Paus benoemt 195 deskundigen voor het CONCILIE Zeven Neder landers onder de gekoze nen /A Bretonse boeren maken zich weer eens kwaad Spoorlijnen geblokkeerd als protest tegen spoortarieven Duurdere melk in BELGIË Levenslang geëist tegen Leibbrand D D ITALIANEN OVERHEERSEN Shakespeareaans gegeven WASSEN w/Mmmm Gevolg vergroting van botersmokkel? Bouw van Deventer kunstijsbaan vordert snel Austin Seven-rit Mars op Brussel niet verboden BEN BELLA gaat naar New York Zes Duitse scholieren Bisschop op doorreis Wonen 1963 „Jeugd helpt jeugd WAT HUN HARTJE 16.50 BEGEERT. Vlaamse demonstratie I VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 PAGINA Rede van de Paus M SAVOYHOTEL PARKHOTEL RIJNHOTEl ATLANTA DELTAHOTEL Beleg modem - beleg in n n UW ASSURANTIEMAN WEET ER ALLES VAN (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 38 sept. De Paus heeft gisteren 195 deskundigen benoemd, wier taak het is de Concilievaders te adviseren. Deze consultoren uit vele landen, hoewel met een numeriek ster ke Italiaanse inslag, zijn gekozen uit experts op de verschillende terreinen van de kerkelijke wetenschappen, zoals de theologie, de wijsbegeerte, het recht, de sociologie, het apostolaat, de missie, de geschiedenis en zo meer. Volgens het conciliereglement hebben deze consultoren het recht de alge mene beraadslagende vergaderingen bij te wonen. Zjj kunnen echter alleen desgevraagd daar het woord voeren en hebben geen stemrecht. Deze adviseurs staan ook ten dienste van de conciliaire commissies, waarin zjj op uitnodiging van de voorzitters kunnen meewerken aan de opstelling van de voorstellen en de voorbereiding van de uiteenzet- Als Shakespeare nog leefde zou hij in de twintigste eeuwse geschiedenis van Jemen een fraai thema hebben voor een koningsdrama. Want de ge beurtenissen die zich de laatste jaren voltrokken hebben in dit kleine Ara bische vorstendom, herinneren ons aan de middeleeuwse evenementen die de grote Engelse dichter beschreven heeft in zijn cyclus van historische stukken. De grote maatschappelijke omwentelingen die zich in de loop der eeuwen in een belangrijk deel van de wereld voltrokken hebben, zijn aan Jemen volledig voorbij gegaan. Het is niet het enige land in het Midden- Oosten waar nog volkomen feodale toestanden heersen en waar de koning nog als absoluut monarch placht te regeren ook Saoedi-Arabië is zo n „middeleeuwse" staat maar het is wel een van de meest afgesloten ge bieden van de wereld. De hed endaagse historie van Jemen is er een van samenzweringen e'n ko ningsmoorden, van tirannie en intri ges, van openbare terechtstellingen en andere bloedige gebeurtenissen. In Europa werd honderden jaren gele den een dief gestraft met het afhakken van een hand. Dit soort straffen past Jemen tot op de dag van vandaag nog toe. In Jemen werd veertien jaar geleden de toenmalige Imam, met drie van zijn zonen, door rebellen vermoord. Op de nieuwe Imam, Achmed, werd in 1955 een moordaanslag gepleegd, die een BUITENLANDSE noodlottige afloop gehad zou hebben, KRONIEK als de vorst zich niet persoonlijk met een machinegeweer verdedigd had tegen zijn belagers. Achmed nam bloedig wraak. Hij liet de samenzweerders, waaronder twee van zijn broers, publiekelijk execute ren. Door het voeren van een wreed schrikbewind wist hij zich in de vol gende jaren te handhaven. Vorige week is hij een natuurlijke dood ge storven, en hij werd opgevolgd door Imam Mohammed. Het bewind van deze Imam is echter maar van korte duur geweest, want gisteren is hij door opstandelingen vermoord. Deze staatsgreep heeft