a l l l a I Drs. Kroft: ernstige op commissie- Van kritiek Berkum DAGPUZZLE HET TOVERPOTLOOD Ife HET WOLVEN JONG Alfredo NIEUW PLEIDOOI VOOR PROJECT ROZENBURG i 5 S Lagere begincapaciteithoger staalverbruik, betere afzet en gunstige vestigingsfactoren fi f,p «8 MOORD in de Apollokliniek Maatschappij 2 i 5 6 c SI ftfi1 Kunstsubsidies worden hoger Amsterdamse Belegging Prof. Diepenhorst over zielzorg in de gevangenissen ES c Beeldende kunst toneelfilm Van der Leeuwprijzen uitgereikt aan Van Baaren en Van Hemel Duitsers willen in Nederlands aardgas deelnemen Benoeming Audiëntie Onderscheiding 16 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 PAGINA 17 ES i i 3 ROTTERDAM, 28 sept. Het Nederlandsch Economisch Insti tuut alhier heeft in een gedegen artikel van de hand van drs. W. C. Kroft in een bijlage van „Eco nomisch Statistische Berichten" van deze week, stelling genomen tegen het zgn. rapport van Ber kum. Zoals bekend concludeerde de studiegroep van Berkum, wel ke gevormd werd door de Hoog ovens te IJmuiden, de Ned. Ka- belfabriek te Delft en de Staats mijnen in Limburg, dat op grond van het verkregen inzicht (over de periode tot 1970) er geen aan leiding bestaat over te gaan tot realisering van een nieuw en groot geïntregeerd ijzer- en staal bedrijf hier te lande. Daarmee was het project Rozenburg voorlopig althans van de baan, hetgeen vooral in Rotterdam en omstreken grote teleurstelling veroorzaakte. Het rapport van Berkum heeft sedert haar publi- katie in het begin van 1961 intus sen niet nagelaten diepgaande discussies op te roepen, waarbij van verschillende zijden stem men te beluisteren vielen, welke twijfel deden rijzen aangaande de aanvaardbaarheid van de in het rapport getroffen conclusies. Drs. Kroft nu heeft aan de hand van de verschillende vraagstukken, die in het rapport van Berkum worden behandeld kritiek gele verd op de studie van de commis sie. Krofts conclusie over de rentabiliteitsmogelijkheden van vestiging van een tweede ijzer- en staalindustrie in ons land staan dan ook lijnrecht tegenover die van de commissie van Berkum. Hoger staalverbruik iedere dikte, elke ^maat j bouw- en meubelptaat k Groter marktaandeel II door LUKACS aovmtLAnn um OS roeSTAND Areesmi oi-weif.' haak een ïA Examens door MARTIN MONS aandelen A.B.M. dagelijks ter beurze verhandelbaar 1 c c l D Wü achten in 1965 ruimschoots de mogelijkheid aanwezig, aldus conclu deert de heer Kroft aan het eind van de 16 pagina's tellende studie, om voor een ruwstaalproduktie, afgestemd op de eerste fase van een nieuw en modern geïntegreerd massastaalbedryf, voldoende afzet te vinden in de vorm Aan walserjjprodukten. Een dergelijk bedrijf zal binnen enkele jaren kun nen groeien tot een produktiecapacitelt van tenminste 1,5 min ton ruwstaal per jaar. Deze conclusie van de heer Kroft staat diametraal tegenover het geen de commissie Van Berkum als noodzakelijkheid zag voor een tweede basisindustrie. Van Berkum immers zag een pro duktiecapacitelt van tenminste 1,5 mil joen ton ruwstaal, eventueel via een korte aanloop van 750.000 ton, als nood zakelijke voorwaarde voor een bedrijfs economisch verantwoorde opzet van een massastaalbedrijf. Het economisch instituut zegt, bij monde van drs. Kroft hierover, dat een gefundeerde uitspraak over ne noodzakelijke begin capaciteit alleen mogelijk is na bestu dering van het project, dat in feite zal worden opgericht. Het