EFKU Alliance-hockey viert vijf endertigjarig bestaan Het bestuur „bijsturen' Oud-Internationals te gast bij feestend HBC Ere-wedstrijd hoogtepunt van jubileumviering DE ANTIPODEN VAN HET MENS-ZIJN GEPORTRETTEERD alstublieft... Agenda voor Haarlem. nieuw #*!fl zl® - zagmachines EFKU NAAIMACHINE NAAIMACHINES Zevende lustrum in vette jaren Mej. Ch. Peeters Jubileum bij Wit Gele Kruis Schaken bij „Het Witte Paard Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN HEMT fris vrolijkfantastisch i 295,- Hoogtepunten op de Frans Halstentoonstelling VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 PAGINA 1 J. van Kuijeren in het zilver ZIG-ZAG f 295,- C. N. UITENDAAL (Van een verslaggever) HEEMSTEDE, 28 sept. De r.-k. sportvereniging HBC gaat morgen zaterdag de officiële herder.- king vieren van haar zestigjarig jubileum. De afgelopen weken heboen de Heemstedenaren reeds een uit- gebreid sport- en feestprogramma afgewerkt, maar morgen op de eigenlijke jubileum dag zal de viering haar hoogtepunt beleven. 's Morgens wordt eerst in de parochiekerk van st. Bavo een plechtige H. Mis opgedragen door de rus-, tende bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, waarna de leden zich in Nieuw Berkenrode aan een feestelijk ontbijt zullen verenigen. Op het prachtige sportpark van HBC aan de Cruquiusweg wacht zaterdagmiddag een bijzonder aantrekkelijk voet balprogramma. Een elftal van gerenommeerde oud internationals zal om twee uur zijn opwachting ma ken om in de erewedstrijd de strijd aan te binden met het jubilerende HBC. Van de sportieve viering van HBC's zestig jarig jubileum, mag deze ontmoeting zeker als een van de hoogte punten worden gezien. Debutant Voorwedstrijd Toneel Cabaret Diversen Tentoonstellingen Muziek ENGEL Grote Houtstraat 181 biiuki. HaarIem Tel> 14444 Froef die gouden gezondheid van sappige sinaasappelen. Drink vól- fruitige» frisse Fanta Orange! Mutaties in K.V.P.- kringbestuur Haarlem F. ASmeltzer, A mstel- veen, werd voorzitter In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op do gedeponeerde handelsmerken .Fanta" en .Coca-Cola"* Het levenswerk van Frans Hals, dat tot op ongeveer een 300-tal wer ken voor het huidige nageslacht is bewaard gebleven, omvat het tijds bestek van omtrent 1610 tot Hals' laatste levensjaren (1662-1664). Het vroegst bekende portret, daterend van omstreeks 1610, is als bruikleen van het Barber Institute of Fine Arts te Birmingham op de tentoon stelling aanwezig (Cat. 1)een der laatste beeltenissen wordt geacht te zijn de zogenaamde Man met de Slappe Hoed, uit het museum te Kas sei, eveneens voor de expositie ver worven (Cat. 74). <0timWM WIM ROOZEN .kanonnier. Advertentie ELEK. IN KOFFER Profiteer van deze tijdelijke aanbie ding.'!!!! KUIPERS NAAIMACHINES, Kleine Houtstraat 112, Telefoon 11142. Zuid-Afrika. Op een overweg bij Randfontein, ongeveer dertig kilometer ten westen van Johannesburg, reed reed gisteren een passagierstrein op een vrachtauto. Vier mensen kwamen om het leven en 58 werden gewond. (Reuter) HAARLEM, 28 sept. Eén jaar vóór de grote stoot tot beoefening van de hockeygport welke tijdens de Olym piade in Amsterdam door het „zilve ren" Nederlandse hockey-elftal werd gegeven ieidden voorbesprekingen van enkele enthousiaste jongemannen tot de oprichting van de r.