een einde ge maakt aan de monarchie in Jemen. De nieuwe machthebbers hebben de re publiek uitgeroepen. De ontwikkeling van Jemen kan consequenties hebben voor de toe komst van de Britse gebieden in Zuid- Arabië: de kolonie Aden en het pro tectoraat Aden. In Londen heeft men het plan deze beide gebiedsdelen sa men te voegen, maar onder de arbei ders in de kolonie is heftig verzet ge rezen tegen dit voornemen. De voor laatste imam van Jemen heeft herhaal delijk verklaard, dat de Britse gebie den in Zuid-Arabië bij zijn land ho- ton. Zullen de nieuwe heersers van Jemen nu ook aanspraken laten gel den op deze gebieden en hoe zullen de bewoners van die gebieden daar dan op reageren? Sinds het verlies van hun basis aan het Suezkanaal is voor de Britten Aden het belangrijkste militaire bol werk tussen Engeland en Singapore. Zij hebben miljoenen ponden geïn vesteerd in dit steunpunt, dat voor hen van grote betekenis is voor de be scherming van hun oliebelangen in de Perzische Golf. In Londen hoopt men, dat de revolutie in Jemen geen gevaarlijke gevolgen zal hebben voor de aangrenzende Britse gebieden. Engeland vraagt zich vooral af, hoe het nu zal gaan met de communis tische hulp aan Jemen, waarvan de voorlaatste Imam dankbaar gebruik heeft gemaakt. tingen. Tekenend is dat zich onder hen ook speciale deskundigen bevinden in de latijnse taal. Al is het woord democratie een begrip, dat in de structuur van de Kerk slechts analoog gebruikt kan worden, evenals met nog meer voor behoud de term voor de algemene kerkvergadering „het parlement van God", is het wel duidelijk dat de vrije meningsuiting en ook de natuur lijke vorming van groepen en fracties in deze kerkvergadering als normale middelen van meningsvorming ge waarborgd ziin en met name door de Paus gewild. Reeds de keuze van de adviseurs wijst in deze richting. Dat de Italianen hierin een verhoudingsgewijze grote plaats innemen, is het gevolg van de sterk Italiaanse inslag in de Curie, de sterke Italiaanse inslag dus in de functionarissen van de pauselijke mi nisteries. Maar ook onder deze namen reeds ziet men een poging tot een verdeling onder de verschillende we tenschappelijke stromingen, die uiter aard op kerkelijk gebied bestaan. Voorts heeft de Paus onder de consul toren belangrijke geleerden uit de Kerk gekozen, die zeer uitgesproken stand punten (óm het woord „scholen" niet te noemen) vertegenwoordigen. Daarnaast hebben de Concilievaders het recht zich te laten bijstaan door zelf gekozen deskundigen. En in feite brengen zij allen, zij het individueel, zij het in combinatie met bijvoorbeeld andere leden van een kerkprovincie, hun eigen theologen, bijbelkundigen, juristen en andere experts mee. Deze worden volledig ingelicht over de ter tafel komende onderwerpen, maar heb ben niet het recht de vergaderingen van de commissies of de plenaire raadszittingen bij te wonen. Al vaak is geschreven over de rol van het centrale kerkbestuur, van de Romeinse Curie dus, op het Concilie. Er bleek een zékere bezorgdheid, dat deze Curie, een corps van uitgelezen functionarissen met een kennis, trai ning en ascese, die in de wereld stellig zijns gelijke niet heeft, toch een te grote invloed, van een onvermijdelijke eenzijdigheid, op het Concilie zou heb ben. Het komt ons voor" dat deze moge lijkheid stellig bestaat, maar het lijkt duidelijk dat zulk een te grote invloed dan op rekening zou komen van de Concilievaders zelf en van hen alleen. Het reglement waarborgt de vrijheid. Aan de leden van de algemene kerk vergadering is het die vrijheid te ge