is niet on mogelijk, dat vestiging op een bepaal- de plaats gepaard gaat met zulke be- langrijke vestigingsvoordelen, dat de omvang van de eerste opzet een capa citeit toelaat, die lager is dan de ge stelde 0.75 of 1,5 min ton. Terwijl al dus Kroft, de weg naar een grotere capaciteit in een langzamer tempo kan worden afgelegd dan bij vestiging op ndere minder gunstig gelegen plaat sen. Men moet het bij voorbaat niet uit gesloten achten, dat een dergelijke (Advertentie) MAGISCHE VIERKANTEN vertikaal dezelfde Horizontaal en woorden invullen. 1 planeet; 2 koraaleiland; 3 kleur; 4 win- tervoertuig; 5 ongaarne; 6 voorzetsel; 7 deel van Sumatra; 8 Ierland; 9 plaats in Overijsel; 10 open plaats in een bos; al Ind. vleesgerecht; 12 boordsel; 13 drank; 14 vette vloeistof; 15 kerkelijk gebruik; 16 zwak. Oplossing van 27 sept. Horizontaal: 1 splitsing; 2 cru, Albion; 3 heir, oir; 4 ontaard, spalk; 5 O.T., Ma deira; 6 Simeon; 7 raar, tod; 8 arren, sss; 9 despoot, te; 10 interneren; 11 O.D.. slang. Vertikaal: 1 schoolradio; 2 prent, arend; 3 luit, barst; 4 -tam, repel; 5 TA, aas, nor; 6 slordig, ons; 7 ibidem, stel; 8 NIR, iets, Ra; 9 go proosten; 10 Nu land, eng. situatie zich op Rozenburg zal voor doen. De ontwikkeling van bestaan de bedrijven alsmede de opzet van met Rozenburg vergelijkbare bedrij ven, zoals Duinkerken en Gent, on dersteunen deze opvatting. Drs. Kroft komt in zijn studie, op grond van een drietal eigen statistische onderzoekingen, die nauw aansluiten bij soortgelijke studies van de EGKS en de Economie Commission for Europe, (ECE), tot de slotsom, dat wij in Ne derland een hoger staalverbruik tege moet mogen zien dan waartoe de com missie Van Berkum komt. In deze stu diecommissie wordt het toekomstig staalverbruik in ons land op grond van een enkelvoudige relatie tussen ver bruik en industriële produktie, ge raamd op 3,8 min ton in 1965 en ge middeld 4,8 min ton (in het gunstig ste geval 5,2 min in het ongunstigste geval 4,5 min ton) in 1970. De groep Van Berkum is bij haar berekeningen er van uitgegaan, dat de prognose van de ECE, omtrent het staalverbruik in Nederland niet onderschreven kan wor den. Volgens de onderzoekingen, die de ECE blijkens een in 1959 gepubli ceerde studie, verrichtte, zal het staal verbruik in Nederland stijgen van 2,88 min ton in 1957 tot 6.50 min ton in 1972/1975. Een stijging derhalve, die froter is dan het gemiddelde in de IGKS-landen. Drs Kroft, komt, uit gaande van de gegevens in het ECE- rapport evenwel tot de conclusie, dat het ruwstaalverbruik in Nederland 4,10 miljoen ton zal bedragen in 1965 en 5.30 min ton ir 1970. Hij oefent kritiek uit op de gevolgde werkwijze van de commissie van Ber- Advertentie) Wandel middeleeuws èn modern in het thans 10 jaar bestaande MADURODAM Ongelofelijk interessanti Den Haag Scheveningen i 2 3 9 10 11 12 2 10 3 11 i 12 S 7 8 13 U 1S 16 S 14 7 IS 16 DEN HAAG, sept. Er bestaat veel belangstelling voor de subsidieregeling inzake aankopen van beeldende kunst door particulieren. Aangezien de ver leende bedragen veelal niet toereikend zjjn en het aantal aanvragers toeneemt is op de nieuwe begroting van O., K. en XV. een aanzienlijk hoger bedrag voor dit doel uitgetrokken. De post wordt voor het volgend jaar 200.000. De "post stipendia aan componisten gaat op de nieuwe begroting met vijf duizend gulden omhoog. Voorts wordt rekening gehouden met het verlenen van