea Dudok moest zijn perfectionisme tegen de wil van zijn opdrachtgevers doordrijven. Bij Maaskant schijnt de perfectie eerder door de principaal gewild. B.Kr. AMSTERDAM, 28 sept. Uit hét prospectus van de reeds aangekondigde lening van de B.N.G. groot 100 min en rentende 4Vs pet, dat inmiddels is verschenen, blijkt dat de Bank per eind f 6.865 min tegen 6.674 min eind 1961. f 3.097 (eind 1961 2.980) min en aan Aan obligatieleningen stond medio 1962 onderhandse vaste geldleningen 3.493 (3.406) min uit. s Avonds, als op elke verdieping een speciale sierverlichting brandt, komt de merkwaardige gelaagdheid van het gebouw nog duidelijker tot uitdrukking. (Advertentie) voor groot en klein. L. VEERSTRAAT 32 - HAARLEM ENSCHEDE, 28 sept. Vijf Spaanse arbeiders zijn als vertegenwoordigers van hun landgenoten die in de Twentse textielindustrie werkzaam zijn, gister avond van de vliegbasis Twente naar Barcelona vertrokken. Zij zullen contac ten leggen met familieleden, organisa ties en instanties om inlichtingen te krijgen over het lot van hun familie leden in het rampgebied. De Spanjaarden gaan met het vlieg tuig van de Twentse textielindustrie. De deputatie staat onder leiding van de heer Wagenaar, die in Barcelona voor de Fabrikantenvereeniging Enschede de werving van arbeidskrachten verzorg de. De Spaanse ambassade in ons land heeft inmiddels de regering in Madrid gevraagd zo spoedig mogelijk lijsten met de namen van de slachtoffers van de ramp naar Nederland te zenden. Ir. de Nederlandse textielindustrie werken meer dan 350 Spaanse arbei ders. Een groot aantal van hen is af komstig uit de plaatsen Tarrasa en Sa- badell en omliggende dorpen; zij ver keren in grote ongerustheid omtrent het lot van de familieleden. Het hoofdbestuurslid van de Ne derlandse Vereniging „Bescherming Voetgangers", mevrouw V. van der Does-Enthoven, heeft er terecht over geklaagd, dat gemotoriseerde wegge bruikers bij nadering van een zebra pad „intimiderend rijden", d.w.z. zó rijden, dat voetgangers gedwongen worden op de stoep te blijven staan, omdat automobilisten, motorrijders en bromfietsers zó weinig vaart min deren. dat geen voetganger het waagt een voet op het zebrapad te zetten. Zij en haar vereniging willen dan ook in het Wegenverkeersreglement een bepaling opgenomen zien, die de gemotoriseerde weggebruikers ver plicht bij het naderen van een zebra pad hun snelheid merkbaar en ge ruststellend te verminderen. Een der gelijke verplichting zou naar onze me ning ook het achteropkomende gemo toriseerde verkeer, dat het zebrapad nog niet kan zien, waarschuwen, zo dat aanrijdingen tengevolge van het al te plotseling hevig afremmen van een voorligger worden voorkomen. Daartegenover zal ook menige voet ganger bij een zebrapad zijn al te zichtbare argwaan en besluiteloosheid moeten overwinnen om het gemotori seerde verkeer niet nodeloos op te houden of te belemmeren. Het zgn. „intimiderend rijden" is echter een euvel, dat zich niet alleen bij zebra paden voordoet. Wie vaak op voor rangswegen rijdt, ervaart herhaalde lijk, dat op zijwegen aan beide kan ten gemotoriseerde weggebruikers ko men aanrijden met een snelheid die suggereert dat zij van plan schijnen het waarschuwingsbord en de voor- rangsregel te gaan negeren. Gewoon lijk stoppen deze weggebruikers dan met een schok op het laatste moment terwijl niet zelden het voorfront van hun vervoermiddel hachelijk dicht bij of wel over de weggrens tot stilstand komt. Trouwens bij het voorrang ver lenen in het algemeen wordt nog te vaak de verplichting veronachtzaamd, dat men de gehele rijbaan daarbij vrij dient te laten. In de centra ran druk ke steden kan deze verplichting welis waar praktisch een vlotte voortgang van het verkeer soms onaangenaam stagneren, maar de stelregel moet blij ven: „safety first". iimiiiimiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) AMSTERDAM SCHEVENINGEN DEN HAAG ROTTERDAM HAARLEM B AMSTELVEEN HILVERSUM BUSSUM (Advertentie) houden van februari-juni 1960. Gelijkenissen van Jezus, door prof. dr. R. Schippers (Kok). De auteur wil in dit boek de diepe zin en betekenis van de vaak eenvoudig schijnende ge lijkenissen doen verstaan. Het boek is bjjna de letterlijke tekst van de zondag- avondlezingen die de auteur van maart tot september 1960 voor de N.C.R.V. hield. Geloofsvragen, door H. J. H. M, Fort- mann (Dekker en Van de Vegt-Nijme- gen). Radiocauserieën die van december 1960 tot juni 1961 werden gehouden voor de K.R.O. Zjj. zijn onder de zelfde titel en ongewijzigd gepubliceerd. Tijdgeest en geestelijke gezondheid, door prof. dr. F. J. J. Buijtendijk, prof. dr. P. Christian, prof. dr. W. Schulte (SpectrumU trecht) Brochure nr. 