-k. hockeyclub „Al liance". Het werd een vereniging welke als tegenhanger fungeerde van Rood Wit, de toen al bijna dertigjarige dar mes-hockeyclub. De weg omhoog was voor Alliance moeilijk. Iedere stap vooruit moest de gelijk geconsolideerd worden. Toch werd na verloop van jaren een plaats in hoge regionen der K.N.H.B. bereikt en de overgangsklasse is thans al ja ren achtereen een vaste plaats voor het eerste elftal der in Heemstede spe lende club. Onder voorzitterschap van de toen malige voorzitter D. Henfling, deed Al liance een grote stap naar sterke op bloei. In 1942 werd een damesafdeling opgericht en in een zeer spectaculaire Zeker zestig onervaren voor- zitten en presidentes heb- r ben van mejuffrouw Chris- student en studente een begin Van dat jaar zullen overigens de tveest in de vorm van loffelijk moet worden en hoe men zich Jjfc schappelijk verkeer. Deze op- SwpqsmE %3S£ 4 voedkundige zijde van haar taak MAPjÊÊèÊ) f heeft mej. Peeters in de drie- zij administratrice is geweest f, jH van de Unie van Katholieke MiMS Studentenverenigingen in Neder land, gaarne gezien als een sociaal-culturele opgave, die zij met liefde voor de studerende jeugd volbracht. „Alleen maar studeren en dan weer naar huis hollen niet voldoende," luidt haar zienswijze op het leven van de student. De jongelui moeten ook iets anders doen, meent zij. „Daar is tijd genoeg voor. Ze kunnen toch niet de hele dag achter de boeken zitten." „Met groot plezier," zoals zij zelf getuigt, heeft mej. Peeters dan ook die studenten bijgestaan, die een jaar hun tijd en krachten wilden geven aan het Unie-werk als bestuurslid. Gedurende een derde van een eeuw heeft zij, officieel werkneemster van hel Unie-bestuur, haar telkenjare wisselende werkgevers „rijles" gegeven op het gebied van besturen. Het hele jaar lang bleef zij aan de zijde van de voorzitter van de Unie en van de presidente van de Katholieke Meisjes Interacademiale om „bij te sturen" als er iets mis dreigde te gaan. En evenzeer om de dagelijkse gang van zaken bij te houden en ervoor te zorgen dat de telkens terugkerende kleine, maar uiterst belangrijke verplichtingen van een bestuur worden vervuld. De verdiensten van mej. Peeters voor het katholieke studentenleven in Nederland zijn niet alleen gehonoreerd met de pauselijke onderscheiding „Pro ecclesia et pontifice". De waardering, die de studenten zelf voor haar hebben, een grijzende dame van tweeënzestig jaar met niettemin een jeugdig voorkomen „omgaan met jonge mensen houdt je jong" valt af ze lezen uit de titels die mej. Peeters mag voeren. Zij is erelid van de Unie van Katholieke Studentenverenigingen in Nederland, erelid en raads vrouwe van de Katholieke Meisjes Studenten Interacademiale en, sinds zij haar functie van administratrice 30 juni heeft neergelegd, raadsvrouwe van de Unie. Op 10 oktober zal zij in Amersfoort door de Unie-besturen, me: welke zij heeft samengewerkt worden gehuldigd. Daai- zullen velen komen, die kunnen znstemmen met de woorden, die een oud-praeses van de Unieie Rotterdamse student R F. M. Lubbers, schreef in het jaar boekje van de Unie. „Mejuffrouw Peeters, toen ik in de Unie kwam, kende ik slechts uw faam als nauwgezet administratrice; van lieverlede ben ik echter de bron van uw activiteiten gaan ontdekken: uw grote liefde tot de iedemensen. Vooral hierom zijt ge geprezen." opmars werd hier de promotieklasse bereikt. Jarenlang bleef deze klasse de basis voor „uitvalspogingen" naar de top. Om tot deze hoogste kring door te dringen bleek men ervaring van vele seizoenen hockey nodig te hebben en de juist bjj dameselftallen zo veelvul dig voorkomende