Kamer aanvaardt proeve van meer doelmatigheid HWIEl Verzekering bedrijfsrisico Nieuw-Guinea verbeterd Toch geval van fraude in Nijmegen Naar kleinere klassen TOENEMENDE CHAOS OP NIEUW-GUINEA Overdracht is niet zorg vuldig voorbereid Nieuwe aanpak van de begrotingen Bommer: Zakelijke onder neming zouzo werkend, allang failliet zijn Gesprek Zijlstra in Kamer:Vertrouwen in de Nieuw-Guinea-gulden mosa Zelfstrijkend overhemd? Nog steeds weinig animo voor VN-dienst Drie doden in het verkeer Papoea's gaan elkaar met messen te lijf Koelhuisboter in 2e week oktober Eigen inspectie voor ulo en vglo Volgend schooljaar eerste fase verlaging Ieerlingenschaal Dieptepunt van docententekort gepasseerd VRAGEN OVER AFTREDEN SPIERENBURG «ff Aantal telegraaf verbindingen nu OPGEHEVEN RIKHYE later dan afgesproken naar Nederland Subsidie vervalt voor de maaltijden MEER vakantie voor ambtenaren Schenk Vreugde Schenk Wijn 85 cent per pakje ware klare Onderzoek door mr. Maris wijst uit: CONNY FR0B0ESS OP SCHIPHOL Nabestaanden gevallen Canadezen in Vederland aangekomen S tuden ten-eettafels: VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 PAGINA 5 99 je, let dan op dat dit vervaardigd is van Dit betekent voor u, niet meer strijken. Voor u, mijnheer: de ideale zelfstrijkende 100katoenen poplin. mevrouw: qéén was- en droogproblemen meer en een overhemd dat altijd zeer correct zit en toch 7 dagen lang een „weekend-gevoel" geeft, zó prettig comfortabel is het. 'Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 38 sept „Wanneer ®en onderneming in het zakenleven zo ïou iverken als de Tweede Kamer, zou *'j allang failliet zijn gegaan." Met deze uitspraak heeft de tweede voor zitter van de Kamer, de heer Bommer, Bisteren zijn krachtigste argument naar voren gebracht ter verdediging van de hieuwe werkwijze die de Kamer zal Baan toepassen bij de jaarlijkse be handeling van de rijksbegroting. De Kamer heeft besloten dat er dit jaar een proef zal worden genomen met h"g slechts drie van de zeventien hoofdstukken. De overschakeling moet zeer voor zichtig gebeuren, zo motiveerde voor zitter dr. Kortenhorst deze eerste be perkte stap in de richting naar meer doelmatigheid in de werkwijze van het Parlement. Wat de commissie van negentien kamerleden niet wil, is dat wordt afgestapt van het in Nederland tot gewoonterecht geworden systeem, oat het parlement bp voorbaat het be- grotmgsdebat gebruikt om het beleid van de regering te controleren. Wat wel wordt beoogd is, dat de Kamerleden niet meer in lange openbare vergade ringen komen alleen om er aanwezig Je zijn, zoals de heer Dommer zei, terwijl maar een klein deel van de Kamer bij dat wat in behandeling is Seïnteresseerd kan zijn. Daarom worden nu allereerst commissievergaderingen gehouden, waarin de ministers met de Kamer leden op de specifieke terreinen van het beleid samen het detailwerk gaan behandelen. In die vergaderingen die (Advertentie) Een origineel geschenk. Door zijn grote verscheidenheid in smaak en prijs passend voor iedere gelegenheid. Copyright Stichting Wijnpropagand» „Den HAAG, 28 sept. Het ministe- V® van Landbouw en Visserij deelt mee Jjtt minister Marijnen het voedselvoor- ■eningsin- en verkoopkantoor begin vol- f®hde week zal machtigen over té gaan t, t afgifte van koelhuisboter aan de «ndel tegen een gereduceerde prijs: per kilogram (circa 85 cent per w*Kje van 2go gram). Na een proces an ontdooien, ompakken en distribue- 0 n zal de koelhuisboter dan in de tvvee- van oktober voor de consument "«schikbaar komen. openbaar zijn, worden de wensen van de Kamer geregistreerd. In een later te houden vergadering van een alge mene begrotingscommissie niet openbaar worden al die wensen samengevat en wordt in overleg met de regering een prioriteitenlijst sa mengesteld. Aan deze algemene be