een rijksbijdrage in de kosten van enkele zeer uitzonderlijke manifesta ties, die het Concertgebouw zou willen organiseren in verband met zijn 75-ja- rig bestaan. Minister Cals deelt in de memorie van toelichting by de begroting mee, dat hij de Nederlandse toneelschrijf kunst hoopt te kunnen bevorderen door het geven van meer opdrachten. Voor de subsidiëring van de toneel gezelschappen is ruim f 370.000 meer nodig o.a. in verband met de ver sterking van de tableaux de la troupe van de spreidingsgezelschappen. De produktiekosten van films stij gen nog steeds. Het risico voor de filmproducenten blijft mede daardoor zo groot, dat zij zonder een belang rijke garantie van de overheid de pro duktie van speelfilms niet aandurven De bijdrage aan het Produktiefonds wordt op de begroting wederom met 100.000 verhoogd opdat niet slechts risico's kunnen worden gedekt, maar ook de totstandkoming mogelijk wordt gemaakt van films, die in commercieel opzicht misschien onren dabel zullen zijn, maar die in cultu reel opzicht belangrijk kunnen zijn. De post voor de subsidiëring van korte films is met 50.000 verhoogd. De nog steeds voortgaande prijsstij ging op de internationale kunstmarkt maakt het nodig de bedragen die jaar lijks voor de aankoop van kunstvoor werpen voor de rijksmusea worden uit getrokken te verhogen. Voor de restauratie van monumenten is 17 miljoen uitgetrokken, d.i. een half miljoen gulden meer dan verle den jaar. DEN HAAG, 28 sept. Met muziek van de leermeester der beide bekroon den is gisteravond de bijeenkomst in de hal van het ministerie van O., K. en XV. geopend waarin staatssecreta ris mr. Y. Scholten de professor van der Leeuwprijzen 1961 en 1962 aan res pectievelijk Kees van Baaren en Oscar van Hemel heeft uitgereikt. DÜSSELDORF, 28 sept. De ge meentelijke gasbedrijven van Duisburg, Diisseldorf en Keulen willen zich, met het doel deel te nemen aan de winning en verwerking van Nederlandse aard gasreserves, verenigingen in de West- gas GmbH. De zetel van de Westgas wordt Dus- seldorf en het grondkapitaal zal om 1 min. bedragen. In Diisseldorf is ver nomen, dat de gemeenteraad van de stad reeds zijn goedkeuring aan het plan heeft gehecht. De deelgenoten wil len om te beginnen 25 pet. van het grondkapitaal inbrengen. kum. Zo acht Kroft de keuze van de basisperiode 1954 tot en met 1960 gedaan op grond van de'veronderstel ling, dat deze periode een gehele con junctuurcyclus van opgang, terugslag en herstel van de normale ontwikke ling van het staalverbruik zou omvat ten onjuist. Hij is van mening, dat deze werkwijze een onbevredigende aansluiting geeft tussen het voor de toekomst geraamde en het in het ver leden geconstateerde feitelijke staal verbruik. Het zou de voorkeur ver diend hebben, aldus is Kroft van me ning, om ook de periode 1949 tot en met 1953 in de beschouwing te betrek ken, aangezien het staalverbruik in de ze periode belangrijke afwijkingen ver toont. Drs. Kroft oefent eveneens kri tiek uit op het feit, dat de commissie Van Berkum in zijn berekeningen om trent het toekomstig staalverbruik van een te smalle basis zou zijn uitgegaan: nl. slechts de relatie tussen het ver bruik en de industriële produktie. Dit ziet drs. Kroft als een ernstig bezwaar, aangezien zich situaties kunnen gaan voordoen, welke voor een klein land als Nederland aan zienlijk grotere gevolgen hebben dan voor een groot land. In dit verband zij