mutaties werkten het verkrijgen van ervaring op niveau niet in de hand. Dit was een der factoren waardoor Alliance-dames zo moeilijk tot het innemen van een plaats in de eerste klasse kon komen. Dikwijls is men er zeer dicht bij geweest. Pas in 1957 werd een plaats in de le klasse bereikt, nadat n.b. vier jaren achter een via het kampioenschap der promo tieklasse de pas werd afgesneden in de promotiewedstrijden. De laatste jaren maakt Alliance-hoc- kty een ongekende groei van het le dental mee. Oorzaak daarvan is voor een groot deel te vinden in het feit dat Alliance een hechte basis heeft als schoolclub van oorspronkelijk het' Triniteitslyceum en sinds een viertal jaren ook van het Mendelcollege en Sancta Maria. Laat Alliance zich kwan titatief gelden (33 elftallen), zeker is dit ook te melden in kwalitatieve zin. Vooral het eerste dameselftal, waar voor de heer P. Olthoff zich al jaar en dag inspant, telt speelsters van na genoeg internationaal niveau. De feestviering voor dit 7e lustrum werd reeds ingezet met een internatio naal jeugdtoernooi op de eigen velden in het Heemsteedse Sportpark op 1 en 2 september j,i„ terwijl de senioren dit weekeinde aan bod komen met een toernooi tussen mixed-teams, gevormd uit eigen leden. In het Mendelcollege en in restaurant Groenendaai zullen de feestelijkheden zaterdagavond beginnen en zondagavond besloten worden. Men heeft nog meer feestplannen. Het hele seizoen zal een duidelijk fees telijk karakter krijgen: een lustrum jaar van een tot grote bloei gebrachte hockeyclub. HAARLEM, 28 sept. Maandag 1 oktober herdenkt de heer J. van Kuy- begon bij het Haarlemse Wit Gele Kruis. Bij zeer vele leden is de jubilaris een be kende figuur, omdat hij zich met de incasso bezig houdt. De heer Van Kuijeren zal maandag worden gehuldigd ten burele van het Wit Gele Kruis aan het Kenaupark. Om elf uur wordt hij door het bestuur ontvangen. Van twaalf uur tot half een krijgen a deren belangstellenden gele genheid hem te feliciteren. electr in koffer. Profiteer van deze tijdelijke aan bieding. Gen. Cronjéstraat 148. Telefoon 53570 (Brosens). Elk jaar op Nieuwjaarsdag krijgen de voetballiefhebbers de Oud-internati onals in actie te zien in de klassieke ontmoeting tegen de Good Old HFC. Deze wedstrijd, die niemand wil over slaan, moet dikwijls worden gespeeld in minder aangename weersomstandig heden. Daarom mag liet ditmaal een bijztndere attractie worden genoemd, dat de Oranje-veteranen in deze om geving voor de eerste maal zullen op treden in een „milde temperatuur". Een en ander zal het spel van do „oud jes" zeker ten goede kunnen komen! In de Oranje-formatie zijn tal van be faamde voetbalfiguren uit het verleden van de partij. In het doel staat Piet Kraak, over wiens bijzondere staat van dienst voor het Nederlands elftal wij nauwelijks hoeven uit te weiden. De backs zijn Rinus Schaap en Joop Stoffelen, twee oude rotten die hun sporen even eens ruimschoots hebben verdiend. De bekwame technicus Cor van der Hoe ven, die vele jaren voor Ajax uitkwam, neemt de rechtshalfplaats in. Naast hem staan Jan van Schijndel en Co Stijger, spelers die allebei op een veel jarige staat van dienst in de voetbal wereld kunnen terugzien. En dan de PIET KRAAK dè doelman voorhoede. Wie kent Guur Drager niet, de listige vleugelspeler uit de Ajax- ploeg van weleer? Op de rechtsbinnenplaats neemt Louk Biesbrouck de plaats in van An- genent. Biesbrouck, de oud-aanvoerder van het Nederlands