grotingscommissie komt het parle ment dus dit jaar, bij de proef met slechts drie hoofdstukken, nog niet toe. Evenmin aan het verplaatsen van de algemene financiële beschou wingen naar een tijdstip waarop die prioriteitenlijst is samengesteld. Er zijn vele nadere aanduidingen ge geven in het debat over deze wijziging van het reglement van orde, die nu in etappes zal worden uitgevoerd. De communisten waren fel tegen en wilden een essentieel punt uit de hele her ziening wegnemen: het bekorten van de plenaire vergaderingen, waarin de begrotingen, na voorafgaande detail behandelingen in commissies, worden afgewerkt. Ook bleek hun woordvoer der, de heer Bakker, van mening te zijn dat het systeem van de vooraf gaande begrotingscommissies het par lement nog meer tot een praatcollege zou maken. Woordvoerders van PvdA, KVP, AR en CH waren het daar niet mee eens. Wel acht de heer Van Lier (PvdA) nog andere middelen mogelijk om een efficiënte beleidscontrole te be reiken, zoals het méér stellen van schriftelijke en mondelinge vragen en meer contact tussen regering en ka mercommissies. De heer Bommer deelde nog mee dat de commissie, die nog slechts aan een interim-rapport toe is gekomen, waarvan de inhoud nu is aanvaard, speelt met de gedachte als sluitstuk van haar complex van voorstellen in een volgend rapport dus tot de in stelling van een presidium met bepaal de bevoegdheden van de Kamer te komen. Er zijn nu wel een voorzitter en twee plaatsvervangers, maar de bevoegdheden zijn verdeeld over presi dent, senioren, afdelingen enz. Het debat over deze wijziging in het reglement van orde werd bijgewoond door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus. Zijn begroting zal de eérste zijn die in de komende weken aan de proef wordt onderwor pen. (Advertentie) VRIJMOE smmiif JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V. - SCHIEDAM - SEDERT 1776 f Gisteren heb ik even zit ten praten met een Deen. Niet alleen over de voor onze natie zo beschamende voetbal-nederlaag, maar ook over allerlei andere zaken van wisselende importantie. Onder meer over de psy chologie van de lichame lijk gebrekkige mens. Want daar was hij specialist in. „Bij lichamelijk gebrekkig denkt_ U natuurlijk aan een mens met één arm", zei hij. „Och", antwoordde ik, „dat kan ik moeilijk zeggen. Er zijn zoveel mogelijkheden." „Heeft U wel eens beseft", ging hij verder, „dat ook een mens met een bril lichamelijk gehandicapt is?" Hij droeg "een bril. „Nou", zei ik opbeurend, ,,wjj heb ben hier te lande al sinds enige tijd een „Misn, Bril" ingevoerd." Hij zweeg even en toen zei hij: „Jammer, dat U geen Deens kent". „Inderdaad", antwoordde ik, „dat voel ik ook als een pijnlijk gemis". „Ik bedoel", zei hij haar.tig. „als U Deens sprak zou U mijn Engels heter verstaan". Had ik hem tot een schriftelijke cursus Nederlands moeten verlei den? (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 28 sept. De Tweede Kamer heeft gisteren niet onbelang rijke verbeteringen weten aan te bren gen in het wetsontwerp, dat de re gering heeft ingediend ten bate van het bedrijfsleven op Nieuw-Guinea, met de bedoeling het risico van molest en politieke ontwikkelingen te kunnen dragen. De regering stelt de mogelijk heid open gedurende een overgangs periode van niet meer dan een jaar met de staat een overeenkomst aan te gaan, om abrupt vertrek van zaken lieden tegen te gaan die wellicht met iets meer steun in de rug niet tot een zo overhaaste liquidatie zullen over gaan. Drie amendementen waren inge diend, waarvan de minister van Finan ciën er één heeft overgenomen. Hier door is de omschrijving van molest- risico uitgebreid. Van belang is, dat daar onder nu ook reeds wordt verstaan net intreden van zodanig gevaarlijke omstandig heden, dat het voortzetten van een bedrijf redelijkerwijze