gedacht aan de steeds groter wor dende invloed, die de succesvolle ont wikkeling van de auto-industrie in ons land op het staalverbruik kan hebben. Hetzelfde geldt voor de pro duktie van andere duurzame ver- bruiksgoederen en machines. Oprich ting en uitbreiding van dergelijke be drijven zou gemakkelijk kunnen lei den tot een geheel ander verband tussen het staalverbruik en de indu striële produktie. Daarom verdient het aanbeveling aan een prognose in ruimer verband, zoals die van de ECE de voorkeur te geven. Dit heeft het economisch instituut bij haar berekeningen dan ook gedaan. Bovendien heeft zij de uitkomsten van haar onderzoek getoetst aan andere grootheden, zoals het verband tussen het staalverbruik per hoofd en het bru- to-nationaal produkt per hoofd van de bevolking. Do heer Kroft komt in zijn studie dan ook tot de slotsom, dat het staal verbruik hier te lande hoger zal zijn dan Van Berkum in zijn rapport aan geeft. Ook met betrekking lot de afzetmo gelijkheden van walserijprodukten in Nederland zelf, komt het Economisch Instituut tot een afwijkende conclusie. Van Berkum :s van meningt dat een nieuw Nederlands staalbedrijf maxi maal ca 60 procent van de binnenland se markt voor diverse produkten zal kunnen veroveren. Drs. Kroft vraagt zich af, waarop dit cijfer berust. Hij is van mening, dat een inheemse staalproducent zeker 80 procent van de Nederlandse markt kan veroveren. Kroft baseert deze opvatting op de omvang van de export in de EGKS- landen, waarbij hij in aanmerking neemt, dat de Nederlandse markt voor niet-piatte walserij produkten zich in de toekomst aanzienlijk zal uitbreiden. Bovendien dient gelet te worden op de omstandigheid, dat een nieuw bedrijf aan de kust tegen scherp concurreren de prijzen de produkten, die de Ne derlandse markt nodig heeft, zou kun nen leveren. Met betrekking tot de afzetmogelijk heden in het buitenland, meent drs. Kroft, dat een groter aandeel haalbaar moet worden geacht dan 25 procent van de produktie, zoals de commissie Van Berkum van mening is. De moti vering van de commissie Van Berkum, dat produktie van geprofileerde walse rijprodukten slechts weinig of tijdelijk kans zou hebben voor export naar de andere EGKS-ianden, acht drs. Kroft weinig overtuigend. De kritiek van de heer Kroft op het onderzoekingswerk van de Commissie Van Berkum met betrekking tot de vestigingsfactoren van een nieuw mas sastaalbedrijf, uit zich als volgt: De uitspraak van de commissie Van Berkum, dat het verkregen beeld op voorlopige berekeningen berust en nog fragmentarisch is, kunnen wij volle dig onderschrijven. Zij is niet voldoen de om een inzicht te geven in de vesti gingsvoordelen van een ijzer- en staal industrie aan diep vaarwater. Daar voor zijn de verstrekte gegevens te summier en onvolledig. Aangezien de commissie het niet opportuun achtte cm voor deze studie informaties buiten eigen kring in te winnen heeft ze zelf moeten concluderen, dat het haar niet gelukt is de vergelijking rond te krij gen. De strekking van het verwijt van de heer Kroft is dan ook, dat uit de „oppervlakkige" benaderingswijze van de commissie Van Berkum niettemin diepgaande conclusies getrokken wer den. De gehele methodiek van de ver richte onderzoekingen is van dien aard dat geen gefundeerde veronderstellin gen uit het rapport Van Berkun ge trokken kunnen worden. Dit is o.m. gebleken bij het vaststellen van het toekomstig staalverbruik in Nederland en het aandeel, dat de inheemse pro ducent van de binnenlandse markt zou kunnen veroveren. Hé, VVS GAAN HEirAUKANT een genie van EEN OA/Z'CHrBAee TEKENING! 