elftal, zal ongetwij feld weer een technisch spelletje ten beste geven. Met de nog altijd ge vreesde „kanonnier" Wim Roozen als leider van de aanval naast hem, zal de verdediging van HBC de handen meer dan vol krijgen. Debutant in het gezelschap van Oud-oranje is André Roosenburg, die zijn grootste roem op de voetbalvelden in Italië heeft geoogst. Op de linksbuitenplaats tenslotte, zien we Piet Groeneveld, de bekende oud- Haarlemspeler, wiens specialiteit is dat hij als Oranje-veteraan meestal de nodige doelpunten voor zijn rekening neemt. De voetballiefhebbers weten dus, waar ze zaterdag terecht kunnen. Het zal op het HBC-terrein aan belangstel ling niet ontbreken. De wedstrijd wordt geleid door scheidsrechter W. Ausum. De vroegkomers behoeven zich niet te vervelen. Als voorwedstrijd wordt ge speeld een ontmoeting tussen de A-as piranten van HBC en het Amsterdam se Blauw Wit. Deze match begint om twaalf uur. In de pauze volgt een gym- nastiekdemonstratie door de leden van HBC. De Harmonie St. Michaël ver zorgt op deze feestelijke middag de muzikale omlijsting. (Advertentie) m.m.v. Jeanette van Wingerden, blokfluit. Zaterdag 29 september Concertgebouw, 8 uur: Gala-avond van het Leger des Heils m.m.v. het Stafmuziek corps o.l.v. W. Palstra. Dinsdag 2 oktober Concertgebouw, 8.15 uur: N. Pil. O. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Ingrid Haebler, piano. Donderdag 4 oktober Aula A. H. Gerardschool, 7.50 uur: Haar lemse Discoclub, gramofoonplatenconcert. Programma: C. M. van Weber, Ravel. Zaterdag 29 september Stadsschouwburg, 8 uur: Nieuw Rotter dams Toneel met „Een bitter uurtje" van George Ross en Cambell Singed. Regie: Pim Dikkers. In de hoofdrollen: Rie Gilhuys en Steye van Branden. Zondag 30 september Stadsschouwburg, 8 uur: Nieuw Rotter dams Toneel met „Een bitter uurtje" van George Ross en Cambell Singer. Regie: Pim. Dikkers. In de hoofdrollen: Rie Gilhuys en Steye van Brandenberg. Maandag 1 October Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie met „De man, de vrouw en de moord" van André Roussin. Regie: Fons Rademakers. In de hoofdrollen: Mary Dresselhuys en Ko van Dijk. Rest. Brinkman, Hildebrandzaal. 8 uur: Volksuniversiteit: De Nieuwe Comedie met „De Heer van Pourceaugnac" van Molière. Woensdag 3 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater met „Voor engelen geen automa ten" van Dario Fo. Regie: Johan Walhain. In de hoofdrollen: Ingeborg Elsevier, Else Valk en Piet Kamerman. Waagtaveerne, Damstraat. Optreden van Cobi Sohreyer en poppentheater „Merlijn". (Zonidag laatste avond waarvan de op brengst bestemd is voor de stille armen). Zaterdag 29 september Landgoed Belvedère, 2.30 uur: Excursie voor leden van de Buurtvereniging Over- veen. Zondag 30 september Café „Het Witte Huis", Zeeweg, 9 uur: Kan. Ned. Natuurhist. Ver. afd. Haarlem, fietsexcursie door de K ennemerduinen. Dinsdag 2 oktober Remonstrantse Gemeente, Oranjekade, I uur: N.I.V.O.N.: Sociaal Tourisme. Woensdag 3 oktober Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad Haarlem. Rest. Brinkman, 8 uur: Veneniging „Oost en West" Lode van Gent over „Met de camera door de binnenlanden van Indo china". Frans Hals Museum: Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier bezit. Dagelijks van 105 uur, Zondag 1—5 uur. Iedere avond geopend van hall negen tot half elf (Kaarslicht en muziek), (tot 30 september) Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20o eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school 15e t/m 19e eeuw, Fossieien, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van II5 uur Eerste zondag van de maand van 15 uur Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 75 Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Van 1012.