niet meer kan worden geëist. Een tweede belangrijke verbetering is, dat het eigen risico, dat de zakenman op Nieuw-Guinea moet dragen, ook wanneer hij bij de regering een dergelijke verzekering siuit, niet zoals voorgesteld 50 maar slechts 371/» procent zal bedragen. De minister van Financiën kwam de Ka mer die bij monde van dr. Lucas (KVP) namens de vaste commissie voor financiën 25 procent had ge vraagd, dus halverwege tegemoet. De Kamer zette de voet helemaal schrap door uit de wetstekst uit- (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 38 sept. Nog geen 24 uur nadat burgemeester Hustinx woensdagavond in de gemeenteraad een uitvoerige verklaring had afgelegd waarin werd gesteld dat bij de afwik- keling van de oorlogsschade door de gemeente geen enkele onoirbare han deling is gepleegd en dat derhalve geen enkele ambtenaar blaam treft, werd gistermiddag om half zes een nieuwe verklaring door het Nijmeegse stad huis uitgegeven en ijlings bij de raads leden thuis bezorgd. Deze verklaring luidt: „De burgemeester van Nijmegen, in overleg met de officier van justi tie te 's-Gravenhage, betreurt het het volgende bekend te moeten mar ken: Bij een heden ingesteld onder zoek is komen vast te staan dat in een belangrijk oorlogsschadegeval op onregelmatige wijze is getracht een uitkering van het rijk te verkrijgen. Hierna is door het rijk een voorschot verstrekt. Afgezien van de admini stratieve gevolgen wordt overwogen of deze onregelmatigheid aanleiding za! geven tot strafrechtelijk optreden tegen de verantwoordelijke gemeen te-ambtenaar. Hangende het onder zoek van de justitie kunnen geen ver dere mededelingen worden ver strekt". De Haagse officier van justitie, mr. Maris, heeft gisteren de gehele dag op het Nijmeegse stadhuis doorge bracht. Van de vier ambtenaren die destijds op het bureau Oorlogsschade van de gemeente werkzaam waren waaronder de heer Van Mil die nu deze affaire aan het rollen heeft gebracht zijn er nog twee in dienst van de gemeente Nijmegen. drukkelqk te schrappen, dat devalu atie niet als een te dekken risico zou worden aanvaard. Minister Zijl stra had dit de Kamer ten sterkste ontraden, omdat hij vond, dat een dergelijke uitspraak wel eens na delige gevolgen zou kunnen hebben juist voor de valuta-situatie. De minister heeft echter het aan vaarden van dit dwars tegen zijn ad vies ingaande amendement van de Kamer niet al te ernstig opgevat. Hij kon dit te gemakkelijker doen, nadat hij zijn vertrouwen had uitgesproken in het beheer, ook het monetaire beheer, van de V.N. op Nieuw-Guinea. Dat het KLM-kantoor ter plaatse een ogenblik geen betalingen in Nieuw-Guinea gul dens heeft willen accepteren, heeft naar de minister meedeelde, berust op een ongelukkig misverstand. DEN HAAG, sept. Aangezien het uitgebreid lager onderwijs en het voortgezet gewoon lager onderwijs door hun historische ontwikkeling ontgroeid zijn aan de sfeer van het lager onder wijs, waar zij wettelijk toe behoren, meent minister Cals, dat het noodza kelijk is een afzonderlijk sehooltoezicht in te stellen voor het u.l.o. en v.g.l.o. Naast de veranderde doelstelling en de nieuwe pedagogische en didactische aspecten wettigt ook de kwantitatieve ontwikkeling van deze takken van on derwijs de instelling van eer. eigen in spectie. De bewindsman komt hiermee tevens tegemoet aan de klacht, dat het rijksschooltoezicht in de sector van het lager onderwijs overbelast is met werk zaamheden. De nieuwe inspectie zal vooralsnog bestaan uit een hoofdinspec teur, elf inspecteurs, twee consulenten en enig administratief personeel, aldus wordt medegedeeld in de memorie van toelichting bij de begroting van O. K. en W. Advertentie) een begrip voor mooi modern porselein. Folders gratis verkrijg baar bij mosa postbus 26 maastricht ïi3 (Van onze