bruiken. De Paus hèeft als deskundigen uit Nederland benoemd: prof. A. Mulders, dr. A. Ramselaar, dr. J. Willebrands, prof. L. Buijs SJ, prof. S. Tromp SJ, dr. A. Dirks OP en dr. G. Visser CssR. De Paus heeft op het einde van het triduüm voor het Concilie in Vaticaan stad een toespraak gehouden tot alle personen te Rome, die ieder op hun plaats aan het Concilie zullen meewer ken. z(j het als deelnemers zü het als functionarissen van hoog tot lang. De H.Vader vroeg hen het Concilie te beleven, te bestuderen en het te vol gen. Over hun hoofden heen richtte de Paus zich tot allen die het Concilie volgen, vooral de terzake deskundigen, en tot hen die de publiciteit verzorgen. Het reglement van het Concilie legt de deelnemers in vele gevallen juri disch geheimhouding op. Maar het leek wel uit 's Pausen woorden dat de H.Vader zelf ervan overtuigd is, dat deze geheimhouding maar betrek kelijke grenzen heeft. Misschien is dit maar goed ook. Gedurende het conci lie, zei de Paus, worden allen eigenlijk een beetje journalist en dit wil zeg gen: overbrengers van de waarheid met veel discretie en veel zin voor beheersing en voor maat houden. (Advertentie) fl WOLLEN MOHAIR. Imitatie-bontkraag. In grijs, groen en rood. 4 t/m 9 jr. 4 iaar:4"<2» Kl.st.p.mt. l LANGHARIG-MOHAIR.Tricot garnering. In grijs, rood en camel. 6 t/m 14 jr. 6 jaar: 48 95 Kl.st.p.mt. C MOHAIR VELOURS. Schotse sjaalkraag. Ruit voering. In blue, koren en rood. 1 t/m 5 jr. li°ar:2075 Kl.st.p.mt. J KINDERPAKJE "TERLENKA 70/30". Schotse ruit. Wijde rok. In blauw, rood en groen. 5 t/m 14 jr. 5 jaar: 29.95 Kl.st.p.mt. 6 SHETLAND JURK met pepita zwart/wit of blauw/wit. Kleuren: groen, rood en marine. f-% yt qc 12 t/m 15 jr. sfi4. FIJN GEBREIDE DRALON-PULLOVER. Fully fashioned. In rood, koren, bottle en grijs mèlé. O Q q 5 t/m 13 jr. 5 jaar: C5. Kl.st.p.mt. g WOLLEN SCHOTSE ROK. Overslagslui ting met franje. Ingenaaide pettycoat. In blauw, rood en groen. 5 t/m 13 jr. 5 jaar: Kl.st.p.mt. AMSTERDAM: Nieuwendijk 186 t.o. Beurspassage ROTTERDAM:"Oude" Binnenweg 25, Dorpsweg 37 hk.Katendr.Lagedijk DEN HAAG: Spui 34 hoek Kalvermarkt (Advertentie) onderstaande le klas hotels bieden u, ter kennismaking met de vooruitstrevende handels- en havenstad, een geheel verzorgd weekend aan. tel.; 139280 tel.r. tel.: 1354SO tel.: 110420 tel.: 132900 (VlaardingetïJ tel.: 1 181 «9 arrangement bestaat uit vele interessante uitstapjes en geldt i- vanaf oktober 1962; t/m maart 1963. Op aanvraag bij •een van de hotels, .worden u folders van het hotel en het programma van de weekends J toegestuurd. West-Duitsland. Onbekenden heb ben op het Joodse kerkhof in Fellheim (Beieren) 29 grafstenen vernield. (Advertentie) HP N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 28 sept. Bretonse boeren in de departementen Finistère en Mor- bihan. versterkt ditmaal met vertegen- woordigers van d© visserij en van de handel, zijn gisteren weer eens^ tot „actie" overgegaan. Negen treinen, waaronder de Parijs-Brest en de Quim- per-Brest, werden langere of kortere tijd tot narigheid en verdriet van de reizigers geblokkeerd door over de spoorweg opgeworpen barricades van tractoren, vrachtwagens en automobie- 'en- Ingrijpen van gendarmerie en re publikeinse veiligheidscompagnieën herstelde de orde zonder dat het tot geweldadigheden kwam. Maar naar de aanvoerders van de betogingen verze kerden: „Het was nog maar een begin. De regering beseft niet wat haar bo ven het hoofd hangt als zij de Breton- Se belangen geen recht doet wederva ren". Aanleiding tot deze nieuwe actie is de kleine