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen 25 uur Museum „Bet Huls van Looy", Kleine Houtweg 103. Tentoonstelling van oude kunst uit bet Frans Halsmuseum. Dage lijks van 105 uur Zondag van 1—5 uur Tot 30 september 1 Kunstzaal „In 't Goede Uur". Korte Hout straat 1. hoek Nieuwe Kerkspleln Cruquiusmuseum, Haarlemmermeei Histo rische stoommachines watermolens enz. Dagelijks van 912.30 en van 1.305 uur. Zondag van 105 uur Kunsthandel Bier. Groot Heiligland 68, Tentoonstelling van werken van Hol landse meesters uit de 17e eeuw Dage lijks van 10—5 uur (Tot 30 september). Visual: Ter gelegenheid van net nunderd- jarig bestaan van het Frans Halsmuseum ls een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem tentoongesteld (tot 30 september) „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 21—23. Ex positie van meubelen, stoffen, tapijten en kunstnijverheid. (Tot 30 september). HAARLEM, 28 sept. Door zijn 3e achtereenvolgende overwinning heeft Hoogland in groep 1 de leiding geno men. Lange tijd bleef Haverkort Sr. goed partij geven. Toen echter de tijd een geducht woordje ging meespreken, maakte hij enige kostbare fouten, die hem tot verlies brachten. Hoogland kwam mede op kop, doordat de lei ders tegen elkaar in het strijdperk kwamen. Aanvankelijk had Pancras enig voordeel, doch Huyboom nivelleer de een en ander weer. Toen bovendien beide spelers in hevige tijdnood kwa men, werd tot remise Desloten. Bleeke- molen zag kans, zoals de verwachting reeds was, zijn afgebroken partij tot winst te herleiden. V.d. Velde kon ech ter ook nog een zege laten aantekenen. Doordat v.d. Berg onnodig een stuk liet instaan. Ook Ran wist zyn afgebroken partij in een overwinning om te zetten en staat momenteel hoog geklasseerd. De start van Buneker was laat, maar uitstekend, want Brohet kreeg geen kans. Verrassend was de overwinning van v.d. Stoop Jr. Aanvamkeiyk ging de par ty tegen Reeuwyk goed gelyk op. Toen laatstgenoemde echter een onjuiste Da- mezet deed, kwam hem dit op enige belangryke pionnen-achterstand te staan, met alle gevolgen van dien. In groep 2 waren de uitslagen zeer in het voordeel van Bottelier. Zelf won hy zyn party, terwyi zyn concurrenten het niet verder dan een remise wisten te bren gen. Zo werd in de strüd tussen v.d. Stoop Sr. en Comëlissen, na veel span ning tot remise besloten. Dit was even eens het geval in de party tussen Joos- ten en Banken. Eerstgenoemde behaal de tevens nog een half puntje uit zijn afgebroken party tegen Holtkamp. V.d. Bosch snoepte bovendien Holtkamp ook nog een half puntje af, door een ver- diensteiyke remise tegen hem te berei ken. Ook Baas, die zelf Raap tot op geven dwong, was het meeste gebaat met al deze gelyke spelen. Cobelens noteerde zyn 2e zege, hetgeen Reus eveneens bereikte. Een goede prestatie overigens! Sanders kon eindeiyk ook zün le winstpunt laten aantekenen en dat zal de „burger" waarschyniyk moed geven De uitslagen waren: Bleekemolen-v.d. Velde 10, Haverkort Sr-Hoogland 01, HaverkortJr.