onderwijsredactéur) DEN HAAG, september Minister Cals doet bij de indieuing van zijn be groting de belangrijke mededeling, dat met ingang van het volgend school jaar voor het lager onderwijs (ruim te verstaan: hier vallen ook het u.l.o. en het v.g.l.o. onder) de eerste fase van de verlaging van de ieerlingenschaal zal worden ingevoerd. De grote klassen vormen reeds jaren ee hinderpaal voor de ontwikkeling en vernieuwing van het onderwijs. In 1956 heeft een gemengde commissie, be staande uit vertegenwoordigers van 0„ K en W. en van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie, een rap port uitgebracht, waarin werd voorge steld de ieerlingenschaal in drie of vier fasen te verlagen. Daarna hebben de Kamers een wetsontwerp aanvaard, waardoor het ten principale mogelijk werd geleidelijk tot kleinere klassen te komen. Het werd niet mogelijk geacht ineens over te gaan tot een drasti sche verlaging van - leerlingenscha len tot het peil, dat voor een gezonde ontwikkeling van onderwijs eigenlijk noodzakelijk is. Bij de indiening van het desbetreffende wetsontwerp werd erop gemikt dat de eerste fase in de loop van 1962 haar beslag zou krijgen en dat de eindfase op 1 januari 1968 bereikt zou zijn. Men is op dit plan iets ten achter geraakt maar inmiddels is het reeds wei mogelijk gemaakt in steeds meer gevallen rijksvergoeding te verkrij gen voor het salaris van niet-wette- Hjk verplichte onderwijzers. De nu aangekondigde invoering van de eer ste verlagingsfase op 1 september 1963 betekent voor het lager on derwijs dat elke school met 29 leer lingen 'naast het hoofd minstens één onderwijzer moet hebben (thans bij 31 leerlingen), twee onderwijzers bij 71 leerlingen (thans 76), drie onder wijzers bij 111 leerlingen (thans 121). Daarboven zal verder de 42-schaal in plaats van de huidige 45-schaal gel den. Voor u.l.o. en v.g.l.o. liggen de cijfers ee. weinig anders. Minister Cals zegt in de toelichting by zqn begroting, dat de ontwikkeling van het potentieel aan onderwijzers me de in verband met de daling van het aantal leerlingen het mogelgk maakt over te gaan tot de eerste schaalver- laging. De bewindsman merkt in het algemeen op, dat het tekort aan be voegde docenten voor de verschillende sectoren van het onderwijs nog nijpend is, maar hq meent wel te kunnen stel len, dat het dieptepunt gepasseerd is, vooral bij het lager onderwijs. Ter voorbereiding van de nieuwe regeling, die bi) K.B. zal worden inge voerd, zal in de komende maanden verder gebruik worden gemaakt van de uitzonderingsbepaling inzake vergoe ding voor niet-wettelijk verplichte on derwijzers. De voorzitter van het Katho liek Onderwijzers Verbond, de heer J. H. M. Derksen, gevraagd om com mentaar bij de aankondiging van mr. Cals, wijst er op, dat de invoering van de eerste fase van de verlaging van de ieerlingenschaal in zekere zin een codificatie is van de reeds ingezette ruimere toepassing van bedoelde uit zonderingsbepaling. Niettemin noemt de heer Derksen de officiële invoering van een lagere schaal een zeer verblij dend feit. Hq hoopt, dat de volgende fa sen zo snel mogelijk gerealiseerd zullen worden. DEN HAAG, 28 sept. Het Tweede Kamerlid Schuijt (KVP) heeft schrif- telijk de minister-president en de mi nister van Buitenlandse Zaken gevraagd of het waar is, dat de heer Spierenburg ontslag heeft gevraagd als ondervoor zitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. „op verzoek van de regering teneinde een functie te Brussel te aan vaarden in het kader van de buiten landse dienst". Voorts vraagt hij of het in de bedoeling van de regering ligt het hoofd van de gecombineerde Neder landse permanente vertegenwoordiging bq de Gemeenschappen te Brussel voor te dragen als lid van de Hoge Autori teit. „Indien deze vragen bevestigend wor den beantwoord", zo vraagt