maar ware tarievenomwen- teling, die de directie van de Franse nationale spoorwegen met ingang van 1 oktober zal doorvoeren voor het goe derenvervoer. In de plaats van het tot dusver voor het gehele net geldende verevenings-eenheidstarief komt een gevarieerd tarief, waarbij de prijs van het goederenvervoer voor iedere lijn afzonderlijk aangepast is aan de ex ploitatiekosten van de lijn in kwestie, met andere woorden waarbij de klant de werkelijke kostprijs voor de ver leende dienst heeft te betalen. Deze kostprijs ligt beneden het tot dusverre geldende vereveningstarief op de zo genaamde „goede" lijnen en er boven °P de „kwade" lijnen. Nu hebben zowel Bretagne als mid den-Frankrijk het ongeluk dat zij op gescheept zitten met zogenaamde „kwade" lijnen en dat zij dus /oor hun goederenvervoer, afvoer en aan voer, duurdere prijzen moeten gaan betalen. In beide gewesten is het zelfde protest gerezen: hun situatie van economisch achtergebleven ge bied krijgt er een nieuwe handicap bij. De Bretons zijn nu als eersten tot actie overgegaan, hoewel de spoor wegen reeds de concessie hadden ge daan dat voor het vervoer van goede ren van eerste noodzaak in beide richtingen een reductie zou worden toegestaan van 10 procent. De Breton se protestbeweging, die voor wat de grieven en eisen betreft krachtig wordt gesteund door de grote politieke man van het gewest, oud-premier Pléven, eist echter een reductie op de nieuwe tarieven van 15 procent voor het ver voer van alle Bretonse produkten. Het ziet er naar uit, dat de regering zich voor de Bretonse agitatie niet doof zai kunnen houden. Onder die omstan digheden is het de vraag hoeveel er van de interessante „realistische ta- rievenomwenteling" zal overblijven. Vermelden wij nog, dat deze tarieven- omwenteling eveneens een sanering beoogt van de concurrentie van de spoorwegen met het vervoer per weg en per water. Hiertoe moet dienen dat het goederenvervoer per spoor over af standen tot 200 kilometer aan een ta riefstoeslag onderworpen zal worden. Tot 200 kilometer zou namelijk het goe derenvervoer primair gezien moeten worden als een taak voor het weg transport. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 28 sept. Vanaf 1 okto ber zal aan de Belgische melkprodu centen een kwaliteitspremie van 0.25 frank per liter melk worden toege kend. De daaruit voortvloeiende prijs stijging zal op de consument worden verhaald. Aangezien de stijging van de melkprijs automatisch een weerslag heeft op de prijs van de boter, zal ook dit produkt 5 a 6 frank per kilo in sommige gevallen zelfs 6.25 frank duurder worden verkocht. De vrees is groot dat de verhoging van de boterprijs de frauduleuze im port van dit produkt uit Nederland in aanzienlijke mate zal intensiveren. Wel iswaar heeft de regering nieuwe be schikkingen aangekondigd om de boter smokkel te bestrijden, maar in veler lei kringen staat men erg sceptisch ten opzichte van de doeltreffendheid van dergelijke beschikkingen. In die krin gen voorspelt men dan ook dat de bo tersmokkel weldra een tot dusverre on gekend peil zal bereiken. STUTTGART, 28 sept. (UPI) Te gen de Duitse internationaal bekende verkeersdeskundige dr. Kurt Leibbrand is gisteren levenslange gevangenisstraf geëist wegens moord op minstens 22 Italianen, gepleegd tijdens de afgelopen oorlog. Leibbrand (48) wordt ervan beschuldigd het bevel te hebben gege ven tot het doodschieten van Italiaanse arbeiders, die werkten voor een genie eenheid van de Wehrmacht waarover hij in augustus 1944 het bevel voerde. De openbare aanklager, Fritz Schnei