-Ran 0-1, Huneker-Brohet 1-0, v.d. Velde-v.d. Berg 10, Pancras- Huyboom V»Vi, Reeuwyk-v.d. Stoop Ji 01, Holtkamp-Joosten '/sllt, Brasser- Sanders 01, v.d. Erf-Oobelens 01, Reus-Puts 1-0, v. Schie-Bottelier 01, Cornelissen-v.d. Stoop Sr. lhBaas- Raap 1-0, Joosten-Banken 1h, Holt- kamp-v.d. Bosch lltl/s. (Advertentie) 100% WOL Grote Houtstr. 62 en 67. Xel. '0657-12839 FILMS: CINEMA PALACE: 2e week, Sans-gêne, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Les enfants du Paradis, volw. dagelijks 2 en n7.30 uur. LI.DO: Bandiet en minnaar, 14 jaar. 2, 7, en 9.15 uur, zo. 2. 4.15, 7, en 9.15 uur. REMBRANDT: Vier Parijse meisjes, ontr. BOXY. (vrij. t/m zo.) Robin Hood in Rome, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. zo. 2, 4.15, 7, en 9.15 uur. (ma. t/m do.) In de schaduw van de hel, 18 jaar. 2.30, 7, en 9.15 uur. STUDIO: The Connection, 18 jaar. 2.15, 7, en 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, en 9.15 uur. MINERVA. Za. 7 en 9.15 uur: Misdaad achter het voetlicht, 14 jaar. Zo. 2 en 4.15, wo. 2.30 uur: Het rijkste meisje ter wereld, a.l. Ma. en di. 8.15: Aimez-vous Brahms? volw. Do. 8.15 uur: De wet der wildernis, a.l. Vrijdag 28 september Minervatheater 8.15 uur: H.K.K.: Con cert doo rhet N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends, (Advertentie) De beste Zweedse. Zwitserse en Duitse merken. Japanse Zig-Zag Naaimachine 350.— ORANGE HAARLEM, 28 sept. Tijdens de laatstelijk gehouden vergadering is de heer F. A. Smeltzer uit Amstelveen gekozen tot voorzitter van de Rijkskies kring Haarlem van de KVP. De heer Smeltzer maakte reeds als vertegen woordiger van de afdeling Amstelveen deel uit van het kringbestuur. Als voor zitter van het kringbestuur volgt hy de heer J. Poncin op, die wegens drukke werkzaamheden en in verband met zijn gezondheidstoestand deze functie heeft moeten neerleggen. In plaats van mr. A. Povell, kring bestuurslid namens de afdeling Bloe- mendaal, werd de heer C. P. van Galen uit Overveen tot kringbestuurder geko zen. De heer H. W. Broekman uit IJmuiden werd tot afgevaardigde van Beverwyk in het kringbestuur gekozen in de plaats van de heer J. W. Reykers uit Beverwyk. Penningmeester P. J. van Groeningen is uit Nes aan de Am- stel naar Amersfoort verhuisd en moest daarom uit het kringbestuur treden. Als kringbestuurder wordt hij opge volgd door de heerA. J. Hermus uit Beverwyk, die tot voor kort namens de jongeren in het kringbestuur zitting had. De heer Van Groeningen bljjft als functionaris van de kring echter de penningen beheren tot na de komende Kamerverkiezingen. De heer C. Tel uit Heemstede wordt nu in de plaats van de heer Hermus kringafgevaardigde namens de jonge ren. De andere jongerenafgevaardigde, de heer R. W. Gerrits uit Naarden, is vervangen door de heer Kleyn uit Hilversum. In picturaal opzicht deelt het Kassei- se bruikleen de sfeer van de groeps portretten met de Regenten en Regen tessen anno 1664, die met het manspor tret uit het Metropolitan Museum of Art te New York (Cat. 61) tot de meest indrukwekkende conterfeitsels behoren uit de geschiedenis der beeldende kuns- ten- T Het voorrecht dat Frans Hals, die tussen 1581 en '85 werd geboren, zulk een hoge ouderdom bereikte, onder scheidt hem van zyn tijdgenoten, wier levensduur gemiddeld omtrent de 30 jaar lag! Belangrijker dan het bereiken van de ruim 80 jaar is het feit dat Hals' scheppend vermogen en zyn am- bachteiyk kunnen niet slechts op peil bleven, maar zich ontwikkelden tot in zijn laatste scheppingen. Die ontwikke ling bestond hierin, aat zyn technische bekwaamheid opgewassen bleef tegen het toenemend streven de