de heer Schuyt, „wil de regering dan meedelen welke politieke motieven aan een en ander ten grondslag hebben gelegen, alsmede op wiens initiatief de publika- ties hierover zijn geschied". Ook wil hij weten of over deze publikaties overleg gepleegd is tussen de regering en de betrokkenen. „Ware het niet wenselijk geweest", zo vraagt de heer Schuijt ver volgens, „dat over deze aangelegenheid, die toch ten nauwste verband houdt met het regeringsbeleid ten aanzien van de Europese Gemeenschappen, vooraf gaand overleg was gepleegd met de Kamer of althans met de bevoegde Ka mercommissie?" Is de regering niet van mening dat, indien de gang van za ken is, zoals de heer Schijt veronder stelt, „zulks schade kan berokkenen aan het prestige van een Europees uitvoe rend orgaan, dat bestaat uit personen, wier onafhankelijkheid door het E.G.K. S.-verdrag wordt gewaarborgd?" Over dezelfde materie zijn vragen ge steld door de heer Nederhorst van de P.v.d.A. (Advertentie) (Van onze correspondente in Hollandia) HOLLANDIA, 28 sept. Al chaoti scher wordt het beeld dat Nieuw-Guinea biedt. Met honderden vertrekken de Ne derlandse ambtenaren, vooral de lage re. Want voor de hogere is het aanbod van dubbel salaris onder het VN-be- stuur natuuriyk wel aantrekkelijk. Ethi sche motieven komen er doorgaans niet aan te pas. Men werkt hier voor het DEN HAAG, 28 sept. De bevelheb ber van de troepen van de Verenigde Naties op Nieuw Guinea, brigadegene raal I. J. Rikhye, zal langer in Djakar ta bhjven en daardoor later in Neder land aankomen. Aanvankelijk werd hq zondag op Schiphol verwacht. Hq zou dan maandag met leden van het Ne derlandse kabinet en militaire leiders besprekingen voeren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken weet nog niet wanneer de generaal nu naar Neder land komt. Over de reden van het uitstel van het vertrek heeft het ministerie geen in lichtingen verstrekt. Aangenomen mag echter worden dat Rikhye nog een ge sprek met Soebandrio wil hebben. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, woensdag uit New York teruggekeerd, is gisteren naar Bali vertrokken om Soekamo verslag uit te brengen. Rikhye reisde met hem mee; wellicht zal hq nog vanavond uit Indo nesië vertrekken. Het vertrek van Soebandrio naar Bali zou ook verband houden met de ophan den zijnde hervorming van het Indone sische kabinet. Er zijn aanwijzingen, dat Soebandrio minister-president Djoe- anda zal opvolgen; deze is kortgeleden naar Tokio vertrokken voor een medi sche behandeling. geld en bq alle uitstekende voorwaar den kankert men dag in dag uit, dat men te kort wordt gedaan. Een gunsti ge uitzondering vormt de gezondheids zorg: de meeste dokters, verpleegsters en dergelqke blijven. Zq vinden dat zq hun werk niet zomaar in de steek kun nen laten; een instelling die men maar zelden bq mensen van andere groepen aantreft. De telegraafverbindingen met Me- rauke, Mindibtanah, Tanahmerah, Kaimana en Kokenao zijn opgeheven. Er was geen personeel meer om deze te onderhouden. Nieuw-Guinea valt te rug in nog primitievere omstandighe den dan er toch reeds heersten. Het feit dat in ae hoofdstad Hollandia met haar enorme afstanden niet één win kelier ook nog maar iets bezorgt, is een haast even ernstig voorbeeld. De praktijk is nu, dat men tien kilome ter moet rijden om het dagelijks brood te kopen, en dat terwijl voor wie geen eiger. vervoer heeft de mo gelijkheid tot liften belangrijk is ge reduceerd, doordat honderden auto's zijn teruggestuurd naar Nederland. De chaos wordt overigens beslist in de hand gewerkt doordat men van overheidswege hier de ambtenaren zo lang in onzekerheid heeft gelaten over allerlei bijzonderheden betreffende de hun geboden mogelijkheid tot doorwer ken onder het VN-bestuur. En toen die bijzonderheden vrijkwamen waren ze te