der, verklaarde dat uit de verklarin gen van 85 getuigen gebleken was dat Leibbrand op eigen initiatief bevel had gegeven tot de executie. Leibbrand heeft in de loop van het proces gezegd, dat zijn daad een „mi litaire noodzaak" was. Hij gaf toe het bevel gegeven te hebben, omdat de Ita lianen hadden gemuit, maar hij beweer de dat hij had gehandeld op order van zijn superieuren. Schneider verzocht de rechtbank Leib- y.;X-*.v.y.s Et wordt met man en macht gewérkt aan de voltooiing van de kunstijsbaan in Deventer, welke 13 oktober geopend wordt. De zeventig kilometer buizen, die nodig zijn voor deze baan, zijn al aan de persproef onderhevig ge weest met goed resultaat, de vier machtige machines en condensoren voor de jjsbereiding staan opgesteld en ook de tanks met 15.000 liter ammoniak bevinden zich in de grote machinekamer. Nog deze maand wil de firma, die ook de kunstijsbaan te Gothenburg bouwde, proefdraaien. Binnenkort wordt begonnen met de installatie van een automatische schakelkast, zoals ook de baan te Gothenburg bezit. Hierop kan men straks gemakkelijk aflezen op welke plekken het ijs minder goed is. Dit heeft o.m. het grote voordeel dat in zo'n geval niet de gehele baan uitge schakeld behoeft te worden. Men kan volstaan met het stopzetten van het IIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllllIllllilllllllllllllllllllU e Austin Seven Rit, die op 29 september in de provincie Utrecht verreden zal worden, belooft een groots evenement te brand in voorlopige hechtenis te nemen i worden. In de eerste plaats door de om het ontvluchten onmogelijk te ma- vele inschrijvingen: er doen maar ken. De rechtbank verwierp dit verzoek erop wijzend dat Leibbrand een borgsom van 250.000 mark had gestort. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 28 sept. Burgemeester Cooremans van Brussel heeft gister avond eindelijk besloten de „Mars op Brussel", die op zondag 14 oktober moet plaats hebben, niet te verbieden, „behoudens nieuwe feiten die zich als nog kunnen voordoen". De burgemees ter hield zijn beslissing al verscheide ne weken in beraad. Het was bekend dat hij aanvankelijk niet van plan was een herhaling van de reusachtige Vlaamse betoging van verleden jaar in zijn stad toe te laten, onder het voorwendsel dat hij tegenbetogingen en wanordelijkheden vreesde. Zondag J.l. had het Vlaamse Actie comité Brussel en Taalgrens ondubbel zinnig laten weten dat de „Mars op Brussel" in elk geval zou doorgaan, verbod of geen verbod. „Niemand kan de Vlamingen het recht ontzeggen waar ook in het land, in de hoofdstad minder dan elders nog, op vreedzame wijze uiting te geven aan hun overtui ging en te betogen voor hun belangen", aldus het standpunt van het comité. Ook de regering deelt die mening, hoe wel niet betwijfeld kan worden dat het kabinet Lefèvre-Spaak een tweede „Mars op Brussel" op zijn minst over bodig acnt. NEW VORK, 28 sept. (DPA) De Algerijnse premier, Ben Bella, zal met het oog op de toelating van Algerije tot de Verenigde Naties naar New York gaan om een rede te houden in de Algemene Vergadering. Hij zal van de gelegenheid gebruik maken besprekin gen te voeren met de ministers van buitenlandse zaken van de grote mo gendheden. In Algerijnse V.N.