6. „Gü, Heer Koning? Gij wilt Egil onder uw hoede nemen?", roept Leif verbouwereerd en in grote verlegenheid uit, „maar dat is toch niet zoals het hoort?" „Hoogst onbetamelijk," kraakt Thorolf's stem er tussendoor; „de goede vormen verbieden het! Nimmer kan de meer dere in aanzien de zoon van een mindere tot zich nemen. Dat is.. „Dat is allemaal flauwe praat," valt Eric de oude Isegrim in de rede. „Maling aan vormen, als het in het bestwil van het jongetje is." „Maar de wetten der vaderen..." houdt Thorolf hardnekkig aan. „Zwijg, oude vogelverschrikker," gromt Svein dreigend. „De koning maakt zogezegd op dit ogenblik nieuwe wetten; daar heb je je maar bij neer te leggen." Vaag met de ogen knipperend, staart Thorolf de reusachtige Sakser aan. Dan mompelt hij iets onverstaanbaars en herneemt, niet in het minst uit het veld geslagen, het woord: „Nieuwe wetten behoeven de goedkeuring van een iederop de halfjaarlijkse vergadering der edelen kunnen, mits..." „Genoeg, Thorolf," onderbreekt Leif streng, „bewaar je lessen maar voor Egil. Laat ons nu alleen." Beledigd richt de oude zich op en stevent het vertrek uit. „Goede hemel," verzucht Eric hoofdschuddend, „verbaast het je, dat Egil de benen neemt met zo'n leermeester?" „De leermeester is best," zegt Leif stug. „Alleen een beetje zuur misschien, maar dat word je vanzelf als je een knaapje als Egil op moet voeden. Werkelijk, koning, je weet niet wat je aanbiedt. Het is mijn eigen zoon, maar de goedmoedigste mens weet hij nog tot razernij te brengen. Hij heeft een man als Thorolf juist nodig, geloof me. Ik wil de vriendschap met u graag bewaren en daarom..." „Juist daarom zult ge mijn verzoek inwilligen," knikt Eric, die, nu hij Thorolf heeft leren kennen, helemaal voet bij stuk houdt. „Ik weet, dat ik je verzoek met goed fatsoen'eigenlijk niet weigeren mag en kan," zegt Leif aarzelend, „maar op gevaar af, je te beledigen," en hij kijkt on zeker van de een naar de ander, „moet ik er nog even over nadenken." Even vernauwen Erics ogen zich. Het lijkt er verdacht veel op, dat Leifs tegenwerpingen een diepere oorzaak hebben. ROTTERDAM, 28 sept. Kand. econ. wetenseh.: de heren T, Jansen, Rot terdam, R. R. L. M. I. de Cocq d'Ar- mandville, Den Haag, W. A. Dolleman, Den Haag, P. T. van den Heuvel, Voor schoten en R. Loon, Amsterdam. Doet. econ. wetenseh. de heren H. Prenger. Enschede, J. Karsbergen, Rotterdam en W. A. Bastiaanse, Den Haag. (Advertentie) Zekerheid! DE OLVEH staat achter u. HAARLEM, 23 sept. Mgr. Van Do- dewaard heeft in overleg met de pro vinciaal der Missionarissen van Mari- ann Hill eervol ontslag verleend aan pater L. van den Bergen als assistent van de parochie St. Paulus te Amster dam-Osdorp. In diens plaats is be noemd de weleerw. heer A. J. M. Bra bander. De bisschop heeft tot kapelaan te Bergen H. H. Petrus en Paulus, be noemd de weleerw. heer C. J .M. Over toom, neomist. HAARLEM, 28 sept. Mgr. Van Dodewaard zal woensdag geen audiën tie verlenen. DEN HAAG, 28 sept. Bij K.B. is mevr. P. van Kranenburg-Klein te Rot terdam, voorzitster van de vrouwenbond van het N.V.V., benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. 