leurgesteld. Dat het dienstverband met de UN- TEA, het tijdelijke VN-bestuur in Nieuw-Guinea, en dus niet met de VN is of wordt aangegaan, wordt in tussen wel heel duidelijk gemaakt. Het VN-personeel is ergens anders. Zo staat in het UNTEA-contract dui delijk, dat de ambtenaren-voorwaar den, welke voor VN-personeel gelden, voor UNTEA-personeel niet van kracht zijn. UNTEA-contractanten zijn mensen met een aanstelling voor minimaal een en maximaal drie maanden, wie de dienst echter te allen tijde tussentijds kan worden gezegd, met eventu eel een opzeggingstermijn van zeven dagen, maar desnoods korter. Daarte genover heeft de betrokkene dan ook het recht van zijn kant het verband meteen te verbreken. Algemeen wordt er op Nieuw-Guinea van uitgegaan, dat 1 oktober de datum van de overdracht aan de VN is. Al is dat officieel dan ook de dag dat de VN-administrateur hier arriveert. Maar hoewel dus gisteren nog slechts drie dagen restten, maakte de Kadio Om roep Nieuw-Guinea bekend, dat de ver- Advertentie) Een OLVEF verzekering uw levensbelang. Gisteren is het achttienjarige Duitse teenagerzangeresje Con- ny Froboess uit Hamburg op Schiphol aangekomen. Zij zal zaterdagavond optreden in het Kur- haus te Scheveningen voor het Grand Gala du Disque. Conny zal daar twee van haar laatste succesliedjes ten gehore brengen: „Lady Sunshine and mr. Moon" en „Twee kleine Italiaan- tjes". Direct na aankomst werden twee opnamen gemaakt voor een grammofoonplaat nl. van „Lady Sunshine and mr. Moon" (met Ne derlandse tekst) en „Het allerbeste wens ik jou". ST. OEDENRODE, 28 sept. Gis teravond is in Dynsel de 76-jarige M. Smulders uit Liempde door een Belgische bus overreden. Hij liet drie bussen passeren, stak daarna over en werd gegrepen door de vierde. De man was op slag dood. VOORTHUI ZEN, Gisteravond is op de weg naar Apeldoorn, nabq kamp Wittenberg, de 59-jarige mej. D. Brons uit Ermelo aangereden door een per sonenauto en zo ernstig gewond, dat zij tijdens het vervoer naar een zieken huis is overleden. GRONINGEN, In het Acade misch ziekenhuis is overleden de ze venjarige Bruin Klaas Schuttinga die gistermiddag op de Kruissingel ern stig werd gewond. Hij raakte bij het fietsen een lantaarnpaal, viel en werd overreden door een passerende vrachtwagen. SOMEREN, De zestig-jarige W Schmitz is gisteren bij Roermond met een vrachtauto tegen een boom ge botst en als gevolg daarvan om het le ven gekomen. SCHIPHOL, 28 sept. Gistermiddag zijn hier 79 nabestaanden van gesneu velde en in ons land begraven Cana dese militairen aangekomen. Het Ne derlands Oorlogsgraven Comité wil en kele duizenden nabestaanden per char tervliegtuig naar Nederland brengen. De gelden die nodig ztin voor deze rei zen worden grotendeels verkregen uit de opbrengsten van de traditionele Klap rooscollecte (11 november). Degenen die gisteren op Schiphol aankwamen moesten zelf 150 dollar betalen voor de retourvlucht; de ontbrekende gelden alsmede de volledige kosten van het verblijf neemt de stichting voor haar rekening. De deelnemers zqn door me dewerking van de plaatselijke bevol king ondergebracht op particuliere adressen te Nijmegen. Op het programma staat voor dins dag een bezoek aan paleis Soestdqk, waar de koningin het gezelschap zal ontvangen. strekte UNTEA contractformulieren moeten worden beschouwd als „model len" en dat de echte later komen. Zo dat de onzekerheid voortduurt. HOLLANDLA, 28 sept. Gisteravond is hier een bloedige vechtpartq ont staan tussen een aantal Papoea's, een vijftal Biakkers, bekend om hun Neder landse sympathieën, en ongeveer tien Seroeiers, doorgaande voor pro-Indone sisch. Zij gingen elkaar in het centrum van Hollandia met kapmessen, stokken en stukgeslagen bierflessen te lqf. Toen de Biakkers allen waren gewond, vluchtten zq de bioscoop „Oriënt'' op de