-kringen wordt ver wacht, dat het verzoek van Algerije om toelating tot de V.N. spoedig na de vor ming van de regering-Ben Bella zal wor den ingediend. Algerije. Dertig mannen in uni form hebben zich gisteren in Algiers meester gemaakt van vijftien auto's en ander materieel, dat eigendom is van de Franse regering, die reeds bij de Algerijnse regering tegen deze diefstal heeft geprotesteerd. (AFP) vele inschrijvingen; er doen liefst driehonderd aüto's mee. Door dit grote aantal deelnemers zal op drie plaatsen worden gestart: Rhenen (Natuurbad Ouwehand). De Bilt (Restaurant De Biltsche Hoek) en Oud Loosdrecht (Het Kompas). De drie routes leiden alle naar de Jaar beurs (Croeselaan) in Utrecht waar de finish is. In Utrecht zullen de Seven rijders, die voor de z.g. sportklasse hebben ingeschreven, een behendigheidsproef afleggen, waarvoor speciale prijzen ter beschikking zijn gesteld. Dit zal febeuren nadat de betrokken equipe e finish van de rit gepasseerd is. Deze speciale proef staat dus los van de rit. De prijsuitreiking vindt plaats tegen het eind van de middag, om on- feveer half zes, in het restaurant van e Marijkehal op het Jaarbeursterrein Croeselaan. Van 30 september tot 6 oktober zullen zes Duitse scholieren de gast zijn van de Nederlandse regering. Van een in Osnabrück gehouden tekenwedstrijd over Neder land heeft het zestal namelijk de hoofdprijs gewonnen, bestaande uit een zevendaags verblijf in ons land. De prijswinnaartjes zullen een be zoek brengen aan diverse steden, zo als Den Haag, Amsterdam, Rotter dam en Gouda. Ook worden zij ont vangen in het stadhuis var Haarlem, de „tweelingstad" van Osnabrück. Bij een bezoek aan Madurodam zal de loco-burgemeester van deze miniatuur stad de kinderen persoonlijk toespre ken. Voorts zal hun een tweedaagse excursie naar Friesland en de Noord- Oostpolder worden aangeboden. De kunstijsbaan in Deventer komt vol gende maand gereed. lliillllillllfiiiiiiiliiiilllllilliillillllllllllllllllllllllilliillllllllili rijden op het gedeelte waarin de zwakke plek zit. Directeur P. L. Bergström krijgt straks de beschikking over een in tieme „knusse" baan, welke tegen de wind is beschut door de dijk, waarachter de baan gelegen is en door een bomenrij. Bovendien komt er nog een schutting om het geheel en zullen populieren worden geplant, die t.z.t. niet weinig er toe zullen bijdragen dat het op en om de baan prettig toeven is. Het „intieme" wordt ook bevorderd door het feit dat staan- en zittribunes voor vijf tienduizend bezoekers vrij dicht op de baan staan. De baan zelf krijgt een breedte van elf meter (iets meer in de bochten) en voldoet aan alle eisen die voor wedstrijden om het Europees- of wereldkampioenschap worden gesteld. In het middenveld komt het ijshockeyveld. Er komt doch dat zal 13 oktober nog niet gereed kunnen zijn een restaurant met achter en voor glazen wanden, zodat de bezoekers de baan kunnen overzien. Er zijn inmiddels al diverse con tracten voor aantrekkelijke demon straties en wedstrijden afgesloten. Enkele weken na de opening vindt er b.v. een ijssterrenshow plaats waarvoor kunstrijders en -rijdsters uit_ Engeland, Duitsland, België en Zwitserland en vanzelfsprekend ook Nederland, deelnemen. Begin no vember spelen twee Canadese hoc keyteams, samengesteld uit in Duits land gelegerde militairen een wed strijd en eind november wor den langebaanwedstrijden gehouden, waaraan vermoedelijk ook de Itali aanse ploeg, die in Deventer komt trainen, gaat deelnemen. hoede van hun twee leiders de zaken stevig aan. In enkele uren tijds wa ren de vierhonderd katoenen zakjes met voor de getroffen Spaanse jeugd plezierige en nuttige artikelen nage noeg allen gevuld. Aan een lange ta fel gingen de zakjes in hoog tempo van hand tot hand. De jongens hadden ieder de zorg voor een van de vijftien artikelen, waarmee de zakjes gevuld moesten worden. Daartoe behoren stukjes