materie, de uiteriyke vorm dus, te „verwaarlozen" ten bate van de expressie. Dii proces vormt een van de boeiend ste belevenissen op de tentoonstelling. Hals' penseelvoering, aanvankeiyk vast nog en aansluitend by het analyserend „hand-werk" van oudere tydgenoten, werd allengs flitsender. Maar ook spi ritueler, want Hals' virtuositeit getuigt niet louter van uitzonderiyke technische begaafdheid, maar ook van geest. De analyse, dat is de opbouw van het por tret in zyn verschillende onderdelen, die elk hun eigen waarde krygen toebe deeld, wordt verlaten voor de synthese, die de binding van die onderdelen na streeft. Economischer gebruik van de verf en korter „handschrift", gepaard gaande met een origineel en onnavolg baar spel van kleur-toetsen, resulteren in de volledige overwinning over de stof en in het doordringen tot de kern var. die stof, waardoor de diepere onder grond zich aan ons oog openbaart. De tentoonstelling toont de diverse phasen in de opmars naar die overwin ning, waarby men zich moet realiseren dat Frans Hals onsterfeiyk zou zyn ge bleven, óók al zou hy slechts de helft van de hem toegemeten levensjaren hebben bereikt. Als men zich hiervan goed bewust is beseft men ook welk een hoogte de meester bereikte in het por tret van de „Man met de slappe hoed" tergend slappe omschryving van zulk een sterke beeltenis... Slappe hoeden werden omtrent 1660 algemeen gedra- f en, maar deze hoed was nu net juist e enige die zich onderscheidde door de verbeeldingskracht waarmee Hals zelfde periode ontstond en op gelijke wpze (maar zonder hoed!) in het vlak is gezet. De man poséért echter en zit steviger op zpn stoel. De penseelstreek is bezadigder, zonder intussen het élan, Hals eigen, te ontberen. Evenals bp de Regenten en Regentes sen beleven we ook in het portret van de Man met de Slappe Hoed het sum mum van wat het genie uit zpn medium kan halen: de grootst mogelpke vry- heid van palet en penseel heeft zich hier gemeten met het waarneembare leven, dat vloeiend bleef onder Hals' hand, die oud was maar vast en feil loos. Onvermoed besluit Frans Hals de grandiose cyclus van zpn levenswerk op deze tentoonstelling met antipoden: het verkwikkende savoir vivre van een wel gemutst" man en de beklemmende levenssfeer van kille regentessen. Tref fend getuigenis van Hals' onaflaatbare belangstelling voor de mens en van zyn indrukwekkend vermogen om door te dringen in diens diepste wezen. H. P. BAARD dit hoofddeksel betrok in zijn composi tie. Onder H als geniale regie demon streert deze hoed geen mode, maar een levenshouding. De levenshou ding van een goedmoedig tn intelligent man, die aan de levensproblemen niet te zwaar tilt. In de zigzag beweging, waarmee hy zich over de stoelleuning hangend aan ons presenteert, werd door Hals het gemak beschreven, waarmee zyn model zich in het leven beweegt. De drager van de slappe hoed is wellicht een genoeglijk en geestig causeur geweest, wiens gezelschap ver kwikte. Op de tentoonstelling doet hy dit in ieder geval zeker. En zulks niet alleen door zyn persoonlykheid, maar gelijkelyk door de wyze waarop Hals die persoonlijkheid opriep. Zijn pen seelvoering zélf verkwikt en bewijst ook hier weer dat deze zich steeds aanpaste by het karakter van zyn model. We kunnen dit op de tentoonstelling duide- lyk waarnemen by vergelyking met het mansportret uit het Musée Jacquemart- Andrê de Parijs (Cat. 73), dait in de-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2