Oranjelaan in. Een van hen, die een ruit had ingeslagen, moest onmiddellqk met een slagaderlijke bloeding naar het ziekenhuis worden gebracht. Toen de andere Biakkers gewond en bloedend met messen en stokken de donkere bioscoopzaal binnen stormden, ontstond onder het handje vol bezoekers onmiddellqk een grote paniek. Allen trachtten tegelijk door de kleine uitgang naar buiten te ren nen. Inmiddels was echter de Pa- poea-politie uit het tegenover de bios coop gelegen hoofdbureau in actie gekomen. Met geweren in de aanslag wisten de agenten de orde buiten enigszins te herstellen. De vier gewonde Biakkers werden allen naar het politiebureau gebracht, waar zq voorlopig werden verbonden. Van de Seroeiers werden er drie ge vangen genomen en in verzekerde be waring gesteld. Tijdens de vlucht uit de bioscoop werd een Nederlandse vrouw door de Papoea's vastgegrepen, maar een PTT-ambtenaar en een ma rine-officier wisten haar te ontzetten. Nauwelqks een uur na het gebeurde was de rust in de stad weergekeerd. In het hoofdbureau werden de aan gehouden Seroeiers in hun cel onder vraagd. Later werden vier in het zie kenhuis verbonden Biakkers in hun met bloed besmeurde kleren ook naar het bureau gebracht om aan de tand te worden gevoeld. Volgens de politie ver keerden alle vechtenden onder in vloed van alcohol. Het politiekorps, dat sinds de laatste dagen, nu het gehele Nederlandse kader is vertrokken, uit sluitend uit Papoea's bestaat, heeft voor vanavond versterking aange vraagd voor het geval zich weer moei lijkheden zouden voordoen. DEN HAAG. 28 sept. In de me morie van toelichting bij de begroting van D„ K. en W. wordt medegedeeld, dat de subsidiëring van 30 cent per maaltijd aan de studenteneettafels met ingang van 1 september 1963 zal komen te vervallen. Deze maatregel is een uitvloeisel van een reeds enkele jaren geleden uitgestippeld beleid. Minister Cals kondigt anderzijds aan, dat hq de investeringskosten van de alge mene mensae voortaan voor 100 pro cent (thans 50) wil gaan subsidiëren. Het subisiëringspercentage voor goed gekeurde investeringskosten van de verenigingseettafels blijft gehandhaafd op 50. Een nieuwe legeling is ook getroffen voor de subsidiëring van de studenten huizen. Volgens deze regeling zal de maandhuur van de nieuw te bouwen studentenkamers in het algemeen uit komen op f 46.50 plus f 23.50 service kosten, derhalve f 70,-. Te verwachten is, dat dit huurbedrag in elk geval zal kunnen worden gehandhaafd tot 1965. Bij een dan volgende huurronde zal onder ogen kunnen worden gezien of er aanleiding bestaat in verband met het landelijk huurpeil de huren der stu dentenkamers opnieuw te veranderen. (Van onze sociaal-econom. redactie) DEN HAAG, 28 sept. In het Ge organiseerd Overleg is gisteren over eenstemming bereikt over de nieuwe vakantieregeling voor ambtenaren. De maxima voor de vier bestaande groe pen zijn verhoogd en wel van dertien naar veertien dagen voor ambtenaren tot schrijver A (schaal 25), van vijf tien naar zestien dagen tot adjunct commies (schaal 53). van zeventien naar achttien dagen tot de rang van hoofdcommies (schaal 105) en voor ho gere rangen van twintig naar twee ëntwintig dagen. Ook de regeling voor extra-vakantie- dagen voor oudere ambtenaren is ver beterd. Tot nu toe kregen ambtenraen boven 50 jaar twee dagen vakantie extra. Volgens het nu bereikte akkoord worden twee dagen extra verleend aan ambtenaren tussen 45 en 54 jaar. Ambtenaren vanaf 55 jaar krijgen nog eens twee dagen extra. Bovendien zal ieder jaar een bepaalde dag als „extra snipperdag" kunnen worden aangewezen. De nieuwe regeling gaat volgend jaar m. Als overgangsmaat regel is bepaaid, dat de maandag vóór Kerstmis en de Oudejaarsdag van 1962 al» extra vakantiedagen zullen gelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5