speelgoed, een potlood, tekenpapier, en wat snuisterijen voor ontspanning en veiligheidsspelden, een paar zak doeken, een beker, een lepel en toilet artikelen voor praktisch gebruik. Ijve rig verrichten de jongens in een van de grote magazijnen van het Rode Kruis het spoedkarwei, waaraan zij in het begin van de avond niet gedacht hadden. Zij waren van huis gegaan voor de gebruikelijke groepsavond. Graag lieten zij echter het plezier van een gezellige bijeenkomst lopen om het Jeugd Rode Kruis en de jeugd van het geteisterde Spaanse gebied uit de nood te helpen. Vele bisschoppen, die voor het Con cilie naar Rome gaan, reizen via Nederland. Zo was dezer dagen ook mgr. P. Carretto S.D.B. uit Thailand korte tijd in Nederland. H(j is de bisschop in wiens vicariaat de twee erevelden liggen, waar zich rond tienduizend graven be vinden van krijgsgevangenen die in Japanse dienst stierven bij de aanleg van de Birma-spoorweg. Er is daar een gedachteniskapel opgericht ter ere van Onze Lieve Vrouw, koningin van de Wereld, een kapel die dan ook het opschrift draagt „Beata Mundi Regina". Mgr. Carretto is gaarne be reid nabestaanden van slachtoffers van het moordende werk aan de Bir ma-spoorweg vele Nederlanders vie len hierbij te helpen aan een sou venir van graf of kerkhof, bij voor beeld in de vorm van een foto. Als tussenschakel voor het verkrijgen van een dergelijk souvenir zou kunnen dienen het provincialaat van de pa ters Salesianen van Don Bosco aan de Emmerikseweg 13 in 's Heeren- berg. Pater J. G. ter Schure S.D.B. staat hier sedert kort aan het hoofd. Hij haalde pater Carretto, die Ita liaan van geboorte is, van Schiphol af. De bisschop had een bijzondere missie. Hij kwam de weldoener be zoeken, door wiens tussenkomst de be wuste gedachteniskapel tot stand kon komen. Hij had al een bliksembezoek aan Rome gebracht voor hij naar Ne derland kwam. De Kerk in Thailand, zo vertelde hij tijdens een kort ver blijf in Huize Den Burgh van de pa ters Salesianen in Rijswijk, viert dit jaar twee belangrijke eeuwfeesten. Zo is het driehonderd jaar geleden dat de eerste Franse missionaris er ii Tot en met donderdag -9 okt. wordt in Utrecht een meubelexpositie gehouden onder het motto „Wo nen 1963". Het is een meubel beurs voor particulieren. Enkele tien tallen fabrikanten uit Nederland stel len hier hun werk ten toon. De Deense industrie is vertegenwoordigd met een collectieve inzending. Het thema van „Wonen 1963" is ruimte en beweging; er is dan ook een groot aantal mo biele meubels te zien. e vierhonderd vriendsehapspak- ketten, die het Nederlandse Jeugd Rode Kruis aan de door de recente watersnood in de streek rond Barcelona getroffen Spaanse jeugd heeft geschonken en die stevig verpakt in vijf grote kisten van morgen per trein vanuit Den Haag naar Barcelona zijn verzonden, heb ben tien jongens van de RUswjjkse Christelijke Jongerenvereniging gis teravond enige uren handen vol werk bezorgd. Onder het motto „jeugd helpt jeugd" pakten de jongens onder de MGR. CARRETTO SDB .souvenir erevelden Birma. arriveerde. Op een bevolking van 25 miljoen mensen telt Thailand 130.000 katholieken. Op de 110 scholen van de missie gaan 80.000 leerlingen. De charmante koningin Sirikit, die in 1960 met de koning var. Thailand een officieel bezoek bracht aan Ne derland kreeg haar schoolopleiding aan Franse zusterscholen. Thailand telt zeven vicariaten. Twee ervan worden geleid door inlandse bisschoppen, ook z\j gaan naar het Concilie. (Advertentie) AMSTLEVEN LEVENSVERZEKERING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7