21 in de serie Geeste lijke Volksgezondheid. Deze bundel be vat drie voordrachten die werden ge houden op de jaarvergadering van de „Deutse Zentrale für Volksgesund- heitspfiege". Titels: Het verband tussen de maatschappelijke rangorden der waarden en gezondheid; Psychische hy giëne; De onrust van de moderne mens. De strijd om Tobroek, door Anthony Heckstall-Smith (Prisma 721). Een historisch verhaal over de inname door Rommel van de geallieerde ves ting Tobroek tn Noord-Afrika. De au teur was als officier van de marine nauw bij de strijd betrokken. Speurtocht In de prehistorie, door prof. dr. G. H. R. von Koemgswald (Prisma 722). (Oorspr.titel: Begegnun- fen mit dem Vormenschen. Vert, van an Vrijman.) Een samenvatting rond de vraagstukken omtrent het ontstaan en de ontwikkeling van de mens. Het geheim van de voetstappen, door Christianna Brand (Prisma 723). Een mysterie-verhaal. Geschiedenis van de Nederlandse stam, door prof. dr. P. Geyl (Wereld- bibliotheek-Amsterdam). Deel IH en IV van de in zes delen verschijnende pocketuitgave van dit bekende werk zijn uit. Noord-oost Zwitserland, door A. L. C. A. van Nijnanten (Allert de Lange- Amsterdam). Een nieuw deel in de geïllustreerde reisgidsen. Utrecht (Holland-Amsterdam) Clare Lennart geeft in dit fraaie boek een geschreven portret van de provincie Utrecht. Achterin vindt men een uitvoe rig fotografisch portret van Wim K. Steffen Prijs: 35. Ik en ik, door Jan Kuiper (Boucher- Den Haag) Een getekend verhaai. Gids voor Zwitserland (Allert de Lange-Amsterdam) Derde druk. Sa mengesteld door A. L. C. A. van Nij nanten. Tsjecho-Slowakije, door dr. L. van Egeraat (Allert de Lange) Een reis gids. en Franse toeristenwegen, door dr L. van Egeraat (Allert de Lange) Tien routes door Frankrijk. De machten va» morgen, door Fritz Sternberg (De Arbeiderspers-Amster dam). (oorspr. iel' Wer beherrscht die zweite Halfte des 20. Jahrhunderts? Vert van P. van den Ende) Een prog nose op de po-'tiek van de toekomst. De auteur is een Duitse, in Amerika levende econoom. Van zijn hand is ook: „Marx und lie Gegenwart". Kadervorming in de industrie in pa- dagogisch perspectief, door dr. JJM Penders (Spectrum-Utrecht). Proef schrift ter verkrijging van de graad van doctor in de letteren aan de uni versiteit van Nijmegen. Een poging tot wetenschappelijke verantwoording van de werkzaamheden met betrekking tot de kadervorming, waarmee de auteur negen jaar was belast in een afdeling van de Staatsmijnen. Thiem's paardenboek, door L. J. Ltj- sen (Thieme-Zutphen). Een royaal ge ïllustreerd boek dat van alles over paar den leert. School voor spionnen, door J. Ber nard Hutton (van Ditmar Amsterdam). (Oorspr. titel: School for spies). In dit boek wordt verteld hoe spionnen in Rus land worden opgeleid. De auteur heeft zelf vier jaar lang een school voor spi onnen gevolgd. Zieleleiding en moderne geneeskunde, door Jean Pierre Schalier (Desclée de Brouwer). (Oorspr. titel: Direction des ames et médicine moderne. Vert "'an H. Mansfeit). Een nieuw deel in de Bibliotheek voor moraalpsychologie en moraaltheologie MUNCHEN, 28 sept. (DPA) De voormalige W'estduitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, gelooft niet dat zich voor november een dramatische ontwikkeling ten aanzien van Berlijn zal voordoen. Die indruk heeft hü uit gesprekken met Khroesjtsjev gekregen. Kroll zei dat in een gesprek met dr. Gerhard Frey, de hoofdredacteur van de in Miinchen verschijnende „Deutsche Soldatenzeitung und Nationalzeitung". Wat er na november zal gebeuren weet Khroesjtsjev zelf waarschijnlijk ook nog niet. aldus Kroll. Kroll zei tegen Khroesjtsjev dat de aanleg van de Berlijnse muur voor Mos kou, propagandistisch gezien als een boemerang heeft gewerkt. Khroesjtsjev gaf toe dat ook hij niet erg gelukkig was met de muur, maar dat hij die wel had moeten laten bauwen. DEN HAAG. 28 sept. Het KLM- vliegtuig PH-IJLK „Pallas" een Lock heed Electra, dat gistermorgen om tien uur van Schiphol naar Bagdad zou vertrekken, is met 22 passagiers aan boord van de taxi-baan gereden. Volgens een mededeling van de zijde der KLM werd de tweede vlieger, die het toestel langzaam naar de start baan taxiede, even afgeleid door een op de hoofdbaan landend vliegtuig. Daardoor ging zijn eigen machine iets uit de koers en reed met het linkerwie] van het landingsgestel in het gras naast de verharde rolbaan. Na anige tijd was de machine weer „vlot ge trokken" door een trekke: van de KLM. Het toestel werd niet beschadigd, maar de Pallas werd alvorens te ver trekken toch eerst grondig nagekeken. Om twaalf uur vertrok het voor de vlucht naar Bagdad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 15