86 „Niet zo lang niemand daar iets van wist, de schijn woog hem zwaarder dan de werkelijkheid, Susanne." „Ja hoor eens, met je welnemen," protesteert baron Muyskes, „dat de drpveer voor zijn aanslagen op mevrouw Servaes angst was, wil ik graag onder schrijven. Maar wat die moord op mevrouw Saleminq betreft zijn er mijns inziens geheel andere factoren in het spel. Ik heb zo het idee dat het slachtoffer zelf haar doodvonnis heeft getekend door al te begerig te zijn." „Neen, neen!" zegt Jean Baptiste Saleminq heftig. „Neen, u kende Rika niet, mijnheer Muyskes. Zoiets zou zij nooit gedaan hebben, nooit!" „Mijnheer Saleminq heeft volkomen gelijk. Zijn vrouw was een fatsoenlijke vrouw en een goed staatsburgeres. Het is waar, zij maakte haar omge ving het leven tot een hel, zij onderbetaalde haar per- sonee' en overwerkte het als zij de kans kreeg. Maar er is geen enkel artikel in het Wetboek van Straf recht, dat daar straf op stelt. Met het smokkelen van goud staat het echter anders, dat is wel degelijk strafbaar en stevig ook. Mevrouw Saleminqs graad meter van goed en kwaad was het Wetboek van Strafrecht. Zo lang iemand „within the iaw" bleef was alles goed, maar zodra hij ook maar een voet buiten de perken der wet zette, zou zij de eerste zijn om de onverlaat bij zijn kraag te pakken." „Zodat de overledene eigenlijk het slachtoffer is geworden van haar burgerdeugd." meent baron Muyskens droogjes. Neen, zo ligt de zaak nu ook weer niet. U zei zo even, dat mevrouw Saleminq haar doodvonnis ge tekend had. Dat is waar met dit verschil, dat ze het niet vlak voor haar dood, maar bijna tien jaar geleden tekende." „Ja, neem me niet kwalijk, maar als je nu raad seltjes gaat opgeven." De oude heer wordt een beetje gemelijk. „Raadsels opgeven, mijnheer Muyskes? Ik ver zeker u, dat dat helemaal mijn bedoeling niet is. De zaak is alleen maar zo: Ik ben er van over tuigd, dat elke daad zijn stamboom heeft om het zo maar eens uit te drukken. En als we nu bij de moord op mevrouw Saleminq terug gaan tot de stamvader, dan komen we aan bij een daad, die het slachtoffer in 1944 beging. Een wrede, lakenswaar dige daad. Zij ontsloeg toen het grootste deel van haar personeel en halveerde de salarissen van de overblijvenden. Dat was zoals ik zei in 1844, toen werkloosheid deportatie betekende u men krankzin nige prijzen begon te betalen voor een beetje voed sel." „Misschien kon ze niet anders?" veronderstel l Susanne Servaes aarzelend. „Misschien had ze toen zelf geen geld meer. En de Hendris zette natuurlijk niets om, er was immers geen textiel? We moeten rechtvaardig blijven, Pieter Auguste." „Ja," zegt Jean Baptiste moeilijk, terwijl een pijnlijk rood zijn mager donker gezicht overtijgt. „dat moeten we, rechtvaardig blijven tegenover dc moordenaar zowel als tegenover het slachtoffer. Mijn vrouw had het helemaal niet nodig ook maar een werkkracht af te danken of een cent te korten op de salarissen. Ze had die salarissen nog wel drie of viei jaar kunnen uitbetalen zonder er iets vein te mer ken. Rika had in de oorlogsjaren schrikbarend vee' verdiend met allerlei transacties, die nog juist, naar haar graadmeter gerekend, door de beugel konden Hij zucht diep en verbergt zijn gezicht in Hoteps pels. „Tot hen, die het geluk, als we het zo mogen noe men, hadden te kunnen blijven op half tractement behoorde ook Hipman. Toen kwam de hongerwinter. Zijn vrouw werd zwaar ziek. Wij mogen mevrouw Hipman nu al of niet sympathiek vinden, maar Hip man houdt van zijn vrouw. Om haar leven te redden deed hfc' een greep in de kas. Sindsdien stopte hij Amon het ene gat met het andere tot er niets meer te stoppen viel. En toen, juist hij de gevangenis deuren al voor zich open zag staan, bracht de heer Fred Wisselhuis hem in aanraking met die smokkel- kongsie. Je kunt wel begrijpen hoe'n enthousiast medewerker zij in hem kregen. Vervolgens kwamen er een paar rustige jaren met een ruim imkomen. Een tijd, waarin zijn vrouw alles krijgen kon wat ze maar wilde. Aan die tijd kwam een einde door het vinden van de facturen. De dag voor demoord heeft hij mevrouw Saleminq bezocht in de Apollo kliniek. heeft hij haar gebeden en gesmeekt, haar geld, veel geld geboden. Maar zij sprak van niets dan haar plicht als eerlijk mens en fatsoenlijk staats burger. De volgende dag is hij terug gekomen, maar nu langs dat achter de tuin lopende weggetje en door het gat in de heg. Of hij toen al tot de moord be sloten had? Ik weet het niet. Maar ik zou zo zeggen, dat iedereen zich zijn haat en afschuw voor deze vrouw kan indenken, die hem eerst door haar a-sociale gierigheid en geldzucht het verkeerde pad had opge drongen en nu voor de brave vlekkeloze burgeres tegenover de boef poseerde. Zij moet die haat al bij hun eerste gesprek in zijn ogen gezien hebben, anders was ze niet zo bang geweest dat ze zelfs van kamer wilde veranderen. Bij dat tweede bezoek heeft hij niet ang gepraat en gesoebat, hjj heeft een kussen ge nomen... Zoals ik zei, iedere daad heeft zjjn stamboom, hij neeft zijn nakomelingen zowel als zijn voorvaderen Toen Hipman daar in de tuin op de loer stond om ongezien mevroum Saleminqs kamer binnen te komen zag hij Susanne en herkende haar. Zij van haar kant zag hem ook, maar omdat hij zijn gezicht had afge wend kon zij hem niet herkennen en hield hem in zijn witte jas voor een dokter. Hij zag in haar een poten tieel gevaar en was bereid met het oog op eigen vei ligheid een tweede moord te begaan. Het was deze zucht, zich tot elke prijs te beveiligen en door ver denking te wekken tegen Donderwinkel en door Su sanne uit de weg te ruimen, die zijn ongeluk werd. Als h;: zich tot de moord op mevrouw Saleminq had bepaald, tien tegen een, dat niemand ooit de dader had gevonden." EINDE (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, 28 sept. Aalmoezeniers en predikanten in de inrichtingen van Justitie hebben gisteren hun traditione le gezamenlijke congres gewijd aan „Het justitie-pastoraat in de huidige kerkelijke en maatschappelijke situa tie". Inleider was prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, die een groot aantal as pecten belichtte dat aan het werk van de pastores in de gevangenissen en hui zen van bewaring is verbonden. In het Nederlandse gevangenisbestel, waar men vóór 1870 vergeefs kapellen moest zoeken, is nu geen gedetineerde geestelijk onverzorgd. Prof. Diepenhorst waarschuwde tegen inkapseling van de zielzorg in het gevangenisbestel. De in leider acht het ook van belang, dat een groot aantal geestelijke verzorgers naast hun werk in de gevangenissen ook daar buiten blijft werken, om gezichtveren ging te voorkomen. Hij noemde voorts de „ergerlijke verveling", ontstaan na de invoering van de vijfdaagse werk week van het gevangenispersoneel, als voorbeeld